Meer aandacht voor vaders van buitenechtelijke kinderen Schoonheidsinstituten zijn géén luxe meer Het wonder der zelfvernieuwing" Luxueus EXOTISCHE LUCHTGASTVROUWEN -met name- de Nederlandse vrouwen „Duur" Regeneratie Wijdverbreid misverstand onder Sexueie lustzoeker Gevoelsbetrekkingen Kind de dupe Celwoekering ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 }f Erbij W PAGINA VIJF „Glamour" „ALS WIJ MEER OOG leren krijgen voor de angsten van de natuurlijke vader, als wij bereid zijn om het onjuiste beeld dat van deze vader bestaat te laten vallen en zijn rechten aanvaarden naast zijn plichten, zullen we merken dat deze man in de eerste plaats deskundige hulp nodig heeft. Te weinig wordt er rekening mee gehouden dat ook de man het recht en de plicht heeft, mee te werken aan het vinden van een oplossing. Teveel wordt alleen gekeken naar de financiële bepalingen van het burgerlijk wetboek, waardoor het er een beetje op lijkt of de man slechts als betaalmeester kan optreden". 19 STEVIG HOUDEN van spieren, sti muleren van bloedvaten, grondig reini gen, zijn enkele belangrijke handelin gen van de specialiste. Een bezoek aan haar is niet alleen een of twee uur ont spannen. Of zo u wüt: het luxueuze ge voel te hebben vertroeteld te worden met heerlijk koude en ontspannende maskertjes, door de soepele handen van de specialiste die spierenzachtaardig Op het vliegveld van Nice vielen deze week tien spectaculaire Ja panse stewardessen uit de lucht. Ze waren gekleed'in prachtige ki- mono's Iedereen op de beroemde Promenade des Analais keek de meisjes na. En dat wil wat zeggen. Want in het verwende Nice zijn ze toch écht wel wat gewend. NIET IEDERE VROUW is mooi. Mooi-zijn zou wel iedere vrouw willen. Mooi-worden kan iedere vrouw. Maar tot op zekere hoogte. Plastische chirurgie, face-lifting, zijn een middel, maar kosten een kapitaal. Bovendien: wil men de oorspronkelijkheid van het gezicht behouden, dan is dat ook niet nodig. We kunnen zelf veel aan onze schoonheid doen door regelmatige bezoeken aan de schoonheidsspecialiste. Zij kan ons mooier, en dan niet in de zin van „glamou rous", maken. Zij kan een grote correctie toepassen op een gezicht dat aan „mooier maken" toe is. Haar mening: iedere vrouw boven de 25 heeft een geregelde behandeling nodig. Hoe vaak? Dat hangt van de huid af, maar meestal eenmaal per maand. Zij stelt de huiddiagnose en zal u vertellen hoe vaak u terug moet komen om uw huid in conditie te houden. In conditie! Daar trekt u later profijt van. MET HAAR SPRAKEN we over de drempelvrees voor schoonheidsinstitu ten. „Behandelingen schrikken de vrou wen meestal af. Er zijn zoveel dingen in het gezin die voorgaan. Maar ook al kunnen ze het doen, dan hebben ze nog vaak drempelvrees. Mijn klanten be staan voornamelijk uit werkende vrou wen, maar ik heb ook „dure" klanten. Vrouwen die het heel goed kunnen doen die niet op kleedgeld of wat ook hoe ven te kijken. Maar ook zij vinde nhet nog vaak een uitgave om naar de spe cialiste te gaan. Ze hebben het name lijk niet voor zichzelf over. Het resul taat valt op het moment niet zo op als een nieuw jurkje of een nieuw kapsel," is de praktijkervaring van me vrouw De Korte. IN HET onderbewustzijn van de (Ne derlandse) vrouw leeft nog de veron derstelling dat deskundige verzorging van de huid een ondergeschikte factor is. „Niet onmiddellijk, maar pas na vrij lange tijd zijn de resultaten van de schoonheidsspecialiste zichtbaar. Het criterium dat wij kunnen aanleggen is, twee dames te vergelijken van wie de een wel naar de schoonheidsspecialiste ging en de ander niet. De huid van de vrouw die wel ging is op dezelfde leef tijd veel gezonder omdat de spieren ste vig gehouden zijn." Bij de regeneratie bijvoorbeeld van lever- of spierweefsels, nemen de hoog- gedifferentieerde cellen de taak op zich die bij de wisselweefsels door de indif- ferentie-zones wordt vervuld. Zij ont doen zich daarbij van hun differenti ërend vermogen, omdat, zoals hierboven betoogd is, alleen weinig-gedifferenti eerde cellen in staat zijn zich te delen. Hun inwendige structuur wordt daarbij in hoge mate afgebroken. Daarna deelt de cel zich en wel in