Provinciale Staten dienen motie over de ruilverkaveling in °oyjoeePin°^°° toude 10 Veel mensen zijn voor griep onvatbaar VOOR OOG EN OOR Machtsstrijd om Vientiane ermaat's BOERENKROP Vragen over de Academie 63 Ploegendienst is ongezond, zegt Groningse lector Ranger-8 gaat vele maanfoto's maken Voor longpatiënten en lijders aan steenpuisten kan de ziekte zeer gevaarlijk zijn Het brood was weer best Wettelijke waarborgen bij verhoging van ziekenhuistarieven Zorg dat je erbij komt koster! Vleeskeuring in ons land niet onvoldoende Regering bevordert industrievestiging in Suriname WUÊÊÊÊÊÊÊÊ 7 'r>A° Snuif en wrijf i/ ii i n fi p i i/n ii ii ii i r 0bLnnn DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 O O O O O 0O. O J o O O— r> o o o T c O O O Oo O 0 C 0 0 o O O 0 J?C <0° 0 OooqQO o o O O O o o O O O Staatssecretaris Bartels: Duizenden Laotianen naar Thailand gevlucht ,^ïvXwm' De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich gistermorgen op de vyfde etappe van de begrotingsbehandeling voor 1965 gestort. Nog is er geen eind gekomen aan de behandeling van de provinciale begroting, zodat de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, besloot de vergadering op woensdag 24 februari voort te zetten. Tijdens de vergadering van gisteren zijn de ruilverkaveling en alle problemen daaraan verbonden ruimschoots behan deld. De heer Wiese (PvdA) diende een motie in, die door alle fracties, uitgezon derd die van de WD, werd gesteund en die door het college van Gedeputeerde Staten werd overgenomen. De motie luid de: „Provinciale Staten van Noord-Hol land in vergadering bijeen spreekt als me ning uit dat temporisaties van reeds in uitvoering genomen ruilverkavelingen gro te moeilijkheden veroorzaken voor alle bij dergelijke verkavelingen betrokken agra riërs en uitermate kostenverhogend wer ken. Dat verder dergelijke temporisaties ongewenst moeten worden geacht en dat de rechtstreeks uit deze temporisaties voortvloeiende extra kosten niet via de Koningin Elizabeth II van Groot- Brittannië en haar gemaal prins Philip, brengen een staatsbezoek aan Ethiopië. Zij zijn op grootscheepse wijze ontvangen in het land van de 73-jarige keizer Haile Selassie. Een van de „bezienswaardigheden" in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is ongetwijfeld 's keizer's lievelings leeuw Tojo. Elke dag mag het kolos sale dier in de straten van de stad even uithollen. Meestal ligt hii voor het Menelik-paleis, het kantoor van de keizer, aan de ketting. Advertentie O nO /s O O V r~> „Arbeiders die in ploegendienst werken verkeren bijna voortdurend in een toe' «tand van desynchronisatie, dat wil zeg gen dat zij niet op elk moment van de dag even gevoelig zijn voor uitwendige prik kels. Er zijn tegenwoordig sterke aanwij zingen dat dit één van de voornaamste oorzaken is van de vele min of meer ern stige gezondheidsklachten, 'die deze men sen vaak hebben". Dit zei mej. dr. B. Bag german in een openbare les „Ritmiek van licht en leven" bij de aanvaarding van het ambt van lector in de dierkunde aan de rijksuniversiteit in Groningen. Het duurt bij de mens vier tot vijf dagen eer zijn lichaam zich aan een achturige verschuiving van de werkdag heeft aange past, zei mej. Baggerman. Bemanningen van straalvliegtuigen van luchtvaartmaat schappijen worden ook blootgesteld aan desynchronisaties, wanneer zij regelma tig grote afstanden in westelijke of ooste lijke richting vliegen en te maken krijgen met de grote tijdsverschillen tussen de continenten. Ook bij de ruimtevaart wordt men met deze problemen geconfronteerd. In het organisme bestaat een vaste relatie tussen de fases van de verscheidene rit mische processen. Verbreking daarvan kan meer of minder ernstige gevolgen hebben voor de gezondheid van het organisme. WASHINGTIN (AFP) De Amerikaan- ze organisatie voor lucht- en ruimtevaart Is van plan zeventien februari een ruimte vaartuig in de richting van de maan te lanceren voor het maken van ongeveer 4.000 foto's. De „Ranger-8" zal evenals zijn voorganger