Nederland wil een uitspraak over betalingscrisis in de VN „Nieuwe landen dienen hun stemmenmeerderheid verstandig te gebruiken" Churchills toestand ongewijzigd Militairen krijgen oefentoeslag Schildwacht bekent aanslag op trein bij Soesterberg HET WEER Akkoord CAO '65 voor havens Veertien Kennemer en Zaanse gemeenten naar Den Haag Sloopwoningen voor studenten Ei M SLIJTERIJ SWIER Pensioenen van ambtenaren voorlopig 6.2 percent hoger Ds. Toornvliet zal niet via Radio- Luxemburg spreken Claimhandel van dubbele emissie Hoogovens begint 26 januari Bespreking op 25 januari TELSTAR-SPARTA Telstar-Jeugd - DWS-Jeugd 50e JAARGANG NUMMER 67 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak zie verder pagina Euromarkt Van onze correspondent) SOEST. „Ik wilde opvallen. Als de trein ontspoord zou zijn, zou ik de eerste zijn geweest die op het terrein van de ramp aanwezig was", stamelde gister middag in het politiebureau in Soest de 21-jarige korporaal van de Luchtmacht bewakingsdienst, die een minuut tevoren had bekend, dat hij de spoorwegaanslag vorige week zaterdag bij Soesterberg had gepleegd. Om half vijf gistermiddag stond hij nog met zijn bewakingshond Advertentie Bezoekt de PERMANENTE MEUBELSHOW - SPAARNE 11 VAN DUIVENBODEN N.V. ?W M 0 R R i S "iefore you 6uy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Morgen droog Vanavond in het noordoosten van het land nog enige sneeuw. In de komende nacht plaatselijk vorming van mist. Morgen over dag op de meeste plaatsen droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Twee keer Het woord is aan Gordon Walker niet in Lagerhuis pagina In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Films 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 In de Vishal en op zee5 Medische verzorging 6 Topsy 6 Schrijvende lezers9 Radio en 3.1 Kunst 31 Ferdinand 32 Feuilleton 33 Scheepsberichten 35 Economisch nieuws35 Sport 37, 19 Uitgaan in Haarlem19 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Vestiging petrochemische industrie Onderhandelingen met gemeente Amsterdam uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Grote BITTERKOEKEN slechts 22 ct. per stuk VAN BREUKELEN Zaterdagmiddag 3 uur SPORTPARK SCHOONENBERG x Tel. 8166 •<s IJmuider Courant (Van onze correspondent) NEW YORK „Nederland zal zich als lid van de Veiligheidsraad laten leiden door het traditionele principe, dat bij de beslechting van een internationaal geschil nimmer van militaire macht gebruik mag worden gemaakt". Dit zei donderdag de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die in de As- semblée der Verenigde Naties in New York zijn jaarlijkse rede hield. Hij merkte verder op, dat Nederland vasthoudt aan de praktijk dat de Assemblée in noodgeval len, zoals bij een veto in de Veiligheids raad, kan beslissen over het doorgaan van VN-vredesoperaties. Over het geschil rond de betalingsach terstand van de Sovjet-Unie, enige andere communistische staten en Frankrijk, zei LONDEN (AP) De beproeving van Sir Winston Churchill duurt voort. Vandaag is de tweede week ingegaan. Lord Moran, de lijfarts van de voormalige Britse staats man, heeft donderdagavond iets meer dan een half uur aan het bed van zijn patiënt doorgebracht. Na afloop zei hij dat er zich geen wijziging in Churchills toestand heeft voorgedaan. De Britse premier, Harold Wilson, heeft een radio-uitzending voor zondagavond en een televisie-uitzending voor maandag avond afgezegd. Mr. J. M. A. H. Luns mr. Luns, dat Nederland liever een onbe twistbare uitspraak over deze kwestie ziet, dan dat men, zoals thans, voortgaat met een zitting van de Assemblée waarin niet gestemd kan worden. Een splitsing van po litieke en economische activiteiten, zoals door sommige VN-leden is voorgesteld, achtte de minister gevaarlijk, waarbij hij herinnerde aan het lot van de Volkenbond, waarin de uitsluitend politieke samenwer king op een schipbreuk uitliep. vijf