Roy Emerson - een tennisleermeester van formaat 1 Vijf S-enzijn belangrijk SterkteStamina, Snelheid Slagen en Strategie Tennisbaan bij de familie boerderij van Emerson Vijftiende nederlaag voor de damesploeg van Die Raeckse Achttienjarige winnaar van Harry eerste Klaassen toto-ton Altafini terug bij Milaan Real Zaragoza in halve finale voor Europa Cup II Sizo en Kinheim in belangrijk duel tegen elkaar Atletiekinterland voor meisjes in Haarlem r Ijzige kalmte in Yelps gezin Flamingo's speelt tegen Landlust Toernooi libre eerste klas in Haarlem gestart DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 15 Stoke City uitgeschakeld door Manchester United Schaatsenrijders uit Rusland voor Oslo Atletiek Conditie Strategie Professional Uw vakantie is dichterbij dan u denkt! 11!. CARAVAN RAI 65 keus uit honderden kampeerwagens, vouwwagens en toebehoren. 20.000 m2 Rivièrasfeer toeristische caravan adviezen voor weekend en vakantie Basketbalprogramma e Voor we Australië weer gaan verlaten, zou ik graag uiting geven aan de enorme bewondering, welke ik heb voor de man, die aan de top van de Australische en wereld ranglijst staat: de rustige, fenomenale tennisser Roy Emerson. Alleen al door de omgang met deze fantastische speler hebben wij een heleboel geleerd. Ik geloof, dat ik zijn mentale en in elk opzicht sportieve instelling het beste kan weergeven door het aanhalen van een artikel, dat van zijn eigen hand in een programmablad van een van de toernooien, waaraan we hebben deelgenomen, is verschenen. Het luidt als volgt: De voetbalclub Milaan heeft meegedeeld de Braziliaanse voetbalster José Altafini opnieuw voor een jaar gecontracteerd te hebben. Men zegt dat hem een bedrag van 7 miljoen lire ineens is toegekend en dat hij verder recht heeft op alle premies wel ke de overige spelers sinds het begin van het seizoen ontvangen hebben. De Zweedse coach Niels Liedholm, die een goede vriend van Altafini is, zal be slissen of Altafini reeds zondag in de com petitiewedstrijd tegen Lanerossi zal spelen. Altafini, een van de best betaalde voet ballers van de wereld die een belangrijk aandeel heeft gehad in de Braziliaanse overwinning tijdens de wereldkampioen schappen van 1958, heeft enige maanden geleden Milaan de rug toegekeerd, omdat hij geen overeenstemming kon bereiken over de financiële voorwaarden voor de hernieuwing van zijn contract. Real Zaragoza heeft zich woensdag ge plaatst voor de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor natibnale bekerwinnaars door een overwinning met 10 (rust 00) op Cardiff City in de tweede wedstrijd voor de kwart-finales, die in Wales werd gespeeld. De eerste wedstrijd in Spanje eindigde met gelijke stand: 22. Bij de gisteravond gespeelde wedstrijd, die door 50.000 mensen werd bijgewoond, was de ruststand 00. Het winnende doelpunt werd in de 75ste minuut gescoord door rechtsbuiten Canario. De resultaten van de woensdag over gespeelde wedstrijden uit de vierde ronde van het Engelse bekertoernooi luiden: Manchester UnitedStoke City 10 en Stockport CountyLiverpool 02. De ontmoeting tussen SIZO en Kinheim in de vierde klasse A van het zaterdag voetbal belooft een spannende strijd te worden. Beide elftallen moeten tot de vol le winst komen om aansluiting met het leidende Zandvoortmeeuwen te kunnen be houden. Zelf heeft Zandvoortmeeuwen momenteel met vier punten voorsprong op kop een thuiswedstrijd tegen staart- ploeg SVJ en daarvan kunnen de geel- blauwen weer twee winstpunten rijker worden. Jong Hercules treedt als gastheer op van VEW en zal met een gelijkspel stellig al tevreden zijn. Het programma in de vierde klasse wordt gecompleteerd met de wedstrijden AMVJ-Vlug en Vaar dig en Amico-AFC. In de derde klasse moet Kennemerland voor eigen publiek de