Nederlandse ondervindt cacao - industrie moeilijkheden Stijging van consumptie in Westelijke landen staat stil ilkx Luycks koopt Mac Millan - DE BEURS - Fors hoger resultaat bij Union Rijwielen Chr. Herter naar Amsterdam Akkoord CAO-sigaren Gem. Eigendom sticht Belgische dochtermij Banken kochten 41 min deviezen Vee-export naar Italië verlamd Claimemissie Belvedère a 150 percent Nefo weer 8 pet 5 pet uit agio „Van fusie met Arka voorlopig nog geen sprake" Oving verwacht redelijk dividend Uit het bedrijfsnieuws Simplex passeert weer het dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN BAM verhoogt het dividend Kort economisch nieuws Lager overschot bij spaarbanken in 1964 Remboursbank koopt Ned.-Franse Bank In de tekenkamer kan bouwwerk 100 pet te duur worden Kamerlid stelt vragen over hogere treintarieven WOENSDAG 20 JANUARI 1965 EEG Weekstaat Ned. Bank is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Door staking douane Binnenland Bestuur Kabo AMSTERDAM Simplex Lasfouten bij de Rotterdamse metro WALL STREET De cacoboterindustrie in Nederland, die de grootste verbruiker is van cacao bonen in de wereld begint meer en meer de concurrentie te ondervinden van lan den als Brazilië, Ghana en Kameroen. Bovendien wordt cacaoboter op de wereldmarkt regelmatig aangeboden uit Spanje, Portugal, China, Polen en an dere landen van het Oostelijk blok. Deze toestand geeft aldus de firma De Waal en Van Overzee in het gebruikelijke jaaroverzicht over de cacaomarkt de Nederlandse cacao-industrie veel zorg. Voor de wereldcacaomarkt in 1964 is het voornaamste feit geweest, dat de produk- tie over het algemeen nog toenam, terwijl de stijging van de consumptie, vooral in de westerse wereld, min of meer tot stil stand is gekomen. Daaruit vloeit voort een cacao-overschot, dat zijn invloed heeft op de markt. Ondanks de maatregelen die de „cocoa producers alliance" in de loop van 1964 heeft ondernomen, heeft de wet van vraag en 'aanbod de cacaomarkt vol komen beheerst. In het algemeen hebben de wereldcacaoprijzen in het eerste kwar taal van 1964 een dalende richting gevolgd, maar hebben de prijzen zich later ietwat gestabiliseerd, hetgeen geen goed heeft ge daan aan de activiteit in de wereldcacao- handel. De speculatie, die ook in het produkt ca cao een gunstige en grote rol kan spelen bij het verwerken van de overschotten, heeft voor een deel haar belang in dit pro dukt verloren, en daarmee is de gehele last van het verwerken en financieren der overschotten op de schouders gekomen van de producenten. Aangezien de financi ële positie van de meeste producerende landen vrij zwak is omdat deze ontwikke lingslanden enorm veel geld nodig hebben voor hun economische en industriële ont wikkeling, maakte deze toestand hun posi tie niet gemakkelijker. Gebrek aan betrouwbaar nieuws over de ontwikkeling van de oogsten, de markt posities enz. deden de markt veel scha de, en het resultaat is dat alle inlichtin- tingen, die door de officiële „marketing boards" worden verschaft, met enig wantrouwen worden bekeken, zolang de producerende landen niet bereid zijn re gelmatige en betrouwbare inlichtingen te verschaffen ter zake van de ontwikke ling van oogsten en produktie, zal hun voorlichting worden gewantrouwd en gaat de goodwill verloren. Op de lange duur zal dit ten nadele werken van de produk- tielanden en van de ontwikkeling van het wereldcacaoverbruik in het algemeen. De omzetten op de vier