Paniek in de gladiolen-sector door grote oogst en zeer lage prijzen Fijne Dessert Rood-Merk Paars-Merk uw kind kwelt... Haarlemse jeugd enthousiast voor tweed e zwemontmoeting 2pe l82 MOCCONA l.98 Er kwamen sinds 1946 bijna 400.000 repatrianten terug „Dag mevrouw", zei caissière tegen winkeldie ve g gen Loodgieter schuldig aan kerkbrand - in Haastrecht - Pastoor gaat jagen in Oeganda 400 deelnemers in propvol Stoop's bad Eén Nederlander in Kongo-leger DINSDAG 26 JANUARI 1965 5 Standaard potje 100 grams pot Grote voorraadpot Afschaffen Luit.gen. ir. M. Brinkgreve overleden Jongemannen richtten in school ravage aan Vragen over voordracht over morele herbewapening Ongeval hij Hoogovens |58 SsSsSfe. i. if?!: (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Er is, zeggen deskundigen, geen redden meer aan de gladiolen. Ze kunnen het best dienen om de gracht in Lisse te dempen, want veel knollen brengen nog niet eens de vrachtkosten op. De oogst is subtropisch geweest en iedereen zwemt nog steeds in de gladiolen. En wie het geluk heeft voorzichtig te zijn geweest bij de aankoop in deze zomer kan geen cent verdienen. Want tien percent van een gulden is een dubbeltje en tien percent van zes gulden is zestig cent. Ver leden jaar lagen de prijzen voor goede gladiolen tussen de zes en tien cent per stuk. En nu is drie cent .zeer hoog! In de prijslijsten van de veilingen beginnen de meeste prijzen met een één aan de voorkant. Veilingen plegen niet de laagste prijzen op te geven. Er'worden nu kapitalen verloren. In het buitenland is men razend over de gedragingen van „de Nederlanders", die eerst de gladiolen keurig verkopen voor de minimumprijs of een eindje er boven. Wat zegt men, als een half jaar later diezelfde knollen worden aangeboden voor een deel van die prijs? De boeren en tuinders van Nederland geloven nog steeds, dat je van bloembollen binnen de kortst mogelijke tijd verschrikkelijk rijk kunt worden. Dan horen ze in hun cafeetjes beneden de Moerdijk de grote verhalen over de enorme „trekken". Ze horen hoeveel hun vrienden uit het dorp gaan uitbreiden. Ze horen het goud rinkelen in de woorden van ieder, die met gladiolen te maken heeft. Ze kunnen doen en laten wat ze willen, wamt niemand be let hun de teelt van deze knollen. Niemand waarschuwt voldoende hen tegen de geva ren. En wie luistert naar goede raad als het goud blinkt? De ramp is compleet. Veel mensen heb ben veel meer opgezet, de zomer was pre cies aangemeten voor de gladiolen die zich behaaglijk stovend en volzuigend de tijd herinnerden waarover de voorouders uit de subtropische landen vertelden. Met andere woorden Nederlandse gladiolen te lers oogstten „Fransgegroeide" knollen. Zo mooi en zo groot als wij ze hier nog nooit hebben gezien. Maar er stond, in to taal 22.85 percent meer dan verleden jaar en we weten hoegenaamd niet hoeveel van de knollen, die anders in twee jaar „dik groeien" nu in een jaar volwassen gewor den zijn. Het moej verschrikkelijk veel zijn, gezien het feit, dat de kleine knollen nu duurder zijn dan de grote. Maar al die exporteurs, die zo netjes boven de minimumprijs hebben verkocht en tegen nette prijzen hebben ingekocht, werden begraven onder de gladiolen. Ze kopen namelijk opbrengsten en die op brengsten waren afschuwelijk groot. Ze be talen de geleverde aantallen! Hun over schotten behoeven ze heus niet op de markt te brengen, want zeven cent inkoop en een cent verkoop geeft verlies. Als we nu eens proberen dat verlies te beperken door ze heel goedkoop in het buitenland aan te bieden? Als we het nu eens met de minimum exportprijzen niet zó ver schrikkelijk nauw