BMUjSmRRiW Pierenbouw in nieuwe fase Arbeidsreserve in IJmond in januari ietwat gestegen Massale aanvoer van bloemen op Beverwijkse veiling Twaalfhonderd Beverwijkse bejaarden bezochten „hun" nieuwe stadskantoor Miele-dealer: Industriële vorm geving onder de loep bij Felison zekere ontspanning 898.- Groenten uit Beverwijk goedkoop maar van minder kwaliteit Grote honden mogen nu ook eerste klas reizen Eerste sneeuw klokjes uit Oudesluis Noorderhavenhoofd van IJmuiden krijgt bovenbouw van 1200 meter In de Vishal en op zee Havenberichten Spanning nog zeer groot, bij bouw 5 A. JONGELING MIELE-wasmachines en -automaten ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 TELEVISIE Wij spuiten vakkundig radiatoren, onderdelen enz. VERFSPUITER1J Evertsenstr. 1 - IJmuiden Telefoon 4866 RADIO BECKER Kennemerlaan 76 hk Moerbergplants. Telefoon 5726 Voor MIELE naar Eind van deze maand begint een nieu we fase in de bouw van de niemue IJmuidense havenhoofden. Dan wordt een aanvang gemaakt met de boven bouw van de noorderpier. De afwerking van deze 1200 meter lange noordelijke arm van de haveningang zal voorlopig geschieden met de rijdende Gottwald- kraan, die indertijd ook bij de zuidpier is gebruikt voordat de kraaneilanden Lepe laar en Kraanvogel het karwei van het plaatsen van de zware keien en het stor ten van de steenasfalt overnamen. Ver wacht wordt dat beide kraaneilanden eind van dit jaar de afbouw van de zui- derpier zullen hebben voltooid, waarna ze hun krachten op de bovenbouw van de noorderpier kunnen beproeven. Mortelcentrale Wrak opruiming Advertentie Men kreeg vrijdagmiddag op het nieu we Beverwijkse stadskantoor de indruk alsof burgemeester J. G. S. Bruinsma was teruggekomen op zijn besluit, dit jaar geen nieuwjaarsreceptie te houden. Hij had zich althans met zijn ambtsketen getooid in de grote hal opgesteld, waar hij in gezelschap van de overige leden van het college urenlang van ongeveer twaalf honderd bezoekers de hand heeft geschud. Deze bezoekers waren de vele bejaarden van Beverwijk, die in georganiseerd ver band alsnog in de gelegenheid werden ge steld „hun" nieuwe stadskantoor te ko men bezichtigen. Dat van deze gelegenheid een dankbaar gebruik is gemaakt wordt door het hoge bezoekersaantal duidelijk geïllustreerd, waarvoor zij van alle kanten uit Bever wijk en Wijk aan Zee met enige autobus sen werden aan- en afgevoerd. Enige help sters van het Nederlandse Roode Kruis hadden boven de trap postgevat, teneinde hen die minder goed ter been waren te assisteren, zodat hun de raadzaal en de overige vertrekken evenmin zijn ontgaan. Duidelijk kon worden waargenomen hoe bijzonder het door de bezoekers werd op prijs gesteld, dat zij zich even met de By het bezoek aan het stadskantoor was ook een visite aan de trouwzaal inbegrepen, waarbij de waardering voor het moderne glasmozaïek echter nogal verschillend bleek. burgemeester en de wethouders konder onderhouden. De feestelijke sfeer werd nog verhoogd door de Beverwijkse pianist D. Roemer, die tijdens de bezoekuren als entertainer heeft gefungeerd. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld dat het nieuwe stadskantoor door allen met grote bewondering in ogenschouw werd geno men en dat de fraaie.foto, die hun na af loop van het bezoek werd uitgereikt, in dank werd geaccepteerd. Advertentie Met een toestel van RADIO BECKER bekijkt u het goed. Een voorbeeld uit onze koüektie: V E L6 R DUINWEG 173- VMUIOÊN-TffL. Advertentie Super ontvanger met 59 cm beeldbuis, gradatiefilter, UHF en rapidovision- druktoets. Keus uit vele andere modellen in de merken PHILIPS - ARISTONA - ERRES - BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 ln het duinterrein bij de