mmmm IJM 111 36 „Kemphaan" proefde Woubrugge champagne Damclub 't Oosten verspeelt haar plaats in de hoofdklasse Speciale aanbieding Diepvriesinstallatie verwerkt elf ton vis per dag Tennismeisjes weer op dreef Openbare behandeling gemeentebegrotingen Velsen begint 1 maart Lance Huet wil Medrano kopen THUIS •iZ? DONDERDAG 21 JANUARI 1965 Grootste hektrazvler von Visserijonderneming v.h. J. C. Pronk-IJmuiden ging van stapel (Van een onzer verslaggevers) „Ik doop u Kemphaan en wens u een behouden mart". Een fles champagne spatte op de scherpe neus van de dope ling uiteen. Mannen mokerden rap de laatste blokken die het schip steunden weg, kabels werden gevierd en eerst aarzelend dan steeds sneller gleed het chocoladekleurige casco de dwarshelling af. De zo pas nog rustig kabbelende Hei manswetering werd als door een spring vloed opgezweept toen staal en water elkaar ontmoetten. Applaus voor de 1JM 36 „Kemphaan". Zijn voorspoedige tewaterlating, woensdagmiddag op de scheepswerf „De Dageraad" in het landelijke Woubrugge was een feit. Over weinige maanden zal de nieuwste en tevens grootste hektrawler van Visserij- onderneming v.h. J. C. Pronk n.v. te IJmuiden aan de Nederlandse vissers vloot worden toegevoegd. Gastvrij Pronkhaan' Sterke jeugdschermers met Pasen in Rotterdam Twee spelers van Telstar in UEFA-jeugdteam Europees kampioenschap libre in februari Balzaal Loting water polobeker Belgisch basketbalteam overrompelde Hongarije GROOTBEELD 59 cm geschikt voor le en 2e net MARKTPLEINtei.4262 IJMUIDEN Mamsals het de politie is, dan ben ik niet thuis". De afmetingen van de IJM 36 z;jn: leng te 49,50 meter, breedte 8,50 meter en holte 4,32 meter. Daarmee is deze hektrawler ruim drie meter langer dan de vijf sche pen van dit type die eerder bij „Pronk IJmuiden" in de vaart kwamen. Ontwer per Minnee heeft voordeel getrokken uit de ervaringen die men met de vorige hek trawlers heeft opgedaan. De IJM. 36 heeft een hoofdmotor van 1200 PK Deutz, een 320 PK MWM-motor voor de winch en het hulpwerk en bovendien nog twee 126 PK Deutz-motoren. Het totale Dieselvermogen Is 1852 PK. De bunkercapaciteit is 140 ton, dat is 33 ton meer dan het prototype. De Kemphaan heeft een vaste galg op het achterschip. De accommodatie voor de 20 koppen tellende bemanning bevindt zich geheel bovendeks. De diepvriesinstallatie, waarvoor een ruimte van 130 m3 is inge richt, kan per dag 11 ton vis verwerken; de temperatuur kan tot 25 graden Cel sius worden gebracht. De bouwkosten van de Kemphaan bedragen tussen de l1/* en 2 miljoen gulden. Volgende week zullen, zo werd meege deeld de papieren worden getekend voor de bouw van de tiende trawler die van de helling van deze werf zal lopen. Het schip weigerde echter zo te heten. Het blijft, zo zei de heer Gouda, natuur lijk altijd de vraag hoe een schip dat nog al afwijkt van het prototype het in de praktijk zal doen. Hij had echter het volste vertrouwen in ontwerper Minnee. De heer Gouda wees op het grote belang van de modernisering van de vissersschepen, vooral met het oog op de concurrentiepo sitie tegenover West-Duitsland. De Neder landse verre visserij naar b.v. Groenland blijft een moeilijke zaak. De bemanningen willen tegenwoordig graag met het week einde thuis zijn. De heer Gouda geloofde dat het commando over de IJM. 36 bij ka- Het was bitter koud toen mevrouw M. Pronk—Jager omringd door talrijke be langstellenden gistermiddag om even over half vier de traditionele doopformule uit sprak. Men haastte zich na de tewaterla ting dan ook naar de warme gastvrijheid van café „Het oude Raedthuys" waar de heer J. H. Boot, directeur van „De Dage raad", zijn gasten onder wie de directie en commissarissen van Visserij onderne ming V.h. J. C. Pronk