cacao-termijn- markten nl. New York, Londen, Parijs en Amsterdam waren kleiner dan het jaar tevoren. Een der redenen hiervoor was zonder twijfel, dat de speculatie dit jaar minder belangstelling voor het produkt aan de dag legde. In Amsterdam was de hoogste prijs die betaald werd 221 en de laagste 168,50. De omzet beliep 330 partijen tegen 358 in 1963. In Nederland zijn de maalcijfers achter uitgegaan. Weliswaar vertoont het choco- ladeverbruik geen daling, maar het feit dat de prodüktielanden in hun eigen pas opgerichte fabrieken steeds meer cacao boter gaan maken, is daarvan één van de redenen. De ontwikkeling van de E.E.G. blijkt uit de toenemende export van cho colade uit Nederland naar de andere lan den van de Europese markt. De choco lade-export naar Duitsland werd in 1964 bijna verdubbeld, terwijl ook die naar Frankrijk en België is toegenomen. Daar- De Europese Beweging in Nederland zal donderdag 4 februari in het internationa le congrescentrum van het RAI-gebouw in Amsterdam een bijzondere bijeenkomst houden, die gewijd zal zijn aan de rol van Europa en Amerika in de wereldhandel en de betrekkingen tussen een wordend Europa en de Verenigde Staten. De sprekers zijn: prof. dr. W. Hallstein, president van de commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap, Chris tian Herter, voorzitter van de Amerikaan se delegatie bij de onderhandelingen over de zogenaamde Kennedy-ronde in Genève en mr. L. de Block, staatssecretaris van buitenlandse zaken. De werkgevers en werknemersorganisa ties in de sigarenindustrie hebben over' eenstemming bereikt over de CAO 1965. Met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar zullen de lonen met vijf per cent omhoog gaan. Het minimum loon van 110 per week is in deze CAO op genomen. Ten aanzien van de voorzie ningen ten behoeve van de georganiseerde werknemers zal nog advies van de Stich ting van de Arbeid worden afgewacht Deze CAO zal dezer dagen ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom heeft een Belgische dochtermaatschappij gesticht de n.v. Gemeenschappelijk Eigen dom in Brussel. Het maatschappelijk ka pitaal van deze vennootschap is groot B.Fr. 15 min, waarop inmiddels een be langrijk deel is gestort. Zoals bekend is vrijwel het gehele uitstaande aandelenka pitaal van Gemeenschappelijk Eigendom in handen van de Friesch-Groningsche Hy potheekbank. De banken hebben de afgelopen week blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 18 januari voor 41 mil joen aan deviezen gekocht, waardoor de goud- en deviezenvoorraad is gekomen op 7458 miljoen, waarvan 6080 mil joen aan goud. Het tegoed van de banken bij de centrale bank steeg met 200 mil joen tot 397 miljoen. Hiervan moet 193 miljoen renteloos bij de Nederlandsche Bank worden aangehouden wegens het overschrijden van het kredietplafond. De circulatie daalde met 96 miljoen tot 6533 miljoen. De geldmarkt is nog zeer ruim. Geldkringen verwachten hierin Voor de komende dagen geen verandering. Advertentie Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor r- maar f 'ct Een vandaag begonnen douanestaking in Italië heeft de Nederlandse export van vee en vlees naar Italië sedert maandag lamgelegd. De handel in vette kalveren heeft in dit verband maandag op de groot ste kalvermarkt in Nederland, Barneveld grote financiële verliezen geleden. De prij zen lagen gemiddeld 0,40 per kg. lager dan waarop de handel had gerekend. Ook de vee-exporteurs lijden verliezen