Prolongatie Europese titel 47/2 Kampioen Scholte en Wijnen bevestigden hun superioriteit Duitser Witte deed de kansen van Scholte bijna teniet Basketbalteam uitgeschakeld voor Europees kampioenschap Nederlanders in voorste linie Post en Janssen gaven de toon aan in België Cor Rutgers rukte vanuit de achterhoede op naar de titel AUTOMONTEURS DIESELMONTEURS HULPMONTEURS Sensationele partij Emerson-Stolle Harings te nerveus bij cross-kampioenschap Lissenaar Van Dijk op derde plaats WIJNANDS VAN RENSEN MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 11 Trek stoot mis IIM? 0» Cycle-crosskampioenen INTERESSANT (EN GOED BETAALD) WERK VOOR MENSEN MET TECHNISCHE BELANGSTELLING KIES EïN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. De Eindhovenaar Henk Scholte heeft na een zeer enerverende finaledag zijn vorig jaar in Bilbao behaalde Europese titel in het kader 47/2 geprolongeerd. Evenais toen eindigde Tini Wijnen op de tweede plaats, waarmee de Nederlandse superioriteit in dit kaderspel nog eens duidelijk werd onderstreept. Scholte werd kampioen dank zij een iets beter gemiddelde (43,87—40,01) dan de Ossenaar. De laatste partij ging Scholte in met een voorsprong van twee beurten. Wijnen moest in zijn slotpartij aantreden tegen Clement van Hassel, die zelf nog een theoretische kans op de titel had, en Scholte vond de Duitser Norbert Witte tegenover zich, die zelf geen enkel belang meer had. Desondanks heeft Witte, nadat Wijnen en Scholte waren uitgespeeld, toch nog een belangrijke rol gespeeld. Wijnen had door een te lange partij te gen de sterk carotte spelende Van Hassel zijn kans op de titel door zijn gemiddelde verspeeld. Henk Scholte was namelijk drie beurten eerder aan de finish dan zijn gro te rivaal en behoefde zich wat moyenne betreft dus geen zorgen meer te maken. De Eindhovenaar had echter bijna te vroeg gejuicht, toen hij zich na zijn 400e caram bole aan de borst van de arbiter wierp. Witte immers, die in de finale beter speel de dan in al zijn voorgaande partijen en daardoor ook keer op keer „schietjes" voor Scholte liet liggen, mocht nog nasto- ten en toen de ogenschijnlijk onverstoor bare Duitser de ballen in positie kreeg en tientallen caramboles begon te scoren werd de situatie bijzonder precair. Scholte zat handenwringend op zijn stoel toe te kijken, hoe Witte langzaam maar zeker naar re mise scheen te koersen. In dat geval zou Wijnen kampioen zijn. Daarvoor zou de Duitser 115 caramboles moeten scoren. Voor hem een topprestatie, want hij was eerder in het toernooi niet verder geko men dan 114. Maar het kon en dat wist Scholte. Zijn nervositeit steeg ten top, toen hij zich herinnerde, dat het ook Witte was geweest, die hem bij het wereldkampioen schap libre in Vigo in 1964 door een neder laag van de titel had gehouden. Al tachtig voorbeeldig gespeelde caramboles stonden in de nastoot op het conto van de Esse- naar, toen de ballen uit de positie raakten. Het werd doodstil in de zaal. De span ning was enorm groot en dat miste haar uitwerking niet op Witte. De trekstoot die na 85 punten op een haar na mis was, zou onder normaler omstandigheden voor de Duitse kampioen geen hindernis van bete kenis zijn geweest. Tini Wijnen, die na zijn sukkelende begin naast Scholte de grote man van dit ^toernooi werd, was toen de eerste om de Eindhovenaar met zijn her nieuwde kampioenschap geluk te wensen. Misschien zou alles anders zijn gelopen als Wijnen zich eerder aan de zorgen van de Heerlense specialist had toevertrouwd, die hem van zijn rugklachten heeft be vrijd. Want na deze behandeling rees de ster van de Nederlandse kampioen snel. Zijn prestatie van 400 in een beurt werd gevolgd door een vlotte zege in drie beur ten op Galvez, terwijl