Franse stafchef onthult zwakte van De Gaulle's kernzwaard Kwaliteit van Mirage-4 zou veel te wensen overlaten Churchills toestand slechter HET WEER Patroonsbond stemt PBO- lichaam weg r Directeur Centropa Chalet Service gearresteerd Veem aan het Spaarne ■1(1 Proces in Wenen over „goede - naam" van Rajakovitsj Meer zeggenschap voor werknemers Prins Bernhard naar DWS-Vasas Elf koeien dood door defect in stroomleiding Grens dicht voor buitenlanders zonder w.a.-verzekering Maand geleden ook bij Schiedam balk op spoorbaan Twee doodgravers bij teraardebestelling overleden Kunstmaandorkest ongerust over nieuw opera-orkest Verdacht van oplichting en verduistering Koren op molen sieé'MORRIS "êefore tfou Sulj! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Vorst en kans op sneeuw C ommissie- V er dam Foto-schap verdwijnt „Hoge levensopvatting" Scheepsbotsing zette Franse tanker in lichterlaaie: 2 doden Het woord is aan In de krant van heden: „Menschen von Morgen" v-. ijl' m^SÊÊSSF 50e JAARGANG NUMMER 64 DINSDAG 19 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS Een conflict over het kern zwaard tussen de Franse luchtmacht en het leger dat ondergronds al enige tijd broeide, is maandag plotseling met een uit zonderlijk harde klap openbaar geworden. In een artikel in het tijdschrift van het leger „l'Armée" geeft de chef van de ge nerale staf der infanterie, generaal Le Puloch, in ongezouten termen zijn oordeel over de Mirage-4 jagers die een essen tieel element vormen in de strategie van het kernzwaard. De generaal merkt terloops op dat al leen overwegingen van naastenliefde hem nog kunnen weerhouden geheime rappor ten openbaar te maken die over de bruik baarheid van de Mirages, die de Franse A-bom moeten vervoeren voor de moder ne oorlogvoering zijn opgesteld. Het proza van generaal Le Puloch heeft in aanzienlijk bredere groep dan de ge bruikelijke lezerskring van het tijdschrift om verschillende redenen levendige en soms ook verontwaardigde belangstelling getrokken. In directe zin is de aanval vooral tegen de chef van het luchtwapen, generaal Martin, gericht die zich in an dere tijdschriftartikelen tevoren trouwens evenmin had ontzien de militaire leiders die voor conventionele wapens zijn van an tieke strategische opvattingen te berichten. Dit soort interne duels om de hegemonie binnen de strijdkrachten zijn in andere landen eerder vertoond. Ze zijn in zekere zin inherent aan iedere fundamentele om schakeling. Niettemin is het opvallend dat de minister van Defensie, Messmer, gene raal Le Puloch schijnt te hebben toege staan deze interne tegenstellingen nu aan de grote klok te hangen. Niet alleen omdat onthulling rechts- streeks indruist tegen het principe van de militaire discipline waarvan men na de Algerijnse oorlog meende dat ze door ge neraal De Gaulle in ere was hersteld, maar vooral ook omdat de argumenten van de staf-chef koren op de molen zijn LONDEN (Reuter en AP). „De toe stand is slechter geworden", zo luidt het laatste medische bulletin over de ziekte van Sir Winston Churchill. In het holst van de nacht, om tien over drie, kwam Sir Winston Churchills huis arts, de 82-jarige lord Moran, onverwachts weer aan Hyde Park Gate, zo meldt onze correspondent in Londen. Er stonden maar enkele journalisten, toen lord Moran aan kwam. Zijn gelaat was somber. Lord Mo ran waakte vijf uur aan het sterfbed van zijn oude vriend. Hij verzocht de jour nalisten stil te zijn „omdat Lady Churchill een zware dag voor de boeg heeft". De graaf en gravin Avon, de vroegere Sir Anthony Eden, die tientallen jaren Churchills grootste vriend en medewerker is geweest en zijn opvolger werd, omdat Sir Winston wegens zijn gezondheid moest aftreden, zijn uit Bermuda naar Londen gereisd. Gravin Avon is de vroegere Cla- risa Spencer Churchill, een nicht van Sir Winston. Premier Wilson zal wellicht zijn voor genomen bezoek aan Bonn en Berlijn op 21 en 23 januari uitstellen in verband met de ziekte van Churchill. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met voornamelijk in de kustprovin cies nog enkele verspreid voor komende buien en in de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later kans op sneeuw. Aan wakkerend wind tussen zuid en oost en temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. van de binnen- en buitenlandse oppositie tegen generaal De Gaulle's kernzwaard. Inderdaad hebben de Franse en andere tegenstanders van De Gaulle's nucleaire ambities altijd betoogd dat Frankrijk met zijn huidige ruim zestig Mirage-jagers die per stuk de lieve som van meer dan twin tig miljoen gulden kosten geen schijn van kans maakt ooit maar een A-bom op een vijandig object te werpen. Met zijn aan val neemt indirect de stafchef dus ook ge neraal De Gaulle zelf onder schot die in zijn persconferentie van juli 1964 de meer lugubere dan fiere woorden sprak dat Frankrijk in staat is met zijn A-bommen veertig miljoen mensen naar de andere wereld te helpen. Over de reden waarom de minister van Oorlog deze „majesteits"schennis heeft toegestaan zijn de meningen nog verdeeld. Het is mogelijk dat de tegenstellingen over deze fundamentele kwestie binnen het leger zo hoog gestegen zijn dat de minister zich genoodzaakt heeft gezien ter voorko ming van een explosie de deksel van de ketel maar liever op te lichten. Maar het is evenmin uitgesloten dat ge neraal Le Puloch helemaal zonder over- Vandaag is voor publikatie vrijgegeven het rapport van de in 1960 ingestelde com missie-Verdam inzake de herziening van het ondernemingsrecht in ons land. De voornaamste punten uit het rapport z(jn de volgende: Ruimere bevoegdheden voor de onder nemingsraden. Recht van enquête voor de vakbe weging, dat wil zeggen het recht om een onderzoek in te stellen naar het ge voerde beleid in een onderneming. Richtlijnen voor de inhoud van het jaarverslag en de daarop volgende con trole. Recht van de werknemers om een werk nemerscommissaris aan te stellen. Instelling van een ondernemingskamer bj) één van de gerechtshoven, met name in Amsterdam. Voor een uitgebreid verslag van het rap port, dat verder ontwerpen bevat voor wijziging en aanvulling van het Wetboek van Koophandel en de Wet op de Onder nemingsraden verwijzen wij naar pag. 2 De ledenvergadering van de Neder landse vereniging van vakfotografen (NFPV), de bond van patroons in het fotovak, heeft gisteren met 100 tegen 37 stemmen het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf weggestemd. De bond die destijds tegen veel weerstan den in het initiatief heeft genomen tot de instelling van het schap (in 1959), heeft nu uit haar eigen oppositiegroep vijf bestuursleden voor dit PBO-lichaam benoemd. Deze hebben opdracht de li quidatie van het Foto-schap te bevor deren. De NFPV bezet vijf werkgeverszetels in het bestuur van het bedrijfschap. De zesde wordt bezet door een vertegenwoordiger van de Nederlandse vereniging van foto journalisten, die nooit veel heil in het schap heeft gezien. De drie (grafische) werknemersbonden hebben bij elkaar eveneens zes bestuurszetels. In totaal val len onder de werkingssfeer van het foto schap maar ongeveer 3000 a 4000 vakge noten. Om tot opheffing van het schap te geraken, zal eerst een advies door het top- lichaam van de PBO, de Sociaal-Econo mische Raad, moeten worden uitgebracht aan de bewindsman van sociale zaken. leg heeft gehandeld en, om zijn militaire geweten te ontlasten, zelfs niet voor een daad van insubordinatie is teruggedeinsd. Die laatste verklaring wint nog aan waarschijnlijkheid door het feit dat de ge neraal over twee maanden de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Hij zou door de ze donderslag de lucht voor zijn opvolger hebben willen opklaren. Doch hoe men dit opzienbarende artikel ook wil uitleggen, zeker is dat