Atmosfeer in het Nabije Oosten is weer onheilspellend geladen Israel is kans op zich bewust van spoedige oorlog ASPIRIN K-9 BAYER 5üct.58üt. 36ct. v. DUIVENBODEN N.V. Net sluit zich Utrechtse politie treedt op tegen stoplicht-negeerders Italiaanse CDP kiest nieuw bestuur Meubelfabriek zonder vergunning gebouwd Baarnse raad keurt ziekenhuisbouw in bos goed Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereid baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Kadaverslachters voor de rechter Ex-secretaris van Boerenpartij kreeg ten dele gelijk 70 cent Zacht en héééél veel papier 11 GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 aluminium jaloezieën Meer verkeersongelukken bij grote elektrische activiteit in atmosfeer Hogere heffing van pootaardappeltelers Apeldoornse wethouder krijgt twee kinderen Oud papier voor H. Kan en Zn nv Zwolle De Edet King Size rol - 500 velletjes zachtheid - is nu nog mr i'iaar Dat geeft de burger voldoende moed om voor altijd met dat stugge, grauwe closetpapier af te rekenen. De normale rol Edet toiletpapier kost nu Kijk, dat geeft Edet toiletpapier in '65: onvergelijkbare zacht heid tegen gemakkelijk verge lijkbare prijzen. Op en top mo dern! In rose, geel, groen en wit verkrijgbaar. Edet - met méér velletjes per rol. En méér zacht, zacht, zachtheid per velletje. (was 75 ct.) Keuken ROL t ^Moeite» JERUZALEM. Men heeft in Israel het gevoel, dat er onheilspellende dingen ep handen zijn. Steeds meer wordt het volk er zich van bewust, dat er wel eens een gewapend treffen met de Arabische staten voor de deur zou kunnen staan. De atmosfeer roept herinneringen wakker aan de maanden, die aan de Suez- actie van 1956 voorafgingen. Toen waren het de voortdurende moordaanslagen en sabotage-acties van de Egyptische Fedayeen-commando's, die Israel tot handelen noopten. Thans dreigen de Arabische voorbereidingen om het Israë lische nationale irrigatienet van het grootste deel van zijn water te beroven, een soortgelijke reactie op te roepen. (Van onze correspondent) De afgelopen maanden hebben het land in een precaire situatie gebracht. De Syriërs gaan voort met het onder vuur nemen van Israëlische grenspa- trouilles en landarbeiders. Het (Jordaan se) Arabische legioen, dat zich lang van vijandelijke actie had onthouden, heeft de laatste weken meermalen schoten ge lost op buiten werkende boeren en in Jeruzalem opschudding verwekt door schietpartijen op de Scopus (grotendeels een Israëlische enclave) en de Zionsberg. EGYPTE LAAT ZICH door zijn tegen slag in Jemen en zijn economische cri sis niet weerhouden zijn tegen Israel ge richt arsenaal steeds verder uit te bou wen. Het Libanese parlement heeft zo juist na veel vijven en zessen, besloten zijn goedkeuring te verlenen voor de bouw van een pompstation bij de Wazza- nibronnen (op de kaart aangeduid als Wa- zan), die de Hasbani, een der drie bron riviertjes van de Jordaan, voeden. Voegt men bij dit alles nog de stelselmatige oorlogspropaganda van de Arabische po litieke leiders, persorganen en radiosta tions, de consolidering van het gemeen schappelijke Arabische opperbevel onder Egyptische leiding en de vorming .van een „Palestijns bevrijdingsleger", dat in Algerije, Syrië en Irak wordt geoefend, dan kan men zich voorstellen, dat Israel zich door zijn buren danig in het nauw voelt gedreven. Het recente parlementsbesluit in Liba non heeft hier veel verwondering en nog meer weerstand gewekt. Tot voor kort gold het bijna als een axioma, dat Beiroet wat vijandigheid jegens Israel aangaat, niet over één kam mocht wor den geschoren met de overige Arabische hoofdsteden. Voorvallen als clandestiene grensoverschrijdingen over en weer wer den altijd vlot door de Libanese auto riteiten