Rien van Nunen: „'t Rolletje was zo lekker in me gegroeid" In memoriam Staf Nees HOEST? Eeuwfeest van Miguel de Unamuno's geboortedag in Utrecht gevierd Teleac begint met EHBO-t.v.-cursus voor het gezin NEGEN MUZEN Bach-primeur in Groningen Morgen voor 't laatst Stief been Het nieuwe concertprogramma van „De Vrienden van het lied'' DONDERDAG 28 JANUARI 1965 13 verkoudheid? keelpijn GROENE KRUIS HOESTBONBONS VPRO maakt opname van recital van Sas Bunge Jos de Klerk Marcus Passion De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma T. V-nabeschouwingen Mies Bouwmans t.v.-terugkeer De t.v.-reportage van Churchills uitvaart HET BERICHT DAT STAF NEES, de vermaarde beiaardvirtuoos, opvolger van Jef Denijn als directeur van de Beiaardschool te Mechelen, maandagmiddag plotseling is overleden, zal vele klokkenvrienden met mij pijnlijk getroffen hebben. Na Denijn die de hergeboorte van de beiaardkunst inluidde, was Nees immers de dominerende figuur, die Groot-Nederland weer vaardig en waardig wist te maken voor het natio nale muziekinstrument van onze klokketorens en de verbreiding van de beiaard in andere landen meer dan honderd in de Verenigde Staten mede tot een feit maakte. Zoals voorheen bij de grote pionier Denijn, is Holland bij Nees te Mechelen ln de leer gegaan, tot het zelfstandig een eigen beiaardinstituut in het leven riep, dat nu in technische zin de verworvenheden van de Mechelse School met succes nastreeft. Wat Nees gezaaid heeft is in Noord-Nederland welig opgeschoten tot een rijpe kunst. helpen probaat en smaken heerlijkl '■W Advertentie Als mede-oprichter van de Nederlandse Klokkenspelvereni ging, ben ik al vroeg, na de eerste wereld oorlog, met Staf Nees in contact gekomen en werd hij een van mijn dierbaarste vrienden. Noemde ik hem hierboven een dominerende figuur, dan gold dit niet voor zijn karakter, want hij was de gemoede lij kste en teerhartig- ste kunstenaar die ik ooit ontmoette, al heb ik hem wel eens uit de slof horen schie ten wanneer het om zijn overtuiging ging, want hij was een man van karakter. Maar van zijn warmhartige gemoedelijkheid be waar ik onvergete lijke indrukken. Laat ik daarvan één tref fend moment vertel len. Jaren geleden bracht ik eens met mijn vrouw en mijn toen nog zeer jeug dige kinderen de va kantie door in de Vlaamse streken. Op een stille zomer avond stappen wij te Mechelen af om zon der voorafgaande kennisgeving de familie Nees te gaan begroeten. Toen wij aan belden was Staf zich net vaardig aan het maken om van acht tot negen een beiaard concert te gaan spelen. Dat was voor ons een onverwachte meeval. We zouden rus tig in de tuin, met uitzicht op de bonkige Romboutstoren, de bespeling kunnen be luisteren, en na afloop zou er dan nog ge legenheid zijn voor een gezellig praatje. Het was 'n avond als 'n zalf De oude Jef Denijn kwam zich in de tuin vervoegen en mevrouw Nees zorgde voor fles en glazen. Acht klokslagen. Daartussen een guirlande van zilverige beiaardklanken als teer klavecimbelgetinkel. Het bleek het voor spel van een hartelijke vriendengroet. Plots stoot mijn dochtertje mij aan: Vader, uw liedje „Wie kan u ooit vergeten?" Inder daad, Staf opende zijn programma met een extra-nummer, bedoeld als vriendengroet, de melodie van een mijner eerste liederen. Toen hoorde ik, diep ontroerd, de innigheid van die simpele wijs in het tere gevoelige spel van de virtuoos, die straks met bra- vour de klokken zou laten daveren en spelemeien, maar nu in alle hartelijkheid zijn gemoed om dit onverwacht bezoek in de mildste nuances uitte. Wederkerig zou ik de trouwe vriend nu ook willen toe zingen „Wie kan u ooit vergeten?" IK HEB NEES meegemaakt als reis gezel en gul de pijp mogen stoppen uit zijn enorme tabaksblaas met Semois als mijn voorraad verbruikt was. Ik heb onder zijn (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Minister Bot opent woensdag 10 februari om 19 uur met een korte toespraak de eerste uitzending van de stichting Televi sie Academie, kortweg Teleac genoemd. Teleac die op Nederland I in de N.T.S.