Wachten bij de Westminster Hall HET WEER Mobil Oil verheugd over resultaat van gesprek in Den Haag Westduitse bladen doen aanval op Churchill Minister Van Aartsen ziet nut in voorrang van links verkeer Koningin Juliana niet naar Londen Chaos in Frankrijk door talrijke stakingsacties Akkoord CAO Visserij UST Indonesië krij gt niet rechtstreeks geld voor West-Irian Okker-Hajer uit de strijd Auschwitzcomité tegen verjaring van nazimisdaden Unilever Ltd komt met een obligatielening- Vijfdaagse in de detailhandel blijkt moeilijk Belgische straaljager bij Deurne neergestort Leerboek Nederlands voor Indonesiërs Garantieloon wordt 145 Petrochemische industrie W. A. VERWOERD en ZONEN MORRIS "iefore you $uy! Het woord is aan In de krant van heden: NAPPA- EN SUÈDE JASJES Lichte vorst „Op zijn gezicht zitten vlekken die niet kunnen worden afgewassen „Redder van Bolsjewisme Treinen rijden niet, geen stroom, gas en post Scherper ogencontrole van kandidaten voor rijbewijs KOLEN Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 71 WOENSDAG 27 JANUARI 1965 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 1343V LEIDSFSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 3235R6 Kantoon Lange Nieuwstraat 427^ IJmuiclen. T 1 T 1 Q P jT Q IT IT Q Ibonn»^' K. SiUlllUlUCl V/ VJUIU1XI 9,75, franco per pos, U,. - L« ti j toon j. Ci0i Tn nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Tel. redacüe 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije i De Nederlandse ontwikkelingshulp voor West-Irian, die in de vorm van financiële bijdragen in het ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties voor W.-Irian wordt verleend, loopt niet via Indonesië. Dit heeft minister Luns geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Moor man (K.V.P.). Naar aanleiding van berichten uit Dja karta dat Indonesië nog niets van het door Nederland gefourneerde geld zou hebben ontvangen, zegt minister Luns dat Indone sië geen gelden uit dit fonds ontvangt, omdat betalingen uit het fonds slechts ge daan worden aan de organisaties die de ontwikkelingsprojecten uitvoeren. Onze landgenoten Tom Okker en Jan Hajer, die samen een dubbel vormden in de internationale tenniskampioenschappen van Australië, zijn woensdag in de kwart finales uitgeschakeld. Zij verloren van het sterke Australische team John Newcombe- Tony Roche in vier sets: 2-6, 7-5, 4-6 en 2-6. Anthonie Donker: Pornografie is niet zozeer een zaak van de schrijver maar van de lezer. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Topsy Sport 7, 13 Kunst 8 Radio en 8 Feuilleton en mode9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend lichte vorst. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Over het algemeen veel bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige sneeuw. Volledige weerrapporten op pagina twee. PARIJS (Reuter) In Frankrijk rijden vandaag slechts enkele treinen. Er is een 24-uursstaking uitgebroken. Er reden slechts enkele internationale treinen. Goe derentreinen reden in het geheel niet. Het lokale treinverkeer rondom Parijs lag vrijwel geheel stil. In de Franse hoofdstad was het onder grondse en het autobusverkeer sterk be perkt. Vrachtauto's van het leger werden vanochtend gebruikt om de mensen naar hun werk te brengen. Vanochtend om negen uur begon het personeel van de gas- en elektriciteitsbe drijven een staking van 24 uur. Ditmaal hadden de betrokken vakbonden zich, op verzoek van de regering, bereid verklaard gas en stroom te blijven leveren aan zie kenhuizen, en soortgelijke instellingen, de verkeerslichten en enkele industriële be drijven. Vandaag werd er in Frankrijk geen post bezorgd. Het interlocale telefoonverkeer was beperkt. Ook het luchtverkeer werd getroffen door de staking van 't overheids personeel. Voornamelijk