Jan van der Pigge WERELDNIEUWS Griep nadert West-Europa nog niet Reacties President De Gaulle wil nieuw monetair systeem in de wereld Voorstel tot Vijf" met P een „Grote kins-China Voor r o/cers Tire t een eigen shfl Franse scholieren in grote drommen naar ons land raatótoel Afrikanen willen eigen defensieblok Oorlogstoestand in Noord-Vietnam Levenslang voor oud-SS-sergeant VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 3 GEPROLONGEERD LICHT en GEURIG Een 33 cent-sigaar voor slechts één kwartje Natuurlijk alléén bij Grote Houtstraat 81 Haarlem - tegenover V D Haarlem - Tel. 60114 Dp de M. Mok Revanche Troost u' Onmogelijk Dankbaar (Van onze correspondent) PARIJS Vijf extra nachttreinen zullen van 24 april tot 3 juni minstens 20.000 Franse middelbare scholieren voor een be zoek van een dag naar ons land voeren. Dat blijkt tenminste uit het grote aantal aanmeldingen voor deze reizen, waarvoor het Franse ministerie van Onderwijs en Cultuur ruime subsidies beschikbaar stelt. Eerder organiseerde men reeds reizen naar Duitsland, Zwitserland en Engeland. De scholieren zullen onder meer een be zoek brengen aan Rotterdam (per spido- boot door de Rotterdamse havens), Vlaar- dingen en Amsterdam, waar door de grach ten zal worden gevaren. Ook Volendam «taat op het programma. De nachttreinen vertrekken uit Parijs, Lille en Caen. Deze visites zullen ons land een aardig douceurtje opleveren, want de jonge Fransen hebben volgens het Franse ministerie de beschikking over een gemiddeld zakgeld van ƒ50, De treinen vertrekken 's avonds om tien uur en komen in de vroege ochtend in Rotterdam aan. Maandag schonk prinses Gracia van Monaco het leven aan het derde kind van het vorstelijk paar. Het meisje kreeg de naam prinses Stephanie. Vrijdag werd de eerste officiële foto gemaakt van moeder en dochter. (Telefoto). President Charles de Gaulle had donderdag op zijn eerste persconfe rentie van dit jaar een gehoor van niet minder dan duizend journa listen, alsmede radio-en televisie verslaggevers. Bovendien was het ge hele Franse kabinet aanwezig. (Telefoto). TV-programma. De 37-jarige Carmine Cianci in Peekskill, in de Amerikaanse staat New York, begon met de kolf van zijn jachtgeweer het meubilair kapot te slaan na een ruzie met zijn vrouw over de vraag, welk televisie-programma zou worden aangezet. Het geweer ging af en de kogel trof Cianci in de maag, met dodelijk gevolg. Zoen 2 uur. Twee jeugdige Braziliaanse gelieven hebben waarschijnlijk het we reldrecord kussen gebroken: duur twee uur en 23 minuten. De oorzaak van de ze langdurige kus was echter zeer pro zaïsch: een tandarts moest eraan te pas komen om hun regulatiebeugels te ontwarren. Strontium-90. Volgens het Westduitse staatsbureau voor scheikundig onder zoek is de hoeveelheid strontium-90 in levensmiddelen in de Bonds-republiek sinds 1961 voortdurend gestegen. Het be droeg in april 1964 41 percent van de toelaatbare hoeveelheid. Tussen 1961 en 1963 bewoog het percentage zich tussen 12 en 25. Record. Verleden jaar is in de Verenigde Staten een recordaantal van 47.800 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Dit aantal is tien percent meer dan vorig jaar. Naar schatting werden 1,7 milojen mensen gewond. Vervroegd. Peter Nelson Landermann, een 24-jarig" Amerikaanse student die zes tien maanden geleden in de Sovjet-Unie werd veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf na een auto-ongeluk te hebben veroorzaakt waarbij een Rus de dood vond, is op vrije voeten gesteld. Lan dermann vertrekt vandaag per vlieg tuig naar New York. fa Zin voor publiciteit Een week of zes geleden kreeg ik een foto onder ogen, waarop een jongeman was af gebeeld die in