Ronde van Nederland niet op programma van Geldermans Deelname van Den Hartog ook onzeker Sterke Engelse indoortoernooi tennisploeg in van Zuidlaren Kans op kampioenschap voor HYS 2 sterk verminderd r-HENK VISSER van atleet nu zakenman- CONCURRENTIE VAN RONDE VAN SPANJE Boycott bracht Engeland een draw Kennemerland kan zich distantiëren van gevarenzone Pellenaars voor Giro gevraagd Kans op koppel Post-Koel Cycle cross-titel wordt betwist in Soestduinen Ivkov en Bobotsov leiders in Zwolle Doelpunt van Cleeren bracht UEFA-team zege Basketbalderby White Stars-HOC DONDERDAG 28 JANUARI 1965 19 Zaterdagvoetbal Tien jaar schorsing voor keeper geheelonthouders Gornelisse met v. d. Lans in koppelwedstrijd Tennismeisjes weer op zegepad in VS Beslissingswedstrijd tussen DWS en Vasas op 24 maart Japanners maakten het Emerson-Stolle moeilijk in Melbourne Simultaan in Den Haag Jonge dammers spelen om de provinciale titel Nog geen beslissing tussen G.S. en Joz. Blankenaar (Van onze sportredactie) De deelneming van Ab Geldermans en Arie den Hartog aan de Ronde van Nederland (12-16 mei) is onzeker. Beide renners maken deel uit van Franse extra sportieve merken, die ploegen willen sturen naar de Ronde van Spanje, die samenvalt met de Ronde van Nederland (29 april-16 mei). Geldermans, vrijwel zeker, en Den Hartog, waarschijnlijk, zijn door hun ploegleiders voorbestemd voor de Spaanse ronde. Maar op de dagen dat de wielerronde van Neder land draait is er een startverbod voor alle Nederlanders in andere wedstrijden. Dat de KNWU daarvan af zal wijken is niet waarschijnlijk. Geldermans' positie vooral is onzeker. De Beverwijker (vrijdag vertrekt hij naar Ma laga in Spanje om in een trainingskamp te gaan) is verbonden aan een fabriek, waar van de belangen in Zuid-Frankrijk en Spanje liggen. De Duitsers Rudi en Willy Altig, Junkermann maken dit jaar ook deel uit van die ploeg. Bahamontes („hij zal in de Tour wel kopman zijn", zegt Gelder mans) en Darrigade zijn rijders, die hun contract verlengden. Voor de Ronde van Nederland heeft deze formatie geen in teresse. Geldermans zou dus uitgeleend moeten worden aan een Nederlandse ploeg voor de nationale ronde. Tot dusver heeft Geldermans echter nog niet een zo finan cieel gunstig aanbod gekregen om dat te overdenken. Zijn kansen op een goede ver dienste zijn veel groter in de Spaanse ron de. Dat zijn fabriek hem in die koers wil hebben is vaststaand. Geldermans over weegt daarom dispensatie aan te vragen bij de KNWU om het startverbod in an dere wedstrijden dan de Ronde van Neder land (12-16 mei) te ontlopen. Met Arie den Hartog liggen de zaken anders. Zijn extra-sportieve merk, waar van Geldermans vorig jaar nog deel uit maakte en waartoe Cees Lute, ook Bever wijker, nog behoort, stuurt wel een ploeg naar het Nederlandse evenement. Anquetil Ab Geldermans Het jaarlijkse indoor-tennistoernooi, dat van 25 tot en met 28 februari a.s. in de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren zal worden gehouden, krijgt een zwaardere bezetting dan vorig jaar. Met name Enge land verschijnt met een geduchte ploeg, aangevoerd door Bobby Wilson en Ann Jones-Haydon, die beiden tot de sterksten van Europa op indoortennisgebied behoren. Aan het toernooi in Zuidlaren zal verder worden deelgenomen door enkele Austra lische en Duitse tennissers. Deze laatsten zijn nog niet met name bekend. Op de deelnemerslijst staan: dames: An- ja Lepoutre, Jenny Ridderhof, Els Spruyt, Koosje de Jongh en Marijke Jansen (allen