'v.;' Hotel in Cadzand staat op de rand van een afgrond voor Uitgaven voor consumptieve doeleinden zijn toegenomen SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHR Flinke storm kan het einde van het gebouw betehenen Automatische schrijf machine doet het werk van 3 typistes Spaarzin bleef ook in januari gehandhaafd Rotterdam krijgt Churchillplein VAN DUIVENBODEN N.V. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 6 I MERKKARPETTEN K.V.T. - BRINCK CAMPMAN - DESSO en vele andere MERKKARPETTEN Kerkelijk nieuws Stratmaat Dierenasiel Uieiüooi voor de „vrije" melkhandelaar Meevaller? Begrip, voor apartheid? Dringend Verkoop Breedband Petrochemische industrie Vlekken i Nog maar enkele meters scheiden hotel Noordzee, dat op de duinen in Cadzand in Zeeuws Vlaanderen staat, van het fatale ogenblik dat het laatste stuk duin wegglijdt en het ge bouw naar beneden stort. De hotelhouder de heer P. Faas, zijn vrouw en twee kin deren wachten in spanning op de ramp die gaat gebeuren. De heer Faas wil zijn slgendom nog niet in de steek laten. Hij wacht moedig af tot de zee toeslaat. Nie mand kan zeggen wanneer dat zal zijn, maar dat dit onheil onafwendbaar Is, weet de heer Faas zeker, want er ziin wel plannen om de duinen te bescher men, maar zij wor den niet uitgevoerd. Al jarenlang heeft de hoteleigenaar het waterschap gewaar schuwd dat zijn hele hebben en houden op een kwade dag aan de rand van een diepe afgrond zou staan. „Maar nie mand wilde geloven dat dit al zo vlug zou gebeuren", zegt de heer Faas. „Een paar jaar geleden werd er tegen mij gezegd: „Waarom maakt u zich toch eigenlijk zo druk?" Dat was ook de mening van mijn hotelgasten. Maar toen diezelfde mensen dit jaar terugkwamen, konden ze hun ogen niet geloven. De zee stroomt hier nu langs de deur. Nu zegt iedereen: „Meneer Faas, ik begrijp wer kelijk niet hoe u aan deze afgrond durft te wonen!" Maar de heer Faas wil zijn kostbare gebouw niet zomaar aan de golven prijs geven. Verkopen kan hij het ook niet. Er is geen koper meer te vinden. „We staan op een vulkaan, die voortdurend rommelt en elk ogenblik kan losbarsten", zegt de hotelhouder. „Toen mijn vader dit hotel ln 1933 hier liet neerzetten, lag er zeker een zestig meter duin tussen het gebouw en de zee. Tien meter duin is nu nog over. Maar wat betekent tien meter? Het is al twee keer gebeurd dat er bij een flinke storm vijftien tot twintig meter duin weg geslagen is." Wel plannen. Er is tot nu toe niets gebeurd om de familie Faas een beetje zekerheid te ge ven. Ambtenaren van het waterschap ko men telkens trouw het aantal meters dat het hotel weer dichter bij de ondergang ls opmeten. De ingenieur van het waterschap „Het Vrije van Sluis", wil geen commentaar op de situatie geven. De dijkgraaf van het waterschap geeft toe dat er een nood situatie is ontstaan en dat het best moge lijk is dat er bij de eerste de beste storm ongelukken gebeuren. „Maar", zo zegt hij, er is na de februari- ramp van 1953 door Rijkswaterstaat een voorrangschema opgesteld voor de wer ken die uitgevoerd moesten worden in het kader van het Deltaplan. Het is voor iedereen duidelijk dat de zwakste plekken in de Zeeuwse kustverdediging het eerst aan de beurt komen. De duinenrij waar het hotel van de heer Faas opgebouwd is, staat in dit schema op de vierde plaats. De verbetering van dit gedeelte zal dan ook niet eerder dan tegen 1978 aan de orde komen. De polders achter de duinenrij lopen voorlopig geen gevaar. Begrijpelijk is dat Rijkswaterstaat bij het maken van een werkschema niet in de allereerste