Toenadering Parijs-Moskou met toekomst van Europa als inzet Streven naar een verenigd Duitsland zonder kernbom HET WEER Koningin gaat ook naar Londen Roggeveen Onrust over het uitblijven van aardgas; gemeenten vragen minister in te grijpen OPENING „Jacky" ANEGANG 21 AAN UST Caravanverordening voor Noord-Holland Wellicht rijkssteun voor bosbezitters Nog steeds overleg over tweede schoolschip Beverwijk wil deel van winst uit Breedbandoverdracht Meisje door Duitser omgebracht in Groningen Zaterdagvoetbal afgelast Vrachtschip aangevaren bij Vlissingen Maarse Kroon verhoogt tarieven Heerlijke grote BOTERKOEK 2.25 Nationaal Mr. Kranenburg: Minder koud Bezoekt de PERMANENTE MEUBELSHOW - SPAARNE 11 VAN DU1VENBODEN N.V. Handel Minister Biesheuvel: sJee MORRIS 'iefore if on êuif! NAPPA- EN SUÈDE JASJES ALLES VOOR DE WONING li'-'.p: Het woord is aan Johan Fiolet overleden pagina 9 In de krant van heden: modehuis Iel. 81 HAZENBERG A 50e JAARGANG NUMMER 73 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. ïJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 29 JANUARI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. %an rler \rije PARIJS (Reuter). Er vindt de laatste maanden een duidelijke toenadering plaats tussen Frankrijk en de Sovjet- Unie. Het ziet er op het ogenblik echter niet naar uit dat dit zal leiden tot een nieuw verdrag tussen Parijs en Moskou. Doel van de besprekingen zou zijn voor bereidingen te treffen voor een ge coördineerd optreden als in Europa een politieke ontspanning mogelijk gaat worden. Dit is donderdag in diplomatieke krin gen in de Franse hoofdstad tot uitdrukking gekomen. De regeringen van de Sovjet- Unie en Frankrijk wisselen reeds geruime tijd meningen uit over internationale politieke vraagstukken. De Europese samenwerking schijnt daarbij de meeste aandacht te krijgen. Het is, zo wordt meegedeeld, de Franse regering opgevallen dat de regering van de Sovjet-Unie bij dat overleg veel sterker praat en handelt vanuit het standpunt van haar nationale Russische belangen dan als de speerpunt van een internationale com munistische beweging. In dit verband wijst men in Parijse regeringskringen op het opmerkelijke feit dat het officiële orgaan van de Franse communistische partij, „l'Humanité", reeds vele weken op veel mildere wijze dan vroeger schrijft over president De Gaulle. De Russen zouden de Fransen hebben gezegd, dat zij waarschijnlijk binnenkort bereid zijn een regeling tussen West en Oost in overweging te nemen, die de be staande grenzen van Polen en Tsjechoslo- wakije waarborgt, de neutraliteit van Duitsland op kernwapengebied garandeert en die zou kunnen leiden tot hereniging van Duitsland. De Russen zouden hiervoor de steun van Frankrijk willen hebben. President De Gaulle zou Erhard hierover hebben ingelicht toen de Bondskanselier op 19 en 20 januari een bezoek aan Frank rijk bracht. De Gaulle zou er toen de nadruk op hebben gelegd, dat kernbewape ning van Duitsland en hereniging twee Mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in de provide Noord- Holland, heeft vanmorgen in 't RAl- gebouw te Amsterdam de caravan expositie geopend. Hij was in gezel schap van de twintigjarige Britse Miss Camping, de mannequin Lesley Hill. Mr. F. J. Kranenburg, commissaris der Koningin in Noord-Holland, die vanmor gen de caravan-tentoonstelling in de RAI te Amsterdam opende, noemde de popu lariteit van de caravansport „een explosie van levensvreugde". Hij kondigde in zijn openingswoord een speciale caravanver ordening aan voor Noord-Holland. „Om te voorkomen dat de ene caravaner het plezier van de andere gaat bederven", zei hij. Hij wees op de woonschepen- problemen en verklaarde dat Noord- Holland wil voorkomen „dat straks onder Iedere boomgroep en op ieder erf een caravan staat". Naar schatting zullen er in 1970 in ons land 100.000 caravanbezitters zijn. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met kans op enige sneeuw of regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Temperatu ren om het vriespunt tot lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Koningin Juliana zal morgen toch de uitvaart van Sir Winston Churchill bijwonen. Daartoe is zij van middag samen met prins Bernhard naar Londen vertrokken. Het koninklijk paar wordt zaterdagavond in ons land terug verwacht. Prinses Christina, petekind van Churchill, zal nu in plaats van haar moeder zaterdagmorgen de herdenkings dienst in de Haagse Kloosterkerk bij wonen. „De reis is de koningin mogeiyk gemaakt door volledig begrip aan Britse zjjde voor haar verlangen om samen met de prins de uitvaart van de Britse oud-premier bjj te wonen", zo verklaarde een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst gister avond. Hij zei, dat de koningin ook in het ver leden nooit zonder de prins naar dergelijke plechtigheden is gegaan. Omdat aanvan kelijk slechts één vertegenwoordiger van het koninklijk huis was uitgenodigd, moest de koningin dus wel verstek laten gaan Nadat voor deze situatie in Londen begrip was gevraagd, zijn voor het Nederlandse vorstenhuis alsnog twee plaatsen in St. Paul's kathedraal gereserveerd. Daar minister-president Marijnen in de West verblijft, wordt de regering bij de uitvaart vertegenwoordigd door minister Luns. Vice-premier Biesheuvel zal nu met enige andere leden van het kabinet de her denking in de Haagse Kloosterkerk bij wonen. Een verzoek van het Bosschap aan het rijk om financiële steun voor boseigenaren wordt thans besproken tussen de departe menten van Onderwijs, van Financiën en van Landbouw. Een rapport hierover zal over enige maanden gereed zijn. Dit heeft minister Biesheuvel meegedeeld in de commissie voor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer. De minister zei de indruk te hebben ,dat aan het verlangen van het Bosschap op tal van punten zal worden tegemoet gekomen. „De zaak wordt in ieder geval welwillend bekeken", merkte hij op. Ook de commissie had aangedrongen op financiële hulp aan de particuliere boseige naren, omdat de bijdrage van de bos eigenaren aan het algemeen belang bijzon der moeilijk is geworden. Er werd voorts op gewezen, dat het bosbezit in Nederland een kostelijk goed is en dat het toesteken van „een financiële hand" geboden is. An ders wordt een te zware wissel op de par ticuliere boseigenaren getrokken. Advertentie tegenover Damstraat en Teyler Museum EXPOSITIEMODELLEN 1965 INTERIEUR-ADVISEURS onverenigbare grootheden zijn en dat de kans op hereniging in feite afhangt van de goedkeuring van de Russen. Frankrijk stelt alles in het werk om de handel met de Oosteuropese landen te vergroten en de politieke betrekkingen met deze landen te verbeteren door be zoeken over en weer op ministeriëel niveau, waarbij diepgaand van gedachten wordt gewisseld over de wijze waarop de toekomstige ontwikkeling van Europa kan worden gerealiseerd. Frankrijk wordt steeds meer afhankelijk van Roemenië en de Sovjet-Unie voor zijn olievoorziening. De Gaulle, zo meent men in Parijs, meent dat de doelen, die hij op lange termijn in Europa nastreeft aanvaardbaar voor de Russen kunnen worden gemaakt en niet in strijd zijn met de vitale belangen van de Verenigde Staten. Deze doelen zijn: de politieke unie van de zes E.E.G.-landen, de hereniging van Duitsland en de geleide lijke wederopneming van de Oosteuropese landen in het grote Europese geheel. In de Tweede-Kamercommissie voor Landbouw en Visserjj heeft minister Bies heuvel gisteren meegedeeld, dat er be sprekingen aan de gang zijn voor de bouw van een tweede schoolschip, dat in IJmui den gestationeerd zal worden. Het eerste schoolschip voor de Nederlandse visserjj ligt, zoals bekend is, in Scheveningen. Verder deelde de minister mee, dat het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden zal worden uitgebreid. Omdat het gevaar van overbevissing van de Noordzee nog steeds groot is, verdient de verre visserij grote aandacht, zei de minister. De proef loopt dit jaar af, maar het overleg met het georganiseerde be drijfsleven over voortzetting is nog gaan de. Mr. Biesheuvel voelde