SUM uw PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE" Apartheid is afkeer gehuld in een mantel van edelmoedigheid Acht maanden voor ongeluk met 4 doden Provinciale Staten tegen verhoging tarieven provinciaal recreatiegebied PSP-motie over fluoridering van het PWN-drin DAF-pony voor Amerikaanse leger lii®; Onvermijdelijk Niet of wèl op zondag Voor kindermoord vijf en twee-en-een-half jaar geëist Hypotheekverstrekking in Baarn opgeschort In telefoondistrict Rotterdam thans 200.000 abonnees Eifect van stijfsel Moment-opnamen Behandeling van begroting 1965 m WOENSDAG 20 JANUARI 1965 I: Hof strafte lichter dan Haarlemse rechtbank Fluoridering Aardgas Zuid-Afrika: „Dankie, baas" slot (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) PRETORIA. De apartheid-droom van premier dr. H. F. Verwoerd heeft in sommige internationale kringen meer van een nachtmerrie. Zal Zuid-Afrika het dulden wanneer haar noordelijke buurstaat Rhodesië een zwarte meerder heidsregering krijgt, zoals Londen wenst? Als dat niet gebeurt zal Zuid-Afrika dan bereid zijn Rhodesië (al of niet gewapend) bij te staan wanneer het tot een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van premier Ian Smith mocht komen? De nog steeds hangende kwestie van wapenleveranties aan Zuid-Afrika krijgt in dit licht bezien een ander en verhelderend aspect. Op het nationale vlak po neert de nachtmerrie de steeds dringender wordende vraag hoe lang het apart- heidbeleid gevoerd kan worden, voordat de binnenlandse spanningen te groot worden. Advertentie w --W- s<; -4. -'• -- m Nelson Mandela, de tot levenslang veroordeelde voorzitter van de Afrikaan se Nationale Congres Partij, zei in april 1964 tegen zijn rechters: „Begin juni 1961, na een lange en door talrijke twij fels geplaagde beschouwing van de toe stand in Zuid-Afrika, kwam ik met en kele collega's tot de conclusie dat ge welddadigheden in dit land onvermijde lijk zijn. Het zou daarom niet-realistisch en verkeerd zijn wanneer Afrikaanse leiders vredig en geweldloos blijven pre ken, wanneer de regering onze agressie- loze verzoeken al heeft beantwoord met geweld". Hoeveel anderen, blank en zwart, zul len tot eenzelfde conclusie komen? daarom beter betaald worden: „Het is werkelijk opvallend wat dat kleine beetje blanke bloed kan doen". Dezelfde ambtenaar: „Je kan nu een maal niet met zwarte Afrikanen op voet van gelijkheid omgaan, zelfs niet met de intellectuelen onder hen." De ze functionaris staat aan het hoofd van een departement, dat zich bezig houdt met Bantoe-kwesties. 9 De tijdens de lunchpauze in de hete zon dansende Afrikaanse meisjes op hun lange benen, 'n kring van ritmisch in de handen klappende jongens erom heen, tegen een decor van een in ver val geraakt houten eethuisje aan Eloff Street Extension in Johannesburg. Een onwezenlijk grote zon, die kreeft- rood over de horizon de Afrikaanse nacht in glijdt. IK MOET OOK DENKEN aan de eer ste rondrit met mijn zwarte vriend Jef- Een bont straatbeeld uit Johannesburg frey Moelaka. Hij vestigde mijn aandacht niet op monumenten en parken, maar op politiebureaus en gevangenissen. Het gebeurde zonder opzet: zoals een Amster dammer het paleis en de Munttoren aan buitenlandse gasten toont. Jeffrey kende de gevangenissen van binnen. En ik denk aan de vier gezichten in de beklaagdenbank van het hooggerechts hof in Pretoria. Een lector, 42 jaar, bril, kaal. Een fotograaf, ongeveer 50 jaar, zandbruine baard, ook een bril. Twee journalisten, 24 en 27 jaar, een hunnner als jongen ontkomen uit het. ghetto in War schau. En achter hem, op de publieke tri bune, zijn moeder een grijze vrouw. Ze luisterden zonder veel aandacht naar het moeilijk te horen pleidooi van een der advocaten. Op de fotograaf na, werden zij veroor deeld tot gevangenisstraffen van zeven tot negen jaar voor hun aandeel