en de heer A. J. Berlage van de scheepvaartinspectie ver welkomde. Na een opsomming te hebben gegeven van de voornaamste technische gegevens van het nieuwe schip (hiervoor reeds ver meld) sprak de heer Boot als zijn over tuiging uit dat de IJM. 36 het in de visserij bijzonder goed zal doen. Als stoffelijk blijk van herinnering bood hij mevrouw Pronk- Jager een gouden armbandhorloge aan. pitein Klaas Korbee in uitstekende handen I cia wordt gehouden zijn; Henk Scholte (Ned.), Tonnie Schrauwen (België), Jean Pierre Poupon (Frankrijk), Salvador Orti De heer J. Gouda, directeur van de Vis- serijonderneming v.h. J. C. Pronk n.v., onthulde vervolgens dat men aanvankelijk als naam voor het nieuwe schip gedacht had aan „Pronkhaan", omdat men zulke goede herinneringen heeft aan de directeur die zo lang aan het hoofd heeft gestaan van de IJmuidense visserijonderneming. Mevrouw M. PronkJaaer verricht de doopplechtigheid door de draad waaraan de traditionele fles cham pagne is opgehangen door te snijden. Even later zal het casco van de nieuwe hektrawler van visserijon derneming voorheen J. C. Pronk n.v. te IJmuiden van stapel lopen. Met een enorme plons glijdt de IJM 36 Kemphaan van de dwarshelling van scheepswerf De Dageraad in Woubrugge in zijn element. 's Werelds sterkste jeugdschermers ko- I men met Pasen van dit jaar naar Rotter- I dam, waar zij zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen van de leeftijds groep onder 21 jaar. Vrijdag 16 april wor den in de Energiehal de wedstrijden ge opend met de titelstrijd op floret heren, zaterdags is de beurt aan de dames ter wijl tevens de eerste ronde van het degen- toernooi wordt afgewerkt, zondags sluiten Ide degenschermers hun wedstrijd af en 1 op tweede paasdag zorgen de sabreurs voor het sluitstuk. In totaal verwachten I de organisatoren zo'n 250 schermers en schermsters, die zullen worden onderge- I bracht op drie speciaal ter beschikking gestelde schepen in de Rotterdamse ha ven. Voor de kandidaten voor de Neder landse ploeg zijn een aantal wedstrijden verplicht gesteld. De prestaties die op deze wedstrijden worden geleverd, zijn bepa- lend voor de selectie. De 17 landen die tot dusver ingeschre- I ven zijn West-Duitsland, Polen. Portugal, Italië, Tunesië, Zwitserland, Ierland, Roe- Imenië, Cuba, Tsj.-Slowakije, Oost-Duits- I land, Hongarije, Engeland, Spanje, Luxum- |burg, België en Nederland. Het Nederlands UEFA-jeugdelftal, dat I zich voorbereidt op het jaarlijkse Euro pese toernooi, dat dit jaar in West-Duits land zal worden gehouden, oefent woens dag 27 januari in Arnhem tegen een jeugd- elftal uit Niederrhein/Westfalen. Het elf tal komt in de volgende samenstelling uit: doel: v. Straaten (NOAD); achter: Brandtz (ADO) en Koenders (De Graafschap); mid den: Galis (Telstar), Hulshof (Ajax) en Van der Heijden (Xerxes); voor: Cleeren (Telstar), Cruyff (Ajax), Van der Kuilen (PSV), Jansen (Feijenoord) en Graaumans 1 (NAC). Trudy Groenman en Betty Stöve, door hun successen in de afgelopen weken res pectievelijk als eerste en derde geplaatst hadden woensdag geen enkele moeite zich te handhaven in de tweede ronde van de kampioenschappen van Miami Trudy Groenman versloeg Doris Hill met 6-1, 6-1' terwijl Betty Stöve haar te< genstandster Rana Epstein zelfs geen en kei punt toestond: 6-0, 6-0. Elly Krocké, de derde Nederlandse speelster, won reeds dinsdag haar partij voor de tweede ron de, zodat alle drie de meisjes nu de kwartfinales hebben bereikt. De deelnemers aan het Europees kam pioenschap libre, dat van 11 tot en met 14 februari in de Spaanse havenstad Val en zal zijn. „Ondanks zijn 61 jaren kan hij wat spl rit en instelling betreft nog altijd met veel jongeren wedijveren." De diepvriesinstallatie