Woordvoerder NAM kan bezorgdheid over acties op zee niet wegpraten Aan de visstand is reeds grote schade toegebracht Haarlemse rechtbank sprak fabrieksarbeider terstond vrij Dood van matroos op „Joh. Frans" voor Raad voor de Scheepvaart Januari was record- maand op bloemen veiling Beverwijk Havenberichten Vrijgemaakte synode hield slotzitting Zwarte Zee sleepte een Griek IJmuiden binnen Ruiten van benzine station ingegooid Geïnspireerd zingen bij bet Leger des Heils Schipper TX 25 „Harm Johannes" geschorst Groentenveiling Kennemerland In de Vishal en op zee MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 5 Verdacht van bedreiging met doodslag Te jong Taxi's verkocht Studiereis van bouwers naar Scandinavië Tramlijn Begeerte door V.B.A. Beverwijk Kort IJmond-nieuws Examens Kennemer Pluimvee Ver. had goed jaar Loods aan boord Mr. P. E. E. Briët, directiesecretaris van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, sprak tijdens de in het afgelopen weekeinde gehouden achttiende visserijbijeenkomst van de Volkshogeschool te Bergen (N.H.) voor een critisch gehoor, dat min of meer wantrouwend stond ten aanzien van de gevolgen van boringen in de Noordzeebodem voor de Nederlandse visserij, het bedrijf waarmee de meesten der aanwezigen hun brood moeten verdienen. De heer Briët slaagde er niet in alle ongerustheid weg te nemen, al dwongen de door hem in zjjn inleiding naar voren gebrachte prestaties van „de NAM op zoek naar aardolie en aardgas" in eigen Nederlandse bodem, visueel onderstreept door een uitstekende film over een in actie komend booreiland respect af. De NAM is de zee opgegaan, omdat het de moeite waard lijkt. Nederland moet een wetgeving maken voor een oppervlakte Noordzee-bodem, die twee maal zo groot is als Nederland op het vasteland. De heer Briët zei overtuigd te zijn, dat wanneer eenmaal de Nederlandse wet van kracht is op het Nederland toebedeelde aandeel van de Noordzeekoek, er ook alle moge lijke maatregelen zijn en zullen worden genomen ter bescherming van de Neder landse visserij. Zijn ervaringen op het vas teland leken hem een solide basis voor deze verwachting. Minder vertrouwen uit de kring der zee visaanvoerders uit IJmuiden, Scheveningen en andere aanvoerhavens viel tijdens de discussies te beluisteren. Men was met name slecht te spreken over de explosies ten behoeve van het seismisch onderzoek, waardoor veel vis zou zijn gedood; op gronden waar voorheen goede Vangsten ze ker waren zou na bedoelde ontploffingen nooit meer iets gevangen zijn. Voorts wilde men weten, of in de „Ne derlandse Noordzee" een reprise van het Duitse fiasco bij het eiland Juist (waar uit een groeiend aantal kraters in de zeebo dem spuiters-zonder-olie een grote opper vlakte zee onveilig en visloos maakt) mo gelijk zou zijn. De heer Briët stelde, dat de seismiek natuurlijk schade veroorzaakt. Rond de Golf van Mexico zijn de zelfde opmerkin gen vernomen. Is de schade aantoonbaar, dan zal de NAM die vergoeden. Een olie maatschappij zou wel gek zijn, indien het de belangen der visserij zou negeren. Wat het drama bij Juist betreft, iets dergelijks zou elders niet onmogelijk zijn. Maar door een gedegen opleiding van het personeel, strenge voorschriften en scherpe controle dat deze ook onverbiddelijk worden nage leefd, probeert de NAM de uiterste graad van veiligheid te bereiken. Het was de heer A. Thurmer, van de Di rectie Visserijen, die „ingreep", toen het debat onvruchtbaar dreigde te worden. De „seismologische ontploffingen" in de Noordzee, de Waddenzee en het IJselmeer hebzben