Rallyrijders zijn in Monte Carlo Slotemaker enige Nederlander Toto-prognose s^== Joegoslaaf Smederevac - secondant en trainer van Ivkov - behaalde meesterresultaat Portisch weer verder voor op Geiler in de slotklassementsproef Van Scheltinga verpletterde Lengyel door aanvalsdrift Sterk spel van R. Faase bij de strijd in schaaktienkampen TRIUMPH DEALER Koploper gebaat bij remise van Dormer tegen Geiler W. Dijkhoff: B. Burggraaf: WOENSDAG 20 JANUARI 1965 11 niet vergeten favoriete clubs Dames Meestergroep Kemper en Oldenburg in Berlijn aan de leiding HARRY OOMEN De heer W. Dijkhoff ziet elke zondag voetballiefhebbers voorbij komen, die op weg gaan naar RCH of HFC. Dat zijn moeilijke momenten voor hem, want hij is zelf gek op voetballen. Een rugziekte houdt hem nu een jaar of vijf al aan bed gekluisterd, terwijl hij toch een vitale figuur (van 51 jaar) is. Dat valt echt niet mee. Hij heeft zich nu geworpen op het spellen van voetballectuur; hij leest verder veel boeken en tijdschriften en studeert Frans. Zijn vroegere voetbalmakkers heb ben hem gelukkig niet vergeten. Ruim vijfentwintig jaar is hij lid van THB. Bij_ het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse club werd hem een vaantje gebracht. Het hangt boven zijn bed. De heer Dijkhoff krijgt nog regelmatig bezoek van THB-ers en ze vergeten hem niet bij de feestavonden. Zo kreeg hij pas nog een taart van de club. Die had men bij een kienavond voor hem opzij gezet. De heer Dijkhoff speelde jaren als linkshalf in het tweede of derde elftal van THB. Hij liet er alles voor staan: hij rookte niet en dronk geen borreltje. Hij ging veel naar wedstrijden kijken. Zo reisde hij naar Groningen of Lim burg (Fortuna '54). Zondag had hij pech met de toto. Op een kladje had hij de eerste acht uitslagen goed, maar op het formulier had hij het even an ders aangekruist. Hij viel nu net buiten de prijzen. De heer Dijkhoff weet alles van toto's af. Hij is de organisator van een eigen pool in „Nieuw Unicum". Ruim zestien jaar al ligt de heer B. Burggraaf met reuma op bed. Hij heeft zich nu wel verzoend met deze situatie. En hij heeft niets dan goede woorden voor de verzorging in „Nieuw Unicum", waar iedereen zoals zuster Stouten alles doet om het verblijf voor de patiënten zo prettig mogelijk te maken. De heer Burggraaf 64 jaar heeft ver voor de oorlog in Spaarndam ge voetbald. Zijn zoon heeft zijn plaats in de club overgenomen. De liefde voor de voetballerij heeft hij nooit verloren. Integendeel. Hij houdt alles bij aan de hand van de krant sinds hij in novem ber 1947 voorgoed naar bed moest. In de loop van ^e jaren heeft de heer Burggraaf favoriete clubs gekregen: GVAV, Feijénoord en Volendam. Hij weet precies te vertellen op welke plaats ze staan en hoe de clubs reilen en zeilen. Naast het voetballen houdt hij van wielrennen en biljarten. Wat doet hij nu zo overdag? Hij is een verwoede breier. Hij heeft een eenvoudig handig apparaatje, waar mee hij ondanks de handicap met zijn handen de fraaiste wollen vesten en kinderkleren kan vervaardigen. Dat doet hij voor het Roode Kruis, maar ook voor particulieren. Als er een voetbalwedstrijd op de televisie is wordt alles opzij gelegd. Dan richt zich alle aandacht op de kijkkast. Hij hoopt nu maar dat de wedstrijden van DWS op het scherm komen. De voorspellingen