foto's beginnen te maken op een afstand van 1760 kilometer van de maan. De laatste opnamen zullen enkele honderden meters voor de botsing met de maan worden gemaakt. Indien de vlucht slaagt zal een maand later de „Ranger-9" worden afgeschoten welke dezelfde taken krijgt. De ruimte vaartuigen zullen elk 365 kilo wegen en met zes camera's worden uitgerust. De reis zal ongeveer 65 uur duren (Van onze medische medewerker) Het zal nog wel enkele weken duren voordat het front van de zo genoemde A-griep-epidemie ons land heeft bereikt op zijn tocht uit het oosten. Maar er is een snellere verspreiding mogelijk, als de besmetting wordt overgebracht door personen die per vliegtuig uit Oost- Europa komen. Dat was ook het geval bij de grote A-griep-epidemie in 1957. Plotseling doken er op verscheidene plaatsen in ons land griep- of influenza- haarden op, veroorzaakt door mensen die uit het oosten van Europa waren ge komen. Zo'n griepepidemie duurt een week of zes. Griep wordt veroorzaakt door een vi rus, dat van mens tot mens de besmet ting overdraagt. Een of twee dagen na de besmetting breekt de ziekte uit. Gene zing met medicamenten is dan niet mo gelijk en meestal ook niet noodzakelijk, omdat griep vanzelf geneest. Wel kan men tabletten of poeders innemen, die de pijn ip. hoofd of rug verminderen. De epidemie van 1958 kostte 3.000 Neder landers het leven. In 1918 vonden meer dan 21 miljoen mensen over de hele we reld de dood door een influenza-epidemie. Sommige mensen lopen namelijk extra ge vaar als zij griep krijgen. Vooral is dat het geval bij patiënten die reeds een long ziekte hebben, bij chronische astma-lijders bij ouden van dagen en bovenal bij diege nen die een steenpuist hebben. De bacte riën uit de steenpuisten kunnen, gecombi neerd met het ondermijnende griepvirus, De opmerking van het Tweede-Kamer lid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.), „dat er aan het brood kraak nog smaak zit" heeft ertoe geleid, dat de bakkers met een broodmaaltijd voor Kamerleden en jour nalisten in het perscentrum Nieuwpoort in Den Haag het tegendeel hebben willen bewijzen. Het comité van bakkers uit groot-, mid den- en kleinbedrijf had daarvoor alle mo gelijke broodsoorten beschikbaar gesteld. Een der leden van het comité, de heer H. Lamsma, ging in op de klacht van mevrouw Brautigam, dat vooral het fa- brieksbrood slecht zou zijn. Er behoeft geen verschil te bestaan tussen brood uit groot-, midden- of kleinbedrijf, zei hij. In alle bedrijfstypen worden dezelfde macht nes gebruikt en bestaat dezelfde keus uit bloem en andere grondstoffen. Wanneer er toch verschil is, ligt dit aan het vakman schap van de bakker of aan de leiding van het bedrijf. Mevrouw Brautigam, die zelf een goede bakker heeft, eet buitenshuis vaak slecht brood. Zij krijgt sinds vorige week be halve veel goed brood ook veel adhesie betuigingen thuisgestuurd. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen dat waarborgen schept tegen ongewenste ver hogingen van de ziekenhuistarieven. Mi nister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid had aanvankelijk de goed keuring van hogere of nieuwe tarieven in eigen hand willen houden. Na verzet uit de Kamer heeft hij het wetsontwerp zoda nig gewijzigd, dat hogere of nieuwe tarie ven zullen moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van de stichting Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven. Dit is een representatieve instantie, ingesteld door de organisaties van ziekenhuizen, zieken' fondsen e.d. Een besluit van dit orgaan kan worden vernietigd als het in strijd wordt geacht met het algemeen belang. Bij wijze van uitzondering kan men zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wenden om goedkeuring van een voorgenomen tariefsverhoging te verkrijgen. De minister moet dan advies vragen aan het centraal orgaan. Tarieven van ziekenfondsen vallen niet onder deze regeling. Verhogingen daarvan moeten wor den goedgekeurd door de Ziekenfondsraad, eveneens na advies van het centraal or gaan. leiden