nemen? Dat kan natuur lijk niet, maar de facturen kloppen en dan klopt alles. Een aantal zaken, die altijd geef het dan dadelijk Buckley's Kinderhoest siroop. Dat helpt verrassend vlug, werkt verzachtend op keel en luchtwegen en lost dat benauwende slijm op. Bovendien bevat Buckley's Kinderhoestsiroop vitamine C voor de zo nodige weer stands-versterking en... het smaakt aangenaam. Altijd in huis hebben. Bij apothekers en drogisten SSSStSSSSSSSS'SSSSSSSSSSaStSSataSSaSSS grote omzetten in gladiolen hebben gehad, zitten tot aan de kin in het water of be ter gezegd de gladiolen en veel vaste grond onder de voeten hebben ze niet. Verleden jaar heeft een zeer nuchtere bloembollenexporteur, die nog niet gevan gen was in de lijn van het Produktschap voor Siergewassen tijdens een openbare vergadering gevraagd om de gladiolenprij- zen maar af te schaffen. Ze leken nergens naar. Bijna ging het bestuur door de knieën. Maar er moest onderhandeld wor den en zo voorts en zo voorts. Was men toen maar niet zo formeel geweest. De zin kende exporteurs maken de minimum ex portprijzen belachelijk, benadelen hun wat minder ongelukkige collega's, maar moeten aan het eigen hemd denken. Ze doen pre cies wat zij denken, dat voor hen op dit moment enig soelaas kan geven. Er wor den honderdduizenden guldens verspeeld op dit moment! Het is begrijpelijk, dat er ongenoegen ontstaat bij een dergelijke overproduktie. Volgens een opgave van het ministerie van Maatschappelijk Werk zijn in de pe riode 1946 tot en met 1964 totaal 392.343 personen uit Indonesië en Nieuw-Guinea naar Nederland teruggekeerd. Bij hen be vonden zich 366.678 Nederlanders. Onge veer 22.500 van hen emigreerden, voorna melijk naar de Verenigde Staten. De genen, die nog dit jaar uit Indonesië terugkeren zullen tijdelijk gehuisvest wor den in een gebouwencomplex van Defen sie te Appingedam. Er zullen 620 personen kunnen worden gehuisvest. De eerste re patrianten worden halffebruari in Appin gedam verwacht. Ook is de legerplaats Budel en de Willem de Derde-kazerne in Wezep beschikbaar. Daar in een groot aantal pensions buitenlandse werknemers wonen was het niet mogelijk op korte ter mijn voldoende pensionruimte te vinden. Op 1 januari van dit jaar waren in 143 contractpensions 6.067 repatrianten gehuis vest. Er worden ons verhalen verteld van woe dende klanten, die met die lage offertes zwaaien en verwijten slingeren naar „die Hollanders". Het is allemaal begrijpelijk, maar zeer onaangenaam. Veel exporteurs proberen het huisje bij het schuurtje te houden of wijzen elk geknoei af. Ze nemen verliezen als risico van het vak. Het zijn de men sen, die een rustige degelijke handel heb ben, waarin de risico's zijn verdeeld. Ze verdienen niet overmatig en verliezen niet op alarmerende wijze. Zij die wel grote bedragen op het spel hebben staan zijn het gevaarlijkst, omdat met hen anderen meegaan. Van daar dat men over hen het meest spreekt. Complot in Rotterdam De arrestatie van een 44-jarige huis vrouw uit Rotterdam, kort nadat ze was betrapt bij het stelen van een pakje vlees in de Galeries Modernes in Hoogvliet, heeft de politie op het spoor gebracht van een „bende" personeelsleden van een wa renhuis, die zich de afgelopen jaren op ge organiseerde wijze heeft bezig gehouden met winkeldiefstallen. Het warenhuis is door het optreden van deze personeelsle den voor vele duizenden guldens bena deeld. De recherche kreeg lucht van de winkel diefstallen - op - grote - schaal, toen ze be merkte dat de vrouw bij haar arrestatie ook nog in het bezit was van drie pakjes vlees, die naar ze zei niet voor haar be stemd waren, maar voor