voor Britse koningin bracht Winston Churchill hulde in Westminster Nederlandse vlieger brengt morgen saluut in de lucht Kans op godsdienststrijd neemt toe in Vietnam NU WERELDNIEUWS r Zig-Zag Naaimachines Van dag tot dag Anti-joods komplot in Buenos Aires Brit verdient in doorsnee 18 pond per week Generaal Weygand overleden Tsjombe met veel eerbetoon in Brussel ontvangen raatótoel J Inruil v. DUIVENBODEN N.V. VRIJDAG 29 JANUARI 1965 3 Kort nieuws van Duits, Engels, Italiaans en Japans fabrikaat IT'S TOASTE Diep bewogen A anwezigen VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. aluminium jaloezieën Op de Fforis Flaneur ...net even anders! De leden van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid gaan binnenkort weer eens praten over de situatie in Kongo. Het ziet er naar. uit dat dit overleg tot geen enkel positief resultaat zal leiden. Er is geen reden om aan te nemen dat een eensgezind gecoördineerd optreden van de leden van de organisatie in de Kongo-kwestie kan worden bereikt. Pra ten over Afrikaanse eenheid is namelijk heel wat anders dan dat doel naderbij brengen door positieve acties. Dat erva ren de Afrikaanse staatslieden op vele gebieden. Kongo accentueert hun moei lijkheden alleen maar. Er zijn leden van de organisatie die zo bevreesd zijn dat Tsjombe er in zal sla gen de rust in zijn land te herstellen, dat zij alles op alles zetten om hem tegen te werken. Zij steunen rebellenleider Gbenye en zorgen ervoor dat hij de wa pens krijgt, die hem in staat stellen zijn strijd voort te zetten. De vrees van die Afrikaanse politici is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat zij de macht duchten van een nabuurland, dat in vol le rust kan werken aan de potentiële mogelijkheden van zijn sociaal-economi sche opbouw. Daarvan kan naar hun me ning wel eens een te grote zuigkracht uitgaan, waardoor zij in eigen land de massa tegen zouden krijgen. In die organisatie zitten ook landen die het optreden van Tsjombe met de nodi ge sympathie gadeslaan. Die houding brengt deze staten er echter niet toe Tsjombe Afrikaanse soldaten ter beschik king te stellen, waardoor hij de gehate blanke huurlingen uit Zuid-Afrika en an dere landen kan laten schieten. De Afri kaanse „vrienden" van Tsjombe vrezen dat een overwinning van de rebellen zal leiden tot de vestiging van een commu nistische staat in het hart van Afrika. Via deze springplank zouden dan de am bities van Peking-China voor het zwarte werelddeel kunnen worden vervuld. Zulk een ontwikkeling zou ertoe leiden dat van Kongo uit het communisme zijn opmars in Afrika gaat voortzetten. Maar de con sequenties uit die vrees durven of kun nen ze niet te trekken. Die situatie maakt het vrijwel zeker dat het nieuwe Afrikaanse gesprek over Kongo het vraagstuk geen stap nader tot een op lossing zal brengen. De controverse zal er alleen nog maar wat duidelijker door worden. De Afrikaanse eenheid wordt er niet door bevorderd, eerder gehinderd. BUENOS AIRES (Reuter) De politie van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is een anti-joods komplot op het spoor gekomen. Toen een politiepatrouille donderdag in de omgeving van het vlieg veld een routine-onderzoek instelde, werd er op haar geschoten. Bij het daarop ontstane vuurgevecht, wisten de aanvallers te ontsnappen. Ver dere nasporingen leidden de politieman nen naar een alleenstaande hut, waar be halve een grote hoeveelheid Molotov-cock- tails, handgranaten en andere springstof fen een lijst van joodse inwoners van de Argentijnse hoofdstad werd gevonden op wie door extremisten aanslagen zouden worden gepleegd. Deze aanslagen hadden donderdag moeten beginnen. De mensen wier namen op de lijst voorkomen staan thans onder bescherming van