Frol Kozlov overleden Droevig, zegt Jensen, terwijl hij bier in het riool giet Kurt Gerstein gezuiverd Nederlander in België om het leven gekomen Dacht u soms dat de verende scheerhoofden van de Philishave 800 S tierelantijnen zijn PHILIPS PHILISHAVE 800S - goede SS'er - Fischer veilig in Beetsjoeanaland Voor bezorgwagens geen hogere wegenbelasting Uitlevering gevraagd Westduitse tanks naar Israel Secretaris-generaal van justitie nam afscheid Diefstal en vernieling in Zeewijkschool in IJmuiden-West Bromfietser gewond op Sluisplein in IJmuiden Insluipingen in IJmuiden BIJ TOPSY THUIS Miljoenen mannen merken iedere dag weer dat zij zich door de verende scheer hoofden sneller en zachter scheren. Het roterende ^£||IÖ1| scheersysteem en de verende /TiSSTw scheerhoofden van de Philishave 800 S bieden een scheer- comfort dat weldadig aandoet. U heeft twee rechterhanden VAN GENDLOOS HAARLEM MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 4 Oostduitse beschuldiging van bondspresident Lübke maandag 1 februari 1965 566ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE 3 701 864 243 971 0719 39504 98131 74353 75243 59340 81641 22479 Izvestia waarschuwt VS Geruchten in Washington )PÏB1 vu in luxe cassette Snoerloze Philishave f39.95 Philishave Vakkennis is Uw hoogste troef. Het binnenste van een motor heeft geen geheimen voor U. Uw opleiding heeft geld gekost. En dat wordt ge waardeerd wanpeer U als automonteur komt werken bij Van Gend Loos. Door de verschil lende merken en soorten wagens is er een hoop afwisseling. Verder zijn er voor U, als vrij en zelfstandig werknemer bij Van Gend Loos, nog nevenstaande extra voordelen en zekerheden aan Uw werk verbonden. MOSKOU (Reuter) Fro' Romanovitsj Kozlov, de gewezen eerste vice-premier van de Sovjet-Unie en lid van het Centrale Partijcomité, is zaterdag op 56-jarige leef tijd overleden. Zijn stoffelijke resten wor den dinsdag op het Rode Plein bijgezet. Kozlov was op non-actief gesteld nadat hij in april 1963 door een hartaanval was getroffen. Hij verloor zijn zetel in het communistische partijpresidium bij de regeringswijzigingen van vorig jaar no vember. Frol Kozlov begon zijn carrière op vijf tienjarige leeftijd en werd de onbetwiste rechterhand van Kroesjtsjev. Kroesjtjev heeft eens laten doorschemeren, dat hij Kozlov als zijn opvolger beschouwde. Op het partijcongres van 1961 moest Kozlov de nieuwe partij reglementen indienen. KOPENHAGEN (AP) Twee mannen uit Kopenhagen hebben een trieste dag taak gekregen. Zij moeten een miljoen flessen bier in het riool weggieten. Acht uur per dag doen zij niets anders dan fles na fles goed Deens bier ontkurken, ondersteboven houden en de inhoud in de openbare riolering laten lopen. Zij leggen de laatste hand aan de slui ting van de „Stjernenbrouwwerij", eens een van de grote Deense brouwerijen, maar nu „op de fles" en gesloten nadat uit een voortdurende vermindering van de omzet was gebleken, dat bier en poli tiek niet met elkaar vermengd moeten worden. De „Stjemenbrouwerij" is in het mid den van de twintiger jaren door de Deen se arbeidersbeweging opgezet als een coöperatieve onderneming, maar na aan vankelijk succes werd het „rode bier" ge leidelijk minder populair, ofschoon socia listische politici, leden van het kabinet en vakverenigingsleiders bij openbare ge legenheden deden alsof zij alleen maar „sterjnen" dronken. „Het is droevig" zegt Erik Jensen, een van de mannen, die al dat onverkochte BERLIJN (DPA) Op een persconfe rentie in Oost-Berlijn heeft Albert Norden, lid van het politieke bureau van de com munistische partij in Oost-Duitsland, ge zegd dat de Westduitse bondspresident, Heinrich Lübke, onder de nazi's