Directeur en administrateur van Wetenschappelijk speurwerk in IJmuiden voor kwaliteitsverbetering van aangevoerde vis Velsens bedrijf door rechtbank in Haarlem veroordeeld IN DE VISHA L EN OP ZEE Mej. A. Mulder nam afscheid van Da Costaschool in Veisen-N. Vertraagde actie in de IJmond IJmuidenaar wint derde prijs op wereld- vogeltentoonstelling - Bestraling vis en visprodukten - Produktie viseiwitconcentraten - Eenmalige emballage verse vis Knoeierijen met zwarte lonen en steekpenningen Eigen bureau voor gezinsvoorlichting Gewonde bij brand op coaster in het Noordzeekanaal 5 DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Kerkelijk nieuws Dankbare ouders en oud-leerlingen BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK Geboren: Antoinette M., d. v. van Ca- d. v. van der Sluis L. en van der Weide pelle H. C. en Bienfait H. M.; Aaltje, W.; Yvonne A. E. d. v. Portegies T. P. en van de Water G. J. J.; Martien z. v. van der Winden J en Kuijlman N. H.; Frank z. v. van Balen C. en Bethlem M. H.; Irma d. v. Smit A. J. en de Groot A; Monique B. G. d. v. Wubbolts H. J. en Braam M. H.; Frederika d. v. Mulder W. en Haveman E., Hendrikus W. M. z. v. van Santen H. S. J. en Westgeest P. C.; Peter W. z. v. Janssen A. H. A. en Milani D. L.; Marcus M. J. z. v. Wijte W. G. en Jaspers C. M.; Kees R z. v. Maurice A. C. en Bakker E. G. Ondertrouwd: H. H. Lieder en W. M. M. Bakker; J. L. Teunis en C. J. M. Gorter; H. J. Kranenburg en J. M. Jongkind; A. Gerrits en Y. Berghuis; C. J. Romeijn en M. van Willigen; A. Zeestraten en T. S. A. Martens. Getrouwd: H. J. P. Regenboog en W. G. Jongman; P. van den Burg en J. Kalverda. J. D. A. Homberg en T. Verhagen. Overleden: A. Mol oud 74 jr., geh. m. C. Hammer; H. M. Venema oud 64 j. geh. gew. m. T. H. IJkema; F. T. van Pelt oud 87 j. geh. gew. m. C. H. E. Kamphuijs; W. G. de Rooij, oud 66 jr., geh. m. H. M. Koop man. Aangenomen naar Avereest-Balkbrug: J. Brouwer te Aduard. Bedankt voor Maassluis (vierde predi kantsplaats): J. Hengeveld te Gouda. De voorbereidingen voor een in de IJmond te voeren actie welke beoogt, dat iets van de bij de overneming van Breed band (door Hoogovens) aan de staat toe gevallen gelden aan instellingen op maat schappelijk terrein in de IJmond ten goe de zou komen, zullen voorlopig niet zo heel hard lopen. Ten onrechte werd een aantal organisaties en instellingen genoemd, die dit initiatief zouden sternen; gebleken is, dat er slechts om adhesie werd gevraagd. Een persconferentie, waarvoor reeds uit nodigingen waren uitgegaan, gaat niet door. Vermoedelijk zijn diverse organisaties en instellingen de mening toegedaan, dat niet te hard van stapel moet worden ge lopen: zij zouden de kat uit de boom willen kijken, alvorens zich definitief te scharen achter een actie. Op de in Rotterdam gehouden wereld tentoonstelling voor tropische vogels, met 4000 inzendingen uit bijna alle delen van de wereld, heeft de heer J T. Kiewiet, Zanderstraat 11 te IJmuiden, de derde prijs gewonnen, zijnde de bronzen medaille. (Van een onzer verslaggevers) Het Instituut voor Visserijprodukten TNO (toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek) in IJmuiden zal dit jaar, in samenwerking met het Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw te Wageningen een onderzoek verrichten betreffende het bestralen van vis en visprodukten. Voor dit onderzoek zullen enkele Noordzeevissoorten dienen. werking met onder andere het Torry Re search Station. De kwaliteit en de bruik baarheid van visolie, zoals deze gewonnen wordt bij de bereiding van eiwitconcen traten, had eveneens de aandacht. Emballage verse vis Een mogelijkheid om de kwaliteit van de aangevoerde vis te verbeteren, namelijk de opslag van geijsde vis aan boord in kis ten, wordt thans, in samenwerking met de Directie van de Visserijen en het bedrijfs leven, bestudeerd. Hierbij doen zich di verse problemen voor, als bijvoorbeeld het type kist, het stuwen van de lading, het ijzen, de