de politie. ALGIERS (AFP) De Kongolese rebel lenleider Gbenye, die zich „president van de revolutionaire Kongolese regering" noemt, is donderdagavond in Algiers aan gekomen, waar hij met zekere praal door de Algerijnse autoriteiten werd ontvangen. frwf) llllKI itiitü (üMiiii tm Volgens mededelingen van minister Bies heuvel zal binnenkort een regeling wor den getroffen, waardoor bezitters van par ticuliere recreatiebosterreinen een rijks bijdrage zullen krijgen voor het onder houd van hun bezit, indien dit voor het publiek toegankelijk is gesteld. Deze me dedeling maakt een verheugend einde aan jarenlange pogingen in deze richting, waar bij het Bosschap een belangrijke rol heeft gespeeld. Verheugend, omdat dit een zaak is die in de eerste plaats het publiek ten goede komt. De bezittingen die als re creatieterrein geschikt zijn, lopen voortdu rend gevaar aan dit openbaar nut te moe> ten worden onttrokken door verkoop aan particuliere stichtingen en verkavelingen, omdat de kosten van onderhoud niet meer kunnen worden opgebracht door de eige naren. Talrijke buitengoederen in ons land zijn op deze manier al ontoegankelijk ge worden, wat een voortdurende verarming van de recreatiemogelijkheden betekent. Vooral in onze streek is het zaak, zui nig om te gaan met recreatieruimte, maar ook, te streven naar een zo intensief mo gelijk nut van deze ruimte voor zoveel mo gelijk mensen. Als een boseigenaar zijn bezitting moet verkopen, valt deze mees tal in handen van kapitaalkrachtige insti tuties, die soms voor een kleine groep recreatieve mogelijkheden zoeken of de hele recreatieve functie ervan afschaffen en het goed aan geheel andere doeleinden dienstbaar maken. Zonder deze doel einden te willen onderwaarderen, moet toch worden betoogd dat een behoud van de nog beschikbare oerlandschappen voor algemene ontspanning in ons gewest op de eerste plaats moet staan. De thans toe gezegde bijdrage in het onderhoud zal dat behoud belangrijk bevorderen. LONDEN (AP) Het gemiddelde bruto loon van de Britse industrie-arbeider be droeg in 1964 achttien pond per week. Dit is volgens het ministerie van Arbeid die de cijfers bekendmaakte 8,1 percent meer dan in 1963. Advertentie Advertentie IUCI STRI LONDEN (Reuter; AP en AFP) Ko ningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh, prinses Margaret en lord Snowdon hebben zich donderdagavond naar de Londense Westminster Hall begeven, waar het stof felijk overschot van Sir Winston Churchill ligt opgebaard. Het was duidelijk een be wust gebaar van de Britse koningin om haar waardering tot uitdrukking te bren gen over de roemrijke diensten die de overleden staatsman het land bewezen heeft. Een zegsman die nauwe betrekkin gen met het paleis onderhoudt, zei: „Dit verschilt volkomen van hetgeen de konin gin ooit eerder heeft gedaan. Het is zeer bijzonder." Het koninklijk gezelschap ging door een zijdeur naar binnen en stond zwijgend zes minuten voor de katafalk, die omringd is door zes enorme kaarsen. Daarna volgden ex-premier Harold Mac- Millan en zijn vrouw, lady Dorothy. MacMillan boog diep bewogen het hoofd toen hij voor de baar stond. Na hem kwam een andere ex-premier, lord Attlee, die met zijn Labourpartij Sir Winston in de algemene verkiezingen versloeg na het einde van de tweede wereldoorlog in 1945. Ondanks hun politieke strijd waren zij goe de vrienden. Premier Harold Wilson heeft de Speaker (voorzitter) van het Lagerhuis, sir Harry Hylton Foster, de voormalige conservatie ve premier, sir Alec Douglas-Home en Jo Grimmond, leider van de Liberale partij, uitgenodigd vanavond met hem vijf minu ten bij de baar te waken. Het gebaar is bedoeld als een hulde van het Lagerhuis waarin Churchill zo vele ja ren actief was. De