Scholte toen in ze ven beurten moeizaam over Vervest zege vierde. Door deze partijen was Wijnen za terdagmiddag Scholte in gemiddelde voor bij gestreefd, maar enkele uren later was de situatie weer gewijzigd, omdat Wijnen elf beurten tegen Witte had verbruikt en Scholte in vier beurten Van Hassel de eer ste nederlaag had toegebracht. Ook in zijn slotpartij tegen Van Hassel heeft het Wijnen niet meegezeten. De Belg begon met een wanhopige carotte, waar van het gevolg was, dat Wijnen in zes beurten slechts zes punten verzamelde en zijn achterstand in moyenne op Scholte zag groeien. Toen herkreeg de Ossenaar zijn greep op het ivoor en begon in een roes te scoren tot hij na 261 door een omval lende stoel uit zijn concentratie werd ge haald en miste. Dat was de k.o. voor Wij nen, die weliswaar in de twaalfde beurt met een slotserie van 95 de finish haalde, maar toen afhankelijk was geworden van het doen en laten van Scholte en Witte op de andere tafel. Dat ook Wijnen de eindrush van Witte gespannen volgde spreekt vanzelf. Maar hij geloofde niet meer in een wonder en dat bleek juist te zijn. Vijfde ronde: Galvez (Spanje)164 3 86 54,66 Wijnen (Ned.) 400 3 217 133,33 Vervest (Belg.) 300 7 219 42,85 Scholte (Ned.)400 7 197 57,14 Van Hassel (BeLg.) 400 4 265 80, Corti (Zwits.) 74 5 57 14,80 Witte (Did.) 400 3 1 90 12,90 Grethen (Lux.) 176 31 65 5,67 Zesde ronde: Grethen182 17 55 10,70 Galvez 400 17 111 23,52 Vervest 400 5 237 80,— Corti 73 5 34 14,60 Witte 240 11 79 21,81 Wijnen 400 11 169 36,66 Van Hassel 163 4 107 40,75 Scholte 400 4 ?28 100.— Zevende ronde: Corti 38 8 13 '4,75 Galvez 400 8 113 50,— Grethen40 5 14 8, Vervest 400 5 345 80,— Scholte 400 9 111 44,44 Witte 370 9 88 41,11 Wijnen 400 1 2 261 33,33 Van Hassel 225 12 88 18,75 De eindstand: 1. en Europees kampioen Scholte12 2545 58 228 43,87 2. Wijnen 12 2.561 64 400 40,01 3. Van Hassel 10 2388 72 265 33,16 4. Vervest8 2216 58 345 38,20 5. Galvez 8 2376 85 172 27,95 6. Witte4 1851 106 114 17,46 7. Grethen 2 1320 141 65 9,36 8. Corti 0 614 92 57 6,67 Het Nederlands basketbalteam gaat niet naar het Europees kampioenschap in Rus land. De ploeg van coach Janbroers verloor de eerste twee wedstrijden in het kwalifi catietoernooi, dat in San Sebastian werd gehouden. Eerst bleek Spanje met 857T te sterk en vervolgens drong Italië onze landgenoten een nederlaag van 9554 op. Italië en Spanje zjjn nu zeker van uitzending naar Rusland. Nederland eindigde als derde door een zege van 8457 op Zwitserland. Tegen Spanje hebben de Oranjehemden voor een goede prestatie gezorgd. Neder land verloor zeer gehandicapt door het ontbreken van enkele topspelers als Ger Kok en Rob Sterker in het Spaanse San Sebastian met 85-77 van Spanje. Het spreekt vanzelf dat de Spanjaarden voor eigen publiek er waren zo'n 8000 toe schouwers in de Fronton Anoeta spe lend, enorm werden toegejuicht. In feite betekende de ontmoeting tussen Spanje en Nederland al de beslissing van het toer nooi. De veruit favoriete Italianen, die geen enkele moeite met Zwitserland had den (99-39), waren immers zeker van een plaats in het Europees kampioenschap. Zwitserland bleek te zwak en het ging eigenlijk er gaan twee landen naar Rus land tussen Spanje en Nederland, met de Spanjaarden als logische tweede. Hoewel de Spanjaarden beter speelden dan onze landgenoten slaagde Nederland erin vooral dankzij Kurt Lagerwey (Fla mingo's 17 punten), Frank Kales (Flamin go's 13 p.), Jan Schappert (Agon 12 p.), en de jonge pivot Karei Pastor (Herly) goed in de buurt te blijven. De strijd behield een interessant karak ter. De Spanjaarden waren ten slotte de verdiende winnaars. Bij Spanje kwamen Miguel Gonzales (25) en Buscato (19) tot de hoogste scores. Voor Nederland scoor