GEEF ONS AUTO'S DIE GEEN RATTENVALLEN ZIJN! Het wonder der „zelfvernieuwing" van ons lichaam en zijn organen Meer licht in het mysterie der celdeling Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJ muider Courant Kiemlaag Remstof Bouw stenen der genen Een ereschuld Steunbeugel S'terkere tanks Nederland telt nu een miljoen per sonenauto's en elke dag komen er tientallen bij. Nieuwe auto's die in vele opzichten beter, sneller en zuiniger zijn dan hun voorgangers, maar in één opzicht steeds „slech ter" worden in dat van de veilig heid. Al maar dunner wordt het plaatwerk dat de inzittenden bij botsingen beschermen moet en dat kan niet anders, zeggen de fa brikanten. Het publiek verlangt goedkope auto's en de concur rentie is moordend. Sterker koets werk zou de prijs opjagen en de concurrentiepositie van de fabri kant ondermijnen. Toch kan met weinig kosten wel een veiliger kleine auto gebouwd worden, zoals in dit artikel betoogd wordt. In de haarspeldbocht had de chauf- feuse de macht over het stuur ver loren zoals dat in krantenberichten heet. De auto was over de vangrail geslagen en lag ondersteboven. De chauffeuse en haar man waren er oed uitgekomen, maar haar moeder hdtf in het voorste deel, hulpeloos mgefclemd tussen de rugleuning txm da voorzitplaatsen en het ineenge- drukte dak. Uit de tank lekte benzine. De situatie was précair, maar dank zij het ingrijpen van twee vracht wagenchauffeurs die met koevoeten en sterke handen het dak openrukten, kon de oude dame bevrijd worden. Was het dak iets meer omlaaggedrukt, dan zou zij dood geweest zijn. Ditmaal liep het nog goed af, beter dan dat andere ongeval. Een kleine auto, bezet met vier mensen, reed in een tunnel en belandde op de verkeerde rijbaan. Er volgde een frontale botsing met een taxi, waarna de kleine wagen in brand vloog en de vier inzittenden op af schuwelijke wijze om het leven kwamen. Het was onmoge lijk hen tijdig te bevrijden omdat de wagen geheel ver- wrongen was. De voormgeplaatste benzinetank was naar achteren geslingerd en gaf een hevig vuur, waar ook met brandblussers weinig aan te doen was, omdat men het vuur niet kon naderen. De taxi werd weliswaar zwaar bescha digd, maar dank zij de overmatig zware constructie (het was een Russische wagenen de vooringeplaaéste motor kwam de chauffeur er met lichte verwondingen af. DEZE BEIDE voorbeelden roepen de vraag op: wat kan er worden gedaan oijn onze auto's veiliger te maken? Naar mate er meer auto's op de weg komen, wordt het verkeer drukker en gevaar lijker. Naarmate er meer mensen op de weg komen wordt het aantal (nierva ren of roekeloze rijders groter (aan nemend dat het percentage hetzelfde blijft) en zal men rekening houden met een stijgende ongevallenstatistiek. Aan het toenemen van ongevallen tracht men paal en perk te stellen door vele maatregelen, zoals verkeersvoorlichting en verkeersbeveiliging van politiezijde. Maar nog altijd wordt er te weinig ge dacht aan de mogelijkheid van beveili ging door de auto zelf veiliger te ma ken. Het streven naar veiligheid door puntige voorwerpen te elimineren en door de toepassing van veiligheidsgor dels ls prijzenswaardig. De automobiel industrie verdient hiervoor alle lof, maar er moet méér gedaan worden ais men het autorijdend publiek meer vei ligheid wil bieden. De hele opzet van de auto moet worden veranderd om dat resultaat te bereiken. verbeterd, de snelheden worden groter, maar het plaatwerk werd steeds dun ner. Dat is te begrijpen. Niemand maakt auto's voor zijn gezondheid of genoe gen: er moet aan worden verdiend en de onderlinge concurrentie dwingt tot zeer scherpe prijzen. Daarom wordt het plaatwerk dunner. Van een zeer popu lair automerk werden lengte en breed te jaar-in. jaar-uit vergroot, maar het totale gewicht bleef praktisch hetzelfde. De fabriek adverteerde trots de grotere binnenmaten maar vermeldde niet dat het plaatwerk steeds dunner werd. HET IS EEN vertrouwenwekkend ge hoor: we maken auto's om er geld mee te verdienen. Dat is een begrijpelijk streven, maar naarmate de auto meer en meer gemeengoed wordt zou het goed zijn als de autofabrikanten zich val ter wereld is het achterste gedeelte van een