personeelsleden van het warenhuis. Vier vrouwen werden daarop door de politie aangehouden. Uit de verhoren bleek dat, men te doen had met een complot van personeelsleden, die sinds jaren op vernuftige wijze uit het wa renhuis allerlei goederen, hetzij voor niets, hetzij tegen gereduceerde prijs, meena men. Onderling sprak men af elkaar le vensmiddelen gratis of tegen zeer lage prijs te leveren. Verscheidene cassières waren ook in het complot betrokken. Ze lieten de „gratis" winkelende dames met een vriendelijk knikje de cassa passeren. De recherche zet het onderzoek voort. In zijn woning in Den Haag is op 62- jarige leeftijd overleden luitenant-generaal b/d ir. M. Brinkgreve, waarnemend voor zitter van de materieelraad van het mi nisterie van Defensie. In 1949 kwam hij als kolonel bij het Directoraat Materieel Landmacht. Van juni 1952 tot oktober 1953 was hij chef van de afdeling matêfié^Kr ïh Fokfbb'èr 1953 werd hij adjunct-directeur Materieel Landmacht 1 's }'K In 1956 werd hij generaal-majoor en plaatsvervangend directeur materieel wnd- macht en op 1 januari 1957 directeur. In 1961 werd ir. Brinkgreve kwartier meester-generaal. Hij ging met pensioen op 1 januari 1962, waarna hij tot waar nemend voorzitter van de materieelraad werd benoemd. De rechtbank in Rotterdam heeft een 51-jarige loodgieter uit Gouda veroordeeld tot een boete van 200. De rechtbank achtte bewezen dat door zijn schuld op 12 juni van het vorig jaar brand ontstond in de toren van de Nederlands-Hervormde kerk in Haastrecht, ten gevolge waarvan het historische kerkgebouw bijna geheel uitbrandde. De officier van Justitie had veertien da gen geleden tegen de loodgieter een geld boete van f 500 en een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand met twee jaar proeftijd geëist. De brand was ontstaan tijdens herstel werkzaamheden aan de kerk doordat de loodgieter zijn benzinebrander te dicht bij het deels vermolmde houtwerk van de to ren had gehouden. Gestoken in een groen jachtkostuum is gisteren pastoor J. N. van den Brink uit Uithoorn samen met zijn broer Engelbert, directeur van een verffabriek in Laren, van Schiphol via Cairo naar Entebbe ver trokken om te gaan jagen in de oerwouden van Oeganda. „Naast mijn drukke werkzaamheden als leider van de parochie aan de Schans te Uithoorn houd ik mij in mijn vrije tijd bezig met jacht en vogelstudie," vertelde pastoor Van den Brink vlak voor zijn ver trek, „daarom besteed ik dit jaar mijn va kantie aan een zesweekse jacht in Afri ka." De pastoor, wiens vader ook al een ver woed jager was, wees er nadrukkelijk op, dat hij het aangename met het nuttige wil de verenigen. Op verzoek van prof. K. M. Voous, die als ornitholoog verbonden is aan het zoölogisch museum te Amsterdam zal hij op zoek gaan naar bepaalde soor ten vogels, waarvan het museum gaarne enkele exemplaren in bezit zou willen heb ben. Om de vogels na ze te hebben ge schoten naar Nederland mee terug te kun nen nemen zullen beide broers worden vergezeld door de preparateur van het zoö logisch museum, de heer P. L. Graat. Vanuit Entebben zal de jachtgroep, die twee dubbelloops geweren en een buks bij zich heeft, per auto door Oeganda reizen en bij Verschillende missieposten overnach ten. Van de regering van Oeganda, die het drietal reeds de nodige vergunningen ver leend heeft, zullen zij alle medewerking krijgen. Begin maart zal de jachtgroep naar Nederland terugkeren. Twee Bredanaars van negentien jaar, hebben -voor de rechtbank in Breda terechtgestaan wegens het aanrichten van Sfn xavMe in de Jan Ligl^sch^i" in Breda in de nacht van 7 op 8 december 1963. De jongens hadden