langzame, droeve tocht langs de baar van Sir Winston ging de hele nacht door. Gisteravond was de stoet ongeveer vier kilometer lang, ging zelfs tot over Lambeth Bridge. De dochter van Churchill. Sarah, bracht laat in de avond een bezoek. Kort daarop stonden de hertogin van Kent, de hertogin van Gloucester en prinses Marina, ge kleed in het zwart enkele ogenblikken aan de ingang van de hall. In het begin van de avond waren meer Bladon andborough omtSBMY oxfbrb 16.23 Aankomst 14.25 mier Vartrek van Waterloo station KAMI LONDEN V. PELTl 65IOS dan 100.000 mensen langs de baar getrok ken. Een Nederlandse militaire vlieger, kapi tein H. Tap, zal een van de zestien super - sone straaljagers van de Britse lucht macht besturen die morgen bij de begra fenis van sir Winston Churchill een saluut zullen brengen. Kapitein Tap is nu gedetacheerd bij de RAF Hij heeft vroeger deel uitgemaakt van het commando luchtverdediging in Neder land, en woont met zijn gezin al enkele ja ren in Engeland, waar hij aan de RAF is uitgeleend. Kapitein Tap vliegt een „light ning" straaljager. Tweeduizend gulden wordt er betaald voor een plaats voor een raam in het dorp Bladon, waar morgenmiddag het stoffe lijk overschot van Sir Winston Churchill ter aarde wordt besteld. Hoewel lady Churchill met nadruk de wens heeft uitge sproken, dat de begrafenis een eenvoudig, besloten karakter zal hebben, verwacht men een invasie van honderden mensen in het kleine gehucht. De volgende staatshoofden, regerings leiders en hoge functionarissen zullen za terdag in Londen aanwezig zijn 'bij de staatsbegrafenis van Sir Winston Churchill: Koningin Juliana en prins Bernhard, ko ning Olaf van Noorwegen, koning Frede- rik van Denemarken, koning Konstatijn van Griekenland, koning Boudewijn van België, prins Bertil van Zweden, prins Has san van Jordanië, groothertog Jan van Lu xemburg. Alex Quaison Sackey, voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, vice-premier Konstantin Roednev en maarschalk Konjev van de Sovjet-Unie, minister van Defensie, Dean Rusk, opper ste rechter Earl Warren en generaal Eisenhower van de Verenigde Staten, pre- 11.45-12.50 Dienst in St.Paul's Cathedral blacrfriars TOWER RUL SCOTHWARK BRIIC WATERLOO BROS LR HO LH BROS TOWLR BROS 13.50-14.05 Vaart ovar d« Theems WESTMINSTER BRUCMI 14.25 Vertrek van Waterloo Station 10.45 Vertrek van Westminster Haf! 3fe 65IQS IV.PELT sident De Gaulle van Frankrijk, bondskan selier Erhard van West-Duitsland, minis ter-president Lester Pearson van Canada, de Oostenrijkse kanselier Josef Klaus, pre sident Sjazar van Israel, president Kaun- da van Zambia, sir Robert Menzies, de minister-president van Australië, de pre mier van Zweden, Tage Erlander, de pre sident van de Joegoslavische volksverte genwoordiging, E. Kardelj, minister-presi dent van Denemarken Jens Otto Krag, mi nister van Defensie, Giulio Andreotti, van Italië, de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Za Bhutto, minister-presi dent Chung Il-Kwoen van Zuid-Korea, de voormalige minister-president van Japan, Noboesoeke Kishi, Frank Aiken, de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, de vice- minister-president van Turkije, Kemal Sa- tir, de minister van Binnenlandse Zaken van Zuid-Afrika, Johannes de Klerk en de leider van de oppositie, Sir de Villiers, pre mier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland, vice-premier Donald Sagster van Jamaica, minister van Binnenlandse Zaken van Ni geria Alhaji Sjagari, minister-president Tsjombe van Kongo, minister-president Advertentie Op ons hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een leeftijd 17 tot en met 25 jaar. ULO- en type-diploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrijvervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken. LEIDSEVAART 