Defferre krijgt steun van het partijbestuur Wilson niet naar Amerika Juryrechtspraak in Frankfurt voor nazi-moordenaars gunstig Vrijspraak voor Hunsche en milde „straf' voor Krumey Jeen jekheid J Wereldnieuws J Van dag tot dag Per auto aangekomen in Zuid-Afrika Joods zwartboek om opsporing te vergemakkelijken Op de, raatótoel Uw edelsmid heet Amor, J DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 3 Senaatscommissie van België keurt Schelde- Rijn-verdrag goed Twee dagen staken bij benzinepompen in Italië VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Bezorgd 11 Onlogisch Lizzy Sara May De Verenigde Naties staan voor een zeer ernstige crisis. De wereldorganisatie heeft vrijwel opgehouden te functioneren. De kwestie van de achterstallige bijdra gen voor de VN-vredesoperaties lijkt in een uitzichtloze impasse geraakt te zijn. Alle voorstellen die het tot stand komen van een of ander compromis beoogden zijn tot dusver op niets uitgelopen. Er kan in de Algemene Vergadering sinds november van het vorige jaar niet meer gestemd worden. Afspraken moeten in de wandel gangen worden gemaakt. De Verenigde Staten willen de landen die zij als wanbetalers beschouwen (de meeste omdat zij weigeren mee te betalen aan de kosten van diverse „vredesacties" der VN) het stemrecht ontnemen. Men wringt zich daarom in allerlei bochten om stemmin gen te vermijden en probeert daardoor een uitbarsting tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de voornaamste tegen standers in deze aangelegenheid te voor komen. Er is maandag besloten de Algemene Vergadering te verdagen tot acht februari. Dat is een noodsprong. Dat blijkt des te duidelijker door de verklaring van de se cretaris-generaal van de VN, de heer Oe Thant. Hij heeft te kennen gegeven nog geen enkel lichtpuntje te zien dat zou kunnen duiden op de mogelijkheid van een oplossing. Er zijn geruchten die erop zin spelen dat het niet onmogelijk is dat bin nenkort het trieste besluit zal moeten val len de Algemene Vergadering tot septem ber van dit jaar naar huis te sturen. Dit gerucht wordt nog onderstreept door een mededeling uit Londen dat premier Wil son van plan zou zijn af te zien van zijn voorgenomen reis naar New York waar hij volgende week de Algemene Vergadering zou toespreken. Verdaging van de Algemene Vergade ring tot september betekent slechts een uit stel van het probleem. Zulk een besluit zou tot een breuk in de volkenorganisatie kunnen leiden en ondermijnt in ieder geval het vertrouwen van vele landen in de Ver enigde Naties. Men dient begrip te hebben voor de op vatting van de Sovjet-Unie dat het Hand vest van San Francisco de Veiligheidsraad aanwijst als het orgaan dat in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het hand haven van de vrede en veiligheid in de wereld. De vredesacties waarvoor de Sov jet-Unie en zij niet alleen niet wenst rifnree te betalen zijn uitgevoerd op "grand van besluiten van de Algemene Vergade- sviBBw .nood botdeDtUnbederf i Die procedure is in de jaren vijftig mo gelijk gemaakt toen de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, een juridisch waterdichte formule introdu ceerde om aan de vetostroom van de Rus sen in de Veiligheidsraad te ontkomen. Die formule kreeg een meerderheid in de Algemene Vergadering en zette in feite de Veiligheidsraad op een zijspoor. De ze kerheid die in het Handvest bewust was verankerd dat over acties voor de handha ving van de vrede en veiligheid in ieder geval de Grote Vijf het eens moesten zijn, was daarmee ondermijnd. De wrange vruchten van deze gang van zaken plukt de volkenorganisatie nu. Zo lang er geen bovennationaal orgaan be staat dat kan werken op basis van de ze kerheid dat een minderheid de besluiten van een meerderheid zal helpen uitvoeren, biedt het