Modder- en sanitairmisère in de kampen te Velsen en Beverwijk Schepen botsen bij Le Havre Echtpaar Swier won moeilijke oriëntatierit door Velsen Leon Drach met verlof gestuurd In regionaal woonwagencentrum I Jmond is slechts plaats voor tachtig wagens Regen van strafpunten in alle afdelingen WOENSDAG 20 JANUARI 1965 Sanering Overvol Bij Assendelft Opheldering Voorzieningen schieten tekort in de overvolle woonwagenkampen Dit is een van de toegangswegennaar het Velsense woonwagenkamp. Kinderen kunnen er nog wel om lachen. Een „straatje-om" gaan om de benauwenis van de woonwagen even kwijt te raken is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. DE REGEN SPETTERT zwaar in de modderplassen. Woonwagens weer spiegelen zich schimmig in het natte drab waarin allerlei afval drijft. Kinderen op klompen en in laarzen balanceren hand in hand tussen de volgelopen karre- sporen. Ze lachen als er een met een schrikgilletje wegglibbert. De vrouw in het donkere deurgat van haar woonwagen lacht niet. Ze zegt nors, met een armzwaai naar het moeras, tot de fotograaf: „Maak maar gerust een heleboel foto's. Ieder mag zien in wat voor een troep we hier zitten, 's Avonds leeft het hier van de ratten en niet van die kleintjes. En daar moet je nou nog ééntachtig per week staangeld voor betalen". EEN MAN ZEGT, zijn schoenzolen schoonschrapend op een tree van het trapje: „Ik ben in een woonwagen geboren en heb nooit anders gewoond. Ik heb er vrede mee dat het in een woonwagenkamp geen weelde is. Maar dit is te erg. We staan hier met zo'n zestig wagens met pakweg tweehonderdvijftig mensen. En er zijn maar vier w.c.'s voor volwassenen en drie voor kinderen. Maar die w.c.'s van de kinderen zijn te groot. Daarom doen ze het meestal maar er naast. Je kan de hele dag wel aan het schoonspuiten blijven". IEMAND VAN DE GEMEENTE zegt: „Er staan inderdaad veel te veel wagens in het kamp. Daarom staan verscheidene wagens niet droog. Maar die mensen willen het zelf. Ze willen nergens anders heen. Daarom moeten ze ook niet mopperen dat ze midden in de modder staan. Dat hebben ze vooruit geweten O Wie geen binnen het plaatsje meer kan vinden I minder droge standplaats daarbuiten woonwagenkamp moet een voor lief nemen. Het uitzicht wordt er bepaald niet beter op.... In het woonwagenkamp aan de Wijker meerweg in Beverwijk is enige orde ver te zoeken. De wagens staan schots en scheef door elkaar. Wrakstukken van auto's liggen overal verspreid. Havenautoriteiten vrezen dat zeven mensen dinsdagavond omgekomen zijn bij een aanvaring tussen het Amerikaanse vrachtschip „Lucille Bloomfield" en een kleine Franse tanker die daarbij in brand geraakt is. Twee opvarenden van de tanker „Port Manech", een officier en een passagiere, zijn kort na de aanvaring aan brandwonden gestorven. Vijf leden van de bemanning van het tankschip worden nog vermist. Ge vreesd wordt dat zij door de brand de machinekamer van de „Port Ma nech" niet meer hébben kunnen ver laten. Fr zouden vele gewonden zijn. De „Port Manech" is gezonken. Op het Amerikaanse schip zou eveneens brand zijn uitgebroken. Overleven den van de „Port Manech" worden in Le Havre aan land gebracht. Het regende strafpunten in de oriëntatie- rit, die gisteravond op yelsens grondgebied door de Automobielclub „De Rijmonders" georganiseerd was. Het tweede traject, de zogenoemde „strip" was door routechef Peek zodanig uitgezet, dat er vele inter pretaties mogelijk waren. Na een ware strafpuntenregen tijdens dit tweede tra ject, werd het derde traject een farce. De routecommissarissen hebben de laat ste vier controles laten vervallen. In de ze rallybrabbelton bleek Rjjmondersprae- ses P. Swier, vakkundig geassisteerd door zijn echtgenote, de gelukkigste rallyrijder in de A-klasse, met 579 strafpunten. In de B-klasse zegevierde het echtpaar Broek huizen, met 849 strafpunten. De bijzonder hoge strafpuntentotalen spreken in dit ver band voor zichzelf. Het eerste traject, waarvoor de route- uitzetters Wonink en Reints verantwoorde