Prof. Wemelsfelder: „Onze eeuw wordt de eeuw der hebzucht" Somber toekomstperspectief vraagt om tegenkrachten Concordevliegtuig blijft een Frans-Britse aangelegenheid Staten zijn ongerust over trage wegenbouw in de provincie Coentunnel is eerder dan de aansluitende gereed wegen Johnson beëdigd als de 36ste president van VS I Si j thofLpr ij s voor HAL, Vihamij en Zwanenberg Café in Den Haag uitgebrand Tijdens vierde fase van begrotingsbehandeling Plechtigheid miste stijl Dierenvriendin in ongelijk gesteld Havenfraude-proces in Rotterdam begonnen DONDERDAG 21 JANUARI 1965 11 Loshaken Uitholling Vliegtuigcabine Politiek retoriek Weg Heemstede- Hilversum Bijdragen voor verbetering van landbouwbedrijven Hoogleraren benoemd 1 „Er is, voor zover mij bekend, nog nimmer in de geschiedenis van de mens heid een periode geweest, waarin het vooruitgangsbegrip zo dóór en dóór ma terialistisch werd geïnterpreteerd en er varen als thans". Dit verklaarde prof. dr. J. Wemelsfelder, hoogleraar economie aan de Technische Hogeschool te Eind hoven, gisteren in Amsterdam-Hilton tijdens de elfde ontmoeting tussen beurs en bedrijfsleven, waarop de Henri Syt- hoff Prijs werd uitgereikt. Prof. Wemels felder sprak over: „Op weg naar de maatschappij van morgen". Het toe komstperspectief in één begrip samen vattend stelde hij, dat onze eeuw de eeuw wordt van de hebzucht. Wanneer wij het thans over vooruitgang hebben, dan blijkt steevast dat wij uitslui tend spreken in termen van nationaal in komen, welvaart, macht en techniek. Ai- De Holland-Amerika Lijn, Zwanen- berg-Organon en Vihamij zijn ditmaal de drie winnaars van de Henri Sijthoff- Erijs voor het beste jaarverslag. Voor de eoordeling kwamen in aanmerking de jaarverslagen van Nederlandse onder nemingen, die officiële beursnotering hebben en aan de primair biervoor gel dende eisen voldeden. De beoordeling had betrekking op de verslagen over de boekjaren 1962-1963, 1963 en 1963-1964, Van de acht categorieën, waarin de jaar verslagen waren onderverdeeld, kwamen de volgende als nummer een te voorschijn: In de groep banken en financiële instel lingen: de Nederlandsche Middenstands bank, van diverse industrieën met een zicht baar eigen vermogen boven 20 miljoen: Zwanenberg-Organon, van diverse industrieën met een zicht baar eigen vermogen tussen 5 miljoen en f 20 miljoen: Proost Brandt, van industrieën met een zichtbaar eigen vermogen tot en met f 5 miljoen: de Apel- doornse Nettenfabriek Von Zeppelin Co van de internationale concerns: Philips van handel en diversen: Vihamij en de Holland-Amerika Lijn en van beleggingsmaatschappijen en beleg gingsdepots: Vereenigd Bezit van 1894. De Henri Sijthoffprijs werd voor het eerst uitgereikt in 1954. geleidelijk toegenomen inkomstenbelasting op hogere inkomens. De motor, die de on- I dememer aandrijft, vindt zijn energie in 1 de behoefte om iets te bereiken, de behoef te om risico te dragen, en de behoefte aan creatieve werkzaamheden die resul- taat afwerpen. Aan onze democratie zou een extra di- les en alles richt zich op een puur ma teriële behoeftebevrediging, op het bijna permanent prikkelen van de haast anima- le gulzigheid "an het menselijk wezen. Als mensie kunnen worden gegeven en wel voorbeeld noemde hij de reclamebombar- door meer wetenschappelijk onderzoek op dementen, waaraan wij dagelijks bloot het. gebied van de maatschappijproblema- staan, die als napalmbommen alles trach- tiek. Men kan denken aan een onafhan- ten te vernietigen, wat er aan zin voor kelijk instituut voor maatschappijproble soberheid en zuinigheid zou kunnen be- men, dat zich zou moeten bezighouden