Abram Fischer voortvluchtig AANKONDIGING Waarom u van ROXY geen prij sverlaging mag verwachten Woede in Bonn over brief van Brandt aan Rusk Tijd van Hitier vergadering in herleefde op Neurenberg WERELDNIEUWS Van dag tot dag Integratie-klap in Selma (YS) Wapens bereikten de Kongo-rebellen niet Meer voor sociale voorzieningen Russisch krediet voor India „Verkiezingen" in Zuid-Vietnam Sovjet-Unie acht kernstopverdrag niet geschonden <=^raatótoel risico IN 1965 HET HELE JAAR UITVERKOOP! - DINSDAG 26 JANUARI 1965 3 A merikaanse begroting De door ons gebruikte tabakken bepalen de prijs van uw Roxy sigaret. Er wordt steeds dezelfde top-kwaliteit over zeese tabaksoorten geselecteerd en verwerkt. Als ver trouwd, veelgerookt merk is Roxy dit aan zijn naam ver plicht. Het is ook in uw belang dat in deze opvatting geen wijziging komt. Prijsverlaging zou beslist tot kwaliteits vermindering leiden. Wij garanderen, dat onze kwaliteit onveranderlijk blijft. de enige Amerikaanse sigaret waar u „ja graag" tegen zegt. Toenadering bepleit tot landen van Oostblok Groter Duitsland" troef bij de nationalisten Vergeten Ö/5 OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI Een incident op het vliegveld van Vien tiane beroofde enkele dagen geleden de Laotiaanse luchtmacht van een groot deel harer toestellen. Een keten van toevallig heden, volgend op een „menselijke fout", veroorzaakte een ramp. Een automatische vliegtuigmitrailleur begon plotseling te vu ren en daarop explodeerden benzinetanks en bommen. Wat hier in het klein gebeurde, kan in het groot niet uitgesloten worden geacht. De toestand van gewapende vrede, geba seerd op een uiterst scherp gestelde we derzijdse bewapening, loopt het enorme risico van een „menselijke fout". Een on opzettelijke explosie, voortkomende uit het falen van een apparaat, kan de „druk-op- de-knop-oorlog" doen losbarsten. Het ver dwalen van een verkenningsvliegtuig, het neerstorten van een spionage-toestel, het exploderen van een op scherp staande ra ketinstallatie, zelfs een foutieve of foutief geïnterpreteerde radar-waarneming kan het sein zijn tot een kernwapen-catastrofe, die zich in korte tijd over de gehele wereld kan uitbreiden, zonder dat daartoe eei politieke oorzaak aanwezig was. Dat ont stellende risico is verbonden aan de ma nier, waarop de mogendheden menen de wereldvrede te moeten waarborgen. Hun waarborg is een zeer wankele, gevaarlijke en daarom een ontoelaatbare. Nog minder aanvaardbaar wordt die si' tuatie, naarmate de gevaarselementen worden uitgebreid. Wat Europa betreft, zou bijvoorbeeld een toenemende atoom bewapening aan weerskanten van de scheidslijn Oost-West dit risico vermenig vuldigen. De diverse pleidooien voor e atoomvrije zone, zo breed mogelijk de vij andelijke kampen scheidend, hebben ech ter weinig of geen gehoor gevonden. Een ontwapend midden-Europa zou volgens Westelijke opvattingen het gevaar vc agressie doen toenemen. Het veel grotere gevaar voor onvoorziene rampen wordt daarbij luch'thartig weggewuifd. Het is echter, en wordt dagelijks meer, de vraag of de dichte samenlevingen in ons Westen bereid zullen blijven dat risico te dulden. De regeringen van de betrokken landen hebben tot dusver al veel méér risico ge nomen dan zij redelijkerwijs kunnen ver antwoorden. SELMA (AP) Bij een campagne varl negers om zich voor verkiezingen te laten inschrijven zijn gisteren in Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, opnieuw on geregeldheden uitgebroken toen een nege rin sheriff James Clark een klap gaf. Dr. Martin Luther King had tientallen negers