Verenigde Staten willen de Russen stemrecht ontnemen Doodsstrijd van Churchill ontroert de hele wereld HET WEER Gelijktijdig Sabotage op spoorlijn in Soest en Uithuizen Treinen bijna ontspoord Interkerkelijk tehuis voor zeelieden in de IJmond Schuldenkwestie in tot een uitbarsting VN dreigt te leiden W UST Opera-ontslagen door het Arbeidsbureau goedgekeurd Menigte houdt in stromende regen de wacht Djakarta zou N.-Guinea-gelden nu rechtstreeks willen ontvangen Politie zoekt nog naar doodsoorzaak van student Zedenschandaal in Brugge éeë MORRIS "èeforeyou êay! MAANDAG 18 JANUARI 1965 50e JAARGANG NUMMER 63 Niet levensvatbaar Onvrede NAPPA- EN SUÈDE JASJES Kouder Prinses Margriet wordt morgen 22 jaar. (Foto M. Koot). Den Haag kan nog geen standpunt bepalen In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Sport 9 t/m 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Gisting in 7uid-\ ietnam Beverwijk als plaats van vestiging genoemd Tel. 8166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u, Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519, Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse Htit2dnaen«ri5S DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING "ekenta^fIJmuidT Het woord is aan (Van onze correspondent) WASHINGTON De ruzie binnen de Verenigde Naties over de achterstand in betaling van bijdragen dor de Sovjet-Unie en een aantal andere staten dreigt van daag of in elk geval deze week in zo'n kritiek stadium te komen, dat vele waarnemers hun hart vasthouden en zich afvragen of de VN de crisis wel zal over leven. Zoals bekend draait de kwestie om de weigering van de Sovjet-Unie en Frank rijk mee te betalen aan de militaire VN- operaties in het Nabije-Oosten en Kongo. Daardoor is Moskou nu in totaal zestig miljoen dollar aan de organisatie schuldig. Dit bedrag is zo groot dat het overeen komt met twee normale jaarlijkse bijdra gen, waardoor op de Sovjet-Unie artikel 19 van het Handvest van toepassing wordt, waarin staat dat een land met een der gelijke betalingsachterstand door de As- semblée van zijn stemrecht kan worden beroofd. De Amerikanen, die maar liefst 32 per eent van de totale uitgaven van de VN De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Amsterdam, dr. G. F. Forta- nier, heeft aan de Stichting De Nederland se Opera te Amsterdam' de door deze ge vraagde ontslagvergunning voor de 205 werknemers verleend. Uiterlijk op 31 maart behoort de arbeidsverhouding te zijn op gezegd. De directeur van het G.A.B. heeft bij de verlening overwogen dat ontbinding en li quidatie door de stichting van haar opera- bedrijf aanleiding daartoe geven. En voorts dat de tot stand gekomen wachtgeldrege ling voor de ontslagen werknemers zijns inziens op redelijke wijze tegemoet komt aan de sociale gevolgen van het ontslag. Dr. Fortanier schrijft aan de stichting, dat hij vertrouwt op overneming door de nieu we stichting, die het operabedrijf gaat voortzetten, van waardevolle elementen, die thans deel uitmaken van de nu in li quidatie zijnde Stichting De Nederlandse Opera. voor hun rekening nemen, willen nu de Algemene Vergadering voorstellen dit ar tikel toe te passen en Rusland plus enige Oosteuropese landen van het stemrecht vervallen te verklaren. Toen de Assemblée voor een nieuwe zit ting op 1 december j.l. bijeenkwam kon een dergelijke frontale botsing tussen 's werelds machtigste naties in de VN wor den voorkomen door een afspraak dat alle stemmingen zouden worden opgeschorst tot een regeling voor de geldelijke moei lijkheden was gevonden. Gespeeld werd toen met de gedachte een reddingsfonds in te stellen, waarin Moskou zijn rode roebels kwijt zou kunnen zonder toe te hoeven geven wat betreft de vol gens Rusland illegale operaties in het Na bije Oosten en de Kongo. Van alle compromisoplossingen is er echter niet een levensvatbaar gebleken. De Assemblée komt vandaag na het kerst reces bijeen terwijl de organisatie in een diepere crisis dan ooit tevoren verkeert. De Russen willen nog altijd niet betalen. De Amerikanen willen niet over de kwes tie heenstappen. Een openlijke botsing met een stemming in de Algemene Vergade ring lijkt onvermijdelijk. De Russen staan daarbij verre van zwak. Zij kunnen rekenen op steun van de Oost europese landen, van een groot aantal Afrikaanse en Aziatische staten die bang zijn dat verlies van stemrecht de Russen ertoe zal brengen organisaties uit te lo pen van enige Zuidamerikaanse landen en