de binnenlandse lijnen hadden ervan te lijden. Ook werd op overheidsbureaus en op de scholen van daag vrijwel niet gewerkt. De bonden van burgerlijk overheidsper soneel hebben verklaard tot de stakingen te zijn gedwongen door de politiek van de regering voor het afremmen van loonsver hogingen. Volgens de bonden zegt de re gering dat de lonen sinds 1963 gemiddeld elf percent zijn gestegen. De loonstijging zou in feit nog geen 4 percent zijn en de koopkracht zou door prijsverhogingen zijn verminderd. De directie in Nederland van de Mobil Oil n.v. is zeer verheugd over het resul taat van de besprekingen die gisteren zijn gevoerd door minister Van Aartsen met vertegenwoordigers van het provin ciale bestuur van Noord-Holland en van veertien gemeenten uit Kennemerland en de Zaanstreek over de luchtverontreini ging die eventueel zou kunnen ontstaan door de vestiging van een raffinaderij in het gebied van de IJmond. Mobil Oil stelt zich op het standpunt dat de eisen die gesteld zullen worden ter bestrijding van de luchtverontreiniging redelijk en vervulbaar zullen zijn en in overeenstem ming met wat de raffinaderij op dat punt zelf voor plannen heeft. De directie merkt echter op dat het punt nog niet aan de orde is omdat de onderhandelingen die op het ogenblik met de gemeente Amsterdam worden gevoerd over een eventuele vestiging van de nieuwe raffinaderij en een petro chemische industrie nog niet zijn afge sloten, zodat er nog geen beslissing kan worden genomen. FRANKFORT (AP) Een van de vooraanstaande Duitse geïllustreerde bla den „Der Stern" schotelt zijn lezers voor, dat de overleden Britse staatsman Chur chill „nooit anders dan op onvriendelijke manier over ons en onze geschiedenis heeft gedacht" en om die reden in de schuld deelt voor vele van de tegenwoor dige rampen van Duitsland. In herinnering brengend dat Sir Winston een belangrijke rol speelde in twee oor logen tegen het „Reich" schreef het blad, dat de Duitsers „als geen ander volk in hem al zijn creatieve, dynamische en destructieve krachten deden ontwaken". Het blad stelt „dat hij zich met grote kracht verzette tegen de pogingen vrede met Adolf Hitler te sluiten en de nSd's toe te staan hun bewind in Oost-Europa te vestigen. Zijn onbuigzame houding dwong, Adolf Hitler voort te gaan met de oorlog tegen Engeland". „Ten slotte, natuurlijk, was er alleen de tyrannie van het Bolsjewisme in grote delen van Europa. Het betekent welis waar niet dat men het Duitse aandeel in deze ontwikkeling wil verkleinen als men vraagt of dit einde noodzakelijk was. Het blad schuift daarna de schuld voor de Rus sische bezetting van Oost-Europa, de ver deling van Duitsland en het verlies van grote stukken Duits gebied aan Polen en de Sovjet-Unie toe aan de oorlogsstrategie van Churchill. „Het zou oneervol zijn hierover te zwij gen, zelfs hoewel de gehele wereld nu met eerbied aan Churchill denkt. Op zijn ge zicht zitten vlekken die er niet afgewas sen kunnen worden." In het dagblad uit Bonn, „General An- zeiger", werd een soortgelijk standpunt in genomen en verklaard dat toekomstige his torici niet in staat zullen zijn voorbij te zien „aan de geheime documenten van Jalta waaruit de kilheid van Churchill blijkt waarmee hij de Duitsers uitwijst (uit gebieden die nu onder Pools en Rus sisch bestuur staan). Advertentie De taal van de documenten onthult ook zijn te kleine bezorgdheid over de bedreigde vrijheid van Polen, 'n vrijheid die toen Engeland in oorlog ging in krach tige woorden op de Britse vlaggen ge schreven stond. Ook het harteloze bombar dement van Dresden schijnt hem koud ge laten te hebben". In het rechtse ultra-nationalistische week blad „Deutsche Wochenzeitung" verscheen een artikel onder de kop „Churchill Europese misstap. Roem voor hemzelf ongeluk