omdat zi; dieren die anders naar Italië op trans port zouden gesteld zijn, nu op stal moe ten houden. Naar wij in deze kringen vernemen bestaat er een mogelijkheid, dat de Ita liaanse regering maatregelen treft om de invoer doorgang te laten vinden. Het prijs peil voor vee en vlees in Italië is derma te hoog dat al sinds een jaar grote in- voeren nodig zijn. Stopzetten van deze in- voeren betekent uiteraard oploop van de prijzen, hetgeen de Italiaanse regering niet welkom is. entegen is de export naar de V.S. ver minderd. Opmerkelijk was de gestegen in voer van cacaobonen uit Nigeria en Ka meroen, vooral ten koste van Ghana. In de periode januari/september 1964 beliep het binnenlandse verbruik van cho colade en chocolade-artikelen in Neder land 40,5 miljoen kilo tegen 42,3 miljoen in dezelfde periode van 1963. In het tijd vak januari/oktober 1964 heeft Neder land 88.906 ton cacaobonen geïmporteerd tegen 84.665 ton in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De export van cacaobo ter beliep in januari/oktober 33.296 ton vergeleken met 31.978 ton. Voor cacaopoe der waren de cijfers 22.743 ton en 23.509 ton, chocolade 18.046 ton en 13.559 ton. De voornaamste afnemers van cacaoboter waren Engeland, België, Zwitserland, Ja pan, Oostenrijk en Australië, die van cacao poeder de V.S., West-Duitsland, België, Frankrijk en de V.S. Luycks Producten n.v. heeft met Mc Millan's Voedingsmiddelen Maat schappij n.v. in beginsel overeenstem ming bereikt over een fusie tussen beide vennootschappen. Luycks zal het gehele uitstaande aandelenkapitaal van Mc Millan ad nominaal 468.000 verwerven. De overdracht heeft nog niet plaats gevonden. De mogelijkheid tot overname van Mc Millan is enige tijd geleden geopend door dat de huidige directeuren/eigenaren op leeftijd kwamen en opvolgers in hun kring ontbraken. De laatste directeur-eigenaar, de heer M. van der Bent, treedt op 31 januari als directeur van Mc Millan af. Hij blijft als adviseur aan de vennoot schap verbonden. De andere directeur, drs C. F. van Nispen, zal de directie blijven voeren. Beide vennootschappen zullen hun zaken onafhankelijk van elkaar, op de oude voet voortzetten. Zij blijven onder eigen naam en directie werken en handhaven hun hui dige verkooppolitiek. Ook voor de werk nemers van Luycks (ongeveer 300) en Mc Millan (70) verandert er niets. Op donderdag 28 januari kan worden ingeschreven op een claimemissie van no minaal 600.000 aandelen in „Belvedère' Steenfabrieken en Kiezelexploitatie N.V. tot de koers van 150 percent. De claimhan- del zal beginnen op 22 januari en de stor tingsdatum is 18 februari. De nieuwe stukken in coupures van 500 zijn gerechtigd tot het slotdividend over het op 1 april begonnen boekjaar 1964-'65 en zullen ten volle delen in de resultaten van volgende jaren. Het maatschappelijk kapitaal van „Belvedère" bedraagt 2 min. waarvan thans 800.000 is geplaatst. Op de uitstaande aandelen wordt een interim dividend van 7,5 percent uitgekeerd. Hier bij is uitgegaan van een onveranderd jaar dividend over 1964-'65 van tien percent De weinig rooskleurige vooruitzichten voor een verbetering van de arbeidssitu atie hebben de directie doen besluiten tot verdere belangrijke investeringen over te gaan. Zo zal o.m. een moderne tunneloven voor het verstoken van aardgas worden gebouwd. De totale investering wordt be groot op 2,1 min. Een deel van de kapi taaisbehoefte zal worden gedekt uit de emissie. De aandelen „Belvedère" worden verhandeld op de incourante markt. De Nederlandsche Fondsen Maatschappi; Nefo N.V. stelt een onveranderd dividend voor van 8 percent alsmede een belasting vrije uitkering in gewone aandelen van 5 percent ten laste van de agioreserve te doen. Verder wordt voorgesteld het divi dend op de prioriteitsaandelen op 5 per cent vast te stellen. Als interim werd al 5 percent betaalbaar gesteld. Het vermogen van de Nefo steeg in 1964 tot 40.454.377 tot 68.553.794, terwijl het geplaatste gewone aandelenkapitaal van nominaal 19.075.000 tot 33.300.000 toe nam. Het saldo van de resultatenrekening over 1964 bedraagt 2.523.327 vergeleken met 1.261.244 over 1963. „Laat minister Toxopeus er vooral goed van doordrongen zijn dat de Kabo van daag in Arnhem heeft vergaderd". Dit zei gisteren de voorzitter van de thans 38.183 leden tellende Katholieke Bond van Over heidspersoneel (Kabo) de heer A. C. M. Weijters, tot het tiende congres van de bond in Arnhem. Hij zei weinig heil te verwachten van de eind januari tussen hem en de minister te voeren besprekin gen over o.m. de trendnota, als de be- winrsman niet terugkeert van de heilloze weg die hij enige weken geleden heeft in geslagen. Volgens de heer Weijters moet het be leid van alle vakbonden, dus niet alleen dat van de KABO, gericht zijn op verho ging van het loonpeil in nominale bedra gen. Hij vroeg zich af of niet wederom de KABO het initiatief moet nemen om te ko men tot een brede aanpak van het sociaal salarispeil, waarbij het accent valt op de groep van de minst betaalden. Het hoofdbestuur van de KABO is van mening, dat van een fusie met de ARKA, evenals de KABO een Katholieke bond van overheidspersoneel, vooralsnog geen sprake kan zijn. De mogelijkheden van een fusie worden volgens het hoofdbestuur pas dan geopend, wanneer een speciaal daartoe in het leven geroepen commissie een diep gaand onderzoek zal instellen naar de oorza ken van de voortdurend terugkerende con flicten tussen beide bonden en wanneer de ARKA aansluiting bij het N.K.V. in over weging neemt. Ten aanzien van dit laatste merkte het hoofdbestuur van de KABO op, dat de ARKA op haar Groningse congres van 5 december j.l. geen enkele stap in deze rich ting heeft ondernomen. Het hoofdbestuur van de KABO zei zich op het fundamen tele standpunt te stellen, dat de meest ge wenste organisatievorm bestaat in de tot standbrenging van één katholieke organi satie van overheidspersoneel, doch op voor waarde, dat de fusanten zijn aangesloten bij het N.K.V. Ook een fusie in de vorm van een federatie blijft onderhevig aan de ze voorwaarde. OLIE, AKU EN CSM VAST Beursplein 5 heeft de opgewekte stem ming van maandag voor de meeste inter nationale waarden verder kunnen voort zetten. Dit onder leiding van Kon. Olie, AKU en Centrale Suiker Maatschappij. Het olie-aandeel ontmoette opnieuw ruime lokale vraag, terwijl Zwitserland de stuk ken mede uit de markt nam. Er ging in deze hoek een goede stimulans uit van Wall Street, alwaar Kon. Olie maandag dollar hoger sloot. Na een opening op 160,30 liep de prijs op tot 160,90 158,10). AKU opende zes punten hoger op 530. Daarna werd 532 gedaan om ver volgens in te zakken tot 528'Vi, als gevolg van winstnemingen. De stukken verlieten de markt op ca. 530. In symphatie met de vaste stemming voor Kon. Olie en AKU waren ook Philips en Unilever hoger. Philips liep op van 154,80 tot f 155,10 154,70). Unilever verbeterde circa veertig cent