bovendien van Frankrijk. Want sinds 1 januari van dit jaar is ook Parijs, dat bezwaren had tegen de Kongoactie en daaraan niet mee wilde be talen, meer dan twee jaarlijkse bijdragen achter en De Gaulle zit op dat punt in hetzelfde schuitje als de mannen van het Kremlin. De Amerikanen hebben tweederde van de stemmen nodig om hun niet-betalende medeleden de stem te ontfutselen. Er lijkt weinig kans dat zij die allemaal meekrij gen. Als Washington de dollarstrijd echter verliest is niet te verwachten dat de hele zaak met een sisser afloopt. Het is namelijk wel zeker dat de Ame rikanen in dat geval hun financiële poli tiek ten aanzien van de VN drastisch zul l'en herzien. Hun vrijwillige bijdrage aan allerlei ontwikkelingshulpfondsen zou ze ker gereduceerd of stop gezet worden en het is zelfs de vraag of Washington zijn financiële verplichtingen aan de VN nog wel trouw zal nakomen als de Russen ge toond hebben dat een wanbetaler geen en kel gevaar loopt en zijn stemrecht niet kwijtraakt. Bovendien is dan te verwachten, dat de Amerikanen met meer nadruk hun onvre de naar voren gaan brengen met de hui dige toestand in de VN, waarbij een twee derde meerderheid in de Assemblée bin dende belastingaanslagen aan de leden kan opleggen, maar het aan de andere kant mogelijk is dat die tweederde meer derheid wordt gevormd door landen, die met elkaar nog geen tien percent van de wereldbevolking vertegenwoordigen, maar vijf percent van de wereldproduktie voort brengen en slechts vier percent van het VN-budget voor hun rekening nemen. In dit verband is het de Amerikanen een gruwel dat in de Unesco enige tijd gele den een budget met overweldigende meer derheid werd aanvaard, waarvan zeventig percent opgebracht moest worden door de landen, die tegen het budget stemden. Washingtons oplossing voor dit probleem is de instelling van een speciale commis sie, waarin de grote veel betalende lan den een groter zeggenschap hebben. Een ander punt, waarover de Amerika nen ontevreden zijn, is de formulering in het Handvest, die inmenging in de binnen landse zaken van een land verbiedt. Door de manier waarop dit geformuleerd is, is het onmogelijk voor de organisatie om ook maar iets te doen tegen de moderne vorm van agressie: infiltratie en steunverlening aan binnenlandse opstandelingen, zo vindt men in Washington. (Van onze correspondent) LONDEN Het kleine doodlopende straatje van Hyde Park Gate is sinds vrij dagmiddag het toneel van een ontroerend drama. Een bedroefde mensenmenigte itaat er zwijgend in de regen te wachten buiten het huis van hun held, Sir Winston Churchill, die worstelt met de dood. Uit de gehele wereld komen sympathiebetui gingen met de zieke en de familie binnen. Uit het bulletin van zondagmiddag kon worden opgemaakt, dat Churchill's toe stand langzaam achteruit ging. „Een vre dige nacht maar een tamelijk onrustige ochtend en een enigszins onregelmatige pols." De oude dokter Moran, die een uur aan het ziekbed had doorgebracht las het bulletin, zoals steeds, op straat aan de verzamelde journalisten voor. „De pols een slecht teken?" vroeg iemand. „Niet goed," antwoordde de arts, „maar zo is 't nu eenmaal Zondagavond kreeg het nieuws een nog ernstiger karakter. In het bulletin stond, Advertentie BARtËüÖrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, maar ook af en toe op klaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noord west, maar tijdelijk zwakke ver anderlijke wind. Iets kouder met in de nacht temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. dat sir Winston steeds meer achteruit ging. Op dit alles was men natuurlijk al lang voorbereid. Sir Winston is negentig jaar. Maar dat neemt niet weg, dat dit lange afscheid miljoenen van de eenvoudigste tot de hooggeplaatste in alle landen diep treft. Koningin Elizabeth wordt regelma tig op de hoogte gehouden van Sir Win ston's toestand. Ontroering wekte zaterdag een elfjarig schooljongetje uit de buurt, dat sir Win ston een plant in een pot kwam brengen. Hij zei: „Ik leende drie shillings van mijn moeder om het te kopen. Ik dacht dat sir Winston wel iets zou willen hebben. Terwijl de regen in stromen neerviel knielde in een portiek van een nabijge legen woning een 36-jarige baardige zee man uit Nieuw-Zeeland. Hij haalde een zakbijbel voor de dag en begon mompe lend te lezen. Hij wilde 's nachts de wacht houden en bidden voor sir Winston Het is een voortdurend komen en gaan van de naaste familieleden waaronder