geregeld. De toon van de Libanese pers, of thans een groot deel daarvan, ten aanzien van Israel was gematigd in vergelijking met de bladen in de andere Arabische lan den. Op internationale congressen en bij toevallige ontmoetingen werden Israeli steeds weer getroffen door het correcte gedrag van de Libanezen, die zich niet zelden moeite gaven te laten uitkomen, dat zij zich van de Arabische haatgevoe lens jegens Israel distantieerden. Men kan dan ook de jongste beslissing van de Libanese Kamer om actief aan de wur ging van de joodse staat mede te wer ken, niet anders zien dan als een wij ken van Beiroet voor de niet aflatende druk van Cairo. Het is waar, dat de Libanese volksver tegenwoordiging zich met tegenzin gewon nen heeft gegeven. Het is ook waar, dat zij met succes tegenstand heeft geboden aan Nassers pogingen om troepen van het door Egypte beheerste gezamenlijke Ara bische opperbevel op Libanees grondge bied te legeren. Maar dit alles kan niet wegnemen, dat Libanon door zijn besluit zijn status van noncombattant heeft op gegeven en zich in de rijen heeft ge schaard van zijn bondgenoten, die, wat hen ook moge scheiden, een zaak gemeen hebben: hun fanatieke wil om Israel van de kaart te wissen. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf NEW YORK (AP) De aantallen ge boorten en sterfgevallen stijgen in perio des van grote elektrische activiteit in de atmosfeer. Hetzelfde kan worden gezegd van de aantallen verkeersongevallen. Dit zijn enkele van de conclusies van een studie over het verband tussen weer en menselijke biologie van de meteorolo gische wereldorganisatie, een dienst van de Verenigde Naties. Sinds lang denkt men, dat de weers omstandigheden van invloed zijn op de gezondheid van de mens. Experimenteel en statistisch bewijsmateriaal staaft deze veronderstellingen, aldus het rapport. Een studie, gebasseerd op uitgebreide statis tische gegevens, toont aan, dat het aantal doden in periodes van toegenomen lucht- storingen twintig percent hoger is dan op dagen zonder ernstige luchtstoringen. De geboorten zijn dan elf percent hoger. De aantallen verkeersongevallen nemen in dergelijke perioden met 70 percent toe en de aantallen arbeidsongevallen met twintig percent. De directe gevolgen van elektriciteit in de atmosfeer op de mens zijn evenwel nog te weinig onderzocht om een definitief oordeel uit te spreken. NU BEIROET voor Nassers aandrang is bezweken, staat, in beginsel ten min ste, niets meer de afleiding van het Jor- daanwater in de weg. De Wazzani-bron nen liggen maar enkele kilometers van Is raels noord-grens en leveren de Jordaan ongeveer een-derde van zijn water. Syrië is kort geleden begonnen met om vangrijke werkzaamheden, die naar de Israeli menen te weten, verband houden met de voorgenomen afleiding van de Ba- nias, het tweede bronriviertje van de Jor daan. Meer naar het zuiden werkt Jor danië aan de bouw van een dam in de Yarmoek met het doel het water van de ze stroom in zijn loop naar de Jordaan te stuiten. Het Arabische offensief tegen het Israëlische waterproject is dus op ver scheidene pungen tegelijk ingezet. Israel heeft inderdaad alle aanleiding zich be zorgd te maken. Hebben de Arabische staten gelijk, als zij te hunner verdediging aanvoeren, dat Israel hen van hun water berooft? Hier wordt deze beschuldiging met beslistheid van de hand gewezen. In Jeruzalem stelt men, dat Israel geen druppel water meer aan de Arabische landen onttrekt dan het werd toegekend bij het Johnston-plan van 1953-55. Dit plan werd opgesteld door de Ameri kaanse ingenieur Eric Johnston in op dracht van de toenmalige president Eisen hower met de bedoeling tot een recht vaardige en doelmatige verdeling te ko men van al het water, dat in het Nabije Oosten