Nederlandse voetballers bleken beter in moerassen thuis dan de Israëli (0-1) Bandjirs maakten normaal voetbal tot onmogelijkheid Snel beslissende NSF haalde basketbalteam uit de zorgen Profvoetballers beëindigden omkoperij in de gevangenis ÈMl TOTO-PROGNOSE Piet Fransen moest voor doelpunt zorgen Anton Geesink en Sj. Dijkstra aan de top Waterpoloteam DWR naar 2e klas T af eltennisteam kansloos tegen West-Duitsland Hans Gallis Jacques Cleeren Engels voetbalschandaal voor de rechtbank Testmatch cricket Z.-Afrika-Engeland Simultaantournee schaken gestart Goede prestaties van C. Geyssen WOENSDAG 27 JANUARI 1965 13 Van onze speciale verslaggever) De alleroudsten onder onze collega's kunnen zich nauwelijks een interland wedstrijd herinneren als het Nederlands elftal in Tel Aviv achter de rug heeft, want om staande onder de paraplu van een collega je aantekeningen te maken daarvoor moeten we ver teruggaan: naar de befaamde wedstrijd op Hontrust in 1913. Trouwens voor het Nederlands elftal zelf was het ook een belevenis om op een veld dat meer weg had van een moerasgebied een interlandwedstrijd te moeten spelen. Twee spelers, Fransen en Nuninga, moesten voortijdig capituleren. Terwijl de anderen nog de modder van het gezicht haalden kon Fransen, al schoon gewassen en netjes aangekleed, nababbelen over het doelpunt waarmee hij Nederland de interland tegen Israel als winnende ploeg deed beëindigen (0—1). Toen de elftallen het Bloomfield- stadionveld opkwamen waren mannen nog ijverig bezig om de plassen weg te vegen. Ze hadden het net zo goed kun nen laten. In de eerste plaats gingen de vlassen niet weg, in de tweede plaats begon het kort daarna weer te stort regenen. Het Israëlische publiek (15.000 man) nam het ongemak blijmoedig onder paraplus en plastic. Er komt hier niet zo vaak een elftal uit Europa op bezoek. Men had het er voor over gehad om voor het stadion, waar eens een weg was geweest maar waar nu een gele modde rige rivier stroomde, schoenen en kousen uit te trekken. m tt, mËÊmmmrn. v v - mrmm *~>c Drie lijstaanvoerders in Zwols schaaktoernooi niet verwacht doorzetter Zaalhandbalinterland Nederland-Frankrijk Iedereen verwachtte dat, zoals ook van tevoren was gezegd, de wedstrijd zou wor den uitgesteld, maar het gebeurde niet. Misschien was er geen enkele zekerheid dat het de volgende dag beter zou zijn. Toen we 's middags in het stadion kwa men, was de wind weg en door de regen wolken scheerde een klein stukje blauw. De regen hield ook werkelijk even op om een militaire kapel de gelegenheid te ge ven de volksliederen te spelen. Het Ne derlands elftal stond er temidden van de moerassen naar onze indruk een beetje beduusd bij. En vooral het gezicht van Pieters Graafland stond net zo donker als de lucht toen hij zijn plaats in de gele modder tussen de palen opzocht. Hij keek of hij wilde zeggen „mooie jongen, die me hier in krijgt." Het is hem inderdaad een volle eerste helft gelukt zijn keeperstrui schoon te houden, maar dat was minder zijn verdienste dan van mannen als Daan Schrijvers, Rinus Israel, (what is in a name), Flinkevleugel en Veldhoen vóór hem. Z(j bekommerden zich er niet om of hun broekje schoon bleef. Sjoukje Dijkstra en Anton Geesink zijn door de AVRO dinsdagavond uitgeroepen tot de beste sportvrouw en sportman van het jaar 1964. De eerste sportstad werd Groningen. De volgorde bij de heren was: 1. Anton Geesink (judo), 2. Jan Janssen (wielrennen) 