plaats rekening kan houden met een enkel hotelletje. Deze dienst heeft de plicht en de taak om het alge meen belang van het hele Nederlandse volk voorop te stellen. Daarbij komt de enkeling dan wel eens in het ge drang". Het waterschap heeft een plan ingediend om met vier paalhoofden voor hotel Noordzee de stroom van de kust te hou den. Het wachten is op de rijksgoedkeu ring. „Stel dat deze goedkeuring morgen in ons bezit is, wat ik overigens absoluut niet verwacht dan duurt het nog wel een heel jaar voordat die paalhoofden er lig gen. En een jaar kon in dit geval wel eens te lang zijn", zegt de dijkgraaf. Daar moet de heer Faas het dan maar mee doen Advertentie De gehele collectie constant voorradig. VOOR BETERE KARPETTEN VERTROUWD KOPEN INTERIEURADVISEURS Ziet onze etalages KRUISSTRAAT 22 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rouveen (toezegging): T. J. Kamerbeek te Poederooyen. Aangenomen naar Haamstede: G. E. Huizing te Waarde. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Rozenburg: A. Geelhoed te Zwagerveen-Zwaagwesteinde en Joh. Stra- ting te Alkmaar-Broek op Langedijk, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlissingen: C. Harinck te Utrecht. Op het kantoor van een verzekerings maatschappij in Utrecht wordt sinds kort een magnetische bandschrijfmachine als enige tot nu toe in Nederland gebruikt. Het typen van de op elk kantoor en zeker op dat van verzekeringen steeds weer te rugkerende vaste formulering van contrac ten, polissen, offertes, rapporten enz. is met deze machine teruggebracht tot een automatische handeling. Deze formulerin gen worden tevoren op een magnetische band vastgelegd. Variabele gegevens als data en namen kunnen door een typiste worden ingevuld. De band wordt met een snelheid van 900 tekens per seconde afgetast. De nieuwe machine controleert haar eigen werk elektronisch en regelt automatisch tussen ruimten tussen woorden en regels. Het apparaat kan door iedere typiste worden bediend en produceert drie keer zoveel brieven in dezelfde tijd als één typiste op een normale schrijfmachine. Januari 1965 blijkt voor de spaarbanken merendeels gunstige cijfers te hebben op geleverd. Zo spreekt de Spaarbank voor de stad Amsterdam van een duidelijke handhaving van de spaarzin, zulks aan de hand van een ongeslagen record van 84 maanden spaaroverschotten (ruim 266 miljoen) en de snelle groei van het aantal inleggers (161.080). De vooruitzichten voor het sparen in 1965 lijken, volgens deze spaarbank, gunstig. Er was een overschot van 5,2 miljoen tegen vorig jaar 4,7 miljoen. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag steeg het tegoed met 2,7 miljoen. De nutsspaarbank Groningen heeft janu ari afgesloten met het hoge spaaroverschot van 1,9 miljoen. Bij de spaarbank te Hilversum vermeer derde het tegoed met 1,4 miljoen tot 106,4 miljoen. Advertentie De uitgaven voor consumptieve doelein den zijn in de laatste maanden van het vorig jaar krachtig toegenomen. Ditmaal was de stijging niet toe te schrijven aan prijsverhogingen, maar aan de vermeer dering van de verbruikte hoeveelheden. Het centraal bureau voor de statistiek geeft dit weer in nuchtere cijfers. Zij wij zen uit dat de consumptieve bestedingen per hoofd van de bevolking in oktober overeenkwamen met 138 percent van de gemiddelde bestedingen in 1958. In okto ber 1963 was het 129 percent. Naar waar de gemeten komt het totaal van de be stedingen van ons volk tot een veel gro ter stijgingspercentage, maar hierbij moet in aanmerking worden genomen dat het prijspeil sinds 