van de heer Dijk hoff vindt men in de eerste kolom, die van de heer Burggraaf daarnaast. FortunaSC Ensöhede 3 1 FeijenoordGo Ahead 1 3 1 3 AjaxMVV 1 1 3 3 3 3 2 2 RBC—Willem II 1 1 ElinkwijkAlkmaar3 1 Holland SportExcelsior 1 3 Enschedese BoysEindhoven 2 1 CambuurTubantia 1 1 VolendamDHC1 1 NEC—VVV 3 2 12331322321211233132232121123 13223212112331322321211231 (Van onze sportredacteur) Er zijn mensen, die de voetbalcompetitie noodgedwongen van uit de verte volgen, zoals patiënten, die langdurig bedlegerig zijn. Zij volgen de verrichtingen van de clubs echter met minstens zoveel interesse als de gelukkigen, die de wedstrijden kunnen bijwonen. Zij houden statistieken bij, verslagen, kortom al het nieuws over voetballen wordt gespeld. Wij hebben twee van deze voetbalsupporters in „Nieuw Unicum" in Heemstede opgezocht. Zij geven deze week hun prognoses voor de toto. R. Faase weet niet van cavituleren. Capituleren komt kennelijk niet meer voor in het woordenboek van R. Faase. Hij speelde in 2A tegen de Westduitser Menke opnieuw een sterke partij en kwam tot een toreneindspel dat kansloos lijkt voor de geroutineerde Duitser. Faase heeft dan drie overwinningen achtereen geboekt en is dus weer volop in de running gekomen. R. v. d. Enden leek aanvankelijk tegen de Deen Hansen een goede kans te zullen maken. Hij won twee pionnen maar had daarentegen een moeilijker positie. De slimme Deen buitte het handig uit en de Santpoortse veste stortte ineen. H. Bos- scher was aan de beurt om te winnen en deed dat op bekwame wijze tegen de Joego- slaviër Pavlovic. S. Bonkenburg daarente gen zag zijn tegenstander Roos midden in de roos schieten en dat betekende opnieuw een nul voor de Heemstedenaar. De Be- verwijker Gerben van Manen speelt in 2C bijzonder goed. Een snelle zege bracht hem dicht achter de koplopers. Ir. A. Zwemstra rukte dank zij een zege ook verder op. S. Herfst trad aan tegen leider Te Winkel en spreidde al zijn talenten ten toon om tot een gunstig resultaat te komen. Tegen Te Winkel bleek dit evenwel te weinig en Herfst verloor na een boeiende strijd. K. J. Altena bleef halfweg de ranglijst hangen nu hij runner-up Bijvank tot een punt- verdeling dwong. 21f4-f3! 22. g2xf3 (Na Pf3x komt Pf4!, gevolgd door Pg2x! met winst), Pdi5-f4; 23. De2-e3, Dd6-e7 (Dreigt mat) 29. Kgl-hl, De7-h4; 25. Tdl-gl, Pf4-h3; 26. Tgl-g3 (Lengyel heeft nog de beste ver- dedigingsopstelling gevonden, maar nu wikkelt zijn tegenstander af onder behoud van zijn aanval), Dh4xd4! 27. De3xd4 (Het eindspel na Th3x, Te5x! staat eveneens slecht voor wit), Td8xd4; 28. Tal-el, Ph3-g5! 29. Rb5-d7 (Wit bereidt een kwa liteitsoffer voor, dat relatief nog de beste verdediging betekent), h5-h4; 30. Tg3xg5, Tf5xg5; 31. Rd7xe6f, Kg8-h7; 32. Tel-e2 (Anders komt beslissend Td2), Td4-d6; 33. Re6-h3 (of Rf7, Tf6), 83Ta6-g6ü Wit geeft het op, want na Pg6x beslist Rf3xf en na Tel komt Te5x!, Te5x, Rf3xf, eveneens met beslissende materiaalwinst. Door een overwinning op Matanovic liep de Hongaar Portisch weer een half punt uit op de Rus Geiler, die gisteren in het Hoogovenschaaktoemooi tegen Donner niet verder dan remise kon komen. Onze landgenoot gaf zijn tegenstander geen enkele kans, complicaties op te roepen en na een aantal vereenvoudigingen was er inderdaad niets meer aan de hand. Ook in het duel