Nederland), Ann Jones-Haydon en Virgi nia Wade (beiden Engeland) en Fay Toyne (Australië) Heren: Willem Maris, Evert Schneider, Lex Karamoy, Piet van Eysden, Ron van IJmuiden moet in de derde klasse van het zaterdagvoetbal op bezoek bij hekke- sluiter Nedloyd en heeft daar ogenschijn lijk een gemakkelijke tegenstander aan, maar destijds op eigen veld werden de IJmuidenaren ook met 2-1 geklopt. Het is dus oppassen. Kennemerland heeft een uit-wedstrijd tegen de middenmoter Desto en zal daaruit de volle winst moeten be halen om uit de gevarenzone te kunnen komen. Voor het in de vierde klasse A zo fier leidende Zandvoort-meeuwen staat een las tige uitwedstrijd tegen AMVJ op het pro gramma en die hebben de voetballers uit de badplaats nog niet gewonnen. SVJ treedt als gastheer op van het veel hoger geklasseerde Kinheim en VEW moet op eigen veld de degens kruisen met AFC. Vooral SVJ heeft de winstpunten hard no dig om niet In de verdrukking te geraken. SIZO heeft een uitwedstrijd tegen Vlug en Vaardig en moet die winnen om de kam pioensrace met Zandvoortmeeuwen en Kinheim vol te kunnen houden. Tenslotte heeft Jong Hercules de beste winstkansen In de uitwedstrijd tegen hekkesluiter Aminco. De strafcommissie van de afdeling Arn hem van de KNVB heeft de doelman van Abstinentia geschorst tot 25 december 1974 wegens het slaan van de scheidsrechter en schuldhebben aan het staken van de wedstrijd Abstinentia-Schaarsbergen (eer ste klasse afdeling Arnhem). Abstinentia (geheelonthouding) had de betrokken doelman op eigen initiatief reeds gestraft. Deze schorsing is nu doof de strafcommissie overgenomen. De geheel onthouders kwamen er zelf ook niet zonder kleerscheuren af: hun werden twee winst punten in mindering gebracht. IJSHOCKEY. De ijshockey wedstrijd tus sen HYS (Den Haag) en Marville Arrows, die woensdagavond in Den Haag werd gespeeld, is geëindigd in een 85 zege yoor HYS. Gelder, Eddy Knol, Henk Goris, Peter Scholtz en Nick Fleury (allen Nederland) Bobby Wilson, Roger Taylor, Alan Mills en de 42-jarige Jaroslav Drobny (alien Engeland), Bob Howe en John Moore (bei den Australië). Ploegleider Kees Pellenaars heeft dezer dagen van de organisatoren van de Giro een uitnodiging ontvangen om met een ploeg van tien man deel te nemen aan de ronde van Italië. Deze wordt gehouden van 15 mei tot 6 juni. De Nederlandse ploegleider is uiteraard zeer geïnteres seerd in het aanbod, maar heeft nog geen besluit kunnen nemen. De kans is groot dat Peter Post volgend jaar een koppel zal gaan vormen met Gerard Koel. Koel heeft dit seizoen veel ervaring op de winterbanen opgedaan en hij valt steeds op door zijn strijdlust en klasse. De Sassenheimer Piet v.d. Lans zal za terdagavond met de Amsterdammer Henk Cornelisse als makker deelnemen aan een koppelkoers in het Antwerpse sportpaleis, Alle favoriete zesdagenkoppels nemen aan dit treffen over één uur deel. Een bus met supporters uit Sassenheim zal naar Ant werpen gaan om Van der Lans aan te moedigen. is daarvan kopman; Lute is bij zijn secon danten, Den Hartog nog niet. Ploegleider Geminiani, met Anquetil reed hij de auto rally van Monte Carlo, wil de Zuidlander naar Spanje hebben. Duidelijk is dat dit een ideale voorbereiding op de Tour de France zou zijn en Geminiani speelt met de gedachte Den Hartog in dat belangrijk ste wielergebeuren van het jaar in te zet ten. Ook Lute heeft overigens de monde linge toezegging gekregen in de Tour te zullen starten. De posities van Geldermans en Den Har tog