„Tiny Alice" van Albee l m Haarlems aloude Liedertafel 75 jaar koninklijk Het Provinciale Jeugdconcert onontwarbaar wonderbaarlijk mirakelspel ÏJi J» üll U*1 -i |:f I NEGEN MUZEN NEGEN MUZEN «■■BI ju SPALT OSRAM VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 13 v; 1 1 M f I y 1 M - - - SI - I Eerste concert van serie kamermuziekavonden Zang en Vriendschapgaat feest vieren werkt binnen 10 nunuten De radio geeft zaterdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T elevisieprogramma VOOR ZATERDAG NEDERLAND I lampen Jubileum van Vereniging van Letterkundigen nabeschouwingen Goed t.v.-spel (Van onze correspondent) WASHINGTON'. De 36-jarige Edward Albee, auteur van „Who is Afraid of Virginia Woolf', de „Zoo Story", „The American Dream" en enige andere successtukken uit de laat ste jaren, is een totaal nieuwe weg ingeslagen met zijn nieuwste schepping: „Tiny Alice". In dit twee uur en veertig minuten durende stuk, dat op New Yorks Broadway gespeeld wordt met beroemdheden als John Gielgud en Irene Worth in de hoofdrollen, komt Albee namelijk uit de bus als een wat mistige christen, die zijn tastend geloof in een raadselspel ADVOKAAT EN KARDINAAL besluiten dat lekebroeder Julian, de privé-secreta- ris van de prelaat, zijn intrek zal nemen in het immense kasteel van Miss Alice om daar nader de schenking te bespreken. Julian, een zachtmoedige man, die jaren lang in een zenuwinrichting heeft doorge bracht, komt in het kasteel voor hete vu ren te staan. Eerst wordt hij geconfron teerd met een haarfijne kopie van het vorstelijke slot die in de bibliotheek staat opgesteld en waarin „Tiny Alice" wordt gezegd te wonen. De onwerkelijkheid en oneindigheid van dit bijna vijf meter lan ge model van het kasteel worden gesug gereerd door de mededeling dat in de bibliotheek van de kopie weer een piep klein model van het kasteel staat, met in de bibliotheek daarvan weer een model, enz. enz. enz. Na deze eerste ontmoeting met een mysterie wordt broeder Julian geconfronteerd met Miss Alice (niet te verwarren met de onwerkelijke Tiny Alice), die hem eerst in de vermomming van een oude vrouw begroet, maar daar na haar ware appetijtelijke zelf aan Ju lian onthult, in een verleidingsscène met de rug naar het publiek zelfs in de meest letterlijke zin van het woord. Julian valt voor de verlokkingen van Miss Alice, stapt uit zijn pij en trouwt haar. op de planken heeft gebracht. Het verhaal luidt als volgt. Miss Alice, rijkste vrouw ter wereld, kondigt aan dat zij ge durende twintig jaar de lieve som van 100 miljoen dollar jaarlijks wil schenken aan de kerk. Haar advocaat, een cy nisch man, uitgerust met een mefistofelisch baardje, komt in de eerste scène de schenking bespreken met een kardinaal, zijn vroegere schoolkameraad, die zich met hart en ziel wijdt aan de financiële, politieke en algemeen maatschappelijke belangen van de kerk als instelling. -f.;1 I: '1 I - I - - -V, --x - .vill?- ""v :w: V MAAR NOG IS DE bruiloft niet voorbij of Miss Alice pakt haar koffers en ver laat het kasteel, samen met haar advo caat en haar butler, genaamd Butler. Julian, dodelijk gewond door een revolver schot dat de advocaat op hem gelost heeft, blijft achter in de bibliotheek van het kas teel, aanvaardend dat hij zich wijden en offeren moet aan de onzichtbare Tiny Alice in de zich oneindig voortzettende ko pieën. Zijn armen uitgespreid als aan het kruis sterft hij tenslotte, liggend voor het vijf meter lange model van het slot, waar in de lichten intussen een voor een uit gaan. Wie zich na lezing van het bovenstaande naar het hoofd grijpt en uitroept: „Ik be grijp er niets van" gedraagt zich onge veer zoals de overgrote meerderheid van het publiek in New Yorks Billy Rose Theatre elke