zijn handen de foto hield welke hem de eerste prijs voor 1964 had opgeleverd van de wedstrijd die jaarlijks wordt georganiseerd door een World Press Photo genaamde instelling. De beloning die de bekroonde in de wacht had gesleept was niet gering: 5100 Westduitse marken, een gratis luchtreis Engeland-Nederland en terug, een bokaal, een kleinbeeldcame- ra en ten slotte een gouden piertoren. Dit laatste voorwerp zou ik niet zo gauw we ten thuis te brengen, maar aangezien het van goud is, zal het wel de moeite van het winnen waard zijn. Ofschoon de afbeelding, die Cyprische vrouwen en kinderen weergaf, niet zeer duidelijk was, was ze duidelijk genoeg om de indruk te vestigen dat hier een ontstel lend tafereel van menselijk lijden was vastgelegd. Mijn eerste reactie was van een aard die ik niet anders kan bestempe len dan met het woord walging. Ik mocht aannemen dat de foto met geen ander doel was vervaardigd dan waarvoor persfoto grafen plegen te werken, namelijk de ver koop van hun produkten. Mag men, vroeg ik mij af, ook het meest aangrijpende leed tot object van winstbejag maken? Daar ik heb geleerd heftige reacties te laten be zinken, heb ik de krant met de bewuste foto opgeborgen en pas dezer dagen weer te voorschijn gehaald. Ik moet erkennen dat ik ook nu nog niet met het feit van de ze publicatie en deze bekroning verzoend ben. Ik blijf erin missen de eerbied die men tegenover andermans intieme leven moet betrachten. Met zulk een foto wordt dan ook geen enkel humanitair doel ge diend, alleen de sensatiezucht komt daar door aan haar trekken. Ondanks dit alles had mijn weerzin van het eerste ogenblik inmiddels iets van zijn felheid verloren. Die jongeman is maar één soldaat uit het leger der nieuwsjagers. Hij is niet slechts jager, hij wordt zelf ook gejaagd. Als hij gewetensbezwaren laat gelden, staan er honderden anderen klaar om hem de kans, en daarmee een boter ham, af te snoepen. Hij bevindt zich in een maalstroom waaruit alleen iemand met een heroïsche offervaardigheid zich kan bevrijden. Mensen met zulk een aanleg zijn zeldzaam. Het gevolg is dat deze tijd van perfecte technische middelen geen grenzen van discretie meer erkent. Be roemde personen en allen die om een of andere reden de aandacht trekken, worden belaagd en tot in hun binnenste binnenver trekken achternagezeten. Worden de deu ren hermetisch afgesloten, dan komen de duimen in actie, de gewillige duimen waar uit de fantasie kan zuigen wat ze maar wenst, dat wil zeggen wat ze geschikt acht om te gelde te maken. Het feit dat ik en wellicht nog enkele mensen daarmee geen vrede kunnen heb ben, is natuurlijk niet van de minste in vloed op de gang van zaken. Wij afkerigen zijn misschien ook wel ouderwets, achter op gebleven in de stroom der ontwikke ling, nog steeds behept met ideeën en maatstaven die hebben afgedaan. Als dat het geval is, is het met die bekroning dus wel degelijk in orde en moet men er een gerechtvaardigdeom niet te zeggen ver heugende waardering van moderne zin voor publiciteit en actualiteit in zien. Advertentie In kringen van de Westduitse socialis tische oppositie betreurt men het dat pre sident De Gaulle zich niet meer in bijzon derheden heeft uitgelaten over de Duitse hereniging. De zegsman van de Westduitse Vrije De mocraten zo meldt onze correspondent in Bonn begroette met tevredenheid de uit lating van De Gaulle dat er geen echte vrede tussen Oost en West zou bestaan zo lang de deling van Duitsland niet zou zijn opgeheven. De algemene indruk in Bonn is, dat het gesprek van Rambouillet er toe heeft bijgedragen, dat de persconferentie van De Gaulle zo gunstig voor de Bondsre publiek is afgelopen. GENèVE (AP) De