een aantal van sir V/instons kleinkinderen. De echtgenote van de 24-jarige Winston Churchill, zoon van Randolph, bevindt zich in het ziekenhuis in afwachting van de ge boorte van hun eerste baby. De menigte ving zaterdag even een glimp op van lady Churchill toen zij ach ter een tule gordijn bloemen schikte. Zaterdagmiddag verliet zij vergezeld van haar dochters Sarah en Mary om de spanning te breken voor korte tijd de wo ning. De gehele dag worden er brieven telegrammen en ook veel bloemen bij de Churchills bezorgd. Sir Winston wordt verpleegd in het achtergedeelte van de gelijkvloerse suite. De gordijnen van zijn kamer zijn dichtgetrokken. Er straalt een zwak licht naar buiten. Sir Winston Churchill heeft een rustige nacht gehad, maar hjj is opnieuw wat zwakker geworden, zo deelde zjjn lijfarts vanmiddag mee. WARMBAD. De 83-jarige Jaap Botha, een veteraan uit de boerenoorlog die 65 jaar geleden Churchill gevangen heeft genomen, ligt sinds vrijdag in het ziekenhuis van Warmbad met een soort gelijke ziekte als Sir Winston: een hersenbloeding na kouvatten. Zij moeten ongeveer gelijktijdig ziek zijn geworden. Churchill was destijds oorlogscorrespon dent in Zuid-Afrika. fin-...-........«.««...UUMMiMHIMmiMMMMMIIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMWMMMWMW»*»""""" (Van onze correspondenten) SOEST/UITHUIZEN. - Twee - en mogelijk zelfs drie pogingen om trei nen tot ontsporing te brengen hebben de politie en de spoorwegrecherche het af gelopen weekeinde in staat van alarm gebraèht. De trein, die zaterdagmorgen om 06.44 uur uit Amersfoort naar Utrecht was vertrokken, botste bij Soest, nabij de kruising met de spoorlijn Raam- Utrecht, op twee betonnen dwarsliggers die op de rails waren gelegd. De avond tevoren had een machinist gemeld op on geveer dezelfde plaats een brok steen op de rails te hebben aangetroffen. Het staat echter niet vast dat het toen ook een sabotagepoging betrof. Terwijl in de omgeving van Soest ge zocht werd naar de dader(s), kwam gis teravond uit Uithuizen in Groningen het bericht, dat ook daar geprobeerd was een trein door middel van een op de spoorbaan geplaatste dwarsligger te laten ontsporen. Geen dezer sabotagedaden, die volgens de wet tot de zware misdrijven worden gerekend waarop een flink aantal jaren gevangenisstraf staat, hebben persoonlijk letsel tot gevolg gehad. Vanmorgen tastte men over de identiteit van de dader(s) nog in het duister. (Van onze correspondent). Volgens geruchten zou Indonesië aan Den Haag hebben gevraagd de gelden, die via het fonds der Verenigde Naties aan Djakarta voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea worden uitgekeerd, thans recht streeks aan Indonesië te betalen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wenste vanmorgen geen commentaar te geven over deze kwestie. Het parlement heeft destijds voor de be steding van de honderd miljoen, die op grond van hat Nieuw-Guinea-akkoord via de V.N. ter beschikking van Djakarta zou den worden gesteld voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, duideljjke waarborgen geëist. In Den Haag verwacht men dat de Kamer, als begin februari de begroting van Buitenlandse Zaken in behandeling komt, hierop nog eens de nadruk zal leg gen. Het Tweede-Kamerlid de heer Moor man (K.V.P.) heeft reeds vragen over deze kwestie gesteld. Zolang echter niet duidelijk is, of Indonesië de Verenigde Na ties wél of niet, of grotendeels of maar voor een klein deel heeft verlaten, is het voor de Nederlandse regering vrijwel on mogelijk een duidelijke positie te bepalen. De trein, die zaterdagmorgen vroeg met de ontsporing werd bedreigd, vervoerde ongeveer zestig reizigers. Zij werden op geschrikt doordat de wagons, vlak voor dat men het stationnetje van Den Dolder zou binnenlopen, hevig begon te schudden. Mede dank zij de geringe snelheid waar mee werd gereden (circa zestig kilometer per uur) bleven ernstige gevolgen achter wege. De Soester gemeentepolitie en de spoor wegrecherche, die onmiddellijk een om vangrijk onderzoek begonnen, gingen er allereerst vanuit dat de sabotage gepleegd zou zijn door verpleegden van één der drie krankzinnigengestichten die in Soest en Amersfoort zijn gevestigd. Geen van deze inrichtingen had echter ontvluchtin gen te melden. Hoewel het uiteraard niet onmogelijk is dat de sabotagegevallen in Soest en Uit huizen door één en dezelfde dader ge pleegd zijn, neigt men meer tot de opvat ting, dat het nieuws over de