vierpersoons tweedeurswage na een zware klap. Wie de foto's zie van verkreukelde autowrakken, na ver keersongevallen vraagt zich af hoe het ken dat hier nog iemand levend is uit gekropen. Dat is meestentijds te dan ken aan puur geluk of moedige assis tentie va-n buitenstaanders. Auto's worden „opengescheurd", „ver kreukeld", „verpletterd". Waarom zou men juist de lichte wagens niet voor zien van een stevige beugel ter hoogte van het middendeel, zoals renwagens een zogenaamde „rollover"-beugel heb ben, die de coureur bewaart voor een gebroken nek als zijn auto over de kop gaat? Een dergelijke beugel voorkomt dat de auto l}ij een buiteling, hetzij in v^rtikale hetzij in horizontale richting platgedrukt wordt. Er was een tijd waarin spiegelglas bij een auto normaal was. De gewond-en waren dan ook legio bij elk ongeval, tot Ford als eerste vei ligheidsglas g-ing gebruiken. Tegen woordig heeft iedere auto veiligheids glas. Het moet mogelijk zijn om auto's tg voorzien van een ingebouwde veilig heid. EEN VEILIGHEIDSGORDEL geeft bitter weinig als de ruimte waar de passagiers zich bevinden door het ge weid van de botsing wordt samenge perst. Een met schuimplastic verzacht dashboard is erg prettig in menig op zicht, maar het is bijzonder onaange naam om tegen een al dan niet zacht dashboard geklemd te zitten als het dak er bijna bovenop zit. Alle problemen van wegligging, constructie, economie en andere factoren ten spijt, is de beste bescherming die men zich kan wensen een motor voorin. Een automotor is toch altijd een solide bescherming. Zeker, de motor dringt bij een ongeval wel eens de zitruimte binnen, maar als de klap zo erg is, spreekt het vanzelf, dat er gewonden vallen. Dan is het altijd beter om een paar gebroken benen op te lopen door een motorblok, dan om zelf die 'klap op te moeten vangen. Dat na een ongeval de deuren gaan klem men en vaak alleen met bruut geweld te openen zijn, spreekt vanzelf, maar een extra uitweg vla een dakluik is dan mogelijk nog te openen of makkelijker open te breken dan deuren in de zij wand, die soms niet te bereiken zijn. De benzinetank voorin heeft zijn oor sprong te danken aan de noodzaak om die tank ergens onder te brengen als de motor achterin was geplaatst. Dat dit een groot risico betekent, is duizenden malen bewezen. Bovendien: wie voelt zich prettig rijden met veertig liter brandbare superbenzine in zijn schoot? Als de benzinetank zich voorin bevindt ls de kans groot dat hij scheurt bij een botsing, waarbij het voorste deel van de auto betrokken is, en zijn brandbare inhoud over de inzittenden verspreidt. Maar éls die tank dan voorin moet zit ten, waarom dan geen sterke benzine tank gebruikt zoals in de vliegtuigin dustrie. Dat zijn tanks die grote schok ken kunnen verdragen en niet meteen scheuren en barsten. „De kosten zuchten de autofabrikanten en ze heb ben gelijk, maar mensenlevens zijn nog kostbaarder. Bovendien hebben de auto fabrikanten langzamerhand wel een ereschuld af te lossen tegenover het autorijdend publiek. Jaar-in, jaar-uit zijn de auto's sneller geworden, rem men, wegligging en stuurinrichting zijn Vijf splinternieuwe personenauto's waaiden onlangs in Engeland van de open treinwagon die hen van de fabriek naar de haven moest vervoeren. Alle vijf de wagens waren na de val „total loss'. Zo markeerde een treinongeval het zwakke punt van de hedendaagse autoconstructie. DE MENS is als het ware constant in de rui. Voortdurend worden de bovenste lagen van zijn huid afgestoten en ver vangen door nieuwe huidcellen, die uit de onderste huid- laag groeien. Hetzelfde gebeurt met het slijmvlies van maag en darmen, van (le ademhalingsorganen, het bloed- vormende beenmerg en van enkele andere weefsels. De overige weefsels, zoals spieren en zenuwen, zijn geen „wis sel-weefsels". De cellen van deze weefsels blijven nadat de groei is voltooid tot het eind van ons leven onveranderd. Weliswaar voltrekt zich ook daarin een stofwisselings proces, maar zij delen zich niet meer. Zij zijn postmito- tisch" (mitose celdeling). Veel weefsels zijn evenwel in staat wanneer zij worden beschadigd zichzelf te regene reren. In dit geval verwerven zij gedurende enige