staan. met actuele maatschappelijke vraagstuk ken. Deze extra dimensie zou een essen pp I tieel stukje moderne democratie moeten I larvioers 'vormen. De suggestie om het Centraal Planbureau geheel los te haken van de De algemene doorwoekering van een regering en een volstrekt onafhankelijke platvloers materialistisch vooruitgangs-1 s^a^s te geven, zou de moeite van het motief is zelfs tot in de sferen van overwegen waard zijn. de letterkunde doorgedrongen. Het perver- Het staat vas,; ïo besloot prof. Wemels- se, sensuele en sexuele, het bizarre, prik- fplfjRr naarmate de welvaartsstaat kelende, ongezonde en aperte w orden zich ver(jer ontwikkelt, en naarmate de „bon-ton", voeren de boventoon en krijgen mogelijkheden van verdere zinvolle en doel de „headlines". Allerwegen wordt het ma- trpffpn(je formele sociale en economische terialisme al of niet kunstmatig gevoed. regeiinKen uitgeput raken, de eisen aan terwijl de deugden van soberheid, ingeto- persoonlijke verantwoordelijkheid en de genheid en ascese roderen en zelfs in on- ,jaar(,j j horende geestelijke kwaliteiten, bruik dreigen te geraken. kwadratisch moeten toenemen. De aan de orde gestelde problemen zijn niet nieuw er simden |maar wij hebben er vaak minder oog en oor voor dan vroeger, nu het besef voor Niet de inkomensvorming noch de inko- I immateriële zaken dikwijls vervangen mensverdeling zijn of worden de belang- wordt door een op materiële consumptie rijke vragen, want zij zijn nagenoeg tech- gericht normenstelsel. Dit is de 17-jarige Casper Kloos uit Assen, die sinds 8 januari wordt ver mist. Hij droeg een zwart-grijs ge spikkelde tweedjas, een donker costuum, een wit overhemd met rode das, lage bruine schoenen en rode sokken. De politie in Assen heeft zijn opsporing verzocht. nisch bepaald. Het is de inkomensbeste ding, die belangrijk gaat worden. Als voor beeld noemde de hoogleraar o.a. het ver- schijnsel van permanente inflatie. Duide lijker manifestatie van de drift tot mate rieel verslinden bestaat nauwelijks. De in- I flatie demonstreert, dat wij zelfs voortdu rend meer proberen te verslinden dan er j beschikbaar is. Het demonstreert ook on ze onmacht om er iets tegen te doen. In- I flatiebestrijding is geen monetair of eco- nomisch probleem meer zoals vroeger, het is vóór alles een kwestie van ethiek geworden. Prof. Wemelsfelder vond het moeilijk in I enkele trekken een beeld te schetsen van- de ondernemer en het ondernemerschap, Hij vroeg zich af, hoe de ondernemer zelf meewerkt „aan de muren voor de gevan genis rond zijn eigen vrijheid". Langs ver- schillende lijnen loopt het uithollingspro ces, dat eigenlijk al heel vroeg begint. I Parallel met deze ontwikkeling ontstaat een gestadige afbrokkeling van de macht van eigendom en bezit, welke afbrokkeling zich het duidelijkst manifesteert in de am putaties op de positie van de aandeelhou ders. De algemene structurele verschuivin gen in onze maatschappij kunnen in twee centrale begrippen worden samengevat: democratisering en ontindividualisering. Deze tendens tot democratisering strekt zich ook uit tot de onderinge menselijke betrekkingen. Vaak heeft men de verstik- kingsdood van de ondernemer voorspeld. Hij is echter noch aan vergiftiging nochj aan verstikking bezweken. Dit ondanks de voortdurend inkrimpende vrijheid, de voortdurend gestegen winstbelasting en de Een café in de Van Diemenstraat in Den Haag is in de afgelopen nacht uit gebrand. De brand is door onbekende oor zaak in het café ontstaan dat een muur bedekking van rietmatten had en een verlaagd plafond van linnen. De brand weer wist uitbreiding van de brand naar de woonruimte erboven te voorkomen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. (Van onze correspondent) LONDEN Het tere plantje van de En gels-Franse economische samenwerking in de vorm van het gezamenlijke Concorde- project dat de Labourregering in haar ijver om een staatsbankroet te voorkomen dreigde uit te rukken, is voorlopig gered. Roy Jenkins, de Britse minister van Lucht vaart die een van de weinige E.E.G.