avond na het zien van Al- bee's jongste stuk. Niemand begrijpt pre cies wat Albee met zijn stuk nu eigenlijk wil en de meest tegenstrijdige interpre taties vullen dan ook de kolommen der critici. Albee zelf lijkt dat prettig te vin den. Volgens hem moet een toneelschrij ver in zijn stukken meer vragen stellen dan hij kan beantwoorden en het aan het publiek overlaten zich te verwonderen en antwoorden te vinden voor alle raadsels. AAN DE ANDERE KANT heeft natuur lijk Edward Albee ideeën over zijn eigen stuk. Hij beschouwt het als een diep re ligieus spel, waarin broeder Julian, die zowel een soort Elcerlyc is als een Chris tusfiguur, tenslotte ontdekt dat van hem als hoogste geloofsdaad wordt gevraagd de onzichtbare, onwerkelijke Tiny Alice, die in het kasteelmodel zou wonen, als god te aanvaarden. De verleidelijke Miss Alice, de advocaat en de Butler blijken niet meer dan afgezanten te zijn van Tiny Alice, die tot taak hebben door verleiding en geldelijke schenkingen aan de kerk (waarin het ware geloof door institutiona lisering verloren is gegaan) broeder Ju lian te winnen. Doordat Albee echter al le duidelijke symboliek in zijn stuk ver mijdt en de dialogen vaak spekt met niet ter zake doende, hoewel vaak pun tige en geestige beschouwingen en op merkingen kan men het „Tiny Alice" nog veel meer kanten uit, en er is (behalve dan Albee's eigen aanduidingen) eigen lijk weinig reden om niet de intepreta- tie van de beroemde criticus Walter Kerr te volgen, die in het stuk een be- toog ziet dat ware eenwording van twee mensen onmogelijk is. WIE VAN SYMBOLIEK en diepe specu latie houdt kan aan het jongste stuk van Albee zeker zijn hart ophalen. Zelf was ik daar kort geleden in New York niet toe in staat. De scènes leken mij te lang, te duister en vaak te vervelend, de symbo liek vermoeiend en het slot melodrama tisch. Als Miss Alice in de verleidingsscè ne haar zwart néglicé opent om broeder Julian tot den vleze te bekeren bereikt de ze melodramatiek een hoogtepunt. Het to- nebeeld van een nog half geklede in ex tase zich kronkelende Irene Worth doet bo vendien regelrecht aan de omslag van een slecht pocketbook denken. En als in de slotscène dezelfde miss Alice de door een kogel getroffen Julian in haar armen koes tert met gebaren, die maar al te duidelijk toespelingen zijn op klassieke houdingen der Piëta, dan vraagt men zich af hoever een quasi diepzinnige symboliek smake loosheid nog vermag te rechtvaardigen. DAT EDWARD ALBEE een groot talent Is en ook in „Tiny Alice" weer goede scè nes en scherpe dialogen geschreven heeft neemt niet weg dat ik zijn jongste ontwik keling betreur: zijn hang naar symboliek (zo overtuigend in „The American Dream") en zijn liefde voor ontknopingen, die het hele stuk achteraf belichten (zoals in „Who is afraid of Virginia Woolf") zijn in „Tiny Alice" een onverteerbaar huwelijk aange gaan met zijn verkondigingsdrang. Maar Albee is nog jong en er is geen reden aan te nemen dat hij, ondanks zijn succes, de weg niet zal weten te vinden naar een ge- disciplineerder, meer doordacht en over tuigender gebruik van zijn grote talenten. Advertentie RED BAND ROOSENDAAL Schilderijenveiling. Vijf en twintig schil derijen waarvan de waarde geschat wordt op twee miljoen dollar, zullen dinsdag in Palm Beach (Florida) worden geveild. Er zijn werken bij van Van Gogh, Degas, Renoir, Toulouse-Lautrec en Monet. Ze zijn het eigendom van de Newyorkse zakenman Morris Haft. De werken worden geveild door de firma Trosby. Onder de schilderijen bevinden «ich „De Zaaier" van Van Gogh, Renoirs „Enfant en Bleu", de „Jockeys" van Degas en „De man met de strooien hoed" van Toulouse-Lautrec. Irene Worth als Miss Alice en John Gielgud als Broeder Julian in een scène