niets voor „voor beeldschepen" en herhaalde nog eens dat er in zijn visserijbeleid geen ruimte is voor garantieprijzen. (Zie ook pag. 2). In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemees ter J. G. S. Bruinsma gisteravond, tijdens de eerste openbare gemeenteraadsverga dering in Beverwijks nieuwe Stadskantoor er aan herinnerd, dat het Rijk zijn deelne ming in het kapitaal van de N.V. Breed band heeft overgedragen aan Hoogovens en daarbij een aanzienlijke winst heeft ge maakt. Burgemeester en wethouders van Bever wijk zijn van mening, dat de gemeentelij ke activiteiten mede een stimulans zijn ge weest tot versterking van de economische positie van genoemd bedrijf. Het college overweegt daarom in samen werking met de andere IJmond-gemeen- ten stappen te ondernemen, die ertoe zou den kunnen leiden, dat een deel van ge noemde winst voor gemeentelijke arbeid beschikbaar komt. (Zie ook pag. 5.). De negentienjarige Inge Vorrink is gis teravond omstreeks acht uur in haar wo ning aan de Coranthijnestraat 38 in Gro ningen om het leven gebracht. De vermoe delijke dader, de 22-jarige lasser E. L. uit Dortmund, werd enkele uren later gear resteerd. Hij is ingesloten en zal ter be schikking van de Justitie worden gesteld, De K.N.V.B. heeft alle voor morgen vastgestelde wedstrijden in de zaterdag competitie afgelast. De afdelingen van de K.N.V.B. hebben eveneens alle voor zater dag op het programma staande wedstrijden afgelast. Wat betreft het betaalde jeugd voetbal op zaterdag wordt de keuring van de terreinen aan de consuls en scheids rechters overgelaten. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Ged. Oude Gracht 81, Haarlem, Tel.11152-02500 H. G. Wells: Geen man met een ontwikkeld intellect zal vrijwillig zijn talenten dienstbaar maken aan oorlogsvoeringi. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Films 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Raad Beverwijk5 Medische verzorging 6 Topsy 3 Schrijvende lezers7 Sport 7, 15 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Mode 11 Ferdinand 12 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Prinses Beatrix die zondag haar zevenentwintigste verjaardag hoopt te vieren. (Van een onzer redacteuren) De raad van commissarissen van de n.v. Gasvoorziening Noordwest-Neder land het regionale orgaan waarin alle gemeenten in Noord-Holland deelnemen die zijn betrokken bij de gasvoorziening heeft de minister van Economische Zaken in een brief dringend verzocht door daadwerkelijk ingrijpen te bevor deren, dat de reeds jaren aan de gang zijnde onderhandelingen tussen de Nederlandse Gasunie en de Hoogovens thans worden voltooid, zodat ook Noord- Holland kan beginnen aan de omschake ling op aardgas. Tijdens een zware sneeuwjacht over de Westerschelde is vanmorgen kort na elf uur een aanvaring -gebeurd op de rede van Vlissingen. Daarbij is het Belgische vrachtschip „Congo Moko" (ruim 9000 ton) ernstig beschadigd, zo-dat het veel water maakt. Voorzover tot nu toe bekend is zijn bij de aanvaring geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. De sleepboot „Scal- dis" brengt de „Congo Moko" de haven van Vlissingen binnen. De Britse ambassadeur in Nederland, Sir Peter Garren K. C. M. G.. heeft donderdagmiddag in Haarlem-Zuid in aanwezigheid van het gemeente bestuur het naambordje „Churchill- laan" aan de voormalige Middenlaan onthuld. Op deze sobere plechtigheid werden vele woorden gewijd aan de verdiensten van de overleden staats man. Alle sprekers waren ervan overtuigd dat Churchills vastberaden houding in de moeilijkste dagen van de Tweede Wereldoorlog voor de ge allieerden en voor de bezette volken het symbool voor de vrijheid en victorie was geweest. Zoals bekend is betrekken de meeste gemeenten in Noord-Holland hun gas van de Hoogovens, aan welke leverancier zij zijn gebonden door contracten die gemid deld nog een looptijd hebben van ruim vijftien jaar. In hun brief aan de minister wijzen de commissarissen van de N.V. Gasvoorzie- ziening op de stagnatie in de voorberei