S 0: Miljoenen ooggetuige van historische begrafenisstoet HET WEER Herdenking in Den Haag Mislukte roofoverval op Amsterdamse antiquair V.S. hebben kernarsenaal sterk kunnen verbeteren m Prinses Beatrix op Antilliaanse zegel Betrapte dader stak zichzelf „Zwarte Zee" brengt Griek naar IJmuiden Broodmaaltijd voor minister Kopers moeten gaan afdingen, zegt de Consumentenbond Tom Okker ook in gemengd dubbel uitgeschakeld Burgemeester drie maanden geschorst wmm sWMORRIS "éeforeyou Suif! GHRISTIAANSE zie verder pagina m Het woord is aan DAMES- EN HERENREGENJASSEN Om het vriespunt In de krant van heden N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 74 ZATERDAG 30 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mpe Churchill met vorstelijk eerbetoon naar zijn laatste rustplaats gebracht NV .VNW ston verbonden met de Britse marine. Het waren gewone matrozen die de affuit voort trokken, zoals ook het geval is geweest bij de begrafenis van de koningen George V en George VI. TIJDENS de tocht door het regerings centrum passeerde de stoet de stand beelden van sommige groten, met wie sir Winston heeft samengewerkt, o.a. dat van Jan Smuts, Churchills trouwe vriend en collega in twee wereldoorlogen, en op Trafalgar Square dat van Nelson, die voor sir Winston stellig een bron van inspiratie is geweest. Vervolgens ging het langs de romme lige Strand, met zijn winkels en theaters. Churchill, die een groot acteurstalent be zat, dat hij in d# politiek toepaste, hield veel van het toneel. Twee van zijn doch ters werden actrice. Daarna langs Bush House, vanwaar zijn stem gedurende de oorlog over de gehele wereld klonk, door de nauwe Fleet Street, met in de ramen en op de balkons vele mensen. De krantenstraat salueerde voor Sir Winston, de machtige penvoerder en journalist, die als oorlogscorrespondent begon en later, tijdens de algemene sta- jj|^' flHHH v Clarence Day: nBij beschuldigde God niet regel recht, maar als hij bad sloeg hij een toon aan van een krelige gast in een slecht hotel". Ter gelegenheid van het bezoek van prinses Beatrix aan de Nederlandse Antil len zal de Antilliaanse postadministratie op 22 februari 1965 een bijzondere fran keerzegel van 25 cent zonder toeslag uit geven. Een verslag van een openhartig ge- spreic met de prinses, die morgen haar 27ste verjaardag hoopt te vie ren, zie pagina 8. (Van onze correspondent) LONDEN Uitgeleide gedaan door de gehele wereld heeft Winston Leonard Spencer Churchill, de reus van deze eeuw, vanochtend als een vorst afscheid genomen van een in winterse atmosfeer gehuld, huiverend Londen, en is daarna als de eenvoudigste burger op een intiem dorpskerkhof voorgoed ter ruste gelegd, Dit laatste geschiedde vanmiddag in tegenwoordigheid van lady Churchill, zijn beide nog in leven zijnde dochters, Mary en Sarah, zijn zoon Randolph en een aantal kleinkinderen en andere verwanten. In het landelijke, thans door bezoekers overstroomde Bladon bij Oxford, vlakbij Sir Winstons geboorteplek, zal zich pas tegen het invallen van de schemering het laatste tafereel afspelen van deze droevige, maar waarlijk historische dag, rijk aan dramatische tegenstellingen. Wat een contrasten. Eerst het door Sir Winston zelf gewilde spectaculaire schouwspel van de grootste staatsbegra fenis die misschien ooit in Engeland is gehouden. Hij was een man die het geluk kigst was in actie en beweging, zodat hij de stuwkracht van de geschiedenis kon voelen, temidden van het rumoer van veld slagen en ander strijdgewoel, het parle ment inbegrepen. Sir Winston was een vriend van de machtigen der aarde, maar ook de nederig- sten vereerden hem. Het waren de gewone mensen die bij tienduizenden, ondanks de koude en de televisie, toestroomden door de speciaal opgerichte, paars geschilderde toegangsdeuren, die de binnenstad voor het verkeer afsloten. Vrouwen, die de hele nacht langs de route van Churchill's laatste gang hadd&n doorgebracht, riepen vanmorgen luid om kranten, niet om ze te lezen, maar om haar benen mee te beschermen tegen de ijzige kou. Hele stoeten kranteverkopers deden goede zaken. In de nabijheid van het standbeeld van de hertog van Wellington was een groep mensen op een kampkacheltje eieren en bacon aan het bakken. Hoe zou hijzelf genoten hebben van de aanblik van dit alles. Tenslotte had Sir Winston deze slotfase in grote lijnen zelf geregisseerd. Waarom hij dit deed, is niet bekend, maar vermoedelijk zal het zijn geweest omdat hij zichzelf, zeker gedu rende de beide oorlogsuitbarstingen, als een instrument van de historie heeft be schouwd. Alle grandeur was hier aanwezig het Advertentie BARTEUOrIsSTr" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met in hoofd zaak in het zuiden en midden van het land enige sneeuw of regen. In het noorden van het land echter plaatselijke opkla ringen. Zwakke tot matige noord-oostelijke wind. Tempe raturen om