tot een ernstige longontsteking en tot bloedvergiftiging, waarbij een behande ling met antibiotica (o.a. penicilline) niet altijd afdoende is. Men kan de influenza voor zijn, mits men zich ten minste twee weken vóór een eventuele besmetting laat inenten. Vele mensen hebben echter reeds een af- weervermogen tegen griep. Als men een maal een bepaalde vorm van griep heeft gehad krijgt men deze ziekte niet meer, omdat het lichaam tijdens de ziekte doel treffende afweermiddelen heeft ontwik keld. Maar bij de opeenvolgende griepepi demieën ging het niet steeds om dezelfde vorm van influenza. En als men tegen de ene vorm immuun is geworden, houdt dat niet in dat men nu ook tegen een andere vorm immuun is. Als de nu in Oost-Europa heersende griepepidemie van dezelfde soort is als die in 1958, hetgeen volgens deskundigen het geval is, zullen dus velen die toen ziek waren, ditmaal immuun zijn. Maar vol strekte zekerheid hierover bestaat echter niet. Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met ruilverkavelingsannuïteit dienen te worden gefinancierd, maar volledig voor rekening van het Rijk dienen te komen, en ver zoeken G.S. deze opvatting ter kennis te brengen van de minister van Landbouw. De heer Mulder (PvdA) vroeg om op heldering over wat hij misverstanden noemde inzake de Academie '63 in Haar lem. „G.S. zeggen" aldus de heer Mul der, dat er bij de academie van een vak opleiding gesproken kan worden, terwijl de Academie dat zelf ontkent. De provin cie is gebonden aan een experimentele periode van twee jaar. Ik zou u in over weging willen geven terdege onderscheid te maken tussen drie afdelingen van de Academie" aldus de heer Mulder, „de zomeracademie bestemd voor vakmensen, de zaterdagacademie voor amateurs en de jaaracademie die een vakopleiding voor toekomstige kunstenaar inhoudt." De heer Mulder constateerde een afne mende belangstelling voor deze jaaraca demie. De tekenafdeling was volgens hem reeds opgeheven. Hij bepleitte een duide lijk onderscheid opdat de ene afdeling niet onder de andere zou behoeven te lijden en verwachtte na de experimentele perio de een duidelijk rapport, waarin ook het standpunt van het Rijk hierover duidelijk naaf voren zou worden gebracht. Het college van G.S. zal de beantwoor ding van de vragen tijdens de vergadering van woensdag 24 februari ter hand nemen. Groot was zondagmorgen de verbazing van de koster van de kerk aan de Brink te Ruinen, toen hij de kerkklokken wilde luiden om de kerkgangers op te wekken naar de kerkdienst te komen. Het klokke touw was verdwenen. Waar hij ook keek, er was niets te zien dan alleen een briefje aan de deur met de geheimzinnige mede deling „Zorg dat je erbij komt". Een hevige ongerustheid maakte zich van koster Hofman meester. Wat nu? Samen met dominee Cramer ging hij ver der op speurtocht en vond al spoedig nog een briefje met de opwekking „Nu harder trekken". De aanwijzing werd letterlijk opgevolgd want het briefje hing aan een draad, die uit de toren omlaag bungelde. Na een forse ruk kwam het klokketouw omlaag vallen. En nu luiden, dacht de koster, die op zijn tijdschema achter begon te lopen Hij trok en trok, maar de zondagse stilte in Ruinen werd niet door opgewekt ge beier verbroken. Nu werd het toch werke lijk te gek. De torentrap werd bestormd De klok zelf onthulde het raadsel. De kle pel was stevig omwonden met stro. Jeug dige Ruiners hebben deze grap vermoede lijk op hun geweten. De paar mensen die er van wisten, doordat zij de oorzaak van de stilte hadden ontdekt, hielden hét een paar dagen voor zich. Maar in zo'n kleine gemeenschap lekt een geheim snel uit. Nu praat en lacht heel Ruinen er over. Op vragen van de Tweede-Kamerleden Ten Broecke Hoekstra en Tuynman (V.V.D.) heeft staatssecretaris Bartels van Volksgezondheid geantwoord, dat na gegaan wordt of een wijziging van de Vleeskeuringswet gewenst is. Dit onder zoek heeft echter geen betrekking op de keuring van vlees als zodanig maar op een aantal andere vraagstukken. Los hiervan kan een wijziging van de Vleeskeuringswet tegemoet worden gezien om deze wet aan te passen aan de richt lijn van de Raad van de Europese Eco nomische Gemeenschap voor handelsver keer in vers vlees. Deze wijziging zal op 30 juni in werking treden. De staatsse cretaris ontkent, dat de vleeskeuring in Nederland onvoldoende zou zijn. Zij kan een vergelijking met de vleeskeuringen in andere landen zeer goed doorstaan. De E.E.G.