Nog geen aardgas voor N.-Holland door impasse in overleg Hoogovens - Gasunie Minister Andriessen moet bemiddelen; ook Kamers van Koophandel in het geweer Hulp voor negers in Selma door bevel van rechtbank HET WEER Korte staking bij Wilton om de 5 percent SLIJTERIJ SWIER Vijftien jaar ontzegging van rijbevoegdheid geëist Om ruim 300 miljoen m3 U ST Zomervakantie begint zaterdag 10 juli Inschrijving moet sneller geschieden Weer scheuren in AMX-tanks Kennedybeeld met teer overgoten Burgemeesters voor Gouda en Leiden Smit krijgt opdracht Catharina F los te trekken Hoofdeis: 2 jaar en drie maanden TELSTAR II—SPARTA M 1.95 Op rijksscholen Onrust Vrij veel wind DAT IS RECLAME Grote speculaasbrokken m. amandelen, 2 stuks 80 ct VAN BREUKELEN NAPPA- EN SUÈDE JASJES Noorse kustvaarder in moeilijkheden Het woord is aan Persconferentie van generaal De Gaulle pagina S Gespannen sfeer in Midden Oosten pagina 11 In de krant van heden: ALS REKLAME Hazel nootgebak jes van 38 voor 33 ct Patisserie DEKKERS uw gezelligheidsleverancier Tel. 81 <6 Heerlijke grote BOTERKOEK HAZENBERG 50e JAARGANG NUMMER 79 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster -X Adjunct Hoofdredacteur E. Koning -X- Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -X- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem X- Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het touwtrekken van de Hoogovens en de Nederlandse Gasunie over de levering van aardgas aan de gemeente Amsterdam en de provincie Noord- Holland blijkt in een diepe impasse te zijn geraakt. Gisteren deelde de directie van Hoogovens op een aandeelhoudersvergadering in Amsterdam mee, dat de Gasunie heeft geweigerd het gasconflict voor te leggen aan een adviescommissie voor het verkrijgen van een bindend advies. De Gasunie heeft ons hierop gister avond verklaard dat zij al enige tijd geleden de Hoogovens een concreet voorstel heeft gedaan over de overneming van de „gasmarkt". Ondanks aandringen van de Gasunie is Hoogovens op dit voorstel niet ingegaan. In afwachting van een gesprek met Hoogovens heeft de Gasunie zich nu in verbinding gesteld met minister Andriessen van Economische Zaken, „aangezien zij het volle vertrouwen heeft om in overleg met Hoogovens tot een voor beide partijen redelijke op lossing te komen". Het gaat in het conflict tussen Hoog ovens en de Gasunie om vrij belangrijke hoeveelheden gas. In 1963 verkocht Hoogovens aan de Noordhollandse ge meenten 329 miljoen m3 gas wat een waarde vertegenwoordigde van om streeks de twintig miljoen gulden. Nrd.- Holland is in een uitzonderingspositie, omdat Hoogovens geen deel uitmaakt van de Gasunie. De gasproducerende partners hierin (Shell, Esso, Staatsmij nen en het Staatsgasbedrijf) verminde ren hun gasproduktie naar mate er aardgas beschikbaar komt. Het overtol lige gas gaan zij intern gebruiken. Hoog ovens heeft met de gemeenten in Nrd.- Holland echter langlopende contracten waar zij niet van af wil, tenzij de Gas unie flink over de brug komt. In verband met de beslissing van de re gering te bevorderen dat de zomervakan ties van de scholen tot 1 juli vervroegd worden, zullen deze vakanties voor de rijks hogereburgerscholen, rijks middelba re scholen voor meisjes en rijkskweek school in 1965 lopen van zaterdag 10 juli (eerste vakantiedag) tot en met maandag 6 september en in 1966 van vrijdag 1 juli (eerste vakantiedag) tot en met maandag 22 augustus. Op een vergadering van Hoogovens had het lid van de raad van bestuur ir. A. Drij ver verklaard, dat toen de besprekingen met de Gasunie waren vastgelopen Hoog ovens had voorgesteld een onafhankelijke adviesraad te benoemen ten einde tot een oplossing te komen. De Gasunie had dit voorstel echter afgewezen. Hoogovens is nu met minister Andriessen in bespreking om het vraagstuk verder op te lossen. In tussen worden andere afzetmogelijkheden voor het cokesovengas van Hoogovens be studeerd. Overwogen wordt onder meer het leveren van grote hoeveelheden gas aan de PEN- centrale in Velsen-Noord. „In ieder geval zullen wij niet veel gas behoeven te ver branden", aldus ir. Drijver. Aan deze ver klaring had ir. Drijver gisteravond niets toe te voegen, toen hem om commentaar werd verzocht op de verklaring van de Gasunie. 1 Inmiddels hebben vandaag de samenwer kende Kamers van Koophandel in de pro vincie Noord-Holland aan minister An driessen in een adres over de aardgas levering aan deze provincie verzocht zo spoedig mogelijk door bemiddeling of arbi trage een oplossing te vinden in de nu al twee jaar durende besprekingen tussen de Hoogovens en de Gasunie. Het bereiken van overeenstemming is van actuele betekenis, omdat de eerste aansluiting op het aardgasnet in Amster dam aan het eind van deze zomer al tot stand zal komen. Voor overig N.