Prinses Irene kreeg foto's van huwelijksgeschenk Utrecht heeft geen haast bij gesprek met randgemeenten Fenny Heemskerk, een groot natuurtalent Prinselijk paar zoekt ruimer huis waarin oud-Hollandse kamer kan worden ingericht Motel langs rijksweg Haarlem-Alkmaar Man ontsnapt door dodensprong aan sneltrein Doden in het verkeer Communistische top in Warschau bijeen Gemeente wil een hogere uitkering Predikant krijgt 25 boete Verkeersslachtoffer lag drie kwartier op straat Amsterdammer stapt dankzij tv-uitzending uit gezonken auto Autorijder van drie jaar Schrijver veroordeeld voor in bezit hebben van marihuana Bedrijfsarts voor het secretariepersoneel in Den Haag 9 DONDERDAG 21 JANUARI 1965 Miniaturen Moordenaar van premier van Boeroendi gepakt? •mauwjKf :!H!F: ffflWi (Van onze correspondent) MADRID Op symbolische wijze heb ben drie bestuursleden van het Comité Huwelijksgeschenk Prinses Irene gister avond om acht uur het cadeau, dat een deel van het Nederlandse volk bijeen heeft gebracht, aan prinses Irene en prins Hugo in hun woning in de Calle Hermanos Bec- quer in Madrid aangeboden, symbolisch, omdat dit cadeau nog in Nederland staat, verdeeld over de verschillende antiquairs bij wie het is aangekocht. Het is een Hol landse kamer voor het Spaanse huis waar in prinses Irene woont. Dezer dagen heeft men de onderdelen van deze kamer tijdelijk bijeengebracht om er foto's van te maken, die gisteren aan de prinses zijn aangebo den. Het geschenk zal worden verzonden, als bekend is waar de prinses zich blij vend zal gaan vestigen. Het comité heeft in totaal f 53.000 bijeengebracht. Voor dat bedrag heeft men bij verschillende Neder landse antiquairs een volledige Hollandse kamer aangekocht, te weten een 17de eeuwse balpoottafel met 12 bijpassende stoelen, een eikenhouten gebeeldhouwde boekenkist uit dezelfde periode, een Am sterdamse staande klok die uit het begin van de 17de eeuw stamt, een gobelin van 3 bij 4 meter, een schilderij van de Haar lemse schilder Cornells van Wieringen uit de eerste helft van de 17de eeuw, voor stellende het IJ met Sparendam op de achtergrond, een antieke haardplaat, ge kocht in Haarlem, en een kaarsenluchter die wel niet antiek is maar die uitstekend past in het geheel. In de flat die prinses Irene en haar echtgenoot nu in Madrid bewonen, is voor dit alles geen plaats. Het is de flat die prins Hugo en zijn zusters al voor zijn huwelijk bewoonden. Al maanden zoeken Irene en haar man een andere woning, die groter en meer representatief voor hen is, tot nu toe zonder resultaat. Prins Hugo heeft erover gedacht een huis te laten bouwen, maar nu zijn positie in Spanje steeds onzekerder wordt, heeft hij van dit plan afgezien. Huurhuizen zijn echter schaars in Madrid. Het is een stad met misschien de grootste woningnood in Europa, omdat het de snelst groeiende stad van dit werelddeel is. Bijna alle gro te huizen zijn bezet door handelsfirma's die er hun kantoren in hebben gevestigd. Prinses Irene was gelukkig met het ca deau. Zij zei dat zij het nauwelijks mooier h«d kunnen voorstellen. Bereidwillig po seerde zij voor de fotografen van bijna alle grote internationale persbureaus. Er waren ook enkele Spaanse journalisten, maar die wisten niet zeker of zij iets van dit gebeuren zouden mogen publiceren. Zij moesten hun verslagen voorleggen aan de censuur, die waarschijnlijk zoals dit het laatste jaar meestal is gebeurd, een veto «rover zou uitspreken. De voorzitter van het comité, dr. J eritoling, bood de prinses behalve de fo- Drie leden van het Comité Huwe lijksgeschenk prinses Irene hebben gisteren in Madrid het geschenk, be staande o.a. uit oud-Hollandse meu belen, een gobelin, een staande klok symbolisch overhandigd aan prinses Irene en haar echtgenoot. Van links naar rechts de heer P. H. van 't Hof}, prinses Irene, prins Hugo, mevrouw M. Swane-de Vlam en dr. J. Gribling. to's en een oorkonde, twee bijzonder mooie miniaturen aan. Eén ervan stelt voor Wil lem I van Oranje toen hij 34 jaar was. Dit miniatuur draagt het randschrift „Je Maintiendrai". Het stamt uit het jaar 1567 