- zendtijd gaat uitzenden, stelt zich voor televisiecursussen op velerlei gebied, te geven. Cursussen over wetenschap en techniek, vak- en beroepscursussen en her en bijscholingscursussen voor mensen die een nieuw beroep willen kiezen ofwel zich in hun eigen beroep verder willen be kwamen. In samenwerking met het universitair onderwijs zal Teleac tezijnertijd ook post academische cursussen verzorgen. Het doel hiervan is afgestudeerden op de hoog te te houden van de jongste ontwikkelin gen op hun vakgebied. De eerste uitzen ding van Teleac gaat over eerste hulp in en om het huis, elementaire E.H.B.O. voor het gezin. Alle lessen van deze cursus zestien in totaal, worden op dezelfde tijd uitgezonden. Ze worden op zaterdagmor gen van 10 uur tot 10.30 uur herhaald. Op dezelfde avond, om 22.40 uur wordt de in leidende les uitgezonden van de cursus moderne onderwijsmethode en didactiek. Deze cursus is in de eerste plaats be stemd voor mensen die in het onderwijs werkzaam zijn maar ze kan ook door andere belangstellenden worden gevolgd Ook deze cursus heeft 16 lessen en ook deze lessen worden herhaald en wel op zaterdagochtend van 10.30 uur tot 11.00 uur. Het recital dat de pianist Sas Bunge zaterdagavond om 8 uur geeft in de Tuin- zaal van het Concertgebouw in Haarlem, zal in zijn geheel door de VPRO worden opgenomen voor een radio-uitzending op een later tijdstip. De opbrengst van het concert komt, zo als gemeld, ten goede aan de kas van het Haarlems Jeugd Orkest. Disharmonisch. De Deerne televisiekijkers krijgen vrijdag een uitvoering van het „Disharmonisch Symphonie-orkest van Kopenhagen" op hun scherm. Het is een 17 leden tellende „beat group". Elvira Casazzat De mezzo-sopraan Elvira Casazza is dinsdag in Milaan op 80 Jarige leeftijd overleden. Zij is over de hele wereld opgetreden, onder meer veelvuldig onder Toscanini. directie als oratoriumzanger gezongen en hij heeft meermalen onder mijn leiding de beiaardpartij gespeeld in de „Rubenscan tate" en „Zo zong de Gouden Eeuw", dat wil zeggen dat hij op het Haarlemse caril lon thuis was en dan de onmogelijkste prestaties leverde voor welker verklaring ik in technische details zou moeten treden, die hier niet te pas komen. De dood heeft deze grootmeester van het klokkenspel nu de pas afgesneden; wij zul len hem niet meer horen. Maar wij kunnen hem nooit vergeten. Van onze correspondent) GRONINGEN De Groninger Cantorij zal op 22 maart in de Nieuwe Kerk in Groningen een verrassende kerkmuzikale primeur brengen, door de eerste uitvoe ring in Nederland te geven van de kort geleden gereconstrueerde en voor het eerst in die vorm uitgegeven Marcus Passion van Johann Sebastian Bach. Volgens Philipp Emanuel Bach heeft zijn vader vijf lijdensmuzieken geschreven. Tot nu toe beschikte men slechts over de par tituren van de Johannes Passion en de Matthöus Passion, die beide veelvuldig worden uitgevoerd. Van een derde lijdensoratorium van Bach is slechts de tekst bewaard gebleven, De Duitse musicoloog Diethard Hellmann heeft thans een reconstructie gemaakt van de muziek die Bach hiervoor moet hebben geschreven. Staf Nees (links) en Jos de Klerk op reis in Zwitserland in 1933. Het eeuwfeest van de geboortedag van de Spaanse romanschrijver, novellist, es sayist, criticus en dramaturg Miguel de Unamuno is gevierd in een bijeenkomst van het Spaans, Portugees en Ibero-Ame- rikaans Instituut en het Filosofisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De bijeenkomst, die werd gepresideerd door prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting „Het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut", werd door vele representanten van de uni versitaire gemeenschap en andere belang stellenden bijgewoond. Prins Bernhard, die in 1956 in het groot auditorium