-Holand met uitzondering van het Gooi ligt de situatie iets anders maar zeker niet beter. Een ander punt van onrust wordt, aldus de Kamers, gevormd door de mededeling van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, dat zij in afwachting van een regeling over de langjarige contracten die met Hoogovens zijn afgesloten, voorlopig geen goedkeuring zullen verlenen aan besluiten van gemeenteraden in Noord-Holland om kredieten voor de omschakeling op aard gas te voteren. Een gewapende politieagent in Selma loopt naast een dubbele rij gearres teerde schoolkinderen, die demon streerden voor het plaatselijke ge rechtsgebouw. Ondanks de demon straties werden er in Selma nog geen kleurlingen op de lijst van kiesge rechtigden ingeschreven, toen don derdag een federale rechtbank bevel gaf de inschrijving van neger-kie zers niet langer tegen te houden. (T elefoto). 1 SELMA (Alabama) (AP en AFP) Het federale tribunaal van Mobile in de Amerikaanse staat Alabama heeft donder dagavond het registratiebureau van Sel ma gelast de inschrijving van stemge rechtigden te bespoedigen. Daardoor zal een groter aantal negers .sneller tot de kiesgerechtigden kunnen gaan behoren. Bovendien moet de vragenlijst waar mee de kennis van de kandidaten wordt gepeild vervallen. Deze was voor negers opzettelijk moéilijk gemaakt om hun re gistratie te verhinderen. De meerderheid word afgewezen. De rechtbank zal voorts iemand aanwijzen die zich met de regi stratie zal belasten, indien voor eind juli niet alle vóór 1 juli ingediende aanvra gen van negers zijn afgehandeld. Tot dusver zijn in Selma en het nabu rige Marion ongeveer drieduizend beto gers tegen de rassenscheiding gearres teerd. De acties van de negers begonnen zeventien dagen geleden. In Selma was het donderdag rustig maar in Marion wer den nog demonstraties gehouden en arre staties verricht. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen noordoost en noordwest. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De koningin heeft gisteren de viering van het honderdjarig bestaan van de diaconesseninrichting „Bronovo" in Den Haag bijgewoond. De foto toont hoe de vorstin 't ziekenhuis door een ere-haag van verpleegsters betreedt. Advertentie Advertentie Grote bitterkoeken, onze speci aliteit, per stuk 22 ct le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 m Telefoon 5362 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ZATERDAGMIDDAG 2.30 UUR SPORTPARK SCHOONENBERG Dr. King, die de acties leidt maar thans wegens deelneming aan de betogingen in de gevangenis zit, heeft via een andere negerpredikant de negers opgeroepen tot een bestand om de bereikte resultaten te consolideren. Malcolm, de vroegere leider van de Zwarte Moslims, heeft donderdag een on verwacht bezoek aan Selma gebracht- In een toespraak tot de studenten zei hij onder andere „de blanke dient God te dan ken dat dr. King zijn mensen in be dwang gehouden heeft. Er zijn anderen die daar niet zo over denken als hij". Hij sprak de verwachting uit dat, in dien de blanken in het zuiden en de fede rale regering niet verstandig genoeg zijn om de neger zonder gewelddaden gelijke rechten te geven, er anderen zijn die klaar staan om aan een ander soort be weging leiding te geven. Hij zei dat de negers gerechtigd zijn on verschillig welke middelen te gebruiken om hun rechten te verkrijgen, indien de geweldloze campagne geen resultaten heeft. Een deel van het 5000 man tellende per soneel van de scheepswerf Wilton-Fye- noord te Schiedam heeft gisteren tegen half vier het werk neergelegd en is naar huis gegaan. De werknemers zijn ontevre den over het uitblijven van de loonsverho ging tot 5 percent. Volgens de heer Th. Corver van de personeelsdienst zal deze loonsverhoging binnenkort met terugwer kende kracht tot 1 januari uitbetaald wor den. Het personeel van Wilton heeft echter nog andere grieven. Men is niet te spreken over het uitblijven van een regeling van de ondernemingsgewijze differentiatie. De heer Corver merkte op dat, per onderne ming dient te worden nagegaan of deze verhoging uitbetaald kan worden en hoe hoog deze zal zijn. Deze regeling is in stu die en dat vergt enige tijd. De onderne mingsraad van Wilton is hiervan op de hoogte, maar naar verluidt zou de onder nemingsraad toch achter de staking staan. Men verwacht niet, dat zich in de nabije toekomst nog meer arbeidsonrust bij Wil ton zal voordoen. Zo ging gisteren om streeks zes uur de avondploeg normaal aan het werk. Op andere scheepswerven in Rotterdam is, voorzover bekend, alles rustig. Opnieuw heeft het eerste