naar het gerechtsgebouw geleid die zich aansloten bij een reeds lange rij wachtenden buiten het gebouw. De negerin, wier naam niet onmiddellijk bekend was, stapte uit de rij en sloeg de sheriff. De vrouw werd overmeesterd door twee politie-agenten en naar de gevange nis gebracht. Enkele ogenblikken daarvoor was een neger door de politie gearresteerd omdat hij het trottoir versperde en weigerde weg te gaan. BOEJOEMBOERA (Boeroendi) (AP) De autoriteiten van Boeroendi hebben be slag gelegd op een zending van ongeveer honderd ton wapens die waren bestemd voor de Kongolese rebellen. De wapens waren in Boeroendi aangekomen vanuit de buurstaat Tanzania. Licht luchtdoelgeschut, mortieren en ma chinegeweren maakten deel uit van de inbeslaggenomen partij, evenals veldra' radio's. Het is bekend dat twee scheeps ladingen met wapens uit oostelijke landen vorig jaar in Dar-Es-Salaam zijn afge- leverd. JOHANNESBURG (Reuter en AFP) Abram Fischer, een vooraanstaande advo caat in Johannesburg tegen wie een aan klacht loopt op grond van de wet tot onder drukking van het communisme, heeft via zijn verdediger laten weten, dat hij niet van plan is voor het gerecht te verschij nen. In een brief van 22 januari schreef de 56-jarige Fischer, dat hij zich nog in Zuid- Afrika bevond. De openbare aanklager noemde Fischers optreden „een wanhopige daad van een wanhopig man en de actie van een laf aard". Hij verzocht de borgsom van onge veer 50.000 gulden verbeurd te verklaren en een arrestatiebevel uit te vaardigen. Fischer werd vorig jaar aangehouden. Met dertien andere blanken, onder wie zes vrouwen, moet hij terecht staan. Hij werd op horgtocht vrijgelaten om in Lon den voor de „privy council" te verschijnen. Overeenkomstig zijn belofte keerde Fi scher daarna naar Zuid-Afrika terug. In zijn brief aan de rechtbank in Johan nesburg schrijft hij, dat hij zich op grote afstand van deze stad bevindt, maar nog steeds in Zuid-Afrika. „Het is de plicht van elke tegenstander van de regering, in het land te blijven en zich met alle beschikba re middelen tegen de monsterlijke politiek van rassendiscriminatie te verzetten", al dus Fischer. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft vandaag een begroting in gediend bij het Amerikaanse Congres, waarin hij voor 1965-1966 360 miljard gul den vraagt. Aanzienlijk meer is begroot voor de door Johnson voorgestelde maat regelen op sociaal terrein, minder voor defensie. De belasting zal aanzienlijk wor den verlaagd. Op de begroting is ruim 700 miljoen dollar meer uitgetrokken dan de geraamde uitgaven in het lopende begrotingsjaar Het tekort op de begroting in 1966 zal 18,6 miljard gulden bedragen. Voor maatregelen op sociaal terrein voortvloeiende uit Johnson's „Great Socie ty", ten behoeve van volksgezondheid, werkgelegenheid en spreiding van de wel vaart is 16,5 miljard gulden meer uitge trokken dan vorig jaar. De uitgaven voor steun voor het onderwijs zullen ruim 75 percent hoger zijn. Bij het indienen van de begroting zei president Johnson dat de Verenigde Sta ten in de laatste vier jaar op economisch gebied veel hadden bereikt, maar hij liet tevens de waarschuwing horen dat de pro- duktie ver beneden de capaciteit ligt. Bijna vier miljoen mensen zijn werk loos. Hele bedrijven en machines liggen stil en naar schatting 35 miljoen mensen leven in armoede", aldus Johnson. NËW DELHI (AFP) India êh de Sovjet-Unie hebben in New Delhi, een over eenkomst ondertekend voor de bouw, met financiële en technische hulp van de Sov jet-Unie, van een staalfabriek in Bokaro (in de staat Bihar). De