jaar aanzienlijk sterker zijn gestegen dan de exporten, wijdde minister Luns uit voerig aandacht aan de huidige situatie in de Verenigde Naties, waarbij een meerder heid van tachtig percent der leden slechts twintig percent van de VN-kosten voor haar rekening neemt. „Wanneer de nieuwe landen hun stem menmeerderheid niet verstandig en met begrip voor de kleine groep hoog-ontwik- kelde landen gebruiken", aldus de Neder landse bewindsman, „dan ontstaat een toe stand die op den duur onaanvaardbaar wordt. Het zou bovendien tragisch zijn in dien de tegenstelling tussen Oost en West, die tekenen van ontspanning vertoont, zou worden opgevolgd door een controverse tussen Noord en Zuid. Zowel beroeps- als dienstplichtige mili tairen van de land- en de luchtmacht zullen voortaan een oefentoelage krijgen. Voor beroepsmilitairen is de toelage vast gesteld op 7,- per dag voor opperoffi eieren, 6,- voor hoofdofficieren, 5,- voor subalterne officieren, 4,50 voor ad judanten, 3,50 voor een sergeant-majoor, een sergeant der eerste klasse of een ser geant, 8,- voor een korporaal der eer ste klasse of een korporaal en 2,- voor een soldaat der eerste klasse of een sol daat. Voor niet-beroepsmilitairen bedraagt de toelage de helft van deze bedragen. Na te hebben beklemtoond, dat het gro te succes van de Euromarkt voor de gehe le wereld van belang is omdat de impor ten der zes EEG-landen in de afgelopen tegenover Damstraat en Teyler Museum EXPOSITIEMODELLEN 1965 INTERIEUR-ADVISEURS ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR Sportpark Schoonenberg - IJmuiden Ere-divisie Gezien de prestaties van beide clubs (Sparta 9 punten en Telstar 8 punten uit 5 laatste wedstrijden) belooft het een spannende wedstrijd te worden. Voorverkoop bij de bekende adressen. BARTEUOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. op wacht aan de rand van de vliegbasis, zonder te beseffen dat hij toen al door ïoofdinspecteur Scholtmeyer van de ge meentepolitie van Soest en door de spoorwegrecherche van getuige tot ver dachte was gedegradeerd. s Morgens vroeg, om zes uur, was op de spoorbaan het gebeurde van de 16de ja nuari gereconstrueerd. Het was die avond volle maan. De korporaal werd bjj deze reconstructie betrokken om na te gaan hoe ver en hoeveel hij in het donker kon zien. Op alle punten ging dit mis. 's Middags waren er zoveel aanwijzingen tegen hem, dat hij naar het politiebureau werd over gebracht. Een kort scherp verhoor deed hem capituleren. En daarmee was de ern stigste poging sinds 15 jaar om een trein te laten ontsporen opgehelderd. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de korporaal niet één, maar twee po gingen heeft gedaan om een trein te laten ontsporen. Reeds vrijdagavond had hij drie van de zware betonnen halve dwarsliggers, die langs de spoorbaan zijn opgestapeld, op de rails gelegd. Een trein, die kort daar na passeerde, heeft de blokken opzij ge schoven, zonder dat er verder iets ge beurde. Zes uren later deed de korporaal een nieuwe poging, weer klom hij over het hek van de vliegbasis, gevolgd door zijn hond. Weer ging hij naar de spoorlijn kantelde twee van de zware betonsegmen- ten op de rails en wachtte binnen het hek van het vliegveld op de gevolgen. De trein van 6.44 uur uit Amersfoort denderde te gen de zware blokken, die grotendeels ver pulverd werden, maar ontspoorde niet De korporaal, wiens dienst om kwart voor zeven voorbij was, had zich zo inge leefd in de heldenrol, die hij zichzelf had toegedacht, dat hij naar zijn commandant snelde en de spoorwegaanslag meldde. Hij had twee schimmen in het donker gezien, zei hij, maar daaraan geen aandacht ge schonken in de mening dat het baanwer- kers waren. Bereidwillig verleende hij daarna zijn medewerking aan het politie onderzoek. Zijn hond ging mee toen hij met politiemannen langs de spoorlijn een speurtocht maakte. Hij bleef ook de vol gende dagen de enige getuige. Op