G RIJDEN MET EEN CARAVAN IS NIET MOEILIJK Twee moorden op Antwerpse vrouwen binnen vijf dagen Passagiersvaart naar de West steeds meer vakantiebesteding Prins der Nederlanden" nu Amsterdams vlaggeschip Raad van Europa wil een brede politieke unie Meer genieten met rustig zwerven Automobilist botste onder invloed tegen lichtmast in Velsen Babysit zat uur in lift opgesloten Medailles voor BB-ers in Beverwijk Afrikaans gesprek over Kongo-probleem Dinsdag motie van wantrouwen tegen Labour-regering Geen eerste prijs in toto Fusiebespreking op 11 februari Sea-air reizen Spanjaarden maakten in IJmuiden „slippertje" Truck met oplegger blokkeerde geruime tijd Velsertunnel Schepeling vermist Diplomatieke breuk tussen Portugal en Indonesië op komst r •- DONDERDAG 28 JANUARI 1965 6 CONCLUSIE NA ENIG OEFENEN: 29 jan. Vm 7febr. CARAVAN RAI 65 60 a 70 km/u 1959 Plus en mm Groen autootje - w s» «Pi f - KAMPEERWAGEN/VOUWWAGEN DICHTHEID IN EUROPA Aantal particuliere personenauto's per kampeerwagen/vouwwagen 100 82 24 NOEL AN O 27 NEDERLAND FRANKRIJK BELCIÊ |V. PELT W.DUITSLAND m<x Voor de meeste kampeerwagenbezit- ters is de caravan een weekendhuis je waarmee men in de vakantie ook een lange reis kan maken. Tijdens de schoolvakanties verblijft het gezin bo vendien wekenlang in de caravan, waarbij de werkende gezinsleden foren zen. En die zomervakantie? Vrijwel ieder een streeft ernaar het uitverkoren va kantie-oord, vaak ergens in Zuid-Euro pa, zo spoedig mogelijk te bereiken. Men volgt bij voorkeur de autosnelwe gen en legt dagelijks grote afstanden af. Die lange reis, soms meer dan 1.000 kilometer, kan een gruwel worden. Maar wie het geduld kan opbrengen een dag later op zijn bestemming te komen en de autobaan laat schieten en over rustiger en afwisselender binnen wegen gaat, zal meer plezier kunnen beleven aan zijn vakantie. De caravan heeft het voordeel dat men op mooie plekjes kan stoppen voor een kop koffie, voor de maaltijd of voor een middagdutje. Het rijden over snellere wegen en door kleine dor pen is wat inspannender, dat wel maar terwijl de tentkampeerders 's morgens moeten wachten tot de zon de och tenddauw van het linnen heeft verdre ven, kan de caravanner al op pad zijn. Hij vindt een rustige weg en kan zich veroorloven op de drukke uren te pau zeren in een lommerrijk zijlaantje. Zo'n reis over secundaire wegen heeft vaak het karakter van e en ontdek kingsreis. Het gezin, dat zich op de autobaan-route ongeïnteresseerd laat meevoeren, zal de bestuurder moeten helpen met het kaartlezen en het oriënteren. Wie dit ooit heeft gedaan weet voor welke aangename verrassin gen men komt te staan. amsterdam maar zelden een verkoper treft die op alle vragen antwoord weet of die ob jectieve voorlichting geeft. Soms treft men iemand die u vertelt hoe slecht de wagens van de concurrent wel zijn. In dat geval kunt u hem beter de rug toedraaien. Een caravan is een luxe die veel geld kost maar waaraan men De enige Amerikaanse kampeerwagen op de „Caravan R.A.I. '65" is niet een enorme caravan, zoals men die in de Verenigde Staten ziet, maar een kleine handige vouwwagen. De „Apache" is gebouwd van aluminium. enorm veel genoegen kan beleven. Men moet ervan uitgaan dat men zeker tien jaar van zo'n wagen gebruik moet kunnen maken. Dat is daarom zaak cri- tisch te werk te gaan. Vergeet niet, dat er op de R.A.I. een informatiestand is van de A.N.W.B. waar men deskun dige aankoopadviezen kan krijgen. In de omgeving van Doom bezochten wij een recreatieterrein van een grote instelling, waar zich onder andere een terrein voor sta-caravans bevindt. Er stonden fraaie caravans, maar het me rendeel bestond uit verwaarloosde wa gens, die veelal niet meer konden rij den, soms uitgebreid met wonderlijke bouwsels. Wie hier neerstrijkt waant