Maatregelen gevraagd tegen het kapen van vliegtuigen AGE BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO HOEST? i Trams en bussen in Amsterdam wachten op laatste trein Kamerlid Moorman wenst verklaring van minister TRESLONG-HILLEGOM Borstonderzoek bij recruut al op dag van zijn opkomst Duitse bankrover schoot met een luchtdrukwapen Marine veegt mijnen in waddengebied XF „Praatpalen" bij tramhaltes in Amsterdam Mr. Marijnen nam „met spijt en heimwee" afscheid van Suriname Lading van schip aan de ketting mag worden gelost Explosie op de „Tobon" Koude oostenwind DINSDAG 26 JANUARI 1965 2 i Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk verkoudheid? keelpijn? groene kruis Jb hoestbonbons M Hoogleraar behoudt het auteursrecht op hoofd stukken in andermans boek POST Caravan verkoop as nw z z zzo 1 Trams en bussen van het Amsterdam se Gemeentevervoerbedrijf zullen met in gang van 15 februari onbeperkt blijven wachten op de laatste trein. Op het ogen blik is een regeling van kracht dat tien minuten gewacht wordt tot na de officiële aankomsttijd van deze trein. Slechts bij bijzondere gelegenheden wordt langer ge wacht als de N.S. waarschuwt dat een vertraagde laatste trein bijzonder druk be zet is. Er komt per 15 februari ook een late verbinding van het Centraal Station naar geheel Nieuw-West. Deze zal gereden wor den met bus 21. De late tramverbinding met lijn 13 komt dan te vervallen. Als gevolg van deze regeling zullen pas sagiers voor de laatste trams en bussen bij de haltes in de stad soms wat langer moeten wachten. De tramdirectie gaat er echter van uit dat de laatste verbindingen in de eerste plaats voor late treinreizigers bestemd zijn. Het Tweede-Kamerlid de heer Moor man (K.V.P.) zal minister De Jong (De fensie) en diens staatssecretaris de heer Van Es in de Tweede Kamer vragen stellen over de fatale vlucht, die twee leden van het grondpersoneel van de Marineluchtvaartdienst in de nacht van vrijdag op zaterdag van Valkenburg af hebben gemaakt. De heer Moorman dringt aan op maatregelen om herhaling te voorkomen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Omzien in wrok" van John Osborne. Regie: Hans Bos winkel. M.m.v. Petra Laseur, Hetty Ver hoogt, Lo van Hensbergen e.v.a. Woensdag, 20 u.: Toneelgroep Studio met „De recht vaardigen" van Albert Camus. Regie: Anne-Marie Prins. M.m.v. Liesbeth Strup- pert, Ingeborg Uyf den Bogaard, Joop Ad miraal, Jurg Molenaar e.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Vikingen komen!", 14 j. Frans Hals, 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de geheime formule", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „En de hel volgde hem na", 14 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstel lingen. Woensdag 14.30 u.: „De kleine kolo nel", a.l.; 20.15 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De but ler", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Codewoord Poes", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Les amants", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19 eeuw, waaronder Hals' meester werken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prenten kabinet: Tot 1 februari Kersttentoonstel ling „Vita Jesu". Werken van Rembrandt, Dürer, Lucas van Leyden e.v.a. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school ,vit„de lfide tot,ep met. dg.,19de .e,eq,w,. D#? gelijks, behalve maandag, geopend van .1,0-17 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Expositie van teke ningen van Wim Steijn. Tot 1 februari. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 22-24 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10- 20 u. Dinsdags gesloten. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum Het Huis van Looy (Kleine Houtweg 103): Tot 1 maart tentoonstelling „Kunst rond 1900". Keuze uit eigen bezit van het Frans Halsmuseum. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Tot 28 februari. Expositie van 30 schilderijen uit de ver zameling van het Van Abbemuseum in Eindhoven. Werken van Picasso, Corneille, Kokoschka, Appel e.a. Dagelijks van 10-17 u- en zondag van 13-17 u. DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Hillegom, woensdag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Lisse, woensdag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 22 januari). Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 maandags gesloten DINSDAG 26 JANUARI City, 20 u.: „Naakt door de hel". Stadsschouwburg, „The Dutch Swing College Band" speelt voor Velser scholie ren. Expositiezaal Heidestraat 45, IJmuiden, van 19 tot 21 u.: Expositie Felison, werken van Arie Kater. WOENSDAG 27 JANUARI City, 20 u.: „Naakt door de hel". Stadsschouwburg, geen film. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30- 12 u. en 14-16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 uur, 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14-17 u. DINSDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Barabas" (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De man van Rio". „De Opgang", 20 u.: Clubwedstrijd voor Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". Ver. Gebouw, Plesmanweg, 19.30 u.: Stichting Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, geopend van 15-21 uur, H. Burgerstraat 70. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwljk, r.-k. leeszaal, geopend van 14-21.30 uur; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal, geopend van 15-17 uur; r.-k. leeszaal, geopend van 15-17 uur. Galerie Boumans, 17 u.: opening tentoon stelling Pieter Breughel. WOENSDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Barabas" (één voorstelling):. Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De man van Rio". Kennemer Theater, 20 u.: Lezing door Kees Hana voor Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Galerie Boumans, tentoonstelling Pieter Breughel, alle werkdagen van 9 tot 18 uur, uitgezonderd dinsdagmiddag. Advertentie helpen probaat en smaken heerliikl Zijn vragen luiden: „Kunnen de bewindslieden een verkla ring geven en zo ja welke voor het feit dat in de nacht van vrijdag op zater dag een Neptune-vliegtuig van de Marine luchtvaartdienst door twee onbevoegden kon worden startklaar gemaakt en ge start zonder dat iets of iemand hun dit belette? Welke maatregelen hebben de bewinds lieden getroffen na een soortgelijk voor val met een Tracker-vliegtuig, tien maan den geleden, om herhaling van zodanig ondisciplinair optreden te voorkomen? Zijn de bewindslieden bereid op de kortst mogelijke termijn zodanige maat regelen te treffen, dat verdere herhaling ook technisch onmogelijk wordt? Acht de minister invoering van dergelij ke maatregelen ook gewenst voor de Ko ninklijke Luchtmacht?" De Koninklijke Landmacht gaat het röntgenologisch borstonderzoek voortaan zo aanpakken dat van iedere dienstplich tige, op zijn dag van opkomst in werke lijke dienst, een schermbeeldfoto kan wor den gemaakt. Met deze werkwijze beoogt men het eventueel aanwezig zijn van tu berculeuze infectiebronnen bij de opkomst in werkelijke dienst onmiddellijk te kun nen nagaan. Bij de nieuwe methode is het noodzake lijk om de recruten niet meer op één dag, maar gespreid over vier dagen te laten opkomen. Vier volledig geoutilleerde mo biele teams van de militair geneeskundi ge dienst zullen, verdeeld over twaalf op komstplaatsen, de dienstplichtigen aan het borstonderzoek onderwerpen. Dit zal zich zes maal per jaar herhalen want, zoals bekend is, komen er per jaar zes lichtings- ploegen onder de wapenen. De eerste lichtingsploeg van 1965 zal vol gens het nieuwe systeem op 1, 2, 3 en 4 februari in dienst komen. Op die eerste opkomstdatum (1 februari) zullen drie van de vier mobiele teams in de legerplaats Ossendrecht in vol bedrijf zijn. Hoewel de rijkspolitie in Gieten aanvan kelijk1 aannam, dat en-maandag tijdens de roofoverval op de Coöperatieve Boeren leenbank in Gieten niet is geschoten, blijkt uit het onderzoek van d'é districtsrecher che, dat dit wél het geval is geweest. Er zijn echter geen patroonhulzen gevonden. Daarom wordt aangenomen dat de over valler gebruik heeft gemaakt van een luchtdrukwapen. De recherche heeft een kogeltje gevonden in de lambrizering. De toestand van de 45-jarige kassier H. Huting, die door de indringer werd aange vallen, is redelijk. Hij heeft verwondingen aan beide zijden van het hoofd. De rijkspo litie zoekt nu naar een grote man met een langwerpig, vol gelaat en donker golvend haar. Zijn leeftijd is tussen de 26 en de 30 jaar. Hij spreekt Duits. Hij reed in een donkerblauwe of zwarte Mercedes. Met elastiek-ringen was daarop een nummer plaat bevestigd, waarvan de eerste letters HH (Hamburg) waren. Van 22 februari tot 13 maart zal het mijnenbestrijdingssquadron 205 van de Koninklijke Marine jacht gaan maken op de nog uit de tweede wereldoorlog over gebleven mijnen in het noordelijk zeegat van Terschelling en het zeegat van Ame land. Het squadron staat onder bevel van luitenant ter zee der tweede klasse O C S. J. de Jong. Het bestaat uit de ondiep- watermijnenvegers Chömpff, Alblas, Mop- pes, Van Hamel en Bussemaker. 