van de Utrechtse Rijksuniver siteit ook de herdenkingsbijeenkomst voor José Ortega y Gasset leidde, introduceer- dr. Julian Marias, directeur van het Se- minario de Estudios de Humanidades in Madrid en opvolger van zijn beroemde leermeester Ortega y Gasset, bij zijn ge hoor. Hij sprak de herdenkingsrede uit in de Engelse taal, hetgeen prins Bernhard aanleiding gaf met een zeker schuldgevoel te spreken van „de mislukking van de mis sie" van de Hispanisten in Nederland, aan gezien zij er niet in zijn geslaagd Spaans voor alle Nederlanders verstaanbaar te maken. Dr. Marias wees op de originaliteit en actualiteit van De Unamuno's denken. Hoewel het moeilijk is van nationale idee- en te spreken, is in De Unamuno's denken de Spaanse historie steeds levend. De verdienste van schrijvers van het geslacht 1898, waartoe Ortega y Gasset en De Una muno behoorden, is geweest, dat zij de Spaanse realiteit als een vorm van den ken hebben beleefd; zij hebben 't „Spaan se denken" gecreëerd. Ondanks het feit dat hij als kind van zijn tijd het irrationa lisme onderging, liep De Unamuno in zijn romans en drama, op het existentialisme vooruit. De gevaren die de door De Una muno ingezette ontwikkeling bedreigen, noemde dr. Marias niet gering; de vrij heidsbeperking, de geringe band met het verleden en het gemakkelijk vergeten van de eis van helderheid en duidelijkheid hebben de wijsbegeerte in Spanje voor een brede schare ontoegankelijk gemaakt. „Tel uit je winst", de V AR A-quiz, zal door de ziekte van Theo Eerd- mans voorlopig een andere leider krijgen. Joop Simons neemt deze taak over. Zondagavond komt de quiz op het scherm, waarbij twee deelnemers duizend gulden mee naar huis kun nen nemen. Ko van Dijk, Mies Bouwman en Hans Tiemeijer in „Anders dan anderen". (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Morgenavond zien we voor de laatste keer „Stiefbeen en Zoon op liet scherm. Het is jammer, maar er is een troost: de NCRV loopt met plannen rond om enkele zeer geslaagde Stiefbeenafleveringen in de loop van het seizoen te hei halen. Oude Toon, oftewel Rien van Nunen, blijft ook nog in 1966 samen met Anclré Carrell het land doortrekken met „Stiefbeen en Show". Rien van Nunen gaat bovendien binnenkort een plaatje met twee liedjes opnemen bij Bovema in Heemstede en over niet al te lange tijd krijgen wij, dank zij de NCRV, er een nieuwe vervolgserie bij, met Rien als hoofdpersoon. In deze serie, geschreven door een onbekende Nederlandse schrijfster, wier naam angstvallig geheim ge houden wordt, speelt hij de rol van Freek Nijdam, een taxichauffeur die langs de weg menig merkwaardig voorval beleeft. DAT VRIJDAGAVOND de laatste Stief been op het scherm komt, spijt Rien van Nunen erg. „Het was altijd iets heerlijks om te doen". Ik ben reuze blij met het succes. Maar om nou helemaal eerlijk te zijn, het was toch geen speciale verdien ste van me. Het was toch niks bijzonders die rol van Toon Stiefbeen. Het ging alle maal moeiteloos. De rol ligt me nu een maal erg. Bijzondere spelkwaliteiten kwa men er eigenlijk niet zo aan te pas. Het is allemaal te danken aan dat teamwork, aan de regisseur, scriptgirl, de man die de muziek er bij verzorgt muziek die zo geweldig was, dat ze nauwelijks opviel aan de vaste cameraploeg, de floorma nager en als klap op de vuurpijl Piet Römer en ik. Dat malle stel dat aansloeg bij iedereen. Ik heb aan Piet een gewel dige partner gehad. Het is een beste vent. We hebben nooit herrie gehad; we zijn en blijven goede vrienden. We bellen el kaar regelmatig op. Maar dat neemt niet weg, dat ik het onsportief zou vinden om te zeggen dat Piet en ik Stiefbeen groot hebben gemaakt. De achtergrond waar we tegenaan geleund hebben is minstens even belangrijk. DERTIG JAAR ZIT Rien van Nunen al in het toneelvak en al bijna dertig jaar heeft het geduurd, eer hij, dankzij deze rol de erkenning en de waardering kreeg, waarop hij zijn levenlang