Vrijwel geen discussies in Velsens gemeenteraad COR OLY ƒ5695. G.INIA Vaar- en oefenprogramma der koninklijke marine FAILLISSEMENTEN iWk „Weet je nog wel, oudje?" „Er komt een vriend vanavond" KOOPT NU NOG EEN RIJWIEL zaanlandsche If 1% 5 VESTING - MAGNEET RALEIGH Leuke nieuwe snitten J w m mm DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 Kort IJmond-nieuws Het scheelt u tientallen guldens Breestraat 108 Beverwijk Telefoon 24627 ,Weg met de notulen in moderne kleuren volop voorradig Ziet onze etalages IBr-v i_ 4 - schoenhandel IJMUIDEN KENNEMERLAAN 63 Luxe Vraag proefrit bij KENNEMER GARAGE VZV in de tweede ronde van de bekercompetitie giiMs -lÊMSürliïley - 1 i Balkan-avond Kerkconcert door gezamenlijke koren „De Rijnmenders' vergaderen IJmuiden blijft sparen „In de gloria M. Het groepje mannelijke cursisten van het Kennemer Vormings Instituut dat, teneinde zich eens over een vergadering van de gemeenteraad te kunnen oriën teren woensdagavond op de publieke tribune van het Velsense raadhuis had plaatsgenomen, heeft het wat de agenda betrof al bijzonder slecht getroffen. De 21 punten hiervan bestonden namelijk voor het overgrote deel uit hamer stukken, die aldus door de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann, weer zonder meer in de map konden worden teruggelegd. Slechts een daarvan bracht een tweetal leden in het geweer, zonder dat uiteindelijk aan de strekking daar van iets behoefde te worden veranderd. Het betrof een beroepsschrift op het wei geren van een bouwvergunning, dat door de bewoner van een perceel aan de Brees- aapstraat was ingediend. Hij vond hierbij de heer Koopman (K.V.P.) aan zijn zijde, die de moeite had genomen zich in opdracht van zijn fractie persoonlijk met de situatie op de hoogte te stellen. Dit be zoek was voor spreker aanleiding B. en W. te verzoeken in dit speciale geval toch een bouwvergunning te verlenen, omdat hij de huidige toestand vooral uit „sociaal-hy giënisch" oogpunt werkelijk niet langer houdbaar achtte. De heer Schotman (V.V.D.) betreur de de weigering van het college eveneens en hij drong er dan ook op aan dat het standpunt zou worden herzien. Vooral wan neer de bewoners bereid zijn het risico te aanvaarden, dat de woning over een tien tal jaren voor het saneringsplan moet wor den afgebroken. Wethouder Verbeek begreep niet veel van de houding van de opponenten. Het college heeft immers niets anders gedaan dan de besluiten uitgevoerd, die destijds door de raad zijn genomen in de overtui ging, dat in dit deel van IJmuiden een sanering hoogst noodzakelijk is geworden. Spreker was dan ook niet in het minst onder de indruk van het betoog van de heer Koopman, zelfs al heeft deze het per ceel geheel laten opmeten. De situatie is IKOS. In de vijfde en zesde klas van de openbare lagere scholen en in de eerste en tweede klas van het voortgezet lager onderwijs bestaat al enige jaren voor de leerlingen gelegenheid deel te nemen aan het bijbelonderricht, dat in deze klassen facultatief wordt gegeven. Dit onderricht wordt gegeven door de commissie Inter kerkelijk Overleg in Schoolzaken (IKOS), dat in Velsen twee catecheten heeft aan gesteld, namelijk de heren Laansma en Dekker. In deze commissie had tot voor kort zitting van de beide oud-katholieke parochies .van de IJmond mevrouw G. J. Boerse-Krab, die is afgetreden. In de vaka- ture is thans voorzien door de benoeming van mevrouw W. B. van Ommeren-Valter In de commissie IKOS. O.K.