zullen de komende weken ongetwijfeld aan discussies onderhevig zijn. Dat de or ganisatoren van de Ronde van Nederland hun absentie zullen accepteren lijkt on waarschijnlijk. De ploegbelangen, die voor al in Geldermans' geval groot zijn, zullen er mee in strijd komen. De renners stellen hun zaken aan de orde in de komende we ken, wanneer zij in hun trainingskampen verblijven. Nadat Geldermans vrijdag ons land verlaat, gaan Den Hartog en Lute zaterdag naar de Franse Riviera; waar schijnlijk voor een periode van drie weken. Aan de Riviera zullen deze rijders el kaar weer treffen in criteria, die de ope ning van het wielerseizoen betekenen. Cees Lute start op 24 februari bovendien in de Ronde van Sardinië. In Parijs-Nice (9 16 maart) en Milaan-San Remo (19 maart), de belangrijkste wedstrijden uit het voor seizoen, komt hij zijn stadgenoot Gelder mans (met wie hij vanaf 2 januari in eigen omgeving trainde) tegen bij de concur renten. Op een parcours in Soestduinen wordt zondag het nationale kampioenschap cycle- cross gehouden en daarbij worden alle fa voriete veldrijders aan de start verwacht, Cor Rutgers uit Naarden moet de titel ver dedigen. Het zal hem niet meevallen. De verzekeringsagent uit het vestingstadje schijnt 'n beetje uit vorm en gaf er zowel in Hilversum als Elsloo zonder meer de brui aan. De meeste tegenstand zal Rutgers onge twijfeld ondervinden van de Limburger Huub Harinigis, Jan van Geest uit Maasland die wel eens voor 'n verrassende ontkno ping zou kunnen zorgen, de Lissenaar Jan van Dijk, Cok v. d. Hulst uit Zoeterwoude de Rotterdammer Manus Brinkman of Ger- rit Ruttenberg uit Baarn. Zij hebben dit sei zoen in de vaderlandse crossen de beste prijzen in de wacht gesleept. Mogelijk kun nen ook de Brabanders Looyen, Vermet ten en Heesbeen, Van Tol uit Alphen aan de Rijn en de Haarlemmer Marcel Rutte een rol van betekenis spelen in de strijd de ereplaatsen. De start van de profs, onafhankelijken en amateurs is om twee uur. Zij moeten 25,4 km. (8 ronden) afleggen. Vooraf strijden de nieuwelin gen in een cross over 12,7 km. om de ti tel (start 1 uur). De aspiranten en vetera nen moeten 6,4 km afleggen en starten respectievelijk om elf uur en half twaalf De uitslagen van de partijen, die woens dag werden gespeeld voor de vierde ronde van het internationale schaaktoernooi in Zwolle, luiden: Groep A: Ivkov (Joegosl.)Bobotsov (Buig.) afg.; Aalders (Ned.)Piket (Ned.) 10, Rellstab (Duitsl.)Van der Weide (Ned.) remise, Andriessen (Ned.)Weisz (W.-Duitsl.) afg., Flesch (Hong.)Little- wood (Gr.-Br.) 10. Stand: 1/2. Ivkov en Bobotsov beiden 3 punten en 1 afgebroken partij; 3/4. Van der Weide en Rellstab elk 2'/2 pnt. De Nederlandse dames Betty Stöve. Trudy Groenman en Elly Krocké, respec tievelijk als tweede, derde en vierde ge plaatst, wonnen woensdag alle drie haar partijen in de tweede ronde van het dames enkelspel van het internationale Austin Smith-tennistoemooi te Fort Lauderdale in Florida. De uitslagen waren: Betty Stöve verslaat Helen Groerer (Florida) 6—0, 61; Trudy Groenman verslaat Jane Hancock (Florida) 61, 61; Elly Krocké verslaat Maria Guzman (Mexico) 62, 61 ■M Vasas Gyoer, de tegenstander van DWS voor de Europa-cup, is druk aan het trainen voor de komende wedstrijd. Trainer Hidegkuti voelt zijn spelers stevig aan de tand. Een eventuele beslissingswedstrijd tus sen DWS en de Hongaarse kampioen Va sas Gyoer zal op 24 maart worden gespeeld, zo heeft de Europese vdetbalfederatie be slist. Over de plaats van