„Heerlijk duurt het langst" m Het ei van Columbus voor schouwburgen: in enkele minuten 375 kopjes koffie „Populariteit is gevaarlijk, het legt je dingen op" „Je moet blanco kunnen beginnen zonder verleden" Louis Toebosch directeur Brabants Conservatorium Haagse burgerij wil zelf schouwburg bekostigen Kijkers en luisteraars DONDERDAG 21 JANUARI 1965 13 Annie M. G. Schmidt voltooit muxihate homedie Concert door Haarlemse K.N.T.V.-leden Door middel van loterij Zendtijd schooltelevisie Opgraving in de Martinikerk Frenkel Frank spreekt I voor Vrienden van Gentrum werkzaamheden m de Martinikerk te Gro- Russen spelen Tsjechovs „De Zweedse lucifer" Kennismaking met Het Warschau-kwintet De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma nabeschouwingen nazi's Engelse „Brandpunt" in J. Damshuizer (Van onze correspondent) Het is een beetje stil geweest om de vrouw, die in de periode na de oorlog zo succesvol „Het Schaap Veronica", „De Familie Doorsnee", „Jip en Janneke", „Pension Hom meles" en nog veel meer ter wereld hielp. Annie M. G. Schmidt zegt daar zelf over: „Als je succes hebt gaan veel mensen aan je trekken. Je wordt niet met rust gelaten. Je vindt het allemaal enig". Maar onvermijdelijk komt dan het moment dat men teveel van zichzelf heeft gevraagd. Ook deze fantasievolle schrijfster, die zich via kranten en boeken, maar ook via cabaret, radio en televisie heeft doen kennen, ontsnapte daar niet aan. Na een periode van betrekkelijke stilstand is zij nu weer bijzonder produktief. Dat heeft reeds geresulteerd in de publikatie van het kinderboek „Heksen en Zo" ik ben daar erg blij mee, zegt zij en het schrijven van een muzikale komedie, die in oktober van dit jaar in het Nieuwe de la Mar-theater haar première zal beleven: „Heerlijk duurt het langst". Deze is al klaar en dat is voor Annie M. G. Schmidt een rustig gevoel, want nu kan zij er tarnen met de Canadese regisseur Gordon Marsh aan gaan verken. „Het is veel te veel", constateert zij met een beetje ipijt. „Er zijn liedjes, die eruit zullen moeten". Zij heeft als n een film gemonteerd. Het leek voor de schrijfster wat op het werken met „lego". HET IS VOOR ANNIE M. G. Schmidt niet de eerste maal dat zij het oog richt op de planken. In de tijd al van haar succes met de „Familie Doorsnee" heeft zij vele blijspelen geschreven. „Maar zij waren niet goed. Cees haseur wilde er graag iets aan doen. Als ik braaf en ge willig was geweest, was het goed geko men, maar ik was dom en eigenwijs." Zij concludeert nu dat men zich aan de aan wijzingen van de regisseur moet aanpas sen. Toen zij als succesvol schrijfster van vele kanten gevraagd werd, is er van langademig werk niets meer gekomen. De rust heeft er haar weer geschikt voor ge maakt en met de componist Harry Ban- nink heeft zij aan „Heerlijk duurt het langst" lang gewerkt. Over het onderwerp laat zij voorlopig niets los, maar het ligt in de sfeer van de Familie Doorsnee. WANT WIE HAAR WERK kent zal be grijpen dat men van haar geen show grand spectacle behoeft te verwachten. Zij is zichzelf trouw gebleven met haar verrukkelijke nuchterheid, die door vir tuoos schuiven alledaagsheid tot iets bij zonders weet te verheffen zoals dat in haar kinderversjes misschien nog wel het treffendst tot uitdrukking is geko men. Lijn Tien is voor haar niet zo maar een kale tram, maar iets wonderlijks vol bellen en lussen. „Ik ben een sprookjes schrijfster, in alle vormen," zegt zij. Dat lijkt in tegenstelling met haar nuchtere, exacte formulering, waarmee zij haar jeugdige lezers niet tot kleine volwasse nen maar wel tot gelijkwaardige tegenpar tij verheft. Misschien schuilt daar wel het geheim van haar succes: in romantische sprookjes geloven wij niet meer, maar in nuchtere