-en- thousiasten in de Labourgelederen is, heeft woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat de regering zich zal houden aan de Britse verdragsverplichtingen en thans haar goedkeuring heeft gehecht aan het Concor- de-plan hoewel de twijfel over het finan ciële en economische aspect ervan nog steeds voortduurt. De Britten zullen thans met de Fransen de details betreffende de ontwikkeling van het toestel bespreken. Jenkins zei, onder hoongelach van de oppositie, dat de onze kerheid over de Concorde thans is wegge nomen. Wat dit allemaal precies betekent is nog niet duidelijk. Maar het staat vast dat Lon den gezwicht is voor de argumenten van Parijs. Een daarvan is dat de Amerika nen op het ogenblik geen haast schijnen te maken met hun concurrerend project, zodat de Concorde een werkelijke kans zou maken. Jenkins betoogde dat de conservatieve regering de geschatte kosten van het pro ject met tweehonderd percent had laten oplopen en dat het gevaar bestond dat al dit geld zou worden uitgegeven en dat te gelijkertijd de markt voor de Concorde zou verdwijnen. „Daarvoor hebben wij een stokje gestoken!" Men vraagt zich thans af of een vertra ging in de uitvoering van het project juist de kosten niet zal verhogen en of een Zelfs na vier volle dagen vergaderen zijn de Provinciale Staten van Noord- Holland er niet in geslaagd de debatten van de begrotingsbehandeling voor het jaar 1965 te beëindigen. Gistermiddag - nadat de voorzitter van de vergadering, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, er enige malen op aangedrongen had de beschouwingen zo kort en bondig mo gelijk te houden moest worden besloten de begrotingsvergadering op woens dagmorgen 3 februari om tien uur voort te zetten. ,.lk hoop, en ik vertrouw dat de hoop niet ongegrond zal zijn, dat we dan de vergadering hebben kunnen be ëindigen", aldus mr. Kranenburg. Gisteren werden de discussies gevoerd over de ruimtelijke ordening in Noord Holland, de wegen en wateren, de ruilverkaveling en de landbouw. Vele punten uit de beschouwingen waren al in extenso in de memorie van antwoord behorende bij de begroting verschenen. Uit de Staten bleek duidelijk dat men vol belangstelling de nota inzake de ruimtelijke ordening die in voorbereiding is, afwacht. De heer R. J. de Wit, sprekend namens de fractie van de P.v.d.A.. merkte hierover op dat de nota aanvankelijk al in 1964 verschenen zon zijn ,maar hij noemde het, gezien de omvang van het werk, geen wonder dat het later zou worden. Ht1 zei echter wel te hopen dat de nota inzake de ruimtelijke ordening nu wel in 1965 zou verschijnen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Johnson is een ge luksvogel, Dat dachten velen onder de tienduizenden, die gisteren in Washington langs de beroemde Pennsylvania Avenue stonden en de president, vergezeld van zijn onvermijdelijke lady Bird en doch ters Lucy Baines en Lynda Bird langs zagen glijden in de presidentiële auto met het kogelvrije glazen dak. Een geluksvo gel. die niet alleen een miraculeuze poli tieke carrière had zien uitlopen in het hoogste en machtigste ambt ter wereld: president der Verenigde Staten, maar die nu ook weer bet mooiste weer dat men