lossing, etcetera. Het is de bedoeling praktische proeven te nemen met een eenmalige emballage, waarvoor met enkele fabrikanten wordt samengewerkt. Zoals men in deze krant al eerder heeft kunnen lezen, werd vorig jaar het onder zoek naar de mógelijkheid haring aan boord van trawlers op te slaan in tanks met gekoeld zeewater afgesloten. Men had voor deze onderzoekingen een proefinstal latie aangebracht aan boord van het onder zoekingsvaartuig Willem Beukelsz. Vele onderzoekers zijn de mening toe gedaan, dat de opslagmethoden voor de Noordzeevisserij weinig perspectief bieden in verband met verkleuringen van het vis vlees. Voor de opslag van gekookte gar nalen is de methode wel goed bruikbaar gebleken. Koeling visruim Een doelmatiger inrichting van het vis ruim is een ander onderdeel van het speurwerkprogramma van TNO in IJmui den. In eigen werkplaats in het nieuwe laboratoriumgebouw te IJmuiden wordt een paneel van een scheepswand gebouwd, zodat de meest doelmatige constructie voor zo genoemde „jacket-koeling" kan worden bestudeerd. Aan dit model zullen tevens metingen kunnen worden verricht over wateradsorptie door de toegepaste materia len. Het betreft hier voorbereidend onder zoek vóór de bouw en inrichting van het visruim in het te bouwen onderzoekings vaartuig. Kunstmatige rijping Het onderzoek betreffende de kunstma tige rijping van gezouten haring wordt dit jaar voortgezet met een aantal praktijk proeven aan boord van vissersvaartuigen. Zowel bij maatjesharing als bij Engelse walharing werden door toevoegen van pan creaspoeder een zeer goede smaak en con sistentie verkregen. Het pancreaspoeder blijkt wel een vrij sterke lipolytische wer king te bezitten. TNO-IJmuiden ontwikkel de een biureetbepaling op door verwarming geklaarde haringpekel, die voor kwalita tieve vergelijking van de mate van rijping bruikbaar is in het kader van het onder zoek. Visconserven van haring Voor de visconservenindustrie wordt het onderzoek naar de mogelijkheid visconser ven in glas te verpakken voortgezet. Hier bij zal speciaal de organoleptische kwali teit in bewaarproeven worden bestudeerd. Voor het roken van vis worden in IJmui den proeven genomen met rook van ver schillende herkomst. Het chemisch onder zoek van de rook heeft reeds enkele belang rijke resultaten opgeleverd. De belangstel- Een 55-jarige directeur van een in Vel- sen gevestigde n.v. is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens verduistering veroordeeld tot 5000 boete, alsmede, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. Een 61-jarige ad ministrateur die bij de n.v. had gewerkt kreeg wegens valsheid in geschrifte de zelfde voorwaardelijke straf, eveneens met twee jaar proeftijd. De directeur had ma teriaal van de Hoogovens verduisterd. De administrateur had loontoelagelijsten ver valst en in kas-, bank- en giroboeken vals heid in geschrifte gepleegd. Het was een zaak van zwarte lonen en steekpenningen. „Al met al een knoeizaak, iedereen knoeide er", zei de officier van justitie twee weken geleden bij de behandeling van deze strafzaak. In opdracht van de direc teur had de administrateur ,om 't uitbeta len van zwarte lonen te verbergen, grote uitgaven „weggewerkt" in de boeken. Ook was er sprake van duizenden guldens aan steekpenningen. Na moeilijkheden met zijn werkgever was de administrateur tenslotte zelf naar de politie gegaan. De officier van justitie had, tegen de di recteur, een inwoner van Driehuis een ge vangenisstraf van zeven maanden, waar van drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. De eis tegen de admini strateur luidde veertien dagen geleden tien maanden waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, vond het toen niet juist dat tegen zijn cliënt een zwaardere straf werd geëist dan tegen de directeur die toch de opdracht gever was. De raadsman vertelde dat de administrateur, vóór hij bij deze n.v. was gekomen tientallen jaren goed had ge werkt bij een bank. Hij zou ook geen per soonlijk