De Gaulle en Erhard praten in Parijs achter „ijzeren gordijn" Toekomst van Europa wordt binnenskamers behandeld Kapitaaluitvoer van V.S. gaat verder aan banden HET WEER Churchills toestand onveranderd Gestolen bus is terecht I 88! Denemarken verlegt de visserijgrens Ponton in Noordzeekanaal voor Hoogovenspersoneel Plaats voor 230 man Eerste Kamer stemt in met hogere wegenbelasting weg naar de States Akkoord CAO Metaal Johnson overweegt nieuwe reeks van maatregelen Vijf winnaars in de sporttoto Aankoop Westerdamvan de baan Minister zal ontheffing voor bezorgwagentjes en kruipauto s in overweging nemen WA VERWOERD en ZONEN Betekenis Nadrukkelijk Misère in woonwagenkampen pagina Lichte vorst piiiiRUiiiiiiniiniiiinsiiiiiiiiiiniiiiiiinniiiiniiiiiiiiiinnnnHnnifnnnnni Het woord is aan In de krant van heden: <ejore you vuy. NAPPA- EN SUÈDE JASJES KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 65 WOENSDAG 20 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem *- Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS De Frans-Duitse topconferen tie tussen generaal De Gaulle en kanse lier Erhard in het bijzijn slechts van hun tolken, is dinsdagmiddag om vier uur in Rambouillet begonnen. Ze zal vanavond weer gesloten worden. Om vier uur begon hun eerste tête tête onder vier of acht ogen, de tolken meegerekend. Vanmorgen stond een twee de gesprek van ruim twee uur, op het programma. Toen mochten pas de beide ministers van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville en Schroder, de Franse pre mier Pompidou, de Duitse staatsminister Westrick en nog enkele andere excellen ties zirh bij de beide topleiders voegen. Een communiqué werd vanmorgen niet in uitzicht gesteld. Wel beloofden de woord voerders der beide delegaties een sum mier verslag van de onderhandelingen te zullen geven. Tot dat moment moesten de journalis ten, trappelend van de kou, zich tevre den stellen met de blikken uit de verte, die ze van achter de hoge ijzeren hek ken op het kasteel konden slaan. Naast die hekken en de oerdegelijke muren waardoor het voormalige kasteel van Francois I en later van Napoleon wordt omgeven, werden de beide staatslieden ook nog bewaakt door een dapper legertje geüniformeerde en politieinspecteurs en agenten in burger. Uitgelekt is dat de beide staatslieden gisteren een filmdocumentaire over het le ven in de diepzeeën van de Franse com mandant Courteau hebben bekeken. De bondskanselier heeft de torenkamer ter be schikking gekregen waar vóór hem, behal ve Frangois I en Napoleon ook presi dent Kennedy en ex-premier Kroesjtsjev hebben overnacht. Als conferentiezaal êoet het vroegere particuliere vertrek waarin heel veel marmer verwerkt is van Maria de Medici dienst. Men kon slechts gissen naar het verloop van het gesprek waaraan door de kanselier kennelijk bijzonder veel betekenis werd ge hecht. Voor zover bekend, was er geen formele agenda opgesteld. Niettemin is het wel zeker, dat de toekomst van Europa, een hereniging van Duitsland, de relaties met de Verenigde Staten en de kansen op een Europese kernverdediging de be langrijkste onderwerpen van gesprek ge vormd hebben. Professor Erhard. die zich in Bonn door zijn voorganger Adenauer eerst een soort handleiding heeft laten geven voor de me thodiek waarmee de Franse generaal-pre- sident benaderd en behandeld moet wor den, hoopt vurig dat zijn gastheer hem niet met lege handen naar huis zal sturen. Afgezien van alle genoemde onderwerpen zal vooral de gedachte aan de komende verkiezingen in de Bondsrepubliek de kan selier wel geen moment met rust hebben gelaten. In Rambouillet werd, zo mag men zonder veel overdrijving zeggen, voor een deel zelfs al over de uitslag dier verkiezin gen beslist. Wanneer Erhard een belofte van De Gaulle voor een