den verder: Frans de Haan (Punch, 7), Jan Bruin (Punch, 2) Paul Erkelens (Ar gus 4), Roel Tuinstra (Herly, 6), Freek Witte (Landlust, 6). Als de Nederlanders na de nederlaag te gen Spanje nog hoop hadden op een reis naar Moskou of Tiflis, dan konden zij die na de zware nederlaag tegen Italië defini tief opgeven. Zaterdagavond verloren de Nederlanders met 95-54 kansloos van Ita lië. Bij de rust was de stand: 50-26. Hoewel de Italianen veel minder sterk speelden dan daags tevoren tegen Zwit serland hebben onze landgenoten geen schijn van kans gehad. Met hun superieure techniek domineerden de zuiderlingen van het begin tot het eind. Kurt Lagerwey (13) en Roel Tuinstra (10) waren Nederlands topscorers, de beste schutters bij de Ita lianen waren: Cescutti en Cosmelli (beiden 11) en Zuccheri (14). Spanje had in de tweede wedstrijd van zaterdag bijzonder weinig moeite met het zwakke Zwitserland. De gastheren zegevierden met 88-51. Span je verloor met 82-87 van Italië. Het kwalificatietoernooi in Parijs is ge wonnen door Frankrijk, dat drie overwin ningen boekte. Israel verzekerde zich door twee zeges eveneens van een plaats. Enge land en Luxemburg waren zoals ver wacht kansloos. Advertentie AMSTERDAM - HAARLEM SPORTBEKERS MEDAILLES SPORTFIGUREN VAANTJES Insignes - Reclamespeldjes Graveerwerken Stempels - Naamplaten Adres Haarlem: Schoterweg 21 - Tel. 61431 De spanning is gebroken. Scholte (r.) is kampioen en Wijnen wenst hem geluk. Wimbledonkampioen Roy Emerson heeft zondag voor de vierde maal en voor de derde keer in successie het Australi sche tenniskampioenschap op zijn naam gebracht' door in de finale mét 7-9, 2-6, 6-4, 7-5, 6-1 te zegevieren over zijn Da- viscup-collega Fred Stolle. Het was een van de meest sensationele partijen van de afgelopen jaren, waarin Emerson terugkwam na een achterstand van twee sets en 1-3 in de derde met Stol le aan service. Emerson handhaafde ech ter zijn reputatie als 's werelds beste amateur en heeft de eerste van de vier voor het groot slem meetellende titels binnen. In de finale van het damesdubbel deed zich een verrassing voor. De Amerikaan se Billie Jean Moffitt en de Australische Robyn Ebbem, die drie toernooien ach tereen gewonnen hadden, werden in drie sets (6-1, 2-6, 3-6) verslagen door de Australische top-combinatie Margaret Smith/Lesley Turner. De kleine Lesley, die in het enkelspel in een van de eerste ronden werd uitgeschakeld, bleek ook in de dubbel volkomen uit vorm. Margaret Smith echter speelde zeer sterk. Peter Post Bij de internationale wielerwedstrijden, die zaterdagavond voor 10.000 toeschou wers in het Antwerpse sportpaleis zijn gehouden, hebben de Nederlandse renners zich op het voorste plan gesteld. Had we reldkampioen Jan Janssen een belangrijk aandeel in de overwinning van de weg renners op de baanrenners in een omnium, Peter Post speelde een vooraanstaande rol bij het behalen van de overwinning van de buitenlandse ploeg op een Belgische for matie, die eveneens streed in een om nium. Verder waren er nog individuele overwinningen van onze landgenoot Henk Cornelisse in een wedstrijd over 10 km en van Gerard Koel in een afvalwedstrijd voor amateurs. Bij de achtervolgers was er geen succes voor de Nederlanders weggelegd. Oudkerk werd ingehaald door Kemper en Breur verloor bij de amateurs op het nippertje van Hennikenne (België). Een koppelwedstrijd over 50 km., waar mee het programma werd besloten, lever de een overwinning op voor het Belgisch- Deense koppel Van Steenbergen-Lykke in de tijd van 59 min. 30 sec. De Nederlands- Zwitserse combinatie Post-Pfenninger ein digde op de tweede plaats, terwijl Kem- per-Severeyns en Van Tongerloo-Ludo Janssens respectievelijk als derde en vier de over de eindstreep