veto-alternatief in het Handvest de onder de huidige omstandigheden beste waarborgen dat de Verenigde Naties via de Veiligheidsraad hun primaire doel kunnen bereiken, het handhaven van de vrede. Het moet ieder duidelijk zijn dat het uittreden uit de volkenorganisatie van de Sovjet-Unie of de Verenigde Staten ogen blikkelijk het lot van de Verenigde Naties bezegelt. Als men het conflict werkelijk op de uiterste spits wil drijven, lijkt dat de prijs die men zal moeten betalen. Er is reden om aan te nemen dat die conse quentie noch in Washinton noch in Moskou aanvaardbaar wordt geacht. Maar dan is het een bewijs van politiek onvermogen dat men de organisatie zó lang in een crisissfeer laat verkeren die het vertrouwen van vele landen in de wij ze waarop de Verenigde Naties functione ren ondermijnt. Men zal er verstandig aan doen de bevoegdheden van de Veiligheids raad weer ten volle in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het Hand vest. Als de Verenigde Staten daartoe be reid zijn, moet het voor de Sovjet-Unie niet langer onoverkomelijk zijn de schulden kwestie tot een bevredigende regeling te brengen. Als de gemoederen dan tot beda ren zijn gekomen, zou een vrijblijvend overleg over het vraagstuk van het veto recht in de Veiligheidsraad misschien niet helemaal uitzichtloos zijn. In Pretoria (Zuid-Afrika) zijn drie Ne derlanders aangekomen, die vorig jaar mei met een autootje aan een trip door Afrika waren begonnen. Na de start in Scheveningen zijn de 24-jarige Jaap Fran ke, de 24-jarige Jaap Pronk en de 26-ja- rige Bert van Vliet met hun auto door twaalf landen gereden. Zij hebben meer dan 24 000 kilometer afgelegd. In midden- Afrika kregen de Nederlanders door stort regens een oponthoud van vijf weken. De jongemannen hebben zich in leven kun nen houden met meel en apevlees. (Van onze correspondent) PARIJS Zoals wel te verwachten was heeft het partijbestuur van de Fran se socialistische partij zich achter zijn pre sidentskandidaat Gaston Defferre gesteld. Defferre's burgemeesterszetel in Marseille wordt nu bedreigd doordat een aantal so cialisten in Marseille gemene zaak met de communisten heeft gemaakt en met een eigen lijst bij de gemeenteraadsver kiezingen volgende maand gaat uitkomen. Defferre zal echter de kopman zijn van een lijst waarop socialisten, katholieken, radicalen en conservatieven die thans de meerderheid van de gemeenteraad hebben zich opnieuw verenigingen. Zijn concurrent die het district van Marseille ook in het parlement vertegenwoordigt is door het socialistische partijbestuur giste ren geroyeerd. In Parijs toonde Defferre zich gisteren helemaal niet uit het veld geslagen door de nieuwe moeilijkheden die hij op zijn weg ontmoet. Het verraad van de partijgenoot kan zijn kansen slechts ten goede komen, zo verklaarde hij, want Judas is in Marseille nooit erg getapt geweest. Niettemin heeft het Marseillaanse inci dent de socialistische partij voor zijn lan delijke verkiezingscampagne weinig goed gedaan. Het grote publiek kan er in elk ge val moeilijk bij dat de coalitie tussen so cialisten en communisten in Marseille als verraad wordt uitgekreten terwijl in Pa rijs en bijna overal elders in het land die alliantie juist als fundamentele conditie voor een overwinning op de gaullisten pleegt te worden voorgesteld. Defferre zal er dan ook in zijn kwaliteit van kandidaat voor het presidentschap stellig belang bij hebben indien deze para dox van de socialistische verkiezingstrate gie niet al te nadrukkelijk geëxposeerd en gedemonstreerd hoeft te worden. BRUSSEL (AP) De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Belgische Se naat heeft gisteren met veertien tegen twee stemmen en vier onthoudingen het verdrag over de Schelde-Rijn-verbinding goedgekeurd. De zes senatoren, die