-steunfonds. De afdeling IJmui den van de Verneiging „Oud-katholiek Ondersteuningsfonds" zal woensdag tien februari in het oud-katholiek verenigings gebouw aan de Wilhelminakade haar jaar vergadering ihouden. omet st i Kindergeluk. De voorzitter van de Geheel Onthouders Kinderclub „Kinder geluk" te Beverwijk, de heer Berghuis, meent dat voor deze vereniging betere tijden zullen aanbreken: het aantal leden neemt toe. De opvoering van „Prinses Rozelijn", een operette in vier taferelen door Ben Bunders en Jan van Rietschoten, werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd. GROENTEVEILING De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: rabarber 90-135, waspeen 15-41, prei 15-35, knollen 8-14, witlof 22- 47, spruiten 42-91, boerenkool 8-25, rode kool 8-21, groenekool 10-27, uien 25-39, breekpeen 5-13. Advertentie destijds door de gehele raad als een wan toestand aanvaard en dit incidentele ge val is nu eenmaal het gevolg van het be sluit deze wijk in het algemeen belang te saneren. Wel vestigde de wethouder de aandacht van de raad op de laatste regels van 't desbetreffende gemeenteblad, waarin staat vermeld dat B. en W. de adressant reeds hebben geadviseerd een nieuwe bouwaanvrage in te dienen. De raad nam hierna kennelijk met het standpunt van de wethouder genoegen zo dat thans een eventueel nieuw verzoek van de betrokkene dient te worden afgewacht. Met deze woorden zou de opvatting van de burgemeester kunnen worden samenge vat, welke hij aan het begin van de ver gadering naar aanleiding van een vraag van mr. Roozendaal (K.V.P.) ken baar maakte. Deze had namelijk in de no tulen van een vorige vergadering enkele opmerkingen uit de raad gemist, zodat hij nu wel eens wilde weten wie er eigenlijk bepaalt wat al of niet in deze notulen moet worden opgenomen. De burgemeester ontkende dat hiervoor bepaalde voorschriften zouden bestaan en hij meende dat de notulen in de eerste plaats een zakelijk verslag dienen te zijn. ,En wat dit betreft hebben wij fantasti sche notulisten," verzekerde spreker, die nog wist te vermelden dat een der raads leden, die zijn woorden eens in de notulen wilde nalezen, hier zelfs de ontboezeming „Oh!, oh!" in vond vastgelegd. Overigens gaf de burgemeester te ken nen ten opzichte van de notulen bijzonder sceptisch te zijn, omdat hij deze vorm van het schriftelijk vastleggen van een verga dering zo langzamerhand geheel uit de tijd achtte. Hij onthulde dan ook in het college wel eens te hebben voorgesteld voortaan uitsluitend van de bandrecorder gebruik te maken, zonder hiervoor de nodige instem ming te hebben gevonden. „Kennelijk vond men mij in dit opzicht te progressief," be sloot de burgemeester zijn korte verkla ring, waar de raad met interesse van heeft kennisgenomen. Advertentie BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Hendrikus A., z. v. A. C. Martens en G. J. W. Groen; Simone J. M., d. v. S. P. Rumping en P. C. Maas; Ronny, z. v. J. A. van Yperen en J. E. van Egmond; Adrianus J., z. v. F. C. de Roos en C. E. E. Thomas; Elisabeth, d. v. J. Groen en G. A. Koedijk. ONDERTROUWD: A. van Beiien en C. C. Butter; J. C. M. Kops en E. M. W. A. van der Wijst;. G. J. Lammers en M. M. Tol; H. W. van der Zon en J. W. Th. Dijk man Dulkes; H. H. van den Braber en M. J. C. Riesenbeek; C. A. Duiker en A. Schneider; W. J. Joosten en M. J. G. Brandjes. GETROUWD: A. P. Dekker en M. C. van der Meet; A. Jongeneel en M. J. P. Logger; J. Versteeg en T. C. M. Stam; L. Westland en A. W. Carati. OVERLEDEN: W. Nijenhuis, oud 85 jr. geh. geh. m. M. A. Katers; P. Stolk, oud 78 jr., geh. m. J. Langewisch; S. H. Beijers, oud 92 jr., geh. gew. m. P. Cupido; L. C. C. Anten, oud 63 jr., geh. gew. m. A. E. G. Wit. Advertentie II KV TH qr^IAnd,c, iri gjjj Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden. Tel. 4324-6238 Smaldeel 5, bestaande uit het vliegkamp schip Karei Doorman (vlaggeschip), de jagers Amsterdam en Drenthe, het tanker- voorraadschip Poolster en de onderzeebo ten Dolfijn en Zeehond is op 1 februari uit Den Helder vertrokken voor een win- teroefenreis in de wateren rondom Schot land en Noorwegen. Het smaldeel wordt op 25 maart te Den Helder terug verwacht. De jager Overijssel is van 19 februari toegevoegd aan smaldeel 5, het schip zal zich medio februari voegen bij het Navo- Escorte Squadron, bestaande uit het En gelse fregat Leander, het Canadese fregat Columbia en het Amerikaanse fregat Ham- merberg. Smaldeel 1, bestaande uit de kruiser De Ruyter (vlaggeschip), de