Het tweede is een portret uit 1568 van de vrouw van Willem I, Anna van Buren, met het opschrift „Plus que fortune". Aanslui tend op deze teksten zei de penningmees ter van het comité, de heer Ph. van 't Hoff, dat de prinsen van Oranje voldoende hadden bewezen de schone spreuk van ons koninklijk huis „Je Maintiendrai" trouw te zijn. Hij wenste hen „plus que fortune" toe. Bij de oorkonde zal een register gevoegd worden met de namen van de Nederlan ders die geld voor 't geschenk hebben ge geven. Dit register is nog niet volledig. Men hoopt het gereed te hebben als de Hol landse kamer in de nieuwe woning van prinses Irene en haar echtgenoot ingericht kan worden. In Akersloot bij Alkmaar zal over enke le jaren een enorm motel worden gebouwd langs de rijksweg Haarlem Alkmaar. Het project van omstreeks vijf miljoen gulden zal worden gefinancierd door de Zwitserse maatschappij Festwert A.G. en geëxploiteerd door de Nederlandse doch teronderneming van deze maatschappij, de N.V. Nieuw Amstelland te Amsterdam. Het motel krijgt 170 tweepersoons ka mers. Er is reeds een stuk grond van 6 ha. langs de rijksweg aangekocht. De Baarn- se architect ir. D. Zuiderhoek ontwerpt het bouwplan. Volgens verkeersdeskundigen zal rijks weg 9 over enkele jaren een van de druk ste verkeersaders van Nederland zijn. Bo vendien komt het Alkmaarder Meer in de gemeente Akersloot steeds meer in trek als watersportcentrum. Het Amsterdamse restaurant Dorrius, een dochteronderneming van Nieuw Am stelland, zal het restaurant bij het motel gaan exploiteren. Arie Mul, een 38-jarige spoorwegmon teur uit Gouda, heeft een hoogst onaange naam avontuur beleefd, toen hij bezig was met een karwei aan de bovenleiding van de lijn MaassluisHoek van Holland. De Austria-express, die met een snelheid van 120 km per uur uit de richting Maassluis kwam aanrijden, versplinterde de ladder wagen waarop hij zat. Dat gebeurde lutte le seconden nadat de monteur, die door een op de spoorlijn staande collega voor het gevaar was gewaarschuwd, de top van de ladder met een noodsprong had veria ten. Hij brak daarbij een arm en een been. De Austria-express kreeg een vertraging van twintig minuten. Uit het rapport dat de politie van Hoek van Holland over het gebeurde heeft opge steld blijkt dat het tweetal aan het werk was op een plaats waar het uttaieht over de spoorbaan vrij moeilijk is. Het huwelijksgeschenk voor prinses Irene en prins Hugo, dat gisteren in Madrid symbolisch is overgedragen, bestaat uit een oud-Hollandse bal poottafel uit 1680, 12 daarbij vervaar digde stoelen naar een model uit 1600, een gobelin uit de 19de eeuw, een Amsterdamse staande klok uit de tweede helft van de 18de eeuw en een eikenhouten oud-Hollandse kist uit 1680 en een fraaie oude haardplaat, welke bij een bekende Haarlemse antiquair is gekocht. Met deze geschenken zal prinses Irene een oud-Hollandse kamer inrichten in een binnenkort in Madrid te be trekken nieuwe flat. Het zesjarig dochtertje van de familie Keulen uit Brunssum is gistermiddag, toen het de Prins Hendriklaan wilde over steken, door een vrachtwagen aangereden. Het kind werd zo zwaar gewond dat het kort daarna in het ziekenhuis te Bruns sum is overleden. De 57-jarige heer B. van Oeveren uit Goudswaard is gistermiddag met zijn bromfiets op de Blaaksedijk-oost bij een poging om een voor hem rijdende auto te passeren tegen een tegemoet komende wa gen gebotst. De heer Van Oeveren over leed ter plaatse. De negenjarige Lilian van Poppelen is gistermiddag op de ringbaan-oost in Til burg om het leven gekomen, toen zij door een passerende vrachtauto werd overre den. Het meisje, dat op de ringbaan fiets te, werd eerst geraakt door dé vracht auto. Zij kwam te vallen en geraakte on der een van de achterwielen. De wagen is doorgereden. De politie acht het mogelijk dat de chauffeur niets van het ongeluk heeft gemerkt. In het Zeister ziekenhuis is vanmorgen een 32-jarige Marokkaanse arbeider over leden aan de ernstige verwondingen, die hij had opgelopen, toen hij bij het te voet oversteken van de Amersfoortseweg in de Zeister