1958 met negentien percent is gestegen, terwijl de bevolking met meer dan een half miljoen zielen is toegenomen. De totale waarde van de bestedingen van allen bij elkaar genomen kwam over een met 179 percent van het consumptie niveau van 1958. In oktober 1963 was de index 153. Het prijsindexcijfer bedroeg 119, waaruit door deling op de genoemde 179 pereent voortvloeit dat de naar hoeveel heid gemeten bestedingen zijn toegenomen tot 151 percent. De uitgaven voor voedings- en genotmid delen kwamen uit op 127 tegen 118, ter wijl die voor overige goederen en diensten een kleinigheid terugliepen en wel van 116 naar 115. Een van de centrale pleinen in het hart van Rotterdam zal de naam van Sir Win ston Churchill krijgen. Het is het plein waar in de toekomst de Blaak in de West- blaak zal overgaan en de Coolsingel een aansluiting zal krijgen op de Schiedamse- dijk. Het zou de naam krijgen van mr. dr. K. P. van der Mandele, hetgeen Rotter dams Grand Old Man, oud- en thans ere voorzitter van de Kamer van Koophandel en inspirator tot vele grote Rotterdamse activiteiten, bij zijn 80ste verjaardag was toegezegd. De heer Van der Mandele heeft B. en W. thans verzocht het plein Chur chillplein te noemen. Op het ingezonden stuk van de heer Bronkhorst op 24 december 1964 en de critiek hierop van de heer Eschauzier op 8 januari 1965, wil ik graag ingaan. De heer Eschauzier viel over bijzaken en liet de kern van het betoog onaangeroerd. Wie valt over het woord „kerels", zoals ge bruikt in het zinsverband, waar de heer Bronkhorst de vangst van een snelheids overschrijder beschrijft, is van elke hu mor gespeend en laat duidelijk merken niets van de bedoeling van het stuk te hebben begrepen. Het gaat over de straf maat die gegeven werd bij overschrijding van de maximum snelheid met slechts 13 km, terwijl van het in gevaar bFengen van het verkeer geen sprake was. Boven dien spreekt de heer Eschauzier over een recidive als blijkt dat de maximum snel heid bij herhaling overschreden is. Dit is echter geen misdrijf maar een verkeers overtreding, waarbij van opzet geen spra ke hoeft te zijn. Dat het rijbewijs van de snelheidsoverschrijder een half jaar werd ingetrokken is, gezien de omstandigheden, een abnormaal zware straf, wat in verge lijking met het volgende geval duidelijk zal worden: Afgelopen zomer werd ik door een zeke re heer Barendse, die de aardigheid had zonder op het verkeer te letten plotseling de provinciale weg bij Vinkeveen over te steken, aangereden terwijl ik met mijn echtgenote op de bromfiets over deze weg reed. Het resultaat was dat de bromfiets totaal vernield werd. onze vakantie niet doorging en wij half gekreukeld naar Haarlem terug moesten. Ik kreeg de raad de onkostenrekening goed te bewaren en 19 januari stond ik voor de kantonrechter in Utrecht met een rekening van 98,-. Deze vond het echter belachelijk na zo'n klein ongeval met een rekening aan te komen. Na veel praten kreeg ik 60 toe gewezen, terwijl ik verzuim en reisgeld zelf moest betalen. Met de heer Barendse, die de moeite niet had genomen om te verschijnen, had de kantonrechter mede lijden omdat zijn verzekering zoveel scha devergoeding moest betalen. Hij kreeg 30,- boete en ik draaide voor 40,- on kosten op. Misschien had de kantonrech ter verwacht dat ik ook niet zou komen. Al met al een onbevredigende geschiede nis. Het is voor de heer Bronkhorst jam mer dat hij niet in Utrecht woont. Hij zou beslist met de schrik vrijgekomen zijn. P. A. V.D. VELDT, Haarlem. Zeg „schrijvende lezer" u wilde in Schalkwijk zo graag een stuk