Tijdens besprekingen in Den Haag Overeenstemming bereikt over de petro-chemische industrie Actie naar aanleiding van overname Breedband Nieuwe Cyprus-koers van Moskou onthutst Athene HET WEER Spaanse griep in Rusland Wassenaar se wethouders zijn en bloc afgetreden Absolute voorwaarde: Waarborgen tegen lucht- en waterverontreiniging Deel overnamesom moet naar IJmond terugvloeien m NTS-reportage van Churchills uitvaart Na motie van teleurstelling Voorschot aan ambtenaren in gemeente Velsen Tien maanden voor Zech-N enntwich Woonschip na brand gezonken in Den Haag DINSDAG 26 JANUARI 1965 Waarborgen Ontoereikend Noodzakelijk tó'MORRIS 'ieforeijou êuy! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Sneeuw zie verder pagina 7 Bmszrrz Het woord is aan Neo-nazi's roeren zich in Neurenberg pagina J In de krant van heden: BARTELJORISSTRAAT 5 Raad buiten gesprek met EMS gehouden 50e JAARGANG NUMMER 70 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuïden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider rant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING J Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur. Mr. H. C. van der Mlj« Het staat thans wel vast dat ten zuiden van het Noordzeekanaal een petro chemische industrie door Mobil Oil zal worden gevestigd. Dit is naar voren ge komen tijdens een bespreking die de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Volksgezondheid maandagmiddag achtereenvolgens hebben gevoerd met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, het gemeentebestuur van Amsterdam en een deputatie van veertien Kennemer en Zaanse gemeenten. Uit drukkelijk deelde de minister echter namens de regering mee, dat deze vestiging alleen kan worden toegestaan als de lucht- en waterverontreiniging, die van deze industrie een gevolg is, binnen toelaatbare grenzen blijft. Om daaraan te kunnen voldoen is een procedure ontwikkeld, die de instemming van alle belanghebbenden heeft gekregen en gezamenlijk nader zal worden uitgewerkt. Dit heeft minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat maandagavond meegedeeld na afloop van de besprekingen in Den Haag. Ook bleek uit zijn woor den dat de betrokkenen tot volledige overeenstemming zijn gekomen. De Haar lemse wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken, die een van de vier le den van de deputatie van de Kennemer en Zaanse gemeenten was, liet vanmorgen een dergelijk geluid horen. Hij deelde mee, dat de deputatie tevreden is teruggeko men en dat zij de verzekering heeft ge kregen dat de petro-chemische industrie er slechts dan komt als de mogelijke gevol gen van lucht- en waterverontreiniging binnen aanvaardbare grenzen worden ge houden. Het overleg in Den Haag betrof de plan nen van Mobil Oil om in het westelijk ha vengebied van Amsterdam, deels op grond gebied van de gemeente Amsterdam, deels op dat van de gemeente Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, een raffinaderij an nex petro-chemische industrie te stichten voor de verwerking van ruwe olie. Deze plannen zijn aanvankelijk in veertien Kennemer en Zaanse gemeenten op ver zet gestoten, omdat men vreesde dat de plannen door Amsterdam en Mobil Oil buiten hen om verwezenlijkt zoüden wor den, zonder dat er voldoende waarborgen zouden worden geschapen tegen de ver ontreiniging van water en lucht. De veertien Kennemer en Zaanse ge meenten, te weten Assendelft, Benne- broek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haar lemmermeer, Heemskerk, Heemstede Koog aan de Zaan, Velsen, Westzaan, Wormerveer en Zandvoort, hebben zich al enkele malen gezamenlijk over deze kwestie beraden. Tijdens een van deze be sprekingen werd een deputatie gekozen, die de belangen van de veertien gemeenten zou gaan behartigen. Van deze deputatie maakten deel uit mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen; de heer W. F. Happé, wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken van Haarlem, die de met vakantie zijnde bur gemeester verving; mr. J. C. Lyclama burgemeester van Wormerveer en F. W. M baron Van Hövell tot Westerflier, burge meester van Haarlemmerliede en Spaam woude. Minister Van Aartsen zei maandagavond dat de regering het grote belang van de voorgenomen vestiging voor de ontwikke> ling