legerkorps te kampen met het euvel van scheurvorming van de AMX-tanks. Dertig van de onge veer zestig tanks, die vorig jaar niet in or de werden bevonden, vertonen nu weer de zelfde kwaal. Men wist echter dat dit zou gebeuren. De scheuren komen weer voor in de op- hangsteunen van de motor, waarmee de ge schutskoepel kan worden bewogen. Deze steunen zijn vervangen door nieuwe die echter uit dezelfde partij gietwerk kwa men waaruit ook de oude stamden. Zij vertonen nu ook dezelfde gietfouten. De legerleiding wist dit, maar besloot ze toch te laten monteren, omdat een nog niet ge scheurde steun beter is dan een die reeds scheuren vertoont. Intussen wordt in de laboratoria van de Franse fabriek gezocht naar een metaal alliage, waaruit een sterkere steun kan worden vervaardigd. Onbekenden hebben het in november op de sterfdag van Kennedy onthulde borst beeld van de vermoorde president op de President Kennedylaan in Amsterdam de afgelopen nacht met teer besmeurd. Pas vanmiddag ontdekten voorbijgangers deze wandaad. De reinigingsdienst van de ge meente heeft inmiddels het monument schoon gemaakt. Mr. R. M. van Reenen, wethouder van Economische Zaken van Den Haag is bij Koninklijk besluit per 1 maart benoemd tot burgemeester van Gouda. Tot burgemeester van Leiden is per ge lijke datum benoemd mr. G. C. van der Willigen, thans burgemeester van Haar lemmermeer. De Noorse kustvaarder „Ragnhild K" van de rederij Fridtgof Kristiansens in Oslo, heeft vanmorgen ter hoogte van Poortershaven in de Nieuwe Waterweg macnineschade gekregen. Het 498 brt. me tende schip moest voor anker gaan. Het was op weg naar Dordrecht. De sleepboot „Alblasserdam" heeft zich over het schip ontfermd. L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft opdracht gekregen om de „Catharina F", die gisteren in alle vroegte is gestrand voor de kust te Schoorl aan Zee, los te trekken. Het schip zit op ongeveer twintig meter van het strand aan de grond. Austin Dobson: Wat vliegt die tijd, zegt men? Wei neen. De tijd staat stil, wij zijn het die voorbijvliegen. Weerrapporten 1, 2 Agenda, van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 12 Medische verzorging 5 Schrijvende lezers6 Uitgaan in Haarlem7 Mode 7 Nieuwsbloempjes 11 Topsy 12 In de Vishal en op zee12 Radio en t.v13 Kunst 13 Ferdinand 14 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 ZUIVER ROOMBOTER. Een traktatie voor jong en oud. Neem er ook één in huis Profiteer van de tijdelijk verlaagde prijs,. M M M HEERLIJK In totaal twee jaar en drie maanden gevangenisstraf en vijftien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank don derdagmiddag tegen een Haarlemse koop man geëist. De 48-jarige uit een woonwa genkamp afkomstige man had op 16 sep tember onder invloed een auto bestuurd en een aanrijding veroorzaakt op de Leidse- vaart in Haarlem. Bovendien reed hij ter wijl de bevoegdheid hem was ontzegd. Bij de aanrijding werd een assurantie-bezor ger gewond. In juni had de koopman ook onder in vloed en terwijl de bevoegdheid hem was ontzegd in een auto gereden in Helmond. De koopman is gedetineerd in het huis van bewaring in Haarlem. De aanrijding in Haarlem was gebeurd op de brug bij de Westergracht. Het regen de die septemberavond erg. De auto van de koopman zou aan de linkerkant hebben gereden en tegen de uit de richting Heem stede naderende auto van de assurantie- bezorger zijn gebotst. De schade aan de auto was ongeveer 1850. De koopman was in het geheel niet verzekerd, de assuran tiebezorger alleen tegen wettelijke aan sprakelijkheid. De laatste had zes weken niet kunnen werken tengevolge van de op gelopen kwetsuren. Bij een bloedproef bleek het alcoholpromillage van verdachte 1.55 te zijn. De arts sprak van „licht on der invloed". „Zo erg hebben we het hier zelden mee gemaakt," zei de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman. Voor het gebeurde in Haarlem eiste de officier twee jaar gevangenisstraf met aftrek en tien jaar ontzegging. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, wees vooral op de afkomst van verdachte. „Hij is onder een woonwagen opgegroeid," al dus pleiter die stelde dat de man zich moeilijk kon aanpassen. De autohandel was zijn beroep en hij bleef doorrijden omdat hij er zijn brood mee moest ver dienen. Mr. Van Wijk zei ook dat er van de aanrijding geen sporen waren gevonden en dat op die manier niet bewezen kon worden dat verdachte links had gereden. Na dit pleidooi werd de zaak van Hel mond behandeld. De officier eiste hiervoor drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak op donderdag 18 februari des morgen om half tien.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1