beschikbaar is. Het was een regionaal project, van wel ke uitvoering Israel en de Arabische sta ten belde zouden hebben geprofiteerd, te meer, omdat alle betrokken partijen op Amerikaanse technische hulp en Ameri kaanse dollars hadden kunnen rekenen. Door de Arabische technische experts, die het lang en breed bestudeerden, werd het met waardering aanvaard. De Arabische politici wezen het ech ter van de hand op grond van het feit, dat ook Israel er voordeel van zou hebben. NA DEZE BESLISSING voelde Israel zich vrij zijn deel van het plan uit te voe ren. Inderdaad bleef het hinnen de per ken van het Johnston-project, in de eer ste plaats om de Arabieren geen aanlei ding te geven Israel van diefstal van wa ter te beschuldigen, en bovendien omdat het altijd de hoop koesterde, dat de vijand eenmaal tot andere gedachten zon ko men en vrede zou sluiten. Dat laatste is niet gebeurd en zal ook stellig in de naaste toekomst niet gebeu ren. Het tegendeel is waar: steeds dich ter sluit het Arabische net zich om de Israeli. Niemand zou zich in Israel dan ook verwonderen, als de bom vandaag of morgen zou barsten. Minister-president Esjkol heeft pas weer uitdrukkelijk ver klaard, dat een gedeeltelijke drooglegging van de Jordaan door de Arabieren door Israel als een casus belli zou worden be schouwd. Het standpunt is te begrijpen. Israel heeft vele miljoenen geïnvesteerd in zijn nationale irrigatienet, dat het water van de Jordaan naar de dorstige, barre Negev- woestijn voert. Van een verdere ontwik keling van het land kan geen sprake zijn, als dit deel niet in cultuur wordt gebracht. De openbare mening staat hecht achter de zienswijze van regering en par lement, die van mening zijn, dat de grens van het duidbare bijna is bereikt. Wordt Libanon en inderdaad toe ge prest om aan zijn besluit uitvoering te geven, dan moet het, zo waarschuwen of ficiële kringen in Israel rekening houden met krachtige afweer. Zo iets zou des te meer te betreuren zijn, omdat het juist Libanon was, dat zo lang heeft gewor steld om zich aan Nassers greep te onttrekken. Het schijnt in Israel intussen niet van plan te zijn overijld te handelen. Ge hoopt wordt dat bij een toeneming van de spanning 't Westen Frankrijk en de V.S. in de eerste plaats ten gunste van Israel tussen beide zullen komen. Gebeurt dit niet, dan ligt het voor de President Levi Esjkol van Israel. hand, dat een Israëlische ingreep tegen Libanon zich niet tot een plaatselijke ac tie zal beperken, maar onmiddellijk zal uitgroeien tot een „tweede ronde", waar van de Arabieren hebben gedroomd sinds zij bij de „eerste ronde", ondanks hun tienvoudige numerieke en materiële over macht, het onderspit moesten delven. Be lust is men in Israel op een dergelijke ontwikkeling allerminst. Maar men betwij felt of aan de beslissende slag nog veel langer te ontkomen valt. De Utrechtse politie oefent met vijftig man een verscherpte controle uit bij de verkeerslichten in de binnenstad met als gevolg ruim duizend processenverbaal te gen voetgangers, fietsers en automobilis ten, die zich niets aantrokken van de stoplichten. Daarbij waren er velen, die ten on rechte meenden, dat voor het oranje licht niet gestopt behoeft te worden. Doorrij den bij oranje licht heeft vaak tot gevolg dat het dwarsverkeer bij groen licht niet kan doorrijden, omdat er nog een „staart" van een file door het oranje licht is geslipt. De politie zal nog onbepaalde tijd door gaan met deze controle. ROME (Reuter) De Italiaanse Chris ten-Democratische Partij heeft een partij bestuur gekozen, waarin alle stromingen in de partij vertegenwoordigd zijn. Dit nieuwe bestuur volgt een minderheidsbe- stuur op, waarin slechts aanhangers van een van de vier richtingen zitting hadden. Van