Topgesprek Sovjet-Unie VS zit in de lucht HET WEER 'Afscheidsuur voor leden van de roemruchte „oude garde Palingdiefstallen bij bedrijf in Spaamdam opgehelderd W u ST Ulbricht neemt tegenover Bonn een onbuigzamer houding aan DDR sterk gekant tegen de kernbomplannen van Erhard Bronzen beeld van Wilhelmina in nieuwe stadhuis Bakkers willen duurder brood Prinses Beatrix naar Zwitserland Kindermoord na anderhalf jaar aan het licht Vijf chauffeurs en vroegere werknemer „Saturne"-bank gesprongen in arrest Potter-stier in Kaatsheuvel? stó'MORRIS"ieforeifou êuu! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Wisselend bewolkt In Veisen Het woord is aan In de krant van heden: TOTALE BUIT F 25.000 Geschaduwd Ontslag Tel. 8166 vervolg op pagina 3 Op de trappen van de St. Pauls kathedraal, na afloop van de rouwdienst brachten de slippendragers Sir Winston Churchill staande een laatste zwijgende hulde. Alleen de 82-jarige oud-premier Clement Attlee die ondersteund moest worden, nam op een stoel plaats. Op de foto voorts uiterst links Lord Avon, beter bekend als Sir Anthony Eden, de vroegere premier van Groot-Brittannië, naast viscount Slim. Geheel rechts oud-premier Harold Macmillan naast de premier van Australië Sir Robert Menzies. (Voor het verslag zie pagina 3). MOSKOU (Tass, AP en DPA). - Er zit een topconferentie tussen de re geringsleiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in de lucht. De „Pravda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft zondag te kennen gegeven de suggesties van presi dent Johnson voor het houden van zulk een topgesprek te aanvaarden. De Amerikaanse president had het Con gres in zijn boodschap over de „State of the Union" te vergelijken met onze troonrede de Russische leiders informeel uitgenodigd de Verenigde Staten te bezoe ken. Ook heeft hij toen een uitwisseling van televisie-toespraken door de leiders van de twee landen voorgesteld. De „Pravda" schrijft daarover nu dat dergelijke contacten tussen staatslieden van de twee landen een gelegenheid zou den kunnen bieden voor een uitwisseling van meningen over de grote problemen van onze tijd." Het partijorgaan vervolgt: „De Sovjet- Unie heeft in het belang van de vrede steeds naar een goede verstandhouding met de Verenigde Staten en alle andere landen, groot of klein, gestreefd. De Sov jet-Unie is ook voor contacten met andere landen. De boodschap van president John son, met inbegrip van zijn verklaring over Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL, 13439 LEIDSf STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en aan vankelijk enkele plaatselijke buitjes. Matige, maar in de kust gebieden nu en dan krachtige wind tussen noordwest en noord oost. Vannacht en morgenoch tend in het binnenland overwe gend lichte vorst en aan de kust temperaturen om het vriespunt. Overdag temperaturen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. uitbreiding van de Russisch-Amerikaanse contacten, is in de Sovjet-Unie gunstig ont vangen," aldus de „Pravda". WENEN (DPA) Wenen verwacht, dat vijftien mei de ministers van Buitenland se Zaken van de V.S., de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk in de Oos tenrijkse hoofdstad bijeen komen op uit nodiging van de Oostenrijkse regering ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het sluiten van het Oostenrijkse staatsver drag. Washington, Londen en Parijs hebben de uitnodiging reeds aanvaard. Hoewel Moskou nog niet heeft gereageerd neemt men aan, dat ook minister Gromyko zal komen. Bij de opening van het nieuwe stadhuis in Velsen, een schepping van architect Du- dok, zal in het gebouw een meter hoog bronzen beeld van koningin Wilhelmina worden onthuld. De Haarlemse beeldhou wer Mari Andriessen heeft opdracht gekre gen dit beeld te vervaardigen. De Nederlandse Bakkerijstichting zal minister Andriessen toestemming vragen de prijs van het brood met 1 tot 4 cent te verhogen. Ook de bezorgprijs zal ver moedelijk een stijging ondergaan. De reden hiervoor moet gezocht worden in de prijsstijging van bloem en de bakkers- wens om de winstmarges iets ruimer te maken. Bij het vaststellen van de broodprijs vo rig jaar werd een bepaalde winstmarge aangehouden, die door beide partijen redelijk werd geacht. Door de gestegen kos ten is die marge het afgelopen jaar inge krompen en men wil deze nu op het oude niveau terugbrengen. In hoeverre de bakkers-CAO tot de prijs stijging zal bijdragen is nog niet vast te stellen, deze CAO voorziet onder andere in een loonsverhoging van 5 percent en in voering van de vijfdaagse werkweek. Over de wijze waarop men de vrije (zater)dag zal realiseren wordt nog beraadslaagd. Mo gelijk wordt een bezorg- of bakloze dag ingesteld. Lincoln: Kapitaal is de vrucht van arbeid en zou zonder arbeid nooit hebben bestaan. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Topsy 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuws8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 14 Ferdinand 14 Feuilleton 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 50e JAARGANG NUMMER 75 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI D EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Prinses Beatrix is vanmorgen vertrok ken voor een korte wintersportvakantie bij familie in Gstaad. De prinses reist in ge zelschap van de heer en mevrouw Bischoff van Heemskerck en wordt maandag in Ne derland terug verwacht. Het tragisch ongeluk, tengevolge waar van in mei 1963 de twee-en-eenhalfjarige Dirk P. in Winterswijk is overleden, blijkt nu een ernstig misdrijf te zijn geweest. De politie, ingelicht door de moeder van het kind, die de zware morele last kenne lijk niet meer heeft kunnen dragen, heeft eind vorige week de thans 24-jarige stief vader aangehouden en in arrest gesteld. De man heeft bekend op geweldadige wij ze de dood van het jongetje te hebben veroorzaakt. Dikkie P., werd op 16 mei 1963 in Zie kenzorg te Enschede opgenomen met zorg wekkende hoofdverwondingen. Een dag later overleed het kind. De politie stelde op 18 mei een onderzoek in en ondervroeg uiteraard ook de ouders. Zij verklaarden dat Dikkie van een trap was gevallen, toen de stiefvader bezig was geweest met schilderwerk. port uit Spanje naar ons land onderweg was, naar de Belgische grens. Hij volgde de vrachtauto. In de buurt van de Belgisch-Nederlandse grens stopte de vrachtauto, waarbij zich al gauw een bestelauto parkeerde. Hieruit stapte een vroegere werknemer van de groothandel, een 33-jarige vishandelaar uit Vessem, die indertijd in Spaamdam woonde. De firmant schaduwde beide mannen en ging erheen toen er overla ad- kisten te voorschijn kwamen. Hij vroeg beide mannen mee te gaan naar Spaam dam. Aanvankelijk wilde men het verlies schikken; de vishandelaar echter bleek niet in staat het grote financiële tekort aan te zuiveren. De directie heeft toen de Haarlemse recherche ingeschakeld. In de loop van de vorige week zijn respectieve lijk gehoord de 33-jarige vishandelaar en vijf chauffeurs in leeftijden variërend van 28 tot en met 32 jaar en afkomstig uit Haarlem, Spaarnwoude en Zandvoort. Uit het verhoor is gebleken, dat de vis handelaar de initiatiefnemer is geweest. Hij begon in 1963, toen hij nog bij de groothandel werkte, na buitenlandse trans porten kleine partijtjes paling mee naar huis te nemen en te roken. Hij gaf dan wat weg aan bijrijders. Ook kocht hij ge regeld wat van zijn werkgever, rookte dit en ventte het uit. Toen hem op een gegeven moment werd geweigerd te kopen, nam hij zijn ontslag. De contacten met zijn ex-collega-chauf feurs bleef hij houden. Als ze met hun transporten uit Polen kwamen wachtte hij hen op een afgesproken plaats langs een bepaalde route op en daar verwisselden partijen van 160 tot 250 pond en soms meer, van eigenaar. De man verkocht de paling aan vishan delaren onder het mom van „Dat is ge smokkeld en dus goedkoop." De chauffeurs werden met 1,- per pond gehonoreerd: hij verkocht de paling voor 2,25 per pond. Toen de vishandelaren regelmatig aanbod kregen, vertrouwden zij de zaak niet meer en stopten met kopen. De man begon toen zelf een zaak in Vessem. Hij verkocht in België, maar ook daar kregen de vishandelaren argwaan. Het onderzoek door de recherche is na genoeg afgerond. Voor de eerste maal sinds het „Saturne- spel" in het Zandvoortse Badhotel wordt gespeeld is zondagavond even voor midder nacht de bank gesprongen. Toen deelde de exploitant, de heer J. J. Pas, mee dat alle fiches op waren. De bank had toen een verlies van f 6.000 geboekt. Eerst zouden de fiches moeten worden teruggevraagd, voordat weer opnieuw kon worden begonnen. De heer Pas was van oordeel dat daarmee te veel tijd gemoeid zou zijn. Na één uur 's nachts wordt er namelijk geen Saturne meer gespeeld. De croupiers dekten om middernacht de speeltafels af. Vanmiddag om vijf uur wordt er weer gelegenheid gegeven om het spel te beoefenen. Donderdag 25 februari wordt de zaak over de toelaatbaarheid van „Saturne" in appèl voor het gerechtshof in Amsterdam behandeld. Advertentie DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 (Van onze correspondent) BONN. Het Ulbrirhtregime trekt de touwtjes in de D.D.R. weer wat strak ker aan. Dit heeft ook een onbuigzame houding tegenover de Bondsrepubliek ten gevolge. In Bonn zal men dit jaar dan ook op moeizame onderhandelingen moe ten rekenen in verband bijvoorbeeld met de pasjesregeling voor Pasen en Pinkste ren. De ontwikkeling, die op het ogenblik in de DDR aan de gang is, vindt zijn oor sprong waarschijnlijk in de val van Kroesjtsjev. Walter Ulbricht is de enige sterke man in de oostblok-landen, die sinds 1945, on onderbroken aan het bewind is geweest. De DDR is bovendien achter het ijzeren gordijn, na de Sovjet-Unie, de sterkste in dustriële mogendheid van dat blok. Dit geeft de partijleiding in Oost-Ber- lijn een zekere armslag, die ze gebruikt om het thuisfront te verdedigen tegen eventuele nieuwe en onverwachte wisse lingen in' Moskou's hoogste regionen. De Duitse kwestie blijft natuurlijk, even als vroeger, het kardinale punt in de po litiek van de D.D.R. Onder de partijleden in het gehele land, ontdekt Pankow het Oostduitse regeringskwartier in Ber lijn blijkbaar steeds weer een positie ve houding jegens een vreedzame regeling van het Duitsland-probleem. Maar deze tendens strookt niet helemaal met het of ficiële recept, dat felle agitatie tegen het regime in Bonn voorschrijft. Begin vorige maand keerde Ulbricht zich op een bijeenkomst van het „Cen traal Comité" van de S.E.D. bijvoorbeeld heftig tegen de pogingen in het Westen, de betrekkingen tot Oost-Europa te verbe teren. Met name deed hij een aanval op de zogenaamde „magneetveldtheorie" van de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Mc Ghee. Deze theorie had de ambassadeur kort daarvoor in West-Berlijn uiteengezet. Ze komt er op neer, dat de Oosteuropese landen zich, met de groei van hun zelf standigheid, steeds meer zullen gaan be zinnen op hun Europees verleden en zich dan ook sterker bij West-Europa zullen willen aansluiten. Ook de D.D.R. zal aan dit proces niet ontkomen, volgens Mc Ghee en aangetrokken worden door de „magneet-Bondsrepubliek". Steeds meer wint de indruk veld, dat Ulbricht tot de zogenaamde „politiek der kleine stappen" jegens de Bondsrepubliek door Kroesjtsjev was overgehaald, die de atmosfeer opgeklaard wilde zien ter voor bereiding van zijn bezoek aan Bonn, dat tegen het eind van vorig jaar was vast gesteld, maar door de val van Kroesjtsjev niet doorging. De nieuwe leiders in het Kremlin heb ben nu weliswaar verklaard, dat de Rus sische ontspanningspolitiek zal worden voortgezet. Ulbricht zal ziqh aan deze di rectieven niet kunnen onttrekken, maar wel kan hij de „politiek der kleine stap pen" verregaand saboteren. Hiermee is hij dan ook vol energie begonnen. De eerste onderhandelingen tussen de Oostberlijnse staatssecretaris Wendt en de Vijf chauffeurs van een palinggroot handel in Spaamdam en een ex-werk- nemer van dit bedrijf, zijn door de Haar lemse politie in verzekering gesteld op verdenking van verscheidene palingdief stallen. Deze zouden sinds eind mei van het vorig jaar zijn gepleegd. Het gaat om 7000 pond paling ter waarde van 21.000 en om 1500 pond ter waarde van 4500 van transporten uit respec tievelijk Polen en Spanje. Bij de palinggroothandel, die zaken doet met Frankrijk, Polen en Spanje, was de laatste tijd argwaan ontstaan omdat er tekorten over 1964 waren. Na een trans port uit Spanje nam de directie contact op met de leverancier. Deze adviseerde het Nederlandse personeel te controleren. Een van de firmanten van de groothandel reed, toen een chauffeur met een trans- President Charles De Gaulhe in ge sprek met koningin Juliana na afloop van de rouwdienst in de St. Pauls kathedraal voor de overleden Sir Winston Churchill. Rechts beneden de hertogin van Gloucester die en kele uren later op weg naar huis ge wond zou raken bij een auto-ongeluk. (Telefoto). Het door de Efteling alom bekende dorp Kaatsheuvel heeft geen enkel mo nument binnen zijn grenzen. Een raads lid wist de oplossing: in het nieuwe uit breidingsplan wordt een plein aange legd, dat Paulus Potterplein gaat heten. Op dit plein, dat vroeger agrarisch ge bied was, wil hij nu een monument van een stier oprichten. „Potter heeft heel wat meer geschilderd. Zouden we niet beter een standbeeld van de kunstenaar zelf kunnen laten maken?" vroeg de burgemeester. Maar hij zegde toe het idee van de stier in overweging te zul len nemen. I v

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1