Tapgesprek in Rambouillet geëindigd Bonn: Voldoening en optimisme Parijs: Vage vriendelijkheid Resultaten worden nog diepzinnig verzwegen CITROEN Witlof fat HET WEER m Steeds zwakker m Indonesische thee weer naar Amsterdam IK U ST Zes gewonden bij autobotsing in Santpoort Geen vissershaven in Katwijk zei de tuinder Veertienjarige bekent aanslag op trein bij Uithuizen „Lunch", een nieuw dagblad Iraanse premier neergeschoten N.S. bestelt 34 zware elektrische locomotieven éee MORRIS"éeforeifou êuy! 6, IN IA - IJMUIDEN DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M U IDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 21 JANUARI 1965 Gelukzaligheid HOOGEVEEN HIT ALLERMOOIST! DE STEENWERF PRACHTIG BU DE 4 wfw SUPERMARKTEN Kans op sneeuw /i Het woord is aan Prof. Wemeislolder nf.«w der hebzucht pagina 11 Musical van Annie Schmidt pagina 1 Toestand van Churchill DAMES- EN HERENREGENJASSEN In de krant van heden: Vraag proefrit bj een van de 200 Simca dealers. Tel. 8166 SOe JAARGANG NUMMER 66 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. vat^detAIije PARIJS (DPA en AP). - Het overleg tussen de Bondskanselier van West- Duitsland, Erhard en de Franse presi dent De Gaulle is geëindigd. Uit de ver klaringen die de woordvoerders van beide landen aflegden springt het vol gende naar voren: De Gaulle heeft zijn Westduitse gast verzekerd dat hij voor een nieuw initiatief is in de kwestie van een her enigd Duitsland. De Franse president zou echter niet veel hoop hebben op een oplossing door de „Grote Vier". 8 Pogingen om een Europese politieke unie op te richten zullen opnieuw ter hand worden genomen. 8 Volgens de Westduitse woordvoerder wordt de samenwerking tussen Bonn en Parijs op het terrein van de be wapening door het overleg versterkt. De Westduitse kanselier Ludwig Erhard heeft gisteren met zijn uitgebreide gevolg van ministers en hoge ambtenaren de Franse bodem weer verlaten in een stem ming. die kennelijk van voldoening en op timisme getuigde. De Duitsers tonen zich volgens onze correspondent in Parijs over het algemeen bijzonder tevreden met de resultaten die de kanselier in zijn drie gesprekken met generaal De Gaulle, die tezamen ongeveer vijf uur duurden, zou hebben bereikt. Met name zijn ze gelukkig dat de beide staatslieden het eens zijn geworden over de wenselijkheid Europa verder voort te stuwen op de weg naar politieke eenwor ding. De Fransen zijn van hun kant wat zuiniger en omzichtiger in hun commen taren. Maar in beide landen wordt de tweedaagse topconferentie toch wel als een positieve ervaring beschouwd. BIJ HET SLOTDINER en de afscheids- toasts herinnerde Erhard, wiens rose ko nen van gelukzaligheid straalden, dat hij 4 februari een persconferentie zal houden. Precies op mijn verjaardag, zo consta- Advertentie HAARLEM - ZIJL WEG 26 HEEMSTEDE - RAADHTJISSTR. 21 Ellen aluminium voorzetraam met dubbele P.V.C.-afdichting. Kant en klaar geplaatst in geheel Noord-Holland. SPAARNDAMSEWEG 48 HAARLEM - Telefoon 02500 - 53750 teerde hij met een verrukte glimlach, ter wijl zijn gastheer zijn best deed die kin derlijke vreugde te delen. In de Westduitse delegatie ging men na afloop van de conferentie zelfs zo ver de vruchten van het tweedaags beraad als een voortijdig verjaarscadeau van de Zes gewonden en vief volkomen verniel de personenauto's. Dat waren de ernstige gevolgen van de gecompliceerde autobot sing. die zich woensdagavond op de Hage- lingerweg in Santpoort heeft voorgedaan. Oorzaak: een niet correcte inhaalmanoeu vre van een van de bestuurders. De rava ge was zeer groot. Overal lagen brok stukken van de bij de botsing betrokken auto's verspreid. Het