ontegenzeglijk enorm veel vis gedood: er is zeer grote schade aan de visstand toegebracht. Zo zijn op een enkele dag in de Waddenzee miljoenen vissen ver nietigd. Er wordt, aldus de heer Thurmer, zoveel geschermd met „Amerikaanse rapporten", waaruit dan zou moeten blijken, dat de oliemaatschappijen de beschermers van de natuur zijn. Het is verheugend, dat eindelijk een we derzijds begrip is ontstaan. Het belang van het tevoorschijnhalen van bodemschatten is onmiskenbaar. De overheid moet ech ter ook zorgen, dat andere belangen zo goed mogelijk beschermd worden tegen ge varen, die het zoeken naar en het winnen van olie en aardgas met zich kunnen mee brengen. Hierover is een gesprek gaan de tussen de overheid en alle betrokke nen. Op het ogenblik heeft minister Bies heuvel voor de wateren binnen de terri toriale grenzen van Nederland bereikt, dat een twintigtal voorwaarden ter bescher ming van de visserij in de privaatrechte lijke vergunningen zijn opgenomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat elk onderzoekingsvaartuig een deskundige van de Directie Visserijen aan boord krijgt, met de bevoegdheid zo nodig in te grij pen en die zelfs explosies kan verbieden, indien naar zijn oordeel de visstand hier door schade zou kunnen worden toege bracht. Hektrawler in het voordeel De directeur van het nog zeer prille proefstation voor de zeevisserij te Oosten de, de heer P. Hovart, hield zaterdag een inleiding over de door hem en zijn mede werkers verrichte studie van de arbeid aan boord van zeevissersvaartuigen. De onderzoekers zijn, na hun waame- Januari is voor de Beverwijkse bloemen veiling een recordmaand geweest, zowel wat de aanvoer als de opbrengst betreft. De afgelopen week spande wel de kroon, want men heeft zeer grote aanvoeren bol- bloemen te verwerken gekregen, die voor hoge prijzen verkocht werden. Bij de tulpen kwamen girote partijen onder de klok. Er was de hele week niets te koop onder de gulden per bos. Men moest al rond de f 1,50 per bos neertellen om iets knaps te hebben. Heel wat soorten lagen ruim boven de twee gulden per bos. De aanvoer van narcissen was ook heel groot. Vooral nu de rolkassen hun grote voorraden gaan spuien. De prijzen waren ook hier aan de stevige kant en voor het „geel" werd tot 1,18 per bos betaald, ter wijl de rood-euppen tot 90 cent per bos noteerden. Hyacinten varieerden van 10 tot 35 cent per stuk. De blauwe druifjes brachten het tot 55 cent per bosje. Naast de ruime aanvoer van bolbloemen liet men in mindere mate fresia, rozen, anjers en gerbera's. Hier lagen de prijzen ook al aan de hoge kant. Nog steeds ziet men chrysanten aan de veiling. Het zijn de „jaarrond"-chrysanten die zeer gewild zijn. Katjes en kastanjetakken wijzen er op dat het voorjaar toch niet zo erg ver meer van ons af is. Er komen ook mooie partijen azalea's, waarvoor veel belangstelling bestaat. mingen op een normale zeetrawler en een hektrawler, tot de conclusie gekomen, dat laatstgenoemde in de meest gunstige posi tie verkeert, voor zover het uitzetten en binnenhalen van het net betreft. Aan boord van de zeetrawler zijn tien man bij het uitzetten en 11 man bij het binnenhalen van het net. Niet allen ver richten daadwerkelijk arbeid, maar moe ten aanwezig zijn. Op de hektrawler hebben niet meer dan vier matrozen een full time job, in minder dan de helft van de totale tijd op de zee trawler. Dit betekent, dat de kans om meer te vangen en te besommen in dezelfde tijd groter is op de hektrawler. Maar het bete kent natuurlijk niet, dat op een hektraw ler slechts vier