zich maar denken kon voor zijn triom fantelijke inauguratie had toebedeeld ge kregen. In dat opzicht was de dag van gisteren anders dan vier jaar geleden, toen de Kennedy's bij de inauguratie over vallen werden door een kou. zoals Wash Ington in zijn bestaan nog maar nauwe lijks gekend had. Even over twaalf werd Lyndon Baines Johnson beëdigd als 36-ste president van de Verenigde Staten in een ceremonie, die hoewel sober scherp afstak bij de eerste beëdiging van Johnson op die tragische dag, 22 november 1963. Toen hief Johnson zijn hand om trouw san de grondwet te zweren in de cabine van het presidentiële vliegtuig, dat stond op vliegveld van Dallas in Texas, de stad waarop die dag president John F. Kenne dy vermoord was. Nu vond het ritueel plaats onder het speciaal daarvoor opge richte baldakijn voor het Capitool, de ze tel van het Amerikaanse parlement, in aanwezigheid van tientallen familieleden van de Johnsons, van alle leden van het kabinet, vertegenwoordigers van het corps diplomatique, congresleden en gou- veneurs. Ditmaal ook was het geen uur van na tionale tragiek, maar een van persoonlij ke triomfen van de man die afgelopen november de grootste verkiezingsoverwin ning uit Amerika's geschiedenis had we ten te behalen. De plechtigheid voor het Capitool miste stijl doordat alle aanwezi gen op uitdrukkelijk verzoek van Johnson in dagelijkse pakken verschenen waren en niet in jacquet zoals gebruikelijk. Aan de andere kant had de beëdiging misschien juist daardoor een direct aam sprekende sfeer van Amerikaanse huis> lijkheid, die nog verhoogd werd door het In de middagvergadering zegde de gede- gèblaas van de marineband en het gezang puteerde Westerman toe dat de aan van het beroemde mormonenkoor uit Salt het Noordzeekanaal gevestigde industrieën Lake City in Utah. „America the beauti- van het provinciaal bestuur bericht zullen fulwerd gezongen door de negerzangeres ontvangen over de eventuele nieuwe indus- van the Metropolitan Opera, Leontine Pry- trievestigingen langs het kanaal, ce, wier fraaie geluid met echt Ameri- Ten aanzien van de wegenbouw sprak de kaanse bescheidenheid de „stem van de beer l a n s e r (CPN) zijn teleurstelling eeuw" genoemd wordt. uit over het feit dat het tempo in ons Een rooms-katholieke aartsbisschop, een jan(j zeer veei te wensen over laat. Voor rabbi, een dominee en een Grieks-orthodo- al de trage gang van zaken bij de bouw xe prelaat zorgden bij de plechtigheid van (je ringwegen om Amsterdam noemde voor het religieuze kader, waarbinnen het de heer Lanser zeer bezwaarlijk. „Wij die- politieke en staatkundige leven der Ver- nen het wegenprobleem groot aan te pak- enigde Staten zich volgens de traditie af- ken» aldus de heer Lanser, „want op de- speelt. ze manier raken we steeds verder ach- De enige reden bij de officiële inaugu- terop". ratie werd gehouden door president John- Dp heer Huibers (Prot. chr.) was ook ongerust over de snelle groei van het zijn tweede man Hubert Horatio Hum- i nationaje wagenpark en het tempo van de ;d en geïnaugureerd, wegenbouw dat hierop nog lang niet afge- positie van de vice-president is nd nk. i(. ?