niet voor het wets ontwerp hebben gestemd zijn allen Walen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd nadat opnieuw verzekeringen waren gegeven, dat de zoetwatervoorziening van België niet in het gedrang zal komen door de verplichte levering aan Nederland. Enkele senatoren verklaarden, dat zij hun goedkeuring van het wetsontwerp bij de openbare behandeling zullen herzien, als bij de debatten over het verdrag in de Nederlandse Eerste Kamer zou blijken, dat de Belgische belangen.in gevaar zouden 'komen. Verwacht wordt, dat de Belgische Senaat het wetsontwerp niet voor 16 fe bruari In openbare vergadering zal be spreken. ROME (AP) Overal in Italië zullen de benzinepompen 34 uur sluiten. Het per soneel van de benzinestations en de olie maatschappijen onderhandelen al weken over een herziening van de arbeidsover eenkomsten. De bemiddelingspogingen van de regering hebben geen resultaat gehad. De stations zullen tot zaterdagochtend gesloten blijven. Het openbare vervoer, de ziekenauto's, brandweer- en politiewa gens worden wel bevoorraad. LONDEN (AFP) In Londen is offi cieel meegedeeld, dat premier Wilson van zijn reis naar de Verenigde Staten en Ca nada, van tien tot twaalf februari, heeft afgezien. Een nieuwe datum voor de reis is niet vastgesteld. Het voornaamste doel van Wilson's Ame rikaanse reis was het afsteken van een re de, op elf februari in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Het is echter onzeker of de Algemene Vergade ring dan bijeen zal zijn. Advertentie iris hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een leeftijd 17 tot en met 21 jaar. Ulo- en typediploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrij vervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken. LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 (Van onze correspondent) BONN Otto Hunsche, de gewezen ad viseur van Adolf Eichmann voor de mas sale deportatie van joden uit Hongarije is vrijgesproken van de aanklacht van mas samoord. De vroegere SS-Obersturmbann- führer Hermann Krumey is door het ge rechtshof in Frankfurt wegens medewer king aan moord op 200.000 joden tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Omdat de ze straf werd opgelegd met aftrek van voorarrest, staat Krumey geen straf meer te wachten. Wel lopen er nog enkele aan klachten tegen hem in verband met door hem begane misdaden in de nazitijd. De uitspraak die het resultaat is van de juryrechtspraak in Frankfurt, mag op z'n minst onbevredigend worden genoemd. De openbare aanklagers hadden zowel te gen Hunsche als tegen Krumey levenslan ge tuchthuisstraf geeist. Hunsche werd ech ter „wegens gebrek aan bewijs" vrijge sproken. De openbare aanklager, Ormond, heeft in zijn zeer lang requisitoir eraan herin nerd, dat zowel katholieke bisschoppen als de raad der evangelische kerken en de Duitse coördineringsraad van de vereni ging voor christelijk-joodse samenwerking, met bezorgdheid de tendens hebben gesig naleerd, waarbij nazimisdadigers minder zwaar gestraft worden dan „normale" moordenaars. Een collega van Ormond had er op ge wezen dat Hunsche en Krumey typisch tot het slag „moordenaars met witte boorden" hadden behoord, die het moge lijk hadden gemaakt dat de beulen van Auschwitz het mensenmateriaal ontvin gen, waarop zij hun misdadige neigingen konden botvieren. Aanklager Ormond had nog de aan dacht van de jury gevestigd op het feit dat de beklaagden weliswaar de nadruk hadden gelegd op de enkele joden die zij het leven hadden gered, „nadat zij in eens over alle macht bleken te beschikken wanneer het om redden ging, terwijl zij als ze moesten doden ineens niet méér waren dan onnutte radertjes in de moor dende machinerie van de SS". De beroemde verdediger van SS-misda- digers, Laternser hij speelt ook een