grond van zijn verklaringen gaf de politie zelfs een vaag signalement uit van de vermoedelijke daders: een lange en een korte man. Rechercheurs kamden de ge hele omgeving uit en ondervroegen de be woners. Maar pas gisteren, bij de re constructie op de spoorbaan, viel de ver denking op de korporaal, toen duidelijk bleek dat diens verhaal over de schim men op de spoorbaan onmogelijk waar kon zijn. De korporaal zit nu in een cel van het Soester politiebureau. Hij zal berecht wor den door de krijgsraad in Den Bosch. Vol gens artikel 164 van het Wetboek van Strafrecht zou hij, als hij burger was. ge weest, maximaal een gevangenisstraf kun nen krijgen van 15 jaar. Het onderscheid tussen beroeps- en en niet-beroepspersoneel is gemaakt, zo heeft het ministerie van Defensie meege deeld, omdat het beroepspersoneel heel vaak gedurende een reeks van jaren het ongemak ondervindt van geregeld buiten kazernecomplexen of kampementen aan oefeningen te moeten deelnemen. Overigens blijft van kracht de regeling verblijfskosten (meer bekend als de rege ling kleine kosten). Met de bedragen van deze regeling mee zullen de totale bedra gen die per oefendag worden uitgekeerd bijvoorbeeld voor een soldaat 1,25, voor een gehuwde beroepssergeant 4,70 en voor een gehuwde beroeps-eerste-luitenant 6,50 zijn. De ambtenarenpensioenen worden voor lopig verhoogd met 6,2 percent, waarbij tevens rekening is gehouden met de ver hoging van het Algemeen Oudersdoms pensioen en het Algemeen Weduwen- en Wezenpensioen. De verhoging is een voor schot op cfe pensioenen voor het eerste kwartaal van 1965. De ambtenarenpen sioenen zouden per 1 januari met 9,33 per cent moeten worden verhoogd, maar dit was zo laat bekend, dat daarmee bij de eerste-kwartaalbetaling niet volledig reke ning kon worden gehouden. Het ligt in de bedoeling het ambtenaren pensioen over het tweede kwartaal 1965 naar het juiste bedrag te betalen, waarbij tevens de nabetaling geschiedt als correc tie van het uitbetaalde bedrag over het eerste kwartaal. Een wonderlijke situatie doet zich voor in Hoogezand, waar de helft van een straat wordt versperd door een party scheepsankers, eigendom van een in deze straat gevestigd be drijf van scheepsbenodigdheden. Het bedrijf is ook eigenaar van de grond, waarop de ankers liggen. De gemeen te Hoogezand heeft een rechterlijke beslissing uitgelokt die echter in haar nadeel uitviel, want de rechter be sliste dat de eigenaar van het stukje grond ook het gebruiksrecht daarvan heeft. ■•fl President Johnson op een van de vele inauguratie-bals in Washington. Hij danst hier met de echtgenote van de vice-voorzitter van de commissie voor gelijke rechten op arbeid. (Telefoto). De „Vrienden van Radio-BIoemendaal" hebben op hun spontane aanbieding aan ds. Toornvliet, radiopredikant in Bloemen- daal, om voor Radio-Luxemburg te spre ken, van de predikant bericht gekregen, dat hij na rijp beraad besloten heeft op hun voorstel niet te moeten ingaan. Hoewel ds. Toornvliet er van overtuigd is, dat hem niets in de weg staat om via de zender Luxemburg te spreken en hij hierdoor met geen enkel besluit van clas sis of kerkeraad in conflict komt, wil hij, gezien het rumoer dat rondom deze toekomstige uitzendingen is ontstaan, vrij willig afstand doen van deze hem geboden gelegenheid. Ds. Toornvliet vertrouwt, dat de radiogemeente, die het zeker zal be treuren dat deze uitzendingen niet door gaan, zijn besluit zal kunnen begrijpen, omdat het een bijdrage wil zijn tot ver mindering van de spanningen en het open houden van de weg naar een goede op lossing, waarnaar zovelen binnen en bui ten de kerk verlangen, zo heeft hij ver klaard. De claimhandel voor de onlangs aange kondigde dubbele emissie van Hoogovens zal beginnen op dinsdag 26 januari, zo blijkt uit het vandaag verschenen prospec tus. Datum van inschrijving is 11 februari en de stortingsdatum is vastgesteld op 25 februari. Er zullen