zich in een triest woonwagenkamp in plaats van in een vakantieoord. In de kampeergidsen staan beide hier ge noemde terreinen als eerste klasse campings aangegeven. Een erkenning van de A.N.W.B. of andere organisa ties is echter gebaseerd op het aantal kranen, W.C.'s en dergelijke en niet op de sfeer van het terrein. Nederland heeft echter talloze terreinen; vaak op minder bekende maar niettemin fraaie plaatsen, waar men ze niet verwacht. Het is in de wintermaanden een leuk speurwerk deze plekjes op te sporen. En ach, wie weet vindt u ergens een boer of landgoedbezitter die u een plaatsje wil geven. Het mag officieel niet meer maar er zijn gemeentebestu ren die in dat opzicht wat soepel zijn. Op buitenlandse terreinen, bijvoor beeld in West-Duitsland en Frankrijk, zal men u niet tot op het toilet toe met regels en voorschriften achtervol gen. De orde en netheid is er niet meer of minder dan op het terrein van een zijn gasten met verbodsbepalingen ach tervolgende kampbeheerder. KAMPEERWADEN/VDUWWADEN DICHTHEID IN NEDERLAND Het rijden met een caravan vraagt enige aanpassing. Het optrekvermogen is minder groot dan van de solo-auto- mobiel en de wat grotere breedte vraagt ook enige aandacht. Als een goede com binatie is verkregen en de caravan juist is beladen (het zwaartepunt zo laag mogelijk) weet men na enige tijd niet meer, dat er een huis achter de auto hangt. De snelheid van de combinatie ligt wel lager dan van de auto alleen, maar is een gemiddelde snelheid van 60 tot 70 km per uur op een vakan- tietocht niet voldoende? Het achteruitrijden met een kam peerwagen wordt door menigeen als moeilijk beschouwd. Het is echter grotendeels een kwestie van aanvoelen, waarbij de een vlugger de slag te pak ken zal hebben dan de ander. De fout van beginnelingen is dat zij het te snel willen doen, terwijl ervaren caravan- ners juist zo langzaam mogelijk met de combinatie zullen achteruitrijden. Wie een caravan koopt doet goed en kele zondagen te besteden met het oefenen in het manoeuvreren. Wanneer men zich vertrouwd maakt met alle facetten van het rijden met een kampeerwagen zal men eerder ge neigd zijn hiermee stille plekjes en dus minder gemakkelijk bereikbare kam peerplaatsen op te zoeken, hetgeen een enonne uitbreiding geeft aan de ge bruiksmogelijkheden van de caravan. Caravans met een beladen gewicht van meer dan 750 kg. moeten voorzien zijn van een reminstallatie. Dit is trou wens ook voor lichtere wagens wense lijk. Meestal zal het een „oplooprem" zijn, die in werking treedt als de kam peerwagen tegen de auto „oploopt" zo dra de bestuurder op het rempedaal trapt. Vaak is dit systeem van een schokbreker voorzien om het schokken in de koppeling te verminderen. Er zijn ook hydraulische remmen die gelijktij dig met de remmen van de trekauto werken. Een parkeerrem is voor de zwaardere caravans onontbeerlijk. Er zijn talloze, ogenschijnlijk onbe langrijke dingen, die het plezier van een caravan kunnen verhogen. Een dub bele deur bijvoorbeeld heeft vele voor delen boven een enkele, muskieten gaas voor de vensters (liefst rolhorren) zijn onontbeerlijk, de bergruimte moet in redelijke verhouding staan tot het aantal slaapplaatsen, als alle bedden zijn uitgeklapt moet men ruimte over hebben om zich te kunnen verkleden. Aantal particuliere personenautos per kampeerwagen/vouwwagen V.PELTI Wie een caravan koopt doet er goed aan uit die vele typen in de R.A.I, drie tot vijf wagens te kiezen, die qua prijs, grootte en gewicht voor hem aanvaard baar zijn om vervolgens van elk van de wagens de plus- en minpunten te noteren. De specificatiebladen van de Stichting Kampeerwagen, waarop alle maten van de caravans staan aange geven, zijn hierbij een handig hulpmid del. Het is niet moeilijk in een fraai gebouw als de R.A.I. een