het nieuwe bestuur, dat 27 leden telt, maken zowel Scelba en de leider van de derde minderheidsrichting, Amintore Fanfani, deel uit. De officier van Justitie bij de rechtbank in 's Hertogenbosch heeft tegen een meu belfabrikant uit Waalwijk drie maanden ge vangenisstraf en een jaar stillegging van het bedrijf geëist, voorzover dit in de klan- destien opgetrokken gebouwen is gehuis vest. Twee andere verdachten, een archi tect en een aannemer, hoorden boetes van resp. 5000,- en 3000,- tegen zich eisen. De meubelfabrikant werd ervan be schuldigd dat hij een aantal bedrijfsge bouwen had laten optrekken zonder de vereiste rijksgoedkeuringen. Hij had vcjor deze bouwwerken vier verschillende aan vragen ingediend, enkele op zijn eigen naam, andere op die van zijn echtgenote en zijn zoon. Als bouwsom werd steeds minder dan 50.000,- opgegeven. Het bleek echter dat in plaats van de opgegeven 200.000,- er voor 550.000 gebouwd was en ook dat de verschillende bouwwerken in feite één geheel vormden. Op 16 februari zal de rechtbank uit spraak doen. Met 16 tegen 3 stemmen heeft de Baarn se gemeenteraad besloten een ziekenhuis te bouwen in het Maarschalksbos. De erf genamen van de schenkster van het bos zullen 68.000 gulden ontvangen, omdat zij bereid waren de bepaling in de schenkings- aktie, dat het bos altijd als recreatiege bied in stand gehouden moest worden, te laten vervallen. Een comité, dat 22 inwo ners van Baarn vertegenwoordigt, verzet zich hevig tegen bebouwing in het bos en heeft gedreigd met een langdurige civiele procedure, tijdens welke in het bos niet gebouwd zal kunnen worden. Advertentie ^5^ DAAR STAAT ACHTER Aan het einde van deze maand zal de Utrechtse rechtbank de zaak tegen een inwoner van Monfoort behandelen, die er van wordt verdacht de hoofdfiguur te zijn geweest in een omvangrijke handel in ongekeurd en bedorven vlees, dat in de provincie Utrecht, in Noord-Brabant en in de omgeving van Haarlem is ver kocht. Gisteren behandelde de Utrechtse recht bank een zaak tegen twee broers uit Zwartebroek, die terechtstonden wegens het handelen in ongekeurd en bedorven vlees. Ambtenaren vonden in mei op het be drijf van de broers een grote partij be dorven vlees welke een afgrijselijke stank verspreidde. Uit het onderzoek bleek dat de ge broeders sinds begin 1963 talrijke kalve ren en varkens zonder vergunning hadden geslacht, het vlees niet laten keuren, de- structie-materiaal achtergehouden en onge keurd en bedorven vlees hadden ver kocht. De eis tegen beide broers luidde res pectievelijk 5 maanden hechtenis en 500,- boete en 7 maanden en eveneens 500,- boete. De vader, die medeverantwoordelijk werd geacht, hoorde een boete van 750,- tegen zich eisen. Hij beweerde, dat hij geen vat had op zijn jongens. Hij wist wel dat er bij hem kadavers wer den verwerkt, maar hij had er geen en kele bemoeienis mee gehad, zei hij. Op 18 februari volgt de uitspraak. De kantonrechter in Den Haag heeft uitspraak gedaan in het proces, dat de heer M. Faber aanhangig had gemaakt naar aanleiding van zijn ontslag als se cretaris-administrateur van de Boerenpar tij. De drie bestuursleden van deze par tij, de heren Koekoek, Harmsen en Voogd, zullen gezamenlijk een maand achterstal lig salaris aan de heer Faber moeten be talen. Deze had drie maanden salaris ge- eist. De heer Faber had ook de recht matigheid van het ontslag aangevochten maar op dit punt stelde de rechter hem niet in het gelijk. De heer Faber is voor nemens in beroep te gaan tegen de uit spraak. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten, de aan pootaardappeltelers opgelegde heffing ten behoeve van de ga rantieregeling te verhogen van 80 tot 150 per hectare. Verwacht wordt name iijk dat een groot kwantum pootaardappe len van oogst 1964 ter uitvoering van deze garantieregeling zal moeten worden over genomen en dat het thans hiervoor be schikbare bedrag van bijna negen miljoen gulden niet voldoende zal zijn. Verwacht wordt, dat ook het bedrijfschap zijn hef fing zal verhogen en wel van 40 tot 75 cent per honderd kg. Kleine nieuwsbloempjes We willen ons overzicht van gebeurtelijkheden in ons land ditmaal graag beginnen met een jacht, die in Utrecht op een varken werd gevoerd. Een aardige afwisseling na al de koeien, die we in deze ru briek al hebben laten ontsnap pen. Zo stond het in het Utrechts Nieuwsblad: „Een van de Utrechtse vee markt losgebroken varken heeft in de afgelopen nacht zes hoofdagenten druk bezig gehouden en de nachtrust van heel wat burgers verstoord. Om halféén zag het beest kans zich te ontivorstelen aan het touw, waarmee politieagenten het al eerder losgebroken var ken hadden vastgesjord. In de veestallen was geen personeel meer aanwezig, zodat de poli tie een hek en een stevig touw als noodoplossing koos. De be vestiging was kennelijk onvol doende, want kort na half één werd het varken op de groen- tenmarkt gesignaleerd. Een politieauto met twee hoofd agenten ging er achteraan. In een brandgang aan de Croese- laan hadden de politiemannen evenwel geen schijn van kans. Steeds raakten zij het spoor weer bijster. Twee andere po litieauto's werden nog inge schakeld en via de meldka mer van de Utrechtse politie werden de auto's gedirigeerd naar de straten, waar de bur gers het varken hadden ge signaleerd. Steeds meer bur gers werden uit hun nachtrust gehaald en signaleerden bij de politie het gedrag van knor. Tenslotte, nadat het beest in de Vondellaan was terechtge komen, 2'lt kilometer van de vluchtplaats verwijderd, kre gen de zes politiemannen het dier onder controle." Dure stof In Rotterdam werd een tachtigjarige bewoner van de Schonebergerweg opgelicht. Een onbekende man vertelde hem dat hij de groeten kwam doen van de zoon van de oude man, die in Wuppertal woont. Bij het afscheid liet hij drie lappen stof achter van een zeer slechte kwaliteit, die de soon zou hebben besteld. De vader betaalde zolang 320, maar bij navraag bleek zijn zoon van niets te weten In Rotterdam is ook een be langrijke vereniging opge richt: de Jim Clarkfanclub, allereerst om de wereldkam pioen der coureurs te huldi gen maar ook om de belang stelling voor autoraces te be vorderen. Jim Clark heeft zijn volle medewerking toegezegd om de club een goede start te geven en door de moeilijk ste bochten te helpen. Grot in Arnhem In Arnhem heeft men nu be halve de befaamde grot onder de waterval in Sonsbeek nu ook een grot aan de Spijker laan. Een voormalige kan toorboekhandel is daar omge bouwd tot een dancing met bar, alles in de vorm van een enorme spelonk. De Arnhem se schilder Nick Pus heeft veel gebruik gemaakt van de kleur groen. Stalactieten, uilen en vleermuizen (opge let uiteraard, zegt de Arn hemse Courant), geschilder de doorkijkjes op Tiroolse bergen en Schwarzwaldbossen roepen in het schemerlicht een romantische sfeer op. En achter de bar ziet men een metersbreed Hawaii-strand, waarop meisjes de hoela-hoe la dansen. Dat het in Nijmegen soms ook wild toegaat blijkt uit dit knipsel uit het NIJMEEGS DAGBLAD: „Late wandelaars in Nij megen hebben gisteravond met belangstelling gekeken naar een achtervolging, waar bij een slechts in onderbroek geklede man en een kameraad jacht maakten op een haasti ge 25-jarige bouwvakarbeider. De man in onderbroek had even tevoren nog netjes aan gekleed door de stad gefla neerd. Hij ontmoette daar de bouwvakker, aan wie hij ad vies vroeg voor nachtlogies. Deze zei een heel mooi adres te weten. Hij troonde de late wandelaar mee naar een