President Johnson gaat dit jaar op bezoek in Moskou ermaat HET WEER Instituut in Karlsruhe zou plutonium maken /v mrfsr N, „Opbrengst deel Breedband- affaire voor bezitsvorming" v Amerikaans-Russische dooi lijkt te gaan doorzetten Gerucht over contact tussen regeringen van Vietnam zei de tuinder Bioloog Lysenko ontslagen Van schrik overleden bij een brandje Dodelijk ongeval in Hoofddorp -ra In Selma zijn al 1800 arrestanten Kapitale schilderijen diefstal bij Parijs Witteveen belooft de Eerste Kamer: Coaster op strand van Schoort VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Omdat ikhoudvan een goedbetaalde zelfstan- digebaan.«daaromben ikvepkopenbij'Vfermaat r DE WOLF van 1833 G. IN IA - IJMUIDEN DAGBLAD VOOR VELS EN - IJ M U IDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 *W'M0RRIS éeforeifou êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Voelt U ook. iet voop zo'nbaan?Kom er dan eens naar informeren Mj Weer kouder Klaus Fuchs zinspeelt op Westduitse kernbom Het woord is aan In de krant van heden Vreemd ÉÊdimmËWÊÈÉÉ ïiÉimÊkÊmmm 1 '11 WmÊÊÊê Gevoelig f Tweede Kamer Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers 50e JAARGANG NUMMER 78 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant A -fA. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS (Reuter, AP) Er zou niet- officieel contact bestaan tussen de rege ringen van Noord en Zuid-Vietnam. Dat is woensdagavond in Parijs uitgelekt. Verte genwoordigervan de Noord Vietnamese pre sident Ho Tsji-Minh zouden in Parijs en Saigon „voeling houden" met Zuidvietna- mese autoriteiten. Een vooraanstaand gaullistisch lid van de Franse Nationale Vergadering zou op verzoek van generaal De Gaulle dit over leg volgen. Deze Fransman zou ook de Amerikanen op de hoogte houden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in Washington in een speciale ver klaring de juistheid ontkend van berichten uit Parijs. „De VS hebben geen enkel bericht ont vangen over een dergelijk overleg, indien dit al plaatsvindt", aldus de woordvoerder van het ministerie. Advertentie Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Noudan ben ik de béste groentekweker van Nederland BARTEUORISSTfT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ■y PAUL KRUGERKADE 8 -HAARLEM Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en mor genochtend plaatselijk opklarin gen en kans op mistvorming. Zwakke wind en temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag over het alge meen veel bewolking en plaat selijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemende noordwes telijke wind. Middagtemperatu- ren enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). President Johnson van de Verenigde Staten zal dit jaar de Sovjet-Unie bezoeken. Hfj hoopt dat de Russische leiders nog in 1965 naar de Verenigde Staten zullen komen. De Amerikaanse president deed deze opzienbarende onthulling in een toespraak. Johnson zei reden te hebben om aan te nemen dat de Russische leiders zijn bezoek aan Moskou zullen toejuichen. „Ik zal zo'n reis gaarne maken", aldus de Amerikaanse president. Hij voegde eraan toe ervan overtuigd te zijn „dat een dergelijke uitwisse ling van bezoeken een bezorgde wereld de geruststelling zal geven dat onze twee landen naar vrede streven". Men neemt aan dat Johnson zijn onthulling deed op grond van de resultaten van het overleg dat de Amerikaanse regering zeker reeds gedurende een maand pleegt met de Russische regering. Hij repte op de bijeenkomst met geen woord over dit contact. Reeds eerder heeft de Amerikaanse president aangekondigd dat hij het plan heeft in de loop van dit jaar een aantal Europese hoofdsteden te bezoeken. Hij is daarover niet in bijzonderheden getreden. Aangenomen wordt dat in ieder geval Londen, Bonn en Rome in aanmerking komen. Men acht het waarschijnlijk dat het Amerikaanse staatshoofd ook naar Parijs zal reizen om te pogen met president De Gaulle tot een betere verstandhouding te komen over een aantal politieke geschillen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten. OOST-BERLIJN (Reuter). Professor Klaus Fuchs, onderdirecteur van het Oostduitse instituut voor kernonderzoek in Dresden, heeft in een artikel in het blad „Sachsische Zeitung" verklaard, dat West-Duitsland plutonium voor militaire doeleinden produceert in een research centrum in Karlsruhe. Professor Fuchs, die medewerkte aan het ontstaan van de eerste kernbom, on derging in Engeland negen jaar gevange nisstraf wegens het verraden van kernge heimen aan de Russen. Na zijn vrijlating vertrok hij naar Oost-Duitsland, waar hij naast zijn functie in Dresden ook lid