-eisen voor het slachten hebben uit sluitend betrekking op de keuring bij uit voer van vlees naar E.E.G.-partners. Op de invoer van vlees zijn twee wet ten van toepassing, de Vleeskeuringswet en de Veewet. Op grond van de eerstge noemde wet wordt het vlees beoordeeld met het oog op de gezondheid van de con sument. Er mag slechts vlees worden in gevoerd uit landen, welker wetgeving vol doende waarborgen biedt voor een goede vleeskeuring. Op grond van de Veewet wordt gelet op het al of niet bestaan van gevaar voor de overbrenging van besmet ting met het oog op de gezondheid van de veestapel. Toezicht op de naleving van beide wet ten geschiedt onder verantwoordelijkheid der veterinaire hoofdinspecteur, die tevens directeur is van de Veeartsenijkundige Dienst. DEN HAAG De regering werkt aan een regeling die Nederlandse investerin gen in Suriname en de Nederlandse Antil len beschermt tegen niet-commerciële ri sico's. Deze regeling is bijna gereed. Dit deelde minister Biesheuvel gisteren mee in de Tweede Kamer. Als daaraan be hoefte bestaat zullen verdere tegemoetko mingen voor het Nederlandse bedrijfsle ven worden overwogen. Vooral de heren Berkhouwer (V.V.D.) en Nederhorst (P.v.d.A.) hadden op een spoe dige regeling aangedrongen. De heer Berkhouwer zou het beslist onjuist vinden als Nederlandse bedrijven, die momenteel bezig zijn een ontwikkelingsmaatschappij voor Suriname te vormen, „de brandkast aan de Kneuterdijk op slot zouden vinden." Minister Biesheuvel zei dat daarvan geen sprake is. Hij heeft pas een gesprek ge had met de betrokken industriëlen en bin nenkort zal een nieuwe bespreking worden gehouden waarbij ook minister Witteveen aanwezig zal zijn. De industrie zal een belangrijke rol moeten spelen bij het ver schaffen van werkgelegenheid in Surina me. Van verschillende kanten werd het op vangen van Surinamers in ons land aan de orde gesteld. Mr. Biesheuvel zei dat het ministerie van Maatschappelijk Werk, het kabinet van de vice-minister-president en het kabinet van de gevolmachtigd mi nister van Suriname een rapport hebben opgesteld over de levensomstandigheden van Surinamers in ons land. Binnenkort wordt een bespreking over dit rapport ge houden, waarvoor ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal worden uitge nodigd. Zelden hebben zoveel kranten zich zo eensluidend over een t.v.-programma uit gelaten als dat is gebeurd ten aanzien van de verkiezing van een sportman en sportvrouw van het jaar bij de AVRO. De VOLKSKRANT was vernietigend, maar er was hier beslist geen sprake van een uitzondering. Dit schreef de Volks krant: „De AVRO heeft deze uitverkiezing al thans voor het oog van kijkend Nederland gedegradeerd tot een banaliteit. Achter de regie van dit programma stond de naam van Bob Bremer, maar elke regie, elke organisatie en elke voorbereiding bleek eraan te ontbreken. Er klopte niets. Dick van Rijn stond als een standwerker met bundels papieren en zijn armen te zwaaien Enzovoorts, enzovoorts. Het ALGE MEEN HANDELSBLAD bleef rustig: „De Avro riep eerder op de avond gal mend de Nederlandse sportvrouw en sport man van het jaar uit. Dick van Rijn hand haafde een klein uur lang een loodzware presentatie Maar het vernietigendst was Nico Scheepmaker in de HAAGSE COURANT: „Er zijn, zeg ik altijd, twee soorten goede televisieprogramma's, goede en slechte. Alleen de middelmatige, nietszeg gende programma's zijn slecht. Gisteren beleefden wij het geluk een puurslecht programma te mogen aanschouwen, en ik maak me sterk dat menigeen zich er uit stekend mee geamuseerd heeft, zij het om de andere redenen Zoals Dick van Rijn, radioreporter