Sir Winston Spencer Churchill krijgt een vorstelijke begrafenis Staatshoofden naar Londen Wilson en oud-premiers zaterdag slippendragers Laatste HET WEER Koffieprijs gaat deze week omlaag DOE WAT MET KLEUR KLEUREN DOEN VEEL Duitse prins ontkent geruchten over verloving met prinses Beatrix sfeeMORRlS"êefore you êuy! Havenarbeiders in Amsterdam verwerpen CAO Hevige ruzie tussen gesaneerde en vrije melkhandelaren van een DE WOLF van 1833 MAANDAG 25 JANUARI 1965 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 69 Slippendragers Twee besluiten POST Caravan verkoop NAPPA- EN SUÈDE JASJES Kouder Het woord is aan RUMOER IN HAARLEM Conflict wordt op rug van fabrieken uitgevochten Ultimatum In de krant van heden: zie verder pagina Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mxje LONDEN (AP, Reuter en AFP). - De lange wake is over. Het einde voor sir Winston Churchill, de grootste Engels man van onze tijd, vereerd door mil joenen over de gehele aarde, kwam zon dagochtend even na acht uur. Hij stierf vredig, zonder pijn. Het laatste eerbe wijs van de Britse natie zal alles over treffen in haar geschiedenis. Een grote menigte staatshoofden en regeringslei ders heeft te kennen geven aanwezig te zijn bij de begrafenis van Churchill. Koningin Elisabeth en leden van de Britse koninklijke familie, het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, premier Erhard van West-Duitsland, oud-pre mier Ben Goerion van Israel, koning Konstantijn van Griekenland zullen zaterdag onder meer aanwezig zijn. President Johnson, die ziek is zei: „zeer, zeer gaarne" naar Londen te willen vlie gen voor de begrafenis. De rouwdienst voor sir Winston Chur chill zal in de St. Paul's kathedraal in Londen worden gehouden. Het lichaam van Engelands grote zoon zal woensdag, donderdag en vrijdag in Westminster Hall, bij het Lagerhuis dat Churchill zo liefhad, opgebaard liggen. Lady Churchill heeft verzocht geen bloe men te sturen voor de begrafenis van haar echtgenoot. De uitvaartdienst in St. Paul's wordt ge leid door de aartsbisschop van Canterbury, primaat van de kerk van Engeland. Ver wacht wordt dat premier Harold Wilson en vier oud-premiers als slippendragers zullen fungeren. Er wordt rekening mee gehouden dat Randolph Churchill, de enige zoon van Sir Winston, de zesde zal zijn. De vier oud-premiers zijn Sir Alec Dou glas-Home, the Eearl of Avon (Anthony Eden), Harold MacMillan, en Earl Attlee. Sir Winston zal ter aarde worden besteld in een familiegraf op het intieme kerkhof van het oude St. Martinus kerkje in het meer dan honderd kilometer van Londen verwijderde dorpje Bladon bij Oxford. Dit is een plaatsje van slechts 500 inwoners, aldus onze correspondent in Londen. De kleine begraafplaats is gelegen tegen de muur die Blenheim Palace omgeeft. Sir Winston heeft eens gezegd: „Het was in Blenheim Palace waar ik twee grote be sluiten heb genomen. Ik werd er geboren en ik vroeg er mijn vrouw ten huwelijk." Het monumentale Blenheim Palace is een van de prachtigste en rijkste Engelse buiten-paleizen. Het was een geschenk van koningin Anne aan Sir Winstons grote voorzaad John Churchill, de eerste hertog van Marlborough, Engelands grootste veld heer die Sir Winstons leven meer dan iemand anders heeft geïnpsireerd. Blenheim Palace is genoemd naar het stadje Blenheim in Beieren aan de Do nau, waar in 1704 prins Eugenius en de hertog van Malborough de Fransen ver sloeg. Sir Winstons begrafenisstoet gaat in Lon den ten dele over de Theems, namelijk van de steiger voor de Tower, het nooit overwonnen middeleeuwse bolwerk kas- steel, vesting, staatsgevangenis en mu seum onder twee bruggen door naar de steiger voor de Royal Festival Hall, Lon- dens moderne concertgebouw. Vandaar zal het stoffelijk overschot naar het vlak daar achter gelegen Waterloo Station gaan. De begrafenis in Bladon zal een strikt particulier familiekarakter dragen, wat, gezien de kleine ruimte daar, niet anders kan. Alle overheidspersonen zullen sir Win ston hun laatste hulde in de St. Paul's kathedraal brengen. Churchill heeft zelf zorgvuldig zijn eigen staatsbegrafenis geregeld tot in de klein ste details. Reeds jaren geleden heeft hij I de route aangeduid waarlangs de vorsten en