Nieuwe staatsgreep in Saigon verzwakt Amerikaanse positie Positie van ambassadeur Taylor lijkt niet houdbaar AOW, AWW en de Kinderbijslagen per 1 januari 3 pet hoger KOSTUUMS-WEEK HET WEER Johnson gaat niet naar Sir Winstons begrafenis 1 CARAVANS, EEN MODE-ARTIKEL r Saturne-zaak op 25 februari voor het hof Bevroren man werd tot leven gewekt Bejaarde vrouw in Heemstede door honden gebeten Tienduizenden naar Westminster Hall mwm HOUSE OF IRELAND KOOPJES J\ 0. IN IA - IJMUIDEN ^'MORRIS "êefore tjou 6uy! DAGBLAD VOOR VELSEN-^MWIDEN. SANTPOORT, DRIEHWIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Onrustbarend KOSTUUMS WINTERJASSEN PANTALONS JAPONNEN enz. GEN. CRONJÉSTRAAT 139 hk. Dr. Leydsstraat Telefoon 57234 A Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. f f f f f f f Kom NU een goed kostuum uitzoeken Serie 178.— Serie 298.=— Serie 3119- Kloosterstraat 33-35 - Beverwijk Het woord is aan In de krant van heden: Britse Churchill postzegel Kernschip ,£avannah ongewenst in Turkije Vader StieEbeen wordt taxichauffeur pagina DAMES- EN HERENREGENJASSEN Vorst houdt aan Kilometer lang ,Onze inspiratie 50e JAARGANG NUMMER 72 DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON Niemand in Washing ton weet nog precies, welke gevolgen de jongste omwenteling in Zuid-Vietnam zal hebben voor de Amerikaanse positie in dat land. Maar bijna iedereen is bang dat de zaken er niet beter op gaan worden. Am bassadeur Maxwel Taylor, bijvoorbeeld, lijkt in Saigon nauwelijks te handhaven nu generaal Khan, uitgerekend met hulp van de boeddhisten, die al maar de te rugroeping van Taylor hebben geiëst, de I J1 OBslttttn macht weer aan zich beeft getrokken. kanen steeds aangenomen dat slechts twin tig percent van de communistische Viet Cong strijdkrachten uit Noord-Vietnam af komstig was. Nu gelooft men dat het per centage snel aan het toenemen is door communistische infiltratietaktiek op grote schaal, die in de afgelopen zeven maanden bijna 10.000 communistische manschappen naar Zuid-Vietnam zou hebben gebracht, evenveel als in de vijf jaren daarvoor sa men. En in hoeverre de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam hun eigen gang kunnen gaan bij het trainen en leiden van rege ringstroepen is duister zolang niemand weet hoe sterk de boeddhisten, wier anti- Amerikaanse gezindheid hier ma ar al te goed bekend is, in de regering zijn. In ieder geval beschouwt Washington het nieuwe bondgenootschap tussen de am bitieuze man van het leger, generaal Khan met de onrustzaaiende, naar anti-Ameri kaanse neutraliteit óverhellende boeddhis- ten als hoogst onrustbarend. Amerika's publieke opinie daarentegen I lijkt bepaald onbewogen te blijven bij de nieuwste berichten over de staatsgreep in Vietnam. Men is er langzamerhand aan gewend dat de zwaar gesubsidieerde Zuid- vietnamezen haasje over spelen met de I politieke macht en er bestaat een soort apathie tegenover alles wat Vietnam be- j treft. Khan's zelfverheffing valt overigens sa- men met het bekend worden in Washing ton van gegevens over grootscheepse infil traties van Noordvietnamezen in Zuid- Vietnam in de afgelopen maanden. In de afgelopen jaren .hebben de Ameri- In deze verontrustende situatie waar in ondanks alles toch ook het aantal poli tici toeneemt, dat aandringt op een poli tieke regeling van de Vietnamkwestie aan de conferentietafel heeft de voormalige vice-president Richard Nixon nu weer een ferme duit in het oorlogszakje gedaan. Vol gens Richard Nixon die door velen als de toekomstige leider van de Republikeinse Partij wordt beschouwd zijn de Ver enigde Staten bezig de