jagers Holland en Rotterdam, het fregat Van Ewijck en de onderzeeboot Walrus, zal op 15 februari Den Helder verlaten voor een winteroefen- reis naar het Middellandse-Zeegebied. Ge durende deze oefenperiode, die tot half april duurt, zullen ook vliegtuigen van het type S-2a Tracker worden ingeschakeld. Zij zullen daarvoor worden gestationeerd op een vliegveld te Gibraltar. De kruiser De Zeven Provinciën bevindt zich in Den Helder voor onderhoud. Het fregat Jaguar houdt als visserij - politiekruiser toezicht op de naleving van de internationale visserij bepalingen op de Noordzee. Het patrouillevaartuig Hefring heeft een soortgelijke taak in de Zeeuwse wateren. De rechtbank in Haarlem heeft dinsdag 2 februari in staat van faillissement ver klaard: Berend de Vries, wonende in Beverwijk, Margrietstraat 3. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur in Bever wijk. Cornelis Jacobus van Wieringen, wonen de in Badhoevedorp, gemeente Haarlem mermeer, Nieuwe Meerdijk 109. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cu rator: mr. J. Verheus, advocaat en pro cureur in Haarlem. Willem Viskil, machinist, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Huigenstraat 7. Rechter-commissaris: mr. H. G. Ram bonnet. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur in Beverwijk. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van 2 februari 1965 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 19 januari 1965, waarbij L. Groenewegen, wonende in Vijfhuizen, gemeente Haar lemmermeer, Schipholweg 981, in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mr. W. Ch. A. Klaufus, advocaat en procureur in Haarlem, tot curator. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 2 februari 1965 opgeheven het fail lissement van: Cornelis van der Vlies, autohandelaar, wonende in Haarlem, Colensostraat 54, uitgesproken op 12 maart 1963. Rechter commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. B. E. F- 't Hart, voorheen advocaat en procureur in Haarlem, thans advocaat en procureur in Den Haag. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 2 februari 1965 opgeheven het fail lissement van: Hendrik Groen, wonende in Haarlem, Palmstraat 6 zwart, uitgesproken d.d. 22 december 1964. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. L. W. E. Hul- scher, advocaat en procureur in Haarlem. Haar zusterschip Hadda staat ter beschik king van de vaaropleiding in Den Helder. De fregatten Dubois en Van Amstel staan ter beschikking van de commandant der Zeemacht in de Nederlandse Antillen, de Dubois neemt tot medio februari deel aan de oefening „Spring Board". Het schip zal in deze periode een bezoek brengen aan San Juan. Het opnemingsvaartuig Luymes bevindt zich in de wateren rondom Suriname voor het verrichten van opname-werkzaamhe den. De Snellius neemt deel aan het Na- vado-project op de Atlantische Oceaan. De mijnenveegsquadrons houden hun normale individuele oefeningen. Het mijnenbestrijdingssquadron 205, be staande uit de ondiepwater-mijnenvegers Chompff, Alblas, Moppes, Van Hamel en Bussemaker, zal van 22 februari tot 13 maart het noordelijke zeegat van Ter schelling en het zeegat van Ameland vegen. Het Velsense VZV heeft de eerste ronde van de bekercompetitie KNZB overleefd. In het Velserbad bonden de Velsenaren woensdagavond de strijd aan tegen OZV uit Oudewater. Het was een leuke wed strijd, soms wat hard waarin echter de grenzen van de sportiviteit niet werden overtreden. In het kleine Velserbad trokken de VZV voorwaartsen Oortwijn, Stapper en Vis- man meteen flink van leer hetgeen in de eerste periode resulteerde in een 2-0 voor sprong door een doelpunt van Jelle Oort wijn en Jan Stapper terwijl een mooie boogbal van Piet Hamers net op de doel lijn bleef dobberen. Na het wisselen ble ven de gebroeders Hamers op de kant waarmee de VZV verdediging enige ver zwakking onderging. De gasten voerden het spelpeil op en brachten de stand op 3-2 in hun voordeel. Met het