niet op politieke, maar op strafrechtelijke gron den werd gearresteerd. Volgens Norden zijn Lübke en zijn broer Fritz in 1934 wegens omvangrijke ver duisteringen gearresteerd. Heinrich Lüb ke kwam later echter voor amnestie in aanmerking en werd vrijgelaten. Norden beroept zich voor deze uitlatin gen op justitiële stukken. Advertentie Prijzen van f 5 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 100 zijn gevallen op 200 zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op 400 1000 Een prijs van 2000 is Een prijs van f 2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van f 2000 is Een prijs van 5000 is De prijs van 20.000 is nummers nummers nummers nummers nummers nummers gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende op het het het het het het het op op op op op op op op op op op op nummer nummer nummer nummer nummer nummer nummer Let wel op dit nummer zijn meer prijzen gevallen. Van onze correspondent) BONN De vroegere S.S.-er Kurt Ger stein, wiens naam jarenlang onderwerp van strijd en discussie is geweest, is van alle blaam gezuiverd. Na zware pressie, die ook van joodse zijde werd uitge oefend, heeft de minister-president van Baden-Würtemberg de uitspraak van een rechtbank in Tübingen van 1950 herzien en Gerstein onder de categorie vrijgespro- kenen gerangschikt. Negen jaar geleden werd het proces Gerstein gesloten verklaard nadat het von nis tegen de man, die in 1945 gehangen in zijn cel in een Parijse gevangenis was aangetroffen, met een „schuldig" was ge ëindigd. Het verzoek om rehabilitatie, door de weduwe van Gerstein ingediend, bleef on behandeld. Jarenlang sluimerde de zaak Gerstein in de dossiers. Ze kreeg alge mene bekendheid door de manier waarop de toneelschrijver Rolf Hochhuth het voor de zonderlinge S.S.'-er opnam. Het is gegrond op de overwegingen, dat Gerstein „zich krachtig tegen de nationa listische dictatuur heeft verzet en daar door nadelen heeft ondervonden." Gerstein was voor de oorlog wegens sub versieve activiteiten tegen de N.S.D.A.P. enige malen gearresteerd en hij werd in 1939 een half jaar lang in een concentra tiekamp opgesloten. Bij het uitbreken van de oorlog trad Gerstein weer tot de S.S. toe om volgens een aantal getuigen, van binnenuit verzet tegen het systeem te kun nen plegen. In Hochhuth's Stellvertreter waarschuwt Gerstein het Vaticaan voor wat zich in de concentratiekampen afspeelt In 1944 slaagt hij er in een zending cyaankali, die bestemd was voor het vergassen van joden, in het concentratiekamp Maidenek onschadelijk te maken. In de jaren na de oorlog hebben vooral evangelische en joodse autoriteiten de re habilitering van Gerstein geëist. Of de weduwe van Gerstein naast de uitkering voor oorlogsweduwen, die zij nu geniet, ook nog een schadeloosstelling zal ont vangen als herstelbetaling voor nazi-ver volgingsmaatregelen, wordt op het ogen blik op het ministerie van Justitie in Stuttgart nog onderzocht. MOSKOU (Reuter) Het blad van de Russische regering, Izvestja, heeft gister avond de Verenigde Staten gewaarschuwd, een nieuw verkenningsvliegtuig niet te ge bruiken voor spionagevluchten boven de Sovjet-Unie. Het blad doelt op het nog geheime toestel van het type R.S.