is van de wetenschappelijke raad voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. Professor Fuchs baseert zijn bewering op specialistische lectuur over het werk van het wetenschappelijk centrum in Karlsruhe, waaruit voor deskundigen bo ven elke twijfel blijkt, dat daar plutonium voor militaire doeleinden wordt vervaar digd. Hoewel men in West-Duitsland het instituut in Karlsruhe een centrum voor kernonderzoek noemt, dat beschikt over een proefreactor voor verschillende doel einden, is het opmerkelijk, dat geen en kel van deze doeleinden ooit is genoemd. Volgens professor Fuchs zal het centrum in Karlsruhe van 1968 af zes kernbommen van het type-Nagasaki twintig kiloton produceren. Voorts is volgens hem be kend, dat er plannen bestaan, die uitbrei ding van de fabriek mogelijk maken. Het instituut in Karlsruhe heeft tegen gesproken, dat het voor kernbommen ge schikt plutonium produceert. In elke reac tor ontstaat plutonium. Het hoofddoel van de reactor in Karlsruhe is, zo zegt men, de mogelijkheden van een economische toepassing van kernenergie te onderzoe ken. Het daarbij ontstane plutonium is voor de vervaardiging van kernbommen volkomen ongeschikt. Ook het Westduitse ministerie voor We tenschappen heeft de beweringen van MOSKOU (Reuter) De omstreden Russische bioloog Trofim Lysenko is ont slagen als hoofd van het instituut voor genetica in Moskou. Dat heeft een woord voerder van dit instituut donderdag be kendgemaakt. Dat gebeurde in een telefoongesprek waarin hem vragen werden gesteld over een hevige aanval op Lysenko door de voorzitter van de Academie van Weten schappen, Mstislav Keldysh, in de „Prav- da" van vandaag. Een brand in een vat met vaseline heeft gistermiddag de dood veroorzaakt van de 48-jarige W. P. Cleton, eigenaar van een kleine pharmaceutische fabriek (Klezo) in Rotterdam. De brand, die overigens met een schuim- blusapparaat snel kon worden geblust, greep de eigenaar van het bedrijf zo zeer aan, dat hij in elkaar zakte. Hij is met een auto van de geneeskundige dienst naat het Zuiderziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. professor Fuchs tegengesproken. Het ver klaarde, dat het kernonderzoek in de Bondsrepubliek uitsluitend vreedzame doeleinden betreft. Het wees erop, dat de Bondsregering reeds herhaaldelijk heeft verklaard zich noch met onderzoek op het gebied van kernwapens noch met de pro- duktie- ervan te zullen bezighouden en evenmin daarvoor geschikt materiaal te zullen doen produceren. Tengevolge van een aanrijding in Hoofd dorp is vanmorgen de 49-jarige landar beider C. J. van der Geest uit Hoofddorp in het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem overleden. Om half acht vanmorgen duwde de man met een 29-jarige kabelmonteur een aan hangwagen voort over de Hoofdweg, oost zijde. Uit de tegenovergestelde richting, uit Nieuw-Vennep, kwam een auto die juist een stilstaande bestelauto passeerde. De auto botste tegen de aanhangwagen op. Ernstig gewond werd de heer Van der Geest, vader van tien kinderen naar het ziekenhuis vervoerd waar hij in de loop van de morgen is overleden. De kabel monteur kreeg geen letsel. SELMA (AP) Gisteren zijn in Selma in de Amerikaanse staat Alabama, waar dr. Martin Luther King zestien dagen ge leden zijn burgerrechtencampagne begon, opnieuw 300 negers gearresteerd. In totaal zijn thans 1800 negers in hechtenis. De af gelopen drie dagen alleen al werden 1500 integratie-demonstranten in de gevange nissen gestopt. In Marion, eveneens in Alabama, zijn on geveer 400 negers gearresteerd die demon streerden tegen de arrestaties in Selma. Zij zitten opgeslotèn achter een draadver sperring rond het gerechtsgebouw. Sinds de zomer van 1963 zijn nog niet zoveel mensen in verband met het rassenpro bleem gearresteerd. In die zomer werden in Birmingham 3.000 personen opgepakt. Tientallen zingende tieners stonden gis teren buiten het gerechtsgebouw van Sel ma in een nieuwe demonstratie, die erop Niet alleen in Selma worden beto gingen gehouden door de rassen- strijders. Ook in Los Angeles bijv, werd gedemonstreerd om sympatie te betuigen met de integratie-strijd van de gevangen genomen dominee Luther King in Alabama. De 22- jarige nazi op de foto was het er niet mee eens. Sterker noa. „Ik ver brand mijzelf levend uit protest te gen rassenmenging", zo kondigde hij luidkeels aan. Na zich overgoten te hebben met een vloeistof, waarvan men moest veronderstellen dat het benzine was, bracht hij geestdriftig de „heil Hitier"-groet. Maar branden deed hij niet. gericht was de registratie van negers als kiezers te bespoedigen. De jonge negers haakten hun armen in elkaar en