van het Amsterdamse havengebied erkent. De bestaande wettelijke voor schriften zijn echter ontoereikend om paal en perk te stellen aan de mogelijke water en luchtverontreiniging, die van de vesti ging het gevolg is. Daarom is een proce dure ontwikkeld die moet uitmonden in een serie normen waaraan het bedrijf zal hebben te voldoen. Met de procedure, die nog nader moet worden uitgewerkt, zal tevens ervaring kunnen worden opgedaan voor een betere wetgeving op het gebied van de luchtverontreiniging. Staatssecretaris Bartels, die samen met minister Van Aartsen het overleg voerde, achtte (op grond van technische berichten) theoretisch de mogelijkheid aanwezig om de lucht- en waterverontreiniging in het betrokken gebied binnen toelaatbare gren zen te houden. Hij bleek van plan te zijn hierover deskundige adviezen in te winnen en deelde mee zich in het Roer gebied over de technische mogelijkheden te zullen laten informeren. Overwogen wordt om ook de raad voor de luchtver ontreiniging bij het onderzoe kte betrekken ontreiniging bij het onderzoek te betrek ken. Met Mobil Oil, die voor het gisteren ge voerde overleg niet was uitgenodigd, zal op korte termijn over de voorgenomen pro cedure van gedachten worden gewisseld. Volgens de staatssecretaris neemt deze oliemaatschappij de zaak ernstig op en heeft zij op dit gebied een goede naam. De Amsterdamse wethouder Den Uyl, die volledig akkoord ging met de ontworpen procedure, bleek de indruk te hebben dat het bereikte akkoord ook geheel in over eenstemming is met de opvattingen en in zichten van de oliemaatschappij. Volgens wethouder Den Uyl Is de vesti ging van de raffinaderij met de petro-che mische bedrijven daaromheen van grote economische waarde voor Amsterdam en omgeving. Deze mening werd onderschre ven door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, die de economische wenselijkheid van het Noordzeekanaal als een tweede Rijnmond onderstreepte. De huidige stilstand in de industriële ontwikkeling van Amsterdam op petro-chemisch terrein noemde hij een verontrustend verschijnsel. Namens Geduputeerde Staten woonde behalve mr. Kranenburg ook gedeputeer de J. de Jong de besprekingen bij. Tijdens de besprekingen op het departement werd niet van gedachten gewisseld over de even tuele aanleg van een pijplijn van Rotter dam (Europoort) naar Amsterdam. In een schrijven, dat ondertekend is door de heer C. F. J. Lampe, voorzitter van de Stichting Opbouw Katholiek Ken- nemerland, en dat wordt ondersteund door een groot aantal organisaties, wordt mede gedeeld, dat in de IJmond een actie wordt voorbereid naar aanleiding van de over name van Breedband door Hoogovens. Het schrijven luidt als volgt: „Het „overdoen" van de N.V. Breed band aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. door de Staat heeft in ons land veel gemoederen in beweging gebracht. Met name is de besteding van de in de schatkist vloeiende gelden in verschillende kringen en ook in de pers onderwerp van bespreking ge weest. In een aantal kringen in de IJmond is de overtuiging gegroeid dat het alleszins redelijk en rechtvaardig zou zijn wanneer een gedeelte van de overname som zou terugvloeien naar het woonge bied van de mensen die door hun inzet bij het productieproces tot een zo hoge verkoopsom hebben bijgedragen. In het snel groeiende IJmondgebied zijn nog tal rijke maatschappelijke en culturele voor zieningen nodig alvorens van een bevredi gende woon- en leefsfeer kan worden ge-, sproken. Voorgaande overwegingen hebben er toe geleid dat momenteel in de IJmond een actie wordt voorbereid." De volgende organisaties in de IJmond ondersteunen dit: Stichting de Velser Ge meenschap; Beverwijkse Sociaal Culturele Raad; Heemskerkse Gemeenschapsraad; Nederlands Hervormde Gemeenten in de IJmond; Stichting Opbouw Katholiek Ken- nemerland; Gereformeerde Stichting voor maatschappelijk werk in de IJmond; Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk Humani- tas; Voorbereidingscommissie regionaal contactorgaan; I.C.L. afd. IJmond; F.I.V.O.Y.; Regionaal Sociaal Charitatief Centrum; Stichting Evangelie en Indu strie; Stichting Bedrijfsapostolaat H.H. Petrus en Paulus; Peregrinusstichting voor buitenlandse arbeidskrachten in de IJmond. ATHENE Moskou is om! Dat is de indruk