gingen. Met één ron de achterstand plaatste het koppel Ver- schueren-Eugen zich vijfde. De Neder landse combinatie Jan Janssen-Oudkerk en Van der Lans-Cornelisse bezetten, elk met twee ronden achterstand op de win naars, resp. de negende en tiende plaats in de eindstand. De uitslagen luiden: afvalwedstrijd voor amateurs: 1. Gerard Koel (Ned.); 2. Mees ter (Belg.); 3. Van Midden (Belg.). Individuele wedstrijd over 10 km.; 1. Henk Cornelisse (Ned.) 12 min. 51.2 sec., 7 pnt.; 2. Deloof (Belg.) 6 pnt.; 3. Coore- mans (Belg.) 6 pnt.; 4. Van der Lans (Ned.) 4 pnt.; 5. Nijdam (Ned.) 3 pnt.; 6. Ver- achtert (Belg.) 4 pnt. Achtervolging professionals: 1. Dieter Kemper (Did.) 5 km. in 6.00.8; 2. Jaap Oudkerk (Ned.) ingehaald na 4705 m. in 5.35.6. Achtervolging voor amateurs: 1. Henni kenne (Belg.) 4 km in 5.04.4; 2. Breur (Ned.) 5.05.6 op 20 m. Afvalwedstrijd: 1. Post; 2. Severeyns; 3. Lykke, 4. Van Steenbergen; 5. Pfenninger; 6. De Bakker; 7. Vannitsen; 8. Baensch; Buitenlanders 17 pnt.; Belgen 19 pnt» Jan Janssen. Omnium buitenlandse tegen Belgische ploeg: puntervrace: 1. Peter Post (Ned.) 7 pnt.; 2. Baensch (Austr.) 6 pnt.; 3. Lykke (Den.) 5 pnt.; 4. Van Steenbergen (Belg.) 4 pnt.; 5. Severeyns 'Belg.) en Pfenninger Ploegentijdrit over 1 km.: 1. Buitenland se ploeg 59.15 sec.; 2. Belgische ploeg 59.22 sec. Eindklassement: 1. buitenlandse ploeg 6 pnt.; 2. Belgische ploeg 12 pnt. Peter Post was gisteravond in de Dort- munder Westfalen-halle kennelijk meer met zijn gedachten bij zijn vandaag te vol trekken huwelijk dan bij het omnium waarvoor men hem contractueel had ver plicht. Hij verloor de beide sprints tegen koppelgenoot Pfenninger en de Deen Lyk ke, kon ook in de afvalrace en de ronde wedstrijd niet op dreef komen en bleef al leen in zijn eigen specialiteit, de 10 kilo meter achter dernies, de baas. In de eind stand kwam Post niet verder dan een ge deelde derde plaats achter Pfenninger en Lykke. Ook Jaap Oudkerk, onze nieuwe „hope" bij de beroepsstayers kwam niet tot grootse daden. In de eindstand eindigde hij als derde achter de Belg Leo Proost en de Duitser Kemper, die tijdens zijn debuut i achter de grote motoren een uitstekende indruk achterliet. ^^WÊÊ Doch er waren nog meer gevaarlijke mannen voor Rutgers, die twee ronden no dig had om zich bij de leiders te voegen. Cor van der Hulst, bijna traditioneel run- ner-up in deze specialiteit, zag nu zijn kans om aan deze voor hem nare gewoon te een eind te maken. En als compleet outsider marcheerde in de voorste gele deren Jo van der Vleuten mee alsof hij nooit anders had gedaan. „De Vleut" dreef op zijn grote kracht, maar kreeg het steeds moeilijker naarmate het ter rein meer werd omgeploegd en hij moest gaan lopen waar hij aanvankelijk nog had kunnen fietsen. In de derde ronde moet Cor van der Hulst hebben begrepen, dat ook ditmaal de eerste plaats niet voor hem zou zijn. Cor Rutgers diende zich namelijk bij de leiders aan en nam soepel de kop over, daarbij een tempo ontwikkelend dat zijn medestrevers juist even te hoog was. Een voor een moesten zij afhaken, de dappe re Van Tol, Cor van der Hulst en tenslot te ook Van der Vleuten, die nog eenmaal diep in zijn reserves tastte en als laatste Niet alleen in Nederland werd zondag om de nationale cycle-cross titel gestreden. Ook in diverse andere landen stond het nationale kampioenschap op 't programma. De resultaten waren: West-Duitsland: Rolf Wolfshohl; Frank rijk: Pierre Bemet; België: Albert van Dame; Luxemburg: Jengy Schmit. Het moet een nachtmerrie voor Cor Rutgers geweest zijn. Hij moest zondag tijdens de Nederlandse titelstrijd cycle- cross te Soestduinen talloze ruggen voor zich dulden toen hij in het prille begin kwam te vallen. Eenmaal