presidenten, de premiers en andere leidende staatslieden de baar zullen vol- gen. Vrienden van Churchill hebben bekend gemaakt dat deze voor het eerst plannen voor zijn eigen begrafenis begon te maken in december 1943. In Cairo na besprekin gen met president Roosevelt en generaal Tsjang Kai-Sjek vatte Churchill een kou die een longontsteking werd. Churchill zei toen, half ernstig, tegen zijn naaste me dewerkers „Ze moeten me wel een staats begrafenis geven. President Roosevelt zal naar Londen moeten komen om die bij te wonen". Vanaf die opmerking is het „begrafenis boek" gegroeid. Alle details werden er in vast gelegd zelfs de namen van de mili taire eenheden die bij de plechtigheid aan wezig dienden te zijn. (Zie verder pagina's 4 en 5) (Van onze correspondent) BREMEN. „Onzin", zo noemt de 26-jarige prins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern de hardnekkige geruchten volgens welke binnenkort zijn verloving met prinses Beatrix zal worden bekend gemaakt. Hij is een achterkleinzoon van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II. Volgens dezelfde geruchten zou prins Friedrich al enige tijd incognito in Nederland verblijven en bij Philips in Eindhoven werken. In strijd met de geruchten studeert hij in Berlijn publiciteitswetenschap. Zijn va der, prins Louis Ferdinand, zoon van de laatste Duitse kroonprins, heeft vóór de oorlog bij de Fordfabrieken in Amerika gewerat en is tijdens de oorlog vlieger ge weest bij de Duitse luchtmacht. Als zaken man verblijft hij meestal in Berlijn. BT" 1 1 ';T De Churchilllaan in Amsterdam-Z.. even na het bekend worden van het overlijden van de grote Britse staats man. Advertentie Heemstede - Pieter de Hooghstraat Telefoon 02500 - 84530 - 82041 RAI STAND no. 116 - 128 BARTEUORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of sneeuw en hier en daar mist. Meest matige oostelijke of naar oostelijke richtingen draaiende wind. Lang zame daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (AP) Na de dood van Sir Winston Churchill is de 77-jaar oude pre sident Tsjang Kai-Sjek de enige overle- f vende van de grote drie die in 1943 de top- conferentie in Cairo hebben gehouden. President Roosevelt, die de Verenigde Staten op de conferentie vertegenwoordigd heeft, is in 1945 op 63-jarige leeftijd ge- storven. Tsjang is ook de enige overlevende van de vier grote geallieerde leiders. Premier Stalin, die niet aan de conferentie in Cairo heeft deelgenomen, is in 1953 op 73-jarige leeftijd gestorven. Op de conferentie van Cairo werd beslist dat „alle gebieden die Japan van de Chi nezen gestolen heeft, zoals Mandsjoerije. Formosa en de Pescadoren, aan de repu- bliek China teruggegeven zullen worden". Een gisteren gehouden besloten verga dering van bij de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel afdeling Amsterdam aangesloten havenarbeiders heeft na lang durige besprekingen de ontwerp CAO voor 1965 met meerderheid van stemmen ver worpen. Zaterdagmiddag hadden de ha venarbeiders van afdeling Rotterdam zich in meerderheid akkoord verklaard met het akkoord, dat de besturen van de werkne mers- en werkgeversorganisaties hadden bereikt over een loonsverhoging van vijf percent, een minimumloon van 110 en wijziging van het aantal toeslagen. De vergaderingen van de Rooms-Katho- lieke Bond van vervoerspersoneel hebben hetzelfde resultaat opgeleverd: in Rotter dam werd het ontwerp aangenomen, in Amsterdam verworpen. In enkele zoge naamde pendelplaatsen elders in het land, hebben de daar vergaderende leden van de Nederlandse Bond van Vervoersperso neel zich in meerderheid met de inhoud voor het CAO-ontwerp akkoord verklaard. De besturen van de werknemersorga nisaties zullen zich over de thans ontsta ne situatie nader beraden. Prinses Beatrix Prins Louis Ferdinand onderhoudt zeer hartelijke betrekkingen met onze koninklij ke familie. Zijn vrouw, prinses Kira, was bruidsmeisje bij het huwelijk van koningin Juliana. De laatste jaren zijn Louis Fer dinand en prinses Kira nog al eens te gast geweest op Soestdijk. Zij behoorden ook tot de gasten bij het 25-jarige huwe lijksfeest van onze koningin en prins Bern hard. Het gezin, dat een villa in Borgfeld bij Bremen bewoont, telt zeven kinderen, drie meisjes en vier jongens van wie Frie drich Wilhelm de oudste is. De geruchten over een verloving met prinses Beatrix zijn ontstaan na een jachtpartij, die om streeks Kerstmis in Nederland is gehou den, waaraan ook prins Friedrich Wilhelm en zijn 25-jarige broer Michael deelnamen samen met een aantal andere jongeren, merendeels zoons uit adellijke buitenland' se families. Na deze jachtpartij werd ook de Engelsman Nicholas Tollemache als huwelijkskandidaat genoemd. John Morley: Eenvoud van het karakter kan samen gaan met scherpe intelligentie. 