3. Blaisse-Veenemans (roeien). Dames: 1. Sjoukje Dijkstra (kunstrijden), 2. Elka Gaarland (Para-olympische Spelen), 3. Ada Kok. In verband met de uitbreiding van de hoofd- en eerste klasse van de zomer- waterpolocompetitie KNZB en gelet op de prestaties geleverd door het eerste heren team v»-DWR in de zomerwaterpolocom- petitie 1964 heeft de polocommissie van de KNZB het bestuur van DWR medegedeeld dat dit zevental bij keuze is gepromoveerd naar de tweede klasse van de zomerwater- poiocompetitie. >yV^»i#V»#VMMV%»VbryVVWWVVWVVWVVWVWWVVVV^V»A#WW\#VVVVVVVWVWVV'lA#VVVVVVWVVVWVVVVVVVVWVV%A/VrVW%A#WWVVVVVW\A#%A»VV\/VVVVVWWWWA»%A/\A^^^AAA^#^^^f^W^^ Jpjp'li Men zou denken dat een elftal uit 'n land dat gemeenlijk kikkerland wordt genoemd, zich beter bij deze moeilijkheden zou aan passen dan spelers uit eenland van woes tijnen en schroeiend hete zomers, maar de spelers die van ongeduld trappelden om zich als watergeuzen in de strijd te stor ten, kwamen uit Israel. Na het spelen van de volksliederen gooiden zij de bloe men die zij van onze spelers' hadden ge kregen, driftig over het kippegaas dat hen van de supporters scheidde. Later werd dat wel anders en bleken de Nederlanders be tere „moeraslopers". Het Israëlisch elftal, zo hadden we voor al in de krant gelezen, zou nummer zeven Chimbowitz, zijn beste speler, opofferen om Coen Moulijn te schaduwen. Zijn op dracht zou alleen zijn om Moulijn, die Het enige doelpunt van het Neder lands elftal. Fransen heeft raak ge schoten. Doelman Levin liat ver slagen op de grond. het zo heet begeerde succes moesten ba nen, maar alleen daarmee kwamen de Is raeli's er niet. Het kleine beetje intelli gentie dat zelfs in een wedstrijd als deze nodig was, ontbrak en de Joegoslavische trainer zal halsbrekende moeite hebben om zijn voetballers voor de wedstrijden tegen België en Bulgarije klaar te sto men. Onze voorhoede had tijd nodig om te wennen. Er ging eerst zo weinig van haar uit dat Daan Schrijvers zelfs uit de achter hoede naar voren moest oprukken om een hier als de beste man werd beschouwd, het spelen onmogelijk te maken. Welnu, vélen hebben Coen Moulijn het spelen on mogelijk willen maken. Dat het hun niét doorlopend gelukt is lag aan de Rotter dammer die nadat hij eenmaal goed „door" was, net zo vurig werd als de Israëlis en zelfs aan het einde van de wedstrijd zo enthousiast in de tackle ging of van de uitslag van deze wedstrijd het wereld kampioenschap afhing. Trouwens, dat gold eigenlijk voor de gehele ploeg. Maar ja, toen het einde in het zicht kwam en de stand nog steeds 1-0 was voor Nederland, was er ook een winst premie te verdienen. In het begin speelde het Nederlands elftal nog niet zo vurig. Toen liepen de meesten nog als een kip op hoge poten door de plassen die er van stonde af aan waren, in tegenstelling tot de Israelis die er dadelijk als kikvorsmannen in doken. Het spel met de bal ging ook een beetje anders dan anders. De mooiste passes sneuvelden in de modder en de eni ge remedie hiertegen was zoals van ouds een ferme trap tegen het bruine monster en dan maar hard hollen. De eersten die de klok terugzetten waren uiteraard de ver dedigers. Dat de Israeli's bij hun eerste stormlopen toch maar zelden de somber kijkende Pieters Graafland konden berei ken was voor geen gering deel aan de stoere DWS-er Schrijvers te danken. Een heel verschil met Pieters Graafland was de zwarte panter die bij de Israeli's onder de lat stond, de