die in Athene bestaat na de uit spraak van Ruslands minister van Buiten landse Zaken Gromyko, waarin deze een federatieve oplossing voor Cyprus niet lan ger uitsluit. Zowel premier Papandreou als minister van Buitenlandse Zaken Kos- topoulos reageerden uiterst fel, nadat ze daartoe door de rechterzijde honend wa ren uitgedaagd. Advertentie BARtÉüOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige, af en toe krach tige noordoostelijke wind. Tem peratuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rechtse politici vroegen ironisch of de Sovjet Unie bij die federatie van een ge mengd door elkaar wonende bevolking op Cyprus soms haar eigen vroegere stalinis tische politiek van gedwongen bevolkings verplaatsing ten voorbeeld wil stellen. Maar wat belangrijker is: voor het eerst voelt de brede massa van het Griekse pu bliek het wegglijden van de Russische steun. Tot nu toe had zij altijd gerekend op die Russische steun voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Zelfs de pro- communistische Edapartij distancieerde zich in een nachtelijke zitting van Gromy- ko's passage over een federatie op Cyprus In Ankara daarentegen heerst vanzelf sprekend een feestelijke stemming in rege ringskringen. Dat een Turkse goodwillde- legatie door Nasser bruut buiten de deur is gehouden, zet slechts een lichte domper op deze stemming. Ditzelfde bericht wordt echter op Cy prus breed uitgespeeld. Daar gaat men meer dan ooit zijn hoop baseren op de werkelijk ongebonden landen met de steun van Griekenland op de achtergrond. Dat streven wordt ook gesymboliseerd door het aanstaande bezoek van Papandreou aan de Joegoslavische leider Tito. Gromy ko's woorden zijn in Nicosia laconieker ontvangen dan in Athene of Ankara. Toch kan worden verwacht dat de Cy prische pro-Enosis beweging van rechts voor aansluiting bij Griekenland, als ge volg van de Russisch-Turkse idylle zal groeien. Begin volgende week wordt dan kolonel Grivas in Athene verwacht, als persoonlijk afgezant van aartsbisschop Makarios. In Zuid-Vietnam wordt fanatiek be toogd tegen de regering van Tran van Hoeong. Politiemannen gooiden gisteren traangasbommen in een meisjesschool om er een demonstratie te breken. Op de foto draagt een brandweerman op een ladder een meisje dat in paniek was geraakt naar de begane grond. Vandaag heeft een 17-jarig meisje uit Nha Troeng ten noorden van Saigon, zichzelf met benzine overgoten eri zich daarna verbrand uit protest tegen de rege ring. (Telefoto) Zaterdag 30 januari zal de NTS van 10.20 tot 14.30 uur op Nederland 1 recht streeks de reportage overnemen, die de BBC verzorgt van de uitvaart van Sir Winston Churchill. Commentatoren zijn Arie Kleywegt en George Sluizer (van het voormalige Radio Oranje in Londen). MOSKOU (AFP) In Leningrad en Moskou heerst Spaanse griep. De ziekte heeft een epidemisch karakter. Leningrad is door de autoriteiten geïsoleerd. In de Russische hoofdstad zijn maatregelen ge nomen om zieken op grote schaal in quarantaine te nemen. De meeste ziekenhuizen in Moskou zijn geïsoleerd, genezen patiënten mogen niet vertrekken. De patiënten mogen geen bezoek ontvangen. De scholen zijn halve dagen open. In de jaren 1918-1919 werd de wereld door een epidemie van Spaanse griep getroffen. Vijfhonderd miljoen ménsen kregen de ziekte. Twintig miljoen stierven eraan. In de vergaderzaal van de Verenigde Naties in New York werd gisteren één minuut stilte gehouden ter her denking van het overlijden van de voormalige Britse minister-president Sir Winston Spencer Churchill. Van links naar rechts: secretaris-generaal Oe Thant, voorzitter Quaison-Sackey en onder-secretaris Narisinhan. (Telefoto). RousSeau: De goede smaak is de microscoop van het oordeel. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel y. 3 Buitenlands nieuws j3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Ferdinand 5 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Mode 9 Economisch nieuws10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING (Van onze correspondent) WASSENAAR. - Tijdens de begrotings- jehandeling in de gemeenteraad van Wassenaar zijn gistermiddag de vier wethouders en bloc afgetreden, nadat de raad met elf tegen vijf stemmen een mo tie van teleurstelling had aangenomen. In de motie uit de raad er zijn teleur stelling over, dat onderhandelingen met de E.M.S. (Exploitatie Maatschappij Sche- veningen) enerzijds en het St. Adelbert- college, het Rijnlands lyceum en het pro vinciaal gereformeerd weeshuis en de ge meente zelf anderzijds, buiten de raad om tot overeenstemming hebben geleid. Daar bij gaf de E.M.S. in ruil voor de moge lijkheid om twee flatgebouwen te zetten grond voor lage prijs aan het St. Adel- bertcollege en het Rijnlands lyceum en een nieuw gebouw (ex-Zwolsman-bezit) voor het weeshuis. De onderhandelingen waren aanvanke lijk moeizaam gegaan. Nadat burgemees ter Geertsema had bemiddeld ontstond een zogenoemde package-deal, waarvan de raad vertrouwelijk in kennis werd gesteld. Hoewel dit alles zich in het afgelopen najaar heeft afgespeeld bracht het prote stants-christelijke raadslid mr. dr. F. Van- gunsteren het gisteren bij de begrotings debatten ter sprake. Hij kwam met de motie, waarvan burgemeester mr. W. Geertsema waarschuwend zei, dat deze consequenties kon hebben. De raad ac cepteerde het stuk toch met de stemmen van de K.V.P.-fractie tegen. Burgemeester en Wethouders van Vel sen achten het gewenst, dat het gemeente- personeel, te rekenen met ingang van 1 januari 1965, in het genot wordt gesteld van de minimale salarisverbeteringen, welke uit de door de minister voorgestel de maatregelen voortvloeien en dat hier mede niet wordt gewacht, totdat de rede nen die een wijziging van de bezoldigings verordening 1964 beletten, zijn komen te vervallen. Het college stelt daarom de ge meenteraad van Velsen voor B. en W. te machtigen de salarissen van het ge meentepersoneel voor zover de gemeente tot regeling van de bezoldiging bevoegd is te rekenen met ingang van 1 januari 1965, bij wijze van voorschot, naar de nieuwe normen te doen uitbetalen en daartoe een desbetreffend ontwerpbesluit vast te stel len. De wethouders begaven zich tijdens de stemming buiten de zaal en traden dade lijk na de stemming af. Het zijn ir. M. Elion (protestants-christelijk), E. M. Scha- dé (V.V.D.), dr. J. J. M. Veraart (K.V.P), en ir. G. A. P. Dekort (K.V.P.). Zij blij ven demissionair aan tot 8 februari. Dan zal eerst de begroting 1965 worden afge handeld en daarna worden wethouders verkiezingen gehouden. ,Wij wisten dat er enig onbehagen be stond", verklaarde ons gisteravond burge meester Geertsema, „maar dat deze der gelijke vormen zou aannemen, hadden wij niet gedacht". De raad noemde het een unicum, dat de wethouders om deze redenen aftreden, de wethouders noemden het een unicum, dat de raad zulk een motie accepteerde. Nadruk verdient, dat de hele kwestie zich in vriendelijke sfeer afspeelde, er was geen schaduw van een „rel". Vanavond zal het demissionaire college zich beraden over de situatie. Mogelijk wordt dan be zien of de wethouders zich herkiesbaar zul len stellen. Dat is volgens de wet moge lijk. De gemeentewet schrijft voor, dat binnen veertien dagen na de schriftelij ka ontslagaanvrage nieuwe wethoudersverkie zingen moeten worden gehouden. BRUNSWIJK (DPA) De rechtbank in Brunswijk heeft de voormalige SS-officier Hans Walter Zech-Nenntwich tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld voor zijn ontvluchting uit de gevangenis van Brunswijk waar hij een straf wegens oor logsmisdaden uitzat. De ex-vriendin van Nenntwich, Margit Steinheuer, met wie hij destijds naar Cairo wist te ontkomen, kreeg een half jaar ge vangenisstraf. Twee andere beklaagden, die Zech-Nenntwich eveneens behulpzaam zijn geweest, zijn veroordeeld tot respec tievelijk zes en drie maanden gevangenis straf. Aan boord van hun woonscheepje in de Haagse Binckhorstpolder is vannacht het gezin van de invalide koopman Buist in de Haap door brand verrast. De man, zijn zieke vrouw en zes jonge kinderen konden ternauwernood aan een dood in de vlam men ontkomen. Het oude woonschip brand de geheel uit en zonk enkele uren later. In Rijperkerk is maandagnacht een gro te boerderij in vlammen opgegaan. Vijf duizend kippen kwamen in de vuurzee om. De oorzaak van de brand moet waar schijnlijk worden gezocht in een defecte hete-luchtinstallatie. De boerderij was te gen brandschade verzekerd. De schade wordt geraamd op meer dan een ton.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1