dende aardgasmaatregelen. Er moet wor den voorkomen, dat onherstelbare schade wordt toegebracht aan de ontwikkeling van de provincie, zeggen zij. Zoals men zich wellicht herinnert, heeft minister Andriessen een maand ge leden in antwoord op vragen van 't Twee de-Kamerlid ir. Oele (P.v.d.A.) meege deeld, dat hij er bij de Hoogovens en de Gasunie „met klem op heeft aangedron gen" de nodige spoed te betrachten bij hun onderhandelingen over de afkoop van de lopende contracten. De minister meen de, dat er van uit mag worden gegaan, dat de overeenkomst binnen niet al te lan ge tijd wordt bereikt. Derhalve achtte hij het een verstandige daad van een aantal gemeenten om nu al voorbereidingen te treffen voor de omschakeling op aardgas. Deze op 't onderhandelingsresultaat voor uitlopende activiteiten komen echter ge heel voor de eigen verantwoordelijkheid van de gemeenten, zo voegde hij daar aan toe. Naar aanleiding van dit antwoord van de minister heeft het Haarlemse gemeen teraadslid W. van der Vaart (P.v.d.A.) vorige week schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. Hij informeerde daarin, of het college de gerustheid van de minister over de situatie deelt. Met name vroeg hij zich af, hoe de mening van de minister te rijmen valt met de beslissing van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland om hun goedkeuring te onthouden aan een be sluit van de Haarlemse gemeenteraad 2V2 miljoen uit te trekken om de over schakeling op aardgas voor te bereiden. Op deze vragen hebben B. en W. thans geantwoord. Zij kunnen geenszins de me ning van de minister delen, zo schrijven zij, dat de lange duur van de onderhande lingen tussen Hoogovens en Gasunie de Noordhollandse gemeenten niet in een na- De busonderneming Maarse en Kroon N.V. uit Aalsmeer heeft besloten haar ta rieven met een gemiddelde van twaalf per cent te verhogen. De verhoging gaat per 1 februari in. Maarse en Kroon heeft hier voor toestemming gekregen van de 'minis teries van Verkeer en Waterstaat en Eco nomische Zaken. De tariefsverhoging zal voornamelijk op de langere afstanden gel den. Voor vervoer binnen een straal van vijf kilometer van het vertrekpunt blijven de tarieven ongewijzigd. Daarboven zal een progressieve verhoging worden toegepast. Het vorige jaar werden de goedkopere ta rieven voor de korte afstanden drastisch verhoogd. De directie van Maarse en Kroon hoopt dat met de thans doorgevoer de verhoging het toen ontstane verschil ge nivelleerd is. De minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring aan de prijsverho ging gehecht omdat de busmaatschappij een zeer groot aantal onrendabele lijnen exploiteert, die niet afgestoten mogen wor den. delige positie kunnen brengen in verge lijking met andere gemeenten in ons land. Naar ons oordeel, aldus het antwoord, betekent de onzekerheid tijdens de lang durige onderhandelingen in ieder geval een onaanvaardbare vertraging. Alleen al het feit, dat geen afspraken kunnen wor den gemaakt met de bedrijven die de in grijpende ombouw kunnen verrichten, brengt de gemeenten in ons gewest al ia een nadelige positie, aldus B. en W. van Haarlem. B. en W. besluiten hun antwoord met de mededeling, dat zij een onderhoud zul len aanvragen met een deputatie uit G.S., teneinde hun standpunt nogmaals met klem van argumenten te bepleiten. Het is ons voorts bekend, zo schrijven zij, dat ook het regionale orgaan zich tot G.S. heeft gewend met het dringend verzoek alsnog goedkeuring te hechten aan raads besluiten waarbij kredieten beschikbaar werden gesteld voor de overschakeling op aardgas. Advertentie Een internationale kollektie van de hedendaagse mode in BONNE- TERIE - BLOUSES - ROKKEN - PAKJES - PANTALONS en verder alles dat de moderne vrouw hevig interesseert, ook op SPORT GEBIED ais „Sturka" modellen etc. etc. Speciaal voor grote maten Vanaf morgen permanente show: HAARLEM DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 DEZE ZATERDAG van 2.50 voor m m m HEERLIJK t I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1