illusieverhaaltjes maar al te graag. „HEERLIJK DUURT HET LANGST" is in het bijzonder geschreven voor Conny Stuart, die al heel wat van het Annie Schmidt-repertoire met fantasie heeft ver tolkt. Maar het is niet de enige grote rol. Naast haar staan Andrê van den Heuvel, die zijn werk bij „Centrum" eraan zal moeten geven, Leen Jongewaard, T. Kuyl, Winnifred Bosboom en nog twee jonge krachten. Zij allen zullen zich wijden aan een genre, dat in Nederland nog geen vaste voet heeft gekregen, maar waarvan ieder hoopt dat dat toch gebeuren gaat. Annie M. G. Schmidt heeft zoals zij in het verleden ook immer deed de rollen afgestemd op de vertolkers, dat wil zeggen dat zij zich door hun persoonlijke kenmerken heeft laten leiden. Die leerde zij kennen door toneeluitvoeringen maar ook in gesprekken, waarbij zij er wel eens op uit was haar toekomstige zegsmannen en vrouwen tot geladen emoties te bren gen. legt je dingen op. De last is zwaarder dan het plezier ervan. Je moet blanco kun nen beginnen zonder verleden, dat weer ieder ogenblik waar moet worden ge maakt. Een paar jaar geen rumoer! Dat is lekker aan het afzwakken." Hoe lang zal dat duren? Tot oktober? Theatermin- nend Nederland wacht er gespannen op. Stadsschouwburg „Odeon" in Zwolle heeft een inventieve toneelmeester- elektricien: J. Wevers. Hij kwam vijf jaar geleden als 40-jarige in dienst., nadat de gemeente de schouwburg had overgenomen. Hij construeerde recep tietafels op schrijfhoogte, een katheder, een projectietafel, een schijnwerper batterij en examentafels met een transporteur. Zijn nieuwste idee is een koffie- schenkmachine. In de pauze van voorstellingen, vergaderingen en andere bij eenkomsten moeten in korte tijd meestal enige honderden kopjes koffie worden geserveerd. De kelners moeten een pendel met de keuken onderhouden, maar kunnen steeds niet meer dan een blad met elf kopjes meebrengen. De koffie- schenkmachine van de heer Wevers is een hooggebouwde rechthoekige bak met tien laden, waarin evenveel bladen met elf lege koffiekopjes. Het boven ste blad staat pal onder een reservoir met elf kranen. Het overhalen van een handel doet de kopjes in een oogwenk vol koffie lopen. Het blad wordt er door een kelner uitgehaald en een tweede brengt het volgende blad onder de kranen. En zo gaat het tienmaal achter elkaar. In één minuut kunnen 110 kopjes koffie worden geproduceerd. Naast de machine kan een zogenaamde „serveerboy," die de heer Wevers ook zelf maakte, worden geplaatst met een tweede rek lege kopjes, zodat in enige minuten een volle zaal dorstigen kan worden geholpen. Het geloop van de kelners wordt eveneens sterk beperkt, daar de koffiemachine midden in de zaal wordt gezet. Zij levert koffie die van room is voorzien. Aan de achterkant is een kraan waar „zwart" uit kan worden getapt. Het reservoir heeft een inhoud van 375 kopjes. Op de constructie is octrooi aangevraagd. De heer Wevers heeft vier maanden nodig gehad voor de vervaardiging van de machine. Hij gebruikte voor ongeveer f 1000.aan materiaal. SAMENWERKEN MET mensen maakt voor haar de plezierige kant van dit werk uit. „Heerlijk duurt het langst," zal erg Hollands worden met een milde maat schappijkritiek. „Kleine spiegeltjes van kleine maatschappelijke dingetjes" for muleert zij het. De stijl is natuurlijk meer aangepast aan de wetten van het toneel. Je behoeft ook niet meer zoveel uit te leggen. Je kan grote stukken weglaten. Wat je vroeger uitbundig moest laten zien, is nu niet meer nodig." De moderne pro cédés van film en televisie hebben het pu bliek veel geleerd in enkele jaren. Met enige opluchting constateert Annie M. G. Schmidt ook dat zij op het toneel wat meer haar gang kan gaan dan voor radio en t.v. mogelijk is. „Maar