tussen Matanovic en Portisch leek de balans oppervlakkig gezien in evenwicht, maar hier bedroog de schijn geweldig. De Hongaarse kampioen won langzaam maar zeker terrein en tenslotte wist hij de open koningsvleugel van zijn tegenstander te overrompelen. Piket het toen niet meer. De jonge Balas- jow hield Kramer goed in bedwang, maar in de afgebroken stand zal hij toch hard voor remise moeten vechten. De Rooi voelde niets voor het remise- voorstel, dat Van Geet hem al in een vroeg stadium van de partij deed. Van Geet toog toen wat al te voortvarend ten aanval en dat kostte hem de kwaliteit. De afgebro ken stand zal voor De Rooi echter nog heel lastig zijn te winnen. Crabbendam eeuwige tijdnoodkandi daat beleefde de sensatie, dat nu eens zijn tegenstander „door de klok ging". In gewonnen positie. De meesters Müller en Flesch braken af in een positie, waarin beiden voordeel voor zichzelf zien. Waarschijnlijk wordt het dus wel remise. Bij de Joegoslaven Ivkov en Smedere vac hing de vredestendens al van het be gin af aan als een zwaard van Damo cles boven het bord. Bij de 18de zet was het zover. De puntendeling betekende dat Smederevac op een score van 6 punten is gekomen, zodat hij t.z.t. hoogstwaar schijnlijk door de F.I.D.E. tot internatio naal meester zal worden uitgeroepen. De 42-jarige Joegoslaaf heeft dit succes ten volle verdiend; hij speelt trouwens al vele jaren op meesterniveau en ook als trai ner en secondant van Ivkov heeft hij zijn sporen verdiend. Van Scheltinga verpletterde grootmees ter Lengyel in een ouderwetse aanvals- partij, waarbij vooral de slotzet grote in druk maakte. Beverwijk mag zeer tevre den zijn met de 5Vj punt op de rang lijst en de fighting spirit van zijn ver tegenwoordiger bij dit Hoogoventoernooi. Dr. Lehmann slaagde er zowaar in, ope ningsexpert Pachman reeds in een vroeg stadium van de partij aan het wankelen te brengen. Een veropgeschoven pion van de Westduitser drukte als een doorn in het Tsjechische vlees. Via enkele aanvalsdrei- gingen wikkelde Lehmann af naar een eindspel, dat duidelijk beter voor hem stond. Na het afbreken volgde eerst de maaltijd en toen een korte analyse. Pach man zag er niets meer in, maar wel in een partijtje bridge, waartoe hij zijn tegenstander wist te verstrikken. Johannes- sen overspeelde Bagirov kort na de ope ning en in arren moede besloot de Rus tot een stukoffer, waarvoor hij enige aan- valskansen verkreeg. In plaats van rustig de dames te ruilen en in het algemeen de stand zo eenvou dig mogelijk te houden, ging de Noor aan het compliceren. Speculeerde hij op de geweldige tijdnood, waarin Bagirov kwam te verkeren? Dit had in ieder geval geen WitL. Lengyel ZwartT. D. van Scheltinga Aangenomen damegambiet 1. Pgl-f3, d7-di5; 2. d2-d4, Pg8-f6; 3. c2-c4, d5xc4; 4. e2-e3, e7-e6; 5. Rflxc4, c7-c5; 6. 0-0, Pb8-c6; 7 Ddl-e2, c5xd4; 8. Tfl-dl, Rf8-e79. e3xd4, 0-0; 10. Pbl-c3, Pc6-a5; 11. Rc4-d3, b7-b6; 12. Pf3-e5, Rc8-b7; 13. De2-e3, Pf6-d5; 14. De3-h3 (Ten aanval, maar zwart vindt de beste ver dediging, die tegelijkertijd met aanvalsbe- doelingen gepaard gaat), f7-f5!' 