buurtschap Huis ter Heide werd aangereden door een trekker met oplegger. De Marokkaan, Izman ben Ahmed ben Bolkazem, was veertien dagen geleden naar Nederland gekomen en had werk gevonden bij de Zeister Solafabriek. De man was ge huwd en had drie kinderen. Samen met Spanjaarden en enkele landgenoten woon de hij in een pension in Huis ter Heide. WARSCHAU TAP) De politieke lei ders van de communistische landen waaronder Brezjnev en Kosygin van de de Sovjet Unie, zijn twee dagen bijeen ge weest in Warschau. Dit was de eerste bij eenkomst van de raad van het pact van Warschau sinds juli 1963. Men gelooft dat gesproken is over de Duitse kwestie en de verstandhouding met het westen. Bij onze serie portretten van de vijf schaakkoninginnen, die morgenavond in IJmuiden tegen onze lezers simultaan zul len spelen, hebben we de foto van Fenny Heemskerk voor het laatst bewaard, om onze buitenlandse gasten het volle pond te geven. Maar dat betekent niet dat men Fenny Heemskerk minder hoog mag aan slaan. Integendeel, waarschijnlijk is zij van de vijf juist het grootste talent. Helaas heeft Fenny echter de laatste ja ren niet veel tijd meer kunnen besteden aan de schaakstudie en daardoor heeft zij de wedloop met de sterkste buitenlandse dames niet kunnen volhouden. Maar dat zij desondanks nog zeer sterk is bewijst zij in elk Hoogoventoernooi. Was zij vorig jaar niet de voornaamste bedreigster van de latere winnares Zatulovskaja? Fenny Heemskerk, die het schaakspel van haar vader leerde, trad al spoedig in de arena. Zij kende het spel pas een paar maanden toen zij reageerde op een op roep voor het dameskampioenschap van Amsterdam, en prompt de tweede prijs behaalde. Het jaar daarop bemachtigde zij de titel en werd meteen maar kam pioene van Nederland. Het schaakspel had haar toen volledig in de ban. Zij trad op in Hastings en Margate, en behaalde er goede resulta ten. Wel verloor zij in 1938 de titel aan mevrouw Roodzant, maar het jaar daarop won zij hem alweer terug en hoewel het soms erg moeizaam ging wist zij daarna verdere aanvallen van mevrouw Roodzant af te slaan. Pas in 1958 doemde er een mogelijke concurrente op: mevrouw Vreeken, die op Hoogoventoernooien toonde talent te heb ben, en door een hardnekkige studie kans zag zich op te werken tot Penny's peil. In 1960 versloeg zij mevrouw Heemskerk Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, wil het vorig jaar op zijn initiatief met een groot aantal omliggen de gemeenten begonnen gesprek over de mogelijkheid van samenwerking niet for ceren. Bij de begrotingsbehandeling in de Utrechtse gemeenteraad wees hij daarom een verzoek van de anti-revolutionairen tot voortvarendheid bij het overleg en snelle informatie van de hand, omdat zjjns inziens de samenwerking zorgvuldig moet worden voorbereid. Waar sprake is van de aanwezigheid van een zo grote centrumgemeente als Utrecht moet worden voorkomen dat het beginsel van gelijkberechtiging geweld wordt aangedaan. De heer De Ranitz be nadrukte dat de samenspreking niet mag worden onderschat, want de autonomie van alle betrokken gemeenten staat op het spel. De ervaringen in Eindhoven, Tilburg en Haarlem hebben aangetoond dat het een gesprek van vele jaren is. „Men moet een broedende kip niet sto ren", luidde de conclusie van de P.v.d.A. fractievoorzitter, de heer Hessing, die bij het intergemeentelijke gesprek zeven be langrijke eieren zag liggen, te weten ruim telijke ordening, industrialisatie, recrea tie, archiefwezen, vuilverwerking, mecha nische administratie en schoolpsychologie. De heer Hessing wenste als achtste ei daaraan graag toegevoegd het verkeer. Hij kreeg van burgemeester De Ranitz te ho ren dat dit punt reeds ter discussie is ge steld. De Utrechtse gemeenteraad heeft bij de begrotingsbehandeling met algemene stemmen een door de Partij van de. Ar beid ingediende motie aanvaard, waarin Deze 30-jarige opperwachtmeester van de politie in West-Berlijn leidde lange tijd een zonderling dubbel leven. Hij heeft een oude vrouw be roofd, bankovervallen gepleegd en auto's gestolen, terwijl hij in zijn „gewone" dagelijkse leven handhaver van de wet was. Toen hij dezer dagen door de mand viel, schoot hij zichzelf door zijn hoofd. (Telefoto). Pamfletten verspreid in trein De kantonrechter in Zevenbergen* heeft conform de eis een zeventigjarige pre dikant uit Alkmaar veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 25 met een proeftijd van twee jaar. Hij had in de trein pamfletten verspreid zonder ver gunning. een dringend beroep wordt gedaan op de regering om het Utrecht door verhoging $an de uitkeringen uit het gemeentefonds en door een milde hantering van het le ningsplafond, mogelijk te maken haar snel groeiende taken in redelijke mate te verrichten. De raad heeft zich met 23 tegen 14 stemmen verenigd met een door de PSP ingediende motie, waarin werd gevraagd de raadzaal weer beschikbaar te stellen voor bijeenkomsten van het Politiek Jon geren Contact Utrecht. In januari 1963 was de raad akkoord gegaan met een voorstel van B. en W. om de raadzaal niet meer voor dit doel beschikbaar te stellen, omdat het college meende dat de raadzaal geen platform moet zijn voor gezagsondermijnende activiteiten. De ver tegenwoordiging van het communistische Algemeen Nederlands Jeugdverbond in de jongerengespreksgroep zou hiertoe vol gens het college kunnen leiden. Een nieuwe poging van het enige Utrechtse communistische gemeenteraads lid, de heer Schreuders, om weer zitting te krijgen in een raadscommissie, is ech ter op tegenstand gestuit van 22 raadsle den. Vijftien raadsleden (CHU, AR, CPN enkele P.v.d.A.'ers, VVD'ers en één KVP- er) waren voor de door de communist in gediende motie. Op verzoek van de burgemeester stelt de rijkspolitie in Geffen een onderzoek in naar de merkwaardige gang van zaken bij een verkeersongeluk op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen, waarbij een automo bilist uit Linne gewond raakte. Het slachtoffer heeft drie kwartier op straat gelegen eer de Bossche G.G.D hem per ambulance naar het Sint Caro lusziekenhuis in Brabants hoofdstad ver voerde. Een honderdtwintig meter van de plaats van het ongeluk wonende caféhouder heeft zo zegt hij dadelijk na het ongeluk een dichtbij wonende arts, de am bulance van Oss en de politie gebeld. De politie was onmiddellijk ter plaatse; dok ter en ambulance kwamen niet opdagen omdat zo zeiden zij, ze geen telefoontje hadden gehad. Een toevallig passerende Nijmeegse arts heeft zich uiteindelijk over de gewonde ontfermd. Deze dokter belde de ambulance uit Den Bosch, die echter eerst naar een verkeer de plaats reed. Door al deze misverstan den heeft het verkeersslachtoffer liefst drie kwartier op straat gelegen. Gelukkig was zijn toestand niet levensgevaarlijk. Dat de 32-jarige Amsterdamse uitgever J. H. F. Oerlemans thans nog in leven is heeft hij niet alleen aan zijn tegenwoordig held van geest doch waarschijnlijk voorna melijk aan een televisieuitzendtng te dan ken. Met grote snelheid reed de heer Oerle mans met zijn auto langs de Zuid-Willems vaart in het Brabantse Aarle-Rixtel. Bij een inhaalmanoeuvre raakte hij echter van de weg af en dook met auto en al in het diepe kanaal. De heer Oerlemans, die niet kan zwem men, herinnerde zich een t.v.-uitzending, waarin werd geadviseerd hoe men zich dient te gedragen wanneer men in een auto te water is geraakt. Hij liet de wagen rus tig vollopen en toen de auto op de bodem van het kanaal stond en het portier ge makkelijk kon worden geopend, stapte hij uit en werkte zich naar de oppervlakte. Daar stond schipper Bot van de „Lau rens" met een bootje klaar om de drenke ling te pakken. in een match, verspeelde de titel weer in het jaar daarop, maar in 1962 deed zij een nieuwe greep naar de macht en sindsdien is zij titelhoudster gebleven al pleegt Fenny Heemskerk in internationals toernooien toch beter voor de dag te ko men dan mevrouw Vreeken. Hét grote moment voor Fenny Heems kerk is het kandidaten-toernooi in Moskou geweest in 1952. Nadat zij het zonetoer- nooi in Venetië prachtig had gewonnen Streed zij in Moskou zij aan zij met de beste speelsters uit de Oosteuropese lan den. Pas