1 147. MET EEN LADDERTJE over zijn schouder en de bezem in de hand liep de stadsaanplakker vrolijk fluitend naar een zuil in het midden van de stad. Het was heerlijk weer en we kunnen ons best begrijpen, dat hij het naar zijn zin had. Want zijn werkdag was bijna om en hij hoefde nog maar een paar biljetjes aan te plakken. Zorgvuldig smeerde hij de zuil in met plaksel. Daarna nam hij drie biljetjes en met een handige beweging gooide hij ze, tjoep, tegen de zuil aan, terwijl hij met zijn bezempje de plooien gladstreek. „Knap staaltje vakwerk, al zeg ik het zelf", mompelde hij tevreden. „Die kop pies staan er maar weer netjes op. Reken maar, dat alle mensen ernaar kijken. Nu zal de politie die boeven ook wel gauw te pakken hebben". Boeven? Politie? Maar hoe is dat mogelijk? Want jullie hebben allang gezien, dat dit de portret ten zijn van Brammetje Fok, zijn pape gaai Tutu en scheepskat Karo 6A M6V6R 614 80ENA OEfENEN OP 46 tAODEd iii HAN6 t>6 6RC6K. MAAROP,lKZ66 WeU,AI/5 Z6 DR006 IS 1 HfcT 15 MOTTElOOSj ONA AAM Db ACHTER- STEVEN TE WERK6N, POUE PI B COPEBtUGIN 1688-B Prof. dr. J. F. Niermeyer van de uni versiteit van Amsterdam behoudt het auteursrecht van de twee hoofdstukken die hij geschreven heeft en die zijn opgeno men in het tweede deel van de serie „Welvaart in Wording", dat door uitgeve rij M. Nijhoff is uitgegeven. Zijn vordering in kort geding om zijn naam op het titelblad en de omslag te vermelden naast die van de samenstellers van het boek, heeft de president van de Haagse rechtbank afgewezen omdat prof. Niermeyer niet had meegewerkt aan de eindredactie van het boek. Prof. Nier meyer behoudt het auteursrecht op beide hoofdstukken en dus ook de beslissing over publikatie ervan. Met ingang van 1 februari zullen in Am sterdam via „praatpalen" de passagiers bij de tramhaltes langs de routes van lijn 1 ingelicht worden over eventuele vertra gingen op deze lijn via in de zuilen aange brachte luidsprekers. Trambestuurders kunnen door middel van een telemicro- foon, waarvoor een aansluiting in de „praatpalen" is aangebracht, contact op nemen met de centrale meldingsdienst, zo dat wachtende passagiers gewaarschuwd kunnen worden bij te laat vertrek van de eindpunten, vertragingen door aanrijdin gen en dergelijke. De proef, waarvoor de gemeenteraad een krediet van 82.000 gulden beschikbaar heeft gesteld, is mogelijk door nauwe sa menwerking tussen het gemeentevervoer bedrijf en het gemeente-energiebedrijf. Het laatste heeft zijn eigen telefoonnet er voor beschikbaar gesteld. Het systeem van praatpalen kan uitgebreid worden tot alle Amsterdamse tramlijnen. In het zo merseizoen zullen mededelingen ten behoe ve van toeristen wellicht ook in het Engels worden gegeven. Minister-president Marijnen en zijn echt genote hebben hun officiële bezoek aan Suriname geëindigd. Zij gaan nu naar de Nederlandse Antillen. Tijdens een afscheidsreceptie heeft de Surinaamse minister-president, de heer Pengel, zijn Nederlandse collega een tafel met een blad van bosnegerhoutsnijwerk aangeboden. Mr. Marijnen ontving boven dien een paar gouden manchetknopen en mevrouw Marijnen een gouden bracelet en een armband, vervaardigd van goud en bauxiet. Voor de zes kinderen van het echtpaar Marijnan had de Surinaamse premier reeds zes bosnegerbankjes naar Nederland gezonden. In zijn afscheidsrede zei de heer Pengel dat, wat de toekomst ook brengen i moge, de historische banden met Nederland nim mer abrupt zullen worden verbroken. „Een gebondenheid in vrijheid spreekt meer tot het Surinaamse volk, dan ge bondenheid onder dwang" aldus premier Pengel. Minister-president Marijnen merkte in zijn antwoord op dat de deuren in Suri name voor hem overal zo wijd hadden opengestaan dat hij de deuren niet eens had gezien. Hij vergeleek Suriname met de Surinaamse bossen waar vele verschil lende houtsoorten toch één woud vormden. „Bij mijn terugkeer zal er weer een minister in de Nederlandse raad van mi nisters zijn, die met meer kennis van za ken over Suriname kan oordelen," aldus mr. Marijnen, die verklaarde