griepepidemie, die de Sovjet-Unie teistert heeft nog niet haar hoogtepunt bereikt. Er zijn geen aanwijzingen dat de epidemie zich tot an dere landen zal uitbreiden. Dat heeft een functionaris van de Wereldgezondheidsor ganisatie verklaard. Volgens de laatste meldingen beperkt de epidemie zich tot de Noordelijke steden van de Sovjet-Unie. Het virus schijnt hoofdzakelijk kinderen onder de zeven jaar te besmetten. De kleine epidemie die in Oost-Duitsland heerst neemt af. De ziekte heeft zich niet tot andere Oost- en Westeuropese landen uitgebreid. In de Sovjet-Unie zijn ongeveer vijf miljoen mensen ingeënt tegen de griep. FREETOWN (Sierra Leone) (Reuter) Afgevaardigden uit 27 Afrikaanse landen hebben ih Freetown de oprichting voorge steld van een Afrikaanse verdedigingsor ganisatie. De leden-staten van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid zouden dan strijdkrachten voor deze defensieorga nisatie moeten afstaan. Het voorstel is vervat in een resolutie, die met algemene stemmen is goedgekeurd aan het einde van een driedaagse bijeen komst van de defensie-commissie van de O.A.E. Geldschieters. De Westduitse regering zal Jordanië bijna 7,5 miljoen gulden lenen voor de bouw van 'n elektriciteitscentra le en ter vergroting van de opslagruimte in de haven Aqaba. De lening heeft een looptijd van twintig jaar en zal drie per cent rente dragen. Advertentie TOKIO (AP) In Noord-Vietnam is de oorlogstoestand afgekondigd na een bij eenkomst van de nationale defensieraad, dat meldt het persbureau Nieuw China. De bekendmaking vermeldt dat presi dent No Tsji-Minh als voorzitter heeft ge fungeerd op de bijeenkomst van de raad. De bijeenkomst volgde op herhaalde be schuldigingen van communistisch China dat de Verenigde Staten geheime aanval len vanuit de lucht en vanuit zee tegen Noord-Vietnam uitvoeren. De Verenigde Staten hebben deze beschuldigingen tegen gesproken. De communisten beweren echter dat de Verenigde Staten op negentien augustus vorig jaar zijn begonnen met het bombar deren en beschieten van Noordvietname- se kuststeden en gebieden die aan Zuid- Vietnam grenzen. „De Verenigde Staten hebben onlangs op meedogenloze wijze hun provocerende en oorlogszuchtige campagnes tegen Noord Vietnam geïntensiveerd. Hun doel is de socialistische opbouw in Noord-Vietnam, de basis voor de strijd voor nationale hereniging, te belemmeren", aldus de raad. BIELEFELD (Reuter) De vijftig-jari ge ex-sergeant van de S.S., Heinrich Klaus- termeyer, is in Bielefeld tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op negen joden, gepleegd in het getto van Warschau tussen 1941 en 1934. De openbare aanklager had veertien da gen geleden levenslang geëist. Hij zei toen dat Klaustermeyer in het getto elf men sen mannen, vrouwen en kinderen uit moordlust had doodgeschoten. Klauster meyer was aanvankelijk beschuldigd van twintig moorden, maar het openbaar mi nisterie had in negen gevallen om vrij spraak gevraagd, omdat er voor die aan klachten geen sluitende bewijzen geleverd konden worden. Op een vraag naar zijn gezondheid zei de Franse president dat hij het niet slecht maakt: „Maar troost u, eens zal ik be slist sterven". WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) Amerikaanse officiële woordvoerders hebben gisteren het voorstel van de Fran se president De Gaulle voor een vijfmo- gendhedenconferentie over een herziening van de Verenigde Naties als vrijwel on mogelijk van de hand gewezen. President Johnson zei hierover: „De problemen van de V.N. komen niet voort uit het Hand vest van de volkenorganisatie, maar zijn het resultaat van het optreden van die landen die dit Handvest met voeten tre den." President Johnson weigerde