belangrijke rol in het „Auschwitz-pro- ces" wees erop hoe groot het gevaar was dat men nog getuigen toeliet die twintig jaar na het begaan van het mis drijf doorslaggevende bewijzen ten nade le van de beklaagden kwamen levéren. Laternser, die de verdediger van Hunsche w<rt m President Soekarno. Ditmaal niet af gebeeld als een doelbewust militair leider, maar als een al wat ouder wordende man van 64 jaar. Hij doet hier ochtendgymnastiek „om fit te blijven". Dat zijn haar al wat dunner wordt is ook duidelijk op de foto te zien. was, trok ook in twijfel of het ook moge lijk was na verloop van een dergelijke periode, nog tot een gedetailleerd beeld te komen, over hoe de vernietiging van de joden in Hongarije in haar werk was ge gaan. De argumenten van Laternser kan men iedere dag gedurende de nog lopende pro cessen tegen Nazimisdadigers beluisteren. Niet alleen de beklaagden bedienen zich met vreugde en vaak in strijd met iedere logische opvatting, van de redenering, dat „het allemaal te lang geleden is om het zich nog te herinneren", ook de getuigen geven er vaak blijk van, dat de voor een juridische bewijsvoering noodzakelijke bij zonderheden, hun niet bijgebleven zijn. De bondsminister van Justitie Bucher, die zich heftig tegen verlenging van de verjaringstermijn van oorlogsmisdadigers heeft gekeurd, voert ook als een van de belangrijkste argumenten voor zijn stel ling aan, dat het niet meer mogelijk is na twintig jaar nog volgens de geëigende juridische bewijsvoering tot de veroorde ling van individuele nazibeulen te komen. De vrijlating van de moordenaars Hum sche en Krumey is overigens ook een be wijs voor zijn opvatting, dat de wereld eraan moet wennen dat men in de Bonds republiek samen zal moeten leven met „enkele moordenaars", zoals de minister het met een gruwelijk understatement noemt. JERUZALEM (AP) In Israel wordt de laatste hand gelegd aan een zwartboek over ongeveer 30.000 plaatsen in Europa waar tijdens de tweede wereldoorlog door de nazi's joden weggehaald werden. Het boek zal voor 15 februari worden voorgelegd aan de Westduitse- justitiële autoriteiten. Het heeft ten doel de proce^ dure te vergemakkelijken tegen hen die deelnamen aan de massale moordpartijen van de nazi's en die nog niet berecht zijn. In de meeste plaatsen die in het boek zijn opgenomen volgden na het weghalen van de joden moordpartijen of zelfs mas sale uitroeiing. In het boek worden bijna 17.000 steden en dorpen in Polen, 4.000 in Tsjechoslowa kije. meer dan 3.000 in Duitsland en Roe menië en ongeveer 2500 in Hongarije ge noemd. Bij elke plaats wordt het aantal joodse bewoners genoemd voordat het weghalen en de gedeeltelijke of gehele li quidatie begon. Wie het over democratie heeft, mag in ieder geval niet klagen over een gebrek aan medezeggenschap van de ge wone man in het landsbeleid. Er zijn zoveel mogelijkheden voor ons allen om mee te pra ten, dat wij ze niet eens alle maal kunnen benutten, tenzij we over een massa vrije tijd beschikken. De oudste en meest traditio nele manier om onze ministers te laten weten hoe wij ons het landsbestuur hebben gedacht, is natuurlijk de volksvertegen woordiging. Om de vier jaar hebben wij volop de gelegen heid om degenen aan te wijzen, die wij graag namens ons in de Kamerzetels zien en ieder een weet, dat de aangewezenen tijd noch moeite sparen om onze gezamenlijke wensen zo krachtig mogelijk in Den Haag aan de orde te stellen. Een en kele keer missen ze een zit ting, maar die halen ze een volgende maal dubbel en dwars in. Er is één vervelend puntje, dat wel even onder de aandacht moet worden ge bracht om teleurstellingen te voorkomen: in de Kamer zit ten net iets méér aanhangers van de regering dan van de oppositie, zodat het niet altijd lukt om de ministers van koers te doen