396 HAARLEM TELEFOON 18460 SAIGON (Reuter en AFP) Onder de katholieken in Zuid-Vietnam is krachtig verzet gerezen tegen de staatsgreep van dinsdag. Het katholieke centrale comité heeft een verklaring uitgegeven, waarin gewaarschuwd wordt dat de vroegere „donkere dagen" van bloedige godsdienst strijd mogelijk zullen terugkeren. Het co mité zegt, alle daden die het gezag en de orde schaden af te keuren, omdat der gelijke daden slechts in het voordeel van de communisten werken". Het nieuwe militaire bewind in Zuid- Vietnam heeft vanmorgen vroeg op de grote markt van Saigon, die omsingeld was door troepen en tanks, een jongeman van twintig jaar door een vuurpeloton la ten doodschieten. Met deze openbare execu tie heeft de nieuwe regering de boeddhis ten willen tonen, dat zij geen betogingen, bomaanslagen en relletjes meer duldt. De jongeman was door een militair ge rechtshof ter dood veroordeeld op beschul diging van terrorisme. Boeddhistische mon niken hebben nog getracht de executie te voorkomen, maar dit heeft kennelijk niet mogen baten. In de stad Hue hebben de studenten besloten, hun demonstraties voort te zetten tot de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, generaal Maxwell Taylor, wordt ver vangen. Daar lijkt overigens weinig kans op te zijn, omdat een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gisteren nog zei, dat Tay lor nog altijd het volste vertrouwen ge niet van president Johnson en dat de speculaties over zijn terugtrekking van el ke grond ontbloot zijn. Wat de Amerikaanse hulp aan Zuid- Vietnam betreft merkte de woordvoerder in Washington op, dat de Amerikaanse regering elke regering in Vietnam zal steunen die de steun van het volk geniet. Generaal Khan, de opperbevelhebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten, zei gisteren dat hij zo spoedig mogelijk een uit twintig leden bestaande leger- en volksraad in het leven zal roepen om de regering van advies te dienen. De nieuwe premier v an Zuid-Vietnam Nguyen Xuan Oanh, heeft vandaag het bevel gegeven ruim 500 politieke gevan gen die sinds 20 januari zijn gearresteerd in verband met demonstraties tegen de vroegere regering vrij te laten. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Grachtv108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf (Van onze correspondent PARIJS Op 98-jarige leeftijd is don derdag in zijn Parijse woning de Franse generaal Maxime Weygand gestorven. Een week geleden had de generaal een onge lukkige val gemaakt. Weygand, die lid was van de Académie Frangaise, heeft in de militaire en politieke geschiedenis van Frankrijk een grote rol gespeeld. In de eerste wereldoorlog was hij de rechterhand yan maarschalk Foch, die de geallieerde legers aanvoerde. Ook in de Balkan en in het Nabije Oosten heeft ge neraal Weygand later voor zijn land be langrijke militaire missies volbracht. Toen in mei 1940 de Franse legers door de Duitsers uiteen werden geslagen, volg de Weygand de toenmalige opperbevelheb ber, generaal Gamelin, op. Samen met maarschalk Pétain nam Weygand korte tijd later het initiatief en de verantwoor delijkheid Hitier om een yvapenstilstand te verzoeken. Na de oorlog heeft de generaal zich in woord en geschrift vooral doen kennen als een onverbeterlijke aanhanger van de ultra-rechtse theorieën en opvattingen. Sa men met maarschalk Juin heeft Weygand zich zo tot het laatst beijverd Algerije voor Frankrijk te behouden. Jan Smith van Rhodesië, minister-presi dent Johannes Virolainen van Finland aartsbisschop Cardinale, nuntius in Enge land namens paus Paulus VI. Van alle 113 landen, die zijn uitgenodigd zich bij de begrafenis te doen vertegen woordigen, was