nominaal 13,94 min. nieuwe aandelen of certificaten en nom. ƒ13,94 min. 5)4 percent in certificaten conver teerbare obligaties worden uitgegeven. De uitgiftekoers van de aandelen is 400 per cent en van de obligaties 100 percent. De claimverhouding is 1 op 10 voor de aan delen en 1 op 1 voor de convertibles. De conversiekoers van de obligaties be draagt 500 percent: nominaal 500 obliga ties zullen recht geven op nom. 100 cer tificaten. De conversieperiode loopt van 1 januari 1966 tot 15 november 1972. De lening zal worden afgelost in acht jaarlijk se termijnen van 17,43 min. in de jaren 1973 tot en met 1980. Vervroegde aflos sing niet voor 1 februari 1966; tot en met 1969 tegen 101,5 percent, tot en met 1972 tegen 101 percent en daarna a pari. Partijen bij de CAO's voor de havens van Amsterdam en Rotterdam hebben overeenstemming bereikt over nieuwe con tracten voor 1965. Besloten is de ionen te verbeteren met 5 percent en het minimum loon vast te stellen op 110 per week. Mor gen en zondag zal er door de leden ver gaderd worden over dit akkoord. Zoals be kend weigerden vorig jaar sommige bon den hun goedkeuring. Einstein: De lege maag is een slechte politieke raadgeefster. Een deputatie van de gemeenten Assen delft, Bennebroek, Beverwijk, Bloemen- daal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heems kerk, Heemstede, Koog aan de Zaan, Vel- sen, Westzaan, Wormerveer en Zandvoort is uitgenodigd op maandag 25 januari om vijf uur 's middags een bespreking in Den Haag bij te wonen met de minister van Verkeer en Waterstaat en de staats secretaris van Volksgezondheid. Tevoren zullen de minister qp de staatssecretaris De gemeente Amsterdam onderhandelt met studentenorganisaties over de even tuele beschikbaarstelling van een aantal woningen, die niet meer in aanmerking komen voor normale gezinsbewoning, als huisvesting voor studenten. Vooruitlopend op de uitslag van deze onderhandelingen meldt het studenten weekblad Propria Cures dat deze wonin gen toegewezen kunnen worden aan stu denten die of gehuwd zijn of zelfstandig zijn en de leeftijd van 31 jaar hebben be reikt. Van de zijde van de gemeente wordt be vestigd dat een dergelijk plan in overwe ging genomen is, maar de onderhandelin gen zijn nog niet afgelopen. -:r-:irT achtereenvolgens een bespreking hebben met Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land en het gemeentebestuur van Amster dam. Dit delen burgemeester en wethou ders van Haarlem mee in antwoord op schriftelijke vragen die de fractievoorzit ters van de Haarlemse gemeenteraad op 14 januari hebben gesteld. Deze bespreking zal gaan over de even tuele vestiging van een petrochemische in dustrie ten zuiden van het Noordzeeka naal, alsmede over het leggen van een pijpleiding van de Europoort bij Amster dam naar het havengebied van Amster dam ten gunste van deze petrochemische industrie. Meteen na het verschijnen van persbe richten over deze bespreking heeft het Haarlemse gemeentebestuur zo delen B. en W. mee contact opgenomen met het departement en een verzoek ingediend om deze bespreking te mogen bijwonen. Tijdens een op 11 januari in het Haar lemse stadhuis gehouden bespreking over de vestiging van een petrochemische in dustrie is al een deputatie van de bovenge noemde veertien gemeenten gekozen. Ze is als volgt samengesteld: mr. J. C. Bühr- mann, burgemeester van Velsen: de heer W. F. Happé, wethouder van Stadsontwik keling en Openbare werken in Haarlem; mr. J. C. Lyclama, burgemeester van Wormerveer en F. W. M. Baron van Hövell tot Westerflier, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In de ze deputatie heeft burgemeester Cremers van Haarlem in verband met vakantie zijn plaats afgestaan aan wethouder Happé. Advertentie r;:- ",i - t .- HOE BESTAAT *T le klas BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 TEL. 5361 achter de De Noostraat. DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1