300 caravans van 88 merken uit 13 landen m mM Van f 1200 tot 32.000 Eén caravan op 24 auto's Voor ieder een caravan naar maat Wikken en wegen is wel nodig Wat kost een caravan en waar moet ik heen? Niet duur - wel veel geld Welke documenten bij de caravan? Zonnige sfeer Geen prijsstijging Industrie-produkt A NWB-voorlichting op „CARAVAN RAI '65" Voor de kleine auto Let op gewicht Zitten, slapen, koken ,Vrij leven Grootste caravankeuze ter wereld in RAI-Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - Bij tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is het welhaast traditie superlatieven te gebruiken. Iedere expositie is weer groter en fraaier dan de voorgaande en veelal zijn zij „uniek in uropa an da „Caravan R.A.I. '65" kan zelfs worden gezegd, dat de aspirant4coper van een kampeerwagen nergens ter wereld een zo veelzijdig overzicht kan vinden van hetgeen de caravanindustrie biedt. Er is overigens ook geen land ter wereld waar het aantal caravans in verhouding tot het aantal auto s zo toeneemt a s in Nederland. De afgelopen jaren vonden de caravans onderdak bij de grote jaartijKse buitensporttentoonstelling HISWA/Goed Kamp. Het was al spoedig duidelijk, dat zelfs het R.A.I.-gebouw te klein was om een volledig overzicht van de kampeerwagens te geven zonder dit ten koste te doen gaan van de andere afdelingen van de tentoonstelling. Aan de andere kant bleek er bij de caravan- handel en -industrie behoefte aan een presentatie vroeger in het jaar om de produktie beter op de vraag van het publiek te kunnen instellen. Zo is de „Caravan R.A.I. '65" geboren, een tentoonstelling, die ruim 20.000 vierkante meter beslaat en waar men een keuze kan doen uit meer dan 300 caravantypen van 88 verschillende merken. Het is misschien nog wat vroeg om al in de vakantiesfeer te komen. In het R.A.I.-gebouw zal worden getracht van 29 januari tot en met 7 februari door het opstoken van de verwarming niet alleen een zomerse temperatuur te krijgen, maar ook zal er worden ge streefd naar een vakantiesfeer, onder meer door het aanleggen van een „pro menade des caravans", een Zuideuro- pese promenade met palmen, bloemen, lantaarns en banken en zelfs een vij ver. Voorts zijn er een tweetal terrassen in Oostenrijkse en Italiaanse sfeer, zo dat men zich met „Bier und Bratwurst of „Chianti en Cannelloni" al op va kantie kan voelen. Maar hoe gezellig het zal zijn, men komt uiteindelijk voor de caravans. De kampeerwagens komen uit_ dertien verschillende landen: Groot-Brittannië, West-Duitsland, Nederland, Frankrijk, België, Italië, Hongarije, de Verenigde Staten, Denemarken, Zweden, Oost- Duitsland, Portugal en Noorwegen. Gerekend naar het aantal modellen is Groot-Brittannië met 90 typen het sterkst vertegenwoordigd. West-Duits- volgt met 79 typen, waarna Neder land met 64 modellen de derde plaats bezet. De tentoonstelling biedt 240 toer- caravans met vaste wanden, 34 woonca- ravans voor vaste staanplaatsen en 32 „vouwwagens". Voorts zijn er stands met onderdelen, accessoires, keukenuit rustingen, aanbouwtenten, bagageaan hangers, enzovoort. De prijzen variëren van ruim duizend gulden voor een een voudig tentwagentje tot 32.000,- voor een luxueuze sta-caravan. Revolutionair nieuws biedt de ten toonstelling niet. Wel is er sprake van een voortschrijden van een reeds eer der ingetreden ontwikkeling, bijvoor- (Van onze correspondent) Er zijn maar weinig documenten no dig voor het gebruik van een caravan. Is de wagen zwaarder dan 750 kg hetgeen zelden het geval is dan dient deze van een inlegvel voor het kentekenbewijs van de trekauto te zijn voorzien. Hiertoe wordt de kampeerwa gen door de rijksdienst voor het weg- verkeerd gekeurd. Natuurlijk moet de caravan zijn voor zien van een kentekenplaat, overeen komende met die van de trekauto. Voor buitenlandse reizen is tevens een NL- plaat verplicht. De W.A.