grond Om daar een asiel op te bouwen Een huis dus voor kat en voor hond? U schreef nog er is daar in Schalkwijk Aan een ieder en alles gedacht Maar voor de woningnood van de dieren is daar nog geen uitkomst gebracht. Er werd met lijsten gelopen Maar zonder resultaat tot heden en u schreef nu is dan het woord aan de dierenbescherming plus leden Want B. en W. van Haarlem gingen daar niet op in Maar beste „schrijvende lezer" dat heeft toch geen enkele zin. U weet toch dat zovele mensen nog kampen met de woningnood die men blij kan maken met een huisje Al is die ruimte niet zo groot 't is toch nog niet zo ver gekomen dat een dier gaat voor de mens Want ergens beste dierenvriend ligt tussen mens en dier een grens Ik weet bij echte dierenvrienden is die grens maar uiterst vaag maar die brengen hun dier ook niet naar [het asiel nee, die verzorgen ze zelf en wat graag Kijk en dat moet nou een ieder doen dan kan 't oude asiel nog wat blijven „Sans rancune" de hartelijke groeten aan de „schrijvende lezers" die schrijven. D. VOS, Haarlem. Mag ik als huisvrouw ook eens iets zeg gen over de „melkoorlog" in Haarlem? Ongeveer een half jaar ben ik klant ge weest van een gesaneerde melkboer. In die tijd had ik verscheidene klachten over de kwaliteit van de melk en de melk- produkten. Ik heb de moeite genomen de vertrouwenscommissie hierover in te lichten, maar na onderzoek bleken mijn klachten volgens deze heren ongegrond. Gelukkig heb ik toen een „vrije" melk handelaar ontdekt en hem vriendelijk ge vraagd of ik klant bij hem kon worden. Dat ben ik nu al 7V2 jaar en nog nooit anders dan met grote voldoening. Deze melkboer heeft niet getekend voor de sanering, dus kan hem ook niet wor den verweten dat hij „opereert" of „pira terij pleegt" in een andermans wijk. Hij maakt nooit bijzondere reclame met ze geltjes of folders; alleen de vlotte en keu rige bediening zijn een reclame op zich zelf. Alleen daarom komen de klanten naar hem toe. Wanneer je bijvoorbeeld als oudere da me niet meer dan een half flesje melk per dag nodig hebt, en de melkboer laat je drie keer in de week zitten omdat hij het niet de moeite waard vindt daarvoor aan te bellen is het dan verwonderlijk dat je een „vrije" melkboer neemt? Ik geloof dat alle huisvrouwen die een gesaneerde melkboer hebben de „vrije" melkboer nog wel dankbaar mogen zijn. Want als deze er niet waren, hadden de gesaneerden helemaal het monopolie en verviel waarschijnlijk de hele bezorging aan huis. Diegenen die zo vreselijk bang zijn klan ten te verliezen moeten eerst maar eens nagaan wat er aan hun eigen werkwijze mankeert, in plaats van een ander, die eerlijk en hard voor zijn brood werkt, het leven onmogelijk proberen te maken. Mevr. DE VRIES, Haarlem. Gezien de uitgebreidheid van de kolom- len ingezonden stukken is het blijkbaar een gezellige bezigheid daarin om beurten ons zegje te schrijven. Zo zou ik wat te berde willen brengen over de cijfers ge publiceerd door O.E.S.O., waarvan een uit treksel stond in uw blad van 11 januari 1965. Bevolkingsdichtheid Nederland 356 inwoners/km2 België 305 inwoners/km2 West-Duitsland 223 inwoners/km2 Groot-Brittannië 221 inwoners/km2 Autodichtheid per 1000 inwoners Nederland 62 België 101 West-Duitsland 119 Groot-Brittannië 126 Als commentaar werd er bij vermeld: „Dat valt mee voor Nederland". Dat lijkt méér mee te vallen, dan het in werkelijkheid is. We hebben ons de tijd gegund dit om te rekenen op auto's/km2 ik had er hulp bij nodig We kwamen tot de volgende uitkomsten: Nederland 22 auto's/km2 België 31 auto's/km2 