in de bibliotheek van het kasteel. Achter hen het vijf meter lange model van het slot, dat veel op Chambord in Frankrijk lijkt. Op initiatief van de graficus Harry Balm is gisteren in de tentoonstellingszaal van Kunst Zij Ons Doel een uitvoering gege ven van kamermuziek waaraan vier leden van het Haarlemse Jeugdorkest'meewerk ten: de dames Rieneke en Bertie Eringa, (fluit en piano) en de heren Wybo van Biemen en Cees Pinxteren (viool en piano) Aan de ongeveer vijftig bezoekers werd een door Harry Balm ontworpen program ma uitgereikt. Het zaaltje bleek qua sfeer en akoestiek voor een dergelijk concert zeer geschikt. Het ligt in de bedoeling om éénmaal per maand een dergelijk concert te geven door begaafde amateurs of mu ziekstuderenden te organiseren. De eerst volgende avond, op een nader te bepalen datum in maart, zal gegeven worden door de altzangeres Auri Stibbe, leerlinge van Jo Vincent. De toegang is gratis. Nederlandse architectuur. Van 4 maart tot 27 maart zal in het prachtige gebouw van het Koninklijk Instituut van Britse Architecten een tentoonstelling van moderne Nederlandse architectuur be ginnen. Twaalf jaar geleden werd hier ook een dergelijke tentoonstelling ge houden. De expositie bestaande uit foto's en maquette's, die een beeld geven van wat Nederland de afgelopen 10 jaar heeft gepresteerd op het gebied van stede- bouw en ook van drooglegging en af damming. Speciaal zullen drie types stadsontwikkeling worden belicht, na melijk de nieuwe Tuinstad Slotermeer, het centrum van Rotterdam en de over gang van Emmen van een landbouw- plaatsje tot een moderne tuinstad. Na Londen is de expositie te zien in South ampton, Nottingham en Glasgow. Soekarno en de Beatles. President Soekar- no heeft zondag voor de televisie ver klaard, dat hij de populariteit van de Beatles in zijn land niet bevordert. „Ik verbied de Beatles en het Beatlisme", zei hij in het radio- en t.v.-programma „Face the Nation" van Columbia Broad casting System. Op de vraag of het Beat lisme door hem als een soort kolonialisme beschouwd werd, antwoordde Soekarno: „Nee, gewoon een geestesziekte". De overtreders van het verbod worden ge straft: „ik heb de politie instructie ge geven hun haren wat te kortwieken". Werkmiddag: muziek en dans. Onder au spiciën van de Scapino Dansacademie en de Rotterdamse Dansacademie zal op zondagmiddag 7 februari in het Nieuwe de la Mar-Theater te Amsterdam een experimentele werkmiddag worden ge houden. Een speciaal aspect van de dans kunst wordt dan belicht, namelijk de verhouding van mu;f ek en choreografie. Drie choreografen, Ineke Sluiter, Michael Holmes en Karei Poons, zullen elk een ballet laten zien dat zij hebben gemaakt naar eenzelfde muziekstuk: „Vijf schet sen voor blazers en strijkers", van Ton de Leeuw. Medewerking verlenen vak' leerlingen van de Rotterdamse en de Scapino-Dansacademie. De vragen zul len door een forum van componist en choreografen worden besproken, naar men verwacht met actieve deelneming van het publiek. DE HAARLEMSE Liedertafel „Zang en Vriendschap", die er zich op kan beroemen de oudste nog in leven zijnde Nederlandse mannenzangvereniging te zijn en gelukkig het elan der jeugd heeft weten te bewaren, maakt zich op om op feestelijke wijze niet alleen zijn 135ste levensjaar te herdenken maar vooral het feit te vieren dat zij vijfenzeventig jaar geleden het koninklijk predikaat verwierf. Betreffende deze herdenking, die met een opmerkelijk feestconcert op donderdag 25 februari zal worden gevierd, werd donderdag door het bestuur, onder voorzitterschap van drs. J. W. Bakker, een persconferentie gehouden, waarop ons de nodige mededelingen verstrekt werden. Toen het koor in 1890 ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan een feestconcert gaf met begeleiding van de Amsterdamse Orkestvereniging, kwam burgemeester Jordens met de verrassende boodschap van het koninklijk predikaat. Dit was de bekroning van de roemruchtige reputatie die Willem Robert senior sinds 1883 met „Zang en Vriendschap" had verworven als geduchte concurrent op nationale en inter nationale wedstrijden. DAARNA, van 1890 tot 1914 het jaar dat Robert overleed beheerste de Ko ninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap met glans het „heldentijdvak" van het sportieve mannenkoorwezen. De „Keizer- prijs" te Keulen in 1901 markeerde de su perioriteit op internationaal terrein en wel dra moesten ook de sterkste nationale concurrenten voor de Haarlemse „Konink lijke" de vlag strijken. Deze triomfen moe ten uiteraard in het licht van hun tijd ge zien worden. Vice-voorzitter de heer A. Th. Misset (wiens 25-jarig lidmaatschap wel dra zal gevierd worden) lichtte de evolu tie der culturele bedrijvigheid bij de Lie dertafel sinds 1914 toe: hoe deze afzij dig van concoursen zich ontwikkelde on der Roeske, Duvosel, Schuurman, Loory tot Laarveld. Het suces-repertoire uit het sportieve tijdvak is geleidelijk afgezwakt en in discrediet geraakt. Het mannenkoor heeft zich een hoger culturele taak toege meten; het gaat met zijn tijd mee, wat tevens wil zeggen dat het uit is met rou tine en dat er hard gewerkt moet worden om aan de eisen te voldoen. HET KOST UITERAARD moeite om de bezetting van het koor op peil te houden; de verhouding ouderen-jongeren ver schuift; nieuwe aanmeldingen vallen nog VOOR DE JEUGD uit de provincie Noord-Holland voor zover zij buiten de gemeente Haarlem en de onmiddellijke omgeving daarvan ivoont, heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest donderdagavond in de Haarlemse ge meentelijke Concertzaal het eerste concert gegeven van de vierdie voor de maand februari zijn vastgesteld. Het is ongetwijfeld een loffelijk streven de jeugd van Nederland, in casu de jeugd van Noord-Holland in verantwoord contact te brengen met muziekwerken van goed gehalte en haar te doen kennis maken met hetgeen door Nederlandse kunstenaars op het gebied van de reproduktieve toon kunst wordt gepresteerd. In hoeverre deze confrontatie gerealiseerd zal worden, zal worden bepaald door de mate, waarin de problemen opgelost kunnen worden, die de heterogeniteit van de muzikale belangstelling van de jeugdige toehoorders, het uiteenlopende innerlijke beschavingspeil, de gevormde luister-gewoonten en het eventuele onbegrip voor wat de concertbezoekers-discipline betreft, met zich meebrengen. AL DEZE FACTOREN hebben mede het verloop van het concert bepaald dat don derdagavond gegeven werd en ten slotte zijn zij beslissend geweest voor de totale indruk van het concert. De meerderheid van de zeer talrijke jeugdige toehoorders heeft begrip gehad voor de moeilijke taak van het orkest, waarvan de dirigent Henri Arends in een inleidende toespraak ge waagde. Zij konden althans de luister-aan dacht schenken aan de uitvoeringen van orkest en solisten, die noodzakelijk en eigenlijk ook verplicht was. Anderen, al Advertentie 1.05 - 1.S0 bij apoth. en cirogiste.i VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socia listisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo- foonmuziek. 8.30 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 8.40 Orgelspel. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Stereo: Semi- klassieke orkestmuziek (gr.). 9.35 Water standen. VPRO9.40 Kerkbouw op welk bestek, lezing. 9.55 School en gezin (II), praatje. VARA: 10.00 Buitenlands week overzicht. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd pro gramma (11.00 Nieuws). 