daagden de politie-agenten uit hen te arresteren. Een kleine groep blanken stond toe te kijken, terwijl de neger-tieners zongen. Niemand maakte aanstalten zich er in te mengen. George Moore: Reis door de gehele wereld en vindt datgene, wat ge zoekt, bij uw thuis komst. Weerrapporten h 2 Agenda van IJ mond en Haarlejn 2 Uit het binnenland J2, 7 Beeldverhalen ƒ.2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws efc 7 In de Vishal en op zeey. 4 Uit stad en omgeving {4, 5 Kennemer Kruimels5 Topsy 6 Ferdinand 6 Knipselkrant 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 14 f Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bij een inbraak in een kasteel, waarin een kunstverzameling ter waarde van ruim 7 miljoen gulden is gehuisvest, zijn vier schilderijen ter waarde van circa 860.000 gulden alsmede zilver ter waar de van 575.000 gulden ontvreemd. Het kasteel, dat ten westen van Parijs is gelegen, is eigendom van mevrouw Hubert Menier. Vermist worden „Man met Cham pagneglas" en „Pórtret en profiel van een Vrouw", beide van Renoir en resp. 108.000 en 144.000 gulden waard, „De Boerderij" van Bonnard, 430.000 gulden waard, en een zeldzame Boudin, „Crinolines op het Strand van Trouville", circa 180.000 gulden waard. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) De regering hoopt de opbrengst van de transactie Breedband op een goede wijze in de kapitaalsfeer dienstbaar te maken aan de bezitsvorming. De trans actie betreft een vermogensmutatie, die geen ruimte vrij maakt in de economie, en derhalve ook geen mogelijkheid biedt om de bestedingen op te voeren, zo heeft minister Witteveen (Financiën) gister middag in de Eerste Kamer verklaard. Op welke wijze de opbrengst voor de bezitsvorming in de kapitaalsfeer zal worden aangewend, liet de minister niet blijken. Mogelijk wordt het een staats lening met kleine coupures. Professor Witteveen zei dat de verkoop van aandelen Breedband aan Hoogovens voor 435 miljoen voor de staat een goe de transaktie is geworden. Hij zag niet in waarom de Staat een groeifonds als dit, niet zal mogen afstoten. De staat is geen belegger, maar heeft in 1950 alleen maar geld 80 miljoen) in het project gesto ken vanwege het algemeen belang daar van. Voor de ontwikkeling van het be drijf, dat al sterk in Hoogovens was ge ïntegreerd, was het gewenst deze deelne ming thans weer af te stoten. De minister had er begrip voor dat de kamer wat Vreemd tegen de gevolgde procedure heeft aangekeken, maar zei dat de situatie nu eenmaal beperkingen ver- .rvmv, V VS/' Vanmorgen omstreeks acht uur is de Nederlandse kustvaarder „Catharina F." (338 brt-, bouwjaar 1953) op het strand van Schoorl vastgelopen. De zeesleepboot „Titan" is van IJmuiden uitgevaren en bereikte omstreeks tien uur vanmorgen het gestrande schip. De „Catharina F" op heit strand. u.r. (mwMiWmm eiste. Het was van groot belang de trans aktie tot het laatst toe geheim te houden om ongewenste speculaties en onjuiste koersbewegingen te voorkomen. Overigens paste de transaktie geheel in de gedach- tengang, die zich in 1960 tussen regering en parlement heeft ontwikkeld. De rege ring was dan ook niet alleen formeel, maar ook moreel bevoegd de aandelen op deze wijze van de hand te doen. Minister Witteveen bleek echter toch wel gevoelig voor de kritiek uit de senaat over de geringe informatie, die de rege ring aan het parlement over de affaire heeft verstrekt. Hij zegde toe alsnog de accountantsrapporten, de tekst van de overeenkomst en het rapport-Lieftinck vertrouwelijke ter inzage te willen geven aan de vaste kamercommissies van finan ciën. Om de concurrentiepositie van het Hoogovens-staalbedrijf niet aan te tasten, zullen bepaalde gegevens in het rapport Lieftinck echter achterwege moeten blij ven. De Tweede Kamer ziet op voorstel van de voorzitter af van debat over de Breed- band-transactie tijdens het behandelen van de begroting van financiën op 4 fe bruari. Mede gezien het aspect van be zitsvorming zal het verslag van het mon deling overleg tussen de commissies van financiën, economische zaken en bezits vorming en de ministers van economische zaken en financiën worden afgewacht. Over een dag of tien zal, zo hoopt de voorzitter, een datum voor het debat, waarvoor ook de minister van sociale za ken (bezitsvorming) zal worden uitgeno digd, kunnen worden vastgesteld. De heer Vondeling (PvdA) vond onvol doende steun bij zijn voorstel om de Breedband-zaak bij het begrotingsdebat over financiën te betrekken. Kennemerlaan 150 IJmuiden. Tel. 5635 Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/6238

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1