bij uitstek, de verbindende teksten verzorgde, het gezicht weifelend tussen onbewogen heid en verstoordheid over een aan de kijkers onbekend geschil met vermoede lijk de brave heer Hoekstra van de AVRO, die de prijzen uitreikte, en met wie Van Rijn even een geruisloos robbertje moest vechten om het bezit van ir. van Emme nes, leek het op een ietwat onbeschaamd vooruitlopen op het komende programma van „Zo is het". De linkerarm zo ver mogelijk uitgestrekt, zodat de lettertjes van de eenvoudigste verbindende teksten precies op het scherm stonden, zodat zij gemakkelijk konden worden- opgelezen, en met de andere arm af en toe een onder strepend gebaar makend als een concessie aan het medium televisie, liet Dick van Rijn zien hoe dat nu eigenlijk toegaat bij de radio. Interessant hoor! Het idee om de winnaressen en win naars in te leiden met filmpjes was voor treffelijk, het brak de spanning, en je wist tenminste wie er met stentorstem meteen te voorschijn zou worden geroepen. Het enige wat ik in deze sportuitzending eigenlijk gemist heb (gedurende de gehele avond gemist heb, moet ik zeggenwas een iets uitgebreider mededeling over het verloop van de wedstrijd Israël-Neder- woeste, niet te verwezenlijken fantasieën!" Een merkwaardige speling van het TV- lot beleefde men volgens DE WAARHEID in Moskou: „De sportliefhebbers in Moskou, die zaterdagavond op het televisiescherm de reportage van de Europese schaatskam pioenschappen in Göteborg volgden, hoor den daarbij een commentaar in een hun onbekende taal. Het commentaar was slechts verstaanbaar voor de enkele Nederlanders in Moskou, die toevallig ook die uitzending volgden, want het was de stem van Bob Spaak. Vrijwel de gehele reportage was goed te volgen omdat de Russische commentator (gelukkig!) slechts af en toe iets vertelde. Muziek Even een greep uit een platenrecensie, ditmaal van Leo Hanekroot in DE TIJD: „Men vraagt zich alleen af wat Else de Graaff, die door Albert de Klerk begeleid twe Handelstukken zingt, in het gezelschap dezer meesters doet. Wellicht zal de op lossing zijn dat er altijd zaken vallen te doen met dames, die gezalfd zingen bij orgels." Trouwens, over muziek gesproken, dit proza van Rien Ouwerkerk in HET VRIJE VOLK over de Russische cellist Sjafran is ook wel aardig: „Het lukte lang niet altijd, en in de finale ontspoorde hij helemaal uit de rodel baan waarin hij zijn publiek met toe nemende vaart had meegesleept. Van de aanwijzingen in de partituur trok hij zich daarbij niet overdreven veel aan. Gezegd moet worden, dat Sjafran zich onthield van het jongleren met zijn cello of van het spelen onder het dansen van een go- pak. Maar voor de rest had zijn optreden alle charme van een virtuoos, zij het ten slotte in het water gevallen variété nummer." Kleine zelfstandige Maar al deze dingen verbleken bij de wijze, waarop Henk van Veenendaal zijn voetbalverslagen in het Utrechts Nieuws blad pleegt te schrijven. Lees bijvoorbeeld deze grepen eens uit een verslag van Velox-NEC: „Terwijl de spanning in en om het veld gonsde, wilde hij een laconiek stukje stunt werk weggeven. Als een kleine zelfstandi- land. Maar ja, ik heb ook altijd zulke ge ging hij „Mooi doen" Het zou evenmin van realiteitszin getui gen als we nu alle schuld op het pas geknipte hoofd van Wim Hanegem gingen stapelen Waar een goedgericht schui- vertje op zijn plaats was, werden raketten losgelaten Het is niet uitgesloten dat de pionnen op het middenveld te licht tegen hun karwei aankeken A pent aal Meeslepend proza, zonder enige twijfel. Maar interessant is ook het voorstel van de heer K. Luberti uit Bussum, die in het ALGEMEEN HANDELSBLAD in een inge zonden stuk een lans breekt voor de apen taal: „In mijn jeugd had ik enige jaren om gang met een aapje, dat deel uitmaakte van een bevriend gezin. Het liep vrij rond en gedroeg zich keurig. Hollands spreken deed het niet, maar wel maakte het (als ik me goed herinner vierentwintig) geluid jes, die blijkbaar voor het diertje een vas te betekenis hadden. Van verscheidene