jonge Levin. Deze deed niets liever dan zich in de blubber werpen. Spectaculair, soms zelfs een tikje roekeloos was Levin, zoals na de rust toen hij een van zijn eigen mensen besprong en Coen Moulijn, die in de buurt was, nog net het vege lijf kon redden. De midden voor en de rechtsbuiten waren in het Is raëlisch elftal de tanks die de weg naar steuntje in de rug te geven, maar einde lijk kwam dan een schot van Muller daf de jwarte panter fraai uit de hoek dook. De iSvedstrfjd werd gllëidélijk aan meer verdeeld. Onder nieuwe regenvlagen en knetterende donderslagen kwamen beide doelen om beurten in de vuurlinie te lig gen, met heftige schermutselingen en drif tige bijvalsbetuigingen van de tribunes. Na een half uur kwam dan onverwacht het Nederlandse doelpunt. Uit een korte corner tussen Moulijn en Van Nee volg de een voorzet die door Fransen werd ingeschoten. Luid misbaar van de Israëli's, maar hun heftigste reacties gingen eigen lijk uit naar de Israëlische scheidsrechter, die alles afstrafte wat niet door de beugel kon. Mede door zijn neutrale leiding kwam ongewijzigd de rust. Fransen was na de rust achtergebleven. In zijn plaats speelde de Feijenoorder Guus Haak mee. Dat was geen verzwak king,- alleen kwam hij in de clinch met de Israeli's en kon hierbij niet altijd zijn temperament in toom houden. Trouwens, hetzelfde gold voor onze speler Israels. Bijna was het Pieters Graafland zelf die de Israeli's een doelpunt cadeau deed door roekeloos ver zijn doel uit te lopen en daar nog wat te staan pingelen ook. Het was Schrijvers die door een onver saagde .duik in de modder het gevaar be zwoer. Klaas Nuninga kon de strijd ook niet volhouden en werd vervangen door de old-timer Mick Clavan, die eerst wat on wennig „rondzwom", maar toen acclima tiseerde. In zo'n wedstrijd kan dat alle maal. Het mag onder deze omstandighe den misschien wat vreemd klinken, maar het Israëlisch elftal kwam steeds meer als los zand aan elkaar te hangen. Maar wat een driftige Guus Haak en een gooche lende Coen Moelijn ook probeerden, er werd geen doelpunt meer gescoord. Geen wonder, want de spelers waren ten slotte te moe om nog op de benen te staan, laat staan om een behoorlijk schot te lossen. Vraagt men zich af, of deze vreemde nut heeft gehad, dan kan men alleen maar zeggen: voor de Israeli's. Voor de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen de Ieren in maart, lijkt ons nog een oefen match geen overbodige luxe. In de nieuwe sporthal van Venlo is dinsdag avond voor vijfhonderd toeschouwers de tafeltennis-interland NederlandWest-Duits land gespeeld. Nederland verloor met 1-8. Bij de pauze stonden de Duitsers reeds met 4-0 voor. Het enige punt voor onze landgenoten werd gescoord door Frans Schoofs, die in de zevende partij Dieter Weitz met 21-17, 11-21, 21-17 de baas bleef. De uitslagen waren: Wiip Schoonemeyer Hans Micheiloff (Did) 14-21, 14-21; Fréns Schoofs (Ned.)Walter Dahlmann (Did) 14-21, 17-21; Bert van der Helm (Ned.)Dieter Weitz (Did) 16-21, 12-21; Frans Schoofs (Ned.) —Hans Micheiloff (Did) 18-21, 14-21; Wim SchoonemeyerDieter Weitz 14-21, 12-21; Bert van der HelmWalter Dahlmann 14-21, 11-21; Frans SchoofsDieter Weitz 21-17, 11-21, 21-17 Bert van der HelmHan Micheiloff 10-21, 8-21; Wim SchoonemeyerWalter Dahlmann 22-20, 11-21, 12-21. In Zwolle wordt een internationaal schaaktoernooi gespeeld. De uitslagen van groep A zijn: Piket (Ned.)Rellstab (W.- Dld.) 0—1, v. d. Wijde (Ned.)