Fataal einde van clandestiene vlucht met marinevliegtuig Toestel stortte bij Katwijk in zee; twee vliegtuigmakers om het leven gekomen Verenigde Staten zijn bereid te praten over de Duitse eenheid Scherpe critiek van CNV-voorzitter op Breedband-transactie HET WEER Op naar de lenteshows Churchill weer slechter Michael Stewart opvolger Patrick Gordon Walker President Johnson in ziekenhuis Internationaal congres van dagbladuitgevers „Werknemers hadden moeten delen in vermoge rtsaanwas Staking bij BEA Akkoord over vervoerstarieven in de KSG MORRIS "{jeforeyou êiuj! GHR1STIAANSE iïSlIR-SS® IR; Meer Europese hulp in Azië en Afrika hard nodig DAMES- EN HERENREGENJASSEN Goed weer Slop N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Het woord is aan Politieke crisis in Engeland pagina In de krant van heden: Onderwijsminister naar Buitenlandse Zaken COIFFURES DE VRIES Alle DAMESHOEDEN voor HALVE PRIJZEN of voor NOG MINDER DE ROOY 50e JAARGANG NUMMER 68 ZATERDAG 23 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288, Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem -X- Directeur: Mr. H. C. van der N (Van onze correspondent) KATWIJK. - Met een hevige klap, die kilometers ver te horen was, is vannacht om vier minuten over twaalf een Lockheed Neptune-bommenwer per van de marinevliegbasis Valken burg enkele honderden meters uit de kust voor Katwijk in zee gestort. Ter stond schoten grote vlammen uit het vrnielde toestel en even later was de zee over een oppervlakte van honderd meter bedekt met brandende benzine. De inzittenden van het verongelukte vliegtuig waren twee vliegtuigmakers, die zonder toestemming en na de wachtpost van het vliegveld misleid te hebben, de Neptune hadden gestart. Lang is het toestel niet in de lucht geweest. In het verlengde van de start baan stortte de Neptune in zee. Oogge tuigen hebben verklaard, dat de bommen werper zeer laag over de huizen vloog. De lichten in de cabine en de schijnwer pers brandden. De twee vliegtuigmakers wisten op het steeds streng bewaakte vliegveld te komen door de wacht te misleiden met de op merking, dat zjj een Neptune gereed moes ten maken voor een O.S.R.D.-alarm, een opsporings- en reddingsdienst-alarm bij noodgevallen op zee. Dat alarm werd kort daarna werkelijk gegeven toen de Neptune in zee was ge stort. Er steeg terstond een andere Nep tune van de Marineluchtvaartdienst op naar de plek, waar het verongelukte toe stel op de golven was neergekomen. Ook voeren reddingboten uit: de „Brandaris" uit Scheveningen, door Scheveningen- Radio op de hoogte gebracht, de „Barend van Schrevens" uit Katwijk en de „Kurt Carlsen" uit Noordwijk. Zij zochten in het licht van de schijnwerpers van de Nep tune naar de twee inzittenden van het verongelukte toestel, echter zonder resul taat. Vanochtend vroeg spoelden wrakstuk ken van het vliegtuig aan, die werden verzameld door mannen van de M.L.D. en vrijwilligers van de B.B. ten behoeve van het onderzoek. De commandant van de Marineluchtvaartdienst, schout-bij- nacht Hollander, sloeg van het strand af de opsporingspogingen gade, waaraan toen ook een helikopter deelnam. Vanmorgen zjjn de reddingboten uit Katwijk en Noordwjjk teruggekeerd. De „Brandaris" is nog blijven zoeken, hoe wel er toen weinig hoop meer was, dat de inzittenden van de verongelukte Nep tune nog in leven zouden zjjn. Zjj zjjn de 21-jarige vliegtuigmaker eerste klasse F. J. P. M. Bolk uit Brunssum (L.) en de 21-jarige vliegtuigmaker-radio-radarmon- teur H. J. van Oostende uit Ooltgensplaat. Beiden waren ongehuwd. De commandant Zeemacht heeft een commissie van onderzoek ingesteld. Ma rine-autoriteiten tasten nog volledig in het duister omtrent de motieven van het tweetal. De beide vliegtuigmakers hebben gisteren een gedeelte van de