-verzekering van de kam peerwagen behoort bij die van de trek kende auto en moet worden opgegeven bij de verzekeringsmaatschappij, waar bij de trekauto is verzekerd. De ver zekering van schade aan de caravan kan, onafhankelijk hiervan, worden ge dekt (casco-verzekering). Voor het ge bruik in het buitenland moet de cara van staan vermeld op de „groene kaart". Voor de wegenbelasting kan in vrij wel alle gevallen wórden voorzien met een zestig dagen kaart. Men kan dan per jaar op zestig zelf te bepalen da gen rijden. Van de Westeuropese landen eist al leen Frankrijk nog grensdocumenten als triptiek of carnet voor een kampeer wagen. Wanneer grotere reizen worden ondernomen doet men verstandig om hierover nadere inlichtingen in te win nen bij de verkeers- of toeristenbonden. beeld het toepassen van polyester en het vervangen van de sobere interieurs door smaakvollere inrichtingen. Interes sant is ongetwijfeld de kennismaking met een aantal buitenlandse caravans, die nog niet in ons land werden ge toond, zoals de Britse Swift, de Italiaan se Etna, de Belgische Metabil, de Weip- pert Boy en de Franse Star-serie. Daar naast hebben tal van al in Nederland bekende fabrieken nieuwe modellen uit gebracht. Een plezierige omstandigheid is dat de prijzen, vergeleken bij vorig jaar, niet of nauwelijks zijn gestegen. Wij hebben de indruk dat de meeste nieuwe merken en modellen te vinden zijn in de sector van de wooncaravans. Speciale aandacht zal ongetwijfeld de Italiaanse Roller trekken met de duur ste wagen van de expositie, die zelfs van centrale verwarming is voorzien. Bij de vouwwagens wordt nog steeds gezocht naar de meest praktische oplos sing voor het snel in- en uitklappen van het geheel. Het nadeel dat de soms natte tent bij de bagage (bedde- goed) geborgen moest worden, is veelal ondervangen en sommige fabrieken le veren de uitklaptent in dubbele uitvoe ring, waardoor er geen klachten meer zullen komen over koude of door regenen. Het maken van caravans is allang geen ambacht meer, zoals tien jaar ge leden, toen een aan de R.A.I.-autoten toonstelling gekoppelde caravanexposi tie nog maar twee merken met zes ty- pen bracht. Het bouwen van caravans is een industrie, die met name in Groot- Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk een grote vlucht heeft genomen. De mo dellen worden pas in de handel ge bracht na langdurig experimenteren. Het resultaat is, dat de op de R.A.I. te exposeren wagens over het algemeen de toets van de critiek ruimschoots kunnen doorstaan. Wel is het zo, dat ook hier alle waar naar zijn geld is. Misschien zijn er teveel merken op de markt in de autoindustrie is het niet anders maar het voordeel is, dat er ruime keuze is voor ieder die over een zeer ruime, een ruime of een be scheiden portemonnaie beschikt. De goedkoopste produkten komen uit Groot-Brittannië, zij zijn over het alge meen licht gebouwd, maar gaan met een goede behandeling jaren mee. De Nederlandse caravanindustrie, aanvan kelijk wat conservatief, maakt zich langzamerhand wat los van de idee, dat de caravan een sober kampeerver- blijf zou zijn al is het gebruik van board nog iang niet door aluminium of polyester vervangen, men is op de goe de weg. Opvallend is wei, dat de Neder landse caravanbouwers de noodzaak van een (chemisch) toilet in de wagens of van een afgeschutte wasgelegenheid niet willen inzien. Bij de Franse en Westduitse merken vindt men wa gens, die werkelijk aan alle hooggestel- de eisen voldoen. De prijzen zijn er na tuurlijk ook naar. Het is bij 88 merken met ruim 300 modellen ondoenlijk de voor- en na delen van ieder type te bespreken. Men zal zelf moeten speuren op de ,cara- van-R.A.I.'65" en lieft met hulp van de aanwezige A.N.W.B.-deskundigen^ zijn „caravan naar maat" moeten vinden. Men zal niet vergeefs zoeken: die wa gen staat er beslist. Tegen de achterwand van de grote Europa-hal zal tijdens de „Caravan R.A.I. '65" een informatiecentrum van de A.N.V/.B. zijn te vinden. Hier zulllen deskundigen de aspirant-koper van een caravan kunnen helpen bij het doen van de juiste keuze, zodat er een goede rijcombinatie auto-caravan tot stand komt. Het informatiecentrum doet ech ter meer: onder een reusachtige kaart van Europa, waarop verschillende weekend- en vakantie-bestemmingen zijn aangegeven, verzorgt de A.N.W.B.