VAN DAG TOT DAG Tories winnen n drie districten De Gaulle zendt lintje terug wie olie stookt kan beter stoken Onthullende mentaliteit van ex-SS'ers in het Tuchlerproces Kameraden" vinden nog veel steun bij Duitse bevolking Proces van „tsarendochter" nu in een beslissend stadium WERELDNIEUWS Weer pasjes voor de Westberlijners Koffie-export wordt beperkt Exclusief interview had nimmer plaats ^^raatótoel ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 N. 15.000 mark voor Soraya voelbaar meer warmte merkbaar meer service PAM voor zorgeloos warm wonen VOOR CARNAVAL ZVN VJE HELEMAAL QVERGESCWAKELD ÜP AARDGAS Is Anna Anderson werkelijk een Romanov Op cis Ine Wieraa Samenloop Extra belastingverlaging Enkele dagen geleden werd op deze plaats een analyse van de internationale toestand gegeven, waarin aan de hand van tamelijk verspreide en genuanceerde ver schijnselen en verklaringen de veronder stelling werd uitgesproken, dat achter de schermen vooral op het gebied van de Europese situatie een crisis tot andere en hoopvoller ontwikkelingen had geleid. De laatste persconferentie van generaal De Gaulle, die geen routine-informatie bete kende maar wel zeer duidelijk op een be langrijk moment was belegd, heeft die ver onderstelling sterk aan waarschijnlijkheid doen winnen. Generaal De Gaulle is tot dusver nog de enige direct betrokkene in het gezelschap staatsleiders, die zijn mond heeft openge daan om duidelijk te vertellen tot welke conclusies hij gekomen is. Dat is een op- Dr. J. B. Danquah is in een van de vele gevangenissen van Ghana overleden. Voor Afrika is dat een slag. Voor de dictator van Ghana, Nkroemah, is het een aan klacht. Deze strijder voor de vrijheid van zijn land, stichter van de beweging die de on afhankelijkheid van Goudkust het tegen woordige Ghana in haar vaandel had geschreven, heeft er immer blijk van gege ven de persoonlijke vrijheid van menings uiting als het hoogste goed van een be schaafd land en volk te beschouwen. Nkroemah en Danquah stonden aanvan kelijk in de beweging, die zoveel heeft bij gedragen tot onafhankelijkheid van Gha na, schouder aan schouder. Maar Nkroe mah veroorzaakte in die beweging een scheuring. Hij verlangde hartstochtelijk naar de onafhankelijkheid van zijn land rechtheid die uiteraard enigszins gemengd maar was omdat het zacht te zeggen zal zijn met het verlangen, druk achter veel minder geïnteresseerd in de indivi zijn denkbeelden te zetten. Niettemin moei duele vrijheid en de waardigheid van de hem het compliment worden gemaakt, dat mens dan Danquah hij zich zeer intensief met de bereikbare In 1960 stonden beiden mannen kandi mogelijkheden in Europa blijkt te hebben daat voor het presidentschap van hun land. beziggehouden, wat niet van iedere Euro- Danquah verloor dat gevecht, mede om- pese politicus kan worden gezegd. Som- dat hij weigerde zijn rivaal te volgen in migen van hen namelijk houden zich lie- diens methoden van het toepassen van li- ver met onbereikbare mogelijkheden be- chamelijk geweld en omkoperij, zig, om vooral niet de indruk te wekken In 1961 werd dr. Danquah gevangen ge- dat zij niet pal staan voor nationale belan- nomen. Hij werd voor Nkroemah te ge- gen. vaarlijk, omdat hij via rechtelijke acties De Gaulles verklaring is op twee punten de vrijstelling poogde te bewerkstelligen zeer belangwekkend. Het eerste: de Duitse van politieke tegenstanders van het staats- hereniging. Het moet voor Duitse oren bij- hoofd. Hij moest worden vrijgelaten. LONDEN (Reuter) De Britse conser vatieve party heeft bjj de drie tussentijdse verkiezingen, die donderdag