ministerconferentie der zes Europese landen in Bonn zal kunnen overleggen heeft zijn partij in de komen de campagne voor het chapiter der bui tenlandse politiek tenminste nog iets te tonen. Maar heel veel meer kon hij vol gens de meeste waarnemers van zijn on derhoud met de generaal niet verwachten. De Duitsers hadden ook graag gezien dat het Franse staatshoofd een woord van sympathie en begrip voor de Duitse her eniging zou willen spreken. De Gaulle ziet die Duitse hereniging waarop hij van on geduld zeker niet zit te trappelen, in het gunstigste geval échter als een resultaat van en stellig niet als een conditie voor zijn grote Europese politieke plannen. Al die wat nadrukkelijke manifestaties van economische en culturele toenadering tot de Oosteuropese landen, die De Gaulle juist de laatste weken heeft gedemon streerd, bewijzen niet onduidelijk dat voor hem de constructie van een Europees Europa dat van de Atlantische Oceaan tot de Oeral zou reiken dwingender is dan het herstel van het Groot-Duitse rijk. Dat rijk zou, in zijn ogen, pas na de definitieve verwijdering van het ijzeren gordijn een punt van werkelijke politiek kunnen worden. Ook ten aanzien van de nucleaire verdediging van Europa en de rol die Duitsland zich in dat verband heeft toegedacht, moeten de standpunten der beide gesprekspartners door vele mij len afstand worden gescheiden. De Gaulle maakt zich weinig illusies over de redenen waarom Erhard het Frans-Duitse briendschapsverdrag nu zo plotseling en zo innig aan zijn hart wil drukken. Behalve door de naderende ver kiezingen is er voor Erhard bovendien nog de bittere deceptie over het Amerikaans „verraad" aan het gemeenschappelijke MLF project. Een bedrogen minnaar als huwelijkspartner te begroeten is echter zeker geen gedachte die de fiere Franse generaal bijzonder toelacht. Als een huwelijk uit berekening zal De Gaulle een hernieuwde verbintenis met West-Duitsland wel willen overwegen. Voor de Europese plannen die hij smeedt, kan De Gaulle het Westduitse economische en zelfs militaire potentieel niet missen al zal hij, naar alle waarschijnlijkheid, Erhard wel een nul op het rekest hebben gegeven ten aanzien van de Duitse ambi tie om als volwaardige of desnoods voor lopig partiële nucleaire mogendheid te mogen worden erkend. In dit verband zal de Duitse kanselier zich wel enige moeite getroosten nu einde lijk eens wat uitvoeriger te worden inge licht over de bedoelingen die De Gaulle met zijn Franse kernzwaard voor de Eu ropese toekomst voor ogen staat. Het staat evenwel zeer te bezien of De Gaulle zijn gast het naadje van die Franse nu cleaire' kous onthullen zal. Voorlopig ziet men in Parijs in het bes te geval dat de ontmoeting op wat langere duur misschien enige psychologische vruchten af zal kunnen werpen. Wanneer de steile Fransman en de gemoedelijke Beier, die behalve hun aangeboren verle genheid, maar weinig karaktertrekken met elkaar gemeen hebben, elkander deze dagen niettemin wat beter zouden leren kennen en begrijpen dan kunnen de zwaarste misverstanden in de toekomst wellicht vermeden worden. Maar ook op dat punt blijft generaal De Gaulle sceptisch gestemd. Zo heeft hij met voorbedachte rade zijn halfjaarlijkse persconferentie van januari naar begin fe bruari verschoven. In de tussenliggende weken zal de Westduitse kanselier dan ge legenheid hebben publiekelijk en daadwer kelijk te tonen dat hij inderdaad de weg wil inslaan waar de generaal hem als met gezel wenst te aanvaarden en vooral ook hard nodig heeft. WASHINGTON (AFP). - De Ameri kaanse regering overweegt een nieuwe reeks maatregelen ter beperking van de uitvoer van kapitaal uit de Verenigde Staten, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Deze maatregelen zouden binnenkort worden bekendgemaakt in een bijzondere boodschap van president Johnson over de Amerikaanse betalings balans. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige sneeuw. Krachtige tot matige oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. In officiële kringen is men wat de details van deze maatregelen betreft zeer terughoudend. Men meent echter, dat het om de volgende drie maatregelen zal gaan: Verlenging tot na 31 december 1965 van de belasting op buitenlandse effecten, die door de vorige regering werd inge voerd. Introductie van een soortgelijke belas ting op leningen van de Amerikaanse banken aan het buitenland. Invoering van een controlestelsel voor de investeringen van Amerikaanse maat schappijen in het buitenland. Dit nieuwe „herstelprogramma" voor de betalingsbalans zou daarom ook zo van betekenis zijn omdat het een ernstige aan tasting zou betekenen van het beginsel van vrijheid van kapitaalverkeer. De uitvoer van particulier kapitaal, die bijdraagt tot het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, geschiedt in de vorm van uitgifte van buitenlandse aandelen en obligaties op de Amerikaanse markt, langlopende leningen aan buitenlandse ondernemingen door Amerikaanse banken en directe investeringen van Amerikaanse maatschappijen in hun buitenlandse bedrijven. Volgens voorlopige ramingen hebben de Verenigde Staten vorig jaar op deze wijze bijna 6 miljard dollar uitgevoerd tegen 4,3 miljard in 1963. De investeringen in buitenlandse ondernemingen bedroegen 2,1 miljard dollar, waarvan meer dan de helft (1,2 miljard) naar West-Europa ging. LONDEN (AP en Reuter). - In de toestand van de negentigjarige Britse oud-premier sir Winston Churchill is geen verandering gekomen. De zieke heeft geslapen. Dat is door zijn lijfarts, Lord Moran, meegedeeld. Het is wel duidelijk dat men weinig hoop koestert op herstel van de zieke. Premier Wilson heeft zijn voorgenomen bezoek aan Bonn en Berlijn in verband met de toe stand van Churchill uitgesteld. Het Britse Parlement heeft de voor van daag vastgestelde viering van zijn zeven honderdjarig bestaan afgelast. Alle politie ke partijen waren het erover eens dat men geen feest kan vieren nu de grootste parle mentariër uit de twintigste eeuw op ster ven ligt. De vertegenwoordiger van pers, radio en televisie hebben zich op verzoek van lady Churchill teruggetrokken uit de omgeving van Hyde Park Gate 28, de woning van sir Winston. In een boodschap die dinsdagmiddag is gepubliceerd wordt gezegd: „Lady Chur chill brengt haar welgemeende dank tot uiting aan de vertegenwoordigers van de pers die welwillendheid en terughoudend heid hebben getoond. Zij zou de vertegen woordigers van pers, radio en televisie ech ter buitengewoon erkentelijk zijn als zij zich van Hyde Park Gate zouden terug trekken. Het aantal journalisten en schijn werpers van de televisie is zo groot ge worden dat de onvermijdelijke hinder en het lawaai als gevolg daarvan ontoelaat baar zijn geworden, bovendien is de weg versperd." Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde bedroeg 680.176. Aan prijzen kwam beschikbaar 327.635. De eerste prijs van 180.199,25 wordt door vijf winnaars gedeeld, die bruto 36.039,80 zullen ontvangen. De tweede prijs van 98.290,50 levert de 89 deelnemers met 12 punten bruto 1092, per goed ingevulde kolom op. De derde prijs van 49.145,25 wordt door 3915 goede voorspellers gedeeld. Per goed ingevulde kolom wordt ca. 12,60 betaald. De autobus van een Haarlemse onderne mer, die in de nacht van zondag op maan dag in Beverwijk is gestolen, is dinsdag in Hoorn teruggevonden. De autobus was hier onbeheerd achtergelaten en het con tactsleuteltje stak in het slot. De eigenaar van de bus kan het sleuteltje op het Hoorn- se politiebureau in ontvangst nemen. Voltaire: Wie nieuws