- staf alle mogelijke toeristische informa tie over caravanreizen en caravanva kantie. Er worden hier voorts gegevens verstrekt over het caravangebruik in de wintersport. Voorts wijzen wij erop, dat er bij de Stichting Kampeerwagen (Europaplein 8, Amsterdam) voor f 0.25 per stuk spe cificatiebladen verkrijgbaar zijn van een zeer groot aantal typen caravans, waarop men alle maten en technische gegevens kan vinden. De Stichting houdt toezicht op de juistheid van deze, door de fabrikanten en importeurs ver strekte, gegevens. ,De Nederlandse caravans hebben hun vroegere sobere interieur aangepast aan de vraag naar meer luxe en gezel ligheid. Dit is de P.A.F. Popular 290, een lichte vierpersoonscaravan, waarin het keukenaanrecht uitklapbaar is tot een lengte van 1.80 meter (links). Britse caravans, licht in gewicht, com fortabel laag, in prijs, vinden in Neder land veel aftrek. Hier de nieuwe „Mus keteer" van de Sprite-fabrieken, een wagen beneden de 5000 grens. Het model 1965 bevat enkele kleine ver beteringen (boven). (Van onze'correspondent) Nederland telt op het ogenblik 37.000 caravans. Eind 1965 zal dit aantal tot dicht bij de 50.000 zijn gestegen. Tien jaar geleden waren er in ons land pas een goede 1.000 kampeerwagens. Vorig jaar zijn er in Nederland ruim 11.000 caravans verkocht, waarvan tweederde deel is inge voerd. Nederland, zo heeft de ANWB berekend, heeft de grootste cara van-dichtheid van het continent. Er is hier één caravan op iedere 24 personenauto's. In Groot-Brit tannië, waar het caravanpark op 300.000 wordt geschat is de cara vandichtheid 24.5. In Frankrijk (110.000 kampeerwagens) is er één caravan op iedere 82 auto s, in West-Duitsland is de verhouding 1 op 118 en in België 1 op 100. Wie overweegt een caravan te kopen om er zijn veertien dagen vakantie mee door te brengen, doet verstandig dat plan te laten varen. Hij kan zijn geld béter besteden, bijvoorbeeld door er een voor die korte periode te huren. De meeste caravanners hebben hun rijden de vakantiehuisje om ook te weekenden. En bij de aankoop spelen al dadelijk bepaalde voorkeuren ten aanzien van het gebruik een rol: wil men een toer- earavan om in de vakanties te zwer ven en ook tijdens de weekend beweeg lijk te kunnen zijn, wil men een vast weekendkamp en in de vakantie een zuidelijk-zonnige pleisterplaats of wil men vakantie zowel als weekends op dezelfde plaats doorbrengen? En zijn er misschien plannen de caravan ook voor een wintersportvakantie te gebruiken? Iedere aspirant-koper mag worden ver ondersteld op deze vragen een ant woord te kunnen geven. Voorts speelt de gezinssamenstelling een rol. De voorstanders van het vaste kamp hebben het vrij gemakkelijk. Zij heb ben een vakantiehuis nodig dat des noods behoedzaam en in langzaam tem po naar de vakantie- of weekendbestem ming moet kunnen worden gerold. Aan het onderstel behoeven geen bijzondere eisen te worden gesteld in verhouding tot de inhoud en inrichting bij de toer- caravanner, wiens wagen aan hoge eisen moet voldoen. De andere categorie, die eens per jaar een lange reis naar de vakan tiebestemming wil maken, kan zich een wagen veroorloven, die het midden houdt tussen de echte toercaravan en de sta-wagen. Men zal zich dan in snelheid en manoeuvreerbaarheid enigs zins moeten beperken, maar over een grote mate van comfort kunnen beschik ken. De trekker moet uitzien naar een zo klein en zo licht mogelijke wagen en het resultaat zal veelal zijn een echte kam peerwagen, die wel comfort maar geen luxe biedt. Tenslotte zijn er de hele- jaar-door-caravanners, die zelfs bij tien graden vorst in hun wagen moeten kun nen vertoeven. Zij vinden een ruime keuze aan uitstekend geïsoleerde en verwarmde caravans. Eigenlijk is er nóg een groep cara vanners, namelijk degenen wier voor keur uitgaat naar de vouwwagen. De vouw- of tentwagen heeft het voordeel dat de prijs betrekkelijk laag ligt en de stalling weinig problemen oplevert. De praktijk leeert dat de vouwwagen voor alles een tussenschakel