15. Rd3-b5, Dd8-d6 (opnieuw het beste; er dreigde on aangenaam Rd7); 16. Dh3-g3, Ta8-d8; 17. Rcl-g5? (Goed was Rh6, Rf6 en pas dan Rg5! Het verschil met de tekstzet zal blijken), f5-f4! (Nu is deze aanvalsvoort- zetting n.l. mogelijk); 18. Dg3-h4 (of Re7x, fg3x, Rd6x, gf2xf enz.), Re7xg5; 19. Dh4xg5, Tf8-f5; 20. Dg5-g4 (Vooral niet Dh4 wegens Pc3x, bc3x, Te5x!, de5x, Ddlxt, Tdlx, Tdlxf, Rfl, H.a6! en wint), h7-b5; 21. Dg4-e2, effect, want 'met de vlag van zijn klok op vallen speelde de Rus geweldig en in on verstoorbare rust peuzelde hij de ene pion na de andere op. Tenslotte had hij er vier voor zijn stuk en er komt er nog eentje bij. Johannessen is teleurgesteld gaan bridgen Langeweg en v. d. Berg vochten een openingsprobleem uit, waarbij laatstge noemde aan het langste eind trok. Dat wil zeggen: v. d. Berg won een pion, maar voor winst bleek dit niet voldoende te zijn. De loopgravenoorlog tussen Bobotsov en Medina is nog niet beëindigd. De remi se-marge is nooit overschreden en een puntendeling lijkt waarschijnlijk. De Span jaard zal echter secuur moeten spelen. In de damesgroep waren de zusjes Kat- ja en Rosa niet lief voor elkaar en als een schaakpartij geen remise wordt kan er he laas maar een enkel winstpunt worden uit gedeeld. Tot verdriet van Rosa was dit Katja maar zij is ook de oudste Het grote duel tussen de dames Timmer en Heemskerk is verdaagd en de schaak- sters zaten daarom in verschillende plaat- Smederevac: meesterresultaat. sen van het Kennemertheater grondig te analyseren. Van een prognose omtrent de uitslag van deze gecompliceerde afgebro ken stand willen wij ons maar liever dis tantiëren. De Poolse kampioene Konarkowska won in briljante aanvalsstijl van de Engelse mevrouw Bruce. De Roemeense Alexan dra Nicalau had grote moeite met mevr. Mulder, die pas in tijdnood de beslissende fout maakte. Piket offerde een pion tegen de sterke Joegoslavische meester Karaklaic en dat was zeer goed gezien. Onze landgenoot kreeg een fraaie stelling, maar in tijdnood blunderde hij. Met een stuk minder redde De uitslagen van de partijen in de elfde ronde van de grootmeestergroep: Matanovic (Joegosl.)Portisch (Hong.) 0-1, Langeweg (Ned.)v. d. Berg (Ned.) re mise, Pachman (Tsj.sl.)Lehmann (Did.) afg., Lengyel (Hong.)Van Scheltinga (Ned.) 0-1, Bobotsov (Buig.)Medina (Sp.) afg., Bagirov (Rusl.)Johannessen (Nrw.) afg., Ivkov (Joegosl.)Smederevac (Joego sl.) remise, Donner (Ned.)Gelier (Rusl.) remise. De stand luidt: 1. Portisch 8 p.; 2. Geiler 7 p.; 3. Bobotsov 6 en 1 afg.; 4. en 5. Don ner en Smederevac 6 p.; 6. en 7. Johannes sen en Pachman 5V2 p. en 1 afg.; 8., 9. en 10. Van Scheltinga, Langeweg en Ivkov 5Yz p.; 11. Lehmann 5 p. en 1 afg 12. Ma tanovic 5 p.; 13. Medina 4V2 p. en 1 afg.; 14. Lengyel 4 p.; 15. Bagirov 3V2 p. en 1 afg.; 16. v. d. Berg 2V2 p. De verdere uitslagen luiden, meester groep, zevende ronde: Karaklaic (Joegosl.) Piket (Ned.) 1-0, Kieninger (Did.)Ge- reben (Zwits.) remise, Crabbendam (Ned.) Giustulusi (It.) 1-0. Kramer (Ned.)Ba- lasjof (Rusl.) afg., Müller (Did.)Flesch (Hong.) afg., Van Geet (Ned.)De Rooi (Ned.) afg. Stand: 1. Van Geet 5 p. en 1 afg.; 2. Flesch 4V2 p. en 1 afg.; 3. en 4. Gereben en Karaklaic 4 p. en 1 afg. Dames, zevende ronde: K. Jovanovic (Joegosl.)R. Jovanovic (Joegosl.) 