na een hard gevecht slaagde de Russin Bykova erin Fenny juist voor te blijven. Zij" werd later ook wereldkam pioene na een ruime zege op Rubtsova. Fenny Heemskerk hoorde in die tijd dus tot de drie sterksten ter wereld, maar toen haar vader en moeder ernstig ziek werden en zij vrijwel geen aandacht meer aan het schaken kon besteden verminder den haar prestaties. Maar telkens weer verraadt zich toch nog het natuurtalent van Fenny Heems kerk, die in haar beste momenten van ieder kan winnen. Wij zijn trots deze waardige ambassadrice van het Neder landse damesschaak aan onze lezers en lezeressen te kunnen presenteren. Fenny Heemskerk is één van de vij'f schaakkoninginnen, die morgenavond om acht uur tegen onze lezers en lezeressen zullen spelen in het Her vormd wijkgebouw aan de Radar straat in IJmuiden. Aan het begin van deze séance zal de heer H. de Graaf, wedstrijdleider van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond, een korte causerie over damesschaak houden. Tal van Venlonaren keken gisteren vreemd op toen zjj een onbemande personenauto over een drukke singel en een verkeersplein zagen rijden. De auto zigzagde langzaam door het ver keer totdat een voorbijrijdende auto mobilist uit zijn wagen sprong en de auto achterna holde. Deze bleek echter niet onbemand te zjjn. Er zat een jon getje van drie jaar achter het stuur. De automobilist greep in en zette de wagen aan de kant en waarschuwde de politie. Het bleek dat de vader van het knaapje het contactsleuteltje in de door hem geparkeerde wagen had laten zitten. Het kind heeft de sleutel om gedraaid, waardoor de motor startte en de wagen ging rijden. Het knaapje had namelijk eerst met de versnellings hefboom zitten spelen, waardoor de eerste versnelling ingeschakeld stond. De Jeugdige autorijder heeft geen bekeuring gekregen. Zijn vader kreeg de raad voortaan het sleuteltje niet meer in het contactslot te laten zitten. Tegen een 36-jarige Amsterdamse schrijver heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens het in zijn huis aanwezig hebben gehad van 25 gram marihuana een boete van 1.000 gld subsidiair drie maanden hechtenis en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Ten aanzien van een in febru ari vorig jaar voor eenzelfde soort feit opgelegde straf van zes weken voorwaar delijk vorderde,de officier geen omzetting van deze straf in een onvoorwaardelijke maar verlenging van de proeftijd van de ze straf met anderhalf jaar. Dokter G. W. F. Zeppenfeldt is aange wezen als bedrijfsarts voor het personeel van de gemeentesecretaris van Den Haag. In het stadhuis wordt thans een spreek kamer voor hem ingericht. Dokter Zep penfeldt zal twee keer in de week één uur spreekuur houden. Het bedrijfsgeneeskundig spreekuur be tekent geen inmenging in de normal* taak van de huisarts, en is hoofdzakelijk bedoeld voor personeel dat bij zijn werk bepaalde klachten ondervindt, dat na ziek te of ongeval van enige betekenis weer aan het werk gaat, dat door de afdelings chef of de personeelschef naar het spreek uur op het stadhuis wordt gestuurd en voor personeel, dat naar de bedrijfsarts wordt verwezen door een andere genees heer. Voor geringe afwijkingen, die geen aan leiding zijn voor arbeidsverzuim, kan eveneens medische begeleiding van d# bedrijfsarts worden ingeroepen, evenals voor acute gevallen. Fase-gewijs zullen bij andere grote ge meentelijke diensten, bedrijven en iristel lingen ook dit soort spreekuren worden ingevoerd. KAMPALA (OEGANDA) (AP) D« politie in Boejoemboera heeft een Watoet- si-vluchteling gearresteerd die bekend zou hebben de premier van Boeroendi, Pierr® Ngendandoemwe, te hebben vermoord. Dit werd door functionarissen van het consu laat van Boeroendi bekendgemaakt. Volgens deze functionarissen is de vluch teling een voormalige boekhouder van de Amerikaanse ambassade. Hij werd woensdag gearresteerd en zou later hebben bekend de premier te heb ben doodgeschoten toen deze het zieken huis verliet waar zijn vrouw juist het le ven had geschonken aan een baby.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9