K9 HET WEER Dominee King wil praten met president Johnson Hoogovens en SHV willen eigen gasunie voor Noord-Holland mas „Gasbult" langs de spoorlijn van Woerden naar Leiden Japanse auto's op de RAI ra.26 to ■■HM 100 MAI TO Parkeerproef op Schiphol Burgemeester van Enschede naar Rotterdam? Noorse loodsgelden gaan omhoog Arrestaties in Selma gaan door Minister antwoordt Kamerleden Voogd en Peschar Derde broer" komt vrij van dienst Yisakte duurder Premier Marijnen terug uit de West Man uit Santpoort spoorloos Nederlandse troepen in Duitsland worden gevaccineerd IIII \f i UiTSlUtTïiÖ GHRISTIAANSE -1(1'" Hl SjÊÊÊS !;1 Bi; 0|pilflpiiili{ N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Suif! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Veel bewolking Petro-chemische industrie O.V.B.-bijdrage is verhoogd PUZZEL-PUZZEL Vogt weg bij AVRO pagina 21 Het woord is aan In de krant van heden: lm V, Aardgasbuis wegens slappe bodem bovengronds Tegen A-griep Britse treiler botste COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 80 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije aüifi HmitB si «Mk: i1.1 Op 8 februari start op Schiphol een proef met' een voor heel Nederland nieuw systeem voor het parkeren van meer dan 300 auto's. In Engeland zijn al honderden van deze systemen in gebruik. Als de automobilist aan komt rijden wordt er een kaartje uit de automaat bij de ingang getrokken. Hierop staan datum en tijdstip ge stempeld. Automatisch gaan vervol gens de slagbomen open en zodra de auto over de even verder gelegen drempel rijdt sluiten deze bomen zich weer. Aan de uitgang van het par keerterrein staat een parkeerwacht die aan de hand van de stempeling op het kaartje uitrekent welk bedrag betaald moet worden. De kosten be dragen 25 cent per uur met een maximum van f 1.per dag. In den Haag wordt verwacht dat de burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen, mr. G. E. van Walsum zal opvolgen als burgemeester van Rotterd- dam. De heer Thomassen is lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Hij was van 1948 tot 1958 burgemeester van Zaandam en van 1958 tot heden bur gemeester van Enschede. OSLO (AP) Noorwegen is van plan de loodsgelden in de naaste toekomst met 29 percent te verhogen. De Noorse lood sen hebben elk jaar circa 51.000 taken. De helft daarvan wordt betaald door schepen onder vreemde vlag. De Noorse loodsdienst had verleden jaar een tekort van rond 3,5 miljoen, dat uit de staatsbegroting bijgepast moest worden. De tarieven zijn sinds 1956 niet verhoogd. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARtÊlJOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe wat motregen. Zwakke tot ma tige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. In het algemeen iets zachter. Volledige weerrapporten op-pagina twee. SELMA, (Alabama) (AP). Dr. Martin Luther King is vrijdag uit de gevangenis van Selma ontslagen. On geveer op het moment dat hij vrij kwam werden weer honderden zin gende negerstudenten gearresteerd. Thans kan moeilijk in concreto worden meegedeeld aan welke voorwaarden zal moeten worden voldaan wil de voorgeno men vestiging van een petro-chemische in dustrie in de nabijheid van het Noordzee kanaal doorgang kunnen vinden. Aldus Minister Andriessen (Economische Zaken) in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van de heren Peschar en J. J. Voogd (beiden lid van de tweede kamer voor P.v.d.A.) terzake. De minister zegt hierin o.m., dat de re gering haar standpunt ten aanzien van de onderhavige vestiging nog niet bepaald heeft. In het antwoord wordt erop gewe zen, dat een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijkheden dat de lucht en waterverontreiniging binnen toelaatba re grenzen zal blijven. Met de belangen van de omliggende gemeenten zal volle dig rekening worden gehouden. Het in het antwoord neergelegde stand punt werd reeds eerder door minister Van Aartsen (Verkeer en waterstaat) en door staatssecretaris Bartels (Volksgezondheid) meegedeeld. Ze eisten inschrijving in het kiezers- register. De Nobelprijswinnaar betaalde een borg som van tweehonderd dollar nadat hij vijf dagen in de gevangenis in Selma had ge zeten. De borgsom werd betaald nadat vijftien leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in de stad waren aan gekomen. Ook de medewerker van King, dominee Ralph Abernathy, werd tegen borgstelling vrijgelaten. Toen dominee King vertrok, begonnen sheriff James Clark en zijn assistenten de studenten die voor het gerechtsgebouw de monstreerden te arresteren. Dominee King zei later dat hij zijn cel had verlaten om president Johnson te ont moeten