leeg staand huis en eiste daar geld. Toen het slachtoffer ver klaarde niets bij zich te heb ben eiste de bouwvakker de kleding van de man. Hij maakte zich daarmee uit de voeten. Achternagezeten door de man in onderbroek, die on derweg een beter geklede sprintgrage vriend ontmoette. Samen kregen zij de berover te pakken en leverden zij hem af bij de politie." Na even eerbiedig deze kop te hebben geciteerd „Dode- waardse koe gaf 100.000 liter melk" en uit het Utrechts Nieuwsblad te hebben ver meld, dat „Jan Huntink, de „straaljager" van Elinkwijk, weer speelt", willen we u be slist even vertellen dat het zeemuseum Miramar van mej. Warners, dat tot voor kort in Oosterbeek gevestigd was, nu in Vledder is te vin den. De gemeente heeft de verzameling aangekocht, mej. Warners is er de conservatri ce van geworden. Kunst en kunst In Enschede heeft men de laatste jaren niet stil gezeten bij de aankoop van kunstwer ken. Van 1961-1964 zijn niet minder dan 34 kunstwerken aangeschaft, zo blijkt uit de begroting, en aangezien van de ene kunst naar de andere niet zo'n grote stap is, willen we u ook niet onthouden, dat Joke Comelissen breikampioe- ae van Heerhugowaard is ge worden. Nog wat nieuwtjes uit Noord-Holland: Egmond- Binnen heeft vierduizend in woners, in Alkmaar gaan de openbare en de r.k.leeszaal nauw samenwerken. Het ver slag van de vergadering van de openbare leeszaal in de Alkmaarse Courant werpt nog eens een schril licht op het verenigingsleven in deze tijd. De onderkop luidt: „De heer M. Zwaan als enige lid aan wezig." Oertijd Ditmaal moeten we beslist even citeren uit de „Van Maasdijkkoerier", die te Hee renveen verschijnt. Daarin schreef een jeugdige mede werker dit stukje: „Als ik in de oertijd leefde, dan zou ik op jacht gaan en ichter beren, wolven, zwijnen znz. aanzitten. En als ik dan een dier gevangen had en doodgeschoten, dan zou ik naar huis gaan, de dierenvel- len aan mijn vrouw geven en dan weer verder met de jacht gaan. Van stenen en beende ren ging ik speren en bijlen maken. Ik ging ook vechten met andere volken en dan zou ik iedereen met een grote knots op hun hoofd slaan." Van belang is het dat men weet, dat de voorzitter van de Oldenzaalse Concours Com missie heeft gezegd, dat de bus voordeliger is dan de trein bij postduivenvervoer, en dan komen we graag nog even met een advertentie, die aan toont hoeveel tragiek er in dit leven schuilt: „Wil de dame van zondag 25 oktober in de APOLLO- BAR mij haar juiste tele foonnummer of adres mel den?" Niet heilig Wat we u ook niet willen onthouden is een schokkende uitspraak van de Rotterdamse schilder Jaap Zekveld, die on langs het schilderij „Zijne Heiligheid Tiemen Groen1 heeft gemaakt. Hij heeft na langdurig overleg en rijp be raad besloten de heiligheid van Tiemen Groen te herroe pen. En wat er in Den Haag niet allemaal gebeurt blijkens dit stukje in de HAAGSE COURANT: „In geb. St. Willebrord speelde de toneelver. „Ont waakt" het blijspel „Patri cia". Magda Blans-Zwalve was een echte vamp van zes tig en Eva Rikkerink een charmante dochter Karin Dek ker. Martin Ho ff een kleine man met een grote prijs en Jo Wilke het koekoeksei Thea. Trouwens, alarmerend? is deze kop niet (in de kolom hiernaast zitten ze) Maar na het lezen van de volgende advertentie is voor ons de lol nog meer gebeur lijkheden voor u op te sporen er een beetje af. Want wat meldt H. Kan in de Zwolse Courant, nog wel met mede plichtigheid van zijn zoon? V/anneer u deze krant gele zen heeft is het OUD PAPIER. Advertentie een goed KING SIZE MADE IN SWEDEN is in prijs verlaagd Voor kunt U nu ook die Edet keukenrol eens proberen. Handig voor 1000-en-l klusjes! handigst? julp in huis r?)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11