ongeluk gebeurde op de Hagelinger- weg ten zuiden van het viaduct. Om streeks half zeven wilde een 23-jarige be- tonvlechter uit Haarlem, die in noordelijke richting reed, een voor hem rijdende auto, bestuurd door een 43-jarige hoofdambte naar uit Santpoort, inhalen. De betonvlechter begaf zich daarbij op het voor het tegemoetkomende verkeer be stemde weggedeelte. Een 22-jarige beton vlechter uit Haarlem, die uit noordelijke richting naderde, week in een poging een frontale botsing te vermijden naar links uit. Beide auto's raakten elkaar waarna de auto van de 22-jarige Haarlemmer de auto van de hoofdambtenaar aan de voor zijde ramde. De auto van de 23-jarige be tonvlechter kwam dwars op de weg te staan waarop zijn auto in de flank werd gegrepen door een vierde, uit de richting van Driehuis naderende personenauto, be stuurd door een 52-jarige fotograaf uit IJmuiden-west. De auto van de 23-jarige betonvlechter kwam na de botsing op zijn kop te staan De bestuurder liep een gescheurde hals wervel op. Hij is in het Antoniuszieken- huis opgenomen. Een dertienjarige jongen die bij hem in de auto zat. kreeg schaaf wonden in het gezicht, een slagaderlijke bloeding aan een slaap en kneuzingen aan het hoofd. Na behandeling in het Antonius- ziekenhuis kon hij naar zijn woning wor den vervoerd. De 22-jarige betonvlechter werd aan het hoofd gewond en kreeg verscheidene snij- wonden. Een achttienjarig meisje, dat naast hem zat kreeg s.iijwonden aan han den en in het gezicht. De fotograaf kreeg een ribfractuur, kneuzingen aan een arm en verwondingen aan het hoofd. Hij is in het Rode Kruis- ziekenhuis behandeld. Een 44-jarige amb tenares uit IJmuiden, die bij de fotograaf in de wagen zat liep een hersenschudding een gebroken schouderblad en letsel in haar gezicht op. Zij was pas twee weken uit het ziekenhuis waar ze verpleegd is geweest voor een schedelbasisfractuur en een nek wervelfractuur. De hoofdambte naar kwam met de schrik vrij. De auto's van de beide betonvlechters bleken niet verzekerd te zijn. De burgemeester van Velsen. mr. .J. C Bührmann en commissaris Sepp hebben zich op de plaats van het ongeval op de hoogte gesteld van de toedracht. Twee van de lichtgewonde inzittenden, een jongeman uit Haarlem en een meisje uit Velsen, vroegen of iemand hen een lift naar huis kon geven. Een der om standers was hiertoe direct bereid. Pas toen de jongelui op de plaats van hun bestemming aankwamen bleek hen dat zij de lift van de burgemeester van Velsen hadden gekregen. Franse generaal af te schilderen. Waaruit De Gaulles verjaarscadeau precies bestaat is minder duidelijk. Zeker is, dat Frank rijk en West-Duitsland de vier andere E.E.G.-landen zullen voorstellen te onder zoeken of de politieke samenwerking in Europa weer op gang kan worden ge bracht. Dat onderzoek zal zich in etappes voltrekken. Eerst op het niveau der ex perts, dan op de verdieping der ministers van Buitenlandse Zaken en tenslotte, even tueel op de etage der regerings- en staats- chefs. Die laatste fase zou in juni of juli kunnen worden bereikt. De verschillende plannen die thans in omloop zijn van de Fransman Fouchet, van de Duitser Er hard, van de Belg Spaak en van de It,a liaan Saragat zullen dan nader worden onderzocht. Voor Franse en Duitse perscommenta ren zie pagina 3. Minister van A art sen: Minister van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) heeft de gemeente Katwijk in een brief ook namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij meegedeeld dat na ampele bestudering van het Katwijkse me morandum inzake de plannen tot stichting van een vissershaven het tot hun leedwe zen niet mogelijk is aan