tot 138,10. In Hoogovens werd ge- Het resultaat van Oving N.V. (groot handel in ijzer en staal) over de eerste tien maanden van 1964 kan als bevredi gend worden beschouwd. Dit biedt de mogelijkheid te zijner tijd over het ver hoogde kapitaal een redelijk dividend uit te keren. De in het emissieprospectus uit gesproken verwachting, dat hogere om zetten zouden worden behaald, heeft zich verwezenlijkt. De forse kostenstijgingen konden ruimschoots worden opgevangen door de ongeveer 20 percent hogere om zetten. De met de onderhandse plaatsing en bij de emissie verkregen fondsen kon den reeds met vrucht worden gebruikt in de onderneming. (Zoals gemeld werden medio 1964 1,2 miljoen aandelen a pari uitgegeven, waar door het geplaatste kapitaal steeg tot 4,8 miljoen. De nieuwe aandelen delen voor de helft in de resultaten van 1964. Aan sluitend aan deze claim-emissie werd voor de aandelen officiële notering ter beurze aangevraagd. Red.). Het stemt de directie van de N.V. Union Rijwielfabriek tot tevredenheid, dat de totale omzet over het per 31 augustus 1964 geëindigde boekjaar in aantallen twee- wieiers in vergelijking tot 1962/63 met circa 21 percent is gestegen. De exploitatie rekening steeg tot 418.322 (v.j. 340.971). Na afschrijvingen en vennootschapsbelas ting resteert een saldo-winst van 178.800 122-800). Voorgesteld wordt, zoals be kend, het dividend te verhogen tot acht percent (7 percent, waarvan 1 percent uit de dividendreserve). Het aandelenkapitaal bleef ongewijzigd 1,54 miljoen. De verkopen van rijwielen in het bin nenland zijn aanzienlijk toegenomen, waardoor het aandeel van de vennoot schap in de binnenlandse markt opnieuw is vergroot. Ook de binnenlandse omzet van bromfietsen is gestegen. De export van rijwielen naar Amerika is verder teruggelopen, maar de gestegen verkoop naar de E.E.G.-landen heeft deze daling meer dan gecompenseerd. De verkopen van de grossierderij zijn in sterke mate gestegen. De totale omzet in geld ligt circa 22 percent hoger dan het vorige jaar. Door de omzetstijging van fabricage en grossier derij en mede door de toeneming van de produktiviteit zijn, ondanks de sterke kostenstijging, de uiteindelijke resultaten belangrijk verbeterd. De stijging in de binnenlandse verkoop van rijwielen heeft zich in de nu ver streken maanden van het nieuwe boek jaar voortgezet. Voor het gehele jaar ver wacht de directie een geringere stijging dan vorig jaar het geval was. De N.V.Simplex Machine- en Rijwiel- fabrieken heeft het grote verlies over 1962/63 kunnen omzetten in een kleine winst over het op 31 augustus geëindigde boekjaar 1963/64, zo blijkt uit het verslag. De resultaten nopen het bestuur toch voor Aagtekerk 20 te Bedibunder verw. Abbekerk 19 v. Bremen n. Hamburg. Aegis 20 te Puerto Cabello verw. Alblasserdijk 20 te Hamburg. Aldabi 20 dw. Finisterre n. Las Palmas. Algorab 20 te Vitoria verw. Alkes 19 v. Genua n. Marseille. Almkerk 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Amerskerk 20 te Penang verw. Ares 19 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Argos 19 v. Volos n. Izmir. Aristoteles 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Arkeldijk 19 rede Durban. Attis 19 te Amsterdam. Banggai 20 te Valparaiso verw. Barendrecht 20 te Singapore verw. Bussum 20 te Avonmouth. Caltex Amsterdam 20 te Suez. Caltex Nederland 19 v. Bahrein. 