West-Duitsland 26,5 auto's/km2 Groot-Brittannië 28 auto's/km2 Eerst zouden we gedacht hebben: in Groot-Brittannië bijvoorbeeld tweemaal zoveel auto's als in Nederland. Het feitelijke beeld is dat er zich op één km2 staan te verdringen: in Nederland 356 inwoners 22 auto's, in Groot-Brittannië 221 inwoners 28 auto's. Valt niét mee, hoor! C. KONING-STROINK. Haarlem Naschrift: In het OESO-bericht wordt geen enkel verband gelegd tussen bevolkings- en autodichtheid evenmin hebben wij commentaar geleverd op een eventueel verband tussen die beide ver schijnselen. Lees maar eens goed. Redactie In „Lezers schrijven" in uw blad van 29 januari 1965 wekt dr. Veenhoven, se cretaris van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap, onder het opschrift „Begrip voor Zuid-Afrika", de lezers op kennis te nem envan een brochure van ds. Gijmink, getiteld „Zo zag ik Zuid-Afri ka". Het zal voor de lezers die aan deze opwek king gevolg geven interessant zijn de ge dachten van ds Gijmink te toetsen aan de volgende feiten: 1. De gekleurde bevolking van Zuid-Afri- ka tachtig percent van de totale bevol king heeft geen stemrecht, mag geen po litieke partij oprichten en geen vakvereni ging hebben. 2. Blank en zwart mogen in Zuid-Afri ka niet met elkaar trouwen, het essen tiële menselijke recht van vrije keuze van de huwelijkspartner bestaat niet. 3. De gekleurde bevolking heeft geen vrije arbeidskeuze; zij kan naar willekeur van de blanken overal als (onderbetaalde) ar beidskracht tewerk worden gesteld. 4. Albert Loethoeli, wiens vredelievend heid werd erkend toen hem de Nobelprijs voor de Vrede werd toegekend, zit al ja ren gevangen op een boerderij en is fy siek tot een gebroken man gemaakt. 5. De sinds kort „opgeschorte „No- trial Act" heeft alloze tegenstanders van de apartheidspolitiek zonder aanklacht, zonder rechterlijk vonnis en zonder moge lijkheid van verdediging in de gevangenis gebracht. 6. Op alle gelegenheden, waarop hij ons in de bezettingstijd de bordjes „Verboden voor joden" stond, staat in Zuid-Afrika het bordje „Slegs vir blankes" alleen voor blanken. Dit dan als een kleine greep uit vele feiten. Lezing van de brochure van ds. Gijmink heeft mij tot de overtuiging gebracht dat hij Zuid-Afrika zo niet heeft gezien. De on derdrukking en de diepe vernedering, iede re dag en ieder uur aan de kleurlingen aangedaan, zijn aan hem voorbijgegaan. Wat een christelijk getuigenis had moeten zijn is een babbelig reisverslag geworden. J. J. VOOGD, Voorzitter Comité Zuid-Afrika. Zoals in uw Haarlemse editie van woens dag werd gemeld, zal het „tijdelijke" par keerterrein aan de Raaks in Haarlem uit breiding krijgen door verdere slopingen. Er is in de stad grote ongerustheid over dat „tijdelijke". Als het huidige parkeer terrein Raaks verdwijnt, zonder dat daar voor compensatie komt dicht in de buurt van de stadsrand, is het onheil niet te over zien en ik zou een zeer dringend beroep op het stadsbestuur willen doen zich nu onomwonden uit te spreken voor de nood zaak, een ruim en permanent parkeerterrei te maken vlak bij het stadscentrum. Als zakelijk belanghebbende bij het winkelcen trum binnenstad kan ik wel verklaren dat in de kring der binnenstadwinkeliers zeer ernstige ongerustheid bestaat over het te kort aan inzicht bij het stadsbestuur in deze aangelegenheid. De raad wordt in ern stige overweging gegeven dit punt dringend aan de orde te stellen. Er is een stads belang mee gemoeid dat in het huidige struktuurplan niet of onvoldoende tot uiting komt. Men kan de ogen niet sluiten voor het feit