wisselen kwam Wim Hamers weer in de strijd. En met de ploegen compleet kreeg de strijd weer een geheel ander beeld. Na opzwem- men van Jelle Oortwijn kwam de gelijk maker tot stand 3-3. OZV zou aan deze gelijke stand genoeg hebben gehad om door te bekeren. VSV gaf de ploeg echter geen kans. Wim Hamers trok vanuit de achterhoede naar voren en een hard schot betekende 4-3. Stapper scoorde nog eens waardoor de VZV overwinning duidelijk gestalte kreeg. Kort voor het einde werd de VZV doelman toch nog door een door slagbal van de gasten verrast. Met de stand 5-4 klonk het eindsignaal. VZV moet voor de tweede afvalronde spelen op 13 februari in Haarlem tegen de ploeg van zwemclub Haarlem. De totale karakterverande ring van Oud-IJmuiden kan wellicht niet beter worden aangetoond dan met de beide gepubliceerde afbeeldingen, waarvan de oudste foto van het voormalige Willemsplein bij velen wellicht enigszins weemoedige herinneringen zal oproepen. Dit plein fun geerde immers éénmaal als gezellig dorpscentrum, waar elke zaterdagavond een soort „pantoffelparade" werd gehouden en ook de hier ge plaatste muziektent is me nigmaal de trekpleister ge weest voor een talrijk en op verstrooiing belust publiek, dat nog niet door de televisie aan zijn huiskamer werd ge kluisterd. Van de vele concerten en manifestaties, waar de mu ziektent in de loop der jaren het middelpunt van is ge weest, willen wij slechts even herinneren aan de grootse hulde welke hier eenmaal door geheel IJmui den aan Sam Vlessing werd bereid en ook de op het Wil lemsplein van tijd tot tijd door de muziekkapel van de Duitse marine gegeven con certen, trokken geregeld een veelkoppig en dankbaar pu bliek. Deze muziekuitvoerin gen waren dan het verleng stuk van Duitse bezoeken aan het kerkhof in IJmuiden, waar enige in de eerste we reldoorlog op zee omgeko men Duitse zeelieden en ma rinemannen een laatste rust plaats hadden gevonden. Het lot heeft gewild dat hun landgenoten later voor de totale afbraak van dit cen trum verantwoordelijk zijn geweest. Ook dit is een heel slechte beurt geworden, want de prozaïsche industriege bouwen die voor dit fraaie pleintje in de plaats zijn ge komen, betekenen nu niet bepaald een beste ruil. Omdat het programma voor één vereniging te kostbaar zou zijn, hebben de Volks universiteit, de NIVON en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Velsen geza menlijk de dansgroep „Za- jednica" uit Amsterdam ge- engageerd, om woensdag 10 februari in het Herv. Jeugd huis aan de Rembrandtlaan een dansavond te verzorgen. De leden hiervan zullen volksdansen uit de Balkan uitvoeren, die in de authen tieke klederdrachten ten to nele worden gebracht. Dit programma wordt afgewis seld door een orkest, dat zich heeft gespecialiseerd op mu ziek uit Joegoslavië, Honga rije en Griekenland. Voor hen die een dezer landen als reisdoel voor de komende vakanties hebben gekozen, is dit een aantrekkelijke ge- Door de gezamenlijke her vormde koren uit IJmuiden Aan de loketten van de Rijkspostspaarbank in IJmui den en ressort is over de maand januari bij inleg en uitbetaling ruim een miljoen gulden betrokken geweest. Deze bedragen waren res pectievelijk 590.249,47 en 451.261,63, zodat het ge zamenlijk spaargeld in Vel sen met bijna veertigduizend gulden is toegenomen. legenheid om enige indruk ken van de folklore uit de Balkan op te doen. wordt woensdag 10 februari in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat een kerkcon- cert gegeven, waar zee koren hun medewerking aan zullen verlenen. Het zijn het Beth- lehemkoor, en des- leiding Van Ben Nuyen; het Engelmun- duskoor, onder leiding van Joop Huizinga; het Goede Herder Kerkkoor, onder lei ding van Jeanne van Asselt; het kerkkoor „IJmuiden- West", onder leiding van Jan te Loo; het Noorderkerk koor, onder leiding van Ber tie J. Beylevelt en het kin derkoor „De Goede Herder", onder leiding van Joop Hui zinga. Het programma ver meldt onder meer werken van Jac. Bonset, F. Schu