hoopte. Hij is be gonnen in kleine gezelschapjes. Vielen die uiteen, dan had hij allerlei andere baan tjes er tussendoor. Rien van Nunen is daardoor nu ook gediplomeerd machine- zetter en wijnproever en hij heeft zelfs een handelsdiploma. „Mij vangen ze niet voor één gat, ik kan alle kanten op". Na de oorlog had hij een eigen toneelgezelschap, maar vanwege het ontbreken van subsidie, ging deze zaak over de kop. Er volgden moeilijke jaren. Schnabbeltjes en handel tjes brachten mondjesmaat het geld bin nen. Zes jaar geleden kwam ineens de kentering. Een plaats bij Beppie Nooy's Volkstoneel leverde de rol van „De Mop" op in de „Jantjes" (een rol met zang en dans). Deze uitvoering ging via de televi sie. Het werd een ovationeel succes. „Ik wist helemaal niet dat mijn kracht op het gebied van het volkstoneel lag. Maar dat dit zo was bleek wel uit het simpele feit dat ik contracten op deze ene tv-rol begon te krijgen. Via ander werk ben ik toen aan Stiefbeen gekomen, snap je? Het is toch gek dat het hele Stiefbeengedoe een cultus is geworden. Het is toch uniek, dat deze serie stopt en dat heel Nederland dat erg vindt. Ik merk het iedere avond sij het publiek, als we ergens met onze show staan". „HEUS IK VIND het zelf ook erg want dat rolletje was zo lekker in me gegroeid Ik weet niet hoe ik het zeggen moet. Nou ja, het is jammer dat de serie stopt. Ik heb als troost onze show. We hebben een fijne groep: André Carrell, Marjon Barde naar, pianist Wim Bosch, ik en manager Daan Hooykaas. We hebben een avondvul lend programma. André en ik spelen o.a samen een sketch. Ik word dan verdacht van heling van een partijtje oud roest. Na de pauze zing ik twee liedjes, met daar tussen een conference over Stiefbeen". HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VA RA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: infor matief programma voor weg- en water weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lich te grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw.. 11.55 Stereo: Moderne kamermuziek (opm) 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de land bouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoonstellingsagenda. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten 13.30 Mannenkoor. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. 15.30 Licht instrumentaal ensemble. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Voordracht. 16.20 Ritmische muziek uit Zuid Amerika (gr.) 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Volksliedjes. 17.30 Voor de "rijpere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.50 Bèta: .nieuws uit de wereld van de natuurwe tenschappen. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk: artikelen uit weekbladen. 19.10 Rotter dams Filharmonisch Koperensemble: mo derne muziek. 19.30 Kunstkroniek. 19.55 Eerste kolom, praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Chansons. 20.35 Voor het boek in de kast staat, litterair klankbeeld. VARA: 21.00 Promenade-Orkest, radiokoor en zangsolis ten: amusementsmuziek. 21.45 Tegenvoe ter, satirisch programma. 22.15 Amuse mentsmuziek <gr.) 22.25 Europese kam pioenschappen biljarten ankerkader 47/2 in Heerlen. 22.30 Nieuws. 22.40 Spontane reacties: muzikale discussie. 23.10 Lichte grammmofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende woord: medita tie. 7.05 Ouverture: Lichte grammofoon- Nieuws. (Om 8.00 tot 8.05 uur Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Lichte grammofoonmu ziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kinder koor. 12.00 Angelus. 12.03 Nieuwe gram mofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Ac tualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Wissewassen, licht programma. (Herha ling). 13.10 Lichte grammofoonmuziek. (Stereo). 13.55 Voor de vrouw. 13.45 Klas sieke en amusementsmuziek (gr.). 