strijd aanbinden met het veel hoger geklasseerde DVS en met een nieuwe nederlaag wordt de posi tie van de Kennemerlanders weinig roos kleurig. IJmuiden krijgt bezoek van Blauw Wit W. en daarbij ligt een gelijk «pel in de lijn der verwachtingen. Aan het wereldkampioenschap schaat «enrijden, dat op 13 en 14 februari in Oslo wordt gehouden, zal Rusland met de vol gende rijders deelnemen: Eduard Matu sevich, Victor Kositsjkin, Ants Antson en Valery Kaplan, Reserve is Yuri Jumas „Iemand schreef eens schertsend over me, dat ik nog een hele tijd zou moeten tennissen, voordat het aantal tennisballen, dat ik zou hebben geslagen, gelijk zou/Zijn aan het aantal koeien, dat ik heb gemol ken. Het is een grapje, dat meer dan een kern van waarheid bevat.en ik ben er blij om, want het melken van koeien heeft me sterke polsen gegeven, die, net als welke andere kracht ook, heel belangrijk zijn in tennis. In feite be staat tennis uit vijf S-en: „Sterkte, Sta mina (felheid), Snelheid, Slagen en Stra tegie". En mijn vroegere leven op onze 800 are grote zuivelboerderij te Blackbutt heeft zeer zeker de eerste drie S-en in mij ontwikkeld, lang voordat ik op de leeftijd van 11 jaar mijn eerste tennisbe ker won. Wij hadden op de boerderij ook een tennisbaan en de hele familie speelde. Mijn zuster Daphne, die met Mal Ander son is getrouwd, was een heel goede toer- nooispeelster en ook mijn vader speel de een vinnig partijtje. Mijn moeder en mijn andere zuster zaten in het clubteam. Mijn vader heeft me vanaf het begin aan gemoedigd en spoedig kreeg ik les van een beroepstrainer, Norman Brimson ge naamd. In mijn schooltijd was ik dol op atle tiek en toen ik 14 jaar was, liep ik de 100 yards in 10.6 seconde en sprong ik 7.15 m. ver. Ik weet niet of ik lichamelijk speciale aanleg heb, maar ik ben er zeker van, dat een voordeel, dat wij Austra liërs hebben, gelegen is in het feit, dat we veel tijd in de buitenlucht doorbrengen, of het nu voor tennis of squash of cricket of rugby of een ander spel is. Wanneer we 't spelen beginnen, hebben we gewoon lijk al een basis van goede gezondheid en conditie, welke vanaf het begin van onze jeugd is opgebouwd. Toch is dit op zichzelf niet voldoende wanneer je bij de eerste tien van de we reld gaat behoren en net als alle Austra liërs vul ik mijn tennis nog aan met heel wat conditie-training, hardlopen en gymnastiek om de spieren te sterken. Vooral die van de maag zijn heel be langrijk voor ons en we eten niet de zware kost, die in Engeland zo gebruikelijk is Biefstuk, groene groenten, sla en fruit maken het grootste gedeelte van mijn dagelijkse dieet uit, vooral tijdens het hoogseizoen van de toernooien. Slaap en een rustig leven zijn eveneens erg belang rijk en hoewel de jongens van de toer- nooien-reeks weten, dat mijn vrouw Joy en ik net zoveel van een fuifje houden als ieder ander, doen wij het toch bij gebeurtenissen zoals b.v. Wimbledon, heel kalmpjes aan. ik op de baan sta, denk ik, of probeer ik te denken en ik geloof, dat het me ge lukt. Mijn idee van concentratie is niet alleen het houden van het oog op de baan en de bal, maar het helder denken over wat mijn doel is. En dit zijn enige van de dingen, die tennis tot zo'n groots spel maken. Ik had waarschijnlijk niet zo lang blijven spelen en reizen, als ik niet bij de eerste tien Chuck McKinley: succes pas na harde training. Ik houd er van flink te trainen voor een belangrijk toernooi als Wimbledon of Forest Hills begint, zodat ik me volko men fit voel en in de beste conditie ben wanneer de grote wedstrijden aanvangen, Mijn tennis steunt voor een groot gedeel te op mijn goede lichamelijke conditie, omdat ik heel wat ballen kan halen en mijn spel afhankelijk is van mijn ver plaatsen op de baan. Als ik niet voor hon