communistisch China het enige dat de uitnodiging afwees, zon der opgaaf van redenen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De minister-president van de Kongolese republiek, Tsjombe, is don derdag aan het hoofd van een missie van 39 personen, waarbij drie ministers uit zijn kabinet, enige ambassadeurs, de gou verneur van de centrale bank van Kongo de chef van het kabinet van de president van de Kongolese republiek, op het vlieg veld van Brussel gearriveerd. Hij is daar met de nodige eerbewijzen ontvangen door premier Lefèvre en de minister van Buitenlandse Zaken Spaak. De Belgische regering schijnt zo snel mo gelijk tot een regeling van de hangende kwesties met de Kongolese regering te wil len komen. Het heeft er enigszins de schijn van dat zij verder weinig geïnteresseerd is in de afloop van de binnenlandse strijd in dat land. Wel kon men gisteren in de meeste Bel gische dagbladen kennelijk van rege ringszijde geïnspireerde artikelen vin den, waarin Tsjombe werd geprezen, als de man die de „humanitaire actie" van de Belgische parachutisten in Kongo had ge steund. Men wees ook op de stormachtige ontvangst, welke hem in Stanleystad ten deel was gevallen en dat zijn regering daar de macht in handen heeft. Ook werd er aan herinnerd, dat het conflict in Kon' go, wanneer de opstandelingen zouden win nen, in een strijd tussen de Afrikaanse landen zou kunnen ontaarden. Oerdom Wanneer mensen een minderheidsoor deel hebben en zij er stellig van overtuigd zijn dat dat het enig juiste is, beginnen zij meestal met de even bescheiden bedrieg lijke als doorzichtige aanhef: 't zal wel aan mij liggen, maarof: ik zal wel ongelijk hebben, maar.... Ik doe dat niet, want ik heb onomstote lijk gelijk en ik wil dat weten ook, wan neer ik, tegen de mening van 3.618.453 landgenoten in, uitdrukkelijk mededeel en verklaar, dat ik de uitzending van Allen te gen Eén een beschamende geschiedenis vind. De meneer uit Zierïkzee, die op z'n dooie, domme eentje Bolsward en de hele Noord- Oostpolder heeft opgejut tot het verrichten van even stupide als nutteloze nonsens, is vervangen door een meneer uit Oirschot die, op zijn beurt, met even nonsensikale opdrachten Zierikzee tot over de rand der toelaatbare waanzin heeft gebracht, en ik weet niet wie dommer was: de opdracht gever of de Zierikzeeërs, die met honderd wekkers of, honderd borden kwamen aan dragen, fietsen in elkaar prutsten en pin da's stonden te rijgen in de regen. In ieder geval komt de Oirschotter de eer toe dat zijn verzinsels even zouteloos waren als die van zijn voorganger. Al zijn deze beide factoren in dit spel van dom-oren al bedenkelijk genoeg, het meest verontrustend is het feit dat plaat selijke intellectuelen bereid zijn jury's te vormen voor deze geestloze nonsens en dat drie burgemeesters zich er eveneens voor laten vangen. Die van Zierikzee had er zich zelfs voor in een carnavalspak gesto ken, al kon men duidelijk van de beeld buis lezen dat zijn edelachtbare zich daar maar matig in thuis voelde. Ik kan mi) moeilijk voorstellen dat mannen als De Vlugt, Van Karnebeek of Bosch van Rosen thal zich op deze wijze zouden hebben ge leend tot deelneming aan zulke op niets slaande massale manifestaties van anal fabetisme. Niet alles behoeft zinrijk of nuttig te zijn om amusant of aardig te zijn. Niet alles dat plezier verschaft behoeft intelligent te zijn. Maar deze demonstraties van zoute loosheid overschrijden de grens der aan vaardbaarheid. Zij zijn zelfs beangstigend in zoverre dat zij overduidelijk aantonen dat hele volksstammen met hun opperhoof den tot het doen van domme dingen ge bracht kunnen worden, mits men hen maar op voor hen verstaanbare wijze toespreekt. Wat die één betreft die het tegen allen