in Altrincham and Sale, Salisbury en East Grinstead zjjn gehouden, een stemmenwinst geboekt van gemiddeld 3,6 percent. De drie zetels bleven in handen van de conservatieven. Hun vooruitgang was ech ter niet zo spectaculair als bij de eerste twee tussentijdse verkiezingen die na de conservatieve nederlaag bij de algemene verkiezingen van oktober werden gehou den. De zetelverhouding in het Lagerhuis is nu: Labour 315 zetels, Conservatieven 302 zetels, Liberalen negen zetels. Er zijn drie zetels vacant, waarvan er twee door con servatieven werden bezet en één door een socialist. Men opperde vrijdag in Londen de mogelijkheid dat Gordon Walker zich voor deze laatste zetel die van Aber tillery in Wales kandidaat zal stellen. Bij de algemene verkiezingen behaalde daar de Labourkandidaat dominee Willi ams een meerderheid van 20.231 stemmen. De predikant overleed donderdag. Bij de tot dusver gehouden tussentijdse verkiezingen gingen de Liberalen alleen in East Grinstead vooruit. In de andere vier districten bleken zij aan populariteit te hebben ingeboet. Alleen in Salisbury, in Zuidwest-Engeland, boekten de socialis ten enige stemmenwinst, namelijk ander half percent. In socialistische kring was men opgelucht, dat de impopulaire maat regelen die de regering-Wilson op econo misch gebied heeft genomen, niet tot grote verliezen hebben geleid. zonder rauw geklonken hebben, wat hij daarover zei. Het was bijna alsof De Gaulle van 1945 aan het woord was, de stand-1 vastige en moedige bevrijder van Frank rijk, die een herhaling van de Duitse hege- Nkroemah had de oppositie tegen zijn dictatuur nog niet helemaal onderdrukt. Toen er later een aanslag werd gepleegd velen menen dat het woord „geënsceneerd" beter op zijn plaats is op de Ghanese monie over Europa voorgoed wilde uitslui- president, werd Danquah opnieuw gearres- ten. „Een probleem dat door de Europea nen zelf moet worden opgelost, maar dan in die zin dat Duitsland een hecht ele ment van vrede en vooruitgang wordt". Als men zich nu herinnert dat De Gaulle in 1943, na zijn bevestiging als Franse oor logsleider tegen Hitier, de uitspraak heeft gedaan dat „Duitsland in Europa een eeuw van onderdanigheid en dienstbaarheid zal moeten ondergaan, waarna wellicht een generatie Europeanen in dat land zal zijn opgegroeid die begrijpt, wat beschaafd sa menleven betekent" dan begrijpt men ook nu beter, wat De Gaulle verstaat on der een „hereniging, die zich mogelijker wijs in de toekomst binnen een verenigd teerd. Nimmer is de aanklacht waar ge maakt dat hij zou hebben deelgenomen aan een complot dat gericht was tegen het leven van Nkroemah. Het bestaan van dat complot is zelfs nooit aangetoond. Danquah is nu overleden in een van de cellen van een der oude slavenforten die Ghana rijk is. In die cellen zitten nog hon derden van Nkroemah's politieke tegen standers. Deze hoogstaande strijder voor de vrijheid van de Afrikanen stierf zonder dat er iemand bij hem was, zonder dat hij ooit voor een rechtbank werd gebracht. Afrika verliest in hem een veelbelovende figuur, voorbeeld voor allen die menselijke Europa zal kunnen verwezenlijken." Deze waardigheid en vrijheid van meningsuiting persconferentie in Parijs heeft, wat verdedigen m Frankrijk betreft, duidelijk afgerekend met iedere andersgerichte Duitse illusie Een tweede punt van groot belang was De Gaulles verklaring, dat China in de UNO zal moeten worden toegelaten en dat een verdere toenadering tussen Oost en West binnen de volkenorganisatie moet worden nagestreefd. Bij deze toenadering volgens zijn plan via 'n vijf-mogendheden- BERLIJN (DPA) De Westberlijnse senaatsraad Horst Kerber en de Oostduit- se staatssecretaris Erich Wendt hebben conferentie moeten de oude geallieerden I vrijdag overeenstemming bereikt over de Amerika, Frankrijk, Rusland, Engeland I Periodes waarin Westberlijners mfet Pasen en China hun vroegere solidariteit op nieuw tot basis van internationale orde ning smeden. In dit opzicht lopen zijn denkbeelden parallel met de Britse, lijn recht tegengesteld aan de Duitse en enigs zins scheef met de Amerikaanse. Daarin zit toch een tamelijk realistisch beeld van de nieuwe koers, die zich op de wereld af tekent ten opzichte van oude, onoplosbare veten. Die oorlogssolidariteit geldt ook in kleinere Europese landen, zowel oost als west, nog altijd als een van de doelma tigste en sterkste combinaties op het ge bied van een krachtige sanering der inter nationale verhoudingen. Wat dat betreft heeft De Gaulle ongetwijfeld ook in Enge land en op het Europese vasteland gevoe lige snaren getroffen. PARIJS (AFP) President De Gaulle heeft aan de regering van Ecuador de onderscheiding teruggezonden, die hem bij zijn bezoek aan dit land op 24 sep tember was verleend. De Franse president deed dit, nadat de leden van de militaire junta van Ecua dor de onderscheidingstekenen van groot officier in het Legioen van Eer, waarmee zij door De Gaulle waren begiftigd, had den geretourneerd als protest omdat zij niet het Grootkruis van het Legioen had den gekregen, dat gewoonlijk aan staats hoofden wordt toegekend. LONDEN (AP) De raad van de in ternationale koffie-organisatie is gisteren I in principe overeengekomen om de ex portcontingenten van koffie voor het sei zoen 1964-65 te verminderen. 15 en 16 fe bruari zal de raad hier weer bijeenko-1 men om te bepalen met hoeveel het to tale exportcontingent verminderd zal wor den. De koffie exporterende landen hadden I dinsdag de raad gevraagd om een ver mindering met 5 percent ongeveer 2.375.000 balen in verband met de da lende prijzen voor robusta's. Deelnemers aan de conferentie hebben te verstaan gegeven dat uiteindelijk waar schijnlijk besloten zal worden het totale exportcontingent met drie percent te ver minderen of bijna 1.400.000 balen. Het huidige exportcontingent is ongeveer 47.5 j miljoen balen. en Pinksteren op bezoekerspasjes familie in het oostelijke stadsdeel zullen kunnen bezoeken. Voor Pasen is een bezoekperio- de vastgesteld van twaalf tot 25 april, voor Pinksteren van 31 mei tot dertien juni. De bureaus voor de uitgifte van de pasjes zullen van acht maart tot drie april op alle werkdagen geopend zijn. KARLSRUHE (AP) De uitgeverij ,Die Welt" in Hamburg is vandaag ver oordeeld tot het betalen van een schade vergoeding van 15.000 mark aan prinses Soraya, omdat haar weekblad „Neues Blatt" een „exclusief vraaggesprek" met de ex-keizerin afgedrukt had dat nooit heeft plaatsgevonden. „Die Welt" behoort tot het Axel Springer Verlag. De boete werd opgelegd door het Opper ste Federale Gerechtshof, dat de zaak be handelde nadat „Die Welt" in beroep ge gaan was tegen een uitspraak van een lagere rechtbank die dezelfde schadever goeding aan Soraya toegekend had. Zij had 30.000 mark geëist. Volgens de uitspraak had „Neues Blatt' het zogenaamde interview van een mede werker in München afgedrukt zonder dit bij Soraya te controleren Advertentie m VRAAG INLICHTINGEN BIJ: OLIEMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. DOKWEG 14 - IJMUIDEN - TEL. 02550 - 4602 (Van onze correspondent) BONN Het zogenaamde „Tuchler"- proces in Mannheim tegen de beide S.S.