verder com mentaar op het voorstel van zijn Franse ambtgenoot te geven. Hij gaf er de voor keur aan eerst een volledig verslag van de opmerkingen van de Franse president af te wachten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft desge vraagd verklaard, dat de door president De Gaulle voorgestelde terugkeer naar de gouden standaard „volkomen in strijd is met de denkbeelden van de regeringen, die thans gezamenlijk nagaan wat er ge daan kan worden om tot een verbetering van het internationale monetaire stelsel te komen." Het officiële Russische persbureau Tass heeft, zander commentaar, in het kort PARIJS (Reuter, AFP en AP) Voor een duizendtal journalisten en in aanwe zigheid van het voltallige Franse kabinet heeft president Charles De Gaulle giste ren in de feestzaal van het Elysée in Pa rijs een persconferentie gehouden. De meest saillante punten uit zijn vijf kwar tier lange monoloog waren: Een voorstel tot een vijfmogendheden- conferentie, waaraan ook communistisch China zou moeten deelnemen en waarbij het Handvest van de Verenigde Naties aan een nader onderzoek zou moeten wor den onderworpen. Een wijziging van het monetaire sys teem in de wereld. ONZE CORRESPONDENT in Parijs meldt hierover: Op de 20-ste verjaardag van de confe rentie van Jalta, heeft generaal De Gaul le twee voorstellen gelanceerd met het doel de diplomatieke constructie, die in 1945 door Roosevelt, Stalin en Churchill werd ontworpen nog wat verder te ont takelen. Twintig jaar geleden werd door de drie Anglo-Amerikaanse en Russische leiders in het badplaatsje Jalta, aan de Zwarte Zee, de wereld in invloeds-zones verdeeld. Frankrijk mocht toen bij die maaltijd der drie „groten" hoogstens een paar kruimels van onder de tafel mee pikken. De Gaulle is die vernedering nooit te boven gekomen en gisteren nam hij een nieuwe revanche. Hij deed, terwijl hij weer als een koning in het Elysée zetel- de, met aan zijn linkerzijde alle minis ters netjes in het gelid en rechts de le den van zijn persoonlijke staf, twee voor stellen. De vijf grote landen, de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk, de Sovjet- Unie en communistisch China, zouden in Genève bijeen moeten komen om de Ver enigde Naties weer op het goede spoor te helpen. De Gaulle herhaalde, dat de V.N. enige keren haar eigen Handvest heeft over schreden, door zich te mengen in de bin nenlandse geschillen van onafhankelijke staten, (lees Kongo). De VN-assemblee be woog zich volgens hem bovendien te vaak op het gereserveerde terrein van de Vei ligheidsraad. De generaal liet er geen twijfel over bestaan dat hij voor zijn staatkundige filosofie nog altijd in termen van souvereine staten blijft denken en van enig evolutie of federalistisch verband nog steeds niets wil weten. Het andere voorstel was onverholen te gen de hegemonie van de Verenigde Sta ten gericht. Frankrijk wil het initiatief nemen, zo liet de president weten, tot een samenkomst van een tiental Europese en andere landen, waaronder hij ook Neder land noemde, met als doel de huidige goudwissel-standaard door een ander mo netair systeem te vervangen. In een korte toegift zei de generaal 'nog dat Londen en Parijs door geen enkele berg worden gescheiden. „Er is alleen een Kanaal, dat bovendien overbrugd kan wor den", zo constateerde hij optimistisch. Inzake Duitsland was hij van oordeel dat een groot volk toch niet eeuwig ver deeld kan blijven en Frankrijk is daarom bereid een conferentie bijeen te roepen, waarbij alle Europese landen met uit sluiting dus van Amerika het probleem van de Duitse hereniging zouden moeten bespreken. „Maar met deze procedure zal zeker zeer veel tijd gemoeid zijn" her haalde De Gaulle