ingebroken, m£iar konden niets van hun gading vinden. Daar over kwaad geworden, richtten zij vernie lingen aan in de school, die daarna enkele dagen onbruikbaar was. De schade beliep ongeveer 10.000. Tegen de een werd zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, geëist Tegen de ander een jaar jeugdgevangenis Stoop's Bad was zondagmiddag bijna te klein om de velen, die voor de tweede zwemontmoeting van de kring Haarlem van de KNZB naar hier waren gekomen, te herbergen. Door de 390 deelnemers en deelneemsters werden de .boorden rondom het bassin vrijwel geheel in beslag geno men, terwijl de balcons geheel bezet wa ren met belangstellenden. Het gehele pro gramma, dat 22 nummers bevatte, kon door de goede organisatie van zwemclub Haarlem, tussen 2 en 6 uur 's middags royaal worden afgewerkt. Bijzonder groot was de inschrijving in de categorie der 12- en 13-jarigen. Maar ook voor de 8- en 9-jarigen, die voor het eerst aantraden, was volop concurrentie aanwezig, al kwam die voorlopig alleen nog maar van Haarlem, HPC en Njord. Hopelijk zullen ook spoedig de andere ver enigingen dit voorbeeld volgen, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat ge brek aan oefengelegenheid de verenigin gen er nogal eens toe dwingt, de heel jeug digen, nadat zij het zwemdiploma hebben behaald, weer af te stoten, opdat weer jongeren de zwemkunst kunnen aanleren. Hoe zeer er over de gehele linie deze zondag echter slag geleverd is, moge blij ken uit de navolgende uitslagen: 50 meter rugslag meisjes 10 en 11 jaar: 1. Rita Bloos, Njord, 44,9 sec.; 2. R. v. d. Broeck, NVA, 46,1 sec.; 3. Marion van Dan- sik, Haarlem, 47 sec.. 50 meter vrijeslag jongens 10 en 11 jaar: 1. P. van Elsas, HPC, 37,4 sec.; 2. Daan Kramer, Njord, 38,8 sec.; 3. L. Vereb, HPC, 43,6 sec. 25 meter schoolslag meisjes 8 en 9 jaar: 1. M. Beider, HPC, 25,9 sec.; 2. Yvonne Moison, Haarlem, 26 sec.; 3. Loesje Koene koop, Njord, 28,2 sec. 25 meter schoolslag jongens 8 en 9 jaar: 1. Govert Hendrikse, Haarlem, 26,4 sec.; Voor zover de regering bekend is, maakt één Nederlander deel uit van het leger van Kongo, zo heeft minister Biesheuvel van Buitenlandse Zaken ad-interim ook namens zijn ambtgenoot van Justitie meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.). De minister verklaart, dat aan Nederlanders geen verlof is of zal worden verleend om in het leger van Kongo dienst te nemen. Het ligt niet in het voornemen, indien Nederlanders verlof zouden vragen tot indiensttreding bij het leger van Kongo, inwilliging van een dergelijk verzoek te bevorderen. Nóch in Kongo, nóch elders hebben Nederlanders contact gezocht met Nederlandse autoriteiten over indienst treding bij het Kongolese leger. Mochten Nëdërlimders in den vreemde dé Neder landse diplomatieke of consulaire ambte naren hierover benaderen, dan zal hun worden gewezen op het bepaalde in de wet op het Nederlanderschap, dat door dienstneming in vreemde krijgsdienst zon der toestemming, het Nederlanderschap verloren gaat. ONMOGELIJK kunt u daar overnachten. Als u een kamer nodig hebt plaats dan toch een LUIDSPREKER in de IJmuider Courant Het brengt beslist on der dak. Het kost slechts 16 cent per millimeter. ©PIB COPENHAGEN 2. Renee Groot, Haarlem, 27,5 sec.; 3. Jan! Roomeijer, Njord, 30,9 sec. 50 meter vrijeslag meisjes 12 en 13 jaar; 1. M. Janus, HPC, 34,8 sec.; 2. B. Visser, HPC, 38,8 sec.; 3. L. Bos, HPC, 39,3 sec. 50 meter vrijeslag meisjes 14 en 15 jaar; 1. Carla Jansen, Njord, 32 sec.; 2. C. Dries- sen, HPC, 32,4 sec.; 3. H. Luyting, DWR, 33,1 sec. 50 meter rugslag jongens 14 en 15 jaar: 1. F. de Cock Buning, HPC, 33,1 sec.; 