verneemt, zou altijd moe ten wachten op bevestiging ervan, voor dat hij gelooft of verbreidt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 8 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 8 Buitenlands nieuws 3, 6 Langs sluizen en havens4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport, 11, 13 Topsy 13 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's President De Gaulle en zijn aast, de Westduitse bondskanselier professor Erhard, poseren voor de fotografen op het bordes van het kasteel Ram bouillet voordat hun politieke be sprekingen dinsdag begonnen. (Telefoto). KOPENHAGEN (AFP) Denemarken gaat zijn visserij grenzen van drie tot twaalf mijl uit de kust uitbreiden, zo heeft het ministerie van Visserij in Kopenhagen bekendgemaakt. Nog deze; maand zal een wetsvoorstel van deze strekking aan het parlement worden voorgelegd. Hoogovens en de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij delen mede dat Hoogovens heeft besloten ter voorziening in de behoefte op korte ter mijn aan huisvestingsmogelijkheden voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren met 33 tegen 15 stemmen (P.v.d.A. en P.S.P.) de instelling van een rijkswegenfonds goedgekeurd. Het fonds, dat dient om de bouw van autosnel wegen te financieren, wordt deels ge voed door bijdragen uit de schatkist en Dinsdagmiddag is de Amerikaanse fa milie Gillis met de Statendam uit Rotter dam vertrokken. De huifkar, waarmee zij door zeven landen zijn getrokken, ging na tuurlijk mee. De foto toont van links naar rechts moeder, de tienjarige Georgie, va der, de twaalfjarige Janet, de achttienjari ge Caroll en de zestienjarige Barbara. Met twee paarden van „Het Nederland se Trekpaard" voor de kar is de familie via België, Frankrijk, Luxemburg, Duits land, Polen, Tsjechoslowakije en Rusland naar Moskou getrokken, waar men juist te laat kwam om nog hulde te brengen aan Kroesjtsjef. De oudste dochter was er toen al niet meer bij, want zij had in Ausbach in Duitsland een Amerikaanse pi loot gevonden, die haar niet meer verder liet trekken maar met haar trouwde. Vlak voor Moskou stierf een der paar den maar er kwam een Russische rempla- gant. De huifkar zal een plekje vinden op de wereldtentoonstelling in New York. deels door de opbrengst van de hogere motorrijtuigenbelasting per 1 februari. Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat zei dat de regering in de ko mende zes .jaar 800 kilometer nieuwe snelwegen wil doen aanleggen. Daarvoor is rond twee miljard gulden nodig, die voor 70 percent uit de algemene midde len komt, maar voor de rest door de weg gebruikers moet worden opgebracht. Minister Van Aartsen was niet bereid uitzonderingen te maken. Wel wilde hij ten aanzien van de „twintig-kilometervoer tuigen", ontheffing in overweging nemen. Staatssecretaris Van den Berge van Fi nanciën maakte daarbij het voorbehoud, dat nog moet worden bekeken of dit soort motorrijtuigen (kruipauto's, motortrekwa- gentjes en bezorgwagens), wel van het voertuigenpark uitgezonderd kan worden. Het is niet de bedoeling om nog andere ca tegorieën motorrijtuigen van de belasting verhoging vrij te stellen. Hoewel de Eerste Kamer de toestand op de wegen nogal nijpend begon te vinden, was minister Van Aartsen van mening dat het verkeer in het algemeen toch nog op redelijke wijze wordt afgewikkeld. Het we gennet kan in vergelijking met de ons om ringende landen de toets van de critiek best doorstaan. Dat neemt niet weg dat ver snelling van de wegenbouw zijns inziens niet kan wachten. Daarom is besloten tot de instelling van het wegenfonds en wordt van de weggebruikers een bijdrage ge vraagd, die volgens de bewindsman verhou dingsgewijs niet onredelijk groot kan wor den genoemd. Financiering van de wegenbouw uitslui tend uit de