-71, dat volgens een Amerikaans blad tegen het eind van dit jaar zou kunnen worden ge bruikt voor vluchten boven Russische ge bied. JOHANNESBURG (AP) Abram Fi scher, de advocaat, die de leiding had van de verdediging in het beruchte sabotage- proces van verleden jaar tegen onder an deren Nelson Mandela, is gevlucht naar het aangrenzende Britse protectoraat Beet sjoeanaland. De advocaat, hoofdbeklaagde in een lo pend anti-communistisch proces, waarbij nog dertien andere beklaagden terecht staan, heeft zijn borgstelling van 50.000 gulden hierdoor verspeeld. Hij verscheen maandag niet voor de rechtbank toen het proces hervat werd. Zijn borgstelling werd automatisch ver beurd verklaard. Een grootscheepse jacht in het gehele land werd op hem ingezet. Fischer en elf anderen strompelden door het struikgewas de grens over ongeveer 32 kilometer van Lobatsi. Afrikanen die in die streek wonen hebben de vluchtelingen van levensmid delen voorzien. In die groep bevond zich ook een blanke universiteitsdocent L. Gay. Hij is een van degenen die onder de 90- dagen-wet gevangen hebben gezeten en komt uit Natal. De verdediging van Mandela door Fi scher trok de aandacht van de wereldpers. Het proces liep uit op levenslang voor de Afrikaanse nationalistische leider en an dere beklaagden. Voor bezorgwagentjes, die gebruikt wor den voor huis-aan-huisbezorging van brood, melk en andere levensmiddelen, zal de verhoging van de wegenbelasting niet gelden. Bij Koninklijk Besluit wordt thans namelijk vrijstelling van de 65 opcenten op de motorrijtuigenbelasting verleend voor motorrijtuigen niet ingericht voor'het vervoer van personen die niet sneller kunnen rijden dan 20 k.m. per uur en die zijn uitgerust met een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste 300 cM3 dan wel met een elektromotor en die door hun beperkte snelheid niet op de grote wegen mogen komen. De Westduitse regering heeft de uitleve ring gevraagd van de hoofdverdachte van de overval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg in Amsterdam. De hoofdstede lijke officier van Justitie mr. G. R. Nubé heeft gisteren het reeds aangekondigde verzoek ontvangen. De minister van Justi tie zal binnenkort over de uitlevering be slissen. bier moeten laten weglopen, toen de brou werij een paar maanden geleden werd stopgezet. Pogingen om het schuimende vocht op gunstige voorwaarden te verkopen hebben gefaald en weggeven stuit op de moeilijkheid, dat de Deense fiscus van elke fles bier, die een brouwerij verlaat, ongeacht of het bier voor de verkoop be stemd is of niet, accijns heft. WASHINGTON (Reuter) - Van welinge lichte zijde in Washington is gezegd, dat West-Duitsland Amerikaanse toestemming heeft gekregen om tanks van Amerikaans makelijk naar Israel te sturen, als tegen wicht tegen de zending van Russische wapens naar Egypte. De betrokken tanks zouden in 1950 door West-Duitsland van de Verenigde Staten zijn gekocht en Bonn zou enkele maanden geleden toestemming hebben gevraagd om enkele van deze tanks naar Israel te zenden. Ambtenaren van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken hebben commentaar op deze mededelingen gewei gerd. Ook van Westduitse regeringszijde heeft men geen commentaar op dit be richt gegeven. Ter gelegenheid van het afscheid van de secretaris-generaal van het departe ment van Justitie, mr. J. C. Tenkink, is in de Rolzaal in Den Haag een receptie gehouden. Mr. Tenkink, die met pensioen gaat wordt opgevolgd door prof. mr. A. Mulder. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de minister van Justitie, mr. Y. Scholten, de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaas- sesz. In het afgelopen weekeinde hebben on verlaten danig huisgehouden in de in aan bouw zijnde school aan de Orionweg in plan-Zeewijk in IJmuiden. Uit een bouw keet werd een waterpasinstrument ont vreemd. Van de school werd een ruit stuk gegooid. De inhoud van een houten ver- bandkist lag overal verspreid, pakken spij kers werden leeggestrooid en een bus teer werd over de vRer uitgestort. De politie stelt een onderzoek, in naar de pleger(s) van deze misselijke vernielingen. Op het Sluisplein in IJmuiden is