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nws. 13.15 Stereo: licht orkest, lichte vocale en sembles en zangsolisten. 13.40 Uitlaat, pro gramma voor twintigers. 14.15 Radio Jazz club. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Radiokamerorkest en instrumentaal kwin tet: klassieke en moderne muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Boekbespreking. 16.20 Ama teursprogramma. 16.45 Stereo: Tango-rum ba orkest en zangsolisten. 17.10 Stereo: Licht instrumentaal septet. 17.30 Weekjour- naal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Nieuwe gram mofoonplaten. 20.00 Nieuws. 20.05 Tramme lant in Loeren a. d. Hor, amusements programma. 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 Stereo: Licht instrumentaal en semble. 21.45 Ik trek door het land, licht programma. 21.55 Fragmenten uit de mu sical Funny Girl (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Cabaretprogramma. 23.10 Even na- platen: licht muzikaal programma. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.03 Re' sidentie-orkest en zangsoliste: klassieke muziek (opn.). 7.30 Nieuws. 7.40 Gewijde muziek (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Dj inn: gevarieerd programma (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Angelus. 12.03 Country and Western Express (gr.). 12.24 Marktberich ten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Kerkebouwzon- dag 1965, toespraak. 12.45 Licht instrumen taal ensemble en zangsolisten. 13.05 Platen- nieuws. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musi cerende dilettanten: fanfaremuziek. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 15.30 Signaal: documentatie voor en over jonge mensen (11). 15.50 Metropole-orkest en zangsoliste: lichte muziek. 16.30 Gitaarmu ziek (gr.). 17.00 Lichte grammofoonmuziek 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Dansorkest. 18.20 Licht pianospel (opn,). 18.35 Populaire grammofoonmuziek. 18.50 Lichtbaken, le zing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Omroeporkest en solist: klassieke en semi- klassieke werken (opn.) 20.30 Rieleksen... Amusementsprogramma. 21.35 Man en paard, actuele kroniek. 21.45 Roulette, mu zikaal spelletje. 22.00 Liedjes uit Vlaande ren en Nederland. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruis punt: gesprek over Christen-zijn in kerk en wereld van vandaag. 23.15 Nieuwe klas sieke grammofoonplaten met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Stereo: Lichte or kestmuziek. 12.33 Weerbericht, mededelin gen en berichten. 12.35 Gevarieerd pro grammaoverzicht en berichten. 13.00 Nws en weerberichten. 13.20 Schudden voor ge bruik. 14.00 Nieuws. 14.03 Musical. 15.00 Nieuws. 15.03 Radioweek I, II en III. 15.15. Hoorspel. 16.35 Lichte muziek en commen taar. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Koorzang. 17.30 Kerkorgel recital. 17.50 Pianorecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Kleinkunstprogramma. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 21.30 De keuze van Walter. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Lichte orkestmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.25 Radio- en Televisiebal. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I KRO/NCRV: 19.30 Barend de Beer. KRO: De Flintstones, tekenfilm, (afl. 39) NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt, aktualiteiten en meningen van deze week. 20.50 Duel, quiz. NTS: 21.30 Varel et Bailly et les Chan teurs de Paris; chansons. KRO: Teken van tegenspraak. Een serie programma's over de andere christelijke Kerken dan de rooms-katholieke. NTS: 22.20 Journaal. SOC. 22.25-22.40 Socutera. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Zonder formules; populair wetenschappe lijk magazine. AVRO: 20.30 De „Saint", TV-film. 21.20 Reportage over het milt taire Oefenterrein „De Harskamp". 