enkele malen. melding gemaakt van de persconferentie van president De Gaulle. Tass meldde: „Generaal De Gaulle heeft het denkbeeld geopperd van een in Genève te houden conferentie van de „grote vijf" te weten de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frank rijk en de Chinese volksrepubliek, waarop zou moeten worden gesproken over de po sitie en de toekomst van de Verenigde Naties." Radio Moskou heeft de voorstellen van president De Gaulle over de hereniging van Duitsland onrealistisch genoemd om dat hij probeerde aan het bestaan van Oost-Duitsland voorbij te gaan. Het Britse departement van Buitenland se Zaken heeft zich onthouden van com mentaar op het voorstel van president De Gaulle voor een conferentie van de grote vijf, met inbegrip van China, voor her ziening van het handvest der V.N. De door president De Gaulle geopperde monetaire denkbeelden, aldus onze corres pondent in Londen, passen in zijn opvat ting van een Verenigd Europa, dat vooral onafhankelijk dient te zijn van de Verenig de Staten. Zijn verlangen om terug te keren naar de gouden standaard staat mede in verband, met de recente sterling- crisis in Engeland, waarbij de president en zijn financiële raadgevers er nog eens scherp aan werden herinnerd dat vooral het pond een kwetsbare nationale valuta is, die als een internationale valuta wordt gebruikt. In Londen wordt aangenomen, dat de E.E.G.-landen bereid zijn over De Gaulle's plan te beraadslagen. De vrees bestaat dat het denkbeeld vooral besmettelijk zal wer ken op de federale Bondsrepubliek, die over een zeer grote hoeveelheid dollars beschikt en waarschijnlijk tot de eerste zal gaan behoren van hen, die proberen zich aan het hoofd te dringen van de lange rij gegadigden voor goud. In Engeland zelf zijn al vaker stemmen opgegaan om de zeer zware last die het pond als internationaal ruilmiddel moet dragen, met anderen te delen, maar dat is iets heel anders dan de Brits-Ameri kaanse monetaire capitulatie die presi dent De Gaulle thans voor ogen heeft. Advertentie De regering van West-Duitsland heeft zijn dankbaarheid betuigd over de nadruk die president De Gaulle van Frankrijk het probleem van de Duitse hereniging tij dens zijn persconferentie heeft gegeven. Churchill-rivier. De rivier de Hamilton die over ruim 500 kilometer door Labrador (Canada) stroomt en uitmondt in de Atlantische Oceaan, zal voortaan de naam Winston Churchill dragen. De ri vier is bekend door zijn watervallen. Beter. De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft het militaire Walter Reed-ziekenhuis in Washington verlaten. Beroep. Honderdzeven van de 150 Noorse parlementariërs hebben een beroep on dertekend op de Westduitse Bondsdag om de verjaringstermijn voor oorlogs misdaden te verlengen. Val. Een 54-jarige Italiaanse onderwijze res is om het leven gekomen, nadat zij van de scheve toren van Pisa was ge vallen. President Johnson. Mikken. Franse geleerden zijn er in ge slaagd een Laserstraal te doen terug kaatsen van de Amerikaanse kunstmaan explorer-22, een doel van 50 centimeter doorsnee dat zich op 1.500 kilometer hoogte met 6 kilometer per seconden verplaatst. Tot dusver zijn alleen de Amerikanen vorig jaar oktober hierin geslaagd. Belangsfeer. De Amerikaanse Senaat heeft de regering toestemming gegeven tot juli voort te gaan met de levering van overtollige landbouwproctukten aan Egypte, als zij deze hulp in het belang van de Verenigde Staten acht. Neergestort. Een vrachtvliegtuig van de Kameroense luchtvaartmaatschappij „Air Cameroun" is bij Garoea (Noord- Kameroen) neergestort. De drie Franse bemanningsleden zijn om het leven ge komen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3