zondag avond 'n 26-jarige kraandrijver uit Bever wijk met zijn bromfiets geslipt en met zijn hoofd tegen het wegdek geslagen. Met een ernstige hoofdwond is hij naar het An- toniusziekenhuis gebracht. De laatste tijd wordt IJmuiden onveilig gemaakt door insluipers, die van de af wezigheid van de bewoners misbruik ma ken en aldus hun slag in kasten, dressoirs en dergelijke slaan. Zaterdagavond verschafte een dief zich toegang in een benedenduplexwoning aan de Lekstraat via een niet afgesloten boven licht. De gehele woning werd doorzocht. Vermist worden een portemonnee met veertien gulden en enkele doosjes sigaret ten. Uit een kast werd een doos met zes honderd gulden aan zilvergeld weggeno men. Vermoedelijk was het. de insluiper om meer geld te doen, maar een groter geldbedrag dat zich in de woning bevond heeft hij niet gevonden. Ook in een woning aan de Van der Zwaagstraat is zaterdagavond ingebroken. Hier kwam de dief binnen via het w.c.- raampje. Uit een lade van een dressoir is 270 ontvreemd alsmede een geldkistje met ongeveer zestig gulden. Een bewoner van IJmuiden-Oost heeft voorts bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een doosje met onge veer 32. Dit geld bevond zich in de lin nenkast op de slaapkamer. Een kleine personenbus met acht Neder landers, bestuurd door de heer A. Zacha- rius uit Roosendaal, is zaterdagavond op de Oostrnallebaan, op het grondgebied van de gemeente Sint-Lenaarts in België door de gladheid van de weg geslipt en tegen een boom gebotst. Een van de inzittenden, de 36-jarige N. Oerlemans uit Oud- en Nieuwgastel, was op slag dood. Vier anderen werden licht gewond, de overige drie bleven ongedeerd. De tachtigjarige heer J. Hoeve uit Am sterdam is zaterdagavond verongelukt. Hij werd op de Osdorperweg, toen hij op een donker gedeelte overstak, door een personenbusje aangereden. Kort daarop overleed hij in een zieknhuis. Vanmorgen is in het ziekenhuis in Bus- sum overleden de heer J. Cohen uit Am sterdam. De heer Cohen was zondag zwaar gewond bij een verkeersongeval op rijks weg 1 in Naarden. Komende uit de richting Bussum was hij met zijn auto, waarin hij met zijn vrouw en drie kinderen gezeten was, .frontaal gebotst op de auto van de- heer Vanstaen uit Laren, die op tot nu toe onverklaarbare wijze op de linkerweghelft terecht was gekomen. Zowel de heer Van staen als de vrouw en de kinderen van de heer Cohen werden bij de botsing zo ern stig gewond, dat ze naar het ziekenhuis in Bussum moesten worden vervoerd. Vannacht om twaalf uur is de 21-jarige postbode A. P. M. Hooft op de Beuken laan in Soest dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn bromfiets en stak vlak voor een auto de weg over. Er volgde een bot sing, waarbij hij op slag werd gedood. De 54-jarige mevrouw A. N. Nijhuis Hoffman uit Neede is zaterdagavond op de Rondweg aangereden door een personen auto. Zij is kort na het ongeval overleden. I» 2o zy sMWM u* 1xI I I il \v' „Ik wil graag meedoen. Maar geen gelach en gefluit als ik schiet". VERVOERDERS EN EXPEDITEURS •m m Van Gend Loos heeft vast en zeker werk voor lf« Een goede pensioenregeling - prima so ciale voorzieningen - een aantrekkelijk® loonschaal - gegarandeerd extra loon zodra Uw werktijd uitloopt - extra toe slagen voor avond- of nachtarbeid - vrije bedrijfskleding - vrije zaterdag - elk jaar een aantal binnenlandse treinreizen (ook voor Uw vrouw) tegen half geld - waar nodig reiskostenvergoeding. Doe de eerste stap naar een betere baan. Laat U zonder verplichting meer inlichtingen geven. U kunt hiervoor terecht op alle werkdagen - behalve 's zaterdags - bij: WERKPLAATS ROZENSTRAAT 27

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4