schatkist, zoals de P.v.d.A. wil, is onmogelijk. Het Akkoord van Wasse naar heeft aan deze zaak geen bijzondere voorrang toegekend. Een verschuiving van prioriteiten binnen het raam van de be groting, bijvoorbeeld ten koste van de Zui derzeewerken, achtte de minister even eens onmogelijk. Uitstel van de bouw van Lelystad, zoals de heer Teijssen (K.V.P.) voorstelde, biedt geen oplossing omdat het daarbij maar om een paar miljoen gulden gaat. Een lening, zoals de heer Van den Bergh (V.V.D.) wilde, werd door staats secretaris Van den Berge afgewezen. Het bezwaar van de heer Van Pelt (P.S.P.), dat alleen de rijkswegen van de hogere belastingopbrengst gaan profiteren, erkende de bewindsman, maar hij vond dat voor de provincies een oplossing moet worden gevonden via de Wet Uitkering Wegen en voor de gemeenten via de uit keringen uit het Gemeentefonds. Wat de stedelijke vervoersproblemen betreft is het wachten nog op het advies van de commis- sie-Vollmuller. Het advies, waaraan hard wordt gewerkt, zal moeten aangeven op welke wijze het openbaar vervoer kan wor den verbeterd om de steden te ontlasten van het autoverkeer. buitenlandse werknemers over te gaan tot het doen bouwen van logiesaccom- modatie op een ponton. Het ponton zal ligplaats krijgen in het binnenspuikanaal bij het Noordzeekanaal naast het be staande logiesschip „Arosa Sun". De Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij zal de bouw van deze drij vende logiesaccommodatie, welke huisves tingsmogelijkheden biedt voor ongeveer 230 werknemers, verzorgen. De accommodatie zal in totaal vijf woon lagen omvatten waarvan de precieze inde ling nog niet geheel vastligt. Naast slaap gelegenheid wordt voorzien in een eetzaal met keuken, enkele recreatie-ruimten en de noodzakelijke dienstruimten. De nieuwe accommodatie zal in de loop van de zomer van dit jaar in gebruik ge nomen worden. Voor het geval dat daar aan behoefte zal bestaan zal in de moge lijkheid voorzien in de toekomst een twee de eenheid naast de eerste te leggen. De directie van Hoogovens in IJmuiden deelde ons hedenmorgen nog mede, dat thans definitief is afgezien van de aan koop van een schip voor huisvesting van werknemers. De aankoop van de „Wester dam" der Holland-Amerika Lijn, waarover maandenlang is onderhandeld, is van da baan. Hoogovens heeft tenslotte geprefereerd over te gaan tot „pontonbouw", omdat dit diverse voordelen heeft. In de eerste plaats behoeft thans niet meteen een gro tere accommodatie aanwezig te zijn dan nodig is. De Westerdam zou namelijk meteen plaats voor ongeveer vijfhonderd pensiongasten bieden, terwijl er voorlopig slechts plaats voor ongeveer de helft nood zakelijk is. Voor een dergelijke accommo datie is pontonbouw voordeliger. Immer» zal, indien straks meer accommodatie no dig zou zijn, er een tweede woongele genheid op pontons kunnen worden bijge bouwd. Het is wel de bedoeling, dat zeer binnenkort met de bouw wordt begonnen. De directie van de H.A.L. bevestigde, dat de Westerdam niet aan Hoogovens IJmuiden zal worden verkocht, doch wil de de naam van de volgende gegadigda niet noemen. De lengte van het ponton is 41,5 meter, de breedte 16 meter en de hoogte 2,85 me ter, waarvan de helft onder water zal lig gen. Het ponton krijgt een bovenbouw van 13 meter, zodat het geheel 14 tot 15 meter boven water zal uitsteken. Het is zo goed als zeker dat in de ver gadering van de Vakraad van de Metaal industrie die venmorgen in Den Haag onder voorzitterschap van de heer I. Baart bijeen is geweest, overeenstemming i» bereikt over de Metaal C.A.O. voor 1965, Bij het ter perse gaan van dit nummer waren partijen bezig aan het formuleren van de tekst. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDS.ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1