avond door gebracht in de kantine op de vliegbasis. Toen zij weggingen waren zij beslist niet onder invloed van sterke-drank. Zij zijn direct naar de plaats gegaan waar de vliegtuigen staan. Beiden wisten volgens de Marinevoorlichtingsdienst bijna of wel licht zelfs helemaal niets van vliegen af. Daarop wijst ook het feit, dat het toestel nauwelijks van de grond is losgekomen. Het is, vlak voordat het neerstortte, op slechts enkele tientallen meters hoogte over de huizen van Katwijk gevlogen. Het bestuur van de Internationale Ver eniging van Dagbladuitgevers (Fédération internationale des Editeurs de Journaux) heeft aan het einde van een tweedaagse vergadering in Amsterdam in een com muniqué verklaard, dat het voor een goe de ontwikkeling van een vrije en gedif ferentieerde pers dringend gewenst is dat de persorganen deel kunnen hebben aan de verdere ontwikkeling van de media ra dio en televisie en vooral ook aan de ex ploitatie van de reclame in de televisie, gezien de grote betekenis van de adver tentie-inkomsten voor de pers. WASHINGTON (AP en Reuter) - De regering van de Verenigde Staten is bereid met haar Europese bondge noten over de hereniging van Duits land te spreken. Zij is echter van oor deel dat er op het ogenblik niets op duidt dat de Sovjet-Unie ervoor voel' dit onderwerp aan te snijden. Dit is vrijdag meegedeeld door een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse regering stelt zich op /i /j j het standpunt dat als de drie Europese r\ ZIC 6fl AiJVlRCl bondgenoten bijeen willen komen om over de Duitse kwestie te praten de Verenigde De vermogensongelijkheid neemt nog steeds toe. Een ontwikkeling die sociaal ontoelaatbaar is. Een schreeu wend bewijs daarvoor levert de transactie, die zo juist tot stand is gekomen tussen de Hoogovens en de Nederlandse staat. Dit zei de heer J. van Eibergen, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, (CNV), tijdens een vanmiddag ge houden yergadering van de bestuurs raad der Christelijke bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzeke ringswezen, de administratieve kan toren en de vrije beroepen. Een inbreng van de staat a 80 miljoen groeide in ongeveer 14 jaar uit tot 435 miljoen. Men kan zich over een derge lijke ontwikkeling verheugen, maar het le vert een wrange bijsmaak als men ener zijds de zeer grote vermogensaanwas con stateert met daarnaast de grote winstmar- Advertentie BARtËÜorIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele wolken velden, maar overdag ook zon nige perioden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Van nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. ff ges, terwijl aan de andere kant, waar het om de beloning van werknemers en be ambten gaat, moet worden geconstateerd dat er nog steeds gemillimeterd wordt, zo zei de heer Van Eibergen. Hij acht het zeer teleurstellend („om niet te zeggen ontstellend") dat het ka binet de mogelijkheid niet heeft aange grepen om hier een voorbeeld te stellen door de werknemers te laten delen in de grote aanwas van het vermogen. Men heeft hier aldus de heer Van Eibergen schromelijk de boot gemist. Staten bereid zijn aan deze bijeenkomst deel te nemen. Bovendien zal de Amerikaanse regering gaarne ieder voorstel voor een dergelijke bijeenkomst van de westelijke bondgenoten overwegen. In antwoord op een vraag of de Ameri kaanse regering van mening is dat eerst overeenstemming moet worden bereikt tussen de vier westelijke landen voordat met de Sovjet-Unie kan worden gesproken zei de woordvoerder dat de vraagstukken die verband houden met de Duitse kwestie ernstig moeten worden bestudeerd. De Amerikaanse regering wil dat West Europa een groter aandeel op zich neemt van de last die de Verenigde Staten in de ontwikkelingsgebieden, in het