een risi co blijft het om voor het toneel te wer ken, om precies de toon en de sfeer te vinden. Wat dat betreft kan je beter een boek schrijven. Dat kan nog mooi en niet zo mooi zijn." EEN PAAR JAAR IN EEN KALMER tempo is Annie M. G. Schmidt best be komen. „Populariteit is gevaarlijk, het Het bestuur van het Brabantse Conser vatorium heeft ter voorziening in de vaka- ture, ontstaan door het vertrek van de heer VV. Goedhart, met ingang van februari benoemd tot directeur van het Brabants Conservatorium de heer Louis Toebosch te Breda. De heer Toebosch werd geboren te Maastricht in 1916. Hij was werkzaam als docent aan scholen te Breda, Tilburg en Maastricht en als dirigent van een aantal koren. Onlangs verscheen zijn negentigste opus. In 1951 werd hij onder scheiden met de Zilveren Tulp in de Internationale Orgel-improvisatiewedstrij d te Haarlem. In 1963 werd hem de Provin ciale Prijs voor Schone Kunsten van de provincie Noord-Brabant uitgereikt Hij is lid van de raad van beheer van de stichting Donemus, van de sectie Muziek van de Culturele Raad van Noord-Bra bant en van de afdeling Muziek van de Raad voor de Kunst en voorzitter van de Katholieke Dirigenten en Organisten Ver. eniging. Op zaterdag 6 februari In de bovenzaal van het Haarlemse Com eertgebouw geven leden van de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Toonkunste- naarsvereeniging op vrijdag 6 februari (aanvang 20 uur) een concert voor leden en introducés. De uitvoerenden zijn Justine Koot, Hé lène André de la Porte, Ans Bouter, Miep van Luin en Henk Bijvanck (allen piano), de violist Harm Otten, de alt Ann Bohlken, de mezzo-sopraan Elly Jens en de bariton Hans van der Leeuw. Het programma ver meldt werken van Mozart, Chausson, Pou- lenc, Messiaen, Brahms, Webem en Henk Bijvanck. Onder de Haagse burgerij is het initia tief naar voren gekomen om gelden bijeen te brengen voor de bouw van een kunsttem pel. Daarvoor wil men een loterij organi seren. De opbrengst ervan moet gezien worden als een bijdrage van de burgerij in de bouw van een centrum voor uit voerende kunsten. Dit blijkt uit vragen van het Haagse raadslid de heer E. D. C. Drenthem Soes man van De Vrije Burgers. Hij wil van B. en W. van Den Haag vernemen of er reeds nu moet worden besloten tot de bouw van een afzonderlijk groot gebouw voor opera's, concerten en andere veel ruimte eisende kunstmanifestaties. Hij in formeert voorts of B. en W. met het ini tiatief voor de loterij instemmen en of zij de aanvraag om een ministeriële ver gunning ervoor willen steunen. De minister van O.K. en W. heeft aan de N.T.S. 20 uur zendtijd toegewezen voor schooltelevisie-uitzendingen in het school jaar 1964-1965. De stichting kan een ge deelte van deze zendtijd ter beschikking stellen van de omroeporganisaties. Erfenis. De Amerikaanse tabaksmiljonair Richard Reynolds, die vorig jaar op 56-jarige leeftijd stierf, heeft niets na gelaten aan zijn zes zoons. In zijn tes tament verklaarde de miljonair bevreesd te zijn dat zijn telgen, wanneer zij nog meer geld kregen, te lui zouden worden, De zonen, uit verscheidene huwelijken, zullen niet arm achterblijven. Zij kre gen in het verleden flinke kapitalen van hun pa. Heidens graf ontdekt „De Polyester Polka" (Van onze correspondent) Voor de Vereniging Vrienden van To neelgroep Centrum spreekt op dinsdag 26 GRONINGEN Tijdens opgravings-1 januari de auteur Dimitri Frenkel Frank i I over schrijven voor het toneel. i De bijeenkomst, die plaats heeft in de ningen is gisteren vlak voor het koor °P Renaissancezaal van het Frans Halsmu- een diepte van ongeveer drie meter een seum (aanvang 8 uur) is belegd naar aan- graf ontdekt van een man of een vrouw, leiding van de première op 6 februari te Haarlem van