dat hier op korte termijn een afdoende wijziging van de bestaande, ver ouderde plannen hoogst noodzakelijk is. Wij zakenlieden menen ook dat wij in dit opzicht de steun dienen te hebben van uw krant. Hoogachtend, P. S. ASMAN, Haarlem. Naschrift: Het tijdelijke karakter van het parkeerterrein aan de Raaks heeft betrekking op de huidige plaatsen die voor de auto's beschikbaar zijn. Een groot deel van deze plaatsen zal inderdaad in de toe komst door de nieuwe stadsbibliotheek worden ingenomen. Het ligt echter in de bedoeling in het structuurplan voor Nadat de heer Van Eibergen van het C.N.V. scherpe critiek had uitgeoefend op het beleid van de regering bij de trans- actie-Breedband, gaat de heer Kloos van het N.V.V. nog een stapje verder en spie gelt de arbeiders van Hoogovens voor dat zij, wanneer de regering maar gehandeld had volgens de inzichten van het N.V.V. ieder een bedrag van ruim 8.000,- in zijn loonzakje had gevonden. Voorwaar geen kleinigheid. De positie van de leiders van de grote vakverenigingen moet toch wel wanhopig zijn, wanneer zij er toe overgaan de ar beiders iets trachten wijs te maken, dat veel weg heeft van boerenbedrog. Niemand beter dan zij weten, dat dit denkbeeld praktisch niet uitvoerbaar is. Wat toch is het geval. De regering heeft indertijd 80 miljoen gulden in Breedband gestoken, welke som als belastinggeld door vrijwel het gehele Nederlandse volk is op gebracht. Wanneer dit bedrag in de loop der jaren is aangegroeid tot 435 miljoen gulden komt het batig saldo daarvan niet ten gunste van een bepaalde groep, doch behoort toe aan het gehele Nederlandse volk, vertegenwoordigd door de regering. De groei werd niet veroorzaakt door bij zonder grote prestaties, doch komt groten deels voor rekening van de gunstige con junctuur. Indien deze ongunstiger was ge weest, dan hadden de arbeiders zeker geen mindere prestatie geleverd, maar de notering van de aandelen op de effecten beurs had een heel ander beeld te zien gegeven. In de jaren dertig was die note ring, naar ik meen, niet hoger dan 60. De regering heeft er mijns inziens dan ook goed aan gedaan de aandelen met een behoorlijke koerswinst van de hand te doen. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Bij eventuele con junctuur om slag en deze is in de toekomst heus niet denkbeeldig heeft het nog het voor deel dat partijgenoot Vondeling de regering niet voor de voeten kan werpen, dat zij de boot heeft gemist. Wanneer de behaalde koerswinst nu door de regering voor de helft wordt aan gewend als extra uitkering aan die gemeen ten, die bijzonder werden getroffen door de bestedingsbeperking, dan meen ik, dat wij allen tevreden kunnen zijn. Wat de door de vakbonden voorgestane winstdeling betreft, wanneer deze op basis van vrijwilligheid geschiedt is daar veel voor te zeggen. Menen de vakbonden dit als eis te kunnen stellen, dan zou ik de heren willen adviseren: beleg de door u beheerde kapitalen in de daarvoor door u geschikt geachte industriële ondernemin gen, u komt dan automatisch voor een commissariszetel in aanmerking en deelt zowel in de winst als in het eventueel ver lies, want het risico moet u ook durven nemen. C. P. OOMS Haarlem. Haarlem is dit neergelegd dat achter deze leeszaal een parkeer! marktterrein zal worden aangelegd. Dit nieuwe terrein heeft een oppervlakte van ongeveer 6300 vierkante meter. Als vuistregel rekent men dat er per auto (inclusief wegen, en zovoort) 25 vierkante meter nodig is. Dat betekent dat op het nieuwe terrein (als er geen markt wordt gehouden) plaats zal zijn