1-0, Timmer (Ned.)Heemskerk (Ned.) afg., Nicolau (Roem.)Mulder (Ned.) 1-0, Rood- zant (Ned.)Ivanova (Buig.) remise, Ko- narkovska (Polen)Bruce (G.B.) 1-0, Lit- monovicz (Polen)Vreeken remise. Stand: 1. Nicolau 5V2 p., 2. K. Jovanovic 5 p., 3. R. Jovanovic 4 p. De vijfde ronde, de sleutelronde in de tienkampen van het Hoogovenschaaktoer nooi, is gisteren in het Kennemer Theater in Beverwijk gespeeld. De kans op de eind zege met de daaraan verbonden promotie is in groep IA voor de Velsenaar K. Steijn vrijwel zeker verkeken. Hij trad aan tegen II. Ree, een speler die onlangs nog deelnam aan de landenwedstrijd EngelandNeder land. Steijn heeft zich door de reputatie van zijn rivaal niet laten imponeren en offerde een pion om fraai spel te krijgen. Jammer genoeg overzag hij op het moment dat het spel zijn ontknoping naderde een belangrijke tussenzet (h6) en toen stortte de veelbelovende stelling ineen en moest hij capituleren. Van de derde groep spelers brak G. Maas in groep A in moeilijke stelling af terwijl in groep B de Haarlemmer A. Herfst de grote man werd. Hij liet de onstuimig aanvallende Donk rustig uitrazen, won en-passant een pion en staat in de afge broken stelling gewonnen. De spanning stijgt hier ten top nu J. Wijker de kans op de eerste plaats miste, een vergissing maakte en tenonder ging. Tj. de Jong kwam eindelijk tot winst en daarvan werd de Bloemendaler v. d. Werff de dupe. In 4A staat Hölscher op winst en blijft kans hebber. De uitslagen zijn: groep IA: SteijnRee 0-1; 1B: MolenbroekBozic afg.; 2A: Han senv. d. Enden 1-0, MenkeFaase afg., BosscherPavlovic 1-0, EtmansVerhoeff remise, BonkenburgRoos 0-1; 2C: Blach v. Manen 0-1, v. EnkZwemstra 0-1, Al tenaBijvank remise, S. HerfstTe Win kel 0-1; 3A: MaasVielau afg.; 3B: De Jongv. d. tyerff 1-0, A. HerfstDonk afg., WijkerNeander 0-1, v. d. Werff Gjaltema afg.; 4A: Voorst Vader—Tings 0-1, KranenborgHölscher afg.; 4B: Gor dijnSottocasa 0-1, DallmanHeere 1-0, PetersMostert afg., SwinkelsPavlik0-1; 5: NieuwenhuizenKwee 0-1, Von Kleist Steeman remise, Battau—Artmanni afg., v. d. Meulenv. d. Griendt 1-0. T In ae voorlaatste nacht van de zesdaagse van Berlijn konden de Duitsers Kemper Oldenburg voor 8.000 toeschouwers een voorsprong van een ronde handhaven. De winnaars van de zesdaagse van Munster namen in het begin van de avond de lei ding over van de Denen Eugen en Lykke en verdedigden vervolgens hun koppositie in drie jachten, die bij elkaar meer dan twee uur duurden. In de rustpauze .die volgde rukten PostPfenninger en Bug- dahlRenz op, maar in de vroege morgen uren hernamen KemperOldenburg de leiding. De stand was woensdagmorgen bij de neutralisatie: 1. Kerr.ferOldenburg 284 punten. Op één ronde: 2. PostPfen ninger 347 pnt., 3. BugdahlRenz 180 pnt., 4. LykkeEugen 106 p. Op twee ronden: 5. Rudi AltigJunkermann 170 punten. Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Tientallen jaren moet men terug gaan om een sterrit naar Monaco te vinden, waarin de moeilijkheden groter zijn ge weest dan die van dit jaar. Maar 34 wa gens hebben de ruim 4000 km lange tocht naar Monte Carlo kunnen volbrengen. Voor ruim 200 dapperen was in het Zuid franse land, waar de urenlange sneeuw jachten het zicht tot enkele meters terug brachten een vroegtijdig einde gekomen van de rit naar het dwergstaatje. De ster- rit was overeenkomstig het ideaal van elke organisator op de weg beslist. Eenvoudige berekeningen leren echter, dat geluk en pech de Rallye Monte-Carlo 1965 voor een heel belangrijk deel hebben beheerst. Er was maar weinig inzicht voor nodig om vast