caravan feestelijk neer te zetten. De verkoper ziet al gauw uw verliefde blik en 't is vaak niet moeilijk voor hem u dan te bepraten. Onze ervaring met het kopen (Van onze correspondent) BRUSSEL Er is in Antwerpen veel beroering over de ontdekking binnen vijf dagen van twee vrouwenlijken, die ge wurgd blijken te zijn. Vorige week vond de politie op een stuk braakliggende grond aan de linker oever van de Schelde, dicht bij de voetgangerstunnel onder de rivier, het stoffelijk overschot van de 25-jarige echtgenote van een politieagent, die in de buurt woonde. Gisteren is niet ver van deze plek het door ratten aangeknaagde en in staat van ontbinding verkerende lijk van een 21-ja- rige leerling-verpleegster gevonden. De eerste vrouw bleek gewurgd met twee ny lonkousen, die zij in haar handtas bij zich had. Waarschijnlijk is ook 't andere meis je door wurging om het leven gebracht. Haar handen waren op haar rug vastge bonden, ook met een paar nylonkousen. Zij was de dochter van een wachtmees- Een 56-jarige opzichter uit Amersfoort is woensdagmiddag op het verkeersplein Noord in Velsen-Noord met zijn auto tegen een lichtmast gereden. De man bleek onder invloed van sterkedrank te verkeren. Hij is in het Velsense hoofdbureau van politie ingesloten. Zijn rijbewijs en auto werden in beslag genomen. Een, 30-jarige inwoner van IJmuiden- Oost heeft woensdagavond een uur lang in een lift van een flatgebouw aan de Bella- trixstraat opgesloten gezeten. De politie en de brandweer moesten er aan te pas komen om hem uit zijn gevangenschap te ver lossen. De IJmuidenaar had bij zijn broer in de flat opgepast. Toen hij omstreeks half twaalf in de lift stapte om zich naar om laag te begeven bleef de lift door nog niet opgehelderde oorzaak tussen de tweede en derde verdieping steken. Bewoners van de flat hoorden het hulpgeroep van de man. Zij waarschuwden de politie die spoedig met de brandweer ter plaatse was. Met handkracht slaagde men er in de lift naar de bovenste verdieping te brengen waar de opgeslotene opgelucht naar buiten kon •stappen. De lift is tijdelijk buiten gebruik gesteld. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, zal vrijdagavond om acht uur in het Stadskantoor aan 22 vrij willigers van de Bescherming Bevolking medailles uitreiken wegens het feit dat zij tien jaar bij de B.B. zijn. (Van onze correspondent) Aan boord van de „Prins der Neder landen". Het motorschip „Prins der Nederlanden", het vlaggeschip van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij, is bezig aan zijn honderd ste reis met ruim honderd passagiers. De „Prins der Nederlanden" is niet al leen het vlaggeschip van de KNSM maar, nu de „Oranje" aan een Italiaanse reder is verkocht, tevens het vlaggeschip van de Amsterdamse haven. Amsterdam is met het verhes van de Nederlandse kolo- pen, die vroeger de lijndiensten op In donesië onderhielden, is de „Prins der Nederlanden" maar een klein zusje: 7220 ton en een accommodatie van 114 passagiers plus een mogelijkheid van groepsvervoer van 68 personen. Maar de „Prins" is evenals het zuster schip „Oranje Nassau" een modern com fortabel schip, waar de service een inter nationale faam heeft. De rederij is beslist niet pessimistisch over de Amsterdamse passagiersvaart. Integendeel zelfsof schoon: de grote tijd van weleer, toen enkele malen per week de imposante Indiëvaarders over Noordzeekanaal en IJ stoomden, komt niet meer terug. Meer dan Rotterdam, waar de lijnsche pen van de Holland-Amerikalijn nog een spectaculair beeld geven aan de haven, heeft Amsterdam geleden onder de terug gang in de passagiersvaart. Zeven jaar geleden bestond de Nederlandse passa- giersvloot uit 106 eenheden met accom modatie voor 19078 passagiers. Thans is de nationale passagiersvloot gereduceerd tot 45 