in een sabotage-complot, gericht tegen de apart heid. Dan is er nog het uitstapje met de jon ge ambtenaar van het departement van Voorlichting. Hij toonde mij de Afri kaanse woonwijken ten bewijze van wat de regering voor niet-blanken doet. Wy reden door een stoffige, ongeasfalteerde straat en ik vroeg hem of alle huizen hier electriciteit hadden. „Ja" zei hij. „De vorige avond had ik (clandestien, want zonder vergunning) in een van deze huizen doorgebracht. Ze zaten er om olie lampen. Wat rest is een citaat dat mij door het hoofd blijft spelen. Het is de laatste para graaf van de autobiografie van dr. Ken neth Kaoenda, president van Zambia. Hij schreef, toen Zambia nog Noord-Rhodesië was: „Lange tijd heb ik mijn volk geleid bij het aanheffen van hun kreet „Kwa- cha" („Dageraad"). -We hebben het ge zamenlijk geroepen toen het donker was. Nu staat aan de horizon het grijze licht van de dageraad en ik weet dat Zambia vrij zal zijn". Dr. Kaoendas boek is in Zuid-Afrika verboden. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 20-jarige automonteur uit Haarlem, die in maart 1964 op de weg Haarlem-Half- weg een auto-ongeluk veroorzaakte dat aan vier mensen het leven kostte, veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De rechtbank in Haarlem had de jon geman veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzegging, van welk vonnis de verdachte in hoger beroep was gedaan. Het ongeluk gebeurde toen de jonge man op weg was naar de zilveren brui loft van zijn ouders. Op de Amsterdamse vaart passeerde hij enkele auto's; daarbij kwam hij met zijn grote wagen op de uiterste linker baan van de driebaansweg. Daar botste hij frontaal tegen een kleine re tegenligger. Vier inzittenden daarvan, allen leden van een Santpoorts gezin, kwa men om het leven. De procureur-generaal had bij de be handeling van de zaak veertien dagen ge leden, gezegd, dat hij de straf van de rechtbank te zwaar vond. Hij nam in aan merking dat de verdachte door zijn eigen schuldgevoel al zeer zwaar gestraft moet zijn, en vroeg acht maanden en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Voor de Hoge Raad heeft een zaak ge diend waarin andermaal het vraagstuk van het al of niet geopend zijn van een café op zondag aan de orde is. Een caféhouder in Sommelsdijk had zijn zaak op zondag 1 december 1963 geopend gehad tussen 17.00 en 24.00 uur, hetgeen in strijd was met een artikel van de al gemene politieverordening. De kantonrech ter veroordeelde de caféhouder tot elf gul den boete. Bij de behandeling in beroep kwam de rechtbank in Rotterdam echter tot ontslag van rechtsvervolging. Zij ver klaarde het betrokken artikel van de Som- melsdijkse politieverordening onverbin dend, omdat het verbod niet gericht was tegen verstoring van de openbare orde, maar verband hield met het bijzondere karakter van de zondag. De officier van Justitie te Rotterdam ging in cassatie, omdqt naar zijn mening de rechtbank door het artikel onverbindend te verklaren haar recht tot toetsing van verordeningen had overtrokken. Voor de Hoge Raad betoogde mr. M. J. Broekhuij- sen jr. dat het toetsingsrecht niet zo eng begrensd moet worden als de officier meent. De rechtsbescherming van de bur ger tegen verordeningen van gemeenten eist een ruime toetsingsmogelijkheid. Het bouwen van bruggen naar Goeree en Over- flakkee heeft weinig zin als integratie door gemeentelijke verordeningen kan worden tegengewerkt, aldus pleiter. De procureur-generaal bij de Hoge Raad zal op 2 februari conclusie nemen. te stellen rhaximum voor hygiënisch ver bruik te boven zou gaan. Ook over de vestiging van de nieuwe centrale van het provinciaal electriciteits- net (PEN) werden vragen gesteld. De gedeputeerde M e n s i n k stelde dui delijk dat de gemeente Diemen een bijzon der grote verantwoordelijkheid op haar schouders