man nodig zouden zijn. De tijdopneming aan boord van beide vaartuigen betrof alleen de menselijke handelingen, niet die door machines. De heer Hovart besloot zijn inleiding met een pleidooi voor verdere mechani satie. Maar zeker ook moeten betere ar beidsvoorwaarden geschapen worden. „Vissers zijn ook mensen", aldus spreker, die er op wees, dat men diepgaande stu dies en mooie maquettes kan maken van het meest efficiënte werkdek etcetera, maar dat het altijd de mens zal blijven, die het onmisbare element is in de vis serij. De tweedaagse bijeenkomst van de Volkshogeschool in ,,'t Oude Hof" te Bergen is achter de rug en aangenomen mag worden, dat het opnieuw een succes was. De leiding was ook deze keer in han den gelegd van mr, O. L. V. Guermon- prez en deze voortreffelijke gastheer wist opnieuw de verschillende gastsprekers op de juiste wijze in te leiden en het gesprek over het behandelde in de goede richting te houden. Aan hem is zeer zeker weer voor een goed deel te danken, dat aan het doel werd beantwoord: deskundige voorlichting over een aantal actuele on derwerpen en een openhartige gedachten- wisseling tussen de direct en indirect be trokkenen en alle anderen die belangstel ling hebben voor deze zaken, die tenslot te de gehele gemeenschap raken. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ulysses, van Hull; Jacob Teekman, Drogheda; Zwarte Zee, Steenbank en Schouwenbank met Aghios Andreas, van Bremen naar Amsterdam; Monika Smit, Delfzijl; Spaarnestroom, Hull; Tilo von Wilmowski, Wabana; Gaist, Gothenburg; Fran- cesca, Narvik; Armar, Antwerpen; Hawkwood, Tyne; Düsseldorf, Antwerpen; Boekanier, Ro chester; Temar, Boston, Zaandam; Marie Chris tine, Stockholm; Waverstroom, Goole; Frey, Londen; Ida D., Swansea; Emsland, Felixtowe; Adrastus, Port Said; Tannstein, Antwerpen; Gooiland, Salvador; Blissworth, Londen, IJmui den; Willem Fortuin, Teignemouth, IJmuiden; Malaya, Rotterdam; Heriot, Grangemouth; Neth. Cost, Newcastle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Anne Reed, naar Antwerpen; Capella, Antwerpen; Thames- wood, Londen, IJmuiden; Celebes, Rotterdam; Stavlk, Peru; Gisela Bartles, Rotterdam, Zaan dam; Fossheim, Avilez, IJmuiden; Delfborg, Helsingborg, IJmuiden; Hanne Jacobs, Oscars- hamn, IJmuiden; Spika, Waterford; Bothnia- bor, Delfzijl, Zaandam; Jean-E., Londen; Tim, Stavanger; Asta, Rotterdam; Schouwenbank, Zwarte Zee en Steenbank, Maassluis, Amster dam; Tasman, Boston, Koog a/d Zaan; Abbe- kerk, Rotterdam; Amstelstroom, Leith; Erik Seth 2, Brunsbüttel; Berkelstroom, Goole; Schieborg, Delfzijl; Ilolsatia, Giogghia, Buiten huizen; Louise Buck, Solvesborg, IJmuiden; Bina, Kopenhagen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Ilse Frit- zen, van Monrovia, IJmuiden; Charis, Antwer pen; Hinde, Londen; Noblesse, Londen; Fried Abuss, Londen, IJmuiden; Ledaro, Gefle, IJ muiden; Otto, Avonmouth; Ubbergen, Klaipeda; Tarfala, Narvik; Strabo, Aarhus; Mare Liberum, Dagenham; Butt, Gefle, Zaandam; Lenne, Gent, IJmuiden; Rigel, Waterford; Nordstern, Goole; Hoe Vinces, Londen; Prinsenbeek, Hamina; Deborah, Londen; Jan Margaretha. Fowey; Bomma, Kristiansand, IJmuiden; Viking, Aal- borg; Neder Rhone, Antwerpen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Honte- stroom, van Portsmouth; Seehausersand, Udde- valla; Balmung, Gothenburg; Birk, Newcastle. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Weybridge, naar St. John's; Ganymedes, San Juan de P.R.; Texelstroom, Huil; Vliestroom, Shoreham; Lingestroom, Londen; Frey, Malmoe; Gaist, Leith; Willem Fortuin, Uddevalla, IJmuiden; Areas, Rotterdam; Libertas, Algiers; Peter K., Helsingborg, IJmuiden; Germania, Gothenburg; Hellas, Norfolk; Bernhard Schepers, Kopen hagen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Herm Kiepe, naar Brunsbüttel; Christa Koncke, Ham burg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan- aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). „Vrijspraak," luidde donderdag de uit spraak van de Haarlemse rechtbank ter stond nadat de zaak tegen een 52-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem was behan deld. De man zou zijn 16-jarige dochter en zijn gewezen echtgenote met doodslag be dreigd hebben. Tegenover de politie en de rechter-commissaris hadden moeder en dochter verklaard dat de verdachte een ge opend mes op hen had gericht. Volgens de dochter zou hij het mes op haar borst heb ben gezet met de woorden: „Je zult je jongen nooit meer zien." Naar zijn gewe zen echtgenote zou hij met het mes een stekende beweging hebben gemaakt, met de uitroep „Ik steek je hardstikke dood." De man was gescheiden van zijn vrouw en moest de woning verlaten. Dit was in onderling overleg geregeld. Die middag dronk hij met een vriend een paar biertjes en ging toen in het huis op de divan lig gen slapen. Hierna zou hij dan zijn doch ter en haar moeder hebben bedreigd. Voor de rechtbank ontkende de fabrieksarbeider alles wat hem ten laste was gelegd. Als eerste getuige zou de dochter ge hoord worden, maar zij weigerde als fa milielid. ,,'t Is m'n vader en 't blijft m'n vader," zei het meisje. Ook de gewezen echtgenote wilde niet getuigen. Wegens het niet aanwezig zijn van voldoende wet tig en overtuigend bewijs eiste de officier van Justitie vrijspraak. De rechtbank ging enkele momenten in beraad en deed toen terstond uitspraak. Met een loper Een jaar gevangenisstraf met aftrek eis te de officier van Justitie tegen een 24- jarige los arbeider uit Renkum. De man had in november van het vorige jaar in Velsen een loper gebruikt om een huis bin nen te komen en daar een spaarvarken met f 109 gestolen. Twee dagen later ge bruikte hij de loper om in Haarlem een geldkistje uit een huis te stelen. Het kistje bevatte 15. Weer twee dagen later stal hij op dezelfde manier een portemonnee met wat guldens, een jack, overjas en handschoenen. „Het kan me niet zoveel schelen de gevangenis in te gaan," zei de verdachte. De raadsman meende dat de jongeman verminderd toerekeningsvatbaar was. Hij was in oktober juist in vrijheid gesteld. Acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van voorar rest luidde de eis tegen een 22-jarige schoenverkoper uit Haarlem. Hij was fi liaalhouder van een schoenenhandel. Het werk werd hem te veel en in oktober van het vorig jaar ontdekte men bij controle tekorten bij het filiaal. Er zou ongeveer vijfduizend gulden zijn verduisterd. De fi liaalhouder had dit geld gebruikt voor zijn huishouding. De raadsman wees erop dat de verdach te veel te jong was toen hij werd aange steld in deze functie in een zaak met een omzet van 350.000. Een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eiste de officier van justitie tegen een 60-jarige Haarlemmer. De man had een taxi-bedrijf en had zijn auto's verkocht aan een kre dietmaatschappij. Hij kreeg vier auto's in bruikleen en betaalde die op afbetaling. Hij zou de auto's zonder toestemming van de maatschappij samen voor 2000 hebben verkocht. De verdachte zei voor de recht bank dat hij er wel met de maatschappij over had gesproken. Het geld had hij wel direct overgedragen. De generale