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 So praan en piano: klassieke liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoon muziek voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Klassieke gram mofoonmuziek. 21.00 Zang met gitaarbe geleiding. 21.20 Wordt het stil op de stal les?, documentaire over de situatie in het Nederlandse bioscoopbedrijf. 21.40 Licht strijkorkest (gr.). 22.00 Actualiteiten. 22.15 Griekse liedjes (gr.). 22.20 Europees kam pioenschap hardrijden op de schaats (he ren) te Göteborg. 22.30 Nieuws. 22.40 Epi loog. 22.45 Ga Davidje maar helpen, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbe richt en mededelingen voor de scheepv.). 12.50 Beursberichten en programma-over zicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkestmuziek 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio, (om 15.00 Nieuws). 15.45 Orkestmuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Barokmuziek. 16.55 Grammofoonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Duitse-, Engelse- en Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Voor de automobilisten. 18.45 Sportkroniek. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, radio kroniek en Het weer bij ons. 19.40 Gram mofoonmuziek. 19.45 Echo's uit de natuur. 20.00 Volksmuziek uit Jeogoslavië. 20.30 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Oude- en nieuwe koormuziek. 22.45 De Zeven Kun sten. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I KRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. NTS: 19.30 Koeko- Rekoe, Russisch poppenfilmpje. 19.40 Van Gewest tot Gewest, regionaal programma. 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO 20.20 Brandpunt. NTS: 20.50 Nóg een grachtje om, documentaire over Amster dam. KRO: 21.20 Zoals in slechte romans. (Wie in slechten Romanen), TV-spel (Duit se opvoering). 21.50 De schrijver verbergt iets.Wat?, litterair programma. 22.35 Epiloog. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO 20.01 De schone heks, TV-film. 20.25 De woeste Hooglanden, filmdocumentaire. NTS: 20.45 Muziek voor U, amusements programma. AVRO: 21.30-22.10 AVRO's Te- levizier. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NCRV: 19.30 Barend de Beer. 19.35 De Beverley Hillbillies, T.V.-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Atten tie. 20.50 Stiefbeen en Zoon, T.V.-spel 21.25 Ooggetuige Uw huis in Paramari bo, filmreportage. 21.45 Wederom Tellem documentaire.21.53 Nou jij weer, amuse mentsprogramma. 22.32 Werelddiaconaat. NTS: 22.40 Journaal. 22.45-22.50 Socutera NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO 20.01 Medische kroniek. NTS: 20.30 Pa trouillewagen 54 (Car 54), politiefilm VPRO: 20.55 Randfiguren, litteraire docu mentaire. 21.20 De oude draaidoos: frag menten uit oude films. 21.55-22.05 Ge sprek aan de schrijftafel. In de VARA-rubriek Contrast werd aan dacht besteed aan het Hilversumse jeugd» parlement, in vergadering bijeen. De vin nige gedachtenwisselingen van deze poli tieke jongeren waren de belangstelling van de t.v. ten zeerste waard; merkwaardig genoeg sprak juist dit jeugdparlement van radiostad zich uit voor zendtijdverlening aan de C.P.N. Mies Bouwman sloeg zich aardig door de moeilijke opgave heen, die een come back op de televisie altijd is. Dit niet het minst, omdat zij voor het eerst Bert Garthof's plaats in het programma „An ders dan anderen" moest innemen. Met be grip voor die plaats, een bescheiden tweede, toverde zij de hoofdpersoon, de ac teur Hans Tiemeijer, diens leven voor, met behulp van foto's en van getuigenissen van mensen, die in het leven van deze vitale, karaktervolle en idealistische toneelspeler een rol speelden. Het kwam ons voor, dat de naspeuringen van de t.v.-mensen dit keer niet zo geslaagd waren; Hans Tie meijer kon namelijk zelf nog zeer veel aan deze levensloop toevoegen en, mede gezien voornoemde karaktereigenschappen, maakte dat juist nog van deze uitzending een sterk programma. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de ontroerende gedachtenwis- seling met een oud-medegevangene van het concentratiekamp Vught en Tiemeyer's reacties op een verklaring van de grote Jean Vilar, die hij met zijn gezin op kosten van de VARA in Parijs mag gaan bezoeken. J. Damsliuizer „TELEVISIE EN VRIJE UITING" MENINGS- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op voorstel van de adviescommissie Studie-opdrachten Tele visie aan de heer mr. B. A. Sehmitz, adjunct-hoofd Televisiedienst van de KRO opdracht verleend tot het samenstellen van een wetenschappelijke verhandeling over het noderwerp „Televisie en vrije meningsuitingen". De vereniging Vrienden van het Lied, opgericht 1 november 1961, gaat speciaal voor koren zangrecitals organiseren. Op 29 januari a.s. komt het Aerdenhoutse Vrouwenkoor ten huize van dr. Elzinga, Lorentzplein 5 te Haarlem bijeen, waar de leden des morgens om 10 uur kunnen genieten van de zang van Alida Rebeira en Meinard Kraak begeleid respectievelijk door Miep van Luin en Hans Broek man. Zij zingen liederen onder andere van Jan Mul, Debussy, Caplet en Fauré. In voorbereiding zijn recitals voor het mannenkoor Caecilia, het Haagse Vrouwen koor en het Volendamse Operakoor. Het doel van de vereniging is verspreiding van de liedkunst door Nederlandse zangers en zangeressen onder alle lagen van de bevolking. Een tweede primeur is de uitvoering op 26 februari 1965 om 19.30 uur in de renaissance-zaal van het Frans Halsmu seum te Haarlem voor de plaatselijke af deling van Jeugd en Muziek. Dan zullen negen kunstenaars zich wijden aan „Het Dier in de Muziek". Tal van beroemde componisten hebben allerlei dieren muzi kaal gestalte gegeven. Uitvoerenden zijn: Alida Rebeira, Meinard Kraak, May Oranje den Uyl, Didi Sanders, Jaap Spigt, Miep van Luin, Ans Bouter, Hans Broekman en een fluitist. Op 30 januari 1965 om 20.15 uur is in het Huis met de Sleutels, Bronsteeweg 76 te Heemstede een concert, te geven door Elisabeth Lugt D* bariton Meinard Kraak. en Pieter Eykenboom begeleid door Geor ge van Renesse. Op 4 maart zal de ver eniging Vrienden van het lied, in samen werking met de Heemsteedse Kunstkring, om 20.15 uur in het Minervatheater te Heemstede twee Nederlandse zangers, die op internationale zangwedstrijden vele malen een eerste prijs hebben gewonnen huldigen: Max van Egmond en Meinard Kraak Deze baritons zullen duetten zin gen van Orlando di Lasso, Gounod en César Franck. Voorts worden liederen van Schubert en Fauré uitgevoerd. De zan gers worden door Thom Bollen en Hans Broekman begeleid. Ten huize van het bestuurslid van de vereniging mevrouw M. van Dantzig Mees, Harddraverslaan 60 te Santpoort treden d.d. 23 april 1965 om 20.15 uur op de sopraan Maria van Uden met haar echtgenoot Frans Bocxe begeleid door Ina Overkamp. Zij zingen duetten van Pur- cell, Marcello, Britten en Bartelink. Voorts staan liederen van Schubert, Wolf, Aurice, Dwars jak, Smit Sibinga en Lex van Delden op het programma. In totaal geeft de Vereniging Vrienden van het Lied in dit seizoen 30 uitvoerin gen, waarvan haar leden gratis kunnen profiteren, (secretariaat: Franz Schubert- laan 61 te Heemstede). Tot dusver hebben vijftien Europese lan den besloten, het rechtstreekse televisie- verslag van de B.B.C. van de uitvaart plechtigheid in de kathedraal van St. Paul op zaterdag over te nemen. België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Italië, Lu xemburg, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk, West-Duitsland, Zweden en Zwitser land sturen eigen commentators. Ierland neemt de commentaar van de B.B.C. over; Zuid-Slavië en Portugal zullen het pro gramma opnemen voor een latere uitzen ding. Via de Westduitse plaats Raisting zullen televisiebeelden van de plechtig heid over de Atlantische Oceaan naar de V.S. en Canada worden gezonden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13