het vriespunt, maar in de noordelijke provincies vannacht plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. militaire element, innig verweven met de ceremoniële vormen en gebruiken uit ver vlogen tijden. De Engelsen zijn ware mees ters in het ensceneren van dergelijke plechtigheden, omdat zij de oude tradities op een volkomen natuurlijke wijze waar dig en stijlvol weten te hanteren. Daarbij komt, dat er waarschijnlijk geen stad ter wereld is die een kleurenmengeling als deze beter reliëf geeft dan het grijze Londen. Daar waren het felle zwart-rood van de koninklijke grenadiers, de blinken de, bepluimde helmen en de kurassen van de household cavalry, die de eigenlijke begrafenisstoet de affuit met de met de „Union Jack" bedekte baar en zes calèches openden en sloten, en het goud en paars van de Tudor-tamboers en -herauten. Al deze kleuren gloeiden en fonkelden tegen het sombere achterdoek, gevormd door de verweerde en beroete gehouwen Winston, de schilder, moet dit meer dan iemand anders hebben beseft, toen hij des tijds de stoet aan zijn geestesoog zag voor bijtrekken. Het was Churchills laatste palet. SIR WINSTON VROEG om veel muziek die niet al te treurig mocht zijn. Er waren in de stoet en langs de route tien muziek- Op weg van de Westminster Hall naar St. Paul's Cathedral. Duizenden mensen stonden zo de al gelopen drie dagen geduldig in de rij om éen laatste groet te brengen aan sir Winston Churchill in Westminster Hall in Londen. Langs de Theems- kade, op de Lambeth brug en ver volgens langs de zuiderkade kronkelt de lange rij van wachtenden (zie de witte pijl). korpsen, grote groepen pijpers, doedelzak spelers en trompetters. Velen stonden al langs de route sinds de vorige avond of de nachtelijke uren, zoals men ook bijna drie etmalen lang optrok naar de katafalk. Elk onderdeel en iedere groep in de stoet of onder de 7.000 militairen langs de weg heeft voor de alzijdige Sir Winston in zijn leven een bijzondere betekenis ge had. De kadetten van Harrow, zijn oude school, kregen een ereplaats bij het ver trek op het binnenplein voor de Westmin ster Hall. OM KWART VOOR TIEN (Engelse tijd) ging er een schok door de menigte. Bij de kwartierslag van Big Ben, die de rest van de dag zou zwijgen, zette de stoet zich in beweging. Nauw was Sir Win- In de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout in Den Haag is vanmorgen een sobere maar sfeerrjjke herdenkingsdienst gehou den, die werd bijgewoond door prinses Christina, petekind van Churchill. De Nederlandse regering was vertegenwoor digd door de vice-premier mr. B. W. Bies heuvel en enkele andere leden van het kabinet. Tijdens de dienst, waarin de zegen werd uitgesproken door de bisschop van Ful- ham, Roderick Coote, hield de Britse am bassadeur Sir Peter Garran een toe spraak. In een episcopaalse kerk te Philadel phia (V.S.) is gisteren een rouwdienst voor Churchill gehouden. Meer dan 1.900 mensen vulden de kerk. Ongeveer 200 mensen luisterden buiten huiverend naar de dienst die via luidsprekers werd uit gezonden. Een 24-jarige Italiaanse elektricien heeft in Amsterdam een mislukte gewapende roofoverval gepleegd op de zeventigjarige Amsterdamse antiquair L. Bisterbosch in diens zaak op de hoek van de St. Lucien- steeg en de Nieuwe Zijds Voorburgwal. De Italiaan die zich voor hij door een hoofd agent van politie werd gegrepen met een dolkmes in zijn hartstreek stak, is in ern stige toestand in het Binnengasthuis op genomen. De antiquair, die een klap met een hard voorwerp op het hoofd had gekr~gen, waardoor hij een bloedende wond opliep, was na in het ziekenhuis te zijn behandeld aanvankelijk nfiar zijn huis teruggekeerd. Later op de avond moest hij echter toch ter verpleging in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. De overvaller heeft niets uit de winkel kunnen meenemen, omdat de schoonzoon van de antiquair kort na de overval in de zaak kwam. De heer Bisterbosch, die in antieke boeken en prenten handelt, was al leen in zijn winkel, toen de Italiaan bin nenkwam. Kwart miljoen gevonden Werd in Amsterdam een antiquair om zijn eigendom bedreigd, in Rotterdam heeft een Haagse handelaar in gouden en zilveren voorwerpen op een vreemde manier zijn eigendom terug gekregen. Agenten van de verkeerspolitie troffen in de Kralingse Piaslaan een zwaar be schadigde personenauto aan, die half on der een geparkeerde aanhangwagen was geschoven. De personenauto zat onder het bloed, maar er was niemand bij het wrak aanwezig. Het voertuig werd met een ta kelwagen naar het politiebureau gesleept, waar bij een inspectie van het interieur bleek dat er zich een monstercollectie van gouden en zilveren voorwerpen in bevond met een waarde van niet minder dan een kwart miljoen gulden. De eigenaar bleek een Haagse hande laar in gouden en zilveren voorwerpen te zijn die de auto in gebruik had ge geven aan zijn 32-jarige Rotterdamse ver tegenwoordiger. Deze had 's nachts een botsing gehad en was daarna in versufte toestand naar het ziekenhuis Bethesda ge lopen. 