28 juli 1964 nam sir Winston Chur chill afscheid van het Lagerhuis. 64 jaar had hij er deel van uitgemaakt. Hij drukte zijn stempel op de Britse parlementaire geschiedenis van deze eeuw. Hij is de beroemdste parle mentariër die het Lagerhuis heeft voortgebracht. Deze foto werd ge maakt, toen Churchill voor de laatste maal in zijn leven de vergaderzaal verliet. (Van een onzer verslaggevers) In de Haarlemse melkhandel dreigt een scherp conflict tussen georganiseerde en .vrije" melkhandelaren, dat uitgevochten dreigt te worden op de rug van de melk fabrieken. Deze staan tussen twee vuren en bevinden zich in een bijzonder moeilijke positie. Nooit sinds in december 1956 de Haarlemse melkhandel werd gesaneerd, zijn de moeilijkheden zó op de spits ge dreven. In Haarlem zijn een zevental melkhan delaren die nooit aan de sanering hebben willen meedoen en die niet zijn aangeslo ten bij de Coöperatieve Vereniging van Melkhandelaren Haarlem en Omstreken (de sanering had ten doel elke melkhande laar een bepaalde wijk toe te wijzen, via uitkoop, die hem een redelijke omzet be loofde te verschaffen). De vereniging heeft deze „vrije" hande laren steeds ongemoeid gelaten, en dat is nog steeds het geval. Maar vooral bij de handelaren die veel last hebben van de „vrije" collega's (die dus opereren in de wijken van anderen) en die hun omzet door hen bedreigd zien, ontstond hoe langer hoe meer een geprikkelde stemming. Acht van deze melkhandelaren hebben een brief geschreven aan De Sierkan en aan de Melkinrichting Velsen (de twee fabrieken waarvan bijna alle Haarlemse melkhandelaren hun produkten betrekken), met de mededeling, dat zij naar een con current zullen overgaan (de A.M.C. in Uithoorn, die ook in Haarlem een kleine afzet heeft) als de twee fabrieken zullen doorgaan te leveren aan de „vrije" melk handelaren in Haarlem. Een ultimatum dus, waarvoor als datum is gesteld 4 februari. De „vrije" melkhandelaren beraden zich thans om op hun beurt de fabrieken onder druk te zetten, waarbij het met name gaat om het al dan niet bestaan van een leve ringsplicht. De Sierkan heeft tevergeefs getracht beide partijen tot elkaar te brengen. De fabrieken hebben hun handelwijze nog niet bepaald. Het verlies van een groepje af nemers van de onderhavige omvang vatten zij zeker niet licht op. Dank zij het feit dat de prijzen op de wereldmarkt de laatste maanden sterk zijn gedaald zal de koffieprijs in het bin nenland deze week een flinke verlaging ondergaan. De Vereniging van Koffie' branders heeft hierover overleg gepleegd. Vooral voor de goedkopere soorten is er een scherpe prijsdaling opgetreden. Dit kwam omdat de Afrikaanse landen meer koffie exporteerden dan verwacht was De prijzen voor de betere soorten koffie uit Brazilië en Columbia hebben zich better op peil weten te houden. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat er ook een aanpassing van de binnenlandse thee- prijs zal komen. De wereldmarkt hiervoor is echter lang niet zo sterk gedaald als die van de koffie. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving3 In de Vishal en op zee3 Buitenlands nieuws 4, 5 Kunst 6 Radio en t.v6 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Topsy Sport .9 t/m 13 Feuilleton 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Advertentie DAMESKAPSALON LANGE NIETJWRTRAAT 471 Het einde is gekomen voor Sir Winston Churchill, na negen lange dagen die hij in het schemerige randgebied tussen le ven en dood heeft doorgebracht. Uit de medische bulletins van die negen dagen, hoe sober en soms bijna laconiek ze ook waren geformuleerd, was op te maken dat van een eigenlijke doodsstrijd nauwelijks