derd procent in vorm ben, kan ik dit niet vijf sets volhouden. Het achterhalen van ballen en het dwingen van de tegenstander om te veel te doen, vormt een belangrijk deel van mijn spel, omdat ik niet een be paald uitzonderlijke slag heb. Mijn back hand is de beste van mijn slagen, hoewel mijn service ook heel goed kan zijn, wan neer ik op dreef ben. Ik ben er van over tuigd. dat het belangrijk is te proberen elke bal te halen, hoe hopeloos het ook mag schijnen. Ik moet hier elke keer aan denken, wanneer ik tegen iemand als Chuck McKinley speel of aan het oefenen ben met Ken Rosewall. Chuck rent en rent achter iedere bal aan en komt volkomen uitgeput van de baan af, maar als je aan de andere kant van het net staat krijg je altijd het ge voel, dat je wel heel wat moet presteren om hem te kunnen verslaan, en tegen het einde van een spannende partij kan dit wel eens zwaar wegen. Ik geloof, dat het omschakelen van het ene spel-type naar het andere onder het hoofd „strategie" thuishoort. Ik leerde dit uit de honderden toernooien en wedstrij den, welke ik in de leeftijdsgroepen van 12 tot 18 jaar heb gespeeld, en wel in het bijzonder toen ik lid werd van Harry Hopman's Davis Cup-ploeg. Hij leerde me een heleboel over strategie en tactiek en een ding ervan is, dat je je ontzettend moet concentreren als je precies wilt we ten, wat je tegenstander doet en hoe en wanneer je moet reageren. Al de tijd, dat terecht gekomen was, maar ik was heel dankbaar, toen een sigarettenfirma mij een baan aanbood bij haar public-relations afdeling, omdat die baan me noodzaakt veel te reizen, in ieder geval voorlopig. Ik bezoek al haar ondernemingen over de he le wereld, geef interviews en laat de men sen weten,dat onze filialen bestaan en steeds bereid zijn hen te helpen. De baas zelf is ook een vurig tennisenthousiast en het eerste jaar is tot ieders bevrediging vérlopen. Misschien word ik op een goede dag professional, wie weet. Als dat het geval is, weet ik, dat conditie en snelheid dan nog belangrijker voor mij zullen zijn, dan zij het in mijn amateurcarrière zijn ge weest. Niet, dat me dat iets kan schelen, want behalve voor tennis, maken „fit- zijn" en een goede gezondheid het leven zelf zoveel aangenamer. Ja, ik zal altijd dankbaar zijn voor mijn eerste tijd op de familie-boerderij". Tot zover Roy Emerson, die door zijn inspirerend voorbeeld ertoe heeft bijge dragen, dat onze toernee door Australië zo enorm leerzaam is geweest en wij met enthousiasme kunnen terugdenken aan de drie maanden, die we in de grootste ten- nisnatie van de wereld hebben mogen doorbrengen. TOM OKKER De nationale atletiekkampioenschappen worden dit jaar in Den Bosch gehouden. Op 14 en 15 augustus worden de titels betwist in het stadion De VLIERT. De Nederlandse jeugdkampioenschappen zijn op 17 en 18 juli in Doorn. De voorronde in het toernooi de Euro pa Cup voor landenteams atletiek wordt in Enschede gehouden. De Nederlandse heren ontmoeten daar Denemarken, Por tugal en Spanje. Wordt die strijd goed af gesloten dan gaat Nederland naar de de mi finale in Zagreb. (21 en 22 augustus). De Nederlandse dames lootten in de de mi-finale (Parijs 22 augustus) met Bel gië, Frankrijk, Bulgarije, Groot Brittannië en Hongarije. Voor Haarlem omvat de nationale atle- tiekkalender voor 1965 een jeugdinter- land voor meisjes 'Nederland-Frankrijk) op 8 augustus. Atmodes zou daarvoor de organisatie op zich moeten nemen. Op 9 mei is er voorts de trialmeet tussen Haarlem, V en L. en Beerschot. DEM uit Beverwijk organiseert op 12 of 13 juni een nationale 25 km. wedstrijd. De kalender van het district Kennemer land van de KNAU is nog niet gereed, zodat de atletiekclubs uit dit district hun kleinere wedstrijden nog niet verdeeld -hebben. IJSHOCKEY. HYS