veranderen. Dat is nu eenmaal het gevolg van de aanvaarde methode om de meerderheid altijd gelijk te geven en in feite is dat de gul den regel van de democratie: als Jansen en Pietersen een meningsverschil hebben, heeft Jansen gelijk omdat hij zijn broer heeft meegebracht. Het zou natuurlijk een vlot ter werking der democratie be vorderen indien Jansen en zijn broer voortdurend duidelijk beseften dat Pietersen óók een mens is, maar als het op stem men aankomt tellen twee nu eenmaal meer dan één. Eigenlijk wordt hier een teer probleempje van onze medezeggenschap aangeroerd, waarbij ons enthousiasme voor deze methode gevaar loopt ge temperd te worden. „De meer derheid heeft altijd gelijk" kan onmogelijk een uitgangspunt zijn geweest van degenen, die de regering des volks hebben gerealiseerd in het staatsbe stel. Waarschijnlijk hebben zij verwacht dat alle tot bestuurs functies geroepen represen tanten de verkiezingsuit slagen zouden vergeten en het duidelijke algemene be lang zouden stellen boven de wensen van hun politieke ver wanten. Maar dat is in de praktijk een onvervulbare wens gebleken. De oorzaak ligt voor de hand: een kabinet zou moeten worden samengesteld uit zoveel mogelijk uit alle partijen afkomstige figuren, waardoor de invloed van de meerderheidspartijen zou wor den getemperd door een gro tere schakering in het kabinet zelf. Op het ogenblik worden we geregeerd door een kabinet, dat in meerderheid met de zachte G spreekt en het is daarom - niet verwonderlijk, dat men dat fluwelen mede klinkertje tegenkomt in situa ties en milieus waar men het vroeger nooit bespeurde. Dat lijkt mij cultureel en maat schappelijk een winst. In radio en televisie gold de zachte G vroeger als een spraakgebrek. In cabaret en toneel had een met Amsterdams dialect uit geruste stotteraar vroeger meer kans dan een talentvolle zachte G-er. Tegenwoordig is dat anders. Er heeft een emancipatie plaatsgehad die het beschaafd Nederlands ver rijkt heeft. Als men vroeger een zachte G hoorde, vroeg men enigszins verbaasd: „hé, komt u uit het zuiden?" Tegen woordig vraagt men zonder enige verrassing: „Zo, zit u in de landspolitiek?" Daar komt nog een andere ontwikkeling bij. De zachte G heeft namelijk ook op de Amsterdamse beurs een belangrijke plaats gekre gen. „Geld" wordt heden ten dage bij voorkeur met een zachte G uitgesproken. „Véél geld" hoort men bijna niet an ders meer zeggen dan door blijmoedig glimlachende per soonlijkheden met kinderlijk glinsterende ogen, die om streeks Carnaval een aantal snipperdagen nemen. In politiek, financiën en kunst is de zachte G dus sterk in de mode gekomen en men went er al een beetje aan. Ten slotte zijn we op die gebieden zó lang met een Westneder lands accent toegesproken, dat een verandering geen kwaad kon. Wij hopen echter dat de zachten het niet zullen over drijven. Men fluistert dat zelfs ko ningin Juliana enige moeite heeft gehad te wennen aan het feit, dat zij door de premier werd betiteld als „Hare Majes teit de Koniegin" en dan nog met een flinke nadruk op die G van gin, maar dat eeuwen lange „konirrin" was ook niet alles. En in het leger is het even eens een tijdlang bron van verwarring geweest, dat hoge officieren plotseling in hun traditionele woedeuitbarstin gen tegen minderen blaften van „ggga in de houding staan, ggggedome". Die zachte aan hef deed uiteraard nogal wat af aan het effect der verma ning, omdat Noord- en West nederlandse recruten ten on rechte meenden dat de kolonel een grapje maakte. Vroeger gold in hoge officierskringen de zachte G als een vergissing in de benoeming. Dit alles is bij mij opgeko men na een uitzending van de televisie, waarin de regering goedgunstig de tien minuten zendtijd had afgestaan aan een der politieke partijen. De partij in kwestie was