tijd het vermogen opnieuw celdeling toe te passen. eens wilden bezinnen op meer veilig heid voor de mensen die hen toch het liefste ter wereld moeten zijn: de auto kopers. Dat laatste doen zij nu juist niet. Ze maken het plaatwerk dunner en houden vast aan methodes die on veranderlijk zijn als de rots van Gibral tar. Zet die motor voorin waar hij hoort en laat hem als stootblok fungeren; dat is beter dan een voorin geplaatst re servewiel. Maak meer vierdeurswagens dan tweedeurswagens; de ergste ratten- „Als v dat wilt, moet u in een tank gaan rijden" zei een vertegenwoordiger van gen autofabriek ons. Dat is het andere uiterste. Het moet mogelijk zijn auto's zo te maken dat ze meer veiligheid bie den aan de inzittenden, door een sterke re carrosserie, door een motor voorin en een brandstoffentank achterin, mis schien ook door het gebruik van dikker plaatwerk. Dan worden auto's niet meer verpletterd of opengescheurd als een sardineblikje en zullen de mensen bij een ongeval veel minder letsel oplopen of zelfs geheel ongedeerd kunnen uit stappen! nieuwing van cellen alsmede enkele re generatieprocessen bestudeerd met be hulp van radio-actief „gemerkte" ver bindingen. Hij gaf proefdieren injecties met gemerkte thymidine. Dit thymidine is een bouwsteen van het desoxyribonu cleïnezuur, in de wetenschap DNS ge noemd. Het DNS vormt de „genen", dat zijn de dragers van de karakter- en erf- kenmerken. De genen liggen verankerd in de chromosomen, die onder de mi croscoop zichtbare vormen in de cel kern die zich bij celdeling verdubbelen, opdat iedere dochtercel haar „recht matig" aandeel mee krijgt. Voor deze deling wordt, ter voorbereiding van de verdubbeling, nieuw DNS in de cel ge- synthetiseerd. De met radio-activiteit „gekenmerkte" thymidine hecht zich aan het DNS. Het gaat met iedere doch tercel na de deling mee. Legt men een dunne coupe van het weefsel op een fotografische plaat, dan wordt deze op punten waar zich radio-actieve celker nen bevinden, zwart. Men kan op deze wijze de „trek" van de cellen volgen. Dit procédé wordt „autoradiografie" genoemd. IN DE wisselweefsels vindt de vor ming van nieuwe cellen alleen in de onderste, de kiemlaag, plaats. Meestal voltrekt deze vorming zich zeer snel, in tijdvakken tussen 10 en 100 uren. Soms ook vergt zij enkele weken. De wissel weefsels hebben gewoonlijk „indiffe- rentie-zones" als kiemlaag. De hierin liggende cellen zijn (naar men aan hun inwendige structuur zien kan) minder gedifferentieerd dan de cellen der bovenste lagen. Na de deling trekken de cellen naar boven en tijdens deze „tocht" differentiëren z(j zich. Daardoor pas worden zjj in staat ge steld hun specifieke functies uit te oefenen. Tegelijkertijd verliezen zij echter hun vermogen om zich te delen. Zij worden gauw „ouder", sterven af en worden tenslotte afgestoten, zodra zij de bovenste laag hebben bereikt. Van onderen komen inmiddels voortdurend nieuwe cellen, die binnen 48 tot 96 uur hetzelfde lot ondergaan. HET autoradiografisch onderzoek van dr. Oehlert toonde aan, dat dit proces niet eenvoudig is. De cellen in de indif- ferentie-zone delen zich namelijk onge lijkmatig, zulks in tegenstelling tot an dere cellen, waaruit steeds twee precies gelijke dochtercellen ontstaan. De ene cel blijft in de indifferentie-zone en be reidt zich voor op de volgende deling, de andere cel begint de tocht naar bo ven en differentieert zich. Normaler wijze staat de levensduur van de „be neden" gebleven cel (gemiddeld 24 uur tot de volgende deling) in een bepaalde verhouding tot de levensduur van de weggetrokken cel, die het dubbele tot het viervoudige bedraagt. Deze verhou ding tussen kort-levende en (relatief) langlevende cellen in hetzelfde weefsel wordt vermoedelijk geregeld door een remmende stof die afkomstig is van de langlevende cellen en die de deling bij (Vervolg zie pagina 5) HET PROCES van vernieuwing van cellen is voor de biologie en de genees kunde zeer interessant. Dit immers ver strekt uitsluitsel over de fundamentele processen die zich in de cellen voltrek ken. Dr. W. Oehlert, docent aan de uni versiteit van Freiburg, heeft de ver-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13