- Standartenführer Richardt en Mocek houdt zich bij uitzondering bezig met de veroor deling van nazi-misdaden in verband met de „eindoplossing" van het „joden pro bleem". Het gaat daarbij om het neer schieten van zestig Polen op de Tuchler- heide in oktober 1039. De executie van deze zestig Polen was een van de fasen in de strijd tussen de reeds vóór de Duitse inval in Polen le vende rijksduitsers en hun „gastheren", die na de komst van Hitiers legérs Wéi nig goeds van het zegevierende Duitse volk ondervonden. De haat van de Po en vond zijn uitlaatklep op de zogenaam de „Bronberger bloedszondag" van drie september 1939, waarbij ongeveer zeven duizend Duitsers het leven lieten. De na- tionaal-socialistische propaganda sprak in dertijd van 60.000 slachtoffers. De eerste fase van het Tuchler-proces in Mannheim is gereserveerd voor een diepgaand onderzoek naar de voorgeschie denis en de verhouding van Duitsers en Polen in 1939. Getuigenverhoren moeten hier klaarheid brengen. Hoewel niet een van de belangrijkste, maar wel een van de intelligentste beklaagden in Mannheim is een zekere Sörgatz, die bij het uitbre ken van de Duits-Poolse vijandelijkheden als rijksduitser in het Poolse West-Prui sen woonde. Bij het afkondigen van de algemene mobilisatie in Polen op 24 augus tus 1939 werd Sörgatz door Poolse vrien den gewaarschuwd. Hij vluchtte naar Dan zig. Sörgatz verklaarde, dat geen van de rijksduitsers in Polen ernstig met de in val van Hitiers leger rekening gehouden had. Van dankbaarheid was bij Sörgatz geen sprake. In oktober 1939 is hij leider van een kamp, waarin een kleine tweehonderd Polen zijn opgesloten. Zij werden gearres teerd door de Duitse gendarmerie, de veldpolitie en de zogenaamde „Duitse zelf bescherming", een organisatie van Duit sers in Polen, waartoe ook Sörgatz be hoorde. Als de Gestapo de kampleiding bevel tot het neerschieten van de daar opgesloten Polen geeft, voeren Sörgatz en zijn helpers die bevelen uit. Dat geen van deze Poolse Duitsers een ogenblik van aarzeling ondervond bij de ze gang van zaken verklaart Sörgatz uit het feit, dat „de in West-Pruisen woon achtige Duitsers van een onwankelbare hoogachting jegens het Duitse rijk ver vuld waren". Zij konden zich op geen en kele manier voorstellen, dat deze Duitse bevelen „geen rechtsgeldigheid bezaten" Sörgatz beschrijft op welke willekeurige manier met de Polen werd omgesprongen Ze waren Polen, die door de ene Duitse instantie als „deutschfreundlich" werden beschouwd, door anderen als vijanden be stempeld, waarna zij als het ware van de aardbodem verdwenen. De hoofdbeklaagde Richardt 69 jaar en Mocek 63 jaar bieden een weinig verheffend schouwspel. Het zijn oude en verbruikte „kleine mannen" die voor hun arrestatie rondkwamen van een bescheiden pensioen. Ze vertonen de op vallende eigenschap van alle nazi-beklaag den, dat zij schijnbaar over een bijzonder slecht geheugen beschikken als het om ge beurtenissen van werkelijke betekenis gaat. Ze zijn wel in staat eindeloze lijsten op te dringen van bijvoorbeeld de rangen standen en distinctieven van de S.S. Bei den behoorden tot de „zelfbescherming van rijksduitsers in Polen". Mocek was later in 27 processen bijzitter van het beruch te „Volksgerechtshof" van Fraisler, de man die de putchisten tegen Hitier tot de meest gruwelijke dood veroordeelde. Richardt en Mocek behoren tot de genera tie, die na de eerste wereldoorlog nog niet genoeg had van de strijd en zich aaneen sloot in rechtsradicale gevechtgroepen. Na tuurlijk waren ze de eersten die zich bij der Stahlhelm en later bij Hitlers NSDAP aansloten. Ook tijdens het