Frenkel Franks nieuwste Het Rijks Oudheidkundig Bodemonder- gtuk De polyester Polka". De auteur zal zoek (R.O.B.) te Amersfoort, het instituut I (K)k spreken over het ontstaan van zijn dat de opgravingen leidt, zal vandaag naar gtuk_ Groningen komen voor het instellen van een nader onderzoek. Men meent met een heidens graf uit het jaar 800 na Christus te doen te heb ben. Het stoffelijk overschot werd destijds I in een boomstam ter aarde besteld. Gis teren heeft men bij de opgraving de schors er naast gevonden. De kist is nog helemaal compleet. Zondag 24 januari zendt de NTS van I 20.55 tot 21.50 uur op Nederland 2 „De Zweedse Lucifer" uit, een Russisch tele visiespel naar een van de beroemde korte verhalen van de Russische schrijver Anton Tsjechov. De korte inhoud van het spel lüidt als I volgt: Psekov, rentmeester van de gepen sioneerde garde-officier Mark Iwanowitsi Klauzov, komt op de ochtend van 6 okto ber 1885 op het politiebureau vertellen, dat zijn meester is vermoord. De omgebrachte officier was een man van adel en hij was rijk. Toch is er weinig van hem terecht gekomen. Hij was een nietsnut, lui en gie rig. Bij het onderzoek stuit de politie in de slaapkamer van de vermoorde op en- kele merkwaardige vondsten. De belang rijkste is een half afgebrande Zweedse lu- I cifer. Voor zover men weet gebruikte Klauzov altijd zwavel-lucifers, in ieder geval geen Zweedse. Het verdere onderzoek strekt zich uit naar de tuin, terwijl voorts onder meer de ongehuwde zuster van de officier, de 45-jarige Marja Ivanovna, aan een verhoor wordt onderworpen. In het door Konstantin Joedin geregisseerde spel wordt de rol van de rechter-commissaris Tsjoebikov vertolkt door A. Gribov en die van zijn helper Djoekovsky door A. Popov. Men verwacht dat dit schilderij van Rembrandt, zijn zoon Titus voorstel lend, 5 miljoen gulden zal opbrengen in de veiling bij Christies te Londen. Het komt uit de verzameling van Sir Francis Cook, wiens vader het schilderij tijdens de eerste wereld oorlog voor f 600.000 kocht om te voorkomen dat het Engeland zou verlaten. EEN IN NEDERLAND nog onbe kend ensemble uit Polen, het Warschau Kwintet, gaf gisteren een concert in de Kamermuziekserie in bet gemeentelijk Concertgebouw. Daar men de combi natie van piano met vier strijkers niet vaak tegenkomt in de concertzaal was de kennismaking dubbel welkom. Van Luigi Boccherini, die twaalf werken in deze bezetting gemaakt heeft, hoorde men het Kwintet no. 3 dat hoofdzakelijk de aandacht vasthield door een enige malen terugkerende passage met Alia Turca-karakter. Pretentieloze muziek die de kwaliteiten van het ensemble di rect duidelijk deed uitkomen. HET HIERNA VOLGENDE Kwintet van Sjostakovitsj was een onevenwichtig, bij vlagen geïnspireerd stuk. Zoals vaak bij deze componist krijgt men de indruk dat de muzikale stroom af en toe in de knel komt, verschraalt, verpietert om even later op te bloeien in een nogal bittere gevoeligheid. Fameus was het scherzo, rauw en primitief met zijn ostinaat ge beukte accoorden. De violist Bronislaw Gimpel toonde een mannelijke, trefzekere beheersing van zijn instrument, daarnaast trok de cellist Aleksander Ciechanski de aandacht om zijn tot in de kleinste details sprekende en fijn genuanceerde toon. De andere leden zijn Tadeusz Wronski (twee de viool), Stefan Kamasa (altviool) en Wladyslaw Szpilman (piano). In de cli maxen ontplooiden de vijf musici een bij na orkestraal geluid, het pianissimo had voor mijn oren soms iets minder span ning. NA DE PAUZE kwam een van de mees terwerken die voor deze bezetting gecom poneerd zijn, het Kwintet in f kleine terts van Brahms, de revisie van een Sonate voor twee piano's. Een machtig brok mu ziek, vervuld van een donkere, elegische