laadt wanneer zij nog langer de bouw van de nieuwe centrale op haar grondgebied tegenhoudt. „Wanneer deze centrale in 1969 nog niet gebouwd is, zal van een ramp gesproken kunnen worden", aldus de gedeputeerde. Hij deelde mee dat behalve de provincie, ook Amsterdam, de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de ministeries van Economische Zaken en volkshuisvestingen bouwnijverheid zich akkoord hadden verklaard met de bouw van een nieuwe centrale in de Diemer polder. Voorts deelde de gedeputeerde mee dat met Haarlem nog geen overeenstemming is bereikt over de elektriciteitstarieven in dat gedeelte van Schalkwijk dat vroeger bij de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft gehoord. Wat de prijs van het aardgas voor elektrische centrales betreft merkte de gedeputeerde Mensink op dat de regering ten aanzien hiervan in een bijzonder moeilijk parket is geraakt, om dat vroeger altijd aan de centrales is ge vraagd de duurdere binnenlandse kolen te verkiezen boven de goedkopere kolen bij voorbeeld uit de Verenigde Staten. „Nu de centrales bovendien gevraagd is de duur dere kolen uit de EKSG-landen te verkie zen boven de goedkopere Amerikaanse hebben deze geëist dat zij compensatie hiervoor krijgen bij de prijzen voor het aardgas," aldus de heer Mensink, anders zouden de consumenten van elektrische stroom als het ware subsidie betalen voor de moeilijkheden in de steenkolensector. Hij deelde mee dat er op deze wijze in tien jaar al honderd miljoen gulden be taald was. De vergadering van de provinciale sta ten is vandaag voortgezet. Wegens doodslag op de pas geboren baby van de 26-jarige W. M. M. en het bij haar plegen van abortus heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen een 35-jarige Hilversum- se vrouw vijf jaar gevangenisstraf geëist. Terzake van medeplichtigheid aan deze doodslag op haar baby (een meisje) vor derde de officier tegen de moeder twee jaar en zes maanden. Het Amerikaanse leger heeft DAF Het gemeentelijk administratiekantoor met 28 aangesloten beleggingsinstituten en de nationale hypotheekbank hebben een hypotheekverstrekking voor woningen in Baarn voorlopig opgeschort. Dit besluit, dat een uitvloeisel is van de gemeente lijke verordening in Baarn, die de vrij» verkoop van huizen beperkt, is dinsdag avond medegedeeld op de buitengewone vergadering van de Baarnse vereniging van huis- en grondeigenaren. De heer A. Struijs in Vlaardingen is de 200.000ste telefoonabonnee van het district Rotterdam, dat het zuidelijke gedeelte van Zuid-Holland en de eilanden Voorne- Putten en Goeree-Overflakkee omvat. De heer Struijs werd vrijgesteld van de entree- en aansluitingskosten, mevrouw Struijs kreeg een grote taart. Een jaar abonnementskosten en de extra kosten voor een wit in plaats van een zwart tele foontoestel behoeven niet te worden be taald. De telefoondienst in het district Rot terdam heeft nog ongeveer 24.000 aanvra gers op de wachtlijst staan. In de tweede helft van 1966 wordt de Vlaardingse cen trale geheel vernieuwd en tevens uitge breid tot 11.000 nummers. Het net Vlaar dingen wordt dan een onderdeel van het net Rotterdam, zodat het telefoonverkeer tussen Rotterdam, Schiedam en Vlaardin gen lokaal verkeer zal zijn. Pornografie. De Amsterdamse politie heeft een 39-jarige tijdschriftenhandelaar aan gehouden op grond van het in zijn win kel in Amsterdam-Oost in voorraad hebben van pornografische films, foto's en boeken. Een even pertinente vraag is of Mos kou en Peking deze conflict-situatie over het hoofd zullen zien om hun invloedssfeer in Afrika te vergroten. DE RECENTE KONGO-TRAGEDIE heeft in Zuid-Afrika en Rhodesië het ef fect van stijfsel gehad: het heeft het voornemen verhard geen enkele politieke concessie aan de niet-blanke bevolking te doen. In Zuid-Afrika heeft het de traditio nele kloof tussen