proces spreken Ri chardt en Mocek elkaar nog met „Kame- rad" aan. Beiden vertonen ze af en toe be vliegingen van de beruchte germaanse sentimentaliteit, zoals het geval waarin Richardt huilerig uiteenzette: „hoe har monisch de familieverhoudingen" bij hem thuis waren. Hoezeer dit soort oudgedienden aan el kaar hangt blijkt wel hier uit, dat zowel voor Richardt als voor Mocek onmiddel lijk de borgsom van respectievelijk 8.000 en 20.000 mark gestort werd, die het mo gelijk maakt dat zij op vrije voeten blij ven. Schrijver Ik heb eens een biografie gelezen van een beroemd schrijver die zich, zodra de inspiratie over hem. kwam, in zijn van gecapitonneerde deuren en geluiddempen de ramen voorziene werkkamer opsloot en voor een ieder onzichtbaar bleef tot hij zijn hele geïnspireerde ziel op papier bin nenstebuiten had gekeerd. De duur van zijn afzonderingsperioden hingen af van de tijd die hij nodig had om te ijsberen. Ge durende die tijd wenste hij door niemand gestoord te worden en alle huisgenoten moesten op hun tenen rondlopen. Niette genstaande de gecapitonneerde deuren. Slechts zijn vrouw was het vergund nu en dan het woord tot hem te richten, zij het dan fluisterend per huistelefoon en uit sluitend voor dringende aangelegenheden. Zoals, denk ik, de samenstelling van zijn menu. Zo schreef die beroemde schrijver zijn beroemde boeken. Verrukkelijk lijkt me dat. Want hoe geheel anders vergaat het een schrijvende, niet zo beroemde vrouw, die daarbij nog huisvrouw is. Stel u voor dat in mij, terwijl ik op mijn balkonnetje mijn stofdoek sta uit te klop pen, onverhoeds de kiem voor een roman werd gelegd. Zou ik me dan onmiddellijk, stof doek of geen stofdoek, neerzetten om mijn ziel te ontlasten? Welnee. Ik zou be ginnen met mijn inspiratie op te zouten tot na de melkboer en de bakker, zoda.t die tenminste niet meer door mijn inspi ratie heen kunnen bellen. Pas dan zou ik me aan mijn schrijfmachine zetten en bij voorbeeld als volgt beginnen: „Uit een loodgrijze hemel viel gestadig de regen op het glimmende asfalt. Liselot stond voor het raam en staarde mistroos tig Waar Liselot naar staart blijft voorlopig geheim, want de telefoon rin kelt. Kribbig neem ik de hoorn op. Het is Heieen. Heieen is getrouwd met een man met een moeilijk karakter. Eerlijk gezegd is hij een doodgewoon mispunt, maar He- leen ziet dat nog niet zo. Niettemin belt ze nu en dan op om haar hart uit te stor ten. Zo ook nu. Ik ga er derhalve bij zit ten en verdiep me in Heieens problemen, waarna ik me tracht te herinneren wat Liselot bij het raam uitvoerde. Dan gaat de bel. Als ik open doe, staat daar voor me een meneer met een aktentas die er uit ziet als een belasting-ambtenaar. Het is evenwel iemand van de PTT en hij wenst te weten of ik ergens op listige wij ze een TV-toestel verborgen houd. Als hij al in de kamer staat realiseer ik me met schrik dat het best een enge man zou kun nen zijn. Gelukkig is dat echter niet zo en na argwanend te hebben rondgespeurd verdwijnt hij weer en ik begeef me ander maal naar Liselot bij het raam. Weer wordt er gebeld. „Hep-u nog ouwe kran- tèèè?" joelt een jongetje me toe. Ik heb ouwe kranten die in een enorme juten zak verdwijnen. Ik zet de bel af en keer te rug naar Liselot. Maar als ik dan nog eens ben opgebeld door een meneer die een opgewekte, conversatie met me be gint omdat hij er niets van begrijpt dat hij eigenlijk Hilversum moet hebben, geef ik de moed op. Liselot mag wat mij be treft daar eeuwig blijven staan staren- Mijn jongste dochter komt uit school en ik ga mistroostig de aardappelen schillen. Een