voordeel van de vervalsingen heb ben gehad. Proeven met rook van verschillende herkomst. ling van TNO-IJmuiden gaat bijzonder uit naar de voornaamste kleur- en aromavor- mende componenten. Garnalen In 1964 heeft TNO-IJmuiden veel aan dacht besteed aan de verwerking van gar nalen. In de eerste plaats betrof dit de chemische conservering met benzoëzuur en sorbinezuur. De verkregen resultaten wor den binnenkort aan het bedrijfsleven be kendgemaakt. De huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Velsen heeft onlangs in een woning aan de Willebrordstraat een eigen bureau in gebruik kunnen nemen, bij welke opening onder meer de heer J. van Leeuwen als wethouder van sociale zaken en de heer J. B. Neuteboom als directeur van deze dienst aanwezig zjjn geweest. De presiden te, mevrouw W. Snoek-Gabel kon tevens mejuffrouw Van Rossum, de directrice van de gemeentelijke huishoudschool begroe ten, welke school eigenlijk door de be moeiingen van de huishoudelijke en ge zinsvoorlichting is ontstaan. „Het stekje, in 1938 geplant, is een boom geworden", aldus mevrouw Snoek, die verder dankbaar constateerde, dat de ge meente het niet bij planten alleen heeft gelaten, maar ook voor de nodige voeding heeft gezorgd in de vorm van subsidie. De huisvesting van het kantoor en de leidster betekenen een nieuwe loot aan de stam. De moeders zijn nog altijd degenen, die het gezin kunnen maken en breken. Van een verstandige en handige moeder gaat rust uit. En waarom, zo vroeg mevrouw Snoek zich,af, zou de man in deze tijd wel bijge schoold worden en de vrouw niet. Zij zag overigens in de opening van het bureau geen eindpunt, maar een stap naar de vol gende fase, eèn eigen gebouw, ook al zal dat niet zo gemakkelijk en snel zijn te ver wezenlijken. Wethouder J. van Leeuwen, die als inge wijde kon zeggen dat lang gewacht moest worden op deze oplossing, zag nu alle reden tot dankbaarheid, zelfs al was het maar vanwege het prachtige uitzicht, dat op dit punt in het centrum van de gemeente wordt geboden. Spreker had de vaste over tuiging, dat dit steunpunt voor het werk van de stichting van grote betekenis zal zijn. Om de overdracht te symboliseren overhandigde de wethouder aan mevrouw Snoek twee sleutels van het huis, die zij op haar beurt doorgaf aan de leidster, mej. M. G. Rab, en de administratrice, mevrouw G. Jongens. Het bureau van de stichting huishoude lijke en gezinsvoorlichting Velsen, waar men niet alleen terecht kan voor de vele en veelsoortige cursussen die de stichtirig geeft, maar ook voor diverse adviezen, is gevestigd in het pand Willebrordstraat 102, IJmuiden-Oost, telefoon 02550-7715. De leidster, mej. M. G .Rab, is dinsdags en donderdags van 9.30 tot 12.00 uur te be reiken. GEEN SPREEKUUR De wethouder van openbare werken te Velsen, de heer R. Verbeek, en de wet houder van sociale zaken, de heer J. van Leeuwen, houden op woensdag 3 februari 1965 géén spreekuur. Met een bijzonder prettige herinnering aan 44 jaar arbeidzaamheid in het onder wijs, heeft mejuffrouw A. Mulder woensdagavond tijdens een door het schoolbestuur van Da Costa in deze school te Velsen-Noord aangeboden re ceptie afscheid genomen van het werk, dat haar lief was. Wegens gezondheids redenen gaat zij met vervroegd pen sioen. Mejuffrouw Mulder begon haar loopbaan na binnen één jaar drie akten te hebben .giehaald, op 1 september 1920 in Oldeboorn (Friesland) om in 1928 haar intrede te doen in de C. V. O. school te Velsen-noord, onder het toenmalig hoofd de heer J. Dei- num. Hier onderwees zij de jeugd tot 1952 om vervolgens over te gaan naar de Em- maschool in IJmuiden-Oost. Op 1 januari 1958 volgde haar benoeming tot onderwij zeres aan de Da Costaschool in Velsen- Noord, zodat zij dertig jaren lang in dit gemeentedeel haar krachten aan het on derwijs heeft gegeven. Een zeer belangrijk moment was voor haar, toen zij na rustig daar werkzaam te zijn geweest als onder wijzeres, op 30 november 1960 uit handen van burgemeester