overeenkomst, waarvan de voorbe reiding verscheidene maanden heeft ge vergd, voorziet in een produktiecapaciteit van anderhalf tot twee miljoen ton en uit breiding tot vier miljoen ton. De Sovjet- Unie heeft een krediet van anderhalf mil- twaalf jaar. Advertentie m kgH (MÉgri 4 Roxy makers of cigarettes from top-class U.S.A. tabaccos P.nSBCO 3BD1 (Van onze correspondent) BONN Een uiteenzetting van de Ber- ljjnse burgemeester Willy Brandt over de Westduitse houding tegenover de landen van het oostblok, heeft tot een nieuwe en heftige politieke strijd gevoerd. Deze strijd moet worden gezien in verband met de parlementsverkiezingen die de Bondsre publiek dit jaar te wachten staan. Brandts brief was gericht aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Nadat gisteren door de pers dienst van de sociaal-democratische par tij, wier voorzitter Brandt is, deze brief men strijdt over de vraag, of de brief een memorandum moet worden genoemd openbaar werd gemaakt, blijkt dat West- Berlijn's burgemeester heeft voorgesteld, over te gaan tot „een actievere en geslo- tener politiek van het Westen tegenover de Oosteuropese landen". In het bijzonder de economische en culturele betrekkingen moeten worden verbeterd. Als concrete voorbeelden noemde Brandt gemeenschappelijke technische projecten, zoals op het gebied van de energievoor ziening en de uitbreiding van het verkeers- net. Ook denkt hij aan een activering van het toerisme en aan jeugduitwisseling. „De Oosteuropese volken moet duidelijk worden gemaakt, dat het Westen niet bang is voor een gelijkmaking van de levens standaarden, maar deze juist nastreeft", verklaarde Brandt in zijn brief aan minis ter Rusk. Het nastreven van een veref fening op dit gebied, op basis van econo mische partnerschap, zal de Westelijke po litiek jegens het Oosten nieuwe inhoud verschaffen, voegde de Berlijnse burge meester er aan toe. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Justitie stelt «en onderzoek in naar de gebeurtenissen, die zich vorige week op een vergadering van de rechts-radicale Nationaal Demo cratische Partij in Neurenberg zouden hebben afgespeeld. De vergadering werd in het hotel „Deutscher Hof" gehouden, dat bekend staat als het „Führer Hotel", omdat Adolf Hitler hier gewoonlijk logeer de als hij in Neurenberg de beruchte „Reichtspartei-Tagen" leidde. Volgens verslagen in de kranten had de Sudetenduitse schrijver Wilhelm Pleyer er Winston Churchil een „vuil zwijn" ge noemd, waren de ministers Höcherl, Bin nenlandse Zaken, en Schroder, Buiten landse Zaken, voor „de Bonner poppen" uitgemaakt en waren felle aanvallen ge richt tegen Konrad Adenauer, Ludwig Er- hard, de vroegere Israëlische premier Ben Goerion, de „links-intellectuelen" en de politici die zich bij de toestand waarin Duitsland zich nu bevindt willen neerleg gen. Op de vergadering eiste genoemde Pley- #r ook nog een Duitsland, dat groter zal zijn dan het „keizerrijk van Bismarck' en dat in ieder geval samen zou moeten vallen met de geografie van de officiële, niet meer gezongen strofe in het Duitse volkslied: „Von der Maas bis an die Me mel, von der Etsch bis an dem Belt". De spreker verkondigde nog als stellig: „Rusland heeft veertig miljoen mensen omgebracht en de door Bonn gedirigeerde pers verzwijgt dit". De Nationaal Democra tische Partij werd november vorig jaar opgericht als poging de versplinterde kleine rechtse groeperingen te verenigen Voorzitter is de 48-jarige Friedrich Thie- len. De partij wil dit jaar aan de algeme ne verkiezingen meedoen. Alle ultra-recht se groeperingen bij