betekent van tentkampeerder naar caravanbewo ner. Dat de vouwwagen vooral in Ne- derland opgang maakt houdt verband met het zeer grote aantal kleine auto's dat in ons land rijdt. Deze wagens zijn vaak niet in staat caravans te trekken, die eenzelf de ruimte bieden als de vouw wagens in uitgeklapte toestand. Wat leefruimte betreft winnen de vouwwagens het van de caravan met vaste wanden. Het aantal slaapplaatsen is veelal ook groter, maar ook primi tiever. Gezinnen met kinderen, die niet temin een echte caravan wensen, doen er goed aan te overwegen voor de kin deren een extra tentje te gebruiken. Overdag zal iedereen voldoende leef ruimte in de caravan hebben (men zal trouwens voornamelijk buiten wonen) en 's avonds kunnen de ouders dan rus tig in de wagen vertoeven zonder de kinderen in hun slaap te storen. Het gewicht van de caravan ten op zichte van de trekauto speelt een grote rol. Daarbij moet men er wel rekening mee houden, dat caravanverkopers vaak nonchalant met-de gewichtsopgave om springen. Het wegenbelastinggewicht bij voorbeeld heeft voor de koper weinig betekenis. Hij dient precies te weten wat het afleveringsgewicht is, dus van de kant-en-klare-wagen en tot welk ge wicht de wagen mag worden beladen. Tot welk gewicht mag men gaan? De A.N.W.B. gaat er vanuit, dat als mini mumeis moet worden aangehouden, dat de auto een helling van 12 percent op 2.000 meter hoogte uit stilstand moet kunnen nemen. Men kan als vuistregel aannemen, dat het totale gewicht van de caravan, plus de daarin te verstou wen bagage, niet meer mag bedragen dan de helft van het lege gewicht van de trekauto, vermeerderd met 75 per cent. Wie op deze grond een caravan uit zoekt doet er goed aan vóór de aankoop nog even bij de A.N.W.B. te informe ren of de bedoelde caravan met zijn trekauto wel een goede combinatie vormt. Of een caravan van board, alumi nium of pólyest'er wordt gemaakt is minder belangrijk dan de kwaliteit van het materiaal en de verwerking ervan. Let op de isolatie. De wagens moeten dubbelwandig zijn met daartussen iso lerend materiaal. Sommige fabrikanten willen die dubbelwandigheid in de kast jes wel eens vergeten. De matrassen, die voor zitten en slapen worden ge bruikt, moeten voldoende dikte hebben. V (Van onze correspondent) Vele caravanners komen voort uit de tentkampeerders. Naast alle voor delen die een kampeerwagen biedt hebben zij' vaak veel over om verlost te zijn van bijvoorbeeld het verblijf in een tent in de regen en het tijd rovende op- en afbouwen. Uitgaande van de enorme genoegens die met een verstandig gebruik van een caravan te bereiken zijn, is caravanning be slist niet duur. Maar het is wel een vrijetijdsbesteding die veel geld kost. Wat kost een caravan? Op de R.A.I. zijn zij te vinden van f 1.200 tot 32.000. De meeste typen liggen in de prijsklas se van 4.5000-/6.000. Stel dat ge het bescheiden wilt doen en een wagen koopt van ƒ4.500. Er komen dan wel nog enkele kleinigheden bij, zoals een trekhaak voor de auto 100), een lui fel of voortent 200 tot 400) een bu- tagasfles (in huur, ongeveer 18 statie geld) enzovoort). Gemiddeld moet men aan extra kosten ƒ500 rekenen. Uw caravan kost dan 5.000. Aannemende, dat de kampeerwagen in tien jaar af geschreven wordt en er nog een kleine restwaarde overblijft, zijn de kosten per jaar, inclusief renteverlies, onge veer ƒ500. De kosten van het rijden zijn betrek kelijk gering. Weliswaar vraagt de auto wat meer benzine, maar het ge ringe aantal kilometers dat er per jaar met de caravan wordt gereden, maakt deze factor onbelangrijk. Voor de we genbelasting kan meestal worden vol staan met een zestig-dagenkaart, die voor een caravan van 500 kg. ongeveer 14 kost. Een W.A.