—Weisz (W.- Dld.) 10, Bobotsov (Buig.)Flesch (Hong.) 10, Aalders (Ned.)Andriessen (Ned.) 10, RellstabIvkov (J.sl.) 01, Aalders Van der Wijde 01, Litthlewood (G.B.) Bobotsov 01, WeiszPiket 01, Flesch— Andriessen remise, IvkovLittlewood 10. Van der Wijde, Bobotsov en Ivkov hebben de leiding met 2 punten. 1322321211233132282121123112331322321211233131232121123 12331322321211233132232121123 13223212112331322321211231 (Van onze sportredactie) „We moeten op goede voet staan met de amateurverenigingen uit de omgeving. Wanneer goede jonge spelers van die clubs naar de semi-profvereniging in hun omgeving kunnen en willen mag dat de verstandhouding niet schaden. Het moet integendeel de juiste gang van zaken zijn. Het is beter dat de jongens in de eigen omgeving blijven, dan dat ze ver van huis een semi-profclub opzoeken". Dat is de mening van Jack Mansell, trainer van Telstar, en hij zal in deze opvatting door veel van zijn collega's worden bijgevallen. Voor de amateurclubs blijft het een trieste zaak overigens, wanneer een jeugdig voetbaltalent naar de semi-prof- gelederen gaat. Zo was het bijvoorbeeld voor ETO uit Hoofddorp. Daar vertrok vorig seizoen Hans Gallis; naar Telstar. Vandaag speelde hij in het Nederlands Uefa-elftal tegen West-Duitsland. Zoals ook Jacques Cleeren, een clubgenoot. Deze achttienjarigen geven ditmaal hun voorspellingen voor de toto. Hans Gallis is een jonge Hoofddorper, die bescheiden praat over zijn succes als voetballer. Dat tekende zich al af in ETO, de amateurclub uit zijn woon plaats, waarin hij als vijftienjarige in het eerste elftal debuteerde. Het moet de voetbalenthousiasten in Hoofddorp snel zijn duidelijk geworden over welke kwaliteiten hij beschikte. Het kan daar om geen bevreemding hebben gewekt, dat vele semi-profs interesse in hem toonden. De jongen, nu achttien jaar oud, koos voor Telstar. Tijd om spijt te krijgen is er niet geweest. De oorspron kelijke linksbuiten, als 8-jarige begon hij met voetballen, werd binnenspeler in het Telstar-jeugdelftal en. was aan genaam verrast met zijn verkiezing voor het UEFA Ü6-18 jaar)-elftal. In dat Nederlands elftal is hij vandaag linkshalf. De blonde Gallis, spuiter op een le derververij, is tevreden met ijn huidige voetballot. In Telstar heeft hij het naar zijn zin, bij de UEFA-selectie „de keu ze had ik niet verwacht" eveneens en de voetbaltoekomst „ik voel wel voor volledig betaald voetbal" lijkt gunstig. Omstandigheden, die voor deze jonge speler (rustig voetballend, met een goed inzicht) het beste doen verwachten. De naam Cleeren is in Velser voetbal kringen bekend. De tweeling, die in VSV en Stormvogels tot aanvaardbare resultaten kwam en komt, heeft dat veroorzaakt. Een jongere broer heeft de ingeslagen weg goed vervolgd. Jacques, achttien jaar oud, tweede klasser van de kweekschool, doet het zelfs beter dan de tweeling. Hij is al doorgedrongen in het UEFA-elftal van Nederland en zal als rechtsbuiten mee spelen. Evenals Hans Gallis, de tweede speler van Telstar voor de wedstrijd tegen West-Duitsland en Hans van der Gevel, reserve, is zijn oordeel over de tegenwoordige Telstar-trainer Mansell zeer gunstig. Hij („als ik eenmaal mijn onderwijzersdiploma heb, zou ik wel volledig betaald voetbal willen") is door die trainer op de rechtsbuitenplaats te rechtgekomen en viert als zodanig vic torie door een fikse schotvaardigheid, die snel en doortastend spel moet af ronden. Jacques Cleeren, een