\rb af of mm in ons - j. stemd is. Hij vroeg zich af of men in ons de grotere nadruk op deze fut lgnd nigt zQU moeten zoeken naar andere laatste decennia toch niet van dun methoden om de wegen te onderhouden. plechÜgheld aan De heer Huibers wees verder op de be- het woord wordt gelaten. klemmende situatie op de wegen bezui den Haarlem. „De vijf Zuidkennemer ge meenten zijn het nu eens geworden over de aansluitingen onder meer met het zui- JOHNSON'S REDE was overigens nok delijker gelegen gebied", zo zei de heer meer een voorbeeld van zeer algemeen huibers. „Kunnen gedeputeerde staten nu gehouden politieke retoriek dan een uit- reeds hun mening hierover kenbaar ma eenzetting van politiek beleid of visie, zo- hen7" zo vroeg hij als vier jaar geleden Kennedy's inaugura- lnformeerde de heer Huibers of t e was' de wegen door het Amsterdamse Bos wel Johnson had echter in zijn troonrede op voldoende transitogelegenheid boden om 4 januari jongstleden al een dergelijke uit- het verkeer van de nieuwe brug bij Schip- eenzetting gegeven en een herhaling daar- hol te verwerken. „De Coentunnel zal ge- van was ook niet meer te verwachten, reed zijn wanneer de aansluitende wegen De president sprak gisteren vooral over nog lang niet klaar zijn" aldus de heer de bliksemsnelle veranderingen, die de Huibers. wereld in onze tijd doormaakt, en die Hij wilde weten wat het college van ge- naar zijn gevoel met optimisme en zelfs deputeerde staten dacht te doen om de sympathie kunnen worden begroet zolang aansluitende wegenbouw van en naar de zij ten goede worden aangewend. Coentunnel te bespoedigen. Hij zei verder Rechtvaardigheid, vrijheid en eensge- geruchten te hebben vernomen dat de in- zinsheid somde de president op als de poldering van de Markerwaard wellicht meest kenmerkende trekken van het Arne- njet door ZOu gaan en dat men plannen rikaanse volk, in welk verband hij zijn uitwerkt om het waterpeil in het IJssel- vaste voornemen om gelijke behandeling meer drastisch te verhogen. „Wat is er van alle rassen, verdrijving yan armoede van deze geruchten waar" zo wilde hij en uitroeiing van haat en vijandigheid in weten Amerika's samenleving na te streven op nieuw ventileerde. JWntif inPpdipnd De veiligheidsmaatregelen waren stren- Mgvuivnu ger dan ooit. Washington krioelde van de c - v. ra a ai Hionrto voorzien van fflvrifglas S^auto™ namens alle fracties een motie in waarin van Johnson en Humphrey werden voor de staten er hun ongerustheid over uitspra- afgegaan en omzoomd door „gorilla's". ken dat de rijksweg zeven, aansluitende op de Coentunnel pas in 1970 helemaal ge- Helemaal overbodig bleken al deze maat- I reed zal zijn. De staten wensten door de regelen niet. Er werden tenminste drie motie hun vrees te onderstrepen dat dit mannen gearresteerd die op Washing- ernstig verkeersbelemmerend zal werken ton's straten rondliepen met geweren in en zij wilden er bij de regering op aan kun hand. zogenaamd om ze te gaan ge- dringen aan de uitvoering van deze weg- bruiken voor de jacht en voor proef- werken een hogere prioriteit toe te ken- schieten, I nen. Nadat de statenleden Hoog e r werf en V o 11 e b r e g t, respectievelijk van de fracties van de PSP en KVP, ook hun licht over deze zaak hadden laten schij nen, dankte de gedeputeerde Vorstman de heer Huibers en de andere sprekers voor de waarderende woorden die aan het adres van de ambtenaren van de provin ciale waterstaat waren gericht. De gede puteerde stelde dat het college van G.S. zich reeds tot de minister van verkeer en waterstaat had gewend om grotere spoed te bewerkstelligen. In onze brief spreken wij zelfs over vier wegen, terwijl er in uw motie maar over twee gesproken wordt aldus de gedeputeerde. „Het college wil echter met alle ple zier uw motie ondersteunen" aldus de ge deputeerde. Later haakte mr. Kranenburg hierop in met de woorden: „Aangezien het college van G.S. in zijn brief aan de minister ten aanzien van de prioriteit van de wegen bouw van belangrijke wegen meer ge vraagd heeft dan u in de motie, zou het wellicht verstandiger zijn dat de staten on ze brief kracht