Noorderpier verrijst een heel fabriekscomplex waar het steenasfalt voor de bekle ding van het dijklichaam zal worden gemaakt. Ook komt er een grote b etonmortelcentrale. over de pier onmogelijk maken, zijn ook de machtige kraaneilanden tot werkloos heid gedoemd. En niet alleen de bouw aan de pieren heeft deze winter de terug slag gekregen van het onberekenbare en tomeloze geweld van de zee bij de IJmui- dense havenmond, ook het verloop van de wrakopruiming heeft daarvan te lijden gehad, omdat de zandzuigers onder dje slechte zeecondities niet hun werk konden doen. De geregistreerde arbeidsreserve in de provincie Noord-Holland bleef, mede dank zij het milde winterweer, aan het einde van de maand januari 1965 bijzonder laag (4400). Het vorige jaar ca. 4700. De stij ging van het aanbod ten opzichte van de vorige maand had niets te betekenen. Eind januari 1965 was de geregistreerde arbeidsreserve in Alkmaar 239 (in 1964 223), in Zaandam 181 (140), in Haarlem 383 (465; en in IJmond 165 (150). Ten opzichte van de cijfers van het GAB IJmond op het eind van december 1964 geven de cijfers van eind januari 1965 een stijging te zien namelijk van 211 mannen, waarvan 61 niet werkloos op 239 mannen, waarvan 74 niet werkloos. leden; het gaat om een vinden van een vormgeving, die is afgestemd op de moge lijkheden van de machine en de massapro- duktie. Vroeger was er welvaart voor weinigen, met bij voorbeeld een koninklijke stijl. Thans is men op zoek naar een demo cratische stijl. Nog op zoek, want men is er nog niet. Spreker bouwde zijn betoog op aan de hand van een levendige discussie en trok vergelijkingen van wat er in de industriële vormgeving en in de beeldende kunst aan de hand is. Felisons voorzitter, de heer L. Probst leidde de gastspreker in en dankte hem aan het slot voor zijn boeiende voordracht over een onderwerp, waarmee ieder dage lijks in aanraking komt. De stijging wordt vooral veroorzaakt door een stijging van het aantal ingeschre ven werkzoekenden in de beroepsgroepen visserij (7), scheepvaart (6) en minder- geschikten (16). De vraag naar mannelijk personeel bleef vrijwel gelijk, namelijk 1265, waarvan bij na 200 voor personen jonger dan 19 jaar. Het aantal ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk, namelijk 63, waarvan 30 niet werkloos. Het aantal aanvragen om vrouwelijk personeel steeg van 326 op 357, waarvan 84 voor personen jonger dan 19 jaar. Gedurende de maand januari werden 250 mannen en 65 vrouwen ingeschreven als werkzoekend; 136 mannen en 48 vrou wen vonden middels het G.A.B. een pas sende werkkring. De werkgevers dienden 236 nieuwe aan vragen voor mannelijk personeel in en 74 voor vrouwelijk personeel. Er kon aan 162 aanvragen voor man nen en 37 voor vrouwen worden voldaan. De spanning op de arbeidsmarkt blijft zeer groot en de verwachtingen ten aan zien van de gang van zaken gedurende 1965 rechtvaardigen de gedachte, dat in het gewest IJmond deze spanning zeker niet zal afnemen. Alleen de gang van za ken in de sector bouw is aanleiding tot een zekere ontspanning. De personeelsbezetting op de bouwobjec- ten met een bouwsom boven 10.000 gulden was eind oktober 1964 bijna 2300 man en eind januari 1965 2150 man, waarvan 850 in de woningbouw tegen 900 op eind okto ber. Het aantal in uitvoering zijnde woningen daalde met bijna 300 tot 1450. Rekening houdende met het feit, dat er in april 1964 meer dan 2300 woningen in aanbouw wa ren en in de totale bouw meer dan 2500 man werkzaam was, kan geconcludeerd wor den, dat de spanning op de bouwmarkt afneemt. De gemiddelde bezetting per woning blijft echter gering en de opleveringstijden worden nog vrijwel voortdurend over schreden. Hét komende voorjaar zal wel