pogingen bij Den Dolder onverantwoordelijke elementen ertoe gebracht heeft ook in Uithuizen iets dergelijks te proberen. De tweepersoonsduikboot, de „Tij- gerhaai", wordt met een Zwitserse televisie-cameraman en een bestuur der aan boord in het Laao Maaaiore vermist. De twee mannen maakten zaterdag 'n proeftocht en zijn sinds dien niet meer boven water ge komen. (Teleioto. De Zandvoortse politie zoekt nog steed* naar de oorzaak van het overlijden van de 20-jarige medische student uit Amstelveen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag, gewond aan handen, knieën en voeten op het strandterras van café-restaurant Riche is aangetroffen. Bij de sectie, die door dr. J. Zeldenrust is verricht heeft men tot nu toe geen sporen van geweld kunnen aan treffen. Het onderzoek gaat echter voort. Het is gebleken dat de jongeman zater dagmiddag tegen half vier op normale wijze zijn ouderlijke woning in Amstelveen verlaten heeft. Wat er daarna met hem ge beurd is, is niet bekend. Gasten van het café troffen vlak voor het sluitingsuur het bebloede lichaam van de jongeman, die in een zwembroek gekleed was. Direct is komen vast te staan dat de wonden aan zijn armen en benen moeten zijn veroor zaakt door glasscherven op het terras. Een onderzoek wees uit dat de kleren van de jongen op het strand lagen. Aanvankelijk werd gezegd dat hij in zee geweest is en daar door de kou bevangen zou zijn, maar dat is niet juist. Volgens de Zandvoortse politie is de stu dent niet in het water geweest, maar heeft hij slechts langs de vloedlijn gelopen. Over een afstand van twaalfhonderd meter kon men zijn voetsporen naar het terras volgen. BRUGGE (AFP) Een honderdtal jon gens en meisjes in de leeftijd van veertien tot achttien jaar wordt door de zeden politie van Brugge verhoord in verband met orgiën die zich hebben afgespeeld in een zaaltje, dat vroeger dienst deed als café. De jongelui kwamen daar bijeen als „folkloristische groep", maar de „artis tieke" bijeenkomsten ontaardden snel in „roze en blauwe balletten". De politie deed er zondag een inval en verrichtte achtenveertig arrestaties. Vijftien jongelui zijn reeds ter beschikking van de kinder rechter gesteld. SAIGON (AFP) Tijdens demonstraties tegen de regering in de Zuidvietnamese stad Dalat, georganiseerd door de boed dhisten, is zaterdagavond door de politie op de betogers geschoten. Van de demon strerende scholieren werden er vier ge dood en verscheidene gewond. Even buiten Saigon hebben opstandelin gen zondag een spoorbaan opgeblazen, waardoor vier wagons van een trein ont spoorden. De machinist en zijn helper werden licht gewond. De drie plaatselijke gemeenschappen in de IJmond, te weten de Velser Gemeen schap, de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad en de Gemeenschapsraad Heems kerk, zijn betrokken bij de oprichting van een tehuis voor zeelieden. Reeds binnen afzienbare tijd kunnen de voorbereidende besprekingen worden beëindigd, welke hebben geleid tot een principiële overeen stemming over de stichting van een zee manshuis op interkerkelijke grondslag. Een en ander betekent op dit gebied een novum voor Nederland, dat tot dusver slechts zeemanshuizen kende op rooms-ka- tholieke of protestants-christelijke grond slag. De beide organisaties, welke zich op dit terrein reeds verdienstelijk hebben ge maakt, namelijk de Christelijke Zeemans Centrale en het R.K.-Apostolaat ter Zee, hebben eveneens medewerking aan dit ex periment toegezegd. Een comité van voor bereiding heeft inmiddels door het ontwer pen van statuten de basis gelegd voor de praktische uitwerking van deze plannen en het werkt thans aan de samenstelling van een definitief bestuur. Het te stichten zeemanshuis wil de vele zeelieden, die één of meer avonden in de IJmond moeten doorbrengen, een gezellig home bieden, waar voor hen die dit wen sen tevens de gelegenheid zal bestaan tot het verkrijgen van geestelijke verzorging. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het tehuis in Beverwijk zal worden ge sticht, omdat het voornamelijk is bedoeld voor de opvarenden, wier schepen enige dagen aan de noordelijke kant van het Noordzeekanaal moeten verblijven. Advertentie DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 IJ m u i d r O onrctnt Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Shakespeare: Scherper dan een slangebeet is de ont dekking, een ondankbaar kind te hebben

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1