21.50' 22.10 Parlementaire spiegel. NTS: 15.00 Weekjoumaal. VPRO: Sport- aktualiteiten. 15.40 Eurovisie: Reportage rugby: SchotlandWales. Ca. 17.10-17.55 Voor de kinderen. NTS: 19.30 Patrouille wagen 54, film. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 A Paris, licht programma. 20.55 Laat je niet kisten, licht programma. 21.30 Ope ratie Galilea; reportage. 22.00 Mensen kij ken. Een programma waarin u gewone en minder gewone mensen zult ontmoeten, die praten over dingen die hun na aan het hart liggen. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.02 De schavuiten Arme Tony Fleming!, film. VARA: 20.50 Sport met Spaak, Spaak met sport. 21.30 Zwerven en zien, liedjes. 21.45 Achter het nieuws. betrof dit dan een betrekkelijk kleine min derheid, werden de oorzaak van ergernis, die het genieten van muziek en, ik ben er van overtuigd ook de musiceer-ambitie van uitvoerenden, grondig bederven kon. Men zal uit moeten zien naar een orga nisatie van deze concerten, die voorlich ting, selectie en toezicht vanwege de schoolleiding mogelijk doet worden, wan neer men wil, dat deze concerten van be tekenis zullen blijven. DE SOLISTEN, die aan het concert van donderdag hun medewerking verleenden hebben in elk geval hun best gedaan de jeugd iets goeds te brengen. De eerste hoboïst van het orkest Henri Gouder de Beauregard vertolkte muzikaal, fraai van toon en met virtuositeit het Hoboconcert in C (K.V. 314) van Wolfgang Amadeus Mozart. De fluitist Pieter Odé speelde al even fraai de obligate fluit-partij van de Suite in b van Johann Sebastian Bach en na de pauze verscheen de jonge pianiste Mariette van Wijk op het podium om een charmante vertolking te geven van het Concertino voor piano en orkest van Jean Frangaix. Het orkest leidde de avond onder direc tie van Henri Arends in met een vlotte uitvoering van de aan verfijnde instru mentale klankkleuren zo rijke ouverture „La scala di seta" van Gioacchino Ros sini. Een doeltreffende keuze bleek de „sym phonic picture", samengesteld met mu ziek van „Porgy and Bess" van George Gershwin, welke in een geïnspireerde vertolking een gewaardeerd slot van het concert werd. meestal tussen de dertig en de veertig ja ren. Maar Z. en V. staat er met dat al niet slecht voor; het telt nu circa honderd zangers, waaronder tweeëntwintig eerste en twintig tweede tenoren. Tot de evolutie van de programmering behoort het zich losmaken van de geijkte norm van de mannenzang, aldus het optre den met begeleiding en zelfs de samen werking met gemengde koren. Hiervan be looft het komende feestconcert te getuigen. Dirigent Jan Laarveld bereidt de uitvoe ring voor van de volgende koorwerken met begeleiding van orkest en-of piano: „Te Deum" van Monnikendam, (mannenkoor), Carnavalscantate" van Sem Dresden (so praan en mannenkoor) en „De Schip breuk" van dr. Johan Wagenaar (gemengd koor, sopraan-, tenor- en bassolo); dit laat ste werk wordt uitgevoerd met de Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap"; solisten zijn: Corry Bijster, so praan, Wim Koopman, tenor en Herman Schey, bas. De pianobegeleidingen worden toevertrouwd aan Nelly Wagenaar en Ans Bouter, en verder is er medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. ZOALS MEN WEET heeft de Koninklij ke Liedertafel in 1914 zich een eigen te huis gesticht dat tevens als oefen- en ver- gadergelegienheid voor andere verenigingen disponibel is. Dit gebouw in de Jans straat dient nu, na vijftig jaar duchtig voor vernieuwing onder handen genomen te worden. Hiertoe heeft zich nu een Hul deblijk Comité gevormd (de heren Mr. J. C. Droste, B. F. Enschedé en J. J. Jurris- sen) dat zich