de oppositie binnen en buiten Frankrijk niet zal talmen om zich luid keels op deze onverwachte steun van de zijde van deze hoge Franse legerchef te beroepen. Prins Bernhard zal op 24 februari in het Olympisch Stadion de wedstrijd DWS tegen Vasas Gyoer in de kwartfinales van de Europa-Cup bijwonen. L. JL.lllü' (Van onze correspondent) WENEN Morgen wordt in Wenen een proces aanhangig gemaakt, waarin Raja kovitsj een aanklacht indient tegen de in Wenen woonachtige Italiaanse journalist Tedeschi. Deze journalist zou hem ten on rechte hebben beschuldigd van de moord op een groot aantal joden. Het is grotesk dat deze Rajakovitsj, de rechterhand van Eichmann, de brutaliteit heeft gehad een Italiaanse journalist voor de rechtbank te dagen. Het eigenlijke proces tegen Rajakovitsj als medewerker van Eichmann, kan nog altijd niet doorgaan, omdat de voorzitter van de rechtbank, dr. Strobl, een hartaan val heeft gekregen en nog steeds niet is hersteld. De aanklacht luidt als volgt: in augustus 1942 heeft Rajakovitsj vanuit Ne derland een telex-opdracht naar Parijs doorgegeven, dat 83 joden van Nederland se afkomst aldaar, moesten worden geëva cueerd. Zij werden op transport gesteld naar Auschwitz en 82 van hen zijn in het concentratiekamp omgekomen. Rajako vitsj ontkent niet dat hij deze telex-op dracht heeft gegeven, maar volgens zijn bewering heeft hij niet geweten, dat deze geëvacueerde joden naar een concentratie kamp zouden worden gebracht. Rajakovitsj is Oostenrijker en werd in 1905 in Triëst geboren, dat toen nog bij Oostenrijk behoorde. Eichmann heeft hem in 1940 omschreven als een „man van ho ge levensopvatting en als een voorbeeld van nationaal-socialistische levenshouding" In 1941 werd hij als S.S.-Obersturmführer naar Nederland gezonden, waar hij een centraal bureau oprichtte ter evacuatie van joden. Omdat hij advocaat was, moest hij onder andere ook juridische kwesties in zake joods eigendom behandelen. Rajakovitsj heeft ons land in 1943 ver laten. Het is niet precies bekend wat hij tot 1945 heeft gedaan. Vast staat, dat hij vrij kort na de Duitse capitulatie met Eichmann en andere vooraanstaande na- tionaal-socialisten via Rome naar Zuid- Toen de veehouder A. Heyligers in Asten vanmorgen met melken wilde be ginnen, vielen elf van zijn twaalf koeien dood neer. Zij bleken als gevolg van een defect in de elektrische leiding van de melkmachine geëlektrocuteerd te zijn. Elf koeien waren met kettingen vastgemaakt aan ijzeren palen, die onder spanning bleken te staan. De koe, die de ramp overleefde, stond apart aan een haak in de muur vast. De schade voor de boer bedraagt ongeveer 15.000, In de ruime loods van de voormalige „Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij" aan het Spaarne wordt nu het „Haarlems Veem" gevestigd. Het veem ligt direct aan het water, en is voor binnenschepen en coasters ge makkelijk te bereiken. Amerika kon ontvluchten. Hier trad hij als zakenman op en hij moet er veel geld hebben verdiend. Door de val van Peron moest hij in 1947 Zuid-Amerika verlaten. Hij ging toen naar Graz in Oostenrijk, waar hij zijn naar Rajakovitsj in Raja liet veranderen. Dit is een duistere ge schiedenis, die nog niet is opgelost. Waar schijnlijk is het een dienst van vroegere nationaal-socialistische vrienden. In 1957 vertrok hij naar Milaan waar hij grote handelstransacties tussen Ita liaanse firma's en landen achter het ijze ren gordijn wist door te voeren. Hierdoor werd hij miljonair. Hij kreeg deze op drachten echter op voorwaarde, dat hij een gedeelte van de winst zou afvoeren naar de communistische partij van Italië. Hij bezit een grote riante flat in Milaan, een villa in Lugano, een landhuis in Grado en een farm in Zuid-Amerika. Hij zit sinds 7 april 1963 in Wenen in voorarrest. Zijn maaltijden laat hij door een van de beste Weense hotels verzorgen. Buitenlanders die hun motorvoertuigen niet verzekerd hebben tegen wettelijke aansprakelijkheid, worden binnenkort niet langer in ons land toegelaten. De douane krijgt instructie iedereen te weigeren, die niet over de vereiste verzekeringspapieren beschikt. Buitenlanders kunnen echter bij de ANWB-wisselkantoren langs de grens een tijdelijke w.a.