de K.V.P., die twee minuten van de kostbare tijd besteedde aan het tonen van een grappig getekend mannetje dat op en af de let ters K, V en P. klom en slechts met moeite van het scherm verwijderd leek te kunnen worden. Zelfs dat kleine, leuke mannetje bleek later met een zachte G te piepen. Is dat niet merkwaardig? Maar nog veel merkwaardi ger was, dat de resterende zeven minuten van de tijd wer den gevuld met een tamelijk gekleurd beeld van de presta ties der regering. Het is na tuurlijk zeer edelmoedig van de K.V.P. om die schaarse tien minuten te vullen met compli menten aan het adres van het kabinet, terwijl zij die tien mi nuten van het kabinet cadeau had gekregen om te laten zien wat de partij in haar mars had. Maar met het oog op het vaak gesignaleerde euvel dat ministers te vaak partijman nen blijken te blijven, is dit verschijnsel eigenlijk alar merend. Want hier wordt de volksvertegenwoordigende par tij, die haar kiezers mag be naderen door middel van de televisie, plotseling een vol komen rechtlijnig verlengstuk van de regering. Zij hemelt de edelmoedige, slimme en groot se daden van het kabinet op, alsof wij (mederegerende bur gers) aan die grootsheid twij felen en alsof die arme re gering geen gelegenheid heeft om dat onrecht zelf uit de wereld te helpen. Hier worden de dingen op groteske wijze op hun kop ge zet. In plaats van de contro lerende en inspirerende taak van de politieke partij ten op zichte van het landsbeleid uit een te zetten, ontpopt de poli tieke partij zich als reclame bureau van de regering. Het komt mij voor dat ons kabinet die tien minuten zendtijd voortaan met nog groter en thousiasme aan de K.V.P. zal afstaan> want het wordt een voudig een regeringsuitzen ding. De relatie tussen partij en regering wordt hier zo openlijk, zonder enige schaam te, toegegeven en zelfs uitge bazuind, dat men eraan moet twijfelen of de partijlieden eigenlijk nog wel beseffen wie zij vertegenwoordigen. Bij de K.V.P. vindt men het blijkbaar heel gewoon, dat een partij zich tot tolk van de regering maakt, in plaats dat zij de tolk van het volk blijft tegenover de regering. Dat is een beden kelijk verschijnsel, waardoor grote schade kan worden toe gebracht aan ons enthousiasme voor het parlementaire stelsel. Men moet dat niet te licht nemen. Want er zijn staatkun dige stelsels waarin partij en regering uit beginsel op één en dezelfde stoel zitten en wij worden er toch voortdurend nog door onze ingeboren vrij heidszin toe aangespoord, der gelijke stelsels ernstig te be strijden. En wij willen, zelfs niet on der de strelende klanken van de zachte G, komen in een si tuatie waarin we toestanden bestrijden die wezenlijk niet meer verschillen van de situa tie bij ons thuis. Het gaat niet om die zachte G, maar om een zuiver begrip van de eisen der democratie. En daar jaat het alléén om, jedome. Van je ras ras ras Een poosje geleden kreeg ik van een vriend die gehuwd is met een Japanse vrouw een brief, waarin hij mij meedeel de, dat hij vader van een zoon gewor den was. Een stralende brief, uiteraard. Temidden van deze gelukkige stroom van woorden stond echter een regel waarvan ik steil achterover sloeg: Ik ben vooral zo gelukkig, dat het kind tot geen enkel ras behoort en hij zich zodoende niet met zijn vader hoeft te identificeren. Mijn eerste reactie was: arm kind. Niet om dat het kind „tot geen enkel ras" behoor de, maar omdat elk kind zich met een van de ouders wil identificeren. Elk kind wil net als pappa of net als mamma zijn. En wat heeft dat in 's hemelsnaam met ras te maken? vroeg ik me af. Een va der is een vader en een zoon is een zoon. Twee hecht verbonden menselijke wezens. En wat is hierbij vergeleken nu ras? Niets. En als je dan even verder door denkt kom je tot een verhelderende ont