eenheden met een accommodatie voor 9957 passagiers. De lijst van schepen, die de Nederlandse vlag hebben gestreken is indrukwekkend: de „Waterman", de „Zui derkruis", de „Grote Beer", de „Johan van Oldenbamevelt", de „Willem Ruys" en de „Oranje". Amsterdams vlaggeschip „Prins der Ne derlanden" pleegt behalve passagiers ook per reis zo'n vijftienhonderd ton stukgoed van een caravan is helaas dat menvan Nederland naar de west en terug te vervoeren. Die vracht is onontbeerlijk voor lonende exploitatie. Als transportmiddel van personen is het schip uit de tijd. Het vliegtuig heeft die taak overgenomen. Maar die vliegtuigen, die grote concurren ten voor de passagiersvaart, hebben het reizen ook populair gemaakt. En zo is er toch weer behoefte aan het reizen per schip, zij het dan dat dit meer een toe ristisch karakter heeft gekregen. Geen cafetaria De „Prins der Nederlanden" is zeven jaar oud. K.N.S.M.-directeur R. W. Ie Poo le kan nog weinig meedelen over nieuwe bouwplannen. Er wordt aan ontwerpen ge werkt, maar een schip zal zo'n twintig jaar in de vaart moeten blijven en nie mand kan voorspellen hoe de passagiers vaart er over tien of vijftien jaar zal voorstaan. „Van een ding zijn wij overtuigd: de zogenaamde cafetariaschepen waarover men wel eens hoort spreken, zal de K.N.S.M. nooit exploiteren", aldus deze reder. „Natuurlijk zal het mogelijk zijn op die manier mensen tegen zeer lage tarie ven te vervoeren, maar uiteindelijk zullen deze tarieven niet kunnen concurreren te gen die van de luchtvaart. En waarom zou men gaan reizen met een schip waarop men zich moet behelpen als een vliegtuig een afstand van dagenlang varen in enkele uren overbrugt? De K.N.S.M. wil haar gasten niet in een cafetaria brengen maar in een varend hotel met een persoonlijke service. De passagier zal er niet in luxe baden maar hij vindt alle comfort en gerief die hij zich kan wensen. Het varen is dan voor hem een ontspanning". Eén klasse Onze hut op het A-dek is een tweeper soons verblijf, ruimer dan menige hotelka mer. Er zijn twee wastafels en er is een badkamer met toilet. Het is de standaard accommodatie op dit schip, dat maar één klasse kent. De passagiers ontmoeten el kaar in de eetzaal benedendeks, in de lounge, in de bar, in de schrijfkamer en op de promenadedekken. De kinderen verma ken zich onder toezicht in de fraaie kin derzaal. De thans tot vlaggeschip van de Amsterdamse haven gepromoveerde „Prins der Nederlanden" is met zijn 131 meter lengte een bescheiden schip maar met zijn voortreffelijke uitrusting waartoe ondermeer een kapsalon, een wasserij, een goed ingerichte ziekenzaal en een air conditioning behoren is het een schip waar de Amsterdamse haven trots op mag zijn. Het één-klassesysteem en het betrekke lijk gering aantal passagiers blijken de sfeer aan boord te bevorderen. Als na Southampton de korte, agressieve golven van Noordzee en Kanaal worden verlaten en het schip zich overgeeft aan de lome deining van de oceaan komt het gezellig heidsleven eerst goed op gang. Purser Van Someren en zijn staf zorgen er wel voor dat niemand zich ook maar een ogenblik hoeft te vervelen. Zo wordt het vervoer per schip een onvergetelijke vakantie. De „Prins der Nederlanden" is een varend hotel voor 114 passagiers plus groepen van bijvoorbeeld militairen van 68 personen. De grote vracht- ruimen zorgen verder voor een lo nende exploitatie van de lijnvaart naar de west. ter uit Gent en zij had de gewoonte een keer per week van Antwerpen, waar zij in een ziekenhuis werd opgeleid naar huis te liften. Het knappe meisje verliet 19 de cember het ziekenhuis en het werd sinds dien vermist. Arbeiders, die in de omge ving van de tunnel aan het werk waren, vonden daar gisteren een koffer met vrou wekleren. Men ging op onderzoek uit en vond