opgekrabbeld moest Rutgers even een kleine overwin ning op zichzelf behalen. Als een derge lijk aantal renners hem passeert, pleegt hij meestal op te geven. Daarom had Rutgers het na zijn val even moeilijk. Even maar. Toen schoof hij weer in het zadel om een verbeten achtervolging in te zetten. De titelhouder van 1964 had in één opzicht het fortuin aan zijn zijde. Van zijn grootste concurrenten was de hyper nerveuze Huub Harings ook al achterop geraakt door een val, waarbij hij Jan van Dijk, gevaarlijk outsider, meesleepte. Een te krampachtige Harings ging in diezelf de eerste ronden nog tweemaal onderuit en even zovele malen gebeurde dat ook Van Dijk, die zijn lesje kennelijk nog niet had geleerd en toch koppig in het spoor van de Limburger bleef. Cor Rutgers werd na het behalen van zijn nationale titel cycle cross gefeliciteerd door zijn verloofde, de zwemster Adri Lasterie. Samen gin gen ze in de krans. in het spoor van de onstuitbare kampi oen bleef. Drie ronden voor het einde stond het reeds vast, dat bij een normaal verloop de titel in handen van Rutgers zou blij ven. Slechts pech zou de strijd nog een andere wending kunnen geven. Achter de 24-jarige Naardenaar ontspon zich intus sen een felle strijd om de overige ere plaatsen tussen Van der Vleuten, Van der Hulst en Van Dijk. De laatste had Ha rings achter zich gelaten en was be gonnen aan een indrukwekkende eind sprint, die hem in de voorlaatste ronde zelfs de tweede plaats opleverde. Terwijl de moegestreden Van der Vleu ten ook nog door Harings, Van de Geest en de montere, onverslijtbare veteraan Gerard Ruttenberg werd gepasseerd, moest Van Dijk in de laatste fase van de strijd toch weer een plaats prijsgeven, omdat Cor van der Hulst ineens tot een opmerkelijke tempoverhoging in staat bleek. Zelfs kwam Van der Hulst nog dicht in de buurt van leider Rutgers, maar de resterende afstand was te kort om de spanning terug te brengen. Voordat de „matadoren" in actie kwa men, had de jonge Joop Zoetemelk uit Rijpwetering opzien gebaard door na op knappe wijze de titel bij de nieuwelingen te hebben behaald, bekend te maken, dat hij zelden trainde en slechts in de week ends in actie kwam. Amateurs: 1 Rutgers (Naarden) 25,4 km in l.uur 6 min. 16 sec.; 2 v. d. Hulst (Zoeterwoude) op 12 sec.; 3 Van Dijk (Lis- se) op 30 sec.; 4 Harings (Sibbe) op 53 sec.; 5 Van Geest (Maasland) op 54 sec.; 6 Ruttenberg (Baarn) op 1 minuut; 7 Van der Vleuten (Mierlohout) op 1 minuut en 3 seconden; 8 Van Tol (Alphen a.d. Rijn), op 2 min 43 sec; 9 Brinkman (R'dam) op 3 min 36 sec; 10 Heesbeen (Loon op Zand) op 5 min 2 sec. Nieuwelingen: 1. J. Zoetemelk (Rijpwe tering), 2. H. Buys (Rotterdam), 3. W. Zijlmans (Lieshout), 4. Th. Meyer (Dene kamp), 4. A. v. Overveld (Zegge). Aspiranten: 1. H. v. Zandbeek (Vught), 2. B. v. d. Hulst (Zoetermeer) 3. H. Ho- mans (Enter). Veteranen: 1. C. Papavoine (Amster dam), 2. D. Vroege (Arckel), 3. W. Duy- ker (Amsterdam). Voor de renner Van der Horst ver liep de race niet zo vlot. Hij moest in het zand bijten. Advertentie In de moderne werkplaatsen van de N.Z.H. te Haarlem, waar een vloot solide bussen wordt onderhouden, is plaats voor Jongelui met diploma lagere technische school kunnen bij gebleken geschiktheid in ons bedrijf tot monteur worden op geleid. WIJ BIEDEN: VAST WERK TEGEN GOEDE BELONING GUNSTIGE TOESLAGREGELINGEN UITSTEKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VIJFDAAGSE WERKWEEK VIJFTIEN WERKDAGEN VAKANTIE VRIJ VERVOER OP ALLE N.Z.H.-LIJNEN Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken van ons Hoofdkantoor, Leidsevaart 396, Haarlem, tel. (02500) - 18 4 60, waar u mondeling of schriftelijk kunt solliciteren. t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11