op „Kemphaan" opent nieuwe mogelijkheden voor kwali teitsverbetering van de volle haring en an dere verse vis. Op het werkdek „als een balzaal zo groot" kunnen de verschillende middelde van 34.20. bewerkingen vlotter en gemakkelijker wor den verricht. Het type hektrawler als de IJM 36 is momenteel ook bij de Duitsers in de maak. Zij hebben er een gemiddelde besomming van 114 miljoen mee gemaakt. Wij Nederlanders zijn," aldus de heer Gouda, „al blij als we een besomming van negen ton a een miljoen gulden gemiddeld halen. Waarom dan toch maar weer dure schepen in de vaart brengen?" De heer Gouda zei van mening te zijn dat dit nood zakelijk is om de belangstelling van de jeugd voor de visserij wakker te houden. Alleen met goede, aan de tijdsomstandig heden aangepaste schepen kan de toe komst van de Nederlandse zeevisserij met vertrouwen tegemoet worden gezien", aldus de heer Gouda. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Arend A., z. v. T. M. Kol- denhof en E. W. Evers; Andreas, z. v. H. G. I Giesen en I. Hartstang; Gerardus J. S., z. v. J. Leuring en M. C. Jansen; Anita C., d. v. P. Kunnen en U. van der Horst; Ronald B., z. v. B. van den Berg en P. E. Bekema; Arjen J., z. v. J. Burghoorn en W. M. Velt- horst; Robert, z. v. A. J. Gravemaker en I P. J. Mankes; Hendrika, d. v. R. Hummel en W. Steenbakker; Wilhelmus J. G., z. v. W. van Egmond en M. C. Oudendijk; Ingrid, d. v. J. G. J. de Haas en W. C. H. Veltman; Rudolphus H. C., z. v. P. de Boer en M. Stolp; Gerardus W. M„ z. v. W. H. Rumping en G. M. de Boer; Robert, z. v. j J. C. A. de Regt en M. G. de Koning. ONDERTROUWD: J. T. Jelgersma en C. J. M. van der Heijdt; J. W. Speek en C. J. Bruijns; C. van Voorthuisen en N. Kossen; L. P. W. Mulder en E A. M. Klous. GETROUWD: P: van Hanegem en C. M. I Beentjes; H. A. Janssen en C. C. Biemolt; R. Postma en G. C. Koeten. OVERLEDEN: P. Zuidweg, oud 56 jaren, geh. m. M. A. Kruyver; A. van den Berg, I oud 85 jaren, geh. m. M. Schelvis; J. F, Oudshoorn, geh. m. J. J. Beuker; C. de Groot, oud 72 jaren, geh. gew. m. A. Schilp en geh. m. T. IJ. Schipper; W. Jaspersen, oud 56 jaren, geh. m. M. F. van Maurik. j Velez (Spanje), Ramon Aquilera (Spanje) Heinrich Weingartner (Oostenrijk), Mat thias Metzemacher (Duitsland) en Fran cisco Cardozo (Portugal). Wereldkampioen Galvez komt niet op de lijst van deelnemers voor omdat hij niet is uitgekomen in het Spaanse kampioen schap. dat nu is veroverd door veteraan Orti Velez met het schamele algemeen ge- De voor het hoofdklasse-kampioenschap van de afdeling Noord-Holland van de K.N.D.B., door gelijke aankomst nood zakelijk geworden beslissingswedstrijd tus sen Joz. Blankenaar en Gezellig Samenzijn is na veel spanning geëindigd in een 10-10 gelijkspel. Hoewel G.S. uitliep tot een 8-2 voorsprong, o.a. door fraaie winstpartijen van de jeugdige T. Sybrands en R. Palmer, beschikte Joz. Blankenaar over voldoende reserve om de score in evenwicht te bren gen. Ingevolge het competitiereglement zal nu een tweede beslissingswedstrijd worden gespeeld. Deze is vastgesteld op dinsdag 26 januari in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. Eindigt ook deze ontmoeting in een gelijkspel, dan beslissen de in de competitie behaalde bordpunten. De gelijktijdig gespeelde barrage om de degradatieplaats hoofdklasse tussen DDV uit Diemen en 't Oosten uit Haarlem resul teerde na enerverende strijd in een 12-8 overwinning voor DDV. Vermoedelijk door de spanning maakten enkele spelers van 't Oosten enige kostbare fouten, waardoor een moeizaam verworven gunstige positie tenslotte in verlies omsloeg, 't Oosten degradeert nu definitief naar de eerste klasse van het district Kennemerland. Het kampioenschap eerste klasse van