twee gelijksoortige dochtercellen, die zich door wederop bouw der ontbonden structuren op nieuw differentiëren, dat wil dus zeg gen: echte lever- of spiercellen worden. Dr. Oehlert vermoedt, dat de differen tiëring op de een of andere wijze de DNS-synthese blokkeert, die nodig is voor de celdeling. Onze weefsels hebben nog een tweede regeneratie-mechanisme paraat. Zij be zitten een aantal „polypioïde" cellen met een dubbele of meervoudige chro mosomen-reeks. Deze cellen zijn nog uit de groeiperiode in de jeugd in het organisme overgebleven en zijn onvol tooide delingen, die nu snel weer op gang komen. SLECHTS EEN celsoort bezit niet zo'n reserve en is niet in staat tot dif ferentiatie: de ganglioncellen van het centrale zenuwstelsel. Deze cellen zijn niet bij machte zichzelf te regenereren. Zij kunnen geen DNS vormen en zich evenmin delen. Het brein is dus niet bij machte zich te vernieuwen. De gang lioncellen leven even lang als hun eige naar. Dit zijn enkele opmerkingen die dr. J. A. M. Mullink van het instituut voor sociale geneeskunde te Nijmegen maak te op de algemene ledenvergadering van de FIOM. Op deze vergadering werd ditmaal aandacht besteed aan de ongehuwde moeder als wel aan de va ders van de buitenechtelijke kinderen. Over deze vaders is zo goed als niets bekend. Dr. Mullink heeft over hen bij voorbeeld geen enkel Nederlands on derzoek kunnen vinden. De schattingen van het percentage mannen en vrouwen dat aan buiten echtelijk geslachtsverkeer deelneemt, lopen sterk uiteen. Er bestaat echter weinig twijfel over, dat dit percentage hier en daar wordt wel gesproken van vijftig percent hoog is, dat bui tenechtelijke concepties waarbij onge- huwden zijn betrokken, meer voorkomen dan de voldragen buitenechtelijke zwan gerschappen doen vermoeden. Uit recen te cijfers van het C.B.S. valt af te leiden dat een-vijfde van alle wettig geboren eerste kinderen voor de huwelijksslui ting is verwekt, hetgeen neerkomt op een kleine 18.000 gevallen per jaar. Ongeveer de helft van de hierbij be trokken moeders is nog geen twintig jaar. Van alle illegitieme zwanger schappen wordt in Nederland naar schatting ongeveer 90 percent door een huwelijk gewettigd. Volgens dr. Mullink HET NAAR DE schoonheidsspecialis te gaan wordt nog te vaak gezien als een luxe. Het is te duur en je moet maar afwachten wat het resultaat is. Zo wordt in het algemeen geredeneerd- En dan meestal door vrouwen die hele maal niet op de hoogte zijn van de prij zen en de soorten behandelingen. Deze categorie ook, die toch wel iets aan huidverzorging wil doen, zoekt advies in dc damesbladen. Dat kost niets, den ken ze dan. Niet wetend of die behan delingen, die voorgeschreven masker tjes en crèmes wél door de huid wor den verdragen. Het is een kleine moei te om zelf de huid te ruïneren. En wie knapt de brokken (de rimpels, de uitslag, de puistjes) op? „WE HEBBEN DE naam duur gekre gen omdat we als luxe werden be schouwd en omdat men dacht dat we bestemd waren voor de demi-mondai ne", zegt mevrou wRia de Korte uit Amsterdam. Zij is sinds 1937 eigenares se van een van de oudst gevestigde schoonheidsinstituten in ons land. Na haar instituut voor heilgymnastiek, massage en fysiotherapie richtte ze een schoonheidssalon op. Nee, ze combi neerde een en ander niet. „Je kan maar één ding tegelijk goed doen." Me vrouw De Korte is voorzitster van de Algemene Nederlandse Bond von Schoonheidsinstituten (ANBOS). Vakkundige handen epileren. (Deze foto werd genomen in schoonheids salon Yvonne in Haarlem). zouden we tot een redelijker gemiddel de komen. Je houdt natuurlijk de cate gorie die uit snobisme het duurste koopt. Maar dat is voor hun rekening." De verkoop van de huidverzorgings artikelen houdt de bona-fide schoon heidsspecialiste het liefst in eigen hand. „kneden", de verademende werking van het vapozone-apparaat, de vakkun dige hand die de juiste make up ten slotte weer aanbrengt. Nee, het is ook een noodzaak voor de huid die dagelijks blootstaat aan luchtverontreiniging, klimatologische verschillen, onderhevig is aan psychi sche invloeden. Factoren waarop voor al de gezichtshuid scherp reageert. „Iedere vrouw moet naar de