van die geluidjes hadden de andere leden van het gezin(mensen!) de betekenis door grond, maar dat maakte uiteraard nog geen gesprek mogelijk. Als men nu toch graag met de apen wil praten, zou dan niet een bruikbare weg kunnen zijn: na gaan welke geluiden apen (misschien alle apen, misschien bepaalde soorten) kunnen voortbrengen en dan met behulp van die klanken een (zeer beperkte) nieuwe taal maken, een speciale apentaal? Voor ons, mensen, zou het uitspreken van die taal weinig moeilijkheden meebrengen en reeds met enkele tientallen woorden zou het, waarschijnlijk, mogelijk zijn op apen- niveau te converseren. Maar wellicht is op dit gebied reeds iets geprobeerd mislukt." Voor de schrijver van dit stuk is er één toverwoord: dr. Kortlandt. Kongo We willen besluiten met een fragment uit BURGERRECHT, dat echt wel weer eens aan de beurt is. „De Kongolezen verscheuren elkaar als tijgers. Bij handopsteken in een sport paleis zijn honderden Kongolezen ter dood veroordeeld en afgemaakt. Alles in naam van de vrijheid. Alles in naam van de leu zen, die in onze wereld door socialisten en communisten zijn gepropageerd. Weg met het kolonialisme! Weg met de blanken! En het resultaat? Moeizaam verkregen orde, heilzaam voor alle volkeren, ver keerde in bloedbaden. Maar daarover hoor je de jongens-van-de-nieuwe-tijd niet spreken. Zij protesteren liever tegen de MLF". We moesten bij lezing van dit fragment even denken aan een plaatje in de Daily Herald in 1946. Churchill zat daar in een sneeuwbui, en hij mopperde: „Allemaal de schuld van die socialisten." Met vele omhelzingen en liefkozingen hebben een bejaarde broer en zuster uit Rusland bij een weerzien na 53 jaar elkaar op Schiphol begroet. De 77-jarige musicus A. J. Richter, over wie wij gisteren al schreven, die in Irkoetsk (Siberië) woont, arriveerde gistermiddag met een lijntoestel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT via Berlijn uit Moskou. Zijn in Hilversum wonende zuster, mevrouw M. DruyfRichter, die als jong meisje naar Nederland was gekomen en die regelmatig schriftelijk contact met hem had onderhouden, herkende hem nauwelijks toen hij uit het vlieg tuig stapte. Het weerzien tussen broer en zuster was een gevolg van de besprekingen, die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Moskou met zijn Sovjet-ambtgenoot, de heer A. A. Gromyko heeft gehad. VIENTIANE (Reuter, AP en AFP) De hoofdstad van Laos, Vientiane, is gisteren gebombardeerd door de troepen van generaal Siho Lamphoctakoel. Er zijn zeker acht doden waaronder een Thailand- se diplomaat en vele gewonden, zo is door de Laotiaanse radio bekend gemaakt. Als tegenmaatregel heeft generaal Koeprasith Abhay, stafchef van het leger, het kamp Chinaimo, waar troepen van de opstandi ge rechtse generaal gelegerd zijn, laten bombarderen. Vanmorgen was het rustig in Vientiane. De hoofdstad was gisteravond vrijwel geheel in handen van de troepen van gene raal Koeprasith Abhay, na gevechten in de straten van de stad die uren hebben geduurd. Generaal Koeprasith is de goe- verneur van Vientiane. Hij staat aan het hoofd van de troepen die trouw zijn aan het oppercommando van het leger. Generaal Siho Lamphoetakoel, het hoofd van de nationale politie, heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Hij wordt ge steund door troepen van generaal Khang Khong, die de rechtse vice-premier gene raal Phoemi Nosavan trouw is gebleven. De strijd zou, volgens leden van prins Soevanna Phoema's kabinet, deel uitma ken van een komplot van vice-premier Phoemi Nosavan om een deel van zijn verloren macht terug te winnen. Amerikaanse functionarissen zien de si tuatie alleen als een machtsstrijd tussen rechtse generaals. Uit Bangkok wordt ge meld, dat ongeveer 10.000 vluchtelingen uit Vientiane de rivier de Mekong zijn overgestoken naar Thailand om aan de gevechten in Vientiane te ontkomen Het vliegveld van Vientiane is nog steeds gesloten. Er is geen burgerluchtverkeer naar of uit de stad.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7