met een circulaire tot een aantal ingezetenen richt, om als huldeblijk bij het jubileum van het koninklijk predi kaat een fonds 10.000) aan te bieden, dat deze verbouwing mogelijk kan maken. Intussen wordt er hard gewerkt om het feestconcert als waardige culturele mani festatie te doen slagen. Jos de Klerk Advertentie De Vereniging van Letterkundigen, die op 15 februari 60 jaar bestaat, heeft dit jubileum aangegrepen om met een aan tal manifestaties naar buiten op te tre den. Op vrijdag, 12 februari, wordt in Mu seum Fodor te Amsterdam de tentoon stelling „De Boekenboom" geopend, waar 120 auteurs met elk een boek vertegen woordigd zullen zijn. In de hal wordt een boom met boeken geplaatst. Voorts zullen die een overzicht geven van de geschie denis van de Vereniging. De eigenlijke ez- positie bevindt zich in de bovenzalen van het museum, waar behalve de boeken, portretten en handschriften van schrijvers actuele drukwerken te zien zullen zijn. De tentoonstelling zal drie weken duren. Als geschenk van een aantal uitgevers aan de leden der vereniging wordt 'n boek je met dezelfde titel als de tentoonstelling uitgegeven, waarin een aantal bijdragen van schrijvers en kunstciritici is opgeno men. Voorts zal de vereniging in het Mi- nervapaviljoen een receptie houden en gul len Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht daar des avonds een litterair cabaret ver zorgen. De feestelijkheden worden besloten met een nachtsouper waaraan ongeveer P. Zwaanswijk 200 personen zullen aanzitten. „Fascinerend" vond de presentator van VARA's „Achter het Nieuws" van gister avond, Leo Kool, het interview, dat drie Amerikaanse televisie-verslaggevers met president Soekarno hebben gehad. En fas cinerend wès het, dit koelbloedig onder vuur nemen van een man, die zelfs onder de meest benarde omstandigheden en be dolven onder een lawine van „inpertinente vragen", zoals een van de drie journalis ten het zelf noemde, zo nu en dan tóch nog, zij het met moeite, een grijns op zijn gezicht kreeg. VARA's actualiteitenru briek had verder nog aandacht voor een in Nederland uitgegeven Belgisch puzzel boek, makkelijk voor hen, die bij het op lossen van hun kruiswoordraadsel vlug een synoniem moeten hebben voor „jood". In het boekje, dat door een Alkmaarse uitgeverij wordt verstrekt, heeft men, zo als Leo Kool toonde, direct maar twee antwoorden gegeven: „afzetter" en „op lichter". Het televisiespel van de Italiaanse au teur Aldo Nicolaj „In het Teken van de Vis", waarin een jongen, die alleen van de vissen en het water houdt, zich niet langer staande kan houden in de steeds harder beukende golven van ambtelijke en huis houdelijke burgerlijkheid, bleek een ver rassing, ook door de knappe prestaties van de medespelenden. Men had zich opval lend goed aangepast aan de Italiaanse sfeer. Vooral in de slotscènes magnifieke ca mera-regie ontroerde Eddy Brugman als de moedeloze, doorweekte zoeker naar de ware vrijheid, die hij tenslotte denkt t» vinden bij zijn vissen. Ook Peronne Ho- sang excelleerde. Op Nederland 2 sprak Jan van Hillo „Onder vier Ogen" met de door kinderver lamming zwaar gehandicapte theoloog-ju rist Frederik Boessenkool. Reeds op 24- jarige leeftijd was de heer Boessenkool predikant in Kampen, maar nog geen an derhalf jaar later werd hij getroffen door polio, zodat zijn carrière als actief predi ker bij de gereformeerde kerk verloren was. Drie jaar later studeerde hij echter af in de rechten en door het samengaan van jurist en theoloog bracht hij later kwesties aan de orde, die nogal in de be langstelling kwamen, zoals zijn vraag: „In hoeverre heeft de kerk te maken met de sociale situatie van de mensen?" Ad Interim

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13