sprake kon zijn. Er viel niet meer te strij den. Zeker niet voor een man als Churchill, bij wie aan het begin van elke strijd een onverzettelijke wil tot overwinnen had ge staan naast een onwankelbaar vertrouwen dat die overwinning uiteindelijk binnen zijn bereik lag. Voor die wil en voor dat vertrouwen waren de krachten in de ne gentigjarige niet meer aanwezig. Met een eerbetoon zoals gewoonlijk al leen koningen ten deel valt zal Churchill worden begraven. Terecht. Want wat hij verricht heeft voor zijn land, en voor een aanzienlijk deel van de mensheid, was van een koninklijke grootheid, zoals hijzelf een man van koninklijke allure was. Welis waar was hij parlementariër in merg en been, maar in tijden van de grootste nood wist hij alle partij-conflicten tot zwijgen t# brengen en, als een vorst, boven de partij politiek uit te rijzen. Van het onvoorstel baar moeilijke begin tot het zegevierende einde van zijn leiderschap tijdens de twee de wereldoorlog werd hij, in binnen- en buitenland, vrijwel algemeen beschouwd als de geestelijke en zelfs de militaire aan voerder van het Engelse volk en van da andere volkeren van het Britse Gemene best, en niet als de om politieke redenen tot premier benoemde vertegenwoordiger van de Conservatieve partij (de partij die hem overigens tevoren jarenlang als een rebel" en een „fantast" terzijde had ge schoven). Misschien was het dan ook wel zijn meest tragische ervaring, dat hij on middellijk na het einde van de oorlog niet alleen werd „onttroond" als boven de par tijen staand leider, maar bovendien nog in datzelfde jaar van de geallieerde overwin ning, waartoe hij zo enorm veel had bij gedragen, om de eenvoudige reden van zijn partij-politieke functie ten val werd gebracht. De droevige nederlaag van 1945 in da verkiezingsstrijd tegen Labour wijst er wel duidelijk op, dat Churchills grootheid niet in de eerste plaats op het gebied van de binnenlandse politiek lag. Om te zegevieren had hij voor zijn inspanningen een heroïscher niveau nodig dan dat van stembussen, plaatselijke kiesdistricten en partij-compromissen. Zijn kracht lag op heel ander terrein: in het doorzien van internationale machtsverhoudingen en in triges, in het afwegen en aandurven van risico's, het inspireren en organiseren van grandioze defensie-projecten, en dan vooral ook in het elektriseren van d« volkswil, het aanvuren zowel van de man nen in de loopgraven als van zijn minis teriële medewerkers, het opstuwen van d« nationale energie, het bezielen van ieder die moedeloos dreigde te worden. Voor wat daarbij in hem leefde vond hij formulerin gen waarvan een magisch effect uitging. En zijn geestdriftwekkende welsprekend heid werd het best gevoed met onderwer pen van universeel belang, als oorlog en vrede, roemrijk voortbestaan of smadelij ke ondergang, vrijheid of slavernij. Dóar- mee kon hij zijn toehoorders aangrijpen als geen andere redenaar van deze eeuw. Wie Churchill zijn onsterfelijk geworden uitspraken heeft horen doen uitspraken als „Ik heb u niets te bieden dan bloed, zweet en tranen" of (toen de vijand had voorspeld Engeland als een kip de hals te zullen omdraaien) „Wat een kip! Wèt een hals!" zal ze zijn leven lang niet vergeten, noch de woorden zelf, noch d« fascinerende dramatische kracht waarmee ze werden gelanceerd. Wat Churchill heeft betekend als redder van de vrijheid toen die door satanische machten werd belaagd, is in ontelbare pu blicaties voor het nageslacht vastgelegd. Wat hij in dat opzicht in het bijzonder voor óns land heeft betekend, is eveneens al vele malen tot uitdrukking gebracht en het is te hopen dat dit ook wordt begre pen door hen die de oorlog niet bewust hebben meegemaakt. Terecht heeft minis ter Marijnen onlangs gezegd: „In Neder land beschouwen wij Churchill als een der onzen." Welke rol in zijn politieke con ceptie Nederland speelde, al jaren vóór d« tweede wereldoorlog toen de Britse rege ring nog alleen maar in termen van conces sies aan Hitier dacht, mag daarom nu ook nog wel eens in herinnering worden ge bracht. In de tijd van zijn „rebellie" bin nen de gelederen van zijn eigen partij, in maart 1936, protesteerde hij in de Conser-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1