bijzetten, door daarmee hun instemming te betuigen. Dan kunnen wij aan een volgende brief nog eens toe' voegen dat ook het college van provinciale staten onze mening deelt", aldus de com' missaris van de koningin. De gedeputeerde Vorstman deelde ver der over de weg Heemstede-Hilversum over Uithoorn en Aalsmeer mee dat overeen stemming is bereikt met Utrecht en Zuid- Holland over de aanleg van de weg, die een snelweg moet worden. „Een afvaardi ging van de drie colleges gaat daarover morgen (donderdag 21 januari) met de re gering spreken" zo zei de heer Vorstman Hij stelde dat het primair noodzakelijk was de minister ervan te overtuigen dat de aan leg van deze noodzakelijke weg op het Rijkswegenplan geplaatst diende te wor den. Verder deelde de gedeputeerde mee dat de Coentunnel in 1966 gereed zal komen de aansluitende weg naar het noorden eveneens in 1966 tot bezuiden Zaandam en in 1967 tot benoorden Zaandam. „Tot 1967 zal er een nare situatie in en bij Wor merveer ontstaan", aldus de heer Vorst man, „maar wij hebben hiervoor geen be tere oplossing kunnen vinden dan het aan brengen van een verkeerslichteninstallatie De gedeputeerde zei het tenslotte eens te zijn met de heer Vollebregt dat de water schappen te zwaar belast zijn. Op de vragen van de heer Huibers over plannen de Markerwaard niet te dempen zei de heer Vorstman hiervan niets te we ten. Wel waren hem initiatieven bekend althans ook bij geruchte, dat men speelt met de gedachte het peil van het IJssel- meer te verhogen voor de drinkwatervoor- ening. In tweede instantie vroeg de heer Vollebregt het college van G.S. er bij de regering op aan te dringen spoed te be trachten met de aanleg van de dijkweg van de Markerwaard, naar Lelystad. De heer Vollebregt noemde deze weg een le vensader voor noordelijk Noord-Holland. Bij de behandeling van het hoofdstuk over de agrarische aangelegenheden, waarbij de ruilverkaveling in noordelijk Noord-Holland uitvoerig ter sprake kwam, spraken de staten hun voldoening uit over het feit dat onlangs de Stichting ter ver betering van de agrarische structuur is op gericht. Mevrouw L.F.-M. uit Boekelo heeft ook in hoger beroep het door mevrouw A.A, R. van den B. te Heemstede en de heer A, P. van K. te Hoofddorp tegen haar aan gespannen geding verloren. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde haar onverwijld het doen of uitlokken van mededelingen die voor mevrouw R. of de heer K. beledigend zouden kunnen zijn, te staken. Het gerechtshof legde voorts me vrouw P. een dwangsom van f 100 óp voor iedere keer dat ze voort blijft gaan soort gelijke mededelingen in welke vorm dan ook te verstrekken. Het ging hier om door mevrouw P. ge- inspireerde publikaties in verscheidene dagbladen, die betrekking hadden op mis standen in de dierenhandel, speciaal in verband met het kopen en verkopen van proefdieren. Het gerechtshof veroordeelde mevrouw P. in de kosten van het geding, met dien verstande dat ze slechts een ge deelte van de kosten van mevrouw R. en de heer K. tot eën bedrag van 800 be hoeft te betalen, omdat naar het oordeel van het hof partijen over en weer in het ongelijk zijn gesteld. De dierenarts mejuffrouw J. W. H. te Heemstede, die met mevrouw R. en de heer K. het geding had aangespannen, werd veroordeeld tot betaling van haar eigen proceskosten, te weten circa 480. eventuele schrapping van de TSR-2, het supersonische vliegtuig, de kosten van de Concorde niet eveneens zou opjagen, om dat men dan niet de vruchten zal kunnen plukken van het technologische onderzoek dat voor deze machine nodig is. De rechtbank in Rotterdam is begonnen met de behandeling