enige stij ging van de bouwactiviteiten te zien geven, maar een grote stijging van het aantal in uitvoering zijnde woningen kan gezien de bekend zijnde bouwplannen niet wor de verwacht. De beroepententoonstelling blijkt zich in IJmond een plaats te hebben verworven. Meer dan 3200 leerlingen werden rondge leid en kregen een inzicht in de beroe- penwereld. Gedurende de openstelling in de avonduren bezochten meer dan 300 ouders de tentoonstelling. Middels een en quête zal worden nagegaan hoe met na me het onderwijzend personeel reageert op deze wijze van voorlichting. Deze week waren de prijzen op de Be verwijkse groenteveiling aan de lage kant. De kwaliteit van vele produkten wordt steeds minder. De waspeen liep in prijs uiteen; er was peen voor rond de 15 cent per kilo, maar er was ook waspeen tot goed 40 cent per kilo. Prei was ruim ver tegenwoordigd met prijzen van 12 tot 36 cent per kilo; selderijknollen waren al heel goedkoop en kwamen niet boven de 20 cent per stuk. Witlof, trok even in prijs aan en kwam na lange tijd weer eens boven de 40 cent per kilo, met als hoogste prijs 45 cent per kilo. De spruitenhandel had een matig verloop; heel mooie spruiten (extra geschoond of panklaar) kwamen even bo ven de gulden per kilo, anders werd er van 30 tot 90 cent per kilo neergeteld. Voor een mooi kistje boerenkool( en die waren er maar weinig) was veel animo met prij zen boven een kwartje per kilo; overigens had men zijn handen vol aan een prijs van tussen de 7 en 20 cent per kilo. Groene en rode kool varieerden van 8 tot 22 cent per kilo. Uien gingen grif weg tot 40 cent per kilo; het aanbod was niet groot. Breek- peen noteerde van 5 tot 10 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag als volgt; waspeen 1242, prei 1236, selderijknol len 4—19, witlof 2045, spruiten 30—90, boerenkool 725, rode kool 818, groen® kool 8—20, uien 30—39, breekpeen 5—10. KORT IJMONDNIEUWS R.-k. Gezinsbeweging. De afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Gezins beweging zal dinsdagavond in „De Meer paal" aan de Banjaertstraat haar jaarlijkss ledenvergadering houden, welke wordt ge volgd door het traditionele kienspel. Het belangrijkste punt van de agenda is onge twijfeld de bestuursverkiezing wegens het aftreden van de secretaris, de heer G. Duin, die negentien jaar lang secretaris was. Advertentie wwwvwvwtfirtfwwvwwwwwvwwwvwwww Door een wijziging van de desbetreffen de dienstvoorschriften bij de Nederlandse Spoorwegen mogen reizigers voortaan ook in de eerste klas hun grote hond bij zich houden. Zowel voor de tweede als voor de eerste klas geldt nu, dat voor honden die niet in een mandje of iets dergelijks kun nen worden vervoerd, de halve vracht prijs verschuldigd is. De bepaling, dat een voor de medereizi gers hinderlijk dier uit de reizigersafde ling moet worden verwijderd, blijft be staan. Lastige viervoeters moeten de reis maken in een speciaal voor hen bestemd hok in de bagageafdeling. Aan de bloemenveiling Het Centrum in Beverwijk werden vrijdag de eerste lente boden van de koude grond aangevoerd. Het waren sneeuwklokjes, die ook ditmaal van de gezusters Korver uit Oudesluis kwamen: een partij van 500 bosjes, waar voor van 43 tot 48 cent per bosje werd be taald. Vorig jaar kwam deze primeur op 12 februari; toen werd er 45 cent per bosje betaald. Deze week passeerden 507 veilingkarren met bloemen de klok; woensdag was een topdag met 152 karren. Deze massale aanvoer kwam uit een groot deel van Noord-Holland, van Den Helder, Enkhuizen, Wieringermeer een heel groot aantal plaatsen in de kop van Noord-Holland, uit eigen omgeving, Ken- nemerland, maar vooral uit Santpoort en Haarlem niet te vergeten. De bloemen waren niet