bert, J. S. Bach, Chr. W. von Gluck en Thomas Mor- ley. De begeleiding aan het orgel geschiedt door Bertie J. Beylevelt. De automobielclub „De Rij- monders" uit IJmuiden heeft voor maandag 8 februari een jaarvergadering uitgeschre ven, welke in paviljoen „Schoonenberg" zal worden gehouden. De agenda ver meldt onder meer de gebrui kelijke jaarverslagen van secretaris en penningmees ter en een bestuursverkie zing, wegens het periodiek aftreden van de heren Th. B. van Kleef, S. Wolthuizen en N. Schoone. Deze functio narissen hebben zich allen herkiesbaar gesteld. Voor de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer A. Jordaan, is door het bestuur de heer C. van Duivenvoor de kandidaat gesteld. Na be handeling van de agenda volgt nog een gezellig samen zijn, waar een speciale at tractie aan verbonden wordt. Omdat het succes met de opvoeringen van Pieter Langendijks blijspel „Het wederzijds huwelijksbedrog" destijds heeft bewezen dat een gezamenlijk verzorgde serie toneelvoorstellingen voor de Velsense verenigingen talrijke voordelen biedt, heeft de sectie toneel van de Velser Gemeenschap opnieuw een dergelijke reeks in voorbereiding genomen. Vandaar dat door een aantal spelers van Advendo, Fryske Trou, Getosa, Hervormde Toneelgroep, K.Z.O.S., De Plankeniers en PALVU reeds enige maanden en onder regie van Jan Velzeboer hard wordt gewerkt aan de voorstellingen van het uitermate boeiende toneelspel door Jacques Compancez en Yvan Noé: „Er komt een vriend vanavond'. Het stuk zal voor de donateurs van genoemde verenigingen op woensdag 10, donderdag 11 en maandag 15 februari in de Velsense Stadsschouwburg worden opgevoerd. Wellicht dat de keuze van het stuk mede is bepaald door het feit, dat in mei het lustrum van de Bevrijdings dag zal worden gevierd, want de intrige heeft betrekking op het dappere verzet, dat door de Franse maquis ge durende de tweede wereld oorlog tegen de Duitse on derdrukkers werd geboden. Het centrum van deze acti viteiten bevindt zich in een rusthuis voor geesteszieken, waar de illegaliteit een be- In Beverwijk zijn thans niet minder dan negenen veertig echtparen, die dit jaar hun diamanten of gou den bruiloft hopen te vieren. Daarnaast vermeldt de bur gerlijke stand de namen van vier inwoners, die hard op weg zijn naar hun honderd ste verjaardag. Dit zijn Jo hanna Ewald (95 jaar), Nico- iaas Brantjes (94 jaar), Jaan- tje van Opijen (97 jaar) en Johanna Smitz (96 jaar). trekkelijk veilige schuil plaats heeft gevonden. Hoe betrekkelijk deze veiligheid is geweest zal uit de hande ling blijken, omdat de Duitse contraspionage reeds enige tijd een (gerechtvaardigd) wantrouwen tegen de be woners koestert en door in filtratie tracht de verzets groep op te rollen. Dit gegeven is door de beide auteurs bijzonder knap uitgewerkt, zodat het voor het publiek lange tijd een raadsel blijft wie tot de ver pleegden of tot de maquis behoort. Juist dit milieu van geesteszieken maakt het stuk voor amateurs buiten gewoon moeilijk te spelen, omdat de grens van de char ge altijd zo gemakkelijk wordt overschreden. De pres taties van Jan Velzeboer in het verleden vormen echter een waarborg voor zijn kun nen, zodat men er overtuigd van kan zijn dat hij de spe lers voldoende in de hand zal houden om hen voor overdrijving te behoeden. Het kan dus bijna niet an- -t ders of men zal in Velsen opnieuw van een serie voor treffelijke amateurvoorstel lingen getuige kunnen zijn. Volledigheidshalve worden hier dan nog even de namen vermeld van de spelers die voor deze opvoeringen wer den uitverkoren. Dit zijn: Lub Bakker (Advendo), Truus van Noordt en Nol Stuvel (Getosa), Gerda Poel- Jan Velzeboer reaisseert. stra en Co Kalkhoven (HTG), Wil Mooy en Henny Zwa nenburg (KZOS), Cor Grave- maker, Lilian de Vente en Toon Nierop (PALVU) en Nolda Wijker, Jan v. Ries- sen en Jan Wijker (De Plan keniers). Fryske Trou stond enige spelers voor de figu ratie af.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5