benijdenswaardig man, die schrij ver. Het enige dat ik met hem gemeen heb is het ijsberen. (Van onze correspondent) BONN Is de 64-jarige eenzame Anna Anderson uit Unterlengenhardt in het Zwarte Woud werkelijk grootvorstin Anas- tasia Nikolajewna Romanowa, de jongste dochter van de laatste tsaar van Rus land? Vrijdag werd, na een onderbreking van tien maanden, in Hamburg het pro ces hervat, waarin zij voor haar erken ning vecht. Al 44 jaar lang is zij bezig tot een officiële erkenning van haar afstam ming te komen. Maar het lijkt een bijna onmogelijke opgave een situatie te recon strueren, die zich bijna een halve eeuw geleden voordeed. In de officiële akte staat over het ge val-Anna Anderson: „de eiseres laat erf rechtelijke aanspraken gelden op de op zestien en zeventien juli 1918 in Jekateri- nenburg doodgeschoten tsaar Nicolaas II van Rusland en zijn echtgenote Alexan dra Feodorowna, geboren prinses von Hessen und bei Rhein. Zij stelt dat zij de jongste dochter van het Russische tsarenpaar is. De beklaagde is de klein dochter en de enig erfgename van de op elf november 1953 overleden prinses von Preussen, zuster van de vroegere tsarina. Genoemde kleindochter is hertogin van Meckelenburg en deze heeft op haar beurt de eiseres aangeklaagd. Zij vraagt de rechtbank vast te stellen, dat de eiseres de op zestien (of 22) december 1896 in Borek geboren Franziska Schanzkowski is". De hertogin beroept zich daarbij op de vreemde coïncidentie dat de Poolse land- arbeidster Franziska Schanzkowski sinds 1920 van de aardbodem verdwenen is, en ongeveer terzelfder tijd Anna Anderson opdook. In letterlijke en figuurlijke zin: zij werd als drenkeling uit het Berlijnse modderige Landwehrkanaal gevist, nadat zij zich van het leven had willen beroven. In het krankzinnigengesticht Dalldorf in Berlijn weigerde zij aanvankelijk haar naam te noemen, maar later vertelde zij Anastasia te zijn. In deze periode zou het lichaam van Anna Anderson, alias Anas tasia, nog littekens hebben vertoond, die afkomstig kunnen zijn geweest van de ba jonetsteken die het jongste kind van de tsaar inderdaad in de nacht van de moord heeft opgelopen. In dit verband werd vroeger door de Hamburgse rechter de Weense kleerma ker Klaibenzettel gehoord, die verklaarde in de bewuste gruwelnacht van Jekateri- nenburg als krijgsgevangene bij een Rus sische kleermaker gewerkt te hebben, waar hij de gewonde Anastasia eerste hulp geboden had. Hoewel de rechtbank zich tot nu toe met behulp van fotoma teriaal, schriftvergelijkingen, schedelme tingen en gebitsschema's heeft moeten behelpen, omdat de eiseres pertinent wei gerde haar lichaam op deze toch buiten gewoon gewichtige littekens te laten on derzoeken, is ze nu voor de aandrang ge zwicht. Inmiddels heeft dit onderzoek in Unterlengenhardt plaatsgevonden en wel door de kringarts Obermedizinalrat Heim lich, in tegenwoordigheid van een tweede ambtelijke medicus. De hervatting van het proces wordt met grote spanning tegemoet gezien, omdat het rapport van de beide artsen de zaak wellicht een belangrijk stuk verder zal brengen. Anna Anderson is niet op de erfenis van haar familie uit. Het wordt ook betwijfeld of er nog iets over is van het vermogen, dat de tsaar bij het uitbre ken van de revolutie op een bank te Lon den had staan. Haar enige wens is, als grootvorstin Anastasia te kunnen sterven. Het proces heeft tot nu toe ongeveer 120.000 mark gekost. Zesde gebod. De 19-jarige Amerikaan John Turber is beschuldigd van diefstal van een platenalbum getiteld „Gij zult niet stelen". Hij is hangende een onderzoek op