synode der gereformeerde kerken vrijgemaakt heeft in de te Rotter dam gehouden slotzitting na acht maan den vergaderen een record een in structie vastgesteld, zowel voor de ar- chiefbewarende als voor de archiefcontro- lerende kerk. Voorts verklaarde zij een bezwaarschrift van prof. dr. D. Kuiper, lid van de particuliere synode van Noord- Holland, over de zaak „Ds. A. van der Ziel" te Groningen niet 'ontvankelijk. In de moeilijkheden, die in de gemeente Katwijk zijn gerezen, nam de synode een beslissing, maar zij besloot die niet pu bliek te maken. Aan de generale synode van de christelijke gereformeerde kerken zal de synode een schrijven doen uitgaan over de eenheid. De volgende generale synode zal 4 april 1967 door de kerk van Amersfoort-west worden samengeroepen. Maandag gaan dertig Nederlandse des kundigen op het gebied van de woning en de utiliteitsbouw voor een korte studie reis naar Scandinavië en Noord-Duitsland. De deelnemers zullen zich in het bijzon der op de hoogte stellen van de methoden die in deze landen worden toegepast om onder alle weersomstandigheden te kun nen doorwerken. Er bestaan ook plannen om in mei een zeventiendaagse studiereis naar de Ver enigde Staten te maken, waaraan ook des kundigen op het gebied van de wegen- en bruggenbouw en stedebouwkundigen deel nemen, om Amerikaanse bouwsystemen en -methoden te bestuderen. Zaterdag heeft de sleepboot „Zwarte Zee" van Leen Smit Co. uit Rot terdam 't Griekse vrachtschip „Agios Andreas" IJmuiden binnengesleept. De Griek had zestig mijl van IJmui den machineschade opgelopen. De „Zwarte Zeebracht het vrachtschip veilig binnen de IJmuidense pieren waarna de sleepboten „Schouwen bank" en „Steenbank", eveneens van L. Smit, assistentie verleenden om de Griek naar Amsterdam te brengen. De foto toont de Zwarte Zee" met zijn sleep in de grote sluis. De eigenaar van het bezinestation op het plateau aan de Strandweg in IJmui den moest zondagmorgen bemerken dat verscheidene ruiten van het gebouw waren stuk gegooid. Dit vandalisme er wordt niets vermist is in de nacht van zater dag op zondag gepleegd. De Verenigde Beverwijkse Amateurs hebben vrijdagavond in het hervormd ver enigingsgebouw een opvoering gegeven van het bekende toneelspel Tramlijn Be geerte. Hoewel het voor amateurs geen gemakkelijk stuk is slaagde regisseur J. W. van der Meij er in door een goede keu ze van de rolbezetting een aanvaardbare voorstelling op de planken te brengen. Het viel te betreuren dat de belangstelling aan de zeer matige kant was, mede omdat de baten ten goede komen aan de stichting van de Beverwijkse wielerbaan. Heden avond wordt in dezelfde zaal een tweede opvoering gegeven. Het Leger des Heils in IJmuiden is gis teravond begonnen met zijn herdenkings bijeenkomsten ter herinnering aan het be gin van de strijd van generaal Booth in de Londense sloppen. In het korpsgebouw aan de Edisonstraat werd een bijzondere samenkomst gehou den onder het motto „Honderd jaar heils- strijd", waarvoor een grote belangstelling bestond. Het samenzijn was bijzonder feestelijk, niet alleen door het optreden van het Ichthuskwartet, maar vooral ook door de spontane communitysinging. Buiten het Leger zal men het niet gauw tegenkomen dat een leider van een samenkomst een accordeon pakt en de gemeenschappelijke liederen gaat begeleiden. Maar in deze sa menkomst was het heel gewoon. De liede ren werden niet alleen opgeluisterd door de gebruikelijke tambourijnen, maar een jeugdband zorgde voor ritmische onder steuning, een gitaarbrigade zorgde voor melodische aanvullingen