om diens hulp in te roepen bij het streven meer negers in Alabama als kiezers te doen inschrijven. „Ik geloof dat er behoefte bestaat aan nieuwe wetten op het gebied van het recht om te stemmen", zei King. „Ik geloof dat een amendement op de grondwet nood zakelijk is waarbij, bijvoorbeeld federale verkiezingsregisters in het leven worden geroepen en dezelfde eisen zullen worden gesteld voor registratie als kiezers voor federale verkiezingen en verkiezingen in de afzonderlijke staten." Negerleiders hebben vrijdag aangekon digd, dat zij met hun betogingen in Sel ma zullen doorgaan, omdat de raad waar negers en blanken zich als kiezer kunnen laten registreren, weigert dagelijks zitting te houden. Op grond van een verbod op samenscho lingen zijn tot dusver 2.800 negers aange houden. De minister van Defensie heeft thans bij de Tweede Kamer het reeds aangekon digde wetsontwerp ingediend dat een zo danige wijziging van de Dienstplichtwet beoogt dat de „derde broer" uit een gezin te beginnen met de lichting 1966 vrij stelling van militaire dienst kan krijgen. Met ingang van het nieuwe visseizoen zullen de visakten en -vergunningen duurder worden door verhoging van de bijdrage die boven de gewone kosten van deze vergunningen ten behoeve van de Organisatie ter Verbetering van de Bin nenvisserij (O.V.B.) wordt geheven. Het bedrag van de bijdrage voor het vissen met een gewone hengel wordt met een kwartje verhoogd tot 2.25, dat voor een grote visakte van 10.op f 11.en de bijdrage bij een kleine visakte vart 4.40 0p 5,Volgens het ministerie van Landbouw en Visserij is de verhoging van de bijdrage, waarover met de georgani seerde sport- en beroepsvisserij overeen stemming bestaat, noodzakelijk omdat de O.V.B. anders met financieringsmoeilijk heden te kampen zou krijgen. Na de strenge winter van 1962/63, die een grote sterfte onder de vissen heeft veroorzaakt, heeft de O.V.B. belangrijke hoeveelheden poptvis uitgezet. De Hoogovens en de Steenkolen- Handelsvereniging (SHV) NV in Utrecht zijn van plan het in Noord- Holland door de SHV gewonnen aardgas samen in deze provincie te gaan distribuéren als de gevraagde concessie inderdaad aan de SHV wordt verleend. Dit hebben de direc ties van beide bedrijven ons desge vraagd meegedeeld naar aanleiding van 'n perspublicatie over 'n eventuele samenwerking tussen Hoogovens en de SHV op het gebied van de aard gasleveranties in Noord-Holland. Met dit doel is tussen Hoogovens en SHV overeenstemming bereikt over de op richting van een distributie- en trans portmaatschappij voor de verzorging van Noord-Holland, waarbij is over eengekomen, dat de gasvoorziening in Noord-Holland op dezelfde voor waarden zal geschieden als door de Gasunie in de rest van Nederland wordt toegepast. Hoogovens is bereid haar gemeentelijke gascontracten in bedoelde maatschappij in te brengen, waartegenover SHV es het aardgas inbrengen. Zoals bekend is heeft minister Andries sen (Economische Zaken) de Gasunie en Hoogovens verzocht met elkaar in overleg te treden, teneinde tot een resultaat te ko men, waardoor de coördinatie tussen de gasvoorziening in Noord-Holland en in de rest van Nederland gewaarborgd zou wor den en waarbij in redelijke mate tegemoet wordt gekomen aan de belangen van Hoogovens als gasproducent bij zijn afzet markt. De Gasunie heeft tijdens de langdurige onderhandelingen de door Hoogovens voorgestelde vormen van samenwerking afgewezen en uitsluitend over overneming van de markt van Hoogovens willen spre ken, aldus verklaarden desgevraagd de directies van Hoogovens en S. H. V. Ook een aanbod van onderwerping aan bin dend advies is door de Gasunie afgewezen. Hoogovens prefereert bij de reeds uit de twintiger jaren daterende gasleve ring ten behoeve van de voorziening in Noord-Holland betrokken te blijven en vindt daarvoor onder meer een basis in de tot 1981, 1983 en 1986 lopende contracten met de gemeenten in Noord-Holland. Na een reis van drie weken door Suri name en de Nederlandse Antillen is mi nister-president Marijnen vanmorgen op Schiphol teruggekeerd. Hij noemde het van grote betekenis, dat hij zich op de hoogte heeft kunnen stellen van de vraag stukken daar en sprak met veel ontzag over de vele activiteiten en de ontwikke ling der beide rijksdelen. Het afbreken van deze reis ter hijwoning van de begra fenis-van Churchill zou in de West op on begrip zijn gestuit en daar een zeer slech te indruk hebben gemaakt, aldus mr. Ma rijnen. Aan Nederlandse kant is veel te weinig begrip opgebracht voor de gevoeligheden, die in de West ten deze bestaan. „Men zou het bepaald hebben misverstaan, indien ik de reis, die zoveel voorbereiding had ge vergd, om deze reden had afgebroken". De premier moest vijf minuten in de hoge neus van de DC-8 voor de geopende deur wachten voor tenslotte een vliegtuig trap naar het toestël werd gereden en de passagiers konden uitstappen. Onze gisteren gepubliceerde puzzel no. 5 heeft ongewild een extra puzzel veroor zaakt, doordat het diagram niet in de juiste stand in de krant is geplaatst. Men moet het diagram een kwart slag omdraaien (naar links of naar rechts, dat maakt niets uit) om het in de juiste positie te krijgen ter invulling. Confucius: Het is niet: „Luistert en handelt", maar: „Luistert, oordeelt en handelt". Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2 Beeldverltalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands Nieuws 3 Op de Praatstoel3 Kerkdiensten 4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 Scheepsberichten 7 Effecten en Geldmarkt7 Economisch Nieuws 7 Sport 9 Ferdinand 10 Topsy 11 Luidsprekers 12 Erbij 13—20 Radio en TV 21 Kunst 21 Kinderkrant23 Feuilleton23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De politie te Velsen zoekt naar de heer A. K. Kreule uit Santpoort-Zuid, die se dert dinsdagavond, toen hij zijn woning verliet, spoorloos is. Hij is 59 jaar oud, heeft grijzend haar, is ongeveer 1,75 meter lang, loopt ietwat voorovergebogen en heeft een blozende gelaatskleur. Hij droeg een grijze lodenjas, een donkerblauw colbertjasje, een grijze pantalon, blauwe sokken en zwarte schoe nen. Een ongeluk wordt gevreesd. Ieder die inlichtingen over hem kan ver strekken wordt verzocht het hoofdbureau van politie te Velsen op te bellen: telefoon 02550-6444. (Van onze correspondent) DEN HAAG Terwijl kosten en krappe arbeidsmarkt de snelle opmars van het aardgas door het land niet hebben kunnen belemmeren, blijkt de slappe bodem van het westen de Gasunie bij de aanleg van de aardgas-hoofdleiding wel voor grote problemen te stellen. Ook in het nieuwe (noordelijker) tracé Utrecht-Katwijk, dat voor de aanvoer naar het westen is geko zen nadat het onmogelijk was gebleken langs de spoorlijn Utrecht-Gouda te gaan, blijkt de bodem hier en daar ongeschikt om er de grote buisleiding in te leggen. Op een deel ervan, langs de spoorlijn Woerden-Leiden, zal de aardgaspijp nu ge- Er zijn in Selma en omgeving zoveel negers gearresteerd dat de gevan genis overvol is. De politie brengt de gearresteerden naar allerlei ge bouwen. De optochten zijn op zich zelf ook weer demonstraties. (Telefoto). deeltelijk bovengronds komen te liggen. Af gedekt met aarde zal de gasleiding er als een laag dijkje de spoorlijn gaan volgen in een strook van vijftien meter ernaast. Door beplanting zal deze „gasbult" zoveel moge lijk worden gecamoufleerd. Tussen Gasunie en landbouwschap zijn onderhandelingen begonnen over vergoe ding voor dit grondgebruik aan de vee boeren in de Rijnstreek. De mogelijkheden kunnen gaan tot grondaankoop toe. Op de komende autotentoonstelling in de R.A.I. te Amsterdam zullen twee Japanse auto's te zien z(jn. Dit is er één van: de Toyota Corona. De wagen heeft een viercylinder motor van 74 pk en kan een topsnelheid van 145 km per uur halen. De in West-Duitsland gelegerde Ne derlandse troepen van land- en lucht macht, ongeveer 8000 man, zullen zo spoe dig mogelijk worden gevaccineerd tegen de A-griep. Over een eventuele vaccinatie van de Nederlandse troepen in Nederland is nog geen besluit genomen. Op maandag 8 februari zal het personeel van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord in de gelegenheid worden gesteld uit voorzorg zich te laten vaccineren tegen de zoge naamde A-griep. Hiertoe is door de directie besloten op grond van het feit, dat met zekerheid de aard van de verwekker van de thans in andere delen van Europa heersende influ- enza-epidemie is vastgesteld (een zoge naamd A2-virus). De deelneming aan deze vaccinatie ge schiedt op vrijwillige basis, doch aan alia 1200 werknemers is dringend verzocht van deze mogelijkheid gebruik te maken om zichzelf en anderen tegen mogelijke be smetting te beschermen. LONDEN (AFP) De Britse treiler „Star of Freedom" is gisteren met een groot lek Castlebay op het eiland Barra ten zuiden van de Hebriden binnengevaren. De schipper is ervan overtuigd dat hij in aanvaring is geweest met een onderzeeboot. Woensdagochtend werd op de Atlantisch» Oceaan op ongeveer 25 kilometer van het eiland Barra door de bemanning een ster ke schok gevoeld, waarna een lek werd ontdekt. Van Britse en Amerikaanse zij de is meegedeeld dat geen van hun onder zeeboten tijdens de aanvaring in de omge ving is geweest. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1