elkaar bereikten bij de laatste verkiezingen echter niet meer dan vier percent van het totale aantal uitge brachte stemmen. Toch is er geen reden om aan de NDP en haar soortgenoten te gemakkelijk voor bij te gaan. Juist dit verkiezingsjaar zul len de golven van het nationalisme hoog oplaaien in West-Duitsland. Uitlatingen als die in Neurenberg zijn een voorbeeld van de hartstochten, die door een onverant woordelijk gevoerde verkiezingsstrijd kun nen worden opgeroepen. Hoewel de Westduitse politieke partijen bij het ingaan van het verkiezingsjaar met elkaar overeengekomen waren, kwes ties die in verband staan met de belangen in een hereniging, niet tot onderwerp van de verkiezingsstrijd te maken, zijn door het memorandum van Brandt, met een slag alle goede voornemens al vergeten. Het is te verwachten, dat ze ook niet weer in de herinnering zullen worden te ruggebracht. De grote strijd in verband met Brandts voorstellen, gaat erom, dat deze aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zouden zijn overhan digd, zonder dat de regering in Bonn van hun bestaan op de hoogte was gebracht. Hierdoor zou de indruk zijn gewekt, alsof Brandt, als burgemeester van West-Berlijn, probeert een eigen buitenlandse politiek te voeren. Wanneer dit zo zou zijn, was het 1-0 voor de regering Ulbricht en zijn Russische be schermers, die immers door dik en dun hebben volgehouden, dat West-Berlijn geen deel van de Bondsrepubliek uitmaakt, maar een afzonderlijke staat is zodat, bijvoorbeeld, president Lübke en het Bonner-parlement er dan ook niets te zoe ken hebben evengoed als de Bondsre publiek en de DDR. Natuurlijk is dit nooit de bedoeling van Willy Brandt geweest. Hij liet nu dan ook verklaren, de voorstellen in Washington in aanwezigheid van de Westduitse ambassa deur Knappstein met de Amerikanen be sproken te hebben. Hij wil het memoran dum beschouwd zien als een in een per soonlijke vorm gegoten eigen mening aan een buitenlandse gesprekspartner. De discussie tussen de partijen over het overigens niet eens zo opzienbarende do cument van Willy Brandt, beperkt zich in de opwinding louter tot felle critiek op de formele kanten er van Tot een bespre king van de voorstellen zelf, konden de woedende leden van de regeringspartijen niet komen. De voorstellen van Brandt getuigen ech ter van een nuchtere kijk op de concrete omstandigheden. Ze propageren een poli tiek van toenadering eerder dan die van botte vijandigheid. Daarmee staan ze in dezelfde toonaard, als de suggestie van president De Gaulle, zoals hij ze vorige week op Rambouillet tegenover Bondskan selier Erhard formuleerde: de eerste mijl paal op weg naar een re-unificatie in het leggen van westelijk vertrouwen in het oosten. Het is zeer de vraag, of de ongecoör dineerde uitlatingen, die ons uit de mond van de Westduitse politici de komende verkiezingsmaanden te wachten staan, een gunstig klimaat voor deze sfeer van ver trouwen zullen scheppen. SAIGON (AP) De regering in Saigon heeft bekend gemaakt dat 21 maart verkie zingen zullen worden gehouden voor een nieuwe volksvertegenwoordiging in Zuid- Vietnam. Het aantal leden van het nieu we parlement zal 145 bedragen. Alleen in Saigon en enkele andere gro te steden zullen echte verkiezingen wor den gehouden. In andere gebieden zullen de vertegenwoordigers worden aangewezen door een speciale commissie. De bekendmaking is kennelijk bedoeld om de opstand tegen de regering van Tran Van Huong te bezweren. In een communiqué van het hoofdkwar tier van de boeddhisten in Saigon werd meegedeeld dat soldaten van de eerste