duur en alles ging vrij vlot en voor goede prijzen van de hand. Bij de tulpen spannen momenteel de soorten Apeldoorn en Rose Copland wel de kroon; eerstgenoemde varieerde van 150 tot 210 cent per bos, terwijl Copland het tot 1,75 per bos bracht. Dan waren er nog grote partijen Lustige Witwe, waar voor tot 1,65 werd betaald, Prominence, Topscore, Paul Richter en vele andere soorten. Er zijn veilingdagen met 20.000 bossen narcissen geweest, waarbij Carlton en Flowerrecord de toon aangaven; eerstge noemde varieerde van 85 tot 108 cent per bos en laatstgenoemde lag tussen de 55 en 87 cent per bos. Dutch Master, een zwar« gele narcis, noteerde nog 1,12 per bos. Hyacinten waren ruim vertegenwoordigd, Anne Marie was duur en kwam tot 37 cent per stuk. Blauwe druifjes varieerden, bij een groot aanbod, van 22 tot 53 cent per bosje. Er bestond veel belangstelling voor fresia's, waarvan de prijzen tussen de 95 en 210 cent per bosje lagen. De eerste anemonen kwamen aan de vei ling en gingen grif weg. Anjers gaan weer in ruimere partijen komen; ook hier wa ren de prijzen bevredigend, er werd van 20 tot 35 cent per stuk betaald. Rezen kwamen tot 70 cent per stuk. Ger- bera's gingen vlot van de hand. Er komen nu weer flinke partijen pot planten, vooral azalea's. Advertentie dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 (Van een onzer verslaggevers) Tot dusver is bij de bouw van de nieuwe IJmuidense havenhoofden 1,1 miljoen ton zware steen, 600.000 ton grind en 150.000 ton steenasfalt verwerkt. Volgens een ru we schatting is er nog 300.000 ton zware steen nodig. Deze keien worden in hoofd zaak aangevoerd uit de steengroeven van Quenast in West-België. De steentrans porten per spoor zullen zeker tot de ko mende herfst voortduren. In het duinterrein op enkele honderden meters afstand van de noordpier is de op bouw van de steenasfaltfabriek van Bitu- marin n.v. in volle gang. De betonmor- telcentrale. van het IJmuidense aanne mingsbedrijf J. Stolk kan volgende week beginnen te draaien. Intussen worden nu al de enorme betonnen elementen aan de voet van de noorpier klaar gelegd om straks de afdekking van de onderbouw te vormen. Bij de afbouw van het noorderhaven hoofd zal dezelfde technische procedure worden gevolgd als bij de nieuwe zuider- pier. Daar waar de oude zuidpier eindigt zal eerst een soort plateau worden ge bouwd. Vanuit dit verbrede gedeelte zul len de door diepladers aangevoerde keien in zee worden gestort en wordt de zwarte „mantel" van steenasfalt over het meter voor meter groeiende dijklichaam uitge spreid. De bovenkant van de onderbouw van de pier bevindt zich ongeveer drie meter on- havenhoofd. der het zee-oppervlak. Daardoor is het niet mogelijk de stenen op de gewenste plaats te storten met behulp van de sche pen, zogenoemde onderlossers, die bij het aanleggen van de onderbouw van de pie ren zijn gebruikt. De stenen moeten dus wel over land naar het operatieterrein worden gebracht en met behulp van een zware kraan vrijwel stuk voor stuk in zee worden gedeponeerd. Het spreekt vanzelf dat zelfs bij dit werken met uiterst zwaar materiaal de grootst mogelijke precisie in acht moet worden genomen. Wanneer begin volgend jaar de nieuwe zuidpier voltooid zal zijn en de kraaneilan den Lepelaar en Kraanvogel hun arbeids terrein naar het noorderhavenhoofd zul len verplaatsen betekent dit uiteraard een belangrijke versnelling van de groei van de nieuwe noorderpier. Vertragingen door abnormaal slechte wweromstandigheden daargelaten zal het nieuwe noorderhaven hoofd eind 1966 gereed zijn. In de afgelopen maanden zijn het voor al de krachtige westerstormen geweest die de pierbouwers dwars hebben geze ten. De werkzaamheden zijn