's Werelds sterkste zeesleper, de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co, heeft vanmorgen even over tien in IJmuiden het Griekse vrachtschip „Agios Andreas" binnenge sleept, dat gisteravond door machineschade zestig mijl ten westen van IJmuiden stuurloos was geworden. Samen met de „Schouwenbank" en „Steenbank" zou de sleper de Griek naar de Amsterdamse haven slepen. Weerrapporten i .1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Churchills leven en werken4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Sport 5, 11 Topsy 6 In de Vishal en op zee6 Uitgaan in Haarlem7 Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Ferdinand 10 Erbij 13 t/m 19 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Kinderkrant 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Minister Biesheuvel en alle leden en plaatsvervangend leden van de vaste commissievoor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer hebben een uit nodiging voor een broodmaaltijd ont vangen van de heer E. Sonneveld te Sliedrecht. Deze ex-bakker en directeur van een broodcrèmefabriek wil de maaltijd houden op woensdag 3 februari in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De heer Sonneveld is ervan over tuigd dat de zeer grote meerderheid van het fabrieksmatig bereide brood aan hoge eisen voldoet. Daarom nam hij het initiatief tot deze lunch, waarbij het brood wordt betrokken uit de winkels van twee broodfabrieken en - voor ver gelijking -.uit een warme bakkerij. WASHINGTON (AP en AFP) De Ver enigde Staten hebben onlangs kernwapens vervaardigd die krachtiger zijn en meer gevarieerd dan de wapens van het bestaan de arsenaal. Dit staat in het jaarrapport van de Amerikaanse commissie voor kern energie aan het Congres. De nieuwe wa pens omvatten zowel kernbommen als stra tegische kernraketten. Volgens de commissie kan Amerika, als de Russen zich niet meer zouden storen aan het beperkte kernstopakkoord van Moskou, binnen twee maanden zijn kern proeven hervatten. Ondanks het feit dat volgens het akkoord alleen ondergrondse kernproeven zijn toegestaan hebben de V.S. hun kernwapenarsenaal kunnen ver beteren. De in 1964 gemaakte vorderingen hebben vooral betrekking op de doelmatigheid en de veiligheid van de wapens en de mid delen om te voorkomen dat zij zonder toe stemming worden gebruikt. Op het eiland Johnson in het midden van de Stille Oceaan zijn, volgens het rapport, voorraden wapens opgeslagen, die de strijdkrachten in staat zullen stellen, zo nodig op geringe hoogte en in de ruimte de kernproeven te hervatten. Op enkele Dc consumenten moeten, wanneer zij een auto, radiotoestel, t.v.-toestel, band reeorder, wasmachine of een ander arti kei waarvoor de verticale prijsbinding is verboden willen kopen, maar flinke kor tingen op de geadverteerde prijzen bedin gen. Dit adviseert de Nederlandse consumen tenbond in zijn maandblad „Consumen tengids" omdat het naar zijn mening steeds duidelijker is geworden, dat het bedrijfs leven niet van plan is zich bij het ver bod van de verticale prijsbinding neer te leggen. De consumentenbond zegt nog geen enkele advertentie van een fabrikant of importeur te hebben gezien waarin een prijs werd vermeld met de mededeling er bij, dat de geadverteerde prijs alleen maar een adviesprijs is. De bond vindt dat Philips het heel erg bont maakt. Van Philips verschenen on langs grote advertenties over een nieuw televisietoestel. Met grote letters stond er bij: „kost 898,-". De consumentenbond vraagt zich af: hoe kan Philips weten hoeveel dit toestel in een winkel kost als hij zijn winkeliers vrijlaat in het vast stellen van hun verkoopprijzen? installaties na was de proef basis op John® ston op 1 januari van dit jaar weer voor gebruik gereed. Op het proefterrein in de woestijn van Nevada, op honderd kilometer ten noorden van Las Vegas, zullen kerngeleerden dit jaar in staat zijn ondergronds kernproeven te nemen, waarvan de kracht vijf maal zo groot is als van de grootste bommen die daar tot dusver tot ontploffing zijn ge bracht, aldus het rapport. De Australische/Nederlandse combinatie Gail Sheriff/Tom Okker is er zaterdag niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de finale gemengd dubbel van de Australische tenniskampioenschappen in Melbourne. In de halve finales verloren Tom en zijn Australische partner met 1-6 5-7 van de Australische combinatie Owen Davidson/ Robyn Ebbern. De burgemeester van Kortgene is voor drie maanden geschorst. Aanleiding hiervoor is, naar mag wor den aangenomen, het onderzoek, dat de officier van justitie te Middelburg heeft gelast, in verband met vermoede malver saties bij het indienen van declaraties. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1