stevig gebouw de jongen, die zonder veel bedenkingen zijn mening over voetbal prijs geeft, be gon zijn voetballoopbaan net als zijn broers bij VSV. Als twaalfjarige werd hij Stormvogels-lid en bij het ontstaan van Telstar was de. nieuwe semi-prof- club zijn vereniging. De voorspellingen van Gallis, met be trekking tot de wedstrijden van zondag, zijn ondergebracht in de eerste rij cij fers, die van Cleeren in de tweede reeks. DWSSittardia 3 1 DHCVolewijckers 2 1 VolendamVVV 1 1 Holland SportWillem II 2 1 Velox—NEC 2 3 ElinkwijkEindhoven 1 2 HaarlemPEC 2 1 ZaanstreekZwartemeer 1 1 CambuurHeerenveen 1 1 GraafschapHilversum 1 3 NOAD—SVV 2 2 HDVSHVC 1 1 Werden BremenFC Köln 2 3 Een snelle beslissing van een toevallig bijeen gekomen bestuur van de Nederland se Sport Federatie, heeft de Nederlandse Basketbal Bond uit de nood geholpen. Vrijdag a.s. begint in San Sebastiaan een van de kwalificatie-toernooien voor het Europees kampioenschap basketbal, Een schandaal in het Engelse profvoet bal, dat verleden jaar grote opschudding verwekte, eindigde dinsdag tegen het de cor van een rechtzaal in Nottingham met het zenden van tien spelers en ex-spelers naar de gevangenis voor het plegen van fraude. Voetballers die door onjuiste prak tijken de uitslagen van wedstrijden beïn vloedden, waarmee grote geldbedragen waren gemoeid. James Gauld, een 35-ja rige man, die zich als een soort „Judas" ontpopte toen hij de anderen verraadde, kreeg vier jaar celstraf en werd tevens veroordeeld tot een boete van 5000 pond sterling (50.000 gulden). De andere negen kregen vier tot vijf tien maanden, bij wie internationals als Tony Kay en Peter Swan die er met vier maanden gevangenis genadig af kwamen. Joe Richards, de president van de En gelse voetballeague zei na de rechtzitting „het wat een zwarte dag in de geschie denis van ons voetbal, maar het is een verademing dat alles nu is opgeklaard". De aanklacht tegen deze spelers was een gevolg van een aantal nogal sensationele artikelen in een krant, waarin met naam de spelers werden genoemd, die volgens afspraak z.g. „verloren" wedstrijden speelden. Na verhoren bleek de juistheid van de berichtgeving en tevens kwam aan het licht dat alle mannen reeds eer der door hun clubs waren geschorst voor hetzelfde vergrijp. De rechter zei dat de straffen lang niet mals waren, maar er diende een voor beeld gesteld te worden, waardoor het voor profvoetballers en bookmakers dui delijk zou worden, dat men van deze prak tijken in de sport niet was gediend. De procureur-generaal zei, dat Gauld, waar voor eerste divisie club Everton eens 14.000 pond (140.000 gulden) transfer had betaald, de centrale figuur was. James Gauld bekende 14 wedstrijden tussen 1960 en 1963 te hebben „beïnvloed" en dat hij andere spelers had betrokken in zijn sno de plannen. In die tijd moet hij ongeveer 33.000 hebben verdiend, afgetrokken van het bedrag dat hij aan andere spe lers had uitbetaald als zij zich aan de af spraken hielden. Hij werd een „Judas" toen hij de anderen verraadde omdat een zondagsblad hem 72.000 betaalde voor zijn onthullingen. De advocaat van Gauld zei in zijn verdediging, dat Gauld zich schaamde voor zijn daden. Daar kan hij nu vier jaar lang over nadenken. De ver oordelingen van de anderen waren: John Fountain (31) ex-aanvoerder van York City, 15 maanden; Brian Phillips (32) ex- aanvoerder van Mansfield Town, 15 maan den, Richard Beattie (27), ex-Schots inter