en dan waren er altijd nog de „tiensnarige instrumenten" zoals de korpspenningmeester het uitdruk te, de handen van de aanwezigen, die ter ondersteuning van de zang enthousiast op elkaar werden geslagen. In deze samenkomst, waarin de zangbri gade enkele liederen zong en tal van ge tuigenissen en toespraken te beluisteren waren, was zoals gezegd 't Ichthuskwartet een bijzondere attractie. Een prachtig en semble, dat bescheiden op elektronisch orgel begeleid in tal van geestelijke liederen een zeer gecultiveerde samen klank demonstreerde, en door de grote toe wijding een waardevolle bijdrage gaf aan het getuigeniskarakter van deze samen komst. Hulp. Voor de verzorging in het ouderlijk huis van een hulpbehoevend kind is uitbreiding van een gemeentewoning in Velsen noodzakelijk. De kosten van de te treffen voorziening zullen 7.300 bedragen. Met betrekking tot de verschuldigde huur van de grotere woning zal de huuradvies commissie verzocht worden die nader vast te stellen. Zolang echter het kind thuis wordt verzorgd, achten B. en W. het niet gewenst tot de inning van een mogelijk hógere huur over te gaan. Het college stelt de raad voor in verband hiermee te beslui- tep tot wijziging van de begroting. Heesters en rozen. Nu de plantsoen aanleg om de V.G.L.O.-school op de hoek van de Heidestraat en de Lorentzstraat in IJmuiden is voltooid en in aansluiting daarop de voortuin van het huisvesting bureau op orde is gebracht, maakt het stenen pleintje voor het gebouw van de dienst voor sociale zaken wel een zeer po vere indruk. B. en W. menen, dat het aan zien belangrijk zal verbeteren, indien de verharding van dat stenen pleintje wordt vervangen door een eenvoudig aangelegde tuin van heesters en rozen. Tegelijkertijd kan de achtertuin bij het huisvestingbureau worden verbeterd. De kosten van deze voorzieningen zullen ongeveer 2.600 be dragen. De raad moet nog beslissen. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal Frans mej. M. A. Klein (Amsterdam). Doctoraal pedagogiek: N. Deen te Utrecht. Amsterdam (V.U.). Kandidaats sociolo gie: mej. W. Smits (Haarlem). Doctoraal rechten: G. E. Kulsdom (Den Haag) en S J. Hartkamp (Amsterdam). Delft. Ingenieurs bouwkundig ingenieur H. R. de Boer (Den Haag). Ingenieurs na tuurkundig ingenieur: B. M. M. Brandt (Wassenaar), J. L. Dekker (Haamstede), C W. E. van Eijk (Haarlem), C. F. Fortuin (Maassluis), W. H. van Houwelingen (Den Haag), J. A. H. de Jong (Rotterdam), J. P. G. R. Morel (Vught), H. J. van Nouhuijs (Delft), J. M. Schuller (Beek), E. J. M. C Thole (Aerdenhout), J. W. N. Tuijn (Edam) I. Wahab (Delft). Wageningen. Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. van der Spek te Wageningen op proefschrift „Botrytis cinerea als parasiet van vlas". Promotor was prof. dr. A. J. P. Oort, hoogleraar in de plantenziektekunde aan de landbouw hogeschool. De kapitein, de eerste en de derde stuur man van het stoomschip „Johannes Frans" zijn niet schuldig aan de dood van matroos José Francisco, tijdens het verblijf van ge noemd schip in de haven van Cruz Grande in Chili op 26 februari van het vorige jaar. José werd getroffen door de wegvlie gende geleiderol met pen en is hierdoor om het leven gekomen. Aldus de raad voor de scheepvaart te Amsterdam, die echter het beleid van kapitein H. J. K. niet goed keurt. Kort samengevat is het dodelijk ongeval veroorzaakt doordat op het achterschip de as van de bakboordgeleiderol uit de funda tie is gerukt en doordat het slachtoffer zich bevond op een gedeelte van het dek, dat gevaarlijk was in verband met de