20 te Rastanura verw. Carrillo 19 te Balboa. Ceres 20 te Antwerpen. Charis 19 v. Amsterdam n. Gent. Congokust 19 v. Abidjan n. Tema. Daphnis 19 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Diemerdijk 20 te Rotterdam. Doelwijk 19 v. Suez n. Mena al Ahmadl. Eemland 19 v. Hamburg n. IJmuiden. Eenhoorn 19 v. Istanbul n. Volos. Esso Rotterdam 20 v. Bombay n. Ras Tanura. Ganymedes 19 te Hamburg verw. Garoet 19 ten anker Vlissingen n. Antwerpen. Geertje Buisman 20 te Piraeus. Gorredijk 20 v. Antwerpen n. Savannah. Graveland pass. 19 Quessant n. Tenerife. Grebbedijk 19 te Le Havre. Guineekust 19 te Antwerpen. Hagno 19 te Rotterdam. Hathor 19 te Hamburg. Heemskerk pass. 19 Straat Messina n. Port Said. Helicon 20 te Porto Cabello verw. Houtman 19 v. Mogadiscio n. Mombasa. Ivoorkust 19 v. Amsterdam n. West-Afrika. Kaap Hoorn 18 v. Malmoe n. Curacao. Kalydon 19 v. Thameshaven n. Stanlow. Kamperdijk 19 te Bremen verw. Katelysia 19 v. Lavera n. Rotterdam. Katendrecht pass. 19 Rasfartak n. Bushir». Katsedijk 19 v. Rotterdam n. New York. Kelletia 19 v. Rotterdam n. Stanlow. Kinderdijk 20 dw. IJmuiden n. Antwerpen. Korenia 20 te Singapore verw. Korovina 20 te Killingholme. Ladon 19 te Rotterdam. Leiderkerk 20 v. Antwerpen n. Rotterdam. Madison Lloyd 19 v. Yokohama n. Hongkong. Main Lloyd 19 v. Papeete n. Auckland. Mataram 21 te New Orleans verw. Medon 19 v. Carupano. 20 te Grenada verw. Mersey Lloyd 19 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Munttoren 19 te Cabedelo. Neder Eems 20 v. Hamburg n. Bremen. Neder Rhone 20 v. Beyrouth n. Lattakia. Noordwijk pass 19 Madeira n. Emden. Ondina 19 te Kharg Eiland. Onoba 19 v. Singapore n. Mena al Ahmadi. Oranjestad 20 te Amsterdam. Osiris 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Parkhaven 19 te Santos. Parthenon 20 te Willemstad verw. Peperkust 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Poeldijk 19 v. Coatza Coalcos. Prins Willem George Frederik 19 te Londen. Prins Willem-3 19 v. Famagusta n. Porto Augusto. Randfontein 20 te Roterdam. Sambas 18 v. Kaap St. Jacques n. Singapore. Sarpedon 20 te Point a Pitre. Schelde Lloyd 19 v. Barcelona n. Lissabon. Servaaskerk 20 te Assab verw. Sophocles 19 v. Fort de France. 20 te La Guaira verw. Statendam 19 v. Rotterdam n. New York. 20 te Le Havre. Stentor 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Straat Banka 20 te Durban. Straat Johore 20 te Zanzibar verw. Straat Lombok 19 v. Fremantle n. Singapore. Straat Torres 19 dw. Walvisbaai n. Luanda. Tamara 19 te Brunsbuttel. Telamon 19 te Port of Spain. Theron 20 te Amsterdam. Triton 20 te Antigua verw. Van Heemskerk 16 v. Yokohama. 19 te Shanghai verw. Vitrea 19 v. Geelong n. Bahrein. Waibalong 20 te Surabaja verw. Zafra 19 rede Suez. De n.v. Bataafsche Aanneming Maat schappij voorheen Fa. J. van der Wal en Zoon stelt voor over 1964 op de gewone aandelen een dividend van zestien (vorig jaar vijftien) percent in contanten uit te keren. De vakverenigingen van het personeel bij de openbare diensten in Parijs hebben dinsdag avond opgeroepen tot een nieuwe 48-uursstaking, die later in januari gehouden zal worden. Hispano Suiza (Nederland) N.V., een dochter onderneming van het grote Zwitserse staalver- werkende concern Hispano Suiza in Genève, gaat in Breda een nieuwe fabriek bouwen voor de produktie van lasmachines. Met de bouw is een investering gemoeid van tussen de vier en vijf miljoen gulden. De oudste directeur van de Surinaamsche Bank N.V. te Paramaribo, de heer Erwin de Vries, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. te