een mogelijke derde wedstrijd is nog niets afgesproken, zo meldt het Hongaarse persbureau MTI. DWS zou München de voorkeur geven. De UEFA bespreekt deze voorstellen op het ogenblik met de Westduitse voetbalbond. Een Nederlands reisbureau heeft 900 kaartjes besteld voor de wedstrijd in Gy oer. Op het besneeuwde veld van Vitesse in Arnhem heeft woensdagmiddag het Ne derlandse UEFA-jeugdteam een benauw de zege van 1-0 behaald op het jeugd- team van Rijnland/Westfalen. Het beslis sende doelpunt in deze aantrekkelijke wed strijd werd na ruim twintig minuten in de tweede helft gescoord door Cleeren (Telstar). De Nederlandse jeugd heeft in deze ont moeting langdurig een overwicht gehad, doch de voorhoede waarin Van der Kuy- len (P.S.V.) wegens een blessure ontbrak, speelde niet doortastend genoeg om de vinnige Duitse achterhoede te verontrus ten. Toen de talentvolle Cruyff (Ajax) kort voor rust last kreeg van een onwil lige spier en moest uitvallen werd het spel van de Nederlandse aanval er niet be ter op, ofschoon de vervanger van de Ajacied, de DOS-speler Achterberg in de tweede helft verdienstelijke dingen deed. Woensdag zijn in het Kooyong-stadion van Melbourne de internationale tennis kampioenschappen van Australië voort gezet met de dames-, heren- en gemengd dubbelspelen in de kwartfinales. Het favo riete Australische herendubbel Roy Emer son-Fred Stolle ontmoette onverwachte en heftige tegenstand van de Japanse Davis Cup-spelers Osamu Ishiguro en Koji Wata- nabe. Emerson en Stolle hadden bijna an derhalf uur nodig om de Japanners in drie sets op de knieën te brengen. In de halve finales komen zij tegen hun landgenoten Bill Bowrey en Owen Davidson uit. De andere halve finalisten zijn de Fransen Pierre Barthes en Francois Jauffret, die met moeite in vijf sets: 26, 9—7, 57, 86, 75 zegevierden over de Australiërs Brian Bowman en John Pearce en het Australische dubbel John Newcombe-Tony Roche. In de halve finales van het dames dub bel komen Margaret Smith met haar land genote Lesley Turner uit tegen het Ame rikaans/Franse paar Caldwell Graebner en Rosa Darmon, terwijl Maria Bueno en Norma Baylon tegenover Billie Moffitt en Robyn Ebbern komen te staan. De belangrijkste basketbal wedstrijd in Haarlem is deze week ongetwijfeld de plaatselijke ontmoeting tussen de ploegen HOC en White Stars in de dames-ere divisie. Hoewel het verschil op de rang lijst een grote HOC-zege zou doen ver moeden, zullen de meisjes van HOC er goed aan doen hun stadgenotes niet te onder schatten, vooral als Biene Vonkeman weer geheel fit is. Ook de heren van HOC komen vrijdag avond binnen de lijnen en wel tegen Bona Stars. Deze pittige Leidse ploeg is nog steeds niet geheel kansloos en daarom houden wij het op een zege voor de gasten Het volledige programma luidt: Donderdagavond, dames, 7 u.: Typhoons- HCK 3, Rapiditas-White Stars 4, 8 u, Exercitia-Akrides. Heren, 8 uur: HCK 2—HOC 3, 9.15 uur BC Lisse-Sea Devils 2, Rapiditas-Exer- citia 3. Vrijdagavond, dames, 7 u.: HCK 2-Exer- citia 2, HOC 5-HOC 4; 8 uur: White Stars 2-Tornado. Dames, eredivisie, 8 uur: HOC- White Stars. Heren, 9.15 uur: Exercitia 2- Schoten. Landelijke eerste klasse B, 9.15 uur: HOC-Bona Stars. De resultaten van de woensdagavond in Den Haag gehouden simultaan-séance luiden: Botwinnik (Rusl.) Flohr (Rusl.) Larsen (Den.) Langeweg (Ned.) Withuis (Ned.) Donner (Ned.) De reserveploeg van HVS moest gister avond buigen voor het hoofdstedelijke VHH. Door dit resultaat is de kans op het