2. H. Wilschut, HPC, 34 sec.; 3. A. v. d. Veen, HPC, 34,1 sec. 100 meter schoolslag meisjes 16 en 17 jaar: 1. R. Zwanenburg, NVA, 1 min. 34,9 sec.; 2. L. Ruygrok, HPC, 1 min. 35 sec.; 3. In- grid Zeylemaker, Njord, 1 min. 36,4 sec. 100 meter rugslag jongens 16 en 17 jaar: 1. Y. Schulp, HPC, 1 min. 13,5 sec.; 2. K. Koper, HPC, 1 min. 14,9 sec.; 3. L. van Eick van Voorthuisen, HPC, 1 min. 16,1 !C. 100 meter vlinderslag dames: 1. Els Blok ker, HPC, 1 min. 34,9 sec.; 2. N. Dix, HPC, 1 min. 37 sec. 25 meter vrijeslag jongens 8 en 9 jaar: 1. B. Smallegange, HPC, 18,5 sec.; 2. Peter van Dokkum, Njord, 20,2 sec.; 3. Henk Meijer, Haarlem, 21 sec. 25 meter vrijeslag meisjes 8 en 9 jaar: M. Beider, HPC, 23,2 sec.; 2. Yvonne Moi son, Haarlem, 27 sec.; 3. Liesje Koenekoop, Njord, 30,2 sec. 50 meter vrijeslag meisjes 10 en 11 jaar: 1. Rita Bloos, Njord, 37,2 sec.; 2. Marion Dansik, 42,9 sec.; 3. C. den Beider, HPC, 44,1 sec. 50 meter rugslag jongens 10 en 11 jaar: 1. H. Weimar, VZV, 46,9 sec.; 2. Daan Kra mer, Njord, 47,1 sec.; 3. E. Metten, NVA, 47 2 S6C. 50 meter schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. M. Janus, HPC, 41,2 sec.; 2. L. van Rooy, VZV, 44,2 sec.; 3. M. Kronenburg, DWT, 44 4 sgc. 100 meter schoolslag jongens 12 en 13 jaar: 1. B. Visser, HPC, 1 min. 33,8 sec.; 2. D. van Elsas, HPC, 1 min. 34,9 sec.; 3. Frans v. d. Aardweg, Njord, 1 min. 35,4 sec. 100 meter rugslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. Carla Janssen, Njord, 1 min. 24,2 sec.; 2. C. Driessen, HPC, 1 min. 27,5 sec.; 3. J. Sieverding, NVA, 1 min. 29 sec. 100 meter vrijeslag jongens 14 en 15 jaar: 1. R. v. d. Veen, HPC, 1 min. 5 sec.; 2. F. de Cock Buning, HPC, 1 min. 6,7 sec.; 3. B. Bruin, DWR, 1 min. 6,9 sec. 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk meis jes 16 en 17 jaar: 1. Neuteboom, HPC, 1 min. 19,2 sec.; 2. Sonja Schmidhamer, HPC, 1 min. 26 sec.; 3. Ingrid Zeylemaker, Njord, 1 min. 28,9 sec. 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk jon gens 16 en 17 jaar: 1. B. Huizinga, HPC, 1 min. 12,2 sec.; 2. Rob Gruppelaar, Njord, 1 min. 14,3 sec.; 3. K. Matje, HPC, 1 min. 15 SGC. 10 x 50 meter vrijeslag estafette gemengd tot en met 17 jaar: 1. HPC I 5 min. 22,5 sec.; 2. NVA I 5 min. 46,8 sec.; 3. HPC II 5 min. 49,1 sec.; 4. DWT I 5 min. 51,2 sec.; 6. Njord '59 5 min.. 56 sec. Het gemeenteraadslid drs. E. van Thijn (F.v.d.A.) heeft B. en W. van Amsterdam schriftelijk gevraagd of het hun bekend i« dat twee vertegenwoordigers van de Mo rele Herbewapening in december op de hbs benoorden het IJ een inleiding over deze beweging hebben gehouden. Hij heeft voorts gevraagd of het de leerlingen vrij stond deze inleiding al of niet bij te wo nen, of zij daarvoor de toestemming van hun ouders nodig hadden en of het juist is dat aan leerlingen van de hoogste klas sen is gevraagd over deze inleiding een opstel te maken. Zijn laatste twee vragen luidden: „Kun nen B. en W. mededelen of nog is over wogen ook tegenstanders van deze bewe ging uit te nodigen om hun zienswijze uit een te zetten? Zo neen, zijn B. en W. dan niet van oordeel, dat hier ten onrechte ge legenheid is gegeven tot eenzijdige me ningsbeïnvloeding? Tijdens voorbereidende werkzaamheden voor reparaties aan hoogoven vier is van nacht een blauwvorm doorgebroken, waar door een vlam uit de oven naar buiten sloeg. Een 30-jarige voorman uit Alkmaar en een 26-jarige pijpbewerker uit Bever wijk, die met deze werkzaamheden waren belast, liepen daarbij dusdanige brand wonden op, dat opname in het Rood® Kruisziekenhuis in Beverwijk noodzakelijk bleek.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5