dekking: n.l. dat ras helemaal niet be staat. Ras is gewoon flauwe kul door een of ander licht in deze of gene tijd uitge dacht om een onderscheid tussen de ver schillende volkeren te kunnen maken. Meestal ten nadele van alle andere ten opzichte van het blanke volk. Zolang alle polken de essentiële dingen precies een der doen is ras een fictie. O, zegt u, dat de een geel is en de ander bruin, de een wit en de ander zwart, dat is een fictie? Ja, meneer of mevrouw of iedereen, want u hebt zelf de keuze om dat onderscheid te maken of niet. Wat wel bestaat is het onderlinge verschil in sociale groepen of godsdienstige gewoonten. Maar daarvoor hoeft u echt niet naar een ander wereld deel; in Purmerend hebben ze andere ge woonten dan in Amsterdam. Mocht ik u nog niet overtuigd hebben besteed uw baby uit bij een Eskimofamilie. Als u het volwassen thuis krijgt is het een Es kimo geworden. Voordat het zich in deze Iqge landen weer heeft aangepast aan zijn nieuwe omgeving zal het eerst een iglo hebben gebouwd, zal zich met vet hebben ingesmeerd en zal het kaarsen hebben ge geten. Stel je voor, uw blanke Hollandse kind! M.a.w. een Chinees is een germaan is een neger is een jood is een Eskimo. Maar nu springt er een zeer geleerde heer op die roept: En de schedelbouw dan! Tjonge, tjonge, zal die schedel een ver dieping meer of minder hebben dan die van zijn buurman op het zuidelijk half rond. Kom nou.Want soms zijn geleer den hoe knap ze ook mogen zijn le vensgevaarlijke mensen die hun kennis gedachteloos in dienst stellen van de sluw heid en de hebzucht. Waardoor elk volk waar het in zijn kraam te pas komt opeens het „ras" ontdekt: zijn jood of zijn neger of zijn Chinees, dat andere „ras" dat altijd de schuld van alle el lende is. Daarom, lieve mensen, van je ras, ras, ras, schaf het ras af. Advertentie Hij smeedt een hechte band rond twee verliefde harten. Banden van puur zuiver goud en hij noemt ze CLAUDIA VERLOVINGSRINGEN Een charmante naam voor een elegante ring. U weet het adviseert u goed. grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 00 49 Brand. Een felle brand heeft op de Win terberg in Saarbrücken een zendinstal- latie, die de programma's van het twee de Westduitse televisienet voor geheel Saarland relayeert, verwoest. De schade wordt op bijna anderhalf miljopn gulden geraamd. Noodzaak. De Franse vliegkampschepen „Foch" en „Clemenceau", die nu nog Toulon als thuishaven hebben, krijgen een nieuwe basis aan de Atlantische Oceaan nabij Brest. De overplaatsing houdt verband met het verlies van Algerije waardoor de nood zaak om vliegkampschepen in de Mid dellandse Zee gestationeerd te hebben, verminderd is. Bezoek. De Cubaanse minister Ernesto Guevara en twee vooraanstaande leden van de Cubaanse Socialistische Revolu tie-partij, zijn in Peking op bezoek. Da Cubanen zijn uitgenodigd door het cen trale comité van de Chinese communis tische partij. Schadevergoeding. Een arbeider van een suikerplantage in Brits-Guyana heeft op grond van een gerechtelijke uitspraak een schadeveegoreding ter waarde van 100.000 gulden gekregen van een lucht vaartmaatschappij die zijn formulier voor de voetbalpool te laat in Engeland had afgeleverd. De man had 23 van da 24 uitslagen goed ingevuld en kwam in aanmerking voor de hoofdprijs. Poolmijt. De uit Hawaii afkomstige insek- tenkundige Keith Wise heeft op 500 kilo meter van de zuidpool een rose, op een kleine spin gelijkende, mijt aangetrof fen. De mijt leefde in een klein stukje grond waar de bodem warm genoeg was om de sneeuw te doen smelten. Tot nu toe had men tot op 660 kilometer van de zuidpool nog nooit dierlijk leven aan getroffen. Wise vond voorts korstmos op 425 kilometer van de zuidpool wat even eens uniek is.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3