het geheel ontklede lijk van het vermiste meisje in een greppel met water onder een golfijzeren plaat. Het jonge verpleegstertje is in twee jaar tijd het 18-de slachtoffer in Antwerpen van moord, aanranding of verkrachting. De po litie acht het niet uitgesloten dat de beide moorden door dezelfde moordenaar zijn begaan. Men zoekt thans vooral naar iemand, die met een oud groen autootje voor de moord op de vrouw van de agent lange tijd in de buurt heeft gewacht. NAIROBI (KENIA) (AP) Gedelegeer den van elf Afrikaanse landen komen mor gen in Nairobi bijeen om over het pro- bleem-Kongo te spreken. De kans, dat de conferentie een vreedzame en aanvaard bare oplossing zal opleveren, is kleiner dan ooit. Deze conferentie is de vierde poging van de Organisatie van Afrikaanse Staten om het hoofd te bieden aan de grootste uitdaging waarmede zij ooit geconfron teerd is. Nu de burgeroorlog feller dan ooit woedt, vormt de Kongolese kwestie een grote bedreiging voor het bestaan van de organisatie. In de gelederen van de 35 ledenstaten heerst grote verdeeldheid over de kwestie. Velen hebben openlijk de zijde van de Kon golese rebellen onder Christophe Gbenye gekozen. Maar verschillende sterke sta ten, onder leiding van Nigeria, staan wel willend tegenover minister-president Tsjombe en verzetten zich tegen elke in menging in de binnenlandse zaken van Kongo. LONDEN (A.P.). Aan de politieke wapenstilstand door de dood van Sir Win ston Churchill komt aanstaande dinsdag, 2 februari, abrupt een einde, wanneer oppositieleider Sir Alec Douglas-Home in het Lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de Labour-regering indient. In deze motie wordt uiting gegeven aan leedwezen over de gang van zaken in de eerste honderd dagen van deze regering. Als de motie wordt aangenomen, blijft premier Wilson weinig anders over dan een verzoek tot ontbinding van het par lement en het uitschrijven van algemene verkiezingen. Nu zijn meerderheid in het Huis ten gevolge van de nederlaag van Patrick Gordon Walker in Leyton tot drie is ge slonken, hangt de uitslag van de stemming voor \Vilson aan een zijden draad. Maar er zijn aanwijzingen dat de negen liberale afgevaardigden in het Lagerhuis tegen de conservatieve motie die te algemeen ge steld is, zullen stemmen. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde bedroeg 688.231. Een bedrag van ƒ330.534 kwam voor prijzen beschikbaar. Er kwamen geen meldingen binnen voor de eerste prijs van 181.798,65, zodat deze voor twee-derde naar de tweede en voor één-derde naar de derde prijs ging. Voor de tweede prijs van in totaal ƒ220.362 meldden zich 14 goede voorspellers met 12 punten. Zij zul len bruto 15.740 ontvangen. Voor de derde prijs van 110.181 meldden zich 64 deelnemers, die bruto 1720 krijgen. Op donderdag 11 februari zal de eerste fusiebespreking van dit jaar plaats hebben tussen de drie semi-profclubs Haarlem, EDO en RCH. De clubs zijn daartoe uit genodigd door het initiatief-driemanschap, de heren Voskuilen, Merkx en Hejjers in het Haarlems stadhuis. STRAATSBURG (ANP) In de Raad van Europa is dinsdag sterk verzet gere zen tegen het denkbeeld van een Europe se politieke unie die beperkt zou moeten blijven tot de zes landen van de Europese Gemeenschap het zogenaamde kleine Europa. Op aandringen van Britten, Scandina viërs, Oostenrijkers en Nederlanders heeft de Raadgevende Vergadering, waarin af gevaardigden uit de zeventien landen van de Raad zitting hebben, gepleit voor on derhandelingen over een Europese poli tieke unie op zo breed mogelijke basis tussen alle landen van de Raad die hier aan zouden willen deelnemen. Deze uitspraak kwam in de plaats van een ontwerpresolutie van de politieke com missie van de raadgevende vergadering waarin alleen de zes landen van de Eu ropese Gemeenschap tot een politiek ge sprek werden toegelaten. Voorts zijn op aandringen van de Ne derlandse afgevaardigden Patijn en Duijn- stee alle suggesties over de defensie in het kader van de politieke discussie tus sen de zes uit de ontwerpresolutie ge schrapt. Dat de K.N.S.M.