het voorgestelde plan voor een vissershaven te Katwijk me dewerking te verlenen. De eventuele economische en sociale voordelen verbonden aan de exploitatie van een dergelijke haven wegen huns in ziens niet op tegen de ernstige water staatkundige bezwaren, die door de aan wezigheid van een Katwijkse vissershaven zouden worden opgeroepen. B. en W. van Katwijk hebben nog geen commentaar op dit besluit. „Het ligt voor de hand dat B. en W. zich nog nader wen sen te beraden omtrent de consequenties vrfn deze hernieuwede afwijzing," aldus een mededeling van het college. Katwijks burgemeester gaf het volgen de commentaar: „Het is wel geen grote teleurstelling maar na vijftien jaar tobben weten we nu tenminste waar we aan toe zijn. Nog vorig jaar is Katwijks volledig college van B en W. door de minister en zijn technische medewerkers ontvangen, waarbij een uitvoerige uiteenzetting weyd gegeven van Katwiik's plannen. Hierbij werd de minister verzocht een spoedige beslissing te willen nernen. De minister zegde dit toe. Zijn antwoord betekent, dat de grootste vissersvloot van Nederland qua aantal, tonnage en motorisch vermo gen, geen eigen haven krijgt. Katwijk is en blijft IJmuiden dankbaar voor de gastvrijheid, die zijn schepen en hun bemanningen daar hebben genoten en genieten, maar het is een bittere pil, dié katwijk thans te sliken heeft gekregen, De economische schade, die het lossen in IJmuiden en het weer (over land) vervoe ren van IJmuiden naar Katwijk met zich meebrengt is bijzonder groot". In IJmuiden is men niet verbaasd over de genomen beslissing. Aan nog een vis sershaven op een afstand van omstreeks zestig kilometer van IJmuiden heeft hier nooit iemand enig geloof gehecht. VRIJDAG. ZATERDAG Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht opklarin gen, weinig wind en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag toenemende be wolking gevolgd door enige sneeuw, later mogelijk over gaande in regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland - V. Goethe: Koning of landman, hij is de gelukkig ste sterveling die vrede vindt in zijn eigen huis. 44 LONDEN (Reuter en A.P.) Het is vandaag de zevende dag dat Sir Winston Churchill met de dood vecht. In het avond bulletin van lord Moran, Churchills lijf arts, staat dat „de zwakte in de bloeds omloop van Sir Winston is toegenomen". Sir Winston heeft de strijd nog niet op gegeven. Woensdag was opnieuw een dag van afwachten. Lady Churchill, zo meldt onze corres pondent in Londen, maakte woensdagmid dag opnieuw een autorit van meer dan een uur. Het openbare leven in Engeland komt geleidelijk tot stilstand. Allerlei ak- liviteiten worden in verband met Sir Winstons toestand afgelast. Zo besloot de Britse onderwijzersbond de eendaagse pro teststaking die vandaag met, een daaraan verbonden massaal onderhoud met Lager huisleden, tot later uit te stellen. In het dorpje Churchill op het Prins Eduardeiland. zestig jaar geleden naar Sir Winston genoemd na zijn ontsnapping uit de gevangenschap in de boerenoorlog, zei de 81-jarige John Mackinan, de enige overlevende die de raadsvergadering heeft bijgewoond waar besloten werd Sir Win stons naam te adopteren,: „Wij voelen ons zeer nauw met hem verbonden." Uit Parijs wordt vernomen dat president De Gaulle in geval van overlijden van Churchill naar Londen zal gaan om de uitvaart bij te wonen. Lady Churchill en haar dochter Mary m.aakten gisteren een korte autorit. Door de ernstige ziekte van Sir Winston heeft zijn echtgenote een zorgelijke week achter de rug. (Telefoto). President Johnson werd gisteren be ëdigd als president van de Verenigde Staten. Naast hem vice-president Hubert Humphrey. (Telefoto). Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Een veertienjarige scholier uit Uithuizen heeft bekend dat hij zondagavond vlak voor het station Uithuizen een houten dwarsligger dwars op de spoorrails heeft gelegd. De politie neemt aan dat zucht naar sensatie de beweegreden is geweest. Om half negen zondagavond botste een dieseltrein, die kort tevoren uit Roode- school in de richting Groningen was ver trokken, bij het station Uithuizen op de ze dwarsligger. De trein is niet ontspoord. De arrestatie van de jongen is het re sultaat geweest van een systematisch on derzoek. Honderden personen in Uithui zen hebben de politie precies moeten ver tellen wat zij zondagavond hadden gedaan. De veertienjarige scholier wist geen be vredigend antwoord te geven en viel later door de mand. Het onderzoek werd ver richt door de rijkspolitie met assistentie van de spoorwegrecherche en personeel van de koninklijke marechaussee. Amsterdam neemt de markten voor In donesische thee over van Antwerpen en Londen. De Indonesische handelsvertegen woordigers in die plaatsen zullen hun kan toren naar de Nederlandse hoofdstad ver plaatsen. Dit is één van de plezierige dingen, die de uit acht man bestaande Amsterdamse „Stadsmissie" onder leiding van wethouder dr. P. J. Koets, die de af gelopen weken Indonesië bezocht en be sprekingen voerde in onder andere Dja karta, Bogor en Bandoeng vanmorgen bij aankomst op Schiphol kon melden. Met ingang van 1 februari zal in Neder land een nieuw dagblad verschijnen on der de naam „Lunch". Directeur-hoofd redacteur is de heer P. S M. de Bruin, uitgever van het Utrechts Nieuws- en Ad vertentieblad „Het Stadsblad". „Lunch" zal 's middags tussen twaalf en twee uur op straat verkocht worden, voorlopig echter alleen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De eerste oplage zal 30.000 exemplaren tellen. De krant zal geen advertenties be vatten. TEHERAN (AP) De Iraanse premier, Nasanali Mansoor, is donderdag voor het parlementsgebouw in Teheran neergescho ten. Hij werd door twee kogels getroffen. De veiligheidspolitie arresteerde een twintigjarige man op de plaats van de aan slag. De gewonde premier is naar het zieken huis vervoerd en onmiddellijk naar de ope ratiekamer gebracht. Ooggetuigen hebben verklaard, dat een kogel Mansour in de nek trof. De aanval ler zou vier schoten gelost hebben, waar van er twee de premier troffen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Uit het binnenland 2, 9, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Luidsprekers 4, 14 Kennemer Kruimels5 Topsy 5 Uit .stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Sport 7, 19 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Ferdinand 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De Nederlandse Spoorwegen zullen 34 elektrische lokomotieven bestellen bij de Franse firma Alsthomm. Het vermogen van deze lokomotieven, die de serie 1400 zullen gaan vormen, zal dat van de thans in gebruik zijnde elektrische locomotieven van de series 1100, 1200 en 1300 overtref fen. Ze zullen namelijk een motorvermogen van 4250 paardekracht krijgen. Deze loko motieven kunnen daardoor goederentrei nen van 2000 ton trekken met een snelheid van 80 km. per uur of reizigerstreinen, van 700 ton met een snelheid van 140 km, per uur. De nieuwe lokomotieven zullen worden uitgerust met apparatuur voor automatische treinbeïnvloeding. Advertentie simca 13001 DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 228-226 - Tel. 02550 - 4324/6238 Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 DAMESKAPSALO* LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1