loop der meertrossen. Drie omstandigheden hebben geleid tot het eerste feit: de onvoldoende bevestiging van de as in de fundatie; de abnormale kracht, die op de tros kwam als gevolg van de ongunstige meergelegen- heid en het breken van de andere tros; de grote kracht die op de as van de bak boordgeleiderol kwam doordat aan boord de trossen niet normaal liepen, doch deze achter de verhaalkammen kruiselings via de geleiderollen naar de winches waren ge leid. Het vrijuitgaan van de kapitein, de eer ste en de derde stuurman betekent niet, dat de raad het beleid van de kapitein goedkeurt. Deze is in gebreke gebleven bij het meren leiding te geven. Hij was de eni ge die reeds eerder ter plaatse was ge weest. Hij kende de voorschriften van de walinstallatie en de zeer ongunstige gele genheid. Hij heeft echter nagelaten zijn of ficieren tijdig, dat wil zeggen geruime tijd voordat de haven werd binnengevaren, van een en ander op de hoogte te brengen en hen te instrueren. Toen het schip eenmaal binnenvoer en de derde stuurman naar het achterschip werd gestuurd, was het te laat om de nylontrossen alsnog te verwij deren. Uit het feit dat de kapitein ter zitting telkens mededelingen heeft gedaan, welke door de eerste en of derde stuurman zijn weerlegd, blijkt, dat hij noch voor, noch tijdens het vastleggen van het schip zich daadwerkelijk met de mering heeft be moeid, en dit moet onder de te Cruz Gran de heersende ongunstige omstandigheden sterk worden afgekeurd. De raad voor de scheepvaart heeft de schipper van de motorviskotter „Harm Johannes" TX 25 voor drie weken de be voegdheid ontnomen om als schipper op vissersvaartuigen te varen. De raad acht hem schuldig aan de aan varing, die de „Harm Johannes" op 4 november 1963 in het Marsdiep bij Den Helder fiad met 't motorschip „Dageraad". Deze aanvaring vond plaats in dichte mist. De schipper heeft ondanks de dichte mist waarin hij voer nagelaten mistseinen ta doen geven. De raad betreurt het dat aan boord van de „Dageraad" minder goed ge bruik is gemaakt van de radar. Het zag er deze week niet zo bijster goed uit aan de veiling Kennemerland met vooral in het begin van de week met een ruim aanbod van tamelijk goedkope groen ten en zelfs een doordraai van ruim 300 kisten. Maar later herstelde de markt zich even en trokken de prijzen weer aan tot het redelijke. De waspeenhandel vertoonde een ruim aanbod, voor de tijd van het jaar dan, de prijzen lagen tussen de 18 en 48 cent per kilo. De prei is deze week wisselvallig verkocht; in het begin der week bekom merden weinigen zich om dit produkt, mara toen koning Winter nog eens even op bezoek kwam, trokken de prijzen aan tot bijna 50 cent per kilo. Minder vlot ging het met de selderieknollen, die tot beneden de twintig cent per stuk daalde. De aan voer is toch niet eens zo heel groot. De prijzen van het witlof, die nog onder de 30 cent per kilo kwamen, trokken later weer aan en kwamen vrijdag zelfs net even boven de 40 cent per kilo. Er waren ook nu weer enige kistjes met geschoonde spruiten die goed betaald werden. De prij zen kwamen tot 1,25 per kilo. De onge- schoonde partijen, en dat zijn de meeste, lagen zo tussen de 45 en 80 cent per kilo. Vrij groot is het aanbod van boerenkool, door de nog al zachte maar vooral natte winter is de kwaliteit er niet op vooruit gegaan. De prijzen varieerden tussen de 6 en 22 cent per kilo. Groenekool was nogal in trek. Zij kwam tot 32 cent per kilo. Ook de rode kool ging vlot weg. Uien houden als het ware de „markt- stand" op, want deze worden graag ge kocht. Vooral