het district Kennemerland van de K.N.D.B. wordt thans nog betwist door Heemstede II en Santpoort. Heemstede moet nog spelen tegen K.N.C. en Santpoort krijgt B.D.C. op bezoek Indien, zoals in de lijn der verwachtingen ligt, beide kampioens kandidaten winnen, zal een beslissings wedstrijd vastgesteld worden. Heemstede II bereikte tegen concurrent H.D.C. II een voorlopige 10-6 score in zijn voordeel. De uit deze wedstrijd resterende hangpartijen zullen de einduitslag ver moedelijk op een 11-9 zege voor Heem stede brengen. Santpoort moest het opnemen tegen H.D.C III, een moeilijk te nemen klip. Hoewél H.D.C. III zich krachtig verweerde slaagde Santpoort er tenslotte in een 11-9 zege te doen aantekenen. De overige uitslagen waren: KNCBDC 7-13; 't Oost-en II—VKD 8-12; Zandvoort— Sportief 6-14 en Sportief IISantpoort II 13-7. Indien Heemstede II de afgebroken wed- De Wassenaarse ruiter Lance Huet, de vaste berijder van het paard Medrano, dat eigendom is van de stichting Ned. Hippi-I g^u^'tègVn HDc'll'in"winst omzet, luidt sche Sportbond, heeft, nu deze bond dit d a£m de kop van de rangiijst: 1. en paard wil verkopen, een bod op de dure' Franse ruin gedaan. De hippische sportbond wil zoals bekend Medrano o.m. van de hand doen omdat de heren F. Philips en R. Zwolsman een „claim" op het paard zouden hebben. De gegadigden moeten voor vrijdag a.s. hun aanbiedingen hebben ingezonden. 2. Heemstede en Santpoort elk 20 uit 11; 3. HDC II 18 uit 11 en 4. BDC 17 uit lk In het bondsbureau van de KNZB in 0Utrecht vond woensdagmiddag de loting Iedereen in de hippische sportwereld is plaats voor vaststelling van de wedstrij- nu uiteraard zeer nieuwsgierig of de com- den voor de afvalrondes van de water- binatie Medrano-Lance Huet zal blijven polo-bekercompetitie. De zeventallen van bestaan. Huet heeft een uitnodiging ont- de kring Haarlem KNZB kwamen als volgt vangen voor het internationale concours uit de bus: hippique, dat op 2 februari in West-Berlijn begint. Het zal er dus van afhangen hoe de verkoop van Medrano uitvalt of hij aan deze uitnodiging gevolg kan geven. In de Duitse plaatsen Giessen en Darm- I stadt is woensdag een begin gemaakt met het kwalificatietoernooi voor het Europees basketbalkampioenschap, dat in mei in Rusland zal worden gehouden. Ook in an- dere plaatsen zullen in de komende weken dergelijke toernooien waar steeds twee plaatsen te „verdienen" zijn beginnen. Nederland speelt volgende week in San Sebastian tegen Italië, Spanje en Zwitser land. Het toernooi in Duitsland is sensatio neel gestart: België verzekerde zich al praktisch van een reis naar Rusland door een zeer fraaie zege op het sterke Honga rije: 100-80. Duitsland won na verlenging met 75-74 van Oostenrijk. VOETBAL. De militaire voetbalelftallen van Duitsland en België zullen een derde wedstrijd moeten spelen om uit te maken welk land in het eindtoernooi zal zijn vertegenwoordigd. Woensdag wonnen de Duitsers in Aken met 20 van hun Bel gische collega's. Betaling in overleg. Volle garantie. De openbare vergaderingen van de Vel- sense gemeenteraad, ter behandeling van I de begrotingen zullen, behoudens onvoor ziene omstandigheden worden gehouden op 1 maart des middags en des avonds en I op 2, 3 en 4 maart des avonds. Zo nodig I zal de begrotingsbehandeling worden voortgezet op de avond van 5 maart aan staande. DANSEN IN VELSEN De dans- en ontspanningsvereniging I „Arosa" organiseert voor zondag 24 januari een dansavond voor haar leden. Zij wordt gehouden in Du Commerce in IJmuiden en vangt 8 uur aan (zaal open om half acht). Voor de muziek zorgt de dans- en showband „The Bandits", PI B COPENHftGIN 2023 Dames: NVA-DONK (Gouda); SZC (Schiedam)-HPC. Heren: VZV-OZV (Oudewater); DWT- DWV (Doesburg); Njord-Sedna (Amers foort); ZEUS (Nijmegen)-Haarlem, AZ'70- DWR. In Haarlem worden zaterdag 30 januari de wedstrijden voor de eerste afvalronde gespeeld. OFFICIËLE PUBLIKATIE RIJKSSTUDIETOELAGEN De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat personen met een goede stu- die-aanleg, die niet in staat zjjn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1965/1966 voor een rilksstudietoelage ter tege moetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1965 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gra- venhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aange vraagd voor: 1. Studie aan Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1965 voor het éérst een uni versiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gym nasium hebben afgelegd, moeten hun aan vragen eveneens vóór 1 februari 1965 indie nen. Dit geldt ook voor hen, wier plannen in dit opzicht nog niet geheel vaststaan. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aanvra gen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. (Zij, die een toelage wensen voor de studia aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij, le van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage). 2. Studie aan erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar on derwijs, uitgebreid en middelbaar tech nisch onderwijs, uitgebreid lager en mid delbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, opleidingen voor leid(st)ers op het terrein van de jeugd- vorming en volksontwikkeling, erkende opleidingen voor middelbare akten, het Centraal Instituut voor opleiding van sportleiders en sportleidsters, de Biblio theek- en Documentatieschool en voor studie voor bibliotheekassistent(e) en jeugdbibliotheekassistent(e) aan de door de Centrale Vereniging van Openbare Bibliotheken georganiseerde cursus. Afhankelijk van de studieresultaten kunnen voor studie aan scholen voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs rijksstudie toelagen worden verleend in de vorm van een renteloos voorschot of in de vorm van een beurs. Voor het volgen van een driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheids onderwijs voor meisjes kunnen toelagen wor den verleend in de vorm van een beurs tot een maximum van 400.— per cursusjaar. Indien een grotere toelage wordt toegekend, wordt het meerdere als renteloos voorschot verleend. De toelagen voor de overige opleidingen wor den uitsluitend als renteloos voorschot ver strekt. Renteloze voorschotten dienen na beëindiging van de studie te worden terugbetaald. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij ge- genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. 3. Studie aan Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers(essen) en ge subsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. I Deze toelagen bedragen maximaal 400.per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten t« maken of in pension te gaan, bestaat de mo gelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toe lage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst 400.als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweek school of opleidingsschool voor kleuterleid sters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De ove rige gegadigden kunnen een aanvraagformu lier verkrijgen bij alle h.b.s.-en. gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijks studietoelagen van het ministerie. Aan die genen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of mid delbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maatschap pelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 van de schuld wórden kwijt- l gescholden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7