dat hij grote liefde voor het Surinaamse volk heeft op gevat en dat hij met spijt en heimwee Suriname zal verlaten. De president van de rechtbank in Rot terdam, heeft bij uitspraak in kort ge ding bepaald dat de lading copra van het Philippijnse vrachtschip „Mindanao Log ger", dat sinds december in de Rotter damse Waalhaven aan de ketting ligt, kan worden gelost. De president gelastte de Panamese rederij om binnen twaalf uur na het vonnis een begin te maken met het lossen van de lading. In het vonnis wordt een expeditiebedrijf voorts gemachtigd de hulp van politie en justitie in te roepen om zelf de uitlevering van de voor dit bedrijf bestemde lading te bewerkstelli gen. In het korte geding vorderde het expe ditiebedrijf op vertoon van de betreffende cognossementen uitlevering van de lading copra, hetgeen door de kapitein van de „Midanao Logger" namens de rederij was geweigerd. De „Mindanao Logger" was in decem ber aan de ketting gelegd, omdat de eige naar in Manilla niet in staat bleek de schuldeisers te betalen. Sinds die tijd ver keert de 35 koppen tellende bemanning in vrij benarde omstandigheden, omdat door de financiële moeilijkheden van de eigenaar geen gages konden worden ont vangen. Een Rotterdamse zakenman heeft de eerste nood gelenigd door de beman ning voeding en kleding te verstrekken. Aan boord van het Noorse vrachtschip „Tobon", dat het afgelopen weekeinde in Rotterdam te kampen heeft gehad met een brand in de lading copra, heeft zich maandagmiddag een explosie in een scha kelkast voorgedaan, tengevolge' waarvan de 54-jarige eerste machinist John Olaf Torkildsen uit Bergen ernstige verwon dingen aan gelaat en borst opliep. Hij moest in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis in de Maasstad worden overgebracht, waar hij vanmorgen is over leden. Men vermoedt dat de explosie is ontstaan door kortsluiting. De brand in de ruimen van de „To bon" kon gisterenavond worden geblust. Omtrent de schade is nog steeds weinig met zekerheid te zeggen. Advertentie Heemstede - Pieter de Hooghstraat 35 Telefoon 02500 - 84530 - 82041 OFF. DEALER FRANS DE WITTE Sprite, Blue Bird, Eccles, Thomson, Fairholm, Westfalia caravans. CARAVAN R.A.I. STAND 116 -128 IIIIIIIIIUIIIIIIIillflIlllltilllillllllllülltHIlHIIIIIItllHIHIDIHIHItlHttlilHIHWIIIIIf Het K.N.M.I. deelt mee: Oceaandepressies kunnen voorlopig niet meer tot West-Europa doordringen. D« storingen, die nu boven onze omgeving verschijnen, komen uit het oosten. Zij be wegen aan de flank van een groot hoge- drukgebied boven Scandinavië en Noord- Rusland. De lucht, waarmee deze conti nentale storingen zijn gevuld, heeft op het ogenblik een temperatuur rond het vries punt. Er komt over het algemeen veel be wolking in voor, zodat er ook in de nacht niet meer dan lichte vorst is te verwach ten. Plaatselijk kan er wat sneeuw vallen. De wind blijft het komende etmaal over wegend noordoost en wakkert af en toe aan tot krachtig. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen i .5 ■o -a binnen- en buitenland 4 a 3Ë .3 8 as Den Helder half bew. ono 6 2 Ypenburg sneeuw no 6 1 Vlissingen geheel bew. no 6 1 Eelde sneeuwbui no 5 1 De Bilt geheel bew. no 6 0 Twente sneeuw no 5 0 Eindhoven sneeuw ono 6 0 Z.-Limburg geheel bew. no 4 - 0 Helsinki geheel bew. no - 2 - 4 Stockholm sneeuw nno - 2 - 3 Oslo licht bew. n - 1 - 6 Kopenhagen ij zei n 3 - 0 Aberdeen geheel bew. n 5 0 Londen geheel bew. n 6 2 Amsterdam geheel bew. no 6 1 Brussel sneeuw ono 5 1 Luxemburg sneeuw 4 1 Parijs geheel bew. n 7 2 Bordeaux mist w.stil 10 3 Grenoble geheel bew. w.stil 3 - 3 Nice licht bew. nnw 12 3 Berlijn sneeuw 1 - 1 Frankfort regen no 6 2 München geheel bew. zw 2 - 0 Zürich zwaar bew. 2 - 0 Genève mist zw 3 - 0 Locarno half bew. 0 4 - 5 Wenen zwaar bew. 3 - 3 Innsbruck sneeuw w.stil 4 - 3 Belgrado zwaar bew. w.stil 1 - 1 Athene zwaar bew. w.stil 12 8 Rome zwaar bew. w.stil 13 1 Barcelona licht bew. nnw 13 3 Madrid onbewolkt w.stil 13 - 5 Mallorca onbewolkt w.stil 14 Woensdag 27 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 4.30 uur, onder 12.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 januari Hoog water 10.49 uur en 23.30 uur. Laag water 6.08 uur en 18.40 uur. Woensdag 27 januari Hoog water 12.03 uur en uur. Laag water 7.20 uur en 19.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort J| 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2