toon. Qua inventie en structuur kan het wedijveren met de symfonieën en strijk kwartetten van deze componist. Merk waardigerwijs overtuigde de voordracht niet over de hele linie, door het reeds genoemde gemis aan concentratie vooral in die stokkende momenten die bij Brahms als het ware het spraakgebrek zijn waartegen hij zich afzet voor zijn persoonlijke expressie. Wat de deugden van de uitvoering niet moet doen vergeten waarvoor het publiek met nadruk zijn dankbaarheid toonde. Sas Bung« HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo foonmuziek (verv). 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: infor matief programma voor weg- en water weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lich te en amusementsmuziek (gr.) 11.00 Nws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 11.55 Pianorecital. 12.17 Overheids voorlichting: Voor de landbouw. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoonstellingsagenda. 12.35 Orgelspel. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Kinderkoor met pianobegeleiding. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: geva rieerd programma. 15.30 Lichte orkestmu ziek (opn.) VPRO: 16.00 Nieuws. Aanslui tend: Voordracht. 16.20 Klassieke grammo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.05 Mu- ziekkalender. 17.30 Ronduit: programma voor de rijpere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Instrumentaal trio met orgel. 18.30 Sport- spiegel. 18.40 Jazzmuziek. 19.00 Kiosk: ar tikelen uit weekbladen. 19.10 Viool en pia no: moderne muziek. 19.35 Verder dan je neus.programma over vragen die jon ge mensen bezighouden. 19.55 Eerste ko lom. 20.00 Nieuws. 20.05 Programma over Albert Schweitzer. 20.20 Stereo: Radio Ka merorkest: Klassieke en moderne muziek. 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Me- tropole-Orkest: amusementsmuziek. 21.45 Etherforum. 22.15 Pianospel met instru mentale begeleiding (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Weerklank: muziekrevue. 23.10 Lich te grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.40 Licht or kest 9.00 Voor de zieken. 9.35 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Alledaags gelo ven: studiodienst. 11.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.15 Voor oudere luiste raars. 12.00 Orgelconcert: klassieke en mo derne muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 va riant: radio-snelbuffet. 13.30 Licht instru mentaal kwartet. 13.45 Lichte grammo foonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.25 Koor zang. 14.45 Voordracht van gedichten. 15.05 Viool en cello: moderne muziek. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Muzikale herinneringen. 16.30 Duizendschoon, praatje. 16.45 Moder ne grammofoonmuziek. 17.00 Verzoekpro gramma voor de jeugd. 18.00 Program ma voor de twintigers. 18.30 Muziekcorps: gewijde muziek. 18.50 Overheidsvoorlich ting: Geef ze de ruimte II. Een serie uitzendingen, waarin zowel aan regionale activiteiten op industrieel gebied, als op het terrein van ambacht, detailhandel en tourisme aandacht wordt besteed. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen, litte rair programma. 19.35 Stereo: Volksmu ziek. 19.50 Klassieke grammofoonmuziek. 20.05 Prisma, gevarieerd programma. 20.50 Koorzang: geestelijke liederen. 21.20 Toon- kamer een veertiendaags muziektijd schrift in klank. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.00 Moderne grammo foonmuziek. 23.35 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (Om 12.25 Weer berichten en mededelingen voor de schip pers). 12.50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio. (Om 15.00 Nieuws.) 