lijk waren, leidde van Paviljoen Schoonen- berg naar de Dokweg in IJmuiden. Het was elk van de 46 deelnemende equipes bekend, dat de Nutsspaarbank aan de Zee weg in IJmuiden-oost gehuisvest is. Echter een paar honderd meter voor de spaar bank hadden de route-uitzetters een bord je met de aanduiding „Nutsspaarbank" neergezet. Maar een rallyrijder in tijdnood laat zich wel eens verleiden tot snel rij den op de zogenoemde gemakkelijke stuk ken. En verreweg de meeste rallyrijders hebben het bewuste bordje dan ook nooit gezien! Bij de Driehuizer Engelmunduskerk was het een drukte van belang rond het drie hoekige plantsoen. Maar hoe men de auto ook keerde, het plantsoen bleef links lig gen in plaats van rechts, waarvan de rou tebeschrijving sprak. Op dezelfde routebe schrijving stond vermeld: „Voor vishal linksaf". Iedere IJmuidenaar weet wel waar hij de vishal kan vinden, maar er komen (helaas) zoveel linkse wegen 'op uit! In het IJmuidense industrieterrein nabij het strand werd het zo fel omstreden stripgedeelte van de oriëntatierit verreden terwijl het laatste gedeelte de rallyrijders terug deed komen in Paviljoen Schoonen- berg. Door de moeilijkheden in de routebe schrijving hadden vele equipes de finish- tijdcontrole gemist. Favoriet Rolvink, die dit laatste traject wel goed had afgelegd, behoorde tot deze slachtoffers, die gedis kwalificeerd werden. Uitslagen. A-klasse: 1. Equipe echtpaar Swier met 579 strafpunten; 2. equipe Schoone-Wolt- huizen met 809 strafpunten; 3. equipe me vrouw Glas-Van Kleef met 968 strafpun ten; 4. equipe Sliggers-Jordaan met 1019 strafpunten en 5. equipe Rotmans-Van Duivenvoorde met 1089 strafpunten. Totaal 8 deelnemende equipes. B-klasse: 1. equipe echtpaar Broekhuizen met 849 strafpunten; 2. equipe Mackaay- Simons met 852 strafpunten; 3. equipe Martens-Martens met 910 strafpunten; 4. equipe Storckhart met 913 strafpunten en 5. equipe Noorlander met 929 strafpunten. Totaal 38 deelnemende equipes. Bij navraag blijkt dat nog maar weinig bewoners van de woonwagenkampen in Velsen en Beverwijk iets afweten van de stichting van een regionaal woonwagen centrum voor de Lïmond door de vijf daar in samenwerkende gemeenten Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Castricum en Uit geest. Per 1 januari jl. heeft deze gemeen schappelijke regeling rechtskracht gekre gen. Het nieuwe woonwagencentrum in Heemskerk is een van de acht regionale woonwagencentra die Noord-Holland zal De woonwagenkampen in Velsen en Be verwijk doen in triestheid weinig voor el kaar onder. Tussen de bijna tegen elkaar aanleunende wagens is hier en daar een klinker- of tegelpad drooggevallen. Een jonge vrouw staat gebogen over teil met wasgoed, een ander zeemt de ramen van haar huisje op wielen. Luxe rijdende bun- galowtjes staan ijdel te pronken tussen scheefgezakte, verveloze wagens. Rook uit een zwarte schoorsteenpijp walmt tegen een televisieantenne. Twee sluikharige meisjes in bonte truien soppen door de blubber naar ons toe. Een van hen draagt een peuter met een smoezelig maar lief snuitje op de heup. Alle drie volgen ze aandachtig de bewegingen van de foto graaf. „Mogen we ook op de foto?" Van een van de woonwagens roept een met met argwaan geladen stem dat Yvonne thuis moet komen. In het Velsense woonwagenkamp zegt kampoudste J. N. Kabalt: „Ik zit hier nu al twaalf jaar. Vroeger hadden we ge noeg ruimte om ons heen. De laatste ja ren zijn er steeds meer wagens gekomen. Er kunnen hier eigenlijk hooguit tweeën dertig wagens binnen het kamp staan, maar het zijn er nu een stuk of vijftig geworden. Het is overvol. Bovendien staan er nog een vijftien buiten het kamp. Die staan natuurlijk niet zo best. Vooral in de winter niet. Overigens zijn er slechte re woonwagenkampen dan hier in Velsen. Er is hier een schoolgebouw waarin ook kerk gehouden kan worden en de mannen wonen dicht bij hun werk. Er zijn er die bij de Hoogovens werken en bij de pa pierfabriek. Ook hebben sommigen vast werk in de visconserven in IJmuiden. Het