de grove uien gaan vlot weg tot 40 cent per kilo. Breekpeen ziet men in verschillende kwaliteiten aan de veiling komen, waarvoor van 5 tot 14 cent per kilo werd betaald. Voor een paar kistjes rabarber bestond veel animo. Voor deze voorlopers van het voorjaar werd f 1,40 per bosje betaald. De noteringen van vrijdag waren: was- peen 14-30, prei 16-48, selderieknollen 8-15, witlof 26-41, spruiten 45-120, boerenkool 6-2 groenekool 14-32, rode kool 10-22, uien 16-39, breekpeen 7-14, rabarber 125-140. De Kennemer Pluimvee Vereniging heeft vrijdagavond in Cafe Sport te Beverwijk haar jaarvergadering gehouden. Uit het openingswoord van de voorzitter bleek dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Het ledental nam toe. Dat de gehou den tentoonstelling zo'n succes was is niet in de laatste plaats te danken aan de me dewerking van het gemeentebestuur en in het bijzonder van wethouder H. J. Vessies. De vereniging heeft echter ook een ern stig verlies moeten incasseren. Een van de oudste en bekendste leden en bestuur ders, de heer H. van Riessen kwam on verwacht te overlijden. Hij was een groot kenner van het pluimvee. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden onveranderd vastgesteld. Een aantal leden werd in het bezit gesteld van de door hun dieren be haalde prijs. Het bestuur zal zich nog nader beraden over een dit jaar te houden tentoonstel ling. De bestuursbezetting onderging geen verandering. Besloten werd op 20 februari een kienavond te houden. De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden geeft vrijdag 5 en zaterdag 8 februari weer twee toneelavonden in het patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg. Opgevoerd wordt „loods aan boord", toneelspel in drie bedrijven door Jan Fa- bricius. De regie is van de heer F. A. J. Hunsche. De entr'acte muziek wordt weer door het Advendo-duo verzorgd. Aanvoer van maandag In IJmuiden zijn maandagmorgen, door 105 vaartuigen, aangevoerd: 10.800 kisten, 3700 stijve kabeljauwen en 20.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 820 kisten schelvis, 230 radio, 700 wijting, 650 kabel jauw en gul, 1300 koolvis, 560 haring, 360 makreel, 400 roodbaars, 50 wolf, 50 haai en poon, 4380 schol, 80 tarbot, 820 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,70- 3,20, tarbot 5,20-4,40, gr. tong 6,32-6,18, grm. tong 6,25-6,10, kim. tong 7-6,66, tong I 8,99-8,60, tong II 9-8,61. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 69-61, middel kabeljauw 76-72, gr. koolvis 92-78, middel koolvis 71-51, gr. leng 65-60, gr. wolf 100-67, kl. wolf 45-38. Per tien stuks: gr. kabeljauw 65-58, mid del kabeljauw 45- 38. Per hoop: vleet 140-106, rog 37-25. Per 50 kilogram: jumbo's 47-40, gr. schel vis 45-43, middel schelvis 55-46, kim. schel vis 56-44, schelvis I 54-43, schelvis II 47-21, schelvis III 18-13,50, gul I 42-26, gul II 35-26, gul III 21-16, koolvis I 24-17,50, koolvis II 23-15, gr. schol 27-24, middel schol 24-20, kim. schol 26-24, schol I 28-22, schol II 31-27, schol III 25-18, poon 26-17, haai 30-23, gestripte wijting 31-18, dichte wijting 17-16,50, haring 32-26, makreel 57- 34, tarbot 246-132, kuit 23-16, griet 140, kl. kuit 126, kl. wolf 37-28, kl. heilbot 114-135, ham 230-200, roodbaars 27-24, leng I 35-21. lom 26-22. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 300 kisten schelvis, 1000 radio, 200 kabeljauw en gul, 180 koolvis, 1000 schol, 15 makreel, 200 wijting, 4500 kilogram tong, 700 kisten spanharing, 4000 kisten westkustharing.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5