Beambten in de Metaal 5 percent HET WEER Britten nemen de Aziatische landen in bescherming tegen kernwapenmacht van China Wilson verwacht dit jaar een Indonesische kernbom Luther King blijft uit protest in gevangenis IJmuidense winchman redt te water geraakte vislosser Geen oefenduel meer voor het Nederlands elftal Dertien doden bij mijnontploffing Machinist reed station voorbij Kardinaalsmantel gaat verdwijnen Ambtenaren krij gen dag langer vakantieverlof Johnson doet beroep op de stakers Prins Bernhard bezoekt zijn dochter in Madrid In Selma 300 negers gearresteerd m Tweede prinsesje in Monaco geboren Nobel-vredesprijs 1965 voor Thant? êuu! me lyilmmó veforeifou wij'. 4 DAGBLAD VOOR VELS EN-IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Meer wolken Bescherming „Beroep op kiezers Het woord is aan In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 76 DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Rosier Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Aan de Stichting van de Arbeid zal worden verzocht een C.A.O. voor metaalbeambten goed te keuren met een looptijd van 1 januari tot 1 juli 1965. De lonen voor mannelijke beambten worden hierin verhoogd met 5 percent, die voor de vrouwen met 10 percent, tevens is het minimumloon bepaald op 477 per maand vanaf 24 jaar. Als de stichting haar fiat geeft, betekent dit dat de lonen van het vrouwelijk ad ministratief personeel in de metaalin dustrie in de meeste gevallen geheel zijn gelijkgeschakeld met die van de manne lijke beambten. In' enkele gevallen liggen ze nog op 95 percent. In de centrale commissie voor beambten- zaken van de vakraad metaal, kwamen de partijen tevens overeen de nieuwe C.A.O. die in juli moet ingaan, voor lan ger dan één jaar af te sluiten. Opzet van deze C.A.O. en de structuur van het overleg zullen worden gewijzigd. De ge meenteklassen zullen vrijwel of geheel verdwijnen. Van werknemerszijde zal voorts nadruk kelijk aan de orde worden gesteld de kwestie van de ziektekostenverzekering voor de beambten boven de welstands- grens. Advertentie BARIEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Koningin Juliana heeft gisteren in Rotterdam de Brienenoordbrug ge opend. Daarna wandelde zij met de genodigden naar de zuidelijke oever van de Nieuwe Maas. Op de foto ziet men links naast de koningin de com missaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, en rechts minister Van Aart sen. De koningin heeft ook het Leuvehavenstation van de in aanbouw zijnde metro bezocht. De foto toont hoe zij afdaalde in het tunnelsegment, dat onder de Maas is gelegd onder anderen vergezeld door burgemeester Van Walsum. (Voor het verslag zie pagina 2) Tijdens het lossen van de kotter I.Jm 54 Swift in de IJmuidense vissershaven is de 57-jarige vislosser Ferry Veldman door een losschietende vismand aan het hoofd getroffen en van de losplank in het water gevallen. De 29-jarige winchman Jan Wijtkamp sprong hem direct na en wist hem boven water te houden totdat omstanders de bei de mannen aan boord van de IJm 54 trokken. De heer Veldman is met een niet ernstige hoofdwond ter observatie in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur vannacht. Vislosser Veldman, die als plankman fungeerde, stond op de losplank toen de gevulde vismand door een hape ring van de lier in de top van de mast vastliep en vervolgens omlaag viel. De heer Veldman kreeg de zware mand op zijn hoofd en sloeg van de losplank in het water. De winchman Jan Wijtkamp pro beerde eerst via de remmingsbalken langs de loswal de drenkeling te bereiken. Om dat dit niet lukte begaf hij zich te water om de vislosser te redden. Per ongeval- lendienst is de heer Veldman naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Wijtkamp is met een politieauto naar zijn woning ge bracht. Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft besloten geen nieuwe oefenwedstrijd voor het Nederlands elftal vast te stellen. De termijn om een dergelijke wedstrijd in te spelen is te kort. Woensdag 17 maart is de wedstrijd tegen Noord-Ierland in Bel fast in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap namelijk al. Door een oefenwedstrijd zouden de inter nationals van D.W.S. te zwaar worden belast, omdat zij ook nog twee wedstrijden tegen het Hongaarse Vasas Gyoer op het programma hebben staan (24 februari en 10 maart) in de kwartfinale van het toer nooi om de Europa Cup. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met binnendrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Zwakke ver anderlijke wind, maar in het noorden van het land matige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst, morgenmiddag tem- teraturen over het algemeen en kele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (AFP en AP). - „Wij zien ons thans gesteld tegenover een Chinees kernwapen. Niet-kemmogendheden zo als India willen daartegen garanties. Als die er niet zijn, zullen wij over niet al te lange tijd zien dat India, Pakistan en andere landen in Azië misschien ook Indonesië en landen in het Nabije Oos ten kemmogendheden worden". Dit zei Harold Wilson, de Britse socialis tische eerste minister, gisteravond voor de televisie. In Indonesië werken on geveer tweehonderd geleerden aan de eerste Indonesische kernbom. Het land „hoopt dit jaar nog zijn eerste kernbom tot ontploffing te kunnen brengen". Deze officiële verklaring werd vandaag afge legd door de Indonesische brigade generaal Hartono. Hartono, hoofd van de technische dienst van het Indonesische leger, beloofde een „verrassing" bij de viering van de dag van de strijdkrachten in oktober. Hij ging hier niet verder op in. „In december", aldus generaal Hartono, „zal Indonesië zijn eer ste kernbom tot ontploffing brengen". Hij zei ook dat Indonesië raketten zal produ ceren, „waarvan de vernietigingskracht groter is dan van de raketten van andere landen". In oktober van het vorige jaar had de generaal al gezegd dat de eerste bom in 1965 gereed zou zijn. Dit was in Indonesi sche regeringskringen tegengesproken. De Britse socialistische eers te - m blister Harold Wilson heeft gisteravond voor de televisie gezegd, dat een wereldoorlog met kernwapens onvermijdelijk is als landen in Azië gaan streven naar nucleaire onaf hankelijkheid tegen de dreiging van com munistisch China. Op de vraag waarom Wilson heeft be sloten ten oosten van Suez Britse bom menwerpers te stationeren, ter-wijl hij in zijn verkiezingsprogramma had beloofd dat Engeland zou afzien van een onafhan kelijke nucleaire macht, antwoordde de Britse premier: „De kracht van ons land zal afhangen van onze rol in de wereld en niet in Europa alleen". LENS (Frankrijk) (AP) In een mijn bij de Franse plaats Lens heeft zich een gasontploffing voorgedaan. Dertien mijn werkers zouden zijn gedood. Negen kom pels worden vermist. Onmiddellijk na de explosie werd een reddingsbrigade de schacht ingestuurd. Zij vonden de stoffelijke resten van zes mijnwerkers. Later vond de brigade in het puin nog zeven doden. Er wordt met man en macht geprobeerd de vermisten op te sporen. „Groot-Brittannië zal India, Pakistan en andere landen in het Verre Oosten die zelf niet over kernwapens beschikken, op afdoende wijze tegen de dreiging van de Chinese kernwapens beschermen", aldus Wilson. „De bouw van Britse kern-onder zeeboten, die met Polaris-raketten zullen worden uitgerust, is reeds te ver gevorderd Tientallen treinreizigers, die gisteravond op het station in Culemborg op de trein naar Den Bosch stonden te wachten, zijn ruim een uur later dan zij dachten thuis gekomen, want de trein uit Utrecht, die in Culemborg had moeten stoppen, reed het station voorbij. De machinist van de trein, zo bleek later, verkeerde in de veronderstelling dat hij dienst deed op een sneltrein. De reizigers in Culemborg moesten wachten op de volgende trein. Reizigers voor Tiel en Gorcum zijn door de Neder landse Spoorwegen met taxi's naar huis gebracht. om nu nog te gaan overwegen, of deze zou kunnen worden stopgezet". Premier Wilson zei, dat zijn Labour- regering zal voortgaan met de beloofde socialistische maatregelen, niettegenstaan de de politieke tegenslagen van de eerste honderd dagen van zijn bewind. „Wij gaan met ons programma door", zei hij, „en zullen bij stelselmatige tegen werking een beroep op de kiezers doen". De premier verklaarde dat zijn regering het Lagerhuis in de nabije toekomst een wetsontwerp zal voorleggen inzake een nationalisatie van de staalindustrie. In antwoord op een vraag over de economische toestand in Groot-Brittannië zei Wilson, dat zijn regering, toen zij de teugels van het bewind overnam, een chaos had geërfd. VATICAANSTAD (A.F.P.). De schar lakenrode mantel van de kardinalen gaat verdwijnen. Nog voor het consistorie van 22 februari, waarop 27 nieuwe kardinalen worden gecreëerd, zal paus Paulus VI een decreet uitvaardigen over de vereenvou diging van de officiële kardinaalsdracht waarbij het statiepronkstuk van de „prin sen der kerk", de van capuchon voorziene mantel van gevlamde zijde met een sleep van vijf meter wordt afgeschaft. Omdat dit jaar de kerstdagen (zater dag en zondag) buiten de officiële werk dagen vallen krijgt het rijkspersoneel een dag toegevoegd aan het normale vakantie verlof. Vallen de kerstdagen bijvoorbeeld op dinsdag en woensdag dan geeft de minis ter van Binnenlandse Zaken aan dat de maandag voor de kerst de rijksdiensten gesloten zullen zijn. Bij kerstdagen op woensdag en donderdag wordt de sluiting op vrijdag bepaald om een aaneengeslo ten rij van rustdagen te verkrijgen. Elk jaar dient de minister deze sluiting in januari al te bepalen. Voor dit jaar was er geen extra sluitingsdag nodig. Het rijkspersoneel behoeft deze dag echter niet te missen, omdat hij nu bij het ge wone vakantieverlof mag worden ge rekend. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft gisteren de stakende arbei ders in de Amerikaanse havens waar al overeenstemming tussen vakbonden en scheepvaartmaatschappijen is bereikt, ver zocht het werk te hervatten. De opheffing van de staking wordt na melijk opgehouden door de traditionele weigering van de havenarbeiders om het werk te hervatten, zolang in enkele ha vens van de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico nog geen arbeidscontrac ten tot stand zijn gekomen. In verscheidene plaatsen is overeenstem ming bereikt, onder meer in New York, New Orleans, Boston en Norfolk. De sta king heeft het scheepvaartverkeer op de Amerikaanse oostkust nu al 22 dagen verlamd. MADRID (AP) Prins Bernhard is maandag per vliegtuig in Madrid aange komen. Op het vliegveld werd hij ontvan gen door de ambassadeur jhr. W. E. van Panhuys. met wie hij in een auto van de ambassade rechtstreeks naar het huis van prinses Irene en haar echtgenoot reed. Een woordvoerder van de ambassade in Madrid deelde mee, dat prins Bern hard in Spanje aan een jachtpartij zal deelnemen, zoals hij reeds verschillende malen heeft gedaan. Bernard Shaw: Als ouders maar eens beseften hoe zij hun kinderen soms vervelen'. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Mode 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ds King wordt tegenhouden door de hand van (de onzichtbare) WUson Baker, hoofd van de dienst van open bare veiligheid van Selma. (Telefoto). SELMA (AP) Ongeveer driehonderd negers, onder wie dr. Martin Luther King jr. zijn gisteren door de politie van Selma gearresteerd toen zij optrokken naar het gebouw van de arrondissementsrechtbank om zich te laten inschrijven als kiesge rechtigden. King weigerde een borgstelling te stor ten. Voor de politierechter verklaarde hij de voorkeur te geven aan de cel. De borg som voor de Nobelprijswinnaar-1964 en de 256 andere arrestanten, die zullen terecht staan voor deelneming aan een optocht M PARIJS Eenentwintig kanonschoten hebben gisterenmiddag de enkele duizen den onderdanen van het prinsdom Monaco de geboorte van een prinses aangekon digd. Prins Rainier en prinses Gracia hebben nu twee dochters plus nog een achtjarige zoon Albert die in de toekomst zijn vader op de troon zal moeten op volgen. Het prinsesje woog bij de geboorte zes pond. Ze zal met de namen Stephanie Marie Elizabeth worden gedoopt. Nadat het eerste van de 21 saluutscho ten gelost was, begonnen de automobilis ten te claxoneren en de winkeliers kwa men de straat op. Tenslotte stond het ge hele verkeer stil en de automobilisten om helsden voorbijgangers. De Chinese partijleider Mao Tse- Toeng ontving de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, na afloop van de bespre kingen in Peking die hebben geleid tot een overeenkomst die Djakarta uitvoerige Chinese hulp garandeert op economisch gebied. Ook zal de Volksrepubliek China Indonsië mili taire uitrusting leveren. Van links naar rechts: Liu Sho-Tsjt. Mao Tse- Toeng en dr. Soebandrio. waarvoor geen vergunning was verleend, werd vastgesteld op 200 dollar per per soon. Tenzij hij de borgsom stort zal King in voorarrest blijven totdat zijn zaak op 15 februari voorkomt. De maximum straf voor de overtreding, waaraan King zich in Selma heeft schuldig gemaakt, is 180 da gen gevangenisstraf en 100 dollar boete. Dr. King las een verklaring voor van zijn volgelingen waarin hij beloofde dat de campagne om de burgerrechten in Selma niet zal eindigen „voordat er verandering zal zijn gebracht in het stemrecht en de invoering van democratie." Hij deed een beroep op president John son, gouverneur George Wallace van Ala bama, het Amerikaanse hooggerechtshof en het Congres „de oorlog te verklaren aan agressie en totalitarisme binnen de kusten van ons eigen land." De winnaar van de Nobelprijs 1964 le verde opnieuw critiek op de lange en moei lijke leesproef die de aanstaande kiezers moeten afleggen. „Deze proef," zei hij, „is zo moeilijk en zo belachelijk dat zelfs opperrechter Earl Warren sommige vra gen niet zal kunnen beantwoorden." Dr. King leidt op het ogenblik in Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, een campagne om het verzet tegen het verle nen van stemrecht aan de negerbevolking te breken. Demonstranten voor de burgerrechten hebben gisteren gepost bij de New Yorkse effectenbeurs om op te roepen voor een boycot telgen produkten uit de staat Mis sissippi als economisch wapen tegen ras senscheiding in die staat. De actie werd het begin genoemd van een campagne in het hele land door de Nationale Vereniging tot Behartiging van de Belangen van Kleurlingen (NAACP). STOCKHOLM (Reuter). Vijf Zweedse parlementsleden hebben de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede van 1965. „Juist nu de volkenorganisatie een kritieke fase door maakt, dient met de toekenning van de Nobel-vredesprijs de aandacht van de we reld te worden gevestigd op de vredebe warende rol van de Verenigde Naties", zo werd gezegd. De Nobelprijs voor de vrede wordt vol gens traditie toegekend door een comité uit het Noorse parlement.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1