zal niet voor ze meevallen als het kamp naar ergens anders wordt verplaatst". tellen, namelijk in Den Helder, Hoorn, Alk maar, 't Gooi, Amsterdam, Haarlem en de IJmond. Totaal komen er in ons land vijftig regionale woonwagencentra. Met deze regionale wo'oriwagencentra wil het ministerie van maatschappelijk werk in samenwerking met de gemeenten een sanering doorvoeren van de bestaande overal verspreide woonwagenkampen. Het woonwagencentrum in Heemskerk is geprojecteerd nabij het oude fort aan de Communicatieweg, op enkele kilome ters van Assendelft. Het benodigde ter rein beslaat ongeveer 6 hectare. Hoewel de definitieve vorm en inrichting nog niet helemaal vast staan het overleg hier over tussen de vijftien vertegenwoordigers van de vijf gemeenten (van elk gemeente drie) is nog gaande belooft het regio naal woonwagencentrum IJmond een uit stekend geoutilleerd kamp te worden. Het gedeelte waar de wagens komen te staan wordt geheel betegeld en de bewo ners zullen er de beschikking hebben over een kleuterschool, een lagere school, een ontspanningsgebouwtje en mogelijk ook Op dit weiland komt het nieuwe regio nale woonwagencentrum voor de IJ mond, aan de Communicatieweg tussen Heemskerk en Assendelft. Er is plaats voor tachtig woonwagens. Reportage: G. VAN BERKEL Foto's: HANS DE BOER een sportveld. Heesters, bomen en andere aanplantingen zullen 't woonwagencentrum aantrekkelijk stofferen. Het centrum biedt plaats aan ongeveer tachtig woonwagens en zonder enige twijfel zal die ruimte aanzienlijk te kort schieten om in de be hoefte te voorzien als men bedenkt dat alleen al in Velsen en Beverwijk thans het dubbele aantal wagens staat. Waar moeten de woonwagenbewoners die geen plaatsje in het Heemskerkse woonwagencentrum kunnen bemachtigen heen? Het is een vraag die vooralsnog in het duister is gehuld. Mogelijk dat er meer opheldêring zal komen op de openbare vergaderingen die het bestuur van de stichting regionaal woonwagencentrum IJmond zal beleggen en waar, naar men hoopt, vele bewoners van de betrokken woonwagenkampen met het bestuur van gedachten kunnen wisse len over bepaalde wensen met betrekking tot de inrichting van het nieuwe woon wagencentrum in Heemskerk. Het vraagstuk van de woonwagenkam pen zal voorlopig voor tal van gemeen ten nog een lastige puzzel zijn. De op richting van regionale woonwagencentra kan een goede stap zijn in de richting die naar de oplossing van dit netelige pro bleem voert. Daarvoor is een ruime soci ale aanpak een eerste vereiste. Financiële overwegingen die uitmonden in beperkin gen van de omvang en inrichting van de ze regionale woonwagenkampen zullen, naar wij vrezen eens te meer de waar heid van het spreekwoord aantonen dat zuinigheid de wijsheid bedriegt. BONN De 62-jarige procureur-gene raal Leon Drach uit Frankenthal in de Pfalz is voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd. Dit deelde het ministerie van Justitie van Rijnland-Pfalz maandagavond Vorige week maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken van Luxemburg in een nota bekend, dat Leon Drach in 1949 in Luxemburg tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld was en in 1951 nog eens tot twintig jaar voor zijn aandeel in tegen Luxemburgers uitgesproken doodstraffen in de periode dat het land door de nazi's werd geannexeerd. In 1954 was Drach door de Luxemburgers naar zijn land terugge stuurd als een vriendelijke daad jegens de regering in Bonn. Twee jaar later werd hij weer in het Westduitse justitionele ap paraat opgenomen. In 1961 had hij het tot procureur-generaal gebracht. De zaak kwam aan het rollen toen een beklaagde die door Drach gedagvaard was op het verleden van de man de aandacht vestigde. De affaire compromitteert de minister van Justitie van Rijnland-Pfalz, de S.D.P.-er Fritz Schneider, die van Drachs misdaad op de hoogte was en deze niet alleen verzweeg maar Drach ook na het bekend worden van de feiten in be scherming nam. I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5