voor het volk". Na Churchill ver oordeeld te hebben voor zijn anti-Duitse vooroordelen, zinspeelt het artikel van de Duitsers die hem de Karei de Grote prijs in Aken in 1956 toekenden voor zijn na oorlogse bijdragen aan de Westeuropese eenheid: „Laat hen- „kransen van onvergetelijke roem en serviele dankbaarheid op zijn sarcophaag werpen", aldus het blad. „Zij begraven de redder van het Bolsjewisme, de liquidateur van het imperium, de va der van klein Engeland". Het Nederlandse Auschwitz-comité heeft in een telegram aan de Duitse bondskan selier Erhard geprotesteerd tegen het voor nemen van de Duitse regering de nazi misdaden na twintig jaar als verjaard te beschouwen. Het comité is van oordeel, aldus de tekst van het telegram dat misdaden tegen de mensheid niet kunnen verjaren. Het comité heeft er in een telegram aan de minister-president mr. Marijnen op aan gedrongen dit standpunt in de V.N. te ver dedigen. Voorts dringt het comité er in een tweede telegram aan mr. Marijnen op aan dat de Nederlandse regering alsnog een bij drage zal storten voor het internationale monument te Auschwitz „ter nagedachte nis van de ruim honderdduizend daar en in de omgeving vermoorde Nederlandse burgers". DEN HAAG Koningin Juliana zal de dienst bijwonen, die zaterdagmorgen in de Haagse Kloosterkerk wordt gehouden ter herdenking van Sir Winston Churchill. Prins Bernhard gaat, zaterdag naar Londen om het koninklijk huis daar te vertegenwoordigen. De prins zal de plech tigheden in St. Paul kathedraal bijwonen. Bij de begrafenis in Churchills geboorte plaats zal alleen familie aanwezig zijn. Minister Luns gaat naar Londen als ver tegenwoordiger van de regering. Volgens mededelingen van de Rijksvoor lichtingsdienst is uit Londen een uitnodi ging ontvangen voor één lid van het Koninklijk Huis. Daar het zeer ongebrui kelijk zou zijn dat koningin Juliana alléén naar de Engelse hoofdstad zou gaan, is na overleg tussen het hof en het kabinet be sloten, dat prins Bernhard het Nederlandse Koninklijk Huis zal vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheden in Londen. Het is overigens niet gebruikelijk dat de koningin begrafenissen van buitenlandse politici bijwoont. Ook bij de begrafenis van president Kennedy heeft zij„zich door de prins en prinses Beatrix laten ver tegenwoordigen. Daar komt nog bij dat in de St. Paul- kathedraal in Londen slechts één plaats voor een lid van het Nederlandse vorsten huis is gereserveerd. Zou de koningin zijn gegaan, dan had de prins thuis moeten blijven. Andere redenen liggen volgens de Rijksvoorlichtingsdienst niet aan de beslissing ten grondslag Naar de „Financial Times" vanmorgen meldt zal Unilever Limited spoedig met een obligatielening aan de markt komen voor een bedrag van 10 a 15 miljoen pond sterling. Zoals bekend moet het concern 12 miljoen besteden voor de intrekking van alle uitstaande preferente aandelen van enige Britse dochtermaatschappijen, terwijl voorts in het afgelopen jaar 22 mil joen pond sterling nodig was voor het Overnemen van de Thames Board Mills. De eerste in de rij bij Westminster Hall om eer te bewijzen aan Sir Winston Churchill was de zeventien jarige Londense student Nick Hut- chings. Hij kreeg gezelschap van de bebaarde Nieuwzeelandse zeeman Robert' Wilson, die tijdens de ziekte van Sir Winston verscheidene dagen onafgebroken voor het huis in Hyde Park Gate de wacht hield. (Telefoto). Op voorstel van de heer P. J. Kruif van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft vanmorgen het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detail handel vanmorgen besloten de ontwerpver ordening over regeling van de arbeidstijd verkorting in de detailhandel tot uiterlijk 24 februari uit te stellen. Tot die tijd kun nen bezwaren bij het bestuur worden bekendgemaakt. Zie ook de pagina finan ciën en economie. Vanmorgen is bij Deurne (N.B.) een Bel gische straaljager van het type Starfighter neergestort. De piloot kwam óm het leven. Brokstukken van het toestel kwamen neer bij gebouwen van de Koninklijke Land macht, waar alleen glasschade werd aan gericht. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft zich gisteren in de Tweede Kamer niet on gunstig uitgelaten over het voorstel van de Delftse wiskundeleraar pater Krekel- herg om aan verkeer van links voorrang te verlenen boven verkeer van rechts. Maar het is volstrekt onmogelijk ver andering aan de voorrangsregel alleen in Nederland in te voeren, zei hij. De minister deelde voorts mee, dat er tussen zijn departement en het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid overleg gaande is over een verzwaring van de medische eisen voor het rijbewijs, onder meer over een scher pere controle van het gezichtsvermogen van de kandidaten voor het rijexamen. Een belangrijke mededeling was, dat nog dit jaar begonnen zal worden met de bouw van de Barendrechtse tunnel, ter vervan ging van de brug over de Oude Maas, die zowel voor de scheepvaart als voor het In de Amerikaanse stad Selma, waar negers zich trachten in te schrijven in de kiesregisters, is het de afge lopen dagen onrustig geweest. Op de foto wordt een liggende negervrouw met een knuppel bewerkt door sher- rif Jim Clark, terwijl twee agenten hadr handen proberen te boeien. Clark zei later dat de vrouw hem een klap had gegeven. (Telefoto). wegverkeer een hinderlijk obstakel is. De tunnel zal waarschijnlijk in 1968 klaar zijn. Voor de beruchte Baanhoekbrug bij Gorinchem moeten weer nieuwe bereke ningen worden gemaakt omdat de spoor wegen de brug niet alleen beweegbaar, maar ook dubbelsporig willen maken. Staatssecretaris Keizer deelde mee, dat er nog steeds geen beslissing is genomen over de aanleg van een spoorlijn Amster dam—Den Haag via Schiphol. Het wachten is nog op twee rapporten. Deze bewindsman bestreed dat de jong ste tariefsverhoging van de spoorwegen, voorkomen of verminderd had kunnen worden door een efficiënter beleid bij de spoorwegen. Verschillende Kamerleden hadden afschaffing van de dubbele kaart jescontrole in de treinen en aan de in- en uitgangen bij de stations bepleit. De staatssecretaris zei, dat afschaffing van de controle bij de stations gepaard zou moeten gaan met verhoogde controle in de treinen. De controle aan de stations legt geen zware druk op het bedrijf, want deze controle wordt verricht door personeel dat voor ander werk ongeschikt is, aldus de staatssecretaris. Een Nederlandse particuliere uitgeverij werkt op het ogenblik aan de uitgave van een nieuw leerboek „Nederlands voor Indone siërs,', dat is geschreven door dr. J. F. H. A. de la Court. Het boek dat in de loop van dit jaar zal verschijnen, zal 160 tot 200 bladzijden tellen. Reders en de erkende vakbonden heb ben overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de visserij. Het be langrijkste resultaat is de verhoging van het zogenoemde garantieloon van 125 tot 145 per week. Vakantietoeslag wordt opgetrokken tot 132,50. Vertrekverbod voor schepen die tussen middernacht en des morgens zeven uur willen uitvaren, met uitzondering van schepen die al meer dan zestig uur binnen liggen. Een volledige compensatie van da AOW-premie door de reder. Tot nu toa werd 6.6 percent van de 8.1 percent gecompenseerd. De marktkosten van zoute makreel die vroeger gelijk waren aan die van verse vis (elf percent) nu gelijk aan die van zoute haring (zeven percent). De CAO moet nu nog worden goedgekeurd door de Stichting van de Arbeid. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) MingUliiP f Advertentie DAMESKAPSALO* LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1