Hoky heeft woens dagavond geen moeite gehad met het na tionale ijshockeyteam van Denemarken. De Hagenaars wonnen in de Houtrusthal met 13—0 (4—0, 2—0, 7—0). Advertentie K m ss, m js Vlildaa 2» jan. Vm zondag 7 febr. geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondagen 10-17 uur - toegang I 2,50 NIEUWE AMSTERDAM De damesploeg van die Raeckse - al veer tienmaal verslagen dit seizoen was gis teravond tegen het Dordtse St. Paul dicht bij de eerste overwinning, maar helaas werden de Haarlemse hoofdklassers weer op de streep geklopt. De roodwitten en thousiaster dan gewoonlijk en met Gien de Vries in blakende vorm, namen een 2-0 voorsprong, strandden in de derde set op 8-8, kregen in de vierde set nogmaals alle kans op een zege, leidden met 12-8, maar bleken onmachtig de winst te grijpen. In de vijfde, beslissende set was men dus danig gedesillusioneerd, dat St. Paul ge makkelijk de overwinning greep. Het veldspel van St. Paul was verdienste lijk maar voor het net waren de verrich tingen van de gasten zeer pover en teer den zij volledig op plaatsballen. Alleen in ternationaal Bep IJsselsteijn-Sonneveld, de steunpilaar van St. Paul, sloeg uit alle standen en vormde in de aanval een voort durend gevaar. Haar rol werd bij die Raeckse vervuld door Gien de Vries die haar smashes bikkelhard in de Dordtse defensie priemde en voor een goed deel aansprakelijk was voor de overwinningen van die Raeckse in de eerste sets: 15-12 «acM-IAè aAOjJoa. pz&s In de derde set bleef die Raeckse tot 8-8 in de gfeer van een overwinning. Toen schoot St. Paul uit tot 14-8. Thea v. Putten reduceerde met haar services tot 14-10, maar verder kwamen de roodwitten niet, 11-15. Gedeprimeerd begonnen de Haarlemse dames aan de vierde set, het enthousias me was getemperd en alleen Gien de Vries bleef moedig voor een overwinning vech ten. Vrijwel op eigen kracht, met goed werk voor het net, in het veld en aan serve, leidde zij haar ploeg van een 6-0 achterstand naar een 12-8 voorsprong. Maar het spel van de gastvrouwen was zwak in de beslissende fase en met 15-12 won St. Paul de set. Op services van Bep IJsselsteijn namen de gasten in de vijfde set een 8-1 voorsprong en deze marge bleek voldoende voor een 15-7 zege. De strijd vergde 100 minuten speeltijd. HVS WON In Alkmaar heeft HVS In 87 minuten weer een benauwde zege behaald op Octo pus. De HVS'ers zijn aan het experimen- De spanning in huize Klaassen aan het Van Kolplein in Velp is geweken. De acht tienjarige zoon Harry heeft met het zet ten van dertien goede kruisjes de eerste belastingvrije ton in de sporttoto verdiend. Gistermiddag om twaalf uur werd bekend dat geen enkele andere deelnemer aan spraak maakt op de hoofdprijs, zodat Har ry Klaassen zjjn prjjs met niemand be hoeft te delen. Het zijn zenuwachtige dagen voor hem geweest. In Velp stond hij uiteraard in het middelpunt van de belangstelling en hij moest wel een paar snipperdagen ne men om alle drukte rond zijn gefortuneer de persoon te ontlopen. Niettemin is hij met beide benen op de grond blijven staan. Voor hem luidde in de afgelopen dagen het parool afwachten. Vader Klaas sen had hem op het hart gedrukt de huid niet eerder te verkopen voor de beer ge schoten was. Eerst het geld binnen en dan zullen we wel eens rustig overleggen wat we ermee zullen doen. De ijzige kalmte die de heer Klaassen zijn gezin had opgelegd ging zelfs zo ver dat toen via de telex en de radio heel Nederland al met het nieuws op de hoogte was het gezin Klaassen nog steeds min of meer rustig op een telefoontje uit Den Haag zat te wachten. Onze mededeling dat het nu toch echt zeker was werd voor kennisgeving aangenomen zonder veel emotie. Ook toen nog tijdens ons be zoek het verwachte telefoontje uit Den Haag kwam bleef de