opneemt: het bedenken van opdrachten zo als wij die hebben zien uitvoeren, vereist een mate van fantasie, die al evenmin voor hem pleit als voor de „allen" die er „blijkbaar gemakkelijk vatbaar" voor zijn. Althans: ik kan mij niet voorstellen dat een man met enige spiritualiteit, al zou hij daar nog zo ijverig zijn best voor doen, op de van alle geest verstoken, bedenk sels zou kunnen komen waar de Zierik- zeeër en de Oirschotter mee zijn komen aandragen. Dit spel is niet minder dan bescha mend en verontrustend. Beschamend als demonstratie ~®atrdorfCh'étd, verontrustend voor wie even doordenkt: de bereidheid van een aanzienlijk aantal volwassenen om geesdriftig t'e dansen naar het nijpen van een willekeurige dwaas, mits d'e viiperi) maar op een bepaalde wijze wo-dt voor gedragen. Dat burgemeeste-s r-i andere intellectuelen het spelletie •---"-.-pelen maakt alles des te bedenk"'' Ik ben geen zwaar-ov-de-h"-'1- mannetje en ik wil zeker geen verston--'-r van an dermans dolle pret zijn, maar ik meen op recht en woord voor woord wat ik hier te berde heb gebracht. Dit oerstomme stuntwerk is een mis troostige, zielige en meelijwekkende ge schiedenis. Advertentie Godsdienstvrijheid. In de Marokkaanse stad Rabat zijn zes mensen tot één maand gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij niet de mohammedaanse va*>en in acht hadden genomen. Eerder hadden 29 andere beklaagden voor het zelfde voorlopige straffen gekregen. Belangstelling. Omdat de belangstelling voor dienstneming als vrijwilliger bij het te vormen Deense contingent voor een vredesmacht van de Verenigde Na ties te gering blijkt, overweegt de Deen se minister van Defensie hiervoor man schappen van het geregelde leger aan te wijzen. Niet zeewaardig. De eigenaren van het Amerikaanse vrachtschip „Smith Voya ger", dat deze maand in de Atlantische Oceaan verging na in tweeën te zijn ge broken, hebben toegegeven, dat het schip niet zeewaardig was en bovendien te zwaar beladen was. Dit scheepsonge- luk heeft aan vier mensen het leven ge kost. Universaliteit. Paus Paulus VI heeft naar aanleiding van de recente benoeming van 27 nieuwe kardinalen gezegd, dat de universiteit van de kerk symbolisch tot uiting moet komen in het college van kardinalen, dat „nu meer een syn these is van de katholieke Orbe (we reld) dan van de Romeinse urbe (stad)". Tijdens het concilie is critiek gelverd op het grote aantal Ialianen in het centrale kerkbestuur. Vader. Voor het eerst zal een kardinaal de functie van pastoor in zijn parochie uitoefenen. De door paus Paulus VI be noemde kardinaal Giulio Bevilacque heeft in een preek gezegd dat hij met speciale toestemming van de paus in zijn paro chie te Brescia zal blijven. „Ik zal mijn zwarte toog blijven dragen en voor jul lie blijii ik gewoon vader Giulio", sprak de 84-jarige kardinaal tot zijn kudde. Wachten. Een aantal bewoners van Nieuw- Guinea heeft vergeefs op het strand staan wachten op schepen en vliegtuigen die hun geschenken zouden brengen van president Johnson. De leiders van de „Johnson-cultus", de groep die destijds president Johnson wilde kopen, hadden gezegd dat de president zeker geschen ken zou zenden op de dag dat hij op nieuw als president zou worden beëdigd. Kettingbotsing. Ongeveer 450.000 gulden schade betekende de kettingbotsing op de autosnelweg tussen Hamburg en Lü- beck, waarbij zestig personenauto's en twintig vrachtwagens betrokken waren. Vier mensen werden gewond van wie een ernstig. Uitnodiging. De Kongolese regering heeft het Comité tot Bevrijding van Afrika uit de Organisatie voor Afrikaanse Een heid, het „comité van negen", uitgeno digd zijn volgende bijeenkomst in Leo- poldstad te houden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3