-verzekering afsluiten. LE HAVRE (AFP) Nabij Le Havre zijn gisteravond een Amerikaans vracht schip en een kleine Franse olietanker met elkaar in botsing gekomen. Vijf opvarenden van de Franse boot, aan boord waarvan zich een geweldige ontploffing voordeed, worden vermist. De 22 overigen werden gered. Ze zijn allen met brandwonden overdekt en in de loop van de nacht zijn twee van hen, een man en een vrouw overleden. Het Franse schip, de Port Manech, is gezonken. De benzine die uit de tanks stroomde bleef de nachtelijke hemel bo ven het Kanaal lange tijd fel verlichten. Brand aan boord van het Amerikaanse schip kon worden bedwongen. De Indonesische president dr. Soe- karno metselt een naamvlaat in bii de eerste-steen-legging van een tweede Russisch-Indonesische kern reactor in Serpong. Links van Soe- karno staat vice-premier Chaerulsa Leh, rechts professor Siwabessi. (T elefoto). De Schiedamse politie heeft pas nu be kend gemaakt dat op 18 december een ijzeren balk op de spoorbaan Rotterdam Hoek van Holland is gelegd. Op de 50 cm lange balk was het woord REM aange bracht. (Daags tevoren was de REM uit de ether verdwenen). Het treinverkeer heeft geen hinder ondervonden van het obstakel. Het stuk ijzer is door de wielen opzijgeschoven en diep in de grond ge drukt., Het onderzoek naar de dader door politie en spoorwegrecherche heeft geen resultaat opgeleverd. Tijdens een teraardebestelling op de Haagse algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan zijn twee doodgravers door een hartverlamming getroffen. Dood graver S. Eenhoorn voelde zich onwel worden, deed enkele passen opzij en zakte ineen. Hij overleed enkele ogenblikken later. Zijn college G. Wijling kreeg van schrik eveneens een hartaanval, waardoor ook hij is overleden. Churchill: Als Europa voor een derde wereldoor log gespaard wil blijven moeten nazi geest en militairisme in Duitsland met wortel en tak worden uitgeroeid. (1944 in het Lagerhuis). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11 Topsy 11 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze correspondent) Kees Brusse's film „Mensen van Mor gen" krijgt een Duitse versie. De Duitse filmproducent Hans Eckelkamp heeft Brusse en diens producent Rudy Meyer gevraagd een soortgelijke film van Duitse jongelui te maken. De film zal dezelfde titel krijgen, „Menschen von Morgen". De opnamen zullen geschieden in de Cinetone-Studio'g te Amsterdam; de heer Eckelkamp wil een zelfde sfeer en hetzelfde systeem als in de Nederlandse produktie. „Menschen von Morgen" wordt een Nederlands-Duitse co- produktie De medewerkenden zullen Duit se jongeren zijn, die door Duitse psycholo gen voor de film worden geselecteerd. Brusse zal ook in deze film de interviewer zijn. De directeur van het Kunstmaandor kest, de heer J. Huckriede, heeft naar aanleiding van de door de staatssecreta ris van O.K. en W. aangekondigde maat regelen op operagebied, met name d® mededeling dat een nieuw orkest zal wor den gevormd voor begeleiding van bal letten en oratoria, zich in een brief tot de staatssecretaris gewend. Daarin zegt de heer Huckriede dat de oprichting van zulk een orkest betekent dat een belangrijk stuk werk van het Kunstmaandorkest wordt afgenomen. Hij vraagt de staatssecretaris te zorgen voor compensatie voor zijn orkest als de plan nen inderdaad doorgaan. De Amsterdamse centrale recherche heeft de 42-jarige directeur van de n.v. Centropa Chalet Service in de hoofdstad gearresteerd onder verdenking van op lichting en verduistering. Er zijn vijf aan giftes bij de centrale recherche (afdeling