-verzekering vraagt ongeveer 15 en een cascoverzekering 75 per jaar. Onze jaarkosten zijn hier mee gestegen tot ruim 600. Het is in Nederland verboden een ca ravan te bewonen buiten een officieel kampeerterrein. In het buitenland is dat meestal anders en is het juist zo aantrekkelijk met een caravan te rei zen, omdat men kan overnachten waar men wil. Er is alleen toestemming no dig van de eigenaar van de grond. Op een kampeerterrein betaalt men over het algemeen 1 voor de caravan, 0,50 tot 1 voor de auto en een gulden per persoon per nacht. In het buitenland lig gen de tarieven wat lager. Wie buiten de vakanties om wil weekenden en zijn caravan op een kampeerterrein wil la ten staan, kan voor een heel seizoen be talen. De caravanterreinen in Neder land zijn niet zo heel goedkoop. Men moet rekenen met tarieven van 300 tot 600 per seizoen (april of mei tot en met september). Winterstalling kost 10 tot 15 per maand. Ten slotte moet men rekening houden met onvoor ziene kosten. Zo zal men wellicht eens in de drie tot vier jaar van auto wis selen en dus een nieuwe trekhaak moe ten kopen. De voortent zal geen tien jaar meegaan, er doen zich reperaties voor enzovoort. Men doet goed hier voor 100 per jaar uit te trekken. Alles bijeen genomen gaat dus een caravan met een catalogusprijs van 4.500, per jaar ongeveer 1200 kosten, oftewel 100 per maand. De meeste caravanbezitters brengen de weekends in voor- en naseizoen in hun rijdende zomerhuisje door, maar doen dit bij voorkeur op een vaste standplaats. Men doet er goed aan al in de wintermaanden op zoek te gaan naar zo'n standplaats, waarbij men wel moet bedenken, dat zo'n verlaten kam peerterrein er heelanders uitziet dan in het zomerseizoen als alle ruimte be nut moet worden. Er zijn te weinig kampeerterreinen in Nederland en hoewel het aantal spe ciale caravanterreinen toeneemt, is er onvoldoende accommodatie om iedere caravanbezitter de rustige en mooie omgeving te geven die hij zich droomt. Vaak zijn de standplaatsen duur. Kam peren in ons overbevolkte landje, waar de een zich bovendien zo graag met het doen en laten van een ander be zighoudt, is geen „vrij leven in de na tuur" meer. Wij kennen een kampeer terrein in de buurt van Eerbeek, een van de fraaiste van het land, waar iedere bezoeker een lange lijst van ver boden krijgt overhandigd. Er zijn an dere beheerders, die dit systeem over nemen: wilt u niet de jonge aanplant uittrekken, wilt u het toilet niet bevui len, wilt u geen lawaai maken, wilt u geen vuilnis in de struiken werpen, en zovoort. Het zijn overbodige verzoeken: wie zich immers niet als een fatsoen lijk mens kan gedragen loopt de kans zijn kampkaart kwijt te raken. Ons dunkt dat een kampbeheerder daarin voldoende mogelijkheid heeft op te tre den tegen degenen die zich misdragen. Maar het is een onuitroeibare, typische Nederlandse gewoonte medeburgers te bevoogden, zodra men een machtsposi tie bekleedt. De Franse caravanindustrie, die zeer solide en goed-afgewerkte wagens pleegt te leveren, komt dit jaar voor het eerst met de „Star"-caravan op de markt, waarvan men hier een doorsnede ziet. De zithoek kan worden getrans formeerd in een tweepersoonsbed. Wie na een kwartier zitten op dezelfde plaats nog steeds behaaglijk zit kan met de dikte van het matras akkoord gaan. De caravankeuken bevindt zich uit een oogpunt van efficiënte indeling veelal in het midden. Menigeen vindt een eind- of kopkeuken praktischer. Er is keuze in beide uitvoeringen. Be langrijk is dat men voor de keuken voldoende stahoogte heeft en dat zich boven de keuken een dakvenster be vindt. Ventilatie in een caravan is zeer belangrijk: er dienen roosters in vloer, opbergruimten en wanden te zijn. Een toilet in de caravan eist veel ruimte, maar wie er een heeft wil dit „gemak" niet meer missen. Zo'n toilet is boven dien een handige kast en zeer geschikt voor het weghangen van natte regen kleding, waarvoor in de meeste cara vans geen plaats is. De mate van het comfort wordt mede bepaald door de verlichting. Veelal is een gasverlich ting aangebracht, maar een op de auto accu aangesloten elektrische verlich ting (onder andere boven de keuken) is voor noodgevallen erg handig. Steeds meer kampeerterreinen bieden de mo gelijkheid om de caravan aan te sluiten op het lichtnet. Een voorziening hier voor kan men eventueel zelf in de ca ravan maken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7