di visie bij Hue in hongerstaking zijn gegaan en weigeren in de vrachtauto's te stappen die hun naar het strijdtoneel moeten bren gen. Volgens dit communiqué zouden maandag 50.000 boeddhisten aan de de monstratie in Hue hebben deelgenomen. WASHINGTON (AP) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat de bepalingen van het beperkte kern stopverdrag van Moskou als gevolg van een ondergrondse kernexplosie vijftien januari in centraal-Azië niet geschonden zijn. In de Verenigde Staten zijn schokgol ven geregistreerd die het gevolg waren van de ontploffing. Naderhand is radioac tiviteit geconstateerd in het luchtruim bo ven de zee rond Japan. Een week geleden ontbood Rusk de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dobrynin en ver zocht om een verklaring voor de radioac tiviteit. De Sovjet-Unie heeft verklaard dat de kernexplosie op grote diepte onder de grond plaats vond en dat enige radioac tieve stof in de dampkring terecht is ge komen. De hoeveelheid moet echter zo gering zijn geweest, dat de Sovjet-Unie een schen ding van de bepalingen van het kernstop verdrag niet mogelijk acht. IV interslaap Windkracht 9 meldt de nieuwsdienst en terwijl ik met zorg de slagzij van mijn in het najaar gepote dwergkonifeer in de ga ten hou, overdenk ik dat er nog heel wat water door de Rijn moet voordat ik de eer ste crocuskopjes in mijn grasveld zal ont dekken. Half januari, vreselijk, de twee naarste maanden van het jaar liggen als een taaie runderlap op mijn maag. Wat heeft die buurvrouw van mij toch een ver standige zet gedaan met haar winterslaap. Jammer dat ik met mijn gezin haar voor beeld niet volgen kon. Ieder jaar had me vrouw X last van diepe depressies als de bladeren van de bomen vielen. Er w as geen kruid voor gewassen, noch de aan koop van een schattige bontjasje noch een dozijn van de allernieuwste romans kon den haar daarover heen helpen. Ze kocht buldog en zelfs een schildpad, om haar in die sombere maanden gezelschap te houden, maar het mocht niet baten. Tot ze op zekere dag zag dat Malloot, de schildpad, aanstalten maakte om voor een paar maanden onder zeil te gaan. Dit trof haar als een eenvoudige oplossing voor haar eigen problemen, maar omdat ze een praktische vrouw was die iedere dag oudererg belangrijk vond liet ze eerst in Amerika een preparaat ontwikkelen dat haar een ongestoorde vijf maanden duren de winterslaap zou garanderen. Maar óók een middel dat haar in staat zou stellen de zomermaanden zowel dag als nacht van het leven te genieten. Een bekende glasindustrie leverde haat een grote rode glasbol die ze midden in haar tuin liet ingraven, alleen de boven kant piepte eruit en leverde een zonnige aanblik op de stervende natuur buiten. Het pièce de milieu vormde een zacht schommelend schuimrubberbed dat aan lange koorden hing en met zuignappen aan de zoldering bevestigd was. Hierop lagen tijger en pantervellen die voor de warmte moesten zorgen. Ingeval ze toch eens onverhoopt zou ontwaken moest een geweldige ijskast met mondvoorraad het leven dan veraangenamen. Ja, aan alles was gedacht, ik zag zelfs een inklapbare kerstboom compleet met ballen en slingers, ook een literfles nagel lak voor vingers en tenen een stapel re bussen en boeken en een berg breiwol. Half november namen we afscheid van elkaar „ik geloof niet dat ik meteen onder zeil ben, het spul schijnt langzaam te wer ken, maar ik blijf in de buurt van mijn bed, zodat ik me bijtijds kan inbakeren zo gauw ik de eerste geeuwneigingen krijg" zei ze nog, terwijl ze het glaspaneel naar binnen draaide en de boel