te stellen, dat de pechvo gels, die in Athene, Lissabon, Parijs en Monte-Carlo de grote winter sterrit be gonnen, wel heel erg ver van het winnen de nummer hebben gezeten in de rally-rou lette. Van de 83 equipes, die uit die plaatsen vertrokken, haalden er welgeteld 2 de fi nish. Frankfort was met een „score" van 3 van de 26 combinaties nauwelijks gun stiger. Het fortuin had duidelijk de zijde gekozen van degenen, die het rally-avon tuur in Warschau, Stockholm, Minsk en Londen begonnen. Want van de 128 teams uit deze plaatsen volbrachten er 29 de op dracht, waarbij Stockholm en Minsk bijna 35 percent geslaagden leverden. De geluksvogels met de lagere num mers hebben op kritieke momenten de sneeuwjachten in meerdere of mindere mate gemist. Opvallend is, dat van de eerste 125 startnummers er 25 de finish haalden. Van de tweede serie nog 8 en van de laatste 125 maar een enkele, name lijk de rode Ford-Cortina van Henri Tay lor. Het zou echter onjuist zijn te bewe ren dat de 34 equipes die de sterrit regle mentair uitreden dat vrijwel alleen aan het lot te danken hebben gehad. De om standigheden waren zelfs voor de gunste lingen van vrouwe fortuna zo zwaar, dat alleen de bekwaamsten de eindstreep heb ben kunnen halen. En dan nog met ladin gen strafpunten, die bijna om computers smeekten. Goed werk leverde Rob Slotemaker, die als enige van de vier Nederlandse rijders de tocht volbracht. De Nederlander, die met de Engelse navigator Alan Taylor reed, maakt deel uit van het Triumph fa- brieksteam. In de laatste rallynacht moest de Nederlands-Engelse coalitie onver wacht hulp bieden aan de Britse dames equipe Valerie Pirie en Susan Reeves, die eveneens in een fabrieks Triumph uitkwa men. Het kostte Slotemaker veel tijd en Valerie Pirie, de troef van de Engelse fa briek in de strijd om de coupe des dames bereikte desondanks Monaco pas, toen zij de tijdslimiet al had overschreden. De bijna drie kwartier, die de slipspecialist verspeelde, liep hij in de laatste 200 km vrijwel geheel in, doch de opgelopen straf punten behield hij uiteraard. Als de blon de rijder uit Zandvoort die hulp niet had behoeven te bieden was hij ongetwijfeld ernstig kandidaat geweest voor een heel hoge klassering. De slot klassementsproef van woensdagnacht, die over 610 km gaat, biedt de Nederlander echter nog grote mo gelijkheden. De 34e Rallye Monte Carlo kent, on danks de harde slagen waarvoor het nood lot zorgde, nog vele favorieten. De BMC- rijder Timo Makinen, als enige vrij van tijdstrafpunten, is, voorzover dat aan de hand van de officieuze gegevens althans kan worden vastgesteld, de voornaamste gegadigde voor de ereprijs en de 12.000 Franse francs, die de eerste plaats in het eindklassement voorts oplevert. Ook de fa- brieks-equipes van Citroën worden hoog gewaardeerd, speciaal de Belgische combi natie Lucien Bianchi-Jean Dumortier. De Europese rally-kampioen Eugen Boehrin- ger met zijn grijze Porsche, de Franse Ci- Rob Slotemaker, de overgebleven Nederlandse rallyrijder. troënrijder Robert Neyret en de Brit Pe ter Harper met zijn Sunbeam-Tiger hebben in de slotproef van woensdagnacht ook nog vele mogelijkheden. Pat Moss is, evenals vorig jaar, vrijwel zeker van de eerste plaats in het klassement voor de coupe des dames.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11