mr. J. C. Bührmann de gouden eremedaille van de Orde van Oran- je-Nassau ontving. Temidden van bestuur, ouders, oud-leer lingen en vele oude bekenden karakteri seerde gisteravond ir. P. van Rijn, voor zitter van het schoolbestuur, de loopbaan van de scheidende onderwijzeres als een zaak van „dienen" en liefde voor het vak, dat op vroege leeftijd was gekozen. Na mens het schoolbestuur en de school wees de heer Van Rijn er op, dat mejuffrouw Mulder vele vrienden bezit, die zij in bij na anderhalve generatie de eerste schre den op de levensweg heeft aangeleerd. Namens het bestuur schonk hij haar, naast de officiële afscheidsbrief, een her inneringsbord Makkums aardewerk, met opdracht aan de achterzijde. Van de heer J. Wedzinga, oud-hoofd van de C.V.O.- school en hoofd van het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum werd een brief voorgelezen, waarin hij haar noemde: „Onderwijzers bij de gratie Gods, die geen leerkracht om den brode is gebleken, maar velen rijke inhoud heeft gegeven in het leven". Op innemende wijze bracht mevrouw A. G. Hoekstra namens de ouders de gro te waardering en dank voor de arbeid van de scheidende onderwijzers tot uit drukking. Zij gewaagde van de liefde voor de kinderen, die stuk voor stuk werden voortgeholpen en daardoor veel aandacht vroegen, waarbij de „juf" altijd heeft ge tracht en ook bereikt niet de indruk te geven „oud" te zijn. De grote erkentelijk heid ging gepaard met het aanbieden van een prachtige Agfacoop, een drietal boe ken en bloemen. Voor het personeel getuigde de heer P. S. Brouwer, dat de scheidende collega haar tijd eigenlijk vijftig jaar vooruit was door haar gedegen studie en opvatting op pedagogisch terrein. Een vulpen en een boekwerk vertolkten de gevoelens bij het vertrek van de geliefde collega. Ook de heer J. Suurmond, hoofd van de Da Cos taschool, mocht vaststellen, dat mejuf frouw Mulder zich met alle élan aan haar taak had gegeven in een moderne oplei ding. Haar werk was best in de beste vorm, waarbij zij geen klas voor zich zag maar veertig individuen, die met hun zorgjes bij de „juf" konden komen; zij gaf hun wat des kinds was. Met een dankbare herinnering aan prachtige, vaak onvergetelijke ervaringen van de jongste schooljeugd, bij wie zij het een voorrecht vond het welzijn van het kind te beogen, dankte mejuffrouw Mul der voor de haar geschohken waardering en erkentelijkheid om nu bij het grote rustpunt in haar leven te denken aan de bekende regels van het gezang: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand." Velen maakten gebruik van de gelegen heid mejuffrouw Mulder met een hand druk dank te brengen en afscheid te nemen. Woensdag In IJmuiden werden woensdag 6800 kis ten vis aangevoerd, waarvan: 50 kisten tong en tarbot, 7 heilbot, 495 schol, 58 schar, 4 bot, 430 haring, 660 makreel, 1280 schelvis, 345 wijting, 1423 kabeljauw en gul, 20 leng, 75 haai, 4 ham, 7 poon, 1240 koolvis, 2 diversen en 923 kilogram export garnalen. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: heilbot 3.50-4.30, grote tong 6.58-6.54, grootmiddel tong 6.35-6.11, kleinmiddel tong 7.35-6.98, kleine tong één 9.04-8.52, idem twee 8.29-7.80, tarbot één 6.50-6.10, exportgarnalen 2.79-2.73. Per 50 kilogram: grote schol 31-28, groot middel schol 30-28, kleinmiddel schol 29- 27, kleine schol één 34-31, idem twee 35-27, schar 35-27, bot 10-3.50, verse haring 32- 13.20, makreel 46-25, makreel 46-25, poon tjes 37-31, kleine koolvis zwart 26-16. idem wit 43, grote schelvis 62-50, grootmiddel schelvis 56-47, kleinmiddel schelvis 56-46, kleine schelvis één 55-40, idem twee 36-10, wijting 22-11, grote gul 48-39, middel gul 41-25, kleine gul 30-15, kleine leng 40, kleine haai 31-28, ham 172-154. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160- 86, grote koolvis zwart 100-57, idem wit 180-160, grote leng 94-88. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: HD 74-26.370, HD 79-6780, KW 8-10.810, KW 118-1240, KW 92-2040, KW 44-25.860, IJM 154-8970, SCH 261-11.030, VL 10-9020, VL 131-11.730. Aanvoer van donderdag Veertien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 2540 kisten vis, 4000 kilogram tong en 1180 stij ve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 80 kisten schelvis, 20 wijting, 700 gul en ka beljauw, 40 torgullen, 500 koolvis, 10 span- haring, 125 roodbaars, 880 schol, 25 tarbot, 20 heilbot, 60 varia. Prijzen van donderdag Heilbot 3.70—1.70; tarbot 6.10—5.60; grote tong 6.606.39; grootmiddel tong 6.286.08; kleinmiddel tong 7.747.28. tong 1 9.14—8.67; tong 2 8.42—8.06 Per 125 kilogram: grote kabeljauw 78 73; middel kabeljauw 7868; grote koolvis 9488; middel koolvis 6155. Per 10 stuks; grote kabeljauw 7847; middel kabeljauw 4722. Mej. A. Mulder Per 50 kilogram: grote schelvis 4935; middel schelvis 47—39; kleinmiddel schel vis 50—33, schelvis 1 44—36; schelvis 2 54—44; gul 1 48—20; gul 2 34—20; gul 3 24—17.50; koolvis 1 24—21; koolvis 2 22— 20; grote schol 3327; middel schol 3327; kleinmiddel schol 3229; schol 1 3630; schol 2 36—28; schol 3 30—24; schar 46— 30; bot 84.40; gestripte wijting 1615; haring 26; tarbot 224—172; griet 132; rood baars 21—19; sprot 7; kleine heilbot 150; kuit 3917; lever 6444. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond van morgen uit: 50 kisten wijting en gul. 60 schar; 60 schol; 500 kilogram tong en 2000 kisten spanharing. In de motorkamer van de Nederlandse kustvaarder „Bram" is gistermiddag, kort na vertrek uit Amsterdam naar IJmuiden, op het Noordzeekanaal brand uitgebroken. Hierbij werd de 46-jarige H. B. uit Warns- veld gewond. Hij is in een ziekenhuis te Zaandam opgenomen. Bij het overpompen van olie kwam eni ge brandstof op hete onderdelen van de motor, waardoor brand ontstond. De ma chinist, de heer W. B. die verrast werd door het vuur, kon niet snel genoeg weg komen en stond spoedig zelf in brand. Maar alvorens hij het dek opklom, zag hij nog kans om de olietoevoer af te sluiten. De overige bemanningsleden schoten te hulp, de bemanning slaagde er in het vuur te blussen. De inmiddels gealarmeerde rijkshavenmeester gaf opdracht, dat de „Bram" aart een steigertje aan de noord kant van het kanaal moest komen. Daar werd de gewonde door de ongevallendienst uit Velsen van boord gedragen en verder vervoerd naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. Na aldaar medisch te zijn be handeld is de gewonde machinist, die brandwonden had opgelopen aan gelaat, armen, handen en benen, op eigen ver zoek naar Zaandam vervoerd. Microbiologisch onderzoek is nood zakelijk, omdat micro-organismen de belangrijkste rol spelen bij be derf van visserijprodukten. Uit het onderzoek van vorige jaren is bekend, dat het in de handel brengen van voorverpakte vis bijzonder moeilijk is, om dat de kwaliteit zeer snel vermindert. Uit buitenlandse publikaties blijkt, dat de houdbaarheid van magere vissoorten aan zienlijk kan worden verlengd door be stralen. TNO-IJmuiden is reeds begonnen met een onderzoek betreffende het conserveren van garnalen door middel van bestralen; dit onderzoek zal worden voortgezet. Viseiwitconcentraten In IJmuiden zal voorts door TNO, in samenwerking met het bedrijfsleven, een zo genoemde „pilot plant" worden opgesteld voor het fabriceren van viseiwitconcen traten. De verwerkingscapaciteit zal circa 50 kilogram vis of visafval per dag zijn. Dit is het resultaat van het vorig jaar in IJmuiden verricht onderzoek naar de be reiding van eiwitconcentraten uit visafval en industrievis. Een groot aantal gegevens werd toen verkregen betreffende het op lossen van het eiwit in loog, de precipitatie, filtratie, extractie en droging. Onderzoekingen met betrekking tot vis- eiwit en vismeel werden verricht in samen- In he nieuwe laboratorium van TNO worden voortdurend proeven geno men; niet altijd behalen de weten schappelijke speurders een succes, zij krijgen ook dikwijls een neder laag te incasseren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5