afsloot. De eer ste dagen zag ik haar nog wat rondschar relen als ik over mijn heg keek. Ze liep met een reuze plumeau en stofte vluchtig het rond. Ook zag ik haar nog eens op haar knieën in een ijzeren kist onder haar bed scharrelen, zeker met haar aandelen en juwelen bezig, dacht ik. En toen zag ik alleen nog maar een warrig hoofd met krullen dat op een lui- paardvel lag uitgestrekt. Ik maakte met Kerstmis een gaatje in de sneeuw die op de glazen stolp was neergedwarreld 'en keek naar binnen maar alleen een zacht en regelmatig gesnurk bewees dat de be woonster nog steeds onder zeit was. Heer lijk ze heeft nog een paar maandjes van ongestoorde rust voor de boeg Zelfs de schoonmaaktijd zal ze in Morfeus' ar men doorbrengen en terwijl wij al zwoe gende verouderen zal zij fris als de lente en opgeslankt als een den met de tulpen en de narcissen te voorschijn komen. Jackie Piaff Advertentie Hei staat vaat dat „koopjes halen" dit jaar niet beperkt zal blijven tot enkel» weken. Twaalf maanden lang zullen prijsbewuste huisvrouwen elke dag kun» nen profiteren van honderden voordelig» aanbiedingen en daardoor het leven be langrijk goedkoper kunnen maken. De markt biedt hun namelijk een grot» keuze-variatie tegen opruimingsprijzen. De markt is het voordeligste en grootst» koopcentrum. Omdat de marktkoopman weinig onkosten heeft en uiterst voor delig inkoopt kan hij het hele jaar con» currerend zijn. Dat komt in de prijzen tot uitdrukking. Marktkoopman en straathandelaar (ds laatste brengt bovendien de huisvrouw zijn waren „thuis" I) zijn altijd uit op de combinatie van lage prijs en betrouw bare kwaliteit. Daarom is kopen op dp markt steevast geld sparen, want... J Fraude. Wegens examenfraude zijn 69 leerlingen van de militaire luchtvaart- school van Denver in de Amerikaanse staat Colorado maandag van school ge stuurd. Een van de leerlingen had de sleutel van de kist met opgaven weten te bemachtigen en had met twee medeplich tigen deze opgaven aan zijn kameraden verkocht. Cubaans. Radio Havana heeft bekendge maakt, dat men in het gebied van Ba- racoa in het oosten van vuba de ver bannen tegenstander van Castro Eloy Gutierrez Menoyo gevangen heeft geno men. Hij zou kortgeleden met een kleine groep volgelingen op Cuba zijn geland. Leidster. Een 15-jarig Duits meisje heeft de politie in München bekend wekenlang de leiding gehad te hebben van een bende automatendieven in Noordrijn- Westfalen. Haar aandeel in de buit be stond steeds uit sigaretten, omdat zij een hartstochtelijk rookster is. Het meisje was Kerstmis 1964 van huis weggelo pen. Boeken. In Soerabaja heeft een menigte van ongeveer 10.000 demonstranten dui zenden boeken van de bibliotheek van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst ver brand uit protest tegen de houding van de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam en Kongo. Regen. Zeker vijf mensen zijn om het le ven gekomen door stortregens die 36 uur lang op de Sahara neerdaalden. 18.000 mensen werden dakloos. Het ergst wer den oase-dorpen getroffen. Veteraan. De laatste levende veteraan uit de Russisch-Turkse oorlog van 1877-'78, de 110-jarige Konstantin Khrutsky heeft van de opperste Sovjet de „eremedail le" gekregen. Lekker fris. Twee Canadese studenten maken aanspraak op het wereldrecord douchen. Zij hebben zich 50 uur, 50 mi nuten en 50 seconden onafgebroken met warm en koud water besproeid. Hét oude record van 48 uur stond op naam van twee Amerikaanse studenten van de universiteit van Seattle in de staat Washington.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3