vrije voeten gesteld. Advertentie Ofschoon de grote belastingverla ging pas op 1 juli ingaat, is het absoluut zeker dat er reeds een „extra verlaging van vaste lasten" bestaat, die vooral in het huishoud budget tot uiting komt. De verstan dige en praktische huisvrouw kan op haar wekelijks huishoudgeld heel wat sparen - als z(j op de markt koopt. De markt is elke dag weer éven gezellig en voordelig en elke dag is er volop keus uit honderden artikelen van de beste kwaliteit Daar staat de marktkoopman met z(jn vakkundigheid voor in. Hij en de straathandelaar kunnen voor de laagste prijs het beste leveren om dat geen hoge onkosten het artikel dunr maken. Van dat blijvende voordeel profiteert de huisvrouw voor 100 Kopen op de markt is dan ook zonder twijfel de veiligste weg naar voordeel, want. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! J Verdelings-akkoord. Groot-Brittannië en Noorwegen zullen binnenkort een ak koord sluiten over de verdeling van het continentale plat van de Noordzee. Ook de regelingen voor de exploitatie van de oliebronnen op het Noorse deel van het plateau naderen hun voltooiing. Griep. Tot dusver hebben zich in West- Duitsland geen gevallen van A-griep voorgedaan. Wel raden tal van bedrij ven en ook officiële instanties hun werk nemers aan zich tegen griep te laten in enten. Over het algemeen treft de West- duitse bevolking de nodige maatregelen. Boerenoorlog. Kapitein Gerhardus Botha, een van de mannen die Winston Chur chill gevangen namen in de boerenoor log, is vrijdag op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Boksburg bij Johan nesburg overleden. Kapitein Botha raak te later in de oorlog zelf in de gevan genschap en werd naar Ceylon overge bracht. Een ander lid van de groep die Churchill gevangen nam, de 83-jarige Jaap Botha, die op dezelfde dag als Churchill een beroerte kreeg, ligt nog in het ziekenhuis. Demonstratie. In Madrid hebben vrijdag middag enkele duizenden studenten ge demonstreerd tegen het verplichte lid maatschap van de officiële studenten vakvereniging. De politie verspreidde de demonstranten zonder geweld te ge bruiken. Dit was de tweede protestac tie van de studenten in de afgelopen tien dagen. Goud. Van het Britse passagiersschip „Southampton Castle" dat vrijdagmor gen uit Zuid-Afrika in Southampton ar riveerde, worden tien kisten met goud staven ter waarde van een miljoen gul den vermist. Alle passagiers en het grootste deel van de bemanning waren reeds ontscheept, toen de diefstal werd ontdekt. Bruidsschat-plafond. De plaatselijke over heid in de Nigeriaanse stad Obosi vreest dat de hoge prijzen van bruiden het voor jonge mensen moeilijk zal maken om te trouwen. Er is een plafond van 270 gul den ingesteld voor alle klassen van meisjes, ongeacht hun opvoeding en ont wikkeling. Te wapen. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir Frank Soskice, heeft een verzoek afgewezen van de Britse politiebond, de doodstraf te handhaven voor mensen die politiemannen in func tie doden. In het Britse parlement if thans een wetsontwerp in behandeling tot afschaffing van de doodstraf. De mi nister wees ook een Suggestie uit het La gerhuis van de hand om de politie met het oog op de toeneming van de georga niseerde misdaad met vuurwapens te be wapenen. Reis. De Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Giscard d'Estaing, is naar Roemenië vertrokken voor een bezoek van vijf dagen. Hij zal het han delsakkoord tussen beide landen onder tekenen, dat vorig jaar september in Pa rijs is geparafeerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3