van het proces tegen vijftien verdachten, die terecht moeten staan in verband met de eind vorig jaar aan het licht gekomen geruchtmakende fraude in de Rotterdamse haven. Vier voorlieden-controleurs waren de eersten die zich hadden te verantwoorden. De ove rige elf, bij wie drie directeuren van het bedrijf dat personeel tot de malversaties aanzette, zullen in de komende weken te rechtstaan. De officier van Justitie noemde de frau de de grootste die de laatste tijd in Rot terdam aan het licht is gekomen. Het bedrijf van de verdachten spreidde zijn vangarmen over het Rotterdamse ha vengebied uit om werknemers van ver schillende maatschappijen te strikken voor het plegen van valsheid in geschrifte en hen tegen betaling van steekpenningen er toe aan te zetten op de inladingsmanifes- ten van te verschepen goederen te kleine maten aan te geven. Hierdoor werd zo wel het bedrijf dat de goederen liet ver voeren als de rederij, die de lading met haar schepen expedieerde, benadeeld. De officier noemde in dit verband een bedrag van 70.000,-. De vier voorlieden-contro leurs staken voor hun geknoei met de in- ladingsmanifesten ongeveer f 750,- per man in eigen zak. Het grootste bedrag viel ten deel aan het bedrijf dat de goede ren ter verscheping aanbood. Dê zaak kwam aan het rollen toen een inspecteur in een loods een inladingsformulier vond, waarop onjuiste maten waren genoteerd. De officier eiste tegen ieder van de vier verdachten zes maanden gevangenisstraf. Op 2 'februari volgt de uitspraak. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft de regeling be kend gemaakt voor het verlenen van bij dragen voor ontwikkelingsbedrijven en montage-veestallen. Drie en een half miljoen gulden is be schikbaar voor bijdragen in de kosten van investeringen die een zodanige wijziging in de structuur van een landbouwbedrijf beogen, dat dit kan worden aangemerkt als een ontwikkelingsbedrijf. De bijdrage zal ten hoogste 25 percent van de investe ring in de bedrijfsgebouwen en pér project en per ondernemer niet meer dan 10.000 bedragen. Een miljoen gulden is beschikbaar voor bijdragen in de bouwkosten van montage- rundveestallen. De stal moet passen in de structuur van het bedrijf en ruimte bieden aan ten minste twintig stuks melkvee. Directeuren der Vrije Universiteit héb ben benoemd: Dr. P. C. Baayen te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen voor het onderwijs in de wiskunde Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen (keel-, neus- en oorheel kunde) is benoemd dr. P. E. Hoekstra, thans hoofd van de kliniek voor keel-, neus- en oorheelkunde aan deze univer siteit. Gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht (wetenschap van het oude tes tament en de geschiedenis van Israëli tische godsdienst) wordt dr. A. R. Hulst, thans gewoon hoogleraar voor het Hè- breeuws, de Hebreeuwse oudheidkunde en het Babylonisch-Assyrisch. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der elektrotechniek aan de technische hogeschool te Enschede (technische na tuurkunde) is benoemd ir. H. G. de Win ter, thans leider van het research labo ratorium van de n.v- optische industrie „De Oude Delft" te Delft. Als veertien giraffen op een vracht auto vervoerd worden levert dat bij het passeren van viaducten proble men op: wie zal de beesten aan het vestand brengen dat zij de halzen moeten neigen? Als telefoondraden te laag hangen moet men de weg van de minste weerstand kiezen. Viaduc ten moest men mijden. Vandaar dat de reis van Transvaal naar Natal drie dagen duurde. (Telefoto) ~Tf"J yfli'pi-ngr-r

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11