schoon heidsspecialiste. Zoals een gebit steeds weer moet worden onderhouden, zo moet de vrouw regelmatig(er) naar de specialiste voor een huidbehandeling." EEN DEEL VAN de drempelvrees n de schuld van de schoonheidsindustrie, doordat er teveel verkeerde reclame ge maakt wordt. Teveel op glamour ge richt," zegt mevrouw De Korte. En over de produkten: „Voor de leek te het vaak moeilijk kiezen. Er zijn big voorbeeld crèmes van f3 en f7. Het kopen bij de specialiste is een kwestie van vertrouwen. In een parfumeriezaak een kwestie vcrn verkoopmethode. Als de schoonheidsspecialistes en het pu bliek wat reëler zouden zijn om het minder dure proéukt te proberen, dan Ze heeft meestal een of meer merken voor de verkoop aan haar klanten. „I^fa de huiddiagnose verkoopt zij die artike len die geschikt zijn voor de huid. Zij zal nooit iets aansmeren", zegt me vrouw De Korte. „Het streven van de georganiseerde schoonheidsspecialistes is vooral het vertrouwen te winnen en geven door de behandeling. Iedereen kan bij ons binnenlopen. Zonder enige verplichting Zoals men een gewone winkel binnengaat. Dan staan wij ook wat reëler tegenover het publiek." H ermy $ehottie zijn er enige aanwijzingen, dat thans vooral bij de jongeren meer tot een hu welijk wordt overgegaan dan vroeger. Een relatief gering aantal buitenech telijke zwangerschappen eindigt dus met de geboorte van een onwettig kind. Het onwettigheidspercentage vertoont echter een stijgende tendens: in de eer ste helft van 1964 was het 1,76. Van de ongehuwde moeders komt een vrij klein deel terecht bij een hulpver lenende instantie. Dr. Mullink legde er dan ook de nadruk op, dat er heel wat geselecteerd is voordat er contact met deze vrouwen tot stand komt en dat bijna alle publikaties over dit probleem dientengevolge berusten op een uiter mate geselecteerde categorie ongehuw de moeders. Hij meent, dat dit leidt tot een onjuiste generalisering van „de" ongehuwde moeder: jong, dom, onerva ren, afkomstig nit een zwak-sociaal en belast gezin waarin zij zeker affektief is verwaarloosd, nogal eens geestelijk gestoord, enzovoorts. Over de verwek ker bestaat de mening, dat hij een sexnele lustzoeker is, die zich na zijn lage daad niet meer om de aanstaande moeder en haar kind bekommert. Deze generalisering noemde dr. Mul link een voorbeeld van onzindelijk den ken, als men weet dat bij slechts een minderheid van de vrouwen die aan buitenechtelijk geslachtsverkeer deelne men buitenechtelijke zwangerschap volgt, dat van hen slechts ongeveer 10 percent een buitenechtelijk kind krijgt en dat van deze ongehuwde moeders nog maar een minderheid om hulp vraagt. De onderzoekingen, aldus dr. Mullink, zeggen weinig over de onge huwde moeder maar veel over onge huwde zwangere vrouwen die om hulp vragen. Volgens hem wordt ook te weinig aan dacht besteed aan datgene waaruit dit alles voorkomt, de buitenechtelijke con ceptie. In 1959 heeft men bij een Ameri kaans onderzoek de aard van de rela tie tussen de ongehuwde moeder en de vader van haar kind nagegaan. Daarbij bleek, dat in ruim 33 percent van de gevallen tussen man en vrouw een lief desrelatie van enige duur bestond, bij 24 percent een vriendschappelijke en bij eveneens 24 percent een vluchtige verhouding. Onder de vermeende vaders zijn veel mannen die niet in gezinsverband le ven (scholieren, studenten, militairen) en mannen die niet in de gelegenheid zijn om met hun sexuele partner te trouwen, omdat ze gehuwd zijn. Hieruit blijkt, volgens dr. Mullink, dat het on gehuwd blijven van de aanstaande moe der meer een selectie lijkt naar de ver wekker dan naar de vrouw. Over het verschijnsel van de concu- binaten is niet veel bekend, maar toch is een kwart tot een derde van de on wettige kinderen uit een concubinaat afkomstig. Een dergelijke verhouding ziet dr. Mullink vooral als een poging om te komen tot een gezinsverband, tot een normaal thuis voor een man en een vrouw die door al bestaand huwe lijk niet met elkaar kunnen trouwen of die 'n huwelijk met al zijn verplichtin gen niet aan durven. De vrouw en even tuele kinderen verkeren hier natuurlijk in een relatief nadelige positie. Het algemeen gangbare