immers in hoge mate afhankelijk van de berijdbaar heid van de pier. Zodra overslaande zeeën de transporten van steen en steenasfalt Vrijdag werden in IJmuiden in totaal 5200 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 144 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 1281 schol, 42 schar, 15 bot, 2620 haring, 165 makreel, 203 schelvis, 141 wijting, 305 kabeljauw en gul, 4 leng, 3 ham, 270 kool- vis, 5 diversen en 253 kilogram handels garnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,20-3,90, gr. tong 6,22-6,11, grm. tong 6,46-6,12, kim. tong 7,20-6,31, kl. tong I 9,05-8,18, kl. tong II 8,65-8,22,. tar bot I 5,30-4,70, zalm 4,70, handelsgarnalen 2,10. Per 50 kilogram: tarbot II 186, tarbot III 174-164, tarbot IV 164-160, gr. schol 29-20, grm. schol 27-21, kim. schol 29-21, kl. schol I 33-25, kl. schol II 37-21, schar 30-17, bot 5-4,80, verse haring 28-16,40, makreel 24,40- 19,60, kl. schelvis II 50-30, wijting 31-13, gr. gul 36-32, middel gul 32-30, kl. gul 22- 15, kl. leng 18, ham 162, lommen 15, kl. koolvis zwart 26-15. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 162-76, gr. koolvis zwart 76-56, gr. leng 66. In IJmuiden werden vrijdag de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 212 11.080, KW 64 5.220, KW 174 8.580, KW 116 5.840. KW 90 5.920, KW 100 1.080, KW 75 8.910, VL 84 12.270, VL 112 18.210, IJM 61 1.300. Bij de IJmuidense Noorderpier is men al druk doende met het aanvoeren van de zware betonnen elementen voor de bovenbouw van het nieuwe Bij „Felison", in de expositiezaal aan de Heidestraat in IJmuiden, heeft gisteravond de heer Nico Verhoeven een lezing gehouden over industriële vormge ving. Industriële vormgeving is een samen hang van: goed gemaakt, goed in het ge bruik, goed van vorm en niet te duur. Voor een ballpoint van een dubbeltje krijgt men geen Parker, maar ieder ding moet z'n geld waard zijn en moet een zo danige gestalte hebben, dat het voor de gebruiker prettig is om er mee om te gaan. Het gaat er in deze tijd van welvaart om, dat de mensen produkten krijgen, die geen valse statussymboliek hebben, geen moderne kitsch, geen imitatie van 't ver- Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Dubhe van Londen; IJselborg, Rotterdam voor IJmuiden; Hoegh Banniere, Freetown; Midas, Oporto; Triumph, Duinkerken, IJmuiden; Schouwen- bank, Noordzee, IJmuiden; Liberiakust, Ant werpen; Fleethorn, Bremen, IJmuiden; Sinouts- kerk, Antwerpen; Alexis, Dagenham; Annie G, Great Yarmouth, Zaandam; Tor, Londen; Agro- tai, Bremen; Triton, Londen; Antje, Londen; Roerdomp, Gothenburg; Anneliese, Kirkenes; Lissabon, Le Havre; Femvally, Dakar; Alglon, Hull; Karachi, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Amyntas van Rotterdam; Grethe Reith, Nakskov. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Brinio naar Poole, van IJmuiden; Lingeborg, Scarborough, Umuiden; Stormam, Roskov, Zaandam; Agios Andreas, Peru; Varangmalm, Londen; Dussel- dorl, Port Said; Grebbestroom, Huil: Kalmar- sund 1, River Thames, IJmuiden; Inha, Rouaan; Ardeas, Rotterdam; Fenja, Stockholm; Steckel- hoern, Freetown; Swift, Harlingen; Nerlandia, Gothenburg; Unja, Ventspils; Confid, Ipswich; Birk, Leith; Korsham, Emden, IJmuiden; Zelos, Gefle, IJmuiden; Hebe Nobel, Boston, Zaandam; Ibis, Helsinki; Alexis, Ramsgate; Anneliese Olt- man, Gothenburg, IJmuiden; Oostenburgh, Stockholm, IJmuiden; Prinsenbeek, Limerich. j Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Bandama naar Duiinkerken; Bern, Wemeldingen; Lanke- nauerstand, Antwerpen; Delft, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schipvan at naar Amsterdam ls gegaan). I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5