national, doelman, 9 maanden, Kenneth Thomson (34) stopper bij Hartlepools United, 6 maanden, Ronald Howells (29) linkshalf bij Walsall, 6 maanden Samuel Chapman (26) een andere ex-aanvoerder van Mansfield Town 6 maanden, David Layne (25) Sheffield Wednesday, midden voor, 4 maanden, Tony Kay (27) Everton en international voor Engeland, 4 maan den Peter Swan (28) Sheffield Wednesday en international voor Engeland 4 maanden. waarvan de finale van 30 mei tot 10 juni a.s. in Moskou zal worden gehouden. De Nederlandse Basketbal Bond zou aan dit toernooi deelnemen, waarin door onze landgenoten vrijdag tegen Italië, zaterdag tegen Spanje en zondag tegen Zwitserland zou worden gespeeld en waarvan de num mers een en twee zich kwalificeerden voor Moskou. Het was de bedoeling dat de Nederland se basketbalbploeg bestaande uit zeven tien leden, woensdag naar Parijs zou vlie gen en vandaar per nachttrein naar de plaats van bestemming. Een ineens opge komen spoorwegstaking in Frankrijk ver hinderde deze mogelijkheid en de enige op lossing was een rechtstreekse vliegtocht A'damMadridBilbaoSan Sebastiaan. Dat kostte te veel geld. De f 4000 konden in zo'n korte spanne tijds niet te voor schijn worden getoverd, zodat het in tijd nood geraakte bestuur van de N.B.B. be sloot om bij de NSF aan te kloppen. Het NSF-bestuur, toevallig dinsdag in Utrecht bijeen ter vergadering, had begrip voor de situatie, waarin de basketballbond, buiten schuld, was geraakt en besloot met algemene stemmen de 4000 ter beschik king te stellen. Het Nederlands zaalhandbalteam, dat zaterdag 6 februari in Den Haag een interland tegen Frankrijk speelt, zal uit komen met de volgende spelers doel: George van Noesel (Swift, Arnhem), wisselkeeper Coby Wethly (UD) en de veld- spelers Gijs van Koppenhagen en Ab Veenhuizen (ESCA), Daan Gillissen en Frans van der Heijden (Niloc), Theo Mulder en Helmert Botterman (Operatie '55), Guus Cantelberg en Pim Rietbroek (Sittardia), Dick Veen (Jahn) en Jaap Bax (Micrometers). Zuid-Afrika, geleid door een attractieve 89 not out van Trevor Goddard, bereikte dinsdag 171 runs voor het verlies van een wicket in zijn tweede innings tegen Engeland van de vierde testmatch cricket tussen beide landen. Eerder op de dag was Engeland, dat de laatste zes wickets verloor voor 51 runs, all out gegaan voor 384 in antwoord op het Zuidafrikaanse eerste inningstotaal van 390 voor zes (gesloten) De wedstrijd eindigt woensdag. Goddard, die drie zessen sloeg en negen vieren, zette samen met Eddie Barlow (42) een eerste wicketstand op van 65. Nadat laatst genoemde was gebowld hield Goddard stand met Tony Pihey (85 not out). Dit duo kwam tot 106 runs. Peter Parfitt, wiens 122 not out achttien vieren bevatte, was Engelands top scorer. Dinsdagavond is de jaarlijkse simultaan tournee van V. en D. in de hoofdstad van start gegaan. Vier grootmeesters en twee meesters namen eraan deel. De uitslagen luiden: Botwinnik (Rusl.) 25 21 4 92 pet. Flohr (Rusl.) 35 32 3 96 pet. Larsen (Denem.) 35 30 4 91 pet Donner 35 31 4 94 pet Bouwmeester 31 26 2 87 pet. v. d. Berg22 14 6 77 pet. De Amsterdamse schaatsenrijdster Car ry Geyssen is dinsdag bijzonder goed voor de dag gekomen. Ze eindigde op de 500 meter als tweede achter de Noorse Gerd Inger Groot en won de 1500 meter vóór haar grote rivale Stien Kaiser in de tijd van 2 min. 32.4 sec., hetgeen een nieuw baanrecord betekende.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13