familie opvallend kalm. Wat hij van plan was met al dat geld te doen? Harry wist het nog niet. Het is echter wel zeker dat hij er geen overhaaste dingen mee gaat doen. „Ik blijf gewoon werken op de verkoopafde ling van een elektrotechnische firma. teren met het penetratie-systeem om het drieslag-systeem wat meer kleur te geven. Dit kostte punten en verlengde de strijd tot vijf sets: 14-16, 16-14, 3-15, 15-13 en 10-15. Bij HVS mist men Ron rioort die voor lange tijd op de ziekenlijst voorkomt als speler en bij de damesploeg van Alliance, die gisteravond eveneens in Alk maar tegen Octopus speelde, mist men Noort als trainer/coach. De Octopus-da mes, kandidaten voor de titel, versloegen de Haarlemse gasten in drie sets. Het Zaanse Molenwiek, geheel bestaand uit rijzige knapen, ondervond van die Raeckse sterke tegenstand. De gasten slaan veel, maar te nonchalant en te hard en veel smashes komen buiten de lijnen. De tweede set greep die Raeckse na 9-9 met 15-10. Ook in de vierde set bezat die Raeckse redelijke kansen, leidde met 12-10, doch miste in de slotfase doortas tendheid voor het net. Molenwiek won met 15-4, 10-15, 15-7 en 15-12. De uitslagen van de gisteravond gespeel de wedstrijden luidden: Heren: OVRA 6-FES 3 3-0; OVRA 4- PWN 2 3-0: die Raeckse-Molenwiek 1-3; Brandweer 2-WIK 2 3-0; VCM-die Raeck se 3 3-1; Energie-de Blinkert 2 3-1; HVS 5-VCM 2 3-1; OVRA 5-PSVH-0-3; OVRA 2-PWN 3-0. Dames: die Raeckse 2-VGW 1-3; HVS- die Raeckse 3 0-3; die Raeckse-St. Paul 2-3; Gios-Vesmia 1-3; VCM-JBS 2 3-0; DSS 2-Triumph 3-1; FES 2-HVS 2 2-2. Jeugd: die Raeckse a-Alliance I a 3-0; Alliance b-JBS a 0-3; JBS b-DSS b 1-3. Het Haarlemse Krelagehuis is deze week slechts toneel voor twee landelijke wed strijden in de basketbalcompetitie. Op zaterdagavond spelen zowel de heren van Flamingo's als de dames van White Stars een thuiswedstrijd in de eredivisie. Flamin go's krijgt bezoek van Landlust. Deze ploeg enkele jaren geleden nog onbetwist kampioen van Nederland, heeft in de overschrijvingsperiode enkele belangrijke veren moeten laten, waardoor de plaats op de ranglijst aanmerkelijk bescheidener is dan men gewend was. Het heeft er echter alle schijn van dat men bij Landlust de ergste moeilijkheden te boven is en er weer van enig herstel gesproken kan worden. Dit kan er toe leiden dat de wedstrijd tegen Flamingo's bijzonder interessant kan wor den en beslist niet van spanning ontbloot zal zijn, waarbij de Haarlemers gezien hun. fraaie positie op de ranglijst toch als favo riet gelden. White Stars krijgt bij de dames bezoek van WGW en moet deze wedstrijd kunnen winnen. Het volledige programma luidt: donderdagavond, dames, 7 uur: Rapidl- tasSC Haarlem; 8 uur: ExercitiaWhite Stars 2, White Stars 4HOC 4; heren, 8 u.: HOC 4Sea Devils 2, ExercitiaTyphoons 2; 9.15 uur: Exercitia 3BC Lisse. vrijdagavond, dames, 7 uur: Typhoons HCK 2; 8 uur: AkridesHOC 3; heren, 7 uur: HCK 2—White Stars; 8 uur: HOC 2 White Stars; 9.15 uur: Sea DevilsExer citia 2, RapiditasTyphoons 3. zaterdagavond, heren, 7.30 uur: HCK 3— HCK 4. Dames-eredivisie, 7.30 uur: White StarsWGW. Heren-eredivisie, 8.45 uur: Flamingo'sLandlust. Gisteravond is het toernooi begonnen om het kampioenschap eerste klas libre van het district Haarlem in de KNBB. De or ganisatie is in handen van de biljartclub „Hof van Holland". De opening werd ver richt door de secretaris-penningmeester van het district Haarlem, de heer Kas pers. Onder zeer grote belangstelling wer den de eerste partijen gespeeld. Sakkers Kooyman Van Wonderen Hollander 0 2 0" 0 2 Vanavond wordt het toernooi voortgezet. 200 36 34 5.55 184 36 22 5.11 117 30 15 3.00 200 30 40 6.66 200 30 34 6.66 188 30 31 6.26 136 40 17 3.40 200 40 40 5.00

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15