ongunstige beeld van de vader van het onwettige kind (ouder, uit een hogere maatschap pelijke laag dan de moeder van zijn kind, genegenheid en liefde voorwen dend en cadeautjes kopend, alles als middel voor sex) noemde dr. Mullink onjuist. Volgens hem komen leeftijd en milieu van de vader en de moeder van het kind in het algemeen overeen en is er wel sprake van gevoelsbetrekkingen tussen hen. Hij acht het zelfs niet uit gesloten, dat deze gevoelens juist bij hen meer voorkomen dan bij partners wier buitenechtelijke relatie geen con ceptie tot gevolg heeft Dr. Mullink meent, dat de problema tiek bij man en vrouw in grote lijnen gelijk ligt. Het zal vanzelfsprekend meer moeite kosten om contact te leggen met de vader dan met de moeder en meer malen zal „de vlucht" voorkomen. Daar artsen de zwangerschap meestal vroegtijdig constateren, ligt hier vol gens dr. Mullink voor hen de taak, man en vrouw rijp te maken voor het aan vaarden van hulp in een vroeg stadium. Naar zijn oordeel kan juist een instel ling als de FIOM zich zeer wel bezin nen over de wenselijkheid, hulp aan de man te gaan bieden al zal zij dan misschien haar naam moeten verande ren. Dr. Mullink voegde hier aan toe, dat deze hulpverlening in 'n vroeg stadium van de zwangerschap moet beginnen en dat als het om jonge mensen gaat ook de ouders moeten worden ingescha keld. Het zal van de omstandigheden afhangen, of ook de echtgenote van een gehuwde verwekker erbij moet worden betrokken. Dr. Mullink heeft wel de in druk, dat het dikwijls niet de beste hu welijken zijn waarvan de man misstap pen begaat. Als de hulp slaagt, is het volgens hem mogelijk, dat er nog minder vrij negatieve vaderschapsakties behoeven te worden gevoerd dan thans. Hij sug gereerde, bij de dan nog noodzakelijke civiele procedures meer de persoon van de aanstaande vader en de om standigheden waaraan het vaderschap zijn bestaan ontleent, mee te laten spre ken. In dit verband vestigde hij de aandacht op het strafrecht, waarin ook terdege rekening wordt gehouden met de omstandigheden waaronder het delict is gepleegd. Dr. Mullink merkte op, dat de hulp steeds individueel zal moeten zijn en aangepast aan de gevonden omstandig heden. Soms zal een echtscheiding die een huwelijk mogelijk maakt de oplos sing bieden, soms zal het beter zijn, de bestaande relatie te verbreken. Uit een onderzoek naar situatie, herkomst, angst en problemen van de vader, zo zei hij tenslotte, zullen wellicht betere perspektieven groeien voor de toekomst van het onwettige kind dat nogal eens de rekening gepresenteerd krijgt, een rekening, die niet met geld is te vol doen. (ANP). Iffllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll (Vervolg van pagina 1) de kortlevende binnen bepaalde gren zen houdt. Bij een verwonding, bijvoorbeeld wanneer men zich in zijn vinger snijdt, verdwijnen de bovenste, langlevende cellen. Daardoor vermindert ook de remmende stof. De cellen in de lagere indifferentie-zone delen zich dienten gevolge sneller, dat wil zeggen, dat de regeneratie van het verwonde weefsel vlug op gang komt. Is het geregene reerd, zijn er dus weer voldoende bo venste cellen aanwezig, dan heeft ook de produktie van de remmende stof weer het oude peil bereikt en zet de in differentie-zone de overproduktie stop. Dit is een eenvoudig, maar zinvol me chanisme. HET KAN echter ook gebeuren dat de remmende stof vermindert, ofschoon in het aantal der bovenste cellen geen verandering komt. Dan kan verande ring in de stofwisseling van de cel d« differentie van de bovenste cellen ver- hindrd hebben, zodat zij niet voldoende remmende stof produceren. Het gevolg is dan, dat het weefsel van onderen af gaat woekeren; een verschijnsel, dat men o.a. bij k»-ker ziet. Dr. Oehlert leidt uit het feit dat be paalde stoffen huidkanker kunnen ver wekken af, dat zij de differentiëring en de vorming van remmende stof in de bovenste cellen storen. Kenmerkend voor kankercellen is, dat zij weinig ge differentieerd zijn. Ook de onaangena me en hardnekkige, zij het niet kanker achtige huidkwaal psoriasis schijnt op dergelijke wijze te ontstaan. i

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17