behalen van het kampioenschap van de volleybal-overgangsklasse belangrijk ge devalueerd. Het Leidse VVS leidt nu met 12-22, gevolgd door HVS 2 en VHH met 13-20 en Sportief met 11-18. De Amsterdamse gasten startten zwak, vonden aanvankelijk steeds een Haarlems blok op hun weg en verloren de eerste set met 15-5. Maar de slechte indruk werd in de tweede set snel uitgewist. Bekeken en gevarieerd aanvalsspel leidde tot 15-1 en ook in de derde set bleef de hoofdste delijke aanval ongrijpbaar voor de HVS'ers en profiteerden de gasten met plaatsbal- len vooral van het gat achter het blok. Via 8-3 en 10-5 namen zij met 15-10 een 2-1 voorsprong. HVS, dat met Schultz, Koning, Keur, de Poel en de Haan over een sterke kern be schikte, kwam even terug in de vierde set, liep uit tot 7-3, maar moest na een time out de voorsprong weer afstaan; 7-7 en 8-8. In de beslissende fase van de vierde set haperde er iets aan de verdedigings- taktiek, zowel bij het opvangen van de service waar geen aanval uit voort kwam als bij het 3-2-1-systeem, dat te weinig dekking aan het blok bood. VHH won ten slotte met 15-12 de set en de wed strijd. De herenploeg van de Blinkert, die even eens in deze overgangsklasse speelt, bleek zelfs niet opgewassen "tegen het niet al te sterke Zaanse Spisa, lat zegevierde met 15-3, 15-6, 13-15 en 15-11. De Blinkert be schikt slechts over een drietal spelers die het overgangsklasse-niveau bereiken en dit is uiteraard voorhandhaving te gering. De heren van Die Raeckse hadden met het Hoornse TOG, dat met drie invallers verscheen, niet de minste moeite en won met 15-4, 15-9 en 15-5. De dames-hoofdklasseploeg van Die Raeckse ontving landskampioene Celebes. In een recordtijd van 23 minuten werden de roodwitten door de Haagse dames van het veld gespeeld met de cijfers 15-4, 15-6 en 15-4. Het was „hogeschool" volleybal dat de gasten speelden, waarbij iedere bal moeilijk of niet moeilijk te verwerken goed voor het net kwam, rijp voor smash of plaatsbal. Vooral international mej Van Gulik met haar „mannelijke" slagen excelleerde. De uitslagen van de gisteravond ge speelde volleybalwedstrijden luidden: Heren: OVRA 6-VCM 2 1-3; HVS 3-PWN 3-1; HVS 2-VHH 1-3; WIK 2-HSVC 5 2-2 Brandweer-Gios 3 3-0; WIK-Alliance 2 2-2 HVS 5-Alliance 5 3-0; de Blinkert-Spisa 1-3; die Raeckse-TOG 3-0. Dames: die Raeckse-Celebes 0-3; OVRA HVS 1-3; OVRA 2-OSS 2 0-3; die Raeckse 3-Gios 3-0; PWN-PSVH 0-3; Topscore die Raeckse 7 3-0; die Raeckse-PSVH 2 2-2 Jeugd: DSS a-die Raeckse a 3-1; JBS b JBS a 1-3 26 20 6 0 88 36 34 2 0 97 36 32 2 2 93 26 26 0 0 100 26 21 4 1 89 36 32 3 1 93 Een goed opgezette vierde innings van 76 not out van Geoff Boycott hielp En geland in de testmatch cricket aan een draw tegen Zuid-Afrika, die woensdag in Johannesburg eindigde. Engeland, dat vier uur aan bat stand moest houden, nadat Zuid-Afrika de twee de innings had besloten met een voor sprong van 313 runs, verloor drie wic kets voor 33 runs en het halve team was out voor 106 met nog meer dan uur te spelen. Maar vervolgens hield Engeland stand en speelde de tijd uit met 153 voor Boycott was ongenaakbaar. Hij batte de gehele Engelse innings door en maak te zijn hoogste score tijdens een testmatch. Trevor Goddard, de Zuidafrikaanse aan voerder, maakte zijn eerste century vol in 62 testinnings in de morgenuren. Hij scoorde 112. Greame Pollock (65 not out) en Colin Brand (38 not out) zetten een on gebroken vierde wicketstand op van 96, waarna Goddard de innings bij de lunch voor