stellen het dividend wederom te pas seren. Blijkens de verlies- en winstrekening beliep het saldo exploitatierekening 415.300 gulden (vorig jaar exploitatieverlies 291.000). Na afschrijvingen ad 200.000 128.000) en interest ad f 165.000 (vorig jaar 202.100), resteert een winstsaldo van 49.500 (vorig jaar verlies 621.000). Gezien de „zeer ongunstige resultaten van 1962/63 noemt 'dé directie de bereikte vooruitgang „redelijk bevredigend". Deze vooruitgang is in de eerste plaats het gevolg van een aantal reorganisatiemaat regelen. Wil men erin slagen het bedrijf op een redelijk rendabele basis te brengen, dan zal de reorganisatie op verschillende punten met kracht moeten worden door gezet. Een prognose over de resultaten van het lopende boekjaar acht de-directie dan ook moeilijk, mede door de spanning in de arbeidssector. Bij de plaatselijke spaarbanken aange sloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in december 1964 ƒ227,5 miljoen inge legd en 218,6 miijoer terugbetaald, zodat een positief spaarverschil van 8,9 miljoen resulteerde. Het totaal der inleggingen in geheel 1964 kwam hiermee op 2,9 miljard terwijl f 2,56 miljard werd terugbetaald. Het inlegoverschot voor het gehele jaar kwam derhalve uit op 0,34 miljard. De overeenkomstige cijfers voor 1963 zijn: ingelegd f 2,37 miljard, terugbetaald ƒ2,01 miljard, spaarverschil ƒ0,36 miljard. Per 31 december 1964 is aan rente bijge schreven rond 137 miljoen, zodat het totale inleggerstegoed, inclusief de bij-ge schreven rente, steeg tot 4.580,4 miljoen. In de afgelopen 5 jaren is het tegoed van inleggers met meer dan 2 miljard toegenomen. Het aantal spaarbankboekjes nam in 1964 toe met rond 194.000 tot 4.226.000. Het gemiddelde tegoed per reke ning, dat ultimo 1963 1.021 bedroeg, is thans aangegroeid tot f 1.085. In 1960 was het 805, zodat in vijf jaren tijds een stijging met ca. 35 percent kan worden vastgesteld, aldus de Spaarbankbond. De Rembours- en Industriebank N.V, heeft onlangs het gehele aandelenkapitaal verworven van de Nederlands-Franse Bank n.v. in Rotterdam. De bank was al in het bezit van 50 percent der aandelen, Het resterende deel is thans van een Fran se groep overgenomen. De vestiging van de Nederlands-Franse bank zal in Rotterdam blijven als bij kantoor van de Rembours- en Industrie- bank. Hiertoe zullen alle verplichtingen van de Nederlands-Franse Bank met in gang van 1 februari overgaan naar de Rembours- en Industriebank. De Rem bours- en Industriebank is een filiaal van de grote Franse bank L'Union des Mines- La Henin in Parijs. Bij het beproeven van trekstangen in de wapening van de betonnen kolommen van het metro-viaduct in Rotterdam-Zuid zijn breuken ontstaan doordat bij het laswerk fouten zijn gemaakt. De wapening voor de kolommen zal nu worden vervangen. Ver traging veroorzaakt dit niet, omdat men enige weken vóór is op het tijdschema. durende de gehele middag regelmatig ge handeld tussen de 550V2 en 553 (551). Flinke belangstelling bestond er wederom voor Centrale Suiker Maatschappij. Vele stukken gingen in deze hoek in andere handen over op prijzen van 450 tot 452 (445). VERHANDELDE FONDSEN 19 januari 18 januari Totaal 445 432 Hoger 256 (57,5%>) 212 (49,3%) Lager 105 (23,6%) 141 (32,6°/o) Gelijk 84(18,90/0) 79(81,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U529%-532 gl Hoogovens 545-549 Kon. Olie160,20-160,50 Philips 154,10-154,50 Unilever 137,70-137,80 Stemming: Lusteloos. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U529 Hoogovens 546-547 546V2 Kon Olie159,90-160,20 Philips 154,20-154,40 154,30 gl Unilever 137,70-138,00 138,10 gl Vorige slotkoers A'dam Rubber. 112% H.V.A 143 A.K.U 530% 116,50 Hoogovens 550% Philips Gem. Bez. 154,95 Unilever 138,15 Dordtsche Petr. 730% K. Ned. Petr. Mij. 160,95 Holl. Am. Lijn 104% K.L.M 75,— K.N.S.M 144% Ned. Stoomv. Mij. 136% Ommeren, Phs. v. 253,— Scheepv. Un. Ned. 135% Interuni* 209,— 113, 234, Unitas 492, Ver. Bezit v. 1894 132, AMRO Bank 68, Alg. Bank Ned. 314 Albert Heijn 690 Amstel Brouwerij 443 Berkel's Patent 230 Bols 233,— Bührm.-Tetterode 785 Fokker 240 960 Gelder Kon. Pap. 153% Gist Spir.f. Kon. 375 Van der Heem 336% Heinekens Bier 475 Hoogenbosch Sch. 318% 425 Kon. Zout-Ketjen 970 Müller Nat. Bezit 324 Ned. Kabelfabr... Philips Pref 55,60 Stokvis 204 Thomassen Dr. 678% Ver. Machinefabr. 178 Wessanen 520 W. F'oord-Bronsw. 205 Zwanenburg-Org. 1090 Billiton Mij. II 434 Aluminium Ltd. 33% American Motors 14}| Anaconda 56 Bethlehem Steel.. 36% Cities Service 79% General Motors 96% Kennecott Copper 97% Republic Steel 43% Shell Oil 59% U.S. Steel 53% Gedane noteringen. (Verstrekt door de AMRO Bank) Bij een levendige handel is Wall Street gisteren wederom hoger afgekomen. Aan kop lagen de staalwaarden met winsten voor U.S. Steel en Jones and Laughlin van een dollar. Texas Gulf Sulphur steeg 2% op berichten dat de vraag naar zwavel de produktie overtreft. Van de 1366 ver handelde fondsen waren er 614 hoger en 502 lager. De omzet beliep 5-57 miljoen shares tegen 5.55 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 896.27 1.06), sporen 212.91 0.36) en open bare nutsbedrijven 159.55 0.85). „Veel, dat in het bouwvak misgaat vindt zijn oorsprong in de foute beslissingen van de opdrachtgever en in de tekenkamer." Dat verklaarde de directeur van de Stich ting Bouwcentrum te Rotterdam, ir. J. van Ettinger, die in Zuidlaren (Dr.) de vijfde Nederlandse bouwvakbeurs opende. Hij keerde zich tegen uitlatingen van een Rotterdamse architect over de zeer lage produktiviteit van de bouwvakarbeider. „In de tekenkamer kan een bouwwerk 100 percent te duur worden. Op de bouwplaats kan de arbeider door hard of minder hard te werken de kostprijs ten hoogste met 10 percent beïnvloeden. Het totale resultaat ligt maar zeer ten dele in handen van de arbeiders", aldus ir. Van Ettinger. De beurs, waar de vakmensen een grote verscheidenheid van machines en bouwma terialen kunnen bekijken is ondergebracht in drie grote hallen, waarin 147 standhou ders een plaats hebben. Het Tweede-Kamerlid de heer R. Laan (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gevraagd of er bij de Nederlandse Spoorwegen na de voorlaat ste verhoging op 15 maart 1964 en de jongste verhoging op 1 januari 1965 nog verdere tariefsverhogingen in 1965 te ver wachten zijn. Het kamerlid wil ook weten of de staatssecretaris de verwachting van de directie van de spoorwegen deelt dat door de hogere inkomsten van 50 miljoen de kosten gedekt kunnen worden. Voorts vraagt de heer Laan of er al rekening is gehouden met hogere lasten als gevolg nieuwe loonovereenkomsten in 1965. Hij wil tevens weten welke de beweegredenen zijn geweest die tot de goedkeuring der tariefs verhoging hebben geleid en welke normen zijn toegepast ter berekening van de per centages der ingevoerde verhogingen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9