voor ongeveer 250 auto's. Op het hui dige terrein kunnen ongeveer 200 wagens een plaats vinden. Ook bestaan er nog plannen, die zich overigens nog in een stu diestadium bevinden, om op dit nieuwe parkeerterrein onder- of bovengronds een parkeergarage te bouwen, waardoor de to tale capaciteit nog vergroot zal worden. Overigens moet geconstateerd worden dat er in Haarlem nogal veel plannen be staan voor het vergroten van de parkeer- capaciteit, maar dat er effectief niet zo erg veel gebeurt. Ook zal men moeten af wachten of het bebouwen van het huidige parkeerterrein aan de Raaks gelijktijdig zal geschieden met het vrijkomen van de nieuwe parkeerruimte. Redactie. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. „Men" zegt: vestiging van een petroche mische industrie aan het Noordzeekanaal is noodzakelijk. Mijn vraag is: waarom eigenlijk? Staat dit wel voldoende vast? Maar nu: men zegt, het is nodig, maar er moeten deugdelijke waarborgen komen, opdat de vergiftiging van bodem, lucht en water binnen redelijke grenzen blijft. Nu is het zo, dat zelfs burgemeester Van Wal- sem van Rotterdam deze week in een toespraak (voor de televisie te beluisteren) moest toegeven, dat men op dit gebied eigenlijk nog niets wist. Verder las ik in uw krant, dat dr. Bartels zich voor da regering in het Ruhrgebied gaat oriënteren hoe men daar de schade probeert te be perken. Nu kan het succes van die pogin gen aldaar nooit zo groot zijn, als men bedenkt, dat de meeste badgasten uit het Ruhrgebied komen, om hier wat frisse lucht te happen (hoe lang blijft die lucht nog fris?). Bovendien vergeet men, dat da Rijn, vooral door toedoen van de Duitsers, als een open riool kan worden beschouwd, waarin geen enkel leven meer mogelijk is. Ook moest dezer dagen in het Ruhrgebied een alarmorganisatie worden opgericht, om rampen te voorkomen, in verband met een kwaadaardig neveldek van afvalgassen in de lucht. Onze wetgeving terzake is volledig on voldoende, zoals minister Van Aartsen al opmerkte, laat staan, dat de toepassing er van en de praktische controle effect zou den sorteren. In Nederland ontstond trou wens vorig jaar bijna een ramp in het gebied van Vlaardingen, die door zeer toe vallige omstandigheden werd verijdeld. Conclusie: 1. De noodzaak voor de ves tiging van dit soort zware, vergiftige in dustrie staat mijns inziens voorshands nog niet eens vast, terwijl men nog niets weet omtrent de omvang van de schadelijke ge volgen, die er zeker komen. 2. Met het Ruhrgebied en het Rotter damse gebied voor ogen, geloof ik, dat de bestrijding van de vergiftiging van ons levensmilieu zal bestaan in het uiten van holle frasen. 3. Onze dichtopeengepakte bevolking heeft niet alleen belang bij fabrieken, maar vooral bij een leefbaar milieu. Dan maar wat minder „welvaart". 4. Dit soort industrie hoort in ons ge bied niet thuis. Amsterdam denkt ten on rechte dat zijn (den) Uyl een fraaigeve- derde valk is. Laat men schone industrie aantrekken en niet een grootse bijdrage leveren tot het onbewoonbaar maken van de Randstad Holland. M. SCHAAY, Haarlem Vooraanstaande Westduitse bladen heb ben beweerd, dat Sir Winston Churchill mede schuldig is aan de vele rampen, die Duitsland hebben getroffen en dat op zijn gezicht vlekken zitten, die niet kunnen worden afgewassen. Ondergetekende wil naar aanleiding van deze aanvallen opmerken, dat het gehele Westduitse volk vlekken heeft (een erfenis van de Nazi's die met geen enkel medicijn te genezen zijn). ANT. J. BRACHTER, IJmuiden,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6