15.45 Grammo foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Duitse, Engelse en Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Voor de automobilisten. 18.45 Sportkroniek met quiz. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nws en radiokroniek. 19.40 Adempauze. 19.45 Echo's uit de natuur. 20.00 De vlag en de lading. 20.30 Volksmuziek. 21.15 Pianoreci tal. 21.30 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Oude en nieuwe koormuziek. 22.45 De ze ven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I VPRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00-1 16.15 Voor de kleuters. NTS: 19.30 Uit de prullemand (Aus dem Papierkorb), truca gefilm. 19.40 Van Gewest tot Gewest, re gionaal journaal. 20.00 Journaal. 20.20 So- cutera. VPRO: Portret van een sportman. 20.55 De Holbewoners (The Cavedwellers), TV-spel. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. 20.01 De Lucy Show Reporter, een aardige baan!, TV-film. 20.25 Liedjesprogramma. VARA: 20.551 Dick Powell Theatre Een schrijver in Hollywood, TV-film (Niet geschikt voor al te jeugdige kijkers). 21.45-22.10 Achter het nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I AVRO: 19.30 Rooster maandelijkse] kroniek voor tieners. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.40 De Danny Kaye Show. 21.30 Voor de vuist weg. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. KRO: 20.01 Phil Weerzinwekkend en afschuwelijk waren Silver Show: I. Duel met het electronisch (je antwoorden, die de leider der Britse brein, TV-film. 20.25 Wereldwijd, kort pro- nationaal-socialisten beweging in zijn gramma over ontwikkelingshulp. 20.40 De hoofdkwartier en onder het portret van drie musketiers, parodistische musical. Hitier gaf in een vraaggesprek met Brand- 21.45-22.10 Onze man in Washington. punt-reporter Ben Sies. Terecht conclu deerde de presentator, dat Engeland mede schuldig is aan de belediging van vele miljoenen Europeanen, zolang deze waan zinnige rassenhaters het daar onbeperkte recht op vrije meningsuiting mogen uit- Op 1 januari j.l. waren bij de Dienst buiten. Luister- en Kijkgelden 1.836.474 televisie- Onze vrees, dat het eerste televisiespel toestellen aangegeven tegen 1.817.236 per van Jaap ter Haar, „De Vogel in de 1 december j.l. (tJm. 18 januari 1.851.730). Hand", kapot gespeeld zou worden, is gelukkig te voorbarig geweest. In de Er waren op 1 januari 2.659.161 geregi- tweede aflevering van deze bijzonder aar- streerde radiotoestellen tegen 2.660.938 op dige KRO-serie hadden vrijwel alle mede- 1 december j.l.. Het aantal aansluitingen spelenden dus ook zij die in de eerste op de Draadomroep bedroeg op 1 januari het er allemaal wat te dik en te onna- 434.916 tegen 438.076 op 1 december j.L I tuurlijk op legden de juiste speeltrant gevonden. De auteur bleek opnieuw over het vermogen te beschikken op originele wijze in woord en beeld situaties te schep pen, die herkenbaar, maar ook echt en amusant zijn. En temeer daar ons land arm is aan televisie-schrijvers, mag Ter Haar zeker nu al een aanwinst genoemd worden. Als samensteller van t.v.-documentaires had Hans Bik nu zijn aandacht geconcen treerd op het onderwerp „Inflatie". Gelet op de veelzijdigheid van dit beslist niet ge makkelijke thema, was dit programma naar bekend recept opgebouwd uit stuk jes film, straatinterviews en verklaringen, zowel van deskundigen als van de presen tator een verdienstelijke poging. De heer Bik echter die de presentatie waarschijnlijk beter aan een ander kan la ten had zich zo in dit onderwerp ver diept, dat hij in deze uitzending teveel wilde vertellen, waardoor zowel beelden als woorden verloren gingen. Was dit niet het geval geweest, dan hadden wij het ook en gaarne een geslaagde poging ge vonden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13