zwendel en oplichting) binnengekomen, waarmede een bedrag van ruim 150.000 gulden gemoeid is. Voor het eerst in de geschiedenis van Haarlem is in deze stad een veembedrijf opgericht, dat zich hoofdzakelijk gaat be zighouden met het opslaan en overslaan van goederen. Het initiatief hiertoe werd genomen door de Amsterdamse firmant J. van der Wal. Het bedrijf, dat de naam „Haarlems Veem" draagt, zal van 1 fe bruari af met zijn werkzaamheden begin nen. De directeur van het bedrijf is de heer W. F. M. TJbbink uit Amsterdam. Het „Haarlems Veem" zal zijn bedrijf gaan uitoefenen in de loods van de voor malige Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij N.V. aan de Waarderweg 22 in Haarlem, welk bedrijf vorig jaar werd ge liquideerd. Deze loods, waarvan de oppervlakte zes duizend vierkante meter bedraagt, is voor het veem bijzonder gunstig gelegen. Het ligt aan de westzijde direkt aan het Spaar ne, waardoor de mogelijkheid bestaat goe deren over water aan te voeren. Het veem kan zowel door binnensche pen als door kustvaarders worden bereikt, mede door gebruikmaking van de bestaan de insteekhaven. Aan de oost- en zuidzijde ligt een industrieterrein in de onmiddel lijke nabijheid. Op dit terrein is een spoor lijn geprojecteerd, die tot op het terrein van het veem doorloopt. Voor het vervoer per auto is een weg geprojecteerd, die aan sluit op de te leggen rijksweg van de Vel- sertunnel naar Schiphol. Verscheidene officiële instanties zoals Haven- en Marktwezen in Haarlem als mede de Haarlemse Kamer van Koophan del juichten het initiatief tot het stichten van het veem toe. Verwacht wordt, dat dit dienstverlenen- de bedrijf met de opslagruimte, die het I ten dienste staat, zal voorzien in een drin- gende behoefte van het Haarlemse be- drijfsleven. Aan de n.v. Centropa, een bungalow- bouw en exploitatiebedrijf, gevestigd aan de N. Z. Voorburgwal, werd op 20 novem ber van het vorig jaar definitief surseance van betaling verleend door de Amsterdam se rechtbank. De directeur deelde toen mede dat Centropa een schuldenlast had van 1.3 miljoen gulden en dat er onge veer driehonderd crediteren waren. Twee honderd daarvan zijn personen, die aan de financiering van de bouw van bunga lows in Italië hebben deelgenomen. Voorts wordt de man er van verdacht circa vijfduizend gulden, die hij voor de Rotterdamse reisvereniging had geïncas seerd, niet aan deze vereniging te hebben afgedragen. Men kon op het bureau van Centropa voor reizen van deze vereniging boeken en ook daar de reissommen beta len. Een der grootste gedupeerden is een in woner van Apeldoorn, die in oktober 1962 te Savona in Italië grond met een aantal daar op te bouwen bungalows had gekocht van het project zonneterras „La Casa Rossi" van de n.v. Centropa. Het totale koopbedrag Had 170.000 gulden bedragen, waarvan 104.000 gld werd betaald. Tot ze kerheid daarvoor droeg de verdachte aan de Apeldoornse koper de helft van de grond van het zonneterras in fiduciaire eigendom over. Later bleek dat hij tezamen met een ander eigenaar was van de grond en over de bewuste helft reeds in juli 1962 geen enkele zeggenschap meer had. Bij de ove rige aangiftes in deze zaak gaat het om minder grote bedragen. Er zijn meer ge dupeerden en volgens de recherche gaat het in totaal om enige tonnen. Centropa onderhield relaties met de Rotterdamse reisvereniging, waaraan tot in 1964 de ontvangen bedragen voor rei zen, na aftrek van provisie, waren over gemaakt. Het afgelopen jaar is dat vol gens deze vereniging nu niet gebeurd en zij beschuldigt de verdachte nu van ver duistering van gelden. Deze heeft tegenover de politie ver klaard de gang van zaken te wijten aan het mislukken van de verschillende pro jecten. Indien hij hierbij het zakelijk toe laatbare heeft overschreden, dan is dit niet opzettelijk gebeurd, zo zegt hij.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1