Engels- en Afrikaans- sprekende blanken kleiner gemaakt. Men voelt zich geplaatst tegenover een ge meenschappelijk gevaar. De meeste blan ke Zuid-Afrikanen beschouwen (in veel grotere mate dan de blanke Rhodesiërs hun land) het land waar zij wonen als hun moederland. Hun vrees is bij een Afrikaanse meerder heids-regering niet alleen materieel ont eigend. maar ook min of meer statenloos te worden. Of deze vrees gegrond is, en of er geen gespreksmogelijkheden zijn met zwarte Afrikaanse leiders, zijn vragen die door dezelfde angst niet aan de orde komen. Men heeft in Zuid-Afrika ook te maken met grote buitenlandse (o.a. Amerikaan se) investeringen en westerse handelsbe langen. Dit zijn dan enkele overwegingen bij een afscheid van het land van Jan van Rie- beeck, de voortrekkers, de boeren, gene raal Jan Smuts, Paul Kruger, generaal B. M. Hertzog, en Hendrik Verwoerd. Alle overwegingen op deze na: Apartheid is een beleid dat gebaseerd is op vrees, en niet op moed. Het maakte gebruik niet van liefde, maar van afkeer ook al gaat deze afkeer vaak gehuld in de mantel van edel moedigheid. EN DAN ZIJN ER uit de wir-war van indrukken en op alle uren van de dag en nacht gemaakte aantekeningen nog deze moment-opnamen De huizen van blanken in de buurt van een Afrikaanse woonwijk. Ze zijn beschermd door een twee-meter hoge muur, afgezet met een prikkeldraad wering. Apartheids spiegelbeeld. De zoeloe-jongen met ivoren schijven, zo groot als een zilveren gulden, in zijn oorlellen. Hij liep met een guitaar on der zijn arm, op blote voeten, door het drukste deel van Johannesburg. De stof-groene eucalyptus bomen aan weerszijden van de weg tussen Johan nesburg en Pretoria, en daarachter het vlakke, bruine Afrikaanse land schap. De hoge regeringsambtenaar die uit legt waarom kleurlingen (afstammelin gen van zwart-blanke ouders) beter werk leveren dan zwarte Afrikanen en Tijdens de derde etappe van de begrotingsbehandeling voor het jaar 1965 hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland zich gisteren de hele dag bezig gebonden met de volksgezondheid en de provinciale bedrijven. Als belangrijke punten kwamen aan de orde de verhoging van toegangsprijzen voor kampeer terreinen, waartegen zeer veel oppositie bestond en welk voorstel door het college van Gedeputeerde Staten werd teruggenomen om het nog eens nader te bezien, de fluoridering van drinkwater en beleidskwesties ten aanzien van de provinciale elektriciteitsbedrijven, het provinciaal waterleidingbedrijf, aardgas problemen enzovoort. Aan het begin van de vergadering kwam uit de staten enige critiek op het beleid van de gedeputeerde De Jong over de provinciale ziekenhuizen. De gedeputeerde wist echter met zijn antwoorden de staten voorlopig stil te krijgen. De heer Doek (P.v.d.A.) kreeg direct hierna het woord over de verhoging van de toegangsprijs van de provinciale recreatiegebieden, waardoor in de provinciale of PWN-kas een extra bedrag van 36.000 zou vloeien. De verhoging zou voornamelijk de toe gangsprijzen voor kinderen van zes tot veertien jaar bijvoorbeeld aan het tenten kamp Bakken gelden. „De provincie be taalt reeds een bedrag van f 610.000 aan het PWN" aldus de heer Doek, „dan kan het bedrag van 36.000 daar nog wel bij, tenslotte heeft de provincie tegenover de ze kinderen een sociale taak!' De heer K e m m i n k (PSP) diende na mens zijn fractie een motie in, waarin het college van gedeputeerde staten in overweging gegeven werd bedenkende dat kinderen tot en met de leeftijd van vijftien jaar gratis toegang tot de provin ciale kampeerterreinen dienen te hebben deze tariefswijziging nog eens te be zien. De motie kreeg weerklank in de staten. De gedeputeerde Mensink stelde dat het provinciale bestuur zoveel mogelijk van self-supporting bedrijven diende uit te gaan. „Er bestaan al lang