-schepen op de west een bezettingspercentage halen van ge middeld 85 is vooral te danken aan de Sea-Air-reizen: men vaart van Neder land naar Madeira of geheel naar Cu rasao en keert per vliegtuig terug of omgekeerd. Er zijn allerlei combinaties mogelijk die weliswaar vrij veel geld kosten maar niet veel meer dan menig een aan zijn vakantie besteedt met reis- en hotelkosten. Reizen per vrachtschip met passa giersaccommodatie is trouwens goed koper en op deze wijze kan men alle wereldzeeën bevaren voor prijzen waar voor een hotel alleen maar slapen en eten biedt. Een kustreis van tien dagen, waarbij onder andere Antwerpen, Bre men en Hamburg worden bezocht, komt op circa 325 gulden. En dan zijn er ver rukkelijke reizen in het Middellandse zee-gebied, waar vrachtschepen de va kantieganger een ware ontdekkingsreis langs tal van havens bieden. - a - - - Xfrims ..Pci» iiiiimjjffip De slotresolutie werd aangenomen met 85 stemmen voor, zeven tegen, de Frans» Gaullisten, en negen onthoudingen, voor namelijk Zwitserse afgevaardigden. D» Gaullisten stemden tegen, omdat naar hun woordvoerder in de Assemblée ver klaarde, de raadgevende vergadering zich niet op deze manier met de zaken van d» zes E.E.G.-landen moest bezighouden. De raadgevende vergadering van Euro pa heeft dinsdag ook gepleit voor onder handelingen tussen alle kernmogendhe- den, inclusief communistisch China en Frankrijk, over de ontwapening op het gebied van de kernwapens. Bij de stemming over een resolutie hier over hebben de Franse gaullisten tegen gestemd. Van gaullistische zijde ver klaarde men zich tegen kernontwapening, omdat de vrije wereld zonder kernwapen» tegenover een communistische overmacht aan klassieke bewapening zou komen t» staan. Twee Spanjaarden, beiden woonachtig op de Arosa Sun, zijn woensdagmiddag ge wond geraakt toen zij de bromfiets waarop zij zaten op de toegangsweg naar het lo- giesschip slipte. De 28-jarige bestuurder kneusde een knie en zijn 30-jarige duo passagier kreeg schaafwonden in het ge zicht en klaagde over pijn in zijn rug. Een zware truck met oplegger heeft woensdagmiddag van kwart voor een tot bij tweeën de oostbuis van de Velsertunnel ge blokkeerd. Het verkeer moest in die tijd door de westbuis worden omgeleid. De truck met oplegger, een cementbulk- auto, moest plotseling remmen voor een auto met aanhangwagen die ging stoppen. De cementauto kwam daarbij dwars op d» rijweg te staan. De bestuurder van een personenauto, die de truck met oplegger aan het inhalen was, kon ondanks krachtig remmen een botsing niet meer voorkomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De personenauto werd ern stig ,de oplegger licht beschadigd. De truck met oplegger is voor technisch onderzoek naar het Velsense hoofdbureau van politi» gebracht. Van het Finse vrachtschip „Vaasa Pro vider" wordt sinds gisteravond laat een opvarende vermist. De man moet over boord geraakt zijn toen het schip onge veer 25 mijl uit de kust ter hoogte van de noordpunt van Texel voer. Pogingen om de man te vinden, zowel door de „Vaasa Provider" zelf als door de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, hebben geen resultaat opgeleverd. LISSABON (A.P.). Portugal en In donesië gaan de diplomatieke betrekkingen verbreken. Dat is gisteren door Europese en Latijns-amerikaanse diplomaten in Lis sabon meegedeeld. Ze vertelden dat de Indonesiërs „reeds weken bezig zijn de dossiers uit de ambassade weg te halen".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6