bijzonder in Afrika en Zuidoost-Azië, dragen. Dat heb ben Amerikaanse functionarissen vrijdag avond gezegd. Zij wilden niet zeggen welke landen meer hulp zouden moeten bieden, maar prezen de Britse steun aan Cyprus, Aden, Afrika en Maleisië, de Franse hulp aan de vroe gere Franse koloniën in Afrika en de hulp van België aan Kongo. In een commentaar op Europese persbe richten over 'n mogelijk nieuw isolationis me van de Verenigde Staten zeiden de functionarissen eerder geneigd te zijn te denken aan isolationistische gevoelens in Europa. De Verenigde Staten besteden veel aan dacht aan Zuidoost-Azië, maar de Ameri kaanse belangstelling voor de Europese vraagstukken is niet verminderd. Amerika heeft zes divisies militairen in Europa en minister Rusk heeft onlangs met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, vijf besprekingen over Europese vraagstukken gevoerd, zo werd gezegd. Europa heeft geweldige belangen in Afri ka en de Verenigde Staten zouden ver heugd zijn over meer Europese hulp in Zuid-Vietnam, aldus de functionarissen. Over het loonbeleid zei de C.N.V.-voor- zitter, dat men voor wat het loonpolitieke systeem betreft, in de slop is geraakt. We moeten daarvan beslist op korte termijn af, zo zei hij. De heer Van Eibergen legde er de nadruk op dat men goed moet opletten dat de kritiek het systeem be treft. Er kan en mag niet worden ontkend, dat in de laatste jaren, voor wat de uit komsten aangaat, belangrijke verbeterin gen konden worden bereikt. Het ontbreekt naar zijn oordeel echter aan de dringend vereiste beweeglijkheid. Al te weinig kan worden gewerkt vanuit de eigen mogelijk heden en wenselijkheden betreffende branche, dienst of onderneming. Hier geldt ook zo vervolgde hij dat er verantwoordelijkheden zijn gelegd daar, waar ze niet of niet onder normale om standigheden horen. De vakbeweging zal zich op korte termijn moeten beraden over de weg die men dient in te slaan Persoonlijk meent de heer Van Eibergen dat de C.A.O. zal moeten aangeven wat minimaal betaald of verstrekt moet wor den. Daarnaast zal er de vrijheid moeten zijn naar boven af te wijken. Alleen op deze manier is de beoogde differentiatie te verwezenlijken. Daarmee worden dan tegelijkertijd de verantwoordelijkheden ge legd daar, waar ze horen, aldus de heer Van Eibergen. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Vietnamese politiemannen en militai ren treden op tegen een groep stenen gooiende boeddhistische demonstran ten in Saigon. De demonstratie was het gevolg van de aankondiging van wijf boeddhistische monniken, dat zij als protest tegen de regering Huong in hongerstaking zouden gaan. (Telefoto). >53'. •ji''"1 „,j Seneca: Wat de Wet niet verbiedt, moet de schaamte verhinderen. Drie Parijse mannequins. Drie stofjassen over een geheime schepping. Maandag zullen we weten wat eronder schuil gaat. Dan beginnen in Parijs de eerste lenteshows van de grote modehuizen. Dagelijks zullen de lezers van onze bladen op de hoogte gehouden worden van het Parijse modenieuws. Onze moderedactrice zal namelijk aanwezig zijn bij de onthulling van hetgeen er onder deze en andere stofjassen verborgen is en daarvan uitgebreid verslag doen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2,7 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3,7 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 5 Films 5 Ferdinand 6 Scheepsberichten 8 Effecten en Geldmarkt8 Economisch Nieuws 8 Sport 9,11 Erbij 13—20 Radio en t.v21 Kunst 21 T opsy 22 Feuilleton 23 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif LONDEN (AFP) De „British European Airways" (BEA) heeft vanmorgen eenen twintig vluchten naar het Europese vas teland moeten annr'.aren als gevolg van een staking van het grondpersoneel. De sta king wordt gehouden in verband met sala riskwesties. LONDEN (AP). - Sir Winston Churchill heeft vrijdag een rustige dag gehad. Er deed zich een verdere verslechtering in zijn toestand voor. Dat wordt meegedeeld in het com muniqué dat zijn lijfarts, Lord Moran, vrijdagavond laat publiceerde. Churchill is vrijdag overgrootvader geworden. De echtgenote van zijn 24-jarige kleinzoon, Winston S. Churchill, mevrouw Minnie Erlanger, schonk voortijdig het leven aan een zoon. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft gis teren in Straatsburg het akkoord goedge keurd dat de vice-voorzitter de Belg Coppé en staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat hebben bereikt. Hiermee is een einde gekomen aan het langdurige conflict met Nederland over de openbaarmaking van de vervoersvoorwaarden voor kolen en staal. (Van onze correspondent) LONDEN Michael Stewart, een uiterst bekwame, maar weinig opvallende figuur, is tot veler verrassing benoemd tot opvol ger van Patrick Gordon Walker, die gis teren, na zijn verkiezingsnederlaag in Ley- ton, is afgetreden als Brits minister van Buitenlandse Zaken. De 57-jarige Stewart scherp van geest en een levendige, sympa thieke persoonlijkheid, was tot op heden minister van Onderwijs. Als Lagerhuislid heeft hij, voorzover wij weten, nooit over buitenlandse zaken gesproken. Velen hadden verwacht dat de keuze zou vallen op de huidige minister van Defensie, Denis Healy, die een specialist is op het gebied van de buitenlandse politiek. Waar schijnlijk is hij niet benoemd, omdat hij door premier Wilson niet kan worden ge mist. Healy is namelijk mezig met een drastische herziening van de defensie en staat de regeringsleider bij in zijn poging, het Britse plan voor een Atlantische kern macht, de veelbesproken AMF, te verwe zenlijken. Stewart heeft in de beide naoorlogse Labourregeringen lagere functies bekleed. Zijn specialiteit is altijd onderwijs en op voeding geweeest. Hij deed buitenlandse er varing op toen hij in 1961 en '62 Engeland vertegenwoordigde in de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa en in de Assemblée van de Westeuropese Unie. In 1947 heeft Sewart eens een parlemen taire delegatie geleid naar de Zuidameri- kaanse republieken. Hij begeleidde Wilson het vorig jaar bij diens bezoek aan Mos kou om daar de woningbouw te bestude ren. Michael Stewart zit sinds 1945 in het La gerhuis als afgevaardigde voor het Lon- dense district Fulham. Sinds november 1960 maakte hij deel uit van Labours scha duwkabinet. Hij studeerde politieke weten schappen in Oxford, waar hij een grote faam genoot als debater, liep enige tijd college in Genève en werkte voor het se cretariaat van de Volkenbond. Stewart was een aantal jaren leraar in Londen en gaf talrijke lezingen voor het Engelse in stituut voor arbeidersontwikkeling. Gedurende de tweede wereldoorlog dien de hij in het Nabije Oosten bij de inlich tingendienst van het Engelse leger en la ter bij de opvoedkundige afdeling. Ste wart, die onderminister van Oorlog en la ter van Bevoorrading is geweest, schreef een aantal boeken over staatkundige en sociaal-economische onderwerpen. Zijn eerste openbare optreden in deze Labour- regering vond plaats, toen hij als minis ter van Onderwijs de opening bijwoonde van de Engels-Nederlandse tentoonstelling „the orange and the rose" in het Victorie en Albert Museum in Londen. WASHINGTON (AP) - President Johnson van de Verenigde Staten is ziek. Hij is vanochtend in het marine hospitaal opgenomen. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat hij heeft kon gevat. De Amerikaanse president zal vijf dagen in het ziekenhuis blijven. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen (uitgezonderd bont) PLEIN 1945 no. 8

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1