gesloten verklaarde. De score was: Zuid-Afrika 390 voor zes gesloten en 307 voor drie gesloten, Enge land 384 en 154 voor zes. Via de districtsgewijze verspeelde selec tiewedstrijden hebben de volgende zes jeugdspelers zich geplaatst voor de dam- finale om het kampioenschap van Noord- Holland, welke zaterdag 30 januari In Amsterdam (Schaakhuis Henri Polaklaan) van start gaat. R. Palmer, H. Werner, H. Komans allen Amsterdam, A. de Haan, Haarlem, P. Toer, Zaandam en C. Westerveld, Purmerend. Met T. Sybrands, Amsterdam, jeugd kampioen 1964, en K. Pippel, IJmuiden, tweede aankomende 1964, wordt de finale gecompleteerd tot acht spelers. De kam pioen 1965 verwerft het recht deel te ne men aan het toernooi om de nationale jeugdtitel. De tweede beslissingswedstrijd om het hoofdklasse kampioenschap van de afde ling Noord-Holland van de Koninklijke Nederlancfse Dambond tussen Gezellig Sa menzijn en Joz. Blankenaar moest, we gens het vergevorderde uur, bij de stand 10-8 in het voordeel van G.S. worden af gebroken. De partij tussen W. Rustenburg en P. van Heerde kon niet tot een be slissing komen en zal maandag 1 februari worden uitgespeeld. De afgebroken stand werd bij vluchtige analyse op remise ge taxeerd, doch P. van Heerde heeft da gunstige stelling. Wint laatstgenoemds dan wordt een 10-10 gelijkspel het eind resultaat. In dat geval wijst het regle ment Joz, Blankenaar als kampioen aan op grond van het in de competitie behaal de groter aantal bordpunten. JUDO. In Tokio is woensdag Kyuzo Mi- fune een der grootste Japanse voor vechters van de judosport op 81-jariga leeftijd overleden. Mifune, die de hoogsts graad de tiende dan in het judo be zat, ontwikkelde de „kuki nage"-worp. Henk Visser, de thans 32-jarige oudkam- van fiberglas af en de „aërodynamisch uit- pioen verspringen van Nederland, die in 1956 zijn scootertje verkocht, zijn spaar geld van de bank haalde, zijn moeder in Amsterdam vaarwel kuste, op Schiphol een vliegbiljet naar Amerika kocht en vervol gens de grote sprong waagde met slechts 15 dollar op zak, drijft thans in Californië met veel succes een im- en exporthandel in sportartikelen en heeft zojuist een za kenreis door Europa en een kerstvakan tie bij zijn moeder beëindigd. Met zijn 25-jarige Amerikaanse vrouw Jacqueline Ann Diener en dochtertje Kim- berlee Ann is de veramerikaanste Henk Visser per DC-8 straaltoestel naar de V.S. teruggekeerd, nadat hij zich in Europa had verzekerd van nieuwe voorraden stop watches en spikes, die hij in Amerika aan vele universiteiten verkoopt. Omgekeerd zet hij in Europa Amerikaanse polsstokken gebalanceerde Held-speren". „Tot op heden kan Amerika nog geen spikes maken", vertelde hij bij zijn vertrek van Schiphol. „De Amerikaanse zijn te zwaar en te log. daarom importeer ik ze uit Europa". Onze vroegere top-atleet, die driemaal naar Olympische Spelen werd afgevaar digd (1952 Helsinki, 1956 Melbourne en 1960 Rome) en die in 1956 te Boekarest met een sprong van 7.98 meter het Euro pees record op zijn naam bracht, heeft da spikes dus nu weggedaan. Zijn veelzijdige atletiek-ervaring geeft hem een unieke kans om op de Amerikaanse universiteiten voor de sportleerlingen de kwaliteit van zijn artikelen persoonlijk te demonstreren. Het bevalt Henk uitstekend in Amerika, al is hij zijn eigen land nog niet vergeten. „Op den duur wil ik eventueel toch wel Amerikaan worden" zei hij tot slot en ver dween met vrouw en kind in het vliegtuig.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19