kindertarieven, bijvoorbeeld juist voor het tentenkamp Bakkum" aldus de gedeputeerde waarte gen nog nooit klachten gerezen zijn. Bo vendien komt het vrijwel nergens voor dat voor kinderen niet betaald behoeft te wor den. De staten moeten het echter zelf we ten", aldus de heer Mensink. Hij deed de toezegging dat het college van gedeputeer de staten zich opnieuw over de toegangsta rieven, voor provinciale recreatie terrei nen zou beraden om dan met een even tueel herzien, definitief voorstel te komen. Hierop trok de PSP-fractie de motie in. De gedeputeerde stelde nog wel dat dit wel consequenties zou hebben voor de provin ciale begroting. De heer D e Ni e (PSP) kwam met een motie de aangesloten PWN-gemeenten vooraf hun mening te vragen over de fluoridering van drinkwater. Aan de hand van een lang betoog zette het statenlid uiteen dat de voordelen van de toepassing van fluoride nog lang niet vast stonden, integendeel er zouden zelfs bewijsbare na delen zijn. De heer De Nie legde vooral de nadruk op het feit dat de dosering van het fluorgehalte aan het drinkwater auto matisch zal geschieden. „In iedere auto maat kan een fout ontstaan," zo zei hij, „bij fluoridering kan dit massavergiftiging betekenen, temeer daar fluor niet, zo als bij chloor, direct geproefd of geroken kan worden. „Bovendien", zo ging de heer De Nie verder wordt van het te fluorideren drink water nog geen half percent gebruikt door de kinderen waarom het begonnen is. Wanneer de staten tot fluoridering van het PWN-drinkwater zouden besluiten, zou dit onder meer betekenen dat zij ingrij pen in de autonomie van de op het PWN- net aangesloten gemeenten, tenzij al deze gemeenten vooraf met de toevoeging van fluor akkoord gaan, wat echter niet aan nemelijk is. „Bloemendaal heeft bijvoorbeeld het be sluit genomen het drinkwater zo zuiver mogelijk te houden", aldus de heer De Nie. Alvorens met een fluorideringsvoor- stel te komen, menen wij dat van het college van G.S. in eerste instantie mag worden verwacht dat de op het PWN-net aangesloten gemeenten via hun raden de gelegenheid krijgen zich pro of contra uit te spreken. Bij een uitnodiging voor een uitspraak zou dan billijkheidshalve naast een pro-rapport ook een overzicht van de reeds in de staten besproken tegenargu menten moeten worden gevoegd. De voor zitter, mr. F. J. Kranenburg zegde toe dat het college zich nog beraadt over de wijze van voorstellen. Dit is echter nog niet aan de orde," zo zei de commissaris der koningin. Verder werd er gesproken over het aard gas, waarbij de heer Verdam (KVP) een aardige woordspeling maakte op de critiek die fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Vondeling in de Tweede Kamer de Staten-Generaal ten aanzien van de aardgasvoorziening en voorraden heeft geuit. De heer H a r m s e n (P.v.d.A.) kwam met de suggestie of op den duur de tarie ven van het PWN niet zouden moeten wor den veranderd. Hij wees in dit verband op de stijgende drinkwaterschaarste in ons land en meende dat het wellicht goed zou zijn wanneer gedacht werd over twee ta rieven: een tarief voor hygiënisch water verbruik en een tarief met een sterkere progressie voor een verbruik dat een vast opdracht gegeven voor het ontwik kelen van een licht terrein-voertuig je met variomatic-aandrijving ter verhoging van de bewegelijkheid van infanterietroepen. Deze carrier, „Pony" genaamd, kan zonder enige training door iedere infanteriesol- daat worden bediend en is bestemd om zijn wapens, munitie en uitrus ting door elk terrein met een stap voets snelheid te transporteren. „Pony" kan op grote schaal door de lucht worden aangevoerd en per pa rachute afgeworpen. Proto-typen worden aan het Amerikaanse leger afgeleverd, en er komt er ook een op de DAF-stands in Autosalon te Brussel en RAI te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6