oorlog te verliezen in Vietnam. „Heel Azië gaat verloren aan de commu nisten als we niet met luchtmacht en mari ne de communistische toevoerwegen naar Zuid-Vietnam onmiddellijk afsnijden", al dus de thans ambteloze staatsman, die de strijd een krachtmeting met China noem de. Volgens hem is het gevaar dat directe oorlog met Peking ontbrandt gering. De zaak van het Zandvoortse „behendig heidsspel" Saturne wordt op donderdag 25 februari voor het Amsterdamse gerechts hof behandeld. De Haarlemse rechtbank vonniste ln september vrijspraak tegen de exploitant van het spel, de directeur van het Zand voortse hotel, nadat de officier van Justi tie een formele boete had geëist. Met deze vrijspraak van de rechtbank werd het Saturnespel zoals dat sindsdien in Zandvoort vrijelijk wordt gespeeld, tot be hendigheidsspel verklaard. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- ma tekende daarop appèl aan. Advertentie DE LAATSTE in De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft zich verenigd met het voornemen van minister Veldkamp (Sociale Zaken) de AWW-, AOW- en mterimuitkeringen en de Kinderbijslag met ingang van 1 januari met 3 percent te verhogen en bovendien op de invaliditeitsinterimuit- keringen 1,5 percent AOW-AWW- premiecompensatie te geven. Deze laat ste uitkeringen en de Kinderbijslag kun nen met instemming van de SÈR voorts worden verhoogd naar gelang de stij ging van de zogenaamde regelingslonen in het afgelopen halfjaar. De uitkeringen worden per 1 januari 1965 vermoedelijk als volgt: MOSKOU (AP) Artsen van een zie kenhuis in de Siberische stad Novosibirsk hebben een man, die na tien uur te zijn blootgesteld geweest aan extreem lage temperaturen was overleden, tot leven ge wekt. De man was verdwaald in de besneeuw- I de buitenwijken van de stad en werd ge vonden na de gehele nacht in de sneeuw te hebben gelegen. De temperaturen schommelen in -Novosibirsk het grootste gedeelte van de winter tussen de 40 en 50 graden Celsius onder nul. Na aankomst in het ziekenhuis werd de man klinisch dood verklaard. De artsen probeerden zijn levensgeesten weer te wekken. Het lichaam werd in een warm had gelegd, in de mond werd een buis gestoken voor de ademhaling en in de aderen werden stimulerende middelen in gespoten om het hart weer aan het werk te zetten. Na a cht uur behandeling was zijn I lichaamstemperatuur weer normaal ge worden. Hij begon adem te halen en zijn I pols werd voelbaar. Volgens het bericht doorstond Mas-lov na zijn herstel een aan- I val van longontsteking. De bevroren vin gers van een van zijn handen zijn ge amputeerd. Onlangs is hij uit het zieken huis ontslagen. AOW gehuwdenpensioen 3.756 thans 3.642 Ongehuwden f 2.628 thans f 2.550 AWW weduwen met kinderen 3.756 thans f 3.642 Weduwen zonder kind 2.628 thans f 2.550 Wezen tot 10 jaar 834 thans 804 Wezen 10 tot 16 jaar f 1.254 thans 1.212 Wezen 16 jaar en ouder 1.626 thans 1.578 Interimwet invaliditeitrentetrekkers. a 5.178 thans 4.878 b 4.212 thans f 3.966 c 3.240 thans 3.054 Kinderbijslagen (per kwartaal) le kind83,46 thans 79,56 2e en 3e kf 91,26 thans 86,58 4e en 5e k- f 124,02 thans f 118,56 6e en volgf 138,84 thans 132,60 Advertentie Havelock Ellis: Moraal is meestal niets anders dan blinde gehoorzaamheid aan de dicta tuur der gewoonte. W eerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 ln de Vishal en op zee5 Caravanpagina's6, 7 Topsy 10 Radio en t.v13 Kunst 13 Ferdinand 14 Feuilleton 15 Mode 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's LONDEN (AP) De minister voor P.T.T., Anthony Wedgwood Benn, heeft woensdag bekendgemaakt, dat in de loop van dit jaar een postzegel ter herdenking van sir Winston Churchill zal worden uit gegeven. Ontwerp en datum van uitgifte zullen nader bekendgemaakt worden. Duizenden wachten voor de Londen- se Westminster Hall om afscheid te nemen van de overleden Britse staatsman Sir Winston Churchill. Twee jonge honden, boxers, hebben woensdagmiddag om vijf uur op de Heren weg in Heemstede een daar wandelende 70-jarige inwoonster van deze plaats aan gevallen en beten in een arm toege bracht. In ernstige toestand is zij naar het Diaconessenhuis in Haarlem vervoerd. De honden waren in de keuken van de eigenaar in de Irislaan. Zij slaagden erin de woning te verlaten en liepen naar de Herenweg. Twee jongens hebben met stokken de honden op een afstand gehou den, totdat de eigenaar ter plaatse ver scheen om de dieren mee te nemen. De Heemsteedse politie heeft de eige naar opdracht gegeven de boxers, hangen de het onderzoek, in huis te houden. De politie verzoekt de beide jongens zich als getuigen van het ongeval aan het bureau Raadhuisstraat 27 te melden. WASHINGTON (A.F.P.). Turkije geeft geen toestemming voor een bezoek van het Amerikaanse vrachtschip met kern-aan drijving, de „Savannah" aan Istanboel. Dit is woensdag van officiële zijde in Wash ington vernomen. Naar verluidt zou Turkije zich beroepen op het feit, dat de V.S. niet het akkoord van Montreux, waarin de doorvaart door de Dardanellen is geregeld, hebben onder tekend. DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/6238 BARIRJORlSSTR HAARLEM TEL 13439 UIDSESTRAAT C8IJ KONINGSPIEINI AMSTERDAM TÉL 3235P6 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar enige sneeuw en slechts enkele verspreid voorkomende opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter en AFP) —Pre sident Johnson zal niet naar Engeland gaan om de begrafenis van Churchill bij te wonen. Dit heeft hij woensdagavond be kend gemaakt. Hij zei dat zijn artsen hem hadden aangeraden een dergelijke reis niet te maken. Hij heeft zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, verzocht hem te vertegenwoordigen hij de begrafe- nisdienst. Tezamen met opperrechter Earl Warren en de Amerikaanse ambassadeur in Londen, David K. Bruce. „Sir Winston Churchill is voor alle mijn werkers en de gehele arbeidersklasse volksvijand nummer één" geweest. Dit zei gisteren de gemeenteraad van een dorp in het Engelse graafschap Notting hamshire in toelichting op het besluit, zich te onthouden van openbaar eerbetoon je gens de overledene. De rijke facetten van sir Winston's leven, aldus onze correspondent in Londen wor den dageljks in uitvoerig gedocumenteer de radio en televisiecommentaren belicht. Weinigen nemen er genoegen mee, dit al les passief te ondergaan. Extra treinen en bussen brengen tallozen naar het centrum van Londen waar de voorbereidingen voor sir Winston's laatste gang zichtbaar wor den. De lange, donkerblauwe bobby's dra gen in de buurt van 't parlement reeds hun hoog toegeknoopte gala-uniform. Garde troepen en andere militairen oefenen met afgemeten pas. Dwars over de verkeerswe gen bij de rivier zijn versperringen aange bracht als schuttingen zo hoog, die zater dag de binnenstad voor rijverkeer herme tisch zullen afsluiten. In een donkere limousine volgde gisteren een zwaar gesluierde lady Churchill de auto waarin het stoffe lijk overschot van haar echtgenoot, Sir Winston, naar de Westminster Hall werd vervoerd. Een mode-artikel bij uitstek, de caravan, is niet zo nieuw als men wellicht zou denken. Hierboven is afgebeeld een model uit 1921, getrokken door de wereldberoemde T-Ford. Maar reeds in 1913 waren er caravans, in Engeland gefabriceerd. De foto hierboven toont een „EccIes"-modeI, welke fabriek heden ten dage nog steeds caravans voortbrengt en over de hele wereld exporteert. De foto is afgestaan door de fa. Post te Heemstede. Vrijdag wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam de eerste grote tentoonstelling van caravans in ons land geopend. ïn Nederland rijdt thans op iedere 24 auto's al een caravan. Dit jaar zullen er naar verwachting nog 10.000 bijkomen. Meer nieuws over deze tentoonstelling elders in dit nummer op pagina en 7. Gisteren hebben ongeveer 40-000 mensen de baar gepasseerd. Ook donderdag richt ten tienduizenden weer hun schreden naar de Westminster Hall. Onweerstaanbaar is de aantrekkingskracht van het schouwspel in deze sublieme ruimte. Soms is de rij van wachtenden bijna een kilometer lang en duurt het twee uur of meer, voordat men de ingang van het parlementsgebouw bereikt. Velen wachten de gehele nacht in de scherpe koude. Op de drukste momenten passeren vierduizend mensen per uur de baar. Het grootste deel van de dag staat de door kaarsen verlichte, donkere katafalk op zijn rode verhoging onder een hoog ko peren kruis in een schemering. Maar soms gaan ten behoeve van de onzichtbaar opge stelde cameralieden alle lichten aan en straalt de zaal. in een bijna feestelijke gloed. De contrastwerking wordt er nog treffender door. Zo groot is de menselijke vloedgolf die door deze oude ridderzaal stroomt, die zijn eeuwenoude klamheid en kilte niet meer kwijt kan raken, dat de mensen enige mi nuten dicht opeen gepakt op het hoge bor des moet stilhouden, alvorens de stroom, die zich in de diepte intwée rijen splitst om de katafalk aan beide zijden te passeren, weer in beweging kan komen. MEN LIJKT IETWAT geïntimideerd en nerveus. De adem stokt velen in de keel. Maar de Britten zijn tenslotte een uiterst beheerst volk. Toch klinkt er af en toe het luide snikken van een vrouw. De hier samengekomen massa reageert rustig en waardig. Er is geen sprake van hysterie. Er is evenmin een gevoel van geschokt heid, zoals bij de dood van Kennedy of bij het onverwachte heengaan van Enge- land's vorige koning. Met sir Winston'* heengaan op zo'n hoge leeftijd heeft ieder een vanzelfsprekend vrede. Het zijn de vrouwen, die overdag het grootste .deel van het defile uitmaken, 's Avonds na hun werk komen de mannen. Er zijn talrijke oud-strijders onder. Er is een Fransman uit Parijs, die lid was van het verzet: „Wij luisterden naar de radio, hij was onze inspiratie", zegt hij. Sir Win ston was als oorlogspremier overal bij. Vielen er tijdens de blitz 's nachts in Lon den huizen in puin, dan was hij er meestal in de vroege ochtend om de getroffenen door zijn aanwezigheid, opgewekt, doch vastberaden, een reuze sigaar tussen de lippen geklemd, te troosten. Deze mensen hebben dit nooit vergeten. Ze zijn hier thans samengestroomd, in eerbied en dank baarheid, hun gedachten vol onuitwisbar» herinneringen.. Er zijn ook veel jongeren, sommigen met het insigne op van de beweging voor nucleaire ontwapening. Ook zij beseffen, wat sir Winston voor de generatie van hun ouders, en indirect henzelf, heeft betekend. Lady